Rondweg Zaamslag dichterbij Hulst kuist vest en bolwerk Terneuzen houdt deur outlet op kier IPZC Weigering hulp leidt tot klacht over ziekenhuis Vierdaagse met weinig uitvallers PZC Naschoolse opvang Sas van Gent dijt uit Schot in grondverwerving zeeland 17 Wandeltocht vrijdag 3 september 1999 Hulst laat dit najaar de stadsvesten schoonmaken. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De schoonmaak van de stadsvest en de sanering van het Oranjebolwerk in Hulst beginnen eind septem ber. De vervuilde bodem van de vesting tussen de Stations weg en de Tivoliweg wordt ge baggerd. Het terrein op het bolwerk wordt deels afgegra ven, waarna het vestingwerk in zijn oorspronkelijke vorm wordt hersteld. De vest wordt doorgetrokken tot tegen de Stationsweg. De sanering van het Oranje- bolwerk en reiniging van de bodem van de vesting zijn no dig. omdat de boel er vervuild is met polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (pak's), teer, arseen en cyanide. Op het bolwerk heeft vroeger een gas fabriek gestaan en dat bedrijf dumpte stelselmatig zijn ver vuilde ijzeraarde in de vest en loosde er ook zijn teerwater. Verder zit de ondergrond waar het bedrijf stond vol teerresten en -plakkaten. De gemeente Hulst grijpt de reinigingsope ratie aan om het bolwerk in zijn oorspronkelijke vorm te herstellen. Met het opnieuw ophogen van de aarden wal rond het fortificatiewerk zal de hele vesting rond het stads hart van Hulst weer nagenoeg compleet zijn. Schoon zand Het terrein wordt functioneel gereinigd, wat wil zeggen dat de grootste vervuiling wordt opgeruimd en de ondergrond afgedekt. Het verontreinigde grondwater wordt omhoog ge pompt en gezuiverd. De met ijzer en teer doordrenkte aarde wordt afgevoerd. Uit het ver vuilde bagger uit de vest, dat niet de status van "gevaarlijk afval' heeft, wordt door een verwerkingsinstallatie in Westdorpe schoon zand ge haald. Het vervuilde residu gaat naar het afvaldepot van Rijkswaterstaat in de Koegor- spolder. Het zuiveren van het grondwater via een pompin- stallatie kost naar verwach ting zo'n twee jaar. Het project kost elf miljoen gulden. Daarvan betaalt de provincie tien miljoen gulden, omdat de schoonmaak deel uitmaakt van de sanering van alle (vervuilde) voormalige gasfabrieken in Zeeland. De gemeente Hulst hoest 1,1 mil joen gulden op. Het Oranje- bolwerk blijft ook in de toe komst parkeerterrein, hoewel de oppervlakte kleiner wordt door het opwerpen van om walling. Wel wordt ingericht voor betaald parkeren. Het project houdt tevens in dat de omgeving van de Gentse poort en Stationsweg nog ge ruime tijd een uiterlijk van een bouwwerf behoudt. Naast de werkzaamheden op het bol werk, wordt op dit moment ge bouwd aan een nieuwe ABN- AMRO-bank en een apparte mentencomplex aan de Sta tionsweg. Gemeente en pro vincie gaan er van uit dat de klus op en rond het Oranjebol werk eind januari 1999 af is. HZ lonkt naar loodsenopleiding VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft belangstelling voorde opleiding vanloodsen. De Vlissingse onderwijsinstel ling en het Nederlands Loodswezen in Vlissingen hebben hierover een oriënterend gesprek gevoerd, aldus bestuurs voorzitter L. Labruyère. De opleiding van loodsen vindt nu nog intern plaats. De instroom van kandidaten is beperkt en afhankelijk van de behoefte van de loodsenorganisatie. Minister T. Netelenbos wil daar vanaf, om te komen tot con currentie bij debeloodsing van schepen. Zij denkt aaneen op leiding bij nautische scholen. De Hogeschool Zeeland speelt alvast in op de plannen vanNe- telenbos met het loodswezen, die de Tweede Kamer overigens nog moet bespreken. Politie betrapt drankrijders CLINGE - De politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag twee automobilisten aangehouden voor rijden onder invloed. Een 