Stiekeme strijd op het water Bij kanopolo is veel toegestaan Walcherse atleten in Jungfrau-marathon Ronald Lissenburg de grote onbekende bij FC Dauwendaele Stephan en Erwin Veldman zij-aan-zij in Splash-zeilboten A Sterke ploegen op toernooi BC Vlissingen door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - „Als mijn broertje beter vaart dan ik, vind ik dat niet erg. Zolang hij dan maar hoog eindigt." Het komt nét niet spontaan genoeg uit zijn mond. En iets te wijfelend. Niet dat Stephan Veldman (18) zijn broertje Erwin (15) het succes misgunt, maar het was leuker geweest om zelf de beste te zijn. Beide broers zeilen heel ver dienstelijk in de Splash-klasse, een jeugdcategorie tot achttien jaar. Ze doen mee aan twee com petities en staan hoog gerang schikt. Alleen staat de jongste meestal net iets hoger. Komend weekeinde varen de twee mee in een grote wedstrijd in Wol- phaartsdijk. Stephan en Erwin Veldman lij ken qua uiterlijk niet op elkaar. De één heeft blond haar, de an- def donker. Stephan is de prater, Erwin de luisteraar, Qua sport zitten ze echter wel op één lijn. Zeilen, zeilen, zeilen. Zo is het trouwens met de hele familie Veldman. Vader en moeder be heren een watersportwinkel en stappen zelf ook regelmatig in de boot. Zelfs de huiselijke situ atie lijkt op de watersport afge stemd. Bootjes aan de muur en een placemat met afbeeldingen van vaartuigen op tafel. Zelfs de straatnaam heeft met water te maken: de familie woont in de Oosterscheldestraat. Rivaliteit Hoe kwam die zeilpassie tot stand? En zijn de broers werke lijk goed? Is er sprake van rivali teit? Een gesprek met twee jon gens, die heel veel overhebben voor een sport waarin ze hopen heel ver te komen. Vertel eens, wanneer begonnen jullie met zeilen? Het zeilen is Stephan (links) en Erwin Veldman met de paplepel ingegoten. Stephan: „Het is ons met de paplepel ingegoten. Mijn vader zeilde altijd en dan begin je daar op een gegeven moment ook mee. Ik begon zelf op mijn twaalfde en na een jaar of twee ging dat aardig. Ik won alle club wedstrijden hier in Middel burg. Het was tijd om over te stappen naar een hogere klasse. Dat was de Splash, een kleine eenmansboot. Wendbaar, licht, heerlijk." Erwin: „Ik begon op hetzelfde moment als mijn broer, maar was natuurlijk wat jonger. Daarom heb ik wat langer in de opstapklasse Optimist gevaren en meer training gehad. Daar heb ik nu in de Splash nog steeds voordeel van. Ik zit bijna altijd voorin en vaak zijn mijn resul- WOLPHAARTSDIJK - De opkomst voor de zeilwedstrij den die zaterdag en zondag door watersportvereniging Wolphaartsdijk georgani seerd worden, is bijzonder groot. In totaal zullen zo'n honderd bootjes uit de Splash- en Flash-klasse het Veerse Meer op gaan. De wedstrijden passen in een serie jeugdwedstrijden, die Grote opkomst zeilwedstrijden ondermeer op het Sneeker- meer, de Westeinderplassen, het Marsdiep en bij Roermond worden gehouden. De deelne mers in de Splash-klasse zijn tussen 12 en 18 jaar oud. Onder de deelnemers is een groot aantal Zeeuwen. Naast de broers Veldman zijn Jurre Alberts (Goes), Rutger Krijger (Heinkenszand), Giel van Sis- seren (Goes) en Robbert Hoo- gerheide kanshebber op de eindzege. Ze moeten strijden met concurrenten uit heel Ne derland en uit België. De wed strijden beginnen zaterdag voor de haven van Wol phaartsdijk om 11.00 uur en op zondag om 10.00 uur. taten beter dan die van mijn broer." Varen jullie in een bepaalde competitie? Stephan: „Twee om precies te zijn. We varen in de Delta-Com bi, een soort Zeeuws kampioen schap. Dat circuit gaat over vier wedstrijden. Is razend span nend, Erwin staat eerste met twee punten voorsprong op mij. Ook varen we in een landelijk kampioenschap met met races overal, van Friesland tot Zee land. De wedstrijd komend weekeinde in Wolphaartsdijk hoort daarbij." Erwin, wat zijn volgens jou de sterke en zwakke punten van je broer? Erwin: „Als er veel wind staat, zeilt