Afschieten vogels wekt weerzin Biatlon mat hond en baas af PZC Kapelle wil beleid sport vernieuwen Directeur Vrederust ontslag aangezegd Wemeldinge terug naar jaren dertig Suriname in de kijker Brabants politieteam zamelt neppistolen in r m IP - zeeland Stichting Bont voor dieren maakt bezwaar tegen vergunning nertsenfokkers CatClub bouwt nieuw honk WBÊKÊmmÊM vrijdag 3 september 1999 b 18 door Jeanne de Nijs HALSTEREN - De Raad van Toezicht van psychiatrisch zie kenhuis Vrederust in Halsteren heeft haar algemeen directeur A M. M. Nagtzaam ontslag aangezegd. Aanleiding is een conflict rond de voorgenomen fusie van Vrederust met de Riagg en het Ribw (regionale instelling beschermende woonvormen). Tussen directie en bestuur van het ziekenhuis bestaat klaar blijkelijk een onoplosbaar ver- schil van mening over de te vol gen procedure om na de fusie tot een directie te komen. Een speciaal voor de gelegen heid ingestelde commissie van advies en bemiddeling conclu deerde dat verdere samenwer king tussen bestuur en direc teur niet meer mogelijk is. De Raad van Toezicht vroeg daar op het ontslag aan van Nagt zaam. die begin vijftig is en sinds achttien jaar directeur van Vrederust. De ontslagaanvraag is voorge legd aan het scheidsgerecht voor de gezondheidszorg. De verwachting is dat van die zij de voor het eind van het jaar uitsluitsel komt. Volgens W. IJ. Aalbersberg, die sinds januari als interimdirec teur de taken van Nagtzaam waarneemt, zijn de problemen niet van invloed op de zorg in het ziekenhuis, waarop ook Tholenaren voor psychiatri sche hulp zijn aangewezen. „Dat is allemaal optima for ma". Ook wanneer Nagtzaam een afvloeiingsregeling krijgt, gaat dat niet direct ten koste - van de zorggelden. ,,Elk zie kenhuis heeft een Reserve Aan vaardbare Kosten, een balans- post voor goede dingen of om tegenvallers op te vangen". Vrederust heeft in die 'pot' mo menteel 2,6 miljoen gulden. De drie toekomstige partners hebben de fusiegesprekken in middels wel weer opgepakt, maar er is toch een flinke ver traging. De voorgenomen da tum 1 januari 2000 wordt niet gehaald. Aalbersberg schat dat dat nu januari 2001 wordt. Doel van de fusie is zowel klinische als ambulante zorg naadloos op elkaar te laten aansluiten. „Eén voordeur, waar clienten meteen naar het goede behan- delpunt kunnen worden door verwezen", vat de interimdi recteur samen. Of hij aanblijft tot de fusie een feit is laat hij in het midden. „Hoe wordt omge gaan met de vacature die er is, zal bezien worden in het licht van de toekomstige fusie. De strategie wordt van moment tot moment bepaald", aldus Aalbersberg. door René Schrier MIDDELBURG - De stichting Bont voor dieren heeft mede na mens de Faunabescherming bij Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt tegen het doden van huismussen en spreeuwen. De provincie heeft aan de nertsen- fokkers L. Walhout te Stavenis- se en P. J. F. Nijnatten te Borsse- le vergunning verleend voor het doden van deze vogels. Volgens Bont voor dieren staat het middel niet in verhouding tot het doel waarvoor de ver gunning is verleend. Daarom is de vergunning naar het inzicht van de stichting in strijd met de Vogelwet. De nertsenfokkers zeggen over last van de vogels te ondervin den doordat uitwerpselen in het veevoer terecht komen. Die uit werpselen zouden besmet zijn met het zogenaamde AD-virus (Aleutian Disease). De stichting Bont voor dieren zegt daarover dat over de oorzaak van het vi rus en hoe het zich verspreidt weinig tot niets bekend is. Ook staat het niet vast dat het virus door vogels wordt overge bracht. De stichting vindt het dan ook niet aannemelijk dat er sprake is van aanzienlijke scha de aan de veeteelt. Andere oplossing „Afgezien van het feit dat er moet worden aangetoond dat er sprake is van belangrijke scha de dient ook aangetoond of in ieder geval aannemelijk te wor den gemaakt, dat er geen andere bevredigende oplossing be staat. Niet is aangegeven welke WOLPHAARTSDLJK - De Cat Club Zeeland gaat bouwen. De twee containers die nu nog aan De Piet staan verdwijnen. De club heeft een bouwaanvraag bij de gemeente Goes ingediend. De gemeente