Zeelandbrug blijft te lang dicht Eerste stap in de grote studentenstad Biatlon mat hond en baas af PZC Weldoener schenkt nieuwe muziektent Gemeenteraad staat omstreden uitbouw super in Burgh toe Centrale besturing rioolgemalen nodig Motie Schouwse raad roept op tot verkorten sluitingsduur zeeland vrijdag 3 september 1999 s 17 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting EFCé in Zierikzee heeft als een hedendaagse Mecenas een be drag van 250.000 gulden be schikbaar gesteld voor de her bouw van de muziektent op het Havenplein in Zierikzee. Op vrijdagmiddag 10 september om 17.00 uur wordt het nieuwe bouwwerk op feestelijk wijze in gebruik genomen. EFCé omschrijft zichzelf als een 'onafhankelijke liefdadig heidsorganisatie met als doel het maatschappelijke leven hier en daar te veraangena men'. De letters EFCé zijn een samentrekking van de initialen van de personen achter deze organisatie. Deze mensen zijn nauw betrokken bij bouwbe drijf Prince Bouw bv in Burgh- Haamstede. Ze gaven deze on derneming dan ook de op dracht de oude, vervallen mu ziektent op het Havenplein te slopen en er een nieuwe voor in de plaats te zetten in dezelfde bouwstijl. Volgens woordvoerder W. de Valk van Prince Bouw willen de mensen achter EFCé niet als weldoeners op de voorgrond treden. Toen de gemeente Schouwen-Duiveland niet in staat bleek het benodigde be drag voor herstel van de mu ziektent op tafel te leggen, be sloten de gulle gevers een kwart miljoen gulden te inves teren voor sloop en herbouw van het bouwwerk. De oorspronkelijke muziek tent werd in augustus 1908 ge bouwd ter ere van het bezoek van koningin Wilhelmina aan Schouwen-Duiveland. Be paald werd toentertijd dat de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer de eerste gerechtigde was om van dit overdekte podi um gebruik te maken. ,,Die be paling geldt nu nog steeds", zegt De Valk. Wethouder P. W. Berrëvoets- Ringelberg van cultuur wordt vrijdagmiddag 10 september om vijf uur verzocht de voor deze gelegenheid ingepakte muziektent te onthullen Daarna wordt voorzitter P. van Lint van Kunst en Eer uitgeno digd om met zijn korps het bouwwerk muzikaal in te wij den. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Afsluiting van de Zeelandbrug voor een periode van zes weken is onaanvaard baar. De provincie moet er alles aan doen om de sluitingsduur fors te verminderen. De ge meenteraad van Schouwen- Duiveland nam donderdag avond met algemene stemmen een motie van strekking aan. De voorgenomen afsluiting voor alle verkeer van de Zee landbrug om ingrijpend onder houd te verrichten, heeft al heel wat commotie veroorzaakt. Door de felle kritiek besloot het provinciebestuur vorige maand de sluitingsduur terug te bren gen van vier maanden naar zes weken. Nog veel te lang, vindt de Schouwse gemeenteraad. Het was donderdagavond de WD, die met de motie kwam waarin aangedrongen wordt op een zo kort mogelijke sluiting. In de motie zeggen de liberalen met ontsteltenis te hebben ken nis genomen van de berichten over het afsluiten van de brug. Dat heeft, zo wordt in de motie gesteld, nogal wat gevolgen voor openbaar vervoer, zieleen- vervoer, schoolvervoer en woon- werkverkeer. Daarom moet de duur van de sluiting van de brug tot een absoluut mini mum worden beperktvinden de Duur blikje bier VLISSINGEN - Een 34-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren betrapt toen ze een blikje bier probeerde te stelen uit een win kel aan de Glacisstraat in haar woonplaats. Het kostte haar een boete van 240 gulden. liberalen. „Technisch is dat ze ker mogelijk", stelde fractie voorzitter J. J. Geleijnse tijdens de gemeenteraadsvergadering in een korte toelichting op de motie. Die werd met grote in stemming ontvangen. Zowel door de raadsfracties als door de leden van het college. De motie was wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA) uit het hart gegrepen. ,,Ik heb zelf namens het college inge sproken tijdens een vergadering van de provinciale welzij ns- commissie en daar heb ik de vraag neergelegd wat de provin cie een mensenleven waard is. Ook voor ons als college is een sluiting van de Zeelandbrug voor zes weken onaanvaard baar." Offertes Ook WD-wethouder C. W. Veerhoek betuigde steun aan de motie. Hij beloofde de motie on der de aandacht van de provin cie te zullen brengen. De duur van de sluiting dient volgens Veerhoek 'zeer zwaar' te wegen bij de beoordeling van de offer tes voor het werk aan de brug. Zwaarder dan het prijskaartje. De provincie is niet doof voor de kritiek. Eind augustus werd tij dens een vergadering van de Statencommissie verkeer en vervoer het idee gelanceerd om creatieve aannemers die denken het karwei aan de Zeelandbrug sneller dan in zes weken kunnen klaren, een premie van 50.000 gulden voor elke dag die ze er van vanaf knabbelen in het vooruitzicht te stellen. Het is aan de Staten van Zeeland om te bepalen hoeveel geld ze over hebben voor een kortere slui tingsduur. WOENSDRECHT - Deze hond en baas putten zich donderdag op de vliegbasis Woensdrecht uit tijdens de internationale hondenbiatlon. Dijken oprennen, slootjes doorwaden, behendigheidsproeven, een pakwerker aanvallen en voorwerpen of mensen bewaken, het hoort er allemaal bij. Zeeuwen vallen niet in de prijzen, de Zwitser Balz Koller en zijn hond Quito pakken de meeste punten. foto Dirk-Jan Gjeltema HZ lonkt naar loodsenopleiding VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft belangstelling voor de opleiding van loodsen. De Vlissingse onderwijsinstel ling en het Nederlands Loodswezen in Vlissingen hebben hierover een oriënterend gesprek gevoerd, aldus bestuurs voorzitter L. Labruyère. De opleiding van loodsen vindt nu nog intern plaats. De instroom van kandidaten is beperkt en afhankelijk van de behoefte van de loodsenorganisatie. Minister T. Netelenbos wil daar vanaf, om te komen tot con currentie bij de beloodsing van schepen. Zij denkt aan een op leiding bij nautische scholen. De Hogeschool Zeeland speelt alvast in op de plannen van Ne telenbos met het loodswezen, die de Tweede Kamer overigens nog moet bespreken. Politie betrapt drankrijders CLINGE - De politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag twee automobilisten aangehouden voor rijden onder invloed. Een 35-jarige bestuurder uit Oostvoorne werd in Clinge gecontroleerd. Zijn alcoholpromillage lag net boven de toegestane waarde. Hij kreeg een boete van 390 gulden. Op rijksweg N61 werd een 68-jarige automobilist uit Zuid- dorpe gecontroleerd. Hij bleek ruim twee keer zoveel gedron ken te hebben als toegestaan. De man moet voor de rechter verschijnen. Gewonde bij botsing Vlissingen VLISSINGEN - Een 44-jarige fietser uit Arnemuiden is don derdagochtend in Vlissingen gewond geraakt bij een aanrij ding met een bromfietser. Hij is overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. Het ongeval op de Gerbrandystraat onstond doordat de bromfietster, een 19-jarige inwoonster van Oost-Souburg, vanaf het fietspad over wilde steken naar de overkant van de straat en hierbij geen voorrang verleende aan de fietser. Zakkenrollers slaan slag op Markt MIDDELBURG - Een 65-jarige inwoonster van Westkapelle is donderdag rond 11.00 uur op de Markt in Middelburg het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Ze merkte dat de ritssluiting van haar tas was geopend en dat haar portemon nee, met daarin geld en een aantal pasjes, verdwenen was. Tussen 11.00 en 11.30 uur trof een 6 8-j arige vrouw uit Ouwer- kerk hetzelfde lot. Ook zij werd op de Middelburgse Markt slachtoffer van een zakkenroller. Zij miste uit haar schouder tas eveneens haar