35-jarige bestuurder uit Oostvoorne werd in Clinge gecontroleerd. Zijn alcoholpromillage lag net boven de toegestane waarde. Hij kreeg een boete van 390 gulden. Op rijksweg N61 werd een 68-jarige automobilist uit Zuid- dorpe gecontroleerd. Hij bleek ruim twee keer zoveel gedron ken te hebben als toegestaan. De man moet voor de rechter verschijnen. Gewonde bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Een 44-jarige fietser uit Arnemuiden is don derdagochtend in Vlissingen gewond geraakt bij een aanrij ding met een bromfietser. Hij is overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. Het ongeval op de Gerbrandystraat onstond doordat de bromfietster, een 19-jarige inwoonster van Oost-Souburg, vanaf het fietspad over wilde steken naar de overkant van de straat en hierbij geen voorrang verleende aan de fietser. Zakkenrollers slaan slag op Markt MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoonster van Westkapelle is donderdag rond 11.00 uur op de Markt in Middelburg het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Ze merkte dat de ritssluiting van haar tas was geopend en dat haar portemon nee, met daarin geld en een aantal pasjes, verdwenen was. Tussen 11.00 en 11.30 uur trof een 6 8-j arige vrouw uit Ouwer- kerk hetzelfde lot. Ook zij werd op de Middelburgse Markt slachtoffer van een zakkenroller. Zij miste uit haar schouder tas eveneens haar portemonnee, met daarin geld en diverse kaarten. Goese inbreker voorgeleid MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van de gemeente Goes is donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. De politie verdenkt de man van twee inbrakenin Goes en één in Kloetinge. Na een inbraak aan de Goese Park weg op 30 augustus van dit jaar deed de rechter-commissaris huiszoeking in de woning van de verdachte. Daar werden in brekerswerktuigen aangetroffen en in beslag genomen. Uienbakken gestolen in Oostdijk OOSTDIJK - In de nacht van woensdag op donderdag is inge broken bij een uienverwerkend bedrij f aan de Lavendeldijkte Oostdijk. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 20.45 uur en donderdag 6.45 uur. Er zijn diverse goederen weggenomen, waaronder een flink aantal poolbakken: plastic bakken die voornamelijk bij de veiling worden gebruikt. De goederen zijn vermoedelijk met een bestel- of vrachtauto vervoerd. Ge tuigen worden verzocht zich te melden via 0113-381810. Deelnemers aan de avondwandelvierdaagse komen aan bij de Oostpoort in Sluis. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe ZAAMSLAG - De aanleg van de rondweg om Zaamslag heen is een stuk dichterbij gekomen, nu Rijkswaterstaat succes boekt in onderhandelingen over aan koop van gronden. Drie van de vier grondeigenaren die begin dit jaar van de rijksdienst een laatste aanbieding kregen, zijn bereid hun percelen alsnog te willen verkopen. De laatste grondbezitter komt ook over de brug als de gemeente Terneuzen een oplossing heeft gevonden voor een geluidswal, die langs de nieuwe weg zou moeten ko men. Volgens gemeentewoordvoer der D. Timmers werkt de ge- Bieb Axel koopt boeken voor dertienplussers AXEL - De bibliotheek in Axel heeft speciaal voor kinderen vanaf dertien jaar een collectie leesboeken tot haar beschik king. Met deze met 13+ aange duide boeken wordt de over gangvan de afdeling jeugd naar de afdeling volwassenen ge makkelijker. Het bleek voor de jeugd steeds moeilijker te worden uit de In boeken voor twaalfjarigen en ouder een keuze te maken. In deze categorie bevinden zich namelijk ook veel boeken die pas geschikt zijn vanaf veertien jaar. Vaaklezen jongeren tot veertien jaar dan maar boeken van de jeugdafdeling en daarna stap pen ze over op boeken voor vol wassenen. De 13+ boekencol lectie staat in een speciale kast naast de stripverhalen. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - J. Mijnders uit Breskens heeft een klacht inge diend bij de directie van De Honte in Terneuzen, omdat dit ziekenhuis hem eerste hulp wei gerde. Mijnders'heup was uit de kom geschoten, maar hij kon niet terecht in De Honte. Het ziekenhuis verwees hem naar het Ignatiusziekenhuis in Bre da. De klachtenfunctionaris van De Honte gaat uitzoeken waar de fout zit, want een der gelijke werkwijze is volgens haar 'hoogst ongebruikelijk'. De kunstheup van Mijnders schoot enkele weken geleden rond het middaguur uit de kom. De huisarts was snel ter plaatse en belde voor een ambulance. 'Hij kreeg echter te horen dat de ambulance zijn patiënt niet naar Terneuzen, maar naar Bre da zou vervoeren. Mijnders: „Ie mand van De Honte had aan de huisarts gevraagd waar ik voor meente Terneuzen momenteel aan een oplossing voor het pro bleem met de geluidswal. Met eigenaar F. de Pooter van de ge lijknamige oliehandel op het bedrijventerrein bij Zaamslag heeft de gemeente inmiddels overeenstemming bereikt over de verhuizing van zijn bedrijf naar een andere locatie, net bui ten het dorp. De Pooter ging er in eerste in stantie vanuit dat hij met zijn tankstation kon verhuizen naar een perceel aan de Groeneweg. beginpunt van de noordelijke rondweg. Dat gaat niet door. Het tankstation komt straks te liggen aan de Axelsestraat, en kele honderden meters buiten de bebouwde kom. Het bouw plan van de ondernemer is in middels door de gemeente goed gekeurd. Het wachten is nog op een verklaring van geen be zwaar voor de bouw van het provinciebestuur. Aanzet Woordvoerders van Rijkswater staat bevestigen dat er nu flink schot zit in de onderhandelin gen met de grondeigenaren. Rijkswaterstaat hoeft als de be sprekingen met succes worden afgerond, niet over te gaan tot een tijdverslindende onteige ningsprocedure. De dienst hoopt dat de grondproblemen voor het eind van dit jaar zijn opgelost en dat volgend jaar daadwerkelijk de eerste aanzet kan worden gegeven voor de aanleg van de rondweg. Het is de bedoeling dat Rijks weg 61 in de nabije toekomst in een kleine boog om het dorp loopt. De rondweg begint wes telijk nabij de Groeneweg en eindigt oostelijk van het dorp, tussen de komgrens en het buurtschap Zaamslag-Veer. Met de aanleg van de rondweg is een bedrag gemoeid van zo'n vijftien miljoen gulden. mijn nieuwe heup was geope reerd. Dat was dus in Breda. Dan moest ik daar maar toe, werd gezegd. Ik had ontussen wel ontzettend veel pijn en kwam pas over vieren aan in Breda. Nog een geluk dat ik niet in Groningen ben geopereerd." Mijnders heeft inmiddels een schriftelijke klacht aan de di rectie van De Honte gestuurd, waarin hij aangeeft te twijfelen aan het functioneren van het ziekenhuis. Mijnders:,,Ik be grijp best dat een huisarts me niet kon helpen, maar in De Honte zijn toch middelen voor handen voor dit soort gevallen? Er is toch altijd wel een orthope disch chirurg oproepbaar? Eer ste hulp in Breda, kom nou! Uitleg De Honte heeft het voorval in middels in onderzoek. Volgens klachtenfunctionaris L. Vosters was er die dag ruim voldoende personeel beschikbaar om Mijnders te kunnen helpen. Het is mij volledig onbekend wat er is misgegaan, want het is absoluut niet de gebruikelijke procedure dat patiënten voor eerste hulp worden doorge stuurd, ook al zijn zij hier niet eerder behandeld. Vosters heeft Mijnders toege zegd dat snel uitleg krijgt. door Conny van Gremberghe door Frank Gijsel SLUIS - De wandelaars van de twaalfde editie van de avond wandelvierdaagse in Sluis zijn donderdagavond feestelijk in gehaald. Er waren dit keer nau welijks uitvallers. De plaatselijke EHBO-afdeling kon het werk beperken tot het plakken van een enkel pleister tje. Op de tien kilometer bereik ten dertig deelnemers de eindstreep, terwijl op de vijf ki lometer 180 wandelaars meede den. Het plein bij de Oostpoort was na afloop het verzamelpunt. Daar vond ook de bloemenhul de plaats en kregen de deelne mers van de stichting wandel sport Sluis een glaasje fris aangeboden. Daarna werd nog een rondgang gemaakt door de straten van Sluis, begeleid dooor muziekgezelschap Apol lo. Bij sporthal De Vliete werden de dapperen verwelkomd door wethouder J. Boogaard van sport. Een herinneringsmedail le was de verdiende beloning voor vier dagen wandelen. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De buiten schoolse opvang in Sas van Gent krijgt binnenkort waar schijnlijk meer capaciteit. Als de gemeenteraad het advies van de commissie welzijn over neemt, komen er dit jaar vier ex tra opvangplaatsen voor kinde ren van vier tot en met twaalf jaar bij. Stichting Kinderop vang Zeeuws-Vlaanderen heeft voor de uitbreiding van de kin deropvang een subsidie aange vraagd van 15.500 gulden. „De vraag naar buitenschoolse opvangplaatsen stijgt, terwijl het huidige aantal al volledig bezet is", verklaart directeur G. de Meijer van de stichting Kin deropvang Zeeuws-VLaande- ren. „We denken er aan de extra capaciteit in te zetten op kin derdagverblijf Het Zonnehuisje in Sas van Gent, temeer er daar al kinderopvang bestaat, maar dat staat nog niet helemaal vast. Een en ander is vooral afhanke lijk van waar de vraag onstaat." De uitbreiding van kinderop vangplaatsen wordt mogelijk Goudswaard plaatsvervangend korpschef MIDDELBURG - Commissaris F. P. Goudswaard is per 1 sep tember benoemd tot plaatsver vangend korpschef van de poli tie Zeeland. Goudswaard was tot zijn nieu we benoeming chef regionale eenheid en waarnemend korps chef van de politie Zeeland. Daarnaast was hij belast met de waarneming voor de districts chef in Walcheren. Die laatste taak zal hij naast zijn nieuwe functie nog tijdelijk vervullen. AXEL - De wandelsportvereni ging Zelden Rust houdt morgen (zaterdag) de jaarlijkse Vliegen de Hollandertocht. Voor deze twintigste editie kunnen de deelnemers inschrijven voor een wandeling van 6,12,18,25 of 40 kilometer. Wandelaars voor de grootste af-, stand vertrekken vanaf het Sint Gregoriuscentrum tussen 8.30 en 10.00 uur. De 25-kilometer- tocht gaat van start tussen 8.30 en 12.00 uur. De deelnemers aan de overige afstanden kunnen tot 15.00 uur inschrijven. De aan komst is uiterlijk 18.00 uur. gemaakt door een tijdelijke sti muleringsmaatregel Buiten schoolse Opvang (BSO) van het Rijk. Deze maatregel werd geïntro duceerd nadat landehjk was ge bleken dat er voor de leeftijds categorie van kinderen tussen de vier en de twaalf jaar te wei nig opvangmogelijkheden zijn. Sas van Gent heeft voor ge noemde periode ruimte voor 12,4 BSO-plaatsen. In 1998 werden er al zes vergeven; als het voorstel voor uitbreiding wordt goedgekeurd, heeft de ge meente nog 2,4 plaatsen over. Leerlingen kunnen door de in zet van BSO-plaatsen zowel vóór als na schooltijd worden opgevangen. In de schoolva kanties kunnen ze hele dagen in liet opvangcentrum terecht. Natuurtochten TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse Natuurbeschermings verenigingen houden deze week verschillende evenementen. Vandaag, vrijdag, vergadert de Vogelwerkgroep De Steltkluut in Hulst. Deze openbare verga dering begint om 19.30 in Den Dullaert. Zaterdag 4 september maakt vereniging 't Duumpje een tocht langs de grens bij Hei kant. De wandeling begint om 13.00 vanaf de Ellestraat aan de grenspaal bij Heikant. De tocht voert onder andere langs 'De Wilde Landen'. Hier zijn twee jaar geleden nieuwe waterpar tijen gegraven. Zondag 5 september houdt 't Duumpje de wandeltocht 'Kust in Kleuren'. De wandeltocht be gint om 14.00 in Nieuwvliet- Bad. Politie flitst 166 hardrijders TERNEUZEN - De politie heeft donderdag