Basisvorming blijkt te falen VVD ziet brood in exploitatie tolwegen PZC Boer met illegaal personeel riskeert stillegging bedrijf Een oude man komt thuis Politie Amsterdam verdient miljoenen met handel in opties Van o tot ïoo binnen 2 weken Minister staat verkoop elektriciteitsbedrijf toe binnenland Prestaties leerlingen niet beter Elfstedentocht mag niet achter een decoder Drop-outs zijn best tevreden met hun situatie Jurken Zangeres schoon geveild Proces om vergoeding marihuana Overheid nu ook op Internet Luchtreiziger kan koffers sealen Huygens Prijs voor W.J. Otten Man gedood vrijdag 3 september 1999 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De basisvorming in het onderwijs beantwoordt na zes jaar niet aan de verwach tingen. De prestaties van leer lingen zijn sindsdien nauwe lijks verbeterd. Leerlingen uit de betere milieus doen het nog steeds beter dan kinderen uit so ciaal zwakkere milieus met de zelfde intelligentie. Ook het voornemen kinderen pas later een definitieve keus voor een voortgezet onderwijs- type te laten maken komt niet uit de verf. Dat blijkt uit onder zoek onder twee groepen van 20.000 leerlingen waarvan de ene groep zijn schoolloopbaan voor en de andere na invoering van de basisvorming begon. Bij de invoering van de basis vorming werd het aantal vak ken uitgebreid naar vijftien, die door alle leerlingen worden ge volgd. Zij zouden bovendien hun keus voor een voortgezet schooltype pas later moeten maken. Ook de inhoud van het onderwijs werd aangepast en meer gericht op het toepassen van kennis en het aanleren van vaardigheden. Volgens de onderzoekers kwam er de afgelopen jaren niet veel van terecht. De prestaties zijn nauwelijks verbeterd. Voor vwo-leerlingen heeft de basis vorming zelfs nadelige gevol gen. Hun prestaties zijn afgeno men. Dat zou volgens de onder zoekers te maken kunnen heb ben met een nivellerend effect van de basisvorming. De leer lingen, van vbo tot vwo, krijgen in de eerste twee tot drie jaar in grote lijnen dezelfde leerstof aangeboden. Waar een vbo- leerling er moeite mee heeft, veroorzaakt het bij vwo'ers ge makzucht. Ook de gewenste samenhang tussen de vakken komt niet van de grond. Docenten tonen wei nig enthousiasme voor de on derwijsvernieuwing die met de invoering van de basisvorming gepaard had moeten gaan. Met de doorverwijzing van basi- scholen van hun leerlingen naar DEN HAAG - Een ruime meer derheid van de Tweede Kamer is voor invoering van een lijst met evenementen die behouden moeten blijven voor het open te levisienet en dus niet achter de decoder mogen verdwijnen. Dat bleek gisteren tijdens een plenair debat over de imple mentatie van een Europese richtlijn. Staatssecretaris Van der Ploeg van Mediabeleid had al een 'groslijst' samengesteld van evenementen die niet achter de decoder mogen verdwijnen. Op die lijst staan onder meer de Elfstedentocht, het Prinsen grachtconcert en diverse voet baltoernooien. Een discussie over de lijst wordt later dit jaar in de Kamer ge voerd. Criteria hierbij zijn vol gens Van der Ploeg onder meer dat een evenement nu al een gro te kijkdichtheid heeft en al op het open net te zien is. ANP DEN HAAG - Hoewel de politiek zich ernstige zor gen maakt over de jonge ren die zonder een diplo ma van school gaan, zijn de drop-outs zelf best te vreden. Dat blijkt uit een onder zoek dat verscheidene in stituten hebben uitge voerd. In het onderzoek zijn vele duizenden leerlingen ja renlang gevolgd. Ze zijn zonder diploma uit de schoolbanken vertrok ken. Als belangrijkste re den hiervoor geven de jon geren op dat ze geld willen verdienen. Vaak vinden ze via uitzendbureaus, fami lie of kennissen vrij ge makkelijk een baan. Daarbij verdienen ze ge- middels zes gulden per uur. Bij navraag zegt negentig procent van de drop-outs redelijk tot zeer tevreden te zijn over de situatie en him werk nog langere tijd te willen doen. Overigens zegt driekwart