Arafat laat Barak wachten Kou uit de lucht voor Prodi's commissarissen i Collaboratiezaak kost vice-premier van Polen de kop Bulldozer Mike Moore zegt bij WTO voor de kleine jongens op te komen Landelijke dekking binnen handbereik. buitenland Kroatië stemt alsnog in met uitlevering Tuta Families moeten op last UVF weg uit Ulster Telecom Italia stuurt duizenden werknemers weg Overleg over aangepast Wye-akkoord is nog niet afgerond Moslimrebellen eisen aanslag Moskou op Geen tuchtstraf bewakers Dutroux Neef Assad kort in Spaanse cel Vogelverschrikkers Orly staken Budweiser-bier uit de schappen Stierkalf gekloond van stukje huid Massademonstratie in hoofdstad opstandig Atjeh vrijdag 3 september 1999 van onze redactie buitenland ZAGREB - Kroatië levert Mla- den Naletilic, alias Tuta, als nog uit aan het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Naleti lic wordt verdacht van oorlogs misdaden in Bosnië. Het Kroa- lisch gerechtshof verklaarde gisteren geen wettelijke argu menten te hebben om uitleve ring tegen te houden. De advocaten van de verdachte kondigden aan dat ze in hoger beroep gaan tegen de beslis sing van het hof. De plotselinge medewerking van Kroatië aan het Joegosla- vië-Tribunaal is waarschijn lijk ingegeven uit angst voor sancties van de Verenigde Na ties. Het tribunaal gaf Kroatië aan bij de VN-Veiligheidsraad, omdat het land de Haagse in stantie zou tegenwerken. Kroatië weigerde deze zomer Tuta naar Den Haag te sturen, omdat zijn gezondheid dit niet toeliet. Vorige week, na een Amerikaanse waarschuwing, verklaarde Zagreb dat de ge zondheid van Tuta was verbe terd. Alom wordt aangenomen dat Tuta's getuigenis schadelijk kan zijn voor hoge regerings functionarissen. Hij zou nauwe contacten hebben gehad met wijlen minister van Defensie Susak. de voornaamste be schermheer van de Bosnische Kroaten in de Bosnische oor log. Het Joegoslavië-Tribunaal wil Tuta samen met zijn compaan Vinko Martinovic, oftewel Stela, berechten wegens mis daden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden tegen Bos nische moslims in de stad Mos- tar. Stela werd in augustus al uitgeleverd door Kroatië. Hij zit vast in de gevangenis van Scheveningen in afwachting van zijn proces. Kroatië zelf beschuldigt Tuta van ontvoering, geweldple ging, het aanzetten tot moord en medeplichtigheid aan uit-- eenlopende misdrijven. Het land wil hem daarom ook zelf berechten. De Kroatische minister van Justitie Separövic ontkende dat Kroatië onvoldoende me dewerking verleent aan het Joegoslavië-tribunaal. Hij zei dat gisteren tijdens de presen tatie van een witboek waarin een chronologisch overzicht staat van de Kroatische mede werking aan het tribunaal. RTR/AP BELFAST - Twee families uit de Noord-Ierse stad Antrim moe ten onder dreigementen van protestantse paramilitairen binnen 72 uur hun woongebied hebben verlaten. Dit heeft de plaatselijke politie gisteren ge meld. De politie in Antrim zei deze in formatie woensdag te hebben ontvangen van de protestantse loyalistische Ulster Volunteer Force (UVF). De Britse omroep BBC meldde dat de twee fami lies volgens het bericht van de UVF binnen drie dagen wegens asociaal gedrag hun landgoed moesten verlaten Een lokale vertegenwoordiger van de protestantse partij Pro gressive Unionist Party, die ver bonden is met de UVF, reageerde op de aantijgingen door te zeg gen dat het UVF niets mee met de dreigementen te maken heeft. De UVF is een protestant se militaire groep en richt zich I tegen de gematigde Unionisten. AFP/ANP ROME - De Italiaanse telefoon- gigant Telecom Italia SpA heeft gisteren een enorme sanering aangekondigd. Er zullen voor 8: 2002 13.