heeft als voor waarde gesteld dat de nieuw bouw wel moet passen in het landschap. Het moet een beetje het uiterlijk krijgen van een Zeeuwse schuur. M. Hoondert van de Veerse Meer commissie van de CatClub Zee land legt uit dat het nu maar be helpen is met de behuizing in de containers. De leden van de club zouden graag een goede kleed ruimte krijgen en er is behoefte aan een accommodatie om fa milieleden en gasten die eens komen kijken, op een beschutte plek te kunnen ontvangen. De CatClub is op twee plaatsen in Zeeland actief; bij Vrouwen polder op de Noordzee en bij De Piet in de buurt van Wol- phaartsdijk. Op elke locatie lig gen ruim 30 zeilboten. De club bestaat inmiddels elf jaar en is op het Veerse Meer zo'n twee jaar actief. Als de bouwvergun ning wordt verleend is het de be doeling zo snel mogelijk met de werkzaamheden te beginnen. Volgens mevrouw Hoondert zullen de leden van de club zo veel mogelijk proberen zelf ook mee te werken aan de realisatie van het clubgebouw. Ze onder streept dat het niet de bedoeling is van de vereniging om van het clubgebouw een openbare gele genheid te maken. De eveneens aan De Piet gevestigde ijs- en frietverkoop-gelegenheid hoeft dan ook niet bang te zijn voor concurrentie, voegt ze er aan toe. Het nieuwe gebouw komt wat dichter bij de huidige botenop- slag te liggen. Daardoor komt er voor de opslag van de zeilboten ook iets meer ruimte. Het ge bouw moet plaats bieden aan een soort kantine, een kleedge legenheid en een opslagruimte voor zeilen. De CatClub Zee land moet rond het gebouw be planting aanbrengen, zodat het geheel wat verscholen komt te liggen. Duur blikje bier VLISSINGEN - Een 34-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren betrapt toen ze een blikje bier probeerde te stelen uit een win kel aan de Glacisstraat in haar woonplaats. Het kostte haar een boete van 240 gulden. maatregelen zijn toegepast om de dieren te weren. Het moet mogelijk zijn het voer zodanig voor vogels af te schermen dat dit een bevredigende en afdoen de oplossing biedt", schrijft Bont voor dieren in het be zwaarschrift aan GS. De stichting zegt het bijzonder onaannemelijk te vinden dat het doden van een aantal spreeu wen en huismussen tot een be vredigend resultaat zal leiden. Tenzij de totale plaatselijke spreeuwen- en huismussenpo- pulatie wordt gedood zullen er namelijk telkens weer spreeu wen op het voor hen aantrekke lijke voer afkomen. Het gebruik van een hagelge- weer voor het doden van de mussen en spreeuwen stuit de stichting ook tegen de borst. Dat veroorzaakt ernstig dierenleed: „Aangezien de dieren klein zijn en zich meestal in groepen op houden, zullen - wanneer ge richt op een dergelijke groep wordt geschoten - ongetwijfeld dieren verwond worden maar niet direct gedood. Vervolgens zal het gezien him formaat bij zonder moeilijk, zoniet onmo gelijk zijn om de gewonde die ren op te zoeken en ze snel uit hun lijden te verlossen. Het toe gestane middel staat derhalve niet in verhouding tot het doel waarvoor de vergunning is ver leend." door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het sportbeleid van de gemeente Kapelle is wel goed, maar een beetje verou derd. Steeds meer mensen beoe fenen een steeds groter aantal verschillende sporten en lang niet altijd meer in verenigings verband. Kapelle bereidt daar om een nieuwe sportnota voor, waarvan een concept vooront werp in de commissie onderwijs en welzijn van dinsdag 7 sep tember wordt behandeld. Tot nu toe was het gemeentelij ke sportbeleid in Kapelle altijd gericht op sporten in vereni gingsverband terwijl steeds meer mensen individueel gaan sporten. De tijden zijn in meer dan één opzicht veranderd: hele groepen hebben meer vrije tijd gekregen en anderen juist min der. Ouderen dienen zich aan op de sportterreinen, er komt be hoefte aan nieuwe voorzienin gen voor nieuwe sporten en ge zond bewegen wordt gezien als een middel om maatschappelij ke deelname van mensen te ver hogen. Juist in dat laatste ziet de groep ambtenaren en sportvrijwilli- gers die de nota voorbereidt, een grotere rol weggelegd voor de gemeente. Het huidige beleid ten opzichte