hij altij d vooraan, dan is hij niet te stoppen. Maar als het minder waait, zakt hij meteen weg. Ik vind dat hij dat beter on der de knie moet krijgen." foto Ruben Oreel Stephan: „Dat is niet helemaal waar. Ik zit minder vooraan als het weinig waait. Het is niet zo dat ik helemaal wegzak." En Stephan, wat zijn de goede en slechte punten van je broer tje? Stephan: „Ex-win is tactisch heel sterk. Hij schat de wind goed in, trimt zijn zeilen erg goed, weet hoe hij in zijn boot moet bewe gen. Een minder punt is dat hij zijn conditie moet verbeteren, en hij is te wisselvallig. Ik vind mezelf veel allrounder dan Er win. Vinden jullie jezelf goed? Erwin: „Ik vind mezelf zeker niet slecht." Stephan: „Als je jezelf niet goed vindt, klopt je instelling niet." Zeilen is een intensieve sport waar je veel voor over moet heb ben. Wat willen jullie er precies mee bereiken en hoe veel wil je voor je sport doen? VLISSINGEN - De basketbal lers van BC Vlissingen zijn bezig met de laatste voorbereidingen op de competitie, die volgend weekend begint. Tijdens het ei gen toernooi dat zaterdag en zondag in de Vlissingse sporthal Baskensburg gespeeld wordt, moeten de laatste plooien glad gestreken worden. Zaterdag komen de junioren- ploegen van BC Vlissingen in actie. Vooral het toernooi bij de meisjes is sterk bezet, met zes teams uit de eredivisie: Akrides (IJmuiden), Piranha's (Amstel veen), Prisma College (Utrecht), Sharklets (Oosterhout), Wyba (Wychen) en BC Vlissingen. Zondag komen de mannen- en vrouwenploegen in actie. De vrouwen van BC Vlissingen ne men het ondermeer op tegen Gunco (Rotterdam), Niels Sten- sen (Utrecht) en BV Lely (Am sterdam), ploegen die ze ook in de eerste divisie van de competi tie zullen treffen. Op beide dagen begint het toer nooi om 10.00 uur. De laatste wedstrijden vangen om 17.15 uur aan. Bij het kanopolo gaat het er soms fel aan toe. Sport is een mengeling tussen kanoën, waterpolo en rugby door Jurriaan de Reu ARNEMUTDEN - Een menge ling tussen kanoën, waterpolo van onze sportredactie MIDDELBURG - Voor menig een is het lopen van een mara thon een opdracht die niet is uit te voeren. Vijf Walchenaren denken daar anders over. Zij staan zaterdag in Interlaken (Zwitserland) aan de start van de Jungfrau-marathon, een wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter die alleen bergop gaat. Guequièrre (Middelburg), Besuyen (Middelburg), Besuyen (Sint Laurens), Ron Lei-oy (ïhissingen) en Lein Lievense (Zoutelande) hebben voorbereid op de Walcherse duinen en op de kop Schouwen, maar die omvang daarvan staat in geen verhouding met de Jungfrau die ze zaterdag zullen bestijgen. „Het hoogteverschil tussen start en finish in Zwitser land is 2000 meter", weet 47-jarige Middelburger is de ervaren marathonloper het vijftal. Zaterdag begint; aan zijn 27e marathon. Hij liep ondermeer in New York (hoogteverschil 75 metex-)Bos ton, Berlijn, Athene en Rotter dam. Guequièx-x-e staat met 3300 andere deelnemers net als an ders in vol ornaat aan de start, maar neemt nu ook een buiktas je mee. „Na 25 kilometer gaat het echt steil omhoog. Je moet dan over bergpaadjes, waar hardlopen onmogelijk is. Daarom neem ik een fotocameraatje mee. De na tuur schijnt verschrikkelijk mooi te zijn." Lievense (48), Ma rius Besuyen (37) en Leroy (36) doen waarschijnlijk hetzelfde, Wim Besuyen (47) niet. Hij pro beert zo hoog mogelijk te eindi gen. Vorig jaar finishte hij als vijfde in zijn leeftijdscategorie en probeert die prestatie nu te verbeteren. Het was ook Besuy en die zijn vier metgezellen en thousiast maakte voor deze ma rathon. John Guequièrre schoot voor de zekerheid oud-Euro pees marathonkampioen Ge rard Nijboer aan. Hij nam alle twijfel weg. „Altijd aan mee doen", vond Nijboer-. en ragby. Zo zou kanopolo mischien wel het beste kunnen worden omschreven. „Het mooie van. de sport is de felheid, het fysieke. Je kunt er lekker fel ingaan bij een duel, dat trekt mij