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het bedrijf moet 5,2 miljard gulden besparen. J Telecom, een voormalig staats- 6 bedrijf, werd in mei van dit jaar overgenomen door Olivetti. Voor 9.000 van de 13.000 banen die moeten verdwijnen zijn vol gens de directie geen gedwon gen ontslagen nodig. AP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De onderhandelin gen tussen Israël en de Palestij- nen over het aangepaste Wye- akkoord zijn nog steeds niet af gerond. Medewerkers van de Is raëlische Barak sloegen gister avond een luchtige toon aan, maar de spanning in Jeruzalem was te snijden. Het uur waarop in de Egypti sche kuststad Alexandrië de nieuwe overeenkomst met de Palestijnen zou worden gete kend, brak aan en passeerde zonder dat er iets gebeurde. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Albright, ar riveerde en vergaderde met de Egyptische president Moeba rak. Later sprak ze met de al een dag in Alexandrië verblijvende Palestijnse president Arafat en ze telefoneerde met Barak. Er deden geruchten de ronde dat ze de nacht zou overblijven om vanochtend alsnog een onderte keningsplechtigheid bij te wo nen. Het enige dat ontbrak, was een Israëlisch-Palestijns document. Volgens de Israëliërs lagen de zaken heel simpel: Barak wachtte alleen nog maar op een positief antwoord van Arafat. „Onderhandelen doen we niet meer, dat moeten de Palestijnen begrijpen", zei de Israëlische minister van Jeruzalem-zaken Ramon. „We wachten op het Pa lestijnse antwoord in twee kwesties. Voor wat betreft de gevangenen is ons voorstel dat we driehonderdvijftig mensen in vrijheid stellen. Moordenaars van Israëliërs blijven in de cel. Aan dat voorstel veranderen we niets meer. Verder wachten we nog op een duidelijk antwoord van Palestijnse kant op ons voorstel voor een raamwerk akkoord over de definitieve sta tus." Barak wil voor februari met de Palestijnen overeenstemming bereiken over wat hij aanduidt als een 'raamwerk-akkoord', dat de grote lij nen bevat van een definitieve regeling van het Is- raëlisch-Palestijnse conflict. In de maanden daarna zouden dan de details kunnen worden uitge werkt. Aanvankelijk wilde hij de uitvoering van de laatste fase van het Wye-akkoord afhanke lijk stellen van het bereiken van een raam-akkoord. Maar daar stapte hij op aandringen van de Palestijnen vanaf. De kans dat de partijen het binnen afzienba re tijd eens worden over een de finitieve regeling, of zelfs een raam-akkoord, is zo goed als ni hil. Over kwesties als grenzen en Jeruzalem zijn Israël en de Pa lestijnen het grondig oneens. Premier Barak heeft de Palestij nen gewaarschuwd dat hij het Wye-akkoord 'volgens de letter' zal uitvoeren als ze niet akkoord gaan met zijn wijzigingsvoor stellen. Daarmee bedoelt hij dat Israël geen stap teveel zal doen. GPD BRUSSEL - De twee Rijkswachters die in april vorig jaar kin derverkrachter en -moordenaar Mare Dutroux lieten ont snappen uit het gerechtsgebouw in Neufchateau, krijgen geen tuchtstraf. Een onderzoekscommissie van de Rijks wacht in Brussel heeft dat besloten. De sanctie die de Rijkswacht voor het duo in petto had, was het niet vergoeden van acht werkuren. Maar omdat tegen de twee nog steeds geen gerechtelijke vervolging is ingesteld .be sloot de onderzoekscommissie die tuchtstraf niet op te leggen. Volgens hun advocaten waren de twee Rijkswachters slechts de laatste schakels in een niet goed functionerend gerechte lijk en politiek systeem. Naar aanleiding van de tijdelijke ontsnapping traden de toenmalige ministers De Clerck en VandeLanotte af. ANP MARBELLA - Een neef van de Syrische president Assad is gisteren op borgtocht vrijgelaten, nadat hij woensdag met zijn vijf lijfwachten in de Zuid-Spaanse badplaats Marbella door de plaatselijke politie was opgepakt. De politie meldde dat de zes mannen woensdag in de jachtha ven van Marbella met een groep andere Arabieren slaags wa ren geraakt. Sirwan al Assad (24), zoon van de vroegere Syrische vice-pre sident en broer van de president Rifat al Assad, en vier lijf wachten vluchtten in een auto, maar werden na een achter volging door de politie ingerekend. De neef van Assad moest in een ziekenhuis worden behandeld