van de verenigin gen zou op hetzelfde niveau ge handhaafd moeten blijven maar er zou een gemeentelijk beleid moeten komen dat sport en spel stimuleert als bijdragen aan ge zonde, leefbare kernen, waar van alle burgers de vruchten kunnen plukken. Sportraad Daarbij moet de gemeente func tioneren als een spin in het web. De gemeente plant, coördineert en ontwikkelt het aanbod van sportaccommodaties, stimu leert sportdeelname, onder steunt waar nodig sportorgani saties en treedt in sommige gevallen op als mede-financier van sportevenementen. Dat vraagt nogal wat inzicht in de praktijk en daarom zou een sportraad moeten worden inge steld. Daarin kunnen ook meteen de gewenste dwarsver banden vorm krijgen met bijvoorbeeld onderwijsinstel lingen, ouderen- en jongerenor ganisaties en bijvoorbeeld ge handicaptenorganisaties Als het particulier initiatief het allemaal zelf aankan, speelt de door Jurriaan de Reu WEMELDINGE - Wemeldinge gaat zaterdag 11 september ze ventig jaar terug in de tijd. Tij dens de derde editie van de Wemeldinge(n)dag zal het Be- velandse dorp in het teken staan van de jaren dertig. Veel dorpe lingen zullen zich uitdossen in kleding uit de tij d van de econo mische crisis en er zijn diverse activiteiten uit deze periode. Het dorpsfeest kent dit jaar ver scheidene nieuwe activiteiten. Zo is er een oude draaimolen, een boedelverkoop en wordt er een fietspuzzeltocht gehouden. Zoals gebruikeli j k worden er dit jaar weer paarden beslagen en zal de familie Smits in de Juli- anastraat een boerenwasdag houden. De was wordt dan nog met ketel, wringer en bleek ge daan. 's Avonds is in de tent op het dorpsplein het boerenbal, waarbij verschillende orkesten optreden. Volgens Frans Happel, voorzit tervan het organiserend comité, was de Wemeldinge(n)dag vorig jaar een groot succes. Ook voor de komende editie heeft hij lou ter positieve verwachtingen. „Vorig jaar was het een hele leu ke en gezellige dag op Wemel dinge. Veel mensen vonden het leuk om mee te doen. Ook nu is iedereen weer erg betrokken bij de dag. Als ik de reacties zie en het weer een beetje meewerkt moet het ook dit jaar weer een door René Schrier BERGEN OP ZOOM - De politie in het district Bergen op Zoom zamelt in de maand september nepvuurwapens in. Aanleiding is het feit dat het politieam Roo- sendaal-Bovendonk in twee we ken tijd zes neppistolen in beslag nam. Volgens een woord voerster van de politie is het een gebruikelijk verschijnsel na de vakantiemaanden. Dergelijke niet van echt te on derscheiden nepvuurwapens zijn in landen als Spanje, Italië en Frankrijk in verschillende winkels te koop. Door hun grote gelijkenis met echte wapens kunnen ze levensgevaarlijke si tuaties veroorzaken, al voegt de Bergen op Zoomse politie woordvoerster er aan toe dat gemeente een passievere rol e beperkt zich hooguit tot flanke rend beleid. Voor het verlegge van het accent van sport om d sport naar sport als middej moet een nieuw subsidiebeleid moeten worden ontwikkelt Daarin komt meer aandact voor de ontwikkeling van ee breed sportaanbod voor doe! groepen. De openbare commissieverga dering wordt gehouden in he gemeentehuis in Kapelle en be gint om 19.00 uur. Eindelijk salaris voor Oekraïnse bemanning VLISSINGEN - De vijf- tienkoppige bemanning van zeesleper Gepard heeft woensdag na meer dan een jaar wachten sa laris ontvangen. De uit de Oekraïne af komstige bemanning werd niet uitbetaald, om dat de eigenaar van het schip en scheepswerf De Schelde in een financieel conflict waren verwik keld. De zeesleper, een ou de firefighter (blusschip), legde voor reparatie en verbouwing ruim een jaar geleden aan bij de Schel de. Toen die werkzaamhe den waren verricht, ont stond het financiële geschil tussen de werf en de eigenaar van het schip Satco, de manager Oreo. Als gevolg daarvan kwam het schip aan de ketting te liggen. Om alle financiële problemen op lossen, zou de Gepard woensdagoch tend openbaar worden verkocht bij de Rotter damse rechtbank. Twee dagen voor de verkoop werd plotseling het volle dige salaris van de vijftien bemanningsleden, inclu sief repatriatierings- en juridische