portemonnee, met daarin geld en diverse kaarten. Goese inbreker voorgeleid MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van de gemeente Goes is donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Middelburg. De politie verdenkt de man van twee inbraken in Goes en één in Kloetinge. Na een inbraak aan de Goese Parkweg op 3 0 augustus van dit jaar deed de rechter-commissaris huiszoeking in de woning van de verdachte. Daar werden inbrekerswerktuigen aange troffen en in beslag genomen. Plaatsvervangend korpschef MIDDELBURG - Commissaris F. P. Goudswaard is per 1 sep tember benoemd tot plaatsvervangend korpschef van de poli - tie Zeeland. Goudswaard was tot zijn nieuwe benoeming chef regionale eenheid en waarnemend korpschef van de politie Zeeland. Daarnaast was hij belast met de waarneming voor de districtschef in Walcheren. Die laatste taak zal hij naast zijn nieuwe functie nog tijdelijk vervullen. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De mooiste tijd van je leven, dat is toch je stu dententijd. Want de lerende REDACTIE IMOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl kaste leeft niet alleen achter de boeken, maar ook in Sturm und Drang. Bijna honderd Schouw se schoolverlaters zetten deze weken hun eerste schreden in hun nieuwe stad. Op zoek naar de goede collegezaal, nieuwe vrienden en eventueel een baan tje of een gezelligheidsvereni ging. De introducties zitten er bijna op, de colleges gaan nu be ginnen. De keuze dringt zich nu echt op: op kamers gaan wonen of op en neer reizen. Vier Schouwse studenten vertellen over hun eerste ervaringen met hun studiestad. Niek de Jonge (19) uit Zierikzee is Fysische geografie gaan stu deren aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. „Wie weet er nog een kamer? Het is een regelrechte ramp er één in Utrecht te vinden. Verle den week moest ik met twaalf andere kandidaten hospiteren voor één kamer. De huur was maar liefst 675 gulden per maand all in. Dat is toch onbe taalbaar!" „Ze hadden op het Zeemancol lege in Zierikzee wel eens mo gen zeggen dat je je een jaar van te voren al moet inschrijven bij een kamerbureau. Over twee dagen moet ik weer hospiteren, hopen maar dat ik dan wel word uitgekozen. De introductie ligt net achter de rug. Met een mentorgroepje van zes eerste jaars en twee begeleiders heb ben we rondwandelingen over de universiteit gemaakt, meege daan aan een sportdag en aan een speurtocht door Utrecht. Wat een doolhof is die stad. Overdag was het leuk, maar 's avonds nietIk zat in een groep j e dat in een discotheek ontzet tend uit zijn dak ging, terwijl er regelrechte klotemuziek werd gedraaid, van die oude stomme meezing-top-50 plaatjes. Ik heb de laatste dag van de introduc tieperiode ook maar overgesla gen. Ik hou niet van die gemaak te gezelligheid. Wat ik wel gezellig vind? Lekker naar een leuk café met goede vrienden." „Ik vond het heel moeilijk om een opleidingskeuze te maken. Omdat ik niet wist wat ik na mijn middelbare schooltijd zou gaan doen, ben ik eerst een jaar naar Australië gegaan, samen met Wouter de Bloeme, een goe de vriend van me. Ik kan ieder een aanraden om eerst een jaar iets anders te doen. Ik ga nu iets doen wat ik echt leuk vind. Dat is beter dan direct door te sto men van het VWO naar een zwa re opleiding, die misschien helemaal niet aansluit bij je in teresse. Dan breekt het je later op." Mary-Lou Berkulin (18) uit Dreischor studeert rnu mode vormgeving aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem. „Ik heb wij makkelijk een ka mer gekregen. Ik heb een adver tentie in de krant geplaatst en heb nu een hele verdieping mid den in het centrum van Arnhem. Het begint dus goed! Vooral om dat de introductie ook goed is bevallen. Niet dat het spannend of wild was, maar omdat ik veel mensen met dezelfde