aan de verwondingen die hij tijdens de vechtpartij had opge lopen. AFP/DPA PARIJS - De vogelverschrikkers van het Parijse vliegveld Or ly zijn in staking gegaan. Hun vakbond deelde gisteren mee dat zij protesteren tegen de hoge werkdruk. De vogelverschrikkers hebben tot taak vogels veiTe te houden van startende en landende vliegtuigen. Zij imiteren het geluid van roofvogels of van vogels in stresssituaties. In het uiterste geval maken zij ook gebruik van het jachtgeweer. De vogelverschrikkers zijn tijdelijk vervangen door luidspre kers die voor vogels onaangename geluiden produceren. AFP BRUSSEL - In twaalf Europese landen, waaronder Neder land, moeten flesjes Budweiser-bier uit de schappen worden gehaald in verband met een fout in de flesjes. Dat heeft An heuser-Busch, de grootste brouwer ter wereld, bekendge maakt. Zes procent van de totale Europese bierproductie van het Amerikaanse concern wordt teruggehaald. Het gaat om bierflessen van 25 en 33 centiliter, die gevuld zijn in de brouwerij in Spanje. De geleverde flessen worden met een schroefdop afgesloten. Ze hebben een iets te brede ring aan de bovenkant, waardoor de fles bij het afdraaien van de dop kan breken. Anheuser-Busch benadrukt dat er niets mis is met het bier zelf. RTR LA GRANGE - Wetenschappers in de Amerikaanse staat Texas hebben een stierkalf gekloond uit een stukje huid van een vorig j aar overleden dier. Dit meldt de eigenaar van het nu drie weken oude dier, een boerin in de plaats La Grange. Het overleden evenbeeld van de kalf heette Chance. De kloon heeft de naam 'Second Chance' gekregen. In mei van dit jaar lukte het Amerikaanse wetenschappers voor het eerst een mannetjesdier te klonen. Toen ging het om een muis. RTR J van onze redactie buitenland 17 BANDA ATJEH - Meer dan dui- zend mensen hebben gisteren bij de universiteit in Banda 22 Atjeh, de hoofdstad van de In donesische provincie Atjeh, ge demonstreerd voor onafhanke- m iijkheid. Ig De demonstranten eisen onaf- i4 hankelijkheid van de provincie nog voordat Oost-Timor onaf- hankelijk wordt. Volgens een woordvoerder van de betogers 18 heeft Atjeh langer gevochten om zich los te maken van de cen- trale Indonesische regering dan J Oost-Timor. Het is al de hele week onrustig in Atjeh. De politie maakte giste ren bekend dat twee Indonesi sche militairen dinsdag door onbekenden zijn doodgestoken op twee verschillende plaatsen in Atjeh. Woensdag loste de po litie waarschuwingsschoten om meer dan dertig bussen en vrachtwagens tegen te houden die dorpelingen vervoerden die in Banda Atjeh wilden deelne men aan een demonstratie voor een referendum. De Indonesische president Ha bibie verklaarde maandag dat een volksraadpleging voor At jeh is uitgesloten. RTR/AP Een bomexpert van de veiligheidsdienst FSB controleert o bleek dat er geen explosief in zat. i een treinstation in Moskou een tas, die een bom zou kunnen bevatten. Later foto Ivan Sekretarev/AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Een vertegenwoordiger van het 'Dagestaanse Bevrijdingsleger' heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bomaanslag van dinsdag in een een winkel centrum in Moskou, „Er zullen meer terroristisch aanslagen binnen Rusland worden gepleegd, zolang de Russische troepen Dagestan nog niet heb ben verlaten", aldus de man, die zich pre senteerde onder de naam Hazboulat. Bij de bomaanslag van dinsdag raakten 41 men sen gewond. Het 'Dagestaanse Bevrijdingsleger' is een groep van islamitische gewapende rebellen die opereren in de Kaukasus. De Russische politie had eerder al een man opgepakt die achter de bomaanslag op het winkelcen trum zou kunnen zitten. De man is volgens een Russisch radiostation de leider van een groepering die zich de 'Unie van revolutio naire schrijvers' noemt. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het voltallige team van Europees-Commissievoor zitter Prodi krijgt vrijwel zeker de zegen van het Europees Par lement. De meest omstreden kandidaat-commissaris, de Fransman Lamy, werd gisteren met fluwelen handschoenen aangepakt tijdens zijn verhoor door de Europarlementariërs. Ook werd het aanvankelijk har de negatieve oordeel over de Belgische kandidaat-commis saris Busquin afgezwakt. Niets lijkt daarmee een defini tief ja-woord medio september van het Europarlement over de twintig leden van de nieuwe commissie nog in de weg te staan. Beoogd voorzitter Prodi deed er voor de zekerheid nog een schepje bovenop. Na een lang telefoongesprek gisteroch tend met de leider van de chris ten-democraten - de grootste fractie in het Europarlement - prees de Italiaan alvast de ko mende samenwerking. Eerder deze week nog dreigde Prodi op te stappen als de 'Euro's' hem niet onvoorwaardelijk steun den. Het vuurwerk dat verwacht werd van de hoorzitting met kandidaat-commissaris Lamy (Handel), bleef uit. Op één Brit se liberaal na stelde geen enkele parlementariër vragen over de rol die Lamy speelde als kabi netschef van oud-commissie voorzitter Delors. In die functie zou Lamy fraude met EU-subsi- die door een Frans bedrijf heb ben afgedekt. Ook wordt hij ervan verdacht een lucratief be veiligingscontract aan een cor rupt bedrijf te hebben verleend. En na zijn vertrek naar Credit Lyonnais zou hij zijn 'oude' con tacten bij de Europese Commis sie hebben misbruikt hebben om staatssteun voor de Franse bank goedgekeurd te krijgen. WD'er Mulder, die de subsidie fraude aan het licht bracht, toonde zich na afloop van het verhoor 'bijzonder teleui'ge- steld'. „De burger zal evenmin onder de indruk zijn van een parlement dat met zoveel ver dachte informatie op tafel nog niets doet", aldus Mulder. Hij hekelde het zwijgen van chris ten-democraten en socialisten, die naar zijn zeggen wel door de liberalen waren ingelicht over de vermeende misstanden. De christen-democraten ver klaarden hun opstelling uit een 'gebrek aan tijd'. Het drie uur durende verhoor werd groten deels gebruikt voor vragen over zaken als de relatie tussen han del en milieu en de bananenpo- litiek van Europese Unie. De so cialisten op hun beurt wilden het hun partijgenoot Lamy ken nelijk niet te moeilijk maken. Opvallend was verderde aanbe velingsbrief die de bevoegde Europarlementariërs uiteinde lijk schreven over de Belgische kandidaat-commissaris Bus quin (Onderzoek). Busquin werd eerder deze week hard aangepakt vanwege zijn moge lijke betrokkenheid bij ver schillende financiële schanda len. GPD Het Russische leger zei gisteren het laatste bolwerk van islamitische rebellen in het zuiden van Dagestan, het dorp Tsjabanma- chi, te hebben veroverd. Het andere rebel- lenbolwerk, Karamachi, viel woensdag in Russische handen. Het Russische leger leverde sinds zondag slag met de guerrilla's in het gebied rond Karamachi. In de bergen werd volgens de Russische onderminister van Binnenlandse Zaken Kolesnikov nog flink gevochten. AF- P/AP door Hans Gertsen WARSCHAU - De centrum rechtse regering van de Poolse premier Buzek schudt op zijn grondvesten na het ontslag van vice-premier Tomaszewski. Buzek ontsloeg Tomaszewski woensdagnacht. Hij verdenkt de vice-premier ervan voor 1989 met de communistische gehei me politie te hebben samenge werkt. In hoeverre die verden king gegrond is, was gisteren nog niet duidelijk. Tomaszewski reageerde uiterst merkwaardig op de dagenlang breed in de Poolse media uitge meten beschuldigingen. Pre mier Buzek vroeg zijn vice-pre mier - en tevens minister van Binnenlandse Zaken - dinsdag ondubbelzinnig een eind te ma ken aan de speculaties door een speciale rechtbank een onder zoek naar zijn antecendenten te laten instellen. Tomaszewski weigerde. De in het nauw gedre ven vice-premier verwees slechts naar een eerder door hem afgelegde verklaring waar in hij bezwoer nooit banden met de communistische geheime po litie te hebben gehad. Alle Pool se bewindslieden en tal van