kosten, gestoif op de rekening van de Internationale Zeelieden Vakbond (ITF). De zeelie den zijn inmiddels terug gekeerd naar huis. succes worden", aldus Happel. De dag wordt 's morgens on 10.00 uur bij het oude gemeen tehuis in de Dorpsstraat ge opend door de burgemeester er enkele oudere inwoners van We meldinge. Na de opening zuller overal in het het dorp de activi teiten van start gaan. Eén van di trekpleisters is het stoeltje rij den, een typisch Wemelding spel. „Het is een soort stoelen dans, maar dan met paarden' licht organisator Happel toe „Ringrijders lopen onder bege leiding van muziek met hui paard langs een rij stoelen. Als de muziek ophoudt moeten zi; met paard en al een stoel opzoe ken." De Wemeldinge(n)dag were twee jaar geleden voor het eers: georganiseerd op initiatief vat een aantal inwoners van he. dorp. „Nadat de braderie er nie: meer was in Wemeldinge, wilde een aantal mensen toch iet: doen in het dorp", vertelt Hap pel. Daar is toen de Wemeldiïi- ge(n)dag uitgerold." Sindsdien is een groot deel van het dorp betrokken bij het evenement „Steeds meer mensen willen iefc doen. Er zijn zelfs hele buurt verenigingen die van alles orga niseren. Ze hoeven alleen maai even te laten weten wat ze wil len doen en waar." De Wemeldinge(n)dag begint zaterdag 11 september om tien 's ochtends en duurt tot één uui 's nachts. zich zoiets nog niet heeft voor gedaan. De actie is niet alleen bedoeld om zo veel mogelijk van dergelijke wapens van de straat te halen, het gaat ook om voor lichting, aldus de politiewoord voerster. Jongeren en hun ou ders die met dergelijk materiaal rondlopen, weten misschien niet eens dat ze in Nederland een strafbaar feit plegen. Wie met zo'n wapen wordt betrapt, riskeert een gevangenisstraf van drie maanden. Wie echter in deze maand een nepvuurwapen bij de politie in het district Ber gen op Zoom inlevert kan dat straffeloos doen. Dat kan zowel anoniem gebeuren als na het on dertekenen van een afstands verklaring. De politie zorgt er voor dat de nepvuurwapens vernietigd worden, Biatlon voor hond en baas betekent ook waden door sloten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inqrid Huibers WOENSDRECHT - Een man in een fel gekleurd sporttenue jogt energiek door het water. Achter hem, aangelijnd, zwemt een herdershond. Het dier kan de man maar nauwelijks bijbenen. Ruim zestig honden en hun begeleiders kwamen donderdag naar de vliegbasis Woensdrecht voor een internationale hondenbiatlon. „Rustig Luc, uwen hond kan het anders niet bijhouden." Dan eens rent de hond opgewonden voorop, gevolgd door zijn hijgende en puffende baas, dan eens oogt de baas beduidend fitter en moet de hond wor den meegesleurd. De deelnemers uit Nederland, Zwitserland, Duitsland en België moeten een negen kilometer lang parcours afleggen. Daarin zitten aller lei behendigheidsproeven, maar ook bewakingsopdrachten. „Het zijn allemaal bewakingshonden", legt organisator Jac de Bruin uit. Hon den van iowel de land- als luchtmacht, maar ook politiehonden die erop ge traind zijn om hun baasje te assisteren bij het tegenhouden van insluipers, overvallers en andere druktemakers. „De honden moeten in het parcours drie keer op een pakwerker af", zegt de Bruin. „Daarbij wordt het dier be dreigd met een stok of een pistool." Het zweet gutst langs het gezicht van René Loos uit het Zeeuws-Vlaamse Clinge. Gehuld in een dikgevoerd jute hondenpak zit hij even in het zonnetje uit te blazen. Een grote bouvier heeft hem zojuist in zijn kuiten gebeten. „Ze mogen eigenlijk overal happen", legt Loos kalmpjes uit. „In mijn armen en kuiten, maar ook in de rug van het pak." Met veertien jaar ervaring als honden begeleider bij het politiekorps van Hulst wordt hij er niet meer warm of koud van. „Zelfs als je valt, bijt zo'n hond niet in je gezicht. Die beesten zijn gek van het pak, daar vallen ze op aan. Slootje Wuivend gras is net zichtbaar in door dicht gebladerte gefilterd licht. Een aantal mannen en honden ploetert door een smal slootje. De oevers rijzen ver boven hun hoofden uit. Vallend en weer overeind krabbelend bereikt het ploeg- je de kant. „Omhoog", jaagt nummer 