bij twee snelheids controles in Terneuzen 166 be stuurders bekeurd. Op de Willem de Zwijgerlaan passeerden er 's ochtends 420 automobilisten van wie er 59 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid was 96 kilo meter per uur. De toegestane snelheid is 50 kilometer per uur. Dit is ook de limiet op de Guido Gezellestraat, waar de radar wagen donderdagmiddag stond. Hier werden 644 voertui gen gecontroleerd, 107 begin gen een overtreding. De hoogst gemeten snelheid was ook hier 96 kilometer per uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc,nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl TERNEUZEN - Burgemeester en wet houders van Terneuzen willen snel van de raadsfracties horen hoe het college de komende weken om moet gaan met ontwikkelingen rond een fabriekswin kelcomplex. Burgemeester R. Barbé verwacht nog deze maand een formele aanvraag van projectontwikkelaar Stable International om een outletcen- trum in Terneuzen te mogen ontwikke len. „Is dat gebeurd en ik heb redenen om aan te nemen dat het ook gebeurt, dan moet het dagelijks bestuur van Terneu zen wel weten hoe we met de aanvraag moeten omgaan. Tot nu toe hebben we - mede naar aanleiding van de SGP-mo- tie tegen een ontwikkelingen in Sas van Gent die door onze raad unaniem werd aangenomen - gesteld dat we als college een passieve rol in deze zouden aanne men. Dat hebben we ook meegedeeld aan de gemeente Sas van Gent en aan die belofte hebben we ons tot op heden ook gehouden", zegt Barbé. Voetangels De burgemeester bevestigt dat hij de Temeuzense raadsfracties gevraagd heeft om zich over de ontwikkelingen te beraden. „Als die aanvraag binnen komt, moeten ook de in de raad zittende partijen zich uitspreken over de te vol gen weg. 'Nee' zeggen tegen ontwikke lingen in Sas van Gent is gebeurd, maar er zijn ook fracties die toen gesteld heb ben dat wanneer er een outletcentrum in Zeeuws-Vlaanderen moet komen, dat dan maar in Terneuzen moet ko men. Aan zo'n uitspraak zitten natuur lijk behoorlijk wat voetangels. Dat moeten ze begrijpen." Barbé merkt op uitlatingen van collega J. Lonink van Sas van Gent, als zou Terneuzen in de outletrace zijn afge haakt, niet te kunnen plaatsen. „Mis schien is het 'wishful thinking' van Lo nink, maar de dingen lopen zoals ik ze geschetst heb en niet anders. Er is een aanvraag in de maak van Stable, die kunnen we binnenkort verwachten en wij - het college - wil nu van de raad we ten of we onze passieve rol in een actie-" ve moeten omzetten." Burgemeester Lonink van Sas van Gent zegt de boodschap dat Terneuzen in de outletrace is afgehaakt, telefonisch te hebben ontvangen. „Die boodschap is ook door anderen gehoord. Ik heb geen reden om op mijn uitspraken terug te komen. Uit dit alles leid ik overigens wel af dat het, in tegenstelling tot Sas van Gent, in Terneuzen niet gebruike lijk is dat over dit soort ontwikkelingen overleg wordt gevoerd met midden standsverenigingen, met raadsfracties en andere belanghebbenden. Zelfs bin nen het college schort het aan commu nicatie, omdat collegeleden die banden hebben met bepaalde aannemers en on dernemers gewoon zelf allerhande zaakjes oppakken. Die Terneuzense manier van handelen is inmiddels ook in de regio en Middelburg genoegzaam bekend. Overigens doet dit gedoe de sa menwerking in de streek absoluut geen goed." Zoals gemeld heeft Stable Internatio nal het oog laten vallen op het voorma lig De Hoop-terrein aan de Kennedy- laan. Een terrein waar de gemeente Terneuzen grootschalige detailhandel wil zien verrijzen. Voor een groot fa briekswinkelcomplex is het ruim an derhalve hectare grote terrein wat te klein, maar eigenaren van naastgele gen loodsen en bedrijfsterreinen zou den bereid zijn hun bezittingen te ver kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39