Dennis Verdurmen is laatbloeier Kapotte klompen leidden ooit tot de oprichting van AZW Biljartseizoen van start in Hulst Terneuzen nagenoeg compleet bij RKTVV Tafeltennisser uit Hulst (23) wordt nog elk jaar beter tussen schelde en grens door Peter van Kouteren HULST - Dennis Verdurmen is al jaren verslingerd aan tafeltennis en het le vend bewijs dat ambitie een belangrij ke drijfveer kan zijn. De 23-jarige Zeeuws-Vlaming sloot woensdag met succes zijn studie econometrie in Am sterdam af en groeide tijdens zijn stu dentenjaren als laatbloeier bij SAR uit tot belangrijkste speler. „Ik voel me niet echt kopman", zegt hij timide. „Maar ik wil wel altijd zo goed moge lijk spelen." Het is ruim een week'voor de start van een nieuwe competitie in de derde divi sie. Dennis Verdurmen was vorig sei zoen met een score van 87 procent ver uit de sterkste speler van de club uit Kloosterzande en had een groot aan deel in de tweede plaats, waarop SAR in de derde divisie beslag wist te leggen. Verdurmen werd vorig j aar Nederlands kampioen in de C-klasse, waarmee hij zich het recht verwierf om in de Zeeuw se titelstrijd in de A/B-klasse uit te ko men. Daarin versloeg hij Jan-Henk Bomhof, maar door een vermeende sa menzwering tussen Bomhof en diens clubgenoot Kalun Yu verspeelde Ver durmen alsnog een plaats in de halve fi nale. „Dat was wel jammer", kijkt hij nu op die bewogen Zeeuwse titelstrijd terug. „Ik was op dat moment heel goed in vorm. Vroeger had ik nog wel eens een inzinking, waardoor een tegen stander punten kon terugpakken, maar dat is afgelopen seizoen veel verbeterd. Ik heb veel gewonnen. Dat geeft zelf vertrouwen." De prestatiecurve van Dennis Verdur men vertoont sinds drie jaar een spec taculair stijgende lijn, maar het succes is de kersverse doctorandus econome trie niet naar het hoofd gestegen. De jonge tafeltennisser uit Hulst is nog al tijd bescheiden en laat liever zijn batje spreken. „Je hoort hem amper", zegt Joop Maas, die hem al jarenlang kent en een aantal seizoenen in het tweede team van SAR met hem speelde.,Maar Dennis geniet wel heel erg van het ta feltennis." Techniek Tafeltennisvereniging Reynaert in Hulst was net opgericht, toen Dennis Verdurmen er zich als jochie van zeven jaar aanmeldde. „Er waren nog geen gediplomeerde trainers", herinnert hij zich. „Ik heb mezelf een bepaalde tech niek aangeleerd. Niet bepaald volgens het boekje. Ik had wel balgevoel en werd in mijn eerste jaar clubkampioen. In 1985 ben ik competitie gaan spelen. Ik heb het bij Reynaert altijd heel goed kunnen vinden met mijn teamgenoten, maar toen ik zeventien was, ben ik naar SAR gegaan." Hij maakte zijn debuut bij de reserves van SAR en zat daar zes seizoenen in de wachtkamer. Weerof geen weerreedhij vaak vier keer per week op de fiets van Hulst naar Kloosterzande, om zich aan het niveau van spelers uit de hoofd macht op te trekken. „We zijn eigenlijk heel lang in de kam pioensklasse blijven steken", kijkt hij terug. „Ik kon niet doorgroeien, omdat er in het eerste team geen plaats voor me was. Op het moment dat ik beter was dan de zwakste man van het eerste, keerde Pascal Neve terug uit België. Toen Pascal het jaar daarop weg ging, kreeg ik mijn kans. Ik had me enorm verheugd op mijn debuut, maar brak kort voor de competitie begon een vin ger. Ik zat drie weken in het gips, moest daarna nog een paar weken herstellen en miste in totaal vijf wedstrijden. Aan het eind van het seizoen won ik wel twee belangrijke wedstrijden, waar door we net niet degradeerden." Het was de aanzet tot een mooie perio de, waaraan nog geen eind lijkt te zijn gekomen. Dennis Verdurmen werkte zich in de afgelopen twee seizoenen in de derde divisie op tot de best scorende man van SAR en lijkt nog wel een ni- veautje hoger te kunnen spelen.,Ik heb tijdens mijn studie in Amsterdam ook veel getraind", zegt hij. „Bij