179 zijn hond op. Het dier springt weg, trekt de lijn strak en helpt zo en passant zijn baasje de glibberige wal op. „Ik doe het voor mijn hond", verklaart politieman Jos Bruin - strak Adidas t- shirt, ringbaardje, zilverkleurige scha kelketting - uit Bergen op Zoom zijn aanwezigheid. Hij heeft net een nieuwe hond, waarmee hij volop traint. „Ik vind het al leuk als mijn hond straks al les haalt. Daar groeit zijn zelfvertrou wen van." Elke werkweek besteed Bruin een hele dag aan het trainen van zijn hond. In geval van nood moet hij blindelings op het dier kunnen vertrouwen. „Stel er is een vechtpartij op de vismarkt en ik ga er met mijn hond naartoe", vertelt Bruin. „Dan geef ik eerst de waarschu wing 'halt politie'. Wordt daar niet op gereageerd, dan kan ik mijn hond erop af sturen." Die hapt toe en blijft bijten, totdat zijn baas hem zegt dat hij los mag laten. Het is voor de deelnemers aan de biat lon zaak het parcours zo snel mogelijk af te leggen. Wijk je van de route af, of maak je een fout bij het bewakings- werk, dan krijg je straftijd. Vlak voor de blusvijver houdt de hond even in, dan springt zijn baas met een boog het water in en kan het dier moei lijk achter blijven. Gebroederlijk zwemmen hond en man even later naast elkaar door het kroos. „Rustig Luc, uwen hond kan het anders niet bijhou den", schreeuwt een supporter zijn landgenoot toen. Wanneer de hond even later zijn grip op de kant dreigt te verliezen, geeft zijn begeleider hem een stevige duw. „Zes weken", antwoordt Jeroen Trap man uit Oostburg triomfantelijk op de vraag hoe lang hij al met zijn hond Buster aan het trainen is. Hoewel hij al drie j aar als politieman werkt, is hij pas net hondenbegeleider.,Ik ging wel eens kijken als ze met de honden aan het trainen waren en dat sprak me wel aan", vertelt Trapman. Toen hij een keer met het pak aan voor insluiper mocht spelen, was hij verkocht. Sinds dien gaat Buster elke avond mee naar huis. Zo kunnen hond enbegeleider een hechte band opbouwen. Gevecht Met een hevig bloedende arm, loopt één van de deelnemers vloekend van het parcours weg. Gebeten door zijn eigen hond, moet hij het gevecht voortijdig staken. „De honden bijten echt en ze bijten ook door", merkt Bruin nuchter op. „Zeker politiehonden, die doen niet alleen pakwerk, maar hebben ook ge leerd burgers te bijten." De biatlon werd uiteindelijk gewonnen door de Zwitser Balz Koller en hond Quito. Zij legden het parcours in 41 mi nuten af. Tweede werd Halstenaar Cor- né Keijl met Jestor. De derde plek was voor de eveneens uit Zwitserland af komstige Peter Schriber en zijn hond Xeno. door Jasper van den Bliek MIDDELBURG - W. F. Hermans betif telde Suriname ooit als 'het laatste restje van tropisch Nederland'. De ver houding tussen ons land en de voorma lige kolonie staat centraal in een expo sitie in de Zeeuwse bibliotheek, die 8 september van start gaat. Het geheel wordt georganiseerd door de Stichting Suriname Jaarkalender. Deze stichting brengt jaarlijks een ka lender uit met foto's en achtergrondin formatie over Suriname. Door de jaren heen is op deze man ier zoveel materiaal verzameld dat besloten werd een expo sitie samen te stellen. De tentoonstelling bestaat vooral uit fotomateriaal uit het hedendaagse Su riname. Daarnaast zijn er gedi chten en literatuur uit het Zuid-Amerikaanse land. Centraal thema van de expostitie is de relatie tussen Nederland en Suri name. Hoe verbonden zijn de twee lan den nog met elkaar? Wat is er sinds de onafhankelijkheid in 1975 verandert? En hoe groot is de invloed van Neder land op het dagelijks leven in Surina me? De expositie draagt de naam 'SRA- NAN, een beeld van Suriname'. Positief beeld De doelstelling van de Stichting Suri name Jaarkalender en de tentoonstel ling is het creëren van een positief beeld van Suriname en haar bewoners. Te vens gebruikt zij de opbrengst van de kalenders en andere activiteiten om kleine hulpprojecten te financieren. De expositie duurt van 8 tot en met 25 september en is gratis te bezoeken. Foto uit de kalender van de Stichting Suriname Jaarkalender.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30