interesses ben tegengekomen. We hebben een rondleiding op de Hoge school gehad en we zijn uit eten gegaan, varend in een boot Over de Rijn." „Ik heb de indruk dat studenten hier niet met de instelling ko men om alleen maar hun diploma te halen. Ze zijn echt geïnteresseerd in mode. De ech te introductie moet nog begin nen. Woensdag tot en met vrij dag gaan we op excursie. Dan gaan we met de klas voor het eerst aan de slag met stoffen en materialen. Ik had gedacht aan een mooi romantisch plekje op een boerderij in Friesland. Maar nee hoor, we gaan uitgerekend naarBruinisse ha ha!." „Ik vind het behoorlijk wennen in Arnhem. Betrap me erop dat ik een heuvel of een stuwwal een dijk noem. Moet ik wel om la chen. Maar verder, je komt hier in je eentje en ik ben geen type dat alleen uit gaat. Gelukkig ben ik niet zo aangewezen op anderen. Ik weet dus dat ik het hier ga redden. Maar voorlopig ga ik in de weekends terug naar Dreischor. De vuile was afleve ren." Sara d'Anjou (18) uit Zierikzee. Gekozen opleiding: logistiek en economie aan de Hogeschool van Rotterdam. ,Ik moet nu om half zeven op om op tijd in Rotterdam te zijn. Dat is vroeg ja, maar ik wil nog niet op kamers in Rotterdam. Ik heb hier een vriend en een bijbaan tje in een snackbar. Dat geef ik niet zomaar op. Eerst maar eens kijken wat de rest van mijn Idas doet, dan besluit ik of ik blijf pendelen of dat ik een kamer zoek." „De eerste nieuwe schooldag was wel spannend. We stonden met duizend eerstejaars in een zaal en daaruit moest ik mijn klas vinden. Iedereen die een klaver tien op zijn buik droeg, hoorde bij elkaar Toen we el kaar gevonden hadden, schrok ik. In mijnklas zitten 28 jongens en maar vijf meisjes. Dit is dus echt een jongensopleiding, dachtik. Mijn vriendje werd een beetje jaloers. 'Jij leert allemaal nieuwe mensen kennen en ik moet werken', zei hij. Maar het zijn allemaal leuke en nette jon gens bij ons in de klas. Met de in troductie hebben we spelletjes als hints en pictionary gedaan. Verder hebben we op Vlieland meegedaan aan een survival- tocht. En 's avonds zijn we naar de Hollywood Dance Hall in Rotterdam gegaan. Prachtige discotheek, maar van het grote zuipen en versieren was geen sprake. De meesten gingen de zelfde avond nog met de laatste bus naar huis. En bovendien: we kenden elkaar nog niet zo goed. En dan ga je niet direct uit je dak." Marcel van Slobbe (18) Zierik zee, studie: bouwkunde, Hoge school Vlissingen. „Ik blijf gewoon thuis wonen in Zierikzee. Het kost gigantisch veel geld om op kamers te gaan wonen. Je krijgt maar 420 gul den studiefinanciering per maand. Daar kun je toch nooit van .rondkomen? En bovendien, wat stelt de reistijd tussen Zie rikzee en Vlissingen nu voor? Twintig minuten met de bus en nog eens een half uurtje met de trein." „De algemene introductie van de opleiding vond afgelopen dinsdag plaats, maar die heb ik overgeslagen. Ik wil alleen de mensen van mijn eigen oplei ding leren kennen. E. Plette, decaan van de scho lengemeenschap Pontes, locatie Pieter Zeeman in Zierikzee. „Dit jaar hebben we afscheid genomen van 104 geslaagde scholieren. Daarvan zijn er 35 van het Voorbereidend Weten schappelijk Onderwijs (VWO) afgekomen en 6 9 van het HAV O De VWO'ers gaan bijna alle maal aan een universiteit stude ren." „Die groep gaat doorgaans di rect op kamers wonen. Dat is een opmerkelijk verschil met de 'havisten' die een jaartje jonger zijn als ze de middelbare school verlaten. VWO'ers zijn er meer aan toe om op kamers te gaan wonen, weg van hun ouders. Havisten kiezen in de regel een opleiding in Rotterdam of Vlis singen en gaan óp en neer reizen. Maar wat je vaak ziet is dat ze het na een jaartje zat worden en alsnog op kamers gaan. Helaas raken we het zicht op de leerlin gen kwijt als ze eenmaal weg zijn. Soms hoor ik toevallig hoe het ze vergaat, als ik een oud leerling tegenkom of iemand uitnodig om aan het Zeeman college voorlichting te komen geven." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Dc kogel is door de kerk. De AH-superniarkt in Burgh mag uitbreiden met een drogisterij, het bijbehorende parkeerterrein mag worden verruimd en uitbater P. .1. I,and- egent van pannenkoekenmolen De Graanhalm mag bij zi jn ne ring dagrecreatieve voorzienin gen treffen. Dat besloot de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland donderdagavond. Vooral de plannen voor uitbrei ding van de supermarkt hebben van meet af aan onder vuur ge legen. De werkgroep Behoud Dorpskernen Burgh en Haam stede, de Vereniging Vrienden van Westerschouwen en de On dernemersvereniging Haamste de zijn bang voor drukte en daarmee gepaard gaande ver keersgevaren. Grenzen Ook beschuldigen de drie orga nisaties het Schouwse college van B en van het bewust en zon der enige vorm van overleg op rekken van de grenzen, zoals die vastgelegd zijn in het REO-rap- port (Ruimtelijk Economische Ontwikkeling). Drogist L. D. Kik vreest door de komst van de door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is behoefte aan een centrale post voor de besturing van de twintig riool gemalen op Schouwen-Duive land. Daar is een bedrag van 70.000 gulden voor nodig. De gemeenteraad wordt gevraagd dit krediet beschikbaar te stel len. De gemalen zijn nu nog elk afzonderlijk uitgerust met een besturing, die storingen door geeft aan de onderhoudsmon teur van gemeentewerken. Dat gebeurt ook 's nachts en in het weekend. Volgens het dage lijks gemeentebestuur ontstaat op momenten met veel neerslag een onwerkbare situatue door het grote aantal meldingen. De medewerker komt regelmatig onder hoge druk te staan, door dat ook relatief onbelangrijke storingen worden doorgegeven. Het nalopen van deze meldin- Etos-drogisterij bij de AH. hij vindt dat er in Burgh-Haamste- de geen plaats is voor twee dro gisterijen. Alle protesten tegen de plannen van de Burghse vestiging van de grootgrutter zijn vergeefs ge weest, zo bleek donderdag avond tijdens de vergadering van de Schouwen-Duivelandse gemeenteraad. De critici von den alleen de fracties Groen- Links en SGP/GPV aan hun zijde. „Wij zijn altijd tegen uit breiding van de supermarkt ge weest", benadrukte Groen- Lrnks-woordvoerstef H. de Vries nog eens tijdens de ge meenteraadsvergadering. Een zelfde geluid kwam van SGP/GPV-representant P. van der Meide. Dat leverde hen een venijnige opmerking van wethouder C. W. Veerhoek (VVD) op. Hij zei zich af te vragen hoe het dan kan dat beide genoemde fracties eerder wel de bezwaarschriften tegen de uitbreiding van de super markt, overeenkomstig de wens van het college, ongegrond ver klaarden. Wij hebben ons standpunteerder uitgebreid verwoord. Dat gaan we nu niet nog eens herhalen", reageerde Van der Meide. gen is bovendien tijdrovend. Met een centrale post behoren die problemen tot het verleden. Dan worden alleen de urgente storingen zoals pompuitval doorgegeven aan de monteur en de relatief onbelangrijke mel dingen worden in "de computer opgeslagen. De gemalen kun nen bovendien op afstand wor den bestuurd, zodat het bezoe ken van het gemaal niet altijd meer nodig is. Ook voor de uitvoering van re gelmatige rioolinspectie en -rei niging is extra geld nodig. Tot nu toe worden de riolen wille keurig geïnspecteerd en schoongemaakt. De voorstellen komen aan de or de in de vergadering van de commissie grondgebiedzaken, openbare werken en milieu, die maandag 6 september vanaf 19.30 uur vergadert in het ge meentehuis in Zierikzee. Niek de Jonge: „Wie weet er nog een kamer?" Sara d'Anjou: ...leuke en nette jongens in de klas. Marcel van Slobbe: ...kamers te duur. foto's Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33