AMVJ, Tempo Team en ZTTC hadden ze er op de training graag een fanatieke speler bij. Als je beter wordt, krijg je mooiere rally's. Dat geeft een goed gevoel." Vooral nadat hij het lijmen van het rub ber had ontdekt, ontwikkelde de Zeeuws-Vlaming zich snel. Het kwam zijn spel - vooral gekenmerkt door een ijzersterke service en veel effect - ten goede. „Het werd me altijd afgeraden, omdat ik er niet beter door zou gaan spelen. Maar vorig jaar juni heb ik er voor het eerst mee geëxperimenteerd. Het was in het begin even wennen", geeft hij toe.,Maar het pakte heel posi tief uit. Ik sla gewoon hardere ballen en het maakt een mooier geluid." „Mijn speltype is veranderd", beseft hij. „In de kampioensklasse was ik meer een schuiver, maar in de derde di visie moet je zelf het initiatief nemen. Ik ben veel aanvallender gaan spelen. Vroeger was ik altijd al heel vast, maar had ik niet echt een scorende slag. Dat aanvallende spel geeft je een beter ge voel. Ik krijg bijvoorbeeld een kick van een lekkere rally," IJzeren wil Met zijn nieuwe speelwijze en een ijze ren wil om te winnen is Verdurmen an dermaal uit op een sterk seizoen. „We zijn ingedeeld in een superzware klas se", weet hij op voorhand. „TSO uit Purmerend is gepromoveerd, maar ver sterkt met ex-eredivisiespelers. Luto uit Tilburg is gedegradeerd en een oude bekende van ons. Ik mik toch op een plaats bij de eerste drie. Dan hebben we het goed gedaan." Dennis Verdurmen: „Ik krijg een kick van een lekkere rally." door Barry van der Hooft AXEL - In de jaren na de Twee de Wereldoorlog was het voet ballen op straat populair. Ook in Axel en dan vooral onder de voetballers die geen lid van de plaatselijke zondagclub waren. Twee van hen waren de broers Cees en Ko den Hamer. Van huis uit mochten zij niet op zondag voetballen en daarom besloten ze in 1949, op aanraden van hun moeder, een tweede voetbalclub in Axel op te richten. De Axelse Zaterdag Voetbal Vereniging (AZW) was geboren. De club heeft zijn bestaansrecht bewe zen en viert vandaag en morgen zijn jubileum. En de gebroeders Den Hamer zullen van de partij zijn. Ze kunnen zich de feiten van de jaren na de oorlog nog goed voor de geest halen. Oude herinne ringen worden opgehaald en zo komt ook de oprichting ter spra ke. „Onze moeder werd het beu", vertelt Cees, met zijn 71 jaar de oudste van de twee. „We kwamen om de haverklap met kapotte klompen thuis als we bijvoorbeeld weer eens met de West- tegen de Koestraat had den gespeeld. Toen stelde onze moeder voor dat we zelf maar een club moesten oprichten. We hebben een advertentie ge plaatst en binnen de kortste ke ren hadden we een elftal bij een." Lachen Dan beginnen ze allebei te la chen. Ko (65) neemt het woord. „Het mooie was dat we in die advertentie geen naam, maar alleen een adres hadden gezet, Weststraat 67. 's Avonds kwam iedereen en dan vooral die men sen van W Axel, hier kijken van wie die advertentie afkomstig was. Van ons dus. Dat herinner ik me nog als de dag van giste ren." Niet lang daarna werd er een vergadering belegd om onder meer de clubkleuren van de nieuwe vereniging te kiezen. Die kleuren waren al vrij vlug bekend. Ko: „Er werd voorge steld om in rood-wit te gaan spelen, de kleuren van Polen. Axel werd bevrijd door de Polen en er zijn hier dan ook veel Pool se strijders gesneuveld. Als een soort van eerbetoon hebben we Gebroeders Den Hamer stonden aan wieg van Axelse vereniging De gebroeders Ko (links) en Cees den Hamer, de oprichters van AZW. toen besloten om de kleuren rood en wit de officiële kleuren van AZW te maken." In 1949 sloot AZW zich aan bij de KNVB en nam in het shirt met de rood-witte verticale banen deel aan de competitie. In Cees den Hamer hadden de Axelaars een multifunctionele persoon. „Ik was eigenlijk keeper en vaak ook speler. Daarnaast was ik penningmeester, voorzitter en trainer", vertelt