ooit nog wel eens hun op leiding af te willen maken. Maar de onderzoekers weten niet hoe serieus die voornemens zijn. ANP vervolgonderwijs zit het wel goed. Acht van de tien leerlin gen zitten na drie jaar voortge zet onderwijs nog steeds op het zelfde onderwijstype als in groep 8 werd geadviseerd, zo meldt de Inspectie van het On derwijs. Uitzondering is het havo-ad vies, waar na drie jaar meer dan de helft ergens anders zit. Verontrust Kamerleden van de drie paarse regeringsfracties reageerden gisteren verontrust op het on derzoek. WD en D66 pleiten voor min der vakken in het basisvorming en willen maatregelen waar door vooral de samenhang in het vakkenpakket moet verbe teren. Beide fracties vinden dat er in de basisvorming meer ruimte moet komen voor be roepsgerichte vakken. „Het on derzoek bevestigt onze bange vermoedens", aldus woordvoer ders van WD en D66. De PvdA noemde de uitkomsten van het onderzoek zorgelijk. Het CDA zet daarentegen juist vraagte kens bij het onderzoek zelf. Ook de Algemene Onderwijs bond (AOb) en de CNV-Onder- wijsbonden zeggen dat wijzi gingen in de basisvorming on vermijdelijk zijn en pleiten voor minder vakken en meer ruimte voor praktijkonderwijs. Staatssecretaris Adelmund van Onderwijs wilde gisteren nog niet reageren op de resultaten van het onderzoek. ANP/GPD door Yvonne Wippers DEN HAAG - Tegen illegale seizoensarbeid wordt voort aan keihard opgetreden. Met deze waarschuwing kondigde minister De Vries van Sociale Zaken een nieuwe aanpak aan voor de problemen die zich jaarlijks voordoen in de sei zoensarbeid zoals bollenpel- len en aspergesteken. Volgens de minister neemt de illegaliteit in de land- en tuin bouw enorme proporties aan. „Het gaat niet meer om een enkele illegaal die een baantje zoekt en er een vindt. Nee, er zitten soms enorme organisa ties achter die illegale arbeid in Nederland regelen." De Vries vindt dat onacceptabel. Omdat boetes volgens hem als afschrikmiddel niet meer vol doen, wil hij strengere maat regelen nemen. Hij heeft daar over al met justitie gesproken. In het uiterste geval wil De Vries zelfs bedrijven stilleg gen. De minister betoogde gisteren in de Tweede Kamer dat de il legale constructies niet voort komen uit personeelsgebrek. Het zou enkele kwaadwillen de ondernemers er puur om gaan financieel voordeel te behalen. Asielzoekers Volgens De Vries zijn er vol doende mensen die seizoens arbeid kunnen verrichten. Hij wil daarom met Arbeidsvoor ziening gaan praten om beter op de voorspelbare vraag naar personeel tijdens het oogsten te anticiperen. Verder wijst hij erop dat asielzoekers enig soe laas kunnen bieden. Ook PvdA-Kamerlid Noor man noemde deze mogelijk heid. Volgens haar hebben 2500 asielzoekers zich aan vankelijk gemeld voor sei zoensarbeid. De helft van hen werd goedgekeurd. Slechts vierhonderd mensen werden echter aangesteld. Veel te wei nig, vond Noorman. Ze nam het de werkgevers kwalijk dat ze niet beter gebruik maken van deze groep mensen. Premieverlaging Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken had geen goed woord over voor de agra rische sector die heeft beslo ten om de premieregeling die het kabinet heeft ingevoerd, naast zich neer te leggen. Het was de bedoeling dat de sector zelf de kosten voor een pre mieverlaging van seizoensar beiders zou ophoesten. De sector wil dit echter niet. Hoo gervorst noemde dit een ge brek aan solidariteit binnen de land- en tuinbouw. Hij is niet van plan nu een nieuwe regeling te bedenken, zo liet hij weten. Met uitzondering van het CDA kon de Tweede Kamer zich in deze opstelling vinden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een restaurateur inspecteert het 'Por tret van een oude man' van Rembrandt. Het schilderij kwam gisteren 'thuis' na lang verblijf in Londen. Het Mauritshuis in Den Haag kocht het in 1667 geschil derde doek onlangs voor 32 miljoen gulden van de er ven van lord