ho ge functionarissen zijn sinds vo rig jaar wettelijk verplicht zo'n verklaring te tekenen. De wet is zeer omstreden. Al voor de invoering waarschuw den tal van linkse en liberale in tellectuelen dat de wet tot een heksenjacht op communisten en vermeende communisten zou leiden. Volgens de vroegere dis sident Kuron is de wet boven dien onuitvoerbaar omdat be schuldigingen alleen maar ge controleerd kunnen worden op basis van de archieven van de vroegere communistische ge heime politie. Die zijn incom pleet en bevatten tal van bewus te vervalsingen. GPD Advertentie Binnenkort is het zover. Dan heeft Dutchtone volledige dekking in Nederland. En dat is sneller dan verwacht. Op het kaartje kunt u zien in welk gebied u al mobiel kunt bellen en gebéid kunt worden. En nog voor eind oktober belt iedereen met Dutchtone, want dan is de landelijke dekking bereikt. Bovendien belt u met een Dutchtone abonnement in 50 landen wereldwijd. Bel voor meer informatie gratis 0800-0550 of ga naar www.dutchtone.nl reldhandelsorganisatie (WTO). „Wereldwijde handel is van le vensbelang voor de ontwikke lingslanden en die zijn tot dus verre niet aan de bak gekomen in deze club", vond de 50-jarige voormalige vakbondsleider. Daar gaat hij iets aan doen, zei Moore. Mike Moore staat nu al op het WTO-hoofdkwartier in Genève te boek als 'de bulldozer'. In te genstelling tot de doorsnee VN- bureaucraat, maakt hij geen ge heim van zijn bescheiden af komst en opleiding. Zijn vader was een arme schapenscheerder in het dorp Whakatane. Op zijn vijftiende jaar moest Mike van school af om zijn kostje te ver dienen, eerst als slagersknecht, daarna als drukker en metse laar, 'of beter gezegd sjouwer van bakstenen'. Al vroeg politiek in de weer te gen de 'uitbuiting van de arbei ders', werkte Moore zich snel op tot sociaal activist en werd op 23-jarige leeftijd Nieuw Zee- lands jongste parlementslid voor de Socialistische Partij. In 1990 werd Moore minister van Buitenlandse Zaken. Hij was voor Nieuw Zeeland nauw be trokken bij de zogenaamde Uruguay Ronde, het acht jaar durende overleg over het slech ten van handelsbarrières, onder auspiciën van de GATT (Gene ral Agreement on Tariffs and Trade), de voorloper van de hui dige WTO. Als de nieuwe arbiter van de we reldhandel, waarbij honderden miljarden dollars zijn gemoeid, wacht Moore een gigantische taak. Over elf weken begint in het Amerikaanse Seattle de zo genaamde Millennium Ronde, die handelsbarrières verder moet afbreken en de weg moet wijmaken voor nieuwe produc ten - van genetisch gemanipu leerde maïs tot en met elektroni sche handel via het Internet. De WTO staat nog steeds te boek als een 'handelsclub van de rijke landen' en Moore ziet het als zijn hoofdtaak 'de kleine jongens, de arme landen dus, ook een kans te geven hun mensen aan werk en inkomen te helpen'. „Daar om moeten de industrielanden him markten meer openstellen voor producten uit de derde we reld." GPD tone door Bob Kroon GENEVE - In klare taal maakte de Nieuw-Zeelander Mike Moore gisteren zijn mediade- buut als nieuwe baas van de We- Mike Moore Straks belt iedereen met Dutchtone. De Dutchtone belpakketten kunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam. Haarlem, Leiden, Den Bosch. Den Haag. Rotterdam. Utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht bij de meeste filialen van BCC, 8elCompany. Block, Combi Foto. Correct. Dixons, Electric City (V&D), EPiElectronicpartner, Expert, Filmpost, Flandrla. Foka, Foto Klein, Heuts. Horn Elektra, it's. Kijkshop, Kinorama, Klein Electronics, Kral Fotostores. Let's Talk. Mega Elshout. Mikro Electro. NEBO, Office Centre, Prijstopper. Radio Modern Electronics. RAF. Ritel. Scheer Foppen, Staffhorst, Steenweg. Superphoto. Tele Masters. Telepact. t for telecom, The Phone House, Telecom Today. TeleTools. valkenberg. Vogelzang. Bel voor adressen: 0800-0550.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5