Cees. Zijn broer Ko stond bekend als een ver dienstelijk binnenspeler aan de linker- of rechterkant. Drie jaar na de oprichting scheidden de voetbalwegen van de twee broers zich. Cees verhuisde in 1952 naar Hoek en werd daar meteen lid. Zo kon het gebeuren dat de twee in de wedstrijden tussen Hoek en AZW tegenover elkaar stonden. „Daar werd al een week van tevoren over ge praat", legt Ko den Hamer uit, waarna Cees vervolgt: „Dan imr~ foto Charles Strijd werd ik toch een paar keer neer gelegd. Ko was best gemeen." Bij de gedachte aan vijftig jaar zaterdagvoetbal in Axel passe ren ook een groot aantal namen uit de rijke historie de revue. „Zo is de toemnalige trainer, Ri- nus Walraven, heel belangrijk geweest voor de club. Hij leerde van onze sportredactie TERNEUZEN - Met het kampi oenschap derde klasse drieban den dat vandaag in het biljart centrum Hulst begint, opent het district Zeeuwsch-Vlaanderen het nieuwe biljartseizoen. Cees van Ham van de Hulster vereni ging JBH voert het achtkoppige gezelschap aan dat op jacht gaat naar de titel. De vooruitzichten van het dis- trict voor het seizoen 1999-2000 zijn veelbelovend. Met nauwe lijks ingehouden trots meldt wedstrijdleider Eddy van Goe- them dat de teamcompetitie met 60 deelnemende teams een nieuw record haalt en ook voor de derde uitgave van de Grand Prix driebanden, dit seizoen in Hulst, Sint-Jansteen, Clinge en Eede, is een recordaantal in schrijvingen binnen. De eerste twee edities werden nog met vijftig deelnemers afge werkt, maar nu hebben maar liefst 67 spelers voor de Grand Prix-cyclus ingeschreven. Dis trictsvoorzitter Louis de Vos uit Temeuzen heeft een simpele verklaring voor die groei: „De organisatie van de Grands Prix is meestal erg goed. Dat ver hoogt de spelvreugde. En de teamcompetitie is sowieso aan trekkelijk, omdat je met de ei gen clubmaten een avond op stap bent." Hof van Eede 2-ENZK en DOS- Hof van Eede 7 brengen op maandag 6 september de team competitie op gang, een week later ontvangt de BV Reynaert in Hulst maar liefst 64 spelers voor de eerste uit een serie van vier Grands Prix. Maar allereerst gaat de aan- foto Charles Strijd ons echt voetballen en dan met name gericht op het technische vlak. Die man heeft naast het trainer zijn heel veel betekend voor AZVV", vertelt Ko. Cees denkt terug aan de 'gouden' ploeg van die tijd met onder an deren Piet Haak en Piet Ruyten- burg, die beiden ook actief wa ren in het Zeeuws Elftal. Maar naarmate het gesprek vor dert, maken de herinneringen uit vroeger tijden plaats voor het voetbal van nu. En daar zijn de broers toch niet zo oyer te spreken. Vooral Ko heeft een uitgesproken mening en dan met name over AZW. „Veel spe lers missen nu de juiste mentali teit. Ze gaan naar mijn gevoel met de verkeerde instelling het veld in. Als ik moest voetballen, dan moest ik 's ochtends toch een paar keer naar de wc. Na een wedstrijd kwam ik helemaal kapot het veld af. Nu duiken sommige spelers nog lekker fit de kantine binnen om een pilsje te drinken. En ik erger me soms dood aan hoe bepaalde spelers een bal afstoppen." Toch heeft Ko den Hamer wel een speler van AZW waar hij graag naar kijkt. „Dat is Gerben Steijaert. Die jongen heeft in mijn ogen de juiste mentaliteit." Loon Het hedendaagse voetbal is vol gens de twee absoluut niet meer te vergelijken met het voetbal uit hun tijd. Spelen op weilan den is er nu niet meer bij en heel de ploeg moet zich nu na de wedstrijd ook niet meer wassen met één emmer water. Maar naar de mening van Cees is er toch ook een opvallende over eenkomst. „Er werd toen ook al betaald. Als ik van twee tot tien moest werken kon ik niet voet ballen. Ik nam vrij en de pen ningmeester betaalde dan mijn loon. Uit eigen zak wel te ver staan." Plotseling denkt Ko terug aan de wedstrijden tegen Amemui- den. „Dat waren altijd schitte rende wedstrijden. Ik