Cowdray. Of het museum het schilderij echt mocht hebben, was nog een tijdje spannend. Hoewel het Mauritshuis en de eigenaren al een prijs waren overeengekomen, wilde de Britse regering eerst belangstellenden uit eigen land nog de mogelijk heid bieden het portret voor hetzelfde bedrag aan te schaffen. Die andere belangstellenden kwamen tot opluchting van het Mauritshuis niet opdagen. De aankoop werd mogelijk gemaakt door overheid, be drijfsleven en particulieren. Een lening van acht mil joen was nog wel nodig. Het Mauritshuis is zo in de feeststemming, dat het van vandaag tot en met zon dag 12 september iedereen gratis binnenlaat om de aanwinst te bekijken, foto Serge Ligtenberg/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De WD wil dat er een landelijke private tolwe genmaatschappij komt. De li beralen pleiten voor het aanleg gen van een wegennet, waarop automobilisten de garantie krij gen dat ze er goed kunnen op schieten. In ruil zouden ze daar voor tol moeten betalen. De opbrengst van de tolweg maatschappij wil de WD inves teren in de aanleg van nieuwe wegen bij knelpunten. Het libe rale Kamerlid Hofstra deed gis teren zijn tolplannen uit de doe ken als reactie op het wetsvoor stel rekeningrijden van minister Netelenbos van Verkeer. De WD heeft nog steeds grote bedenkingen bij dit plan. Een proef bij één van de grote ste den, waarschijnlijk Amster dam, juichen de liberalen toe. Als dan blijkt dat de elektroni sche tolheffing de files niet ver mindert, kan er makkelijk mee worden gestopt. De WD eist dat Netelenbos kei harde criteria in de wet op neemt, waaraan getoetst kan worden of rekeningrijden werkt. Als de criteria buiten be reik blijven, betekent dat het einde van de elektronische tol heffing voor elke automobilist, aldus de WD. Bij Hofstra'splan voor nieuwe tolwegen heeft de weggebruiker de keuze of hij wil betalen voor tijdwinst. Als rekeningrijden wel blijkt te werken, pleit de WD voor een combinatie van rekeningrijden, tolheffing op nieuwe wegen en vrije doorgang op het overige hoofdwegennet voor ogen. De PvdA, warm voorstander van rekeningrijden, wil ook duide lijkheid over de criteria die be palen of rekeningrijden in de hele Randstad wordt ingevoerd. GroenLinks betreurt het dat er een proef komt in één stad. Ka merlid Van der Steenhoven wil direct in de hele Randstad tol poorten plaatsen. Motorrijders Bijna alle fracties vinden dat gehandicapten en motorrijders vrijstelling moeten krijgen voor rekeningrijden. Gehandicapten hebben vaak geen alternatief voor hun auto en motorrijders veroorzaken geen files, zo rede neren de partijen. Uit de inbreng van de Tweede Kamer blijkt verder dat de me ningen over wat er met de op brengst van rekeningrijden moet gebeuren sterk uiteenlo pen. D66 wil die gebruiken voor investeringen in beter openbaar vervoer. De WD vindt dat alleen auto mobilisten mogen profiteren in de vorm van verlaging van de motorrijtuigenbelasting. Nete lenbos kiest voor een lastenver lichting voor alle burgers, dus ook mensen die nooit onder een tolpoort doorrijden. ANP Advertentie Wat goed is. komt snel. Dat geldt net zo hard voor de Seat Ibiza, compleet uitgerust met alle extra's die u van Seat gewend bent. Cordoba sedan en Cordoba Vario. die u nu binnen twee weken in razendsnel voor uw deur. Ga snel naar uw Seat-dealer of bel gratis uw bezit kunt hebben*. Mooier kan niet. De auto van uw keuze, 0800-2357328 voor informatie over de snel leverbare modellen. Razendsnelle levertijden op de Seat Ibiza, Cordoba sedan en Cordoba Vario van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie Am- sterdam-Amstelland heeft vo rig jaar 8,6 miljoen gulden over gehouden aan beleggingsactivi teiten met overtollig kasgeld. Volgens korpschef J. Kuiper loopt het korps geen risico door de handel in opties. De beleggingen worden overge laten aan ABN Amro asset-ma nagement. Dit blijkt uit de jaar rekening 1998 van het