stond op een gegeven moment tegen Klaas Poortvliet, de vader van Jan, hij was een geweldige voet baller. Hij draaide die wedstrijd acht keer om me heen en we ver loren met 8-0", besluit de jong ste van het tweetal schaterla chend. van onze sportredactie TERNEUZEN - Voor de beide Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigers in de tweede klasse van het zondagvoetbal, Terneu zen en H W'24, gaat de voetbal competitie dit weekeinde van start met een uitwedstrijd. Ter- neuzen gaat op bezoek bij het eveneens gepromoveerde RKTW uit Tilburg en HVV'24 treft in Goirle GSBW. De meest opvallende wedstrijd in de vier de klasse van het zondagvoetbal is Breskens-Steen. Wat Temeuzen betreft zijn de verwachtingen dit seizoen op nieuw hooggespannen. De ploeg van trainer Paul Telussa won door de komst van Adri van Hanegem (IJzendijke) en Geert - Jan de Smet aan kwaliteit en be wees in de voorbereiding al heel ver te zijn. Het is ook daarom dat verdediger Menno den Dek ker „het zich wel kan voorstel len dat ook dit seizoen weer veel van Temeuzen verwacht wordt. Zeker als je de selectie en onze resultaten tot nu toe bekijkt." Maar realistisch als Den Dekker is, waarschuwt hij voor een al te groot optimisme. „De competi tie is nog altijd iets anders dan de voorbereiding", zegt hij. „Als we zondag aan de start staan, zijn alle resultaten die we tot nu toe behaald hebben niet belang rijk meer. Hoe vaak is al niet be wezen dat een goeie voorberei ding geen enkele garantie voor de competitie inhoudt?" Bovendien weet Den Dekker niet hoe sterk RKTW is. Drie jaar terug trof Temeuzen RKT- W voor het laatst in competi tieverband, vorig seizoen kwam de Tilburgse ploeg uit in de der de klasse B, waarin het met een voorsprong van tien punten op de amateurs van Willem II kam pioen werd. „Het kan dus geen verkeerde ploeg zijn", veron derstelt de verdediger. „Als je op hun resultaten van vorig jaar af gaat, kunnen we alleen maar ge waarschuwd zijn. We moeten ons er van bewust zijn dat we het ons niet kunnen veroorloven om een stapje minder doen dan tot nu toe het geval is geweest. Voor de openingswedstrijd van het seizoen heeft trainer Paul Telussa weer de beschikking over Leo Kaijser en Geert-Jan de Smet. Of Antoine Thoen in zetbaar is, is nog de vraag. De aanvaller moest begin deze week in het gips omdat gevreesd werd voor een gebroken mid denvoetsbeentje. HW'24 HW'24 ontmoet op de eerste speeldag een oude bekende: GSBW was ook vorig jaar al tweedeklasser en eindigde toen op de zesde plaats, twee plaat sen boven de ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk. Van de ont moetingen van vorig seizoen herinnert doelman Jean-Pierre de Keijzer zich nog „twee rede lijk positieve resultaten". Uit werd het gelijk, thuis werd met 4-1 gewonnen. „Maar", haast De Keijzer zich te zeggen, „toen we thuis speelden, was de com petitie al beslist. Zoveel waarde kun je aan die uitslag dus niet hechten." HW stelt zich vooralsnog tot doel om het iets beter dan vorig jaar te doen. De Zeeuws-Vla mingen eindigden toen („rela tief gemakkelijk", aldus de doelman) op de achtste plaats, dit jaar is de vijfde, zesde plaats uitgangspunt. Of HW'24 daar voor over voldoende kwaliteit beschikt, is vooralsnog de vraag. „We hebben het in de voorbereiding niet geweldig ge daan", geeft De Keijzer toe. „Afgaand op de resultaten tot nu toe durf ik ook niet te bewe ren dat we er al klaar voor zijn. Aan de andere kant kan dat ook positief uitpakken: we staan nu met beide benen op de grond en weten in elk geval dat het ons niet zomaar zal komen aan waaien." Hoewel HW in de voorberei ding niet altijd compleet was, ziet het er naar uit dat dat zon dag wel het geval zal zijn. „Ik ga er van uit dat zondag alleen Ed dy van den Bossche nog ont breekt. De rest was deze week in elk geval fit", aldus HW's doel man. Welke ploeg dit seizoen in de vierde klasse van het zondag voetbal de hoogste ogen zal gooien, lijkt nauwelijks te voor spellen. Op voorhand zijn Bres- kens, Steen, Middelburg en Axel de belangrijkste titelkan didaten, maar wie weet waartoe Hontenisse, Sluiskil en IJzen dijke in staat zijn. Voor Breskens-trainer Robbie de Muijnck staat na de voorbe reiding „toch wel vast dat wij een van de kanshebbers zijn." De Bressiaanders hebben in kwaütatief en kwantitatief op zicht winst geboekt in vergelij king met vorig jaar. Weliswaar maakte Elmar Lauret de over stap naar Hoek, maar daar stond de terugkeer tegenover van Johnny den Besten, Serge de Ruijsscher en Esad Osma- novski. „Veel zal afhangen van onze start", beseft De Muijnck. „Want vorig jaar was dat toch het grote manco. En de vraag is ook: wat doen de spelers die niet in de basis komen? Blijven die normaal doen?" De eerste speeldag van de nieu we competitie houdt voor Bres- kens meteen de krachtmeting met Steen in. „Zwaar", noemt De Muijnck dat. „Maar een voordeel is dat we meteen zullen weten waar we staan." Op het programma voor zondag staan verder ookHontenisse-IJ- zendijke en Axel-Vogelwaarde. Sluiskil speelt op eigen veld te gen Zeelandia en Aardenburg krijgt bezoek van Hans weert se Boys. Zaterdagvoetbal Temeuzense Boys begint mor gen met een thuiswedstrijd te gen Bruse Boys. Leon Goossen, die momenteel linkshalf speelt, zegt niets van die ploeg te we ten. „Behalve dan dat ze vorig jaar in de eerste klasse heben ge speeld." De voorbereiding van Temeuzense Boys liep naar de mening van Goossen niet zoals het zou moeten lopen. „In het begin ging het niet zo bestmaar nu gaat het steeds be ter. Het is wennen met de nieuwe spelers en zonder Mare de Kun- der. Die zorgde toch voor rust en coachte veel", aldus Leon Goos sen. Toch gaat hij van winst uit in de eerste wedstrijd. „Want ik denk dat de eerste drie wedstrij den belangrijk zijn." Eddy van der Hooft kan geen beroep doen op de geblesseerde Sjoerd Rijn hout en achter het meespelen van middenvelder Ayhan Atma- ca staat nog een vraagteken. Zaamslag had een ietwat wis selvallige voorbereiding met als dieptepunt het 1-8-verlies tegen Breskens. Daartegenover ston den wel de overwinningen in de beker op Temeuzense Boys en AZW. Naarmate het begin van de competitie naderde, kreeg Zaamslag met steeds meer bles sures te kampen. Voor de eerste competitiewedstrijd tegen DFS kan trainer Nico Bakker dan ook zeker geen beroep doen op Erik Tissink en Emiel Elzinga. Spits Wouter Buijze en Jacco Lucasse zijn nog vraagtekens. Toch ziet de oefenmeester het duel vol vertrouwen tegemoet. „Ik mis natuurlijk wel een aan tal spelers, maar toch denk ik dat ik een redelijk elftal op de been moet kunnen brengen", al dus Bakker. Tegenstander DFS is voor Nico Bakker geen vol strekte onbekende. Bakker: ,Twee j aar geleden heb ik er nog tegen gevoetbald. Het is een ploeg die verdedigend speelt en gevaarlijke spitsen in huis heeft. Maar qua voetbal moeten we in principe de betere kunnen zijn." Vierde klasse In de vierde klasse van het za terdagvoetbal spelen de Zeeuws-Vlaamse clubs allebei een thuiswedstrijd. Spui ont vangt voor de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen SVD, terwijl Cadzand aan het gede gradeerde Wemeldinge wel eens een taaie tegenstander zou kun nen krijgen. dacht uit naar het persoonlijk kampioenschap derde klasse driebanden. De driedaagse in het biljartcen trum van Hulst brengt naast lijstaanvoerder Cees van Ham vandaag eveneens T. Freijser (CBC), P. Trommelen (WBC), A Ulijn (TMW), W. van Limmen (Nasa), J.P. Vermeulen (BCH), J. Holdorp (OBV) en J. van de Bliek (Hof van Eede) aan de ta fel. Terneuzenaar Menno den Dekker: „Als we zondag aan de start staan, zijn alle resultaten die we tot nu toe behaald hebben, niet be langrijk meer. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45