Amster damse korps. Uit de reserves van het korps kon honderd mil joen gulden voor twee jaar vast gezet worden, legde Kuiper gis teren uit. In plaats daarvan zet te het korps negentig miljoen vast om rente te trekkenIn twee jaar tijd zou het bedrag daar door weer aangevuld zijn tot honderd milj oen gulden Met de tien milj oen die niet weg gezet is, is de bank gaan specu leren. Het enige risico dat de po litie volgens Kuiper liep. was dat de oorspronkelijke honderd miljoen in twee jaar tijd geen rente zouden opleveren. De politie Amsterdam-Amstel- land zit al geruime tijd goed in de slappe was. Dit komt onder meer doordat het korps moeite heeft de openstaande vacatures te vervullen, terwijl de uit stroom groot is. Dat de Amsterdamse politie geld in handen geeft van een bank is volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken geen uitzonderlijke situatie. Het korps heeft een groot eigen ver mogen, aldus een woordvoer ster van minister Peper. Amster dam kan dat of op de bank zet ten en hier rente over ontvangen of in handen geven van een bank met de opdracht om te beleggen. Die procedure is volgens het mi nisterie in lijn met de wet finan ciering lagere overheden. Om de uitstroom tegen te gaan stelde de politie Amsterdam- Amstelland een bonusregeling in: hoofdagenten die langer dan drie jaar in dienst zijn, krijgen een extraatje van 12.000. De bonus maakt deel uit van een pakket maatregelen, waarvoor het Amsterdamse korps zeven tien miljoen gulden uittrekt. ANP LEIDEN - Stedelijk Museum De Lakenhal veilt volgend jaar zo'n honderd jurken van Mary Servaes-Bey, beter bekend als de Zangeres Zonder Naam. De veiling vormt de afsluiting van een tentoonstelling die van 17 december tot 21 mei 2000 wordt gehouden ter ere van de vorig jaar overleden zangeres. De opbrengst van de jurken gaat overigens grotendeels naar een stomerij in Tilburg die de japonnen momenteel aan een chemische reiniging onderwerpt. De Zangeres blijkt haar jur ken na haar optredens steeds zonder te stomen in de kast te hebben teruggehangen. Op de meeste jurken zijn derhalve grote zweetplekken en vui le vlekken te zien. Schoonmaken kost 16.000 gulden.ANP HAARLEM - De Rotterdammer G. de Zwaan eist dat ziekte kostenverzekeraar Zilveren Kruis zijn marihuanarekeningen vergoedt. De Zwaan gebruikte van 1990 tot 1994 wiet als medicijn tegen een chronische alvleesklierontsteking. De Zwaan kreeg in 1990 last van de ontsteking. Zijn klachten werden steeds er ger en hij belandde zelfs op de intensive care. „Een erkende natuurarts schreef mij toen marihuana voor. Ik kon met de an dere medicijnen stoppen en de ontsteking is over gegaan. Volgens De Zwaan bespaart hij Zilveren Kruis nu tonnen per jaar aan medicijnkosten. Daarom wil hij het geld dat hij aan wiet moet uitgeven terug. GPD DEN HAAG - Het tijdrovende zoeken naar overheidsinfor matie op Internet behoort binnenkort tot het verleden. Giste ren heeft minister Van Boxtel van Grotesteden- en Integratie beleid de 'portal website' www.overheid.nl geopend. De bewindsman gaf tevens het startsein voor de eerste lande- lij ke publiekscampagne om het gebruik van internet te stimu leren. Het is de bedoeling dat alle overheden straks op inter net zijn vertegenwoordigd. Het aantal internetters groeit in Nederland minder hard dan verwacht, maar degenen die op het wereldwijde net zitten, kopen steeds meerproducten online. Indeperiode april 1998 - maart 1999 verdubbelde het aantal aankopen via internet. In totaal gaven internetters ruim een miljard gulden uit. ANP SCHIPHOL - Koffers op Schiphol kunnen veiliger op reis. In de vertrekhal West op de luchthaven zijn staan twee appara ten die bagage kunnen 'sealen'. Door de koffer in te pakken met beschermende plastic folie (kosten: een tientje) wordt het risico op beschadiging en diefstal aanzienlijk verkleind. De komst van de sealmachines is het gevolg van de samenwer king tussen Schiphol en het Nederlandse bedrijf Seal&Go, dat de machines exploiteert. Volgens directeur Gary Davis van Seal&Go voorkomt de plastic laag dat de koffers doelwit worden van bijvoorbeeld grondpersoneel met lange vingers. De apparaten zijn overigens geen noviteit. Ze staan ook al enige tijd op luchthavens in de Verenigde Staten en Canada alsmede in Barcelona en Madrid. GPD DEN HAAG - De Constantijn Huygens Prijs gaat dit jaar naar Willem Jan Otten. De 48-jarige schrijver, essayist en dichter is de jongste winnaar ooit. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn hele oeuvre. Aan de prijs is een geldbedrag van 20.000 gulden verbonden. In 1992 won Otten al de Jan Campert Prijs met zijn dichtbun del Paviljoenen. Verder schreef hij onder meer romans en schreef en bewerkte hij toneelstukken. De prijzen worden op 17 december in Den Haag uitgereikt. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Jorrits- ma heeft toestemming gegeven voor de verkoop van het elektri citeitsproductiebedrijf Una aan energiegigant Reliant uit de Verenigde Staten. Reliant betaalt in totaal 3,9 mil jard gulden voor het bedrijf, 500 miljoen gulden meer dan oor spronkelijk was afgesproken. Het extra geld is bedoeld voor de afkoop van onrendabele in vesteringen. Bovendien wordt nog eens 1,1 miljard gulden aan nieuw kapitaal in Una gesto ken. De verkoop van het stroombe drijf zat vast op de financiële bijdrage aan de zogenoemde bakstenen. Dat zijn onrendabe le investeringen die de stroom- producenten, waaronder Una, in het verleden hebben gedaan. Het betreft onder andere pro jecten voor stadsverwarming en zeer onvoordelige importcon tracten voor stroom en gas. De kosten voor deze bakstenen worden geschat op bedragen tussen de vier en zeventien mil jard gulden. Afgesproken is dat de combina tie Reliant-UNA zo'n vijfhon derd miljoen gulden extra aan de aandeelhouders, de gemeen ten Amsterdam en Utrecht en de provincies Noord-Holland en Utrecht betaald. De aandeel houders stellen zich garant om in totaal 1,9 miljard gulden van de bakstenen voor hun rekening te nemen. De opbrengst voor de aandeelhouders zal dus mini maal twee miljard gulden be dragen. De oorspronkelijke plannen gingen er van uit dat Reliant Una gefaseerd zou overnemen. Pasin2006zouReliant alle aan delen in handen hebben. Nu de liberalisering van de energie sector veel harder gaat dan ge dacht, verwacht Una dat al vol gend jaar al haar aandelen aan Reliant zijn overgedragen. De Elektriciteitswet schrijft voor dat ook de minister van Economische Zaken instemt met de overname. Eén reden van het uitstel was dat. Jorritsma wilde wachten totdat de Eerste Kamer zich uitspreekt over een wet die stroomtarieven en het toezicht op de elektriciteitsnet ten regelt. In een vrije markt mogen de ta rieven niet te veel stijgen en ook mag de liberalisering niet leiden tot verslechtering van de stroomvoorziening (meer sto ringen). De Tweede Kamer had in een motie om goede afspra ken gevraagd over tarieven en veiligheid voordat het eerste buitenlandse bedrijf op de Ne derlandse energiemarkt actief zou worden. GPD AMSTERDAM - Voor de derde maal binnen een week heeft zich in Amsterdam een schietpartij met dodelijke afloop voorge daan. Gistermiddag werd een 40-jarige bewoner van een huis aan de Wiltzanghlaan gedood. De dader, een 48-jarige Amster dammer, meldde zich korte tijd later bij een politiebureau in Amsterdam-West Eerder deze week werden twee mannen in de Bijlmer doodge schoten. In totaal zijn 34 recher cheurs bezig met het ontrafelen van de schietpartijen. ANP (Advertentie) Van 12 tot 26 september organiseert Gall Gall landelijk wijnproeverijen. Voor ƒ10,- kunt u kennismaken met zo'n 30 Niéuwe Wereld wijnen. Schrijf u nu meteen in bij Gall Gall. Informeer bij uw Gall Gall slijter naar de Wijnproeflocaties en de data. r gall gallIIPKRR^ - - li - -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3