wel", vertelt Yvo Provoost. De 31-jarige inwoner van Bie- zelinge is lid van de Kano Club Zeeland, de enige vereniging in de provincie waar deze voor het grote publiek onbekende sport beoefend kan worden. Na een tussenstop heeft de club weer een team op de been gebracht, dat vanaf volgend jaar in de lan delijke competitie moet uitko men. Gezien Provoost kwam twaalf jaar ge leden voor het eerst in contact met de sport. „Hoe ik ertoe ben gekomen weet ik niet meer pre cies. Waarschijnlijk heb ik het ooit eens ergens gezien en leek het me wel wat. In het begin speelden we met zelf gebouwde kano's, pas later zijn we lang zaam maarzeker overgestapt op de spixllen waar we nu ook mee spelen." Kanopolo wordt gespeeld op een veld van 20 bij 30 meter, waarop twee teams van elk vijf spelers het tegen elkaar opne men. De spelers varen in specia le kano's die tweeëneenhalf a drie meter lang zijn en waarvan de punten, ter bescherming, zijn afgeplakt met schuim. De doe len hangen op twee meter boven het water. Een wedstrijd duurt twee keer tien minuten. De bal mag gespeeld worden met zowel de handen als met de peddel. Yvo Provoost is voorzitter van de polocommissie van de Kano Club Zeeland en is één van de ervaren krachten van de ploeg. Tot 1993 speelde hij al eerder voor de Zeeuwse eqxxipe die met een achtste positie op de Neder landse ranglijst in die jaren ver dienstelijk presteerde. Beste acht Provoost: „We hadden toen Den Haag als thuisbasis, omdat men daar goede faciliteiten had. Bo vendien zaten we daar redelijk centraal, de meeste kanopolo- ploegen koxxxen uit de randstad. We hebben verschillende trai ners gehad waarvan we veel hebben geleerd. We schopten het tot de beste acht van Neder land. In 1993 stopten veel spe lers met de sport vanwege studie of verhuizing, ook ik ben ermee opgehouden. Hierdoor was er te weinig animo voor het kanopolo in Zeeland en hebben we een ge dwongen pauze moeten houden. Twee jaar geleden ben ik weer terug verhuisd naar Zeeland en ben ik begonnen de sport in de provincie weer op te bouwen." Van de 'oude' kanopoloploeg zijn nog dx'ie spelers over (Yvo Provoost, Geert Boukema en Patrick Keijmel). De rest van de tien tot twaalf leden tellende formatie bestaat uit nieuwelin gen. Het is de bedoeling dat deze nieuwe equipe vanaf volgend jaar weer op landelijk niveau competitie gaat spelen. Dit jaar spelen de Zeeuwse kanopoloërs slechts toernooien. De nieuwe thuisbasis van de po- loërs bevindt zich in de kanoha ven bij De Piet aan het Veerse Meei". Tijdens de wekelijkse training storten zowel vrouwen als mannen zich in het water. Volgens Yvo Provoost is dit ge mengde trainen geboren uit pu re noodzaak. „Het is veel beter als de jeugd apart traint van de volwassen poloërs, maar dat gaat niet omdat we simpelweg nog te weinig jeugdspelers heb ben. Ik hoop dat dat in de toe komst gaat veranderen en dat we meer jeugdleden krijgen. Het probleem is alleen dat we moeilijk in contact komen met de jeugd. We trainen op een re delijk afgelegen plaats en beoe fenen een voor het grote publiek onbekende sport." Niettemin denkt Provoost dat er toekomst zit in het kanopolo in Zeeland. „De jeugd moet deze sport toch aanspreken. Het is spectaculair, fysiek en snel. Er moet alleen wat meer bekend heid worden gegeven aan de sport. Om jongeren warm te ma ken voor het kanopolo zouden we vooral op scholen wat meer infox-matie moeten geven over wat de spoxt precies inhoudt." Prijzig Naast de onbekendheid van de spoxt zou ook het financiële plaatje volgens Provoost wel eens een reden kunnen zijn waarom mensen zich niet aan het kanopolo wagen. „De gehele Stephan: „Ik ben 18dus dit jaar moet ik verplicht uit de Splash. Zodra ik genoeg geld heb, koop ikeenFinjol. Dat is een Olympi sche boot. In feite moet ik dan weer opnieuw beginnen. Aan de klasse wennen, trainen, enzo voort. Het zal een jaar of twee duren voordat ik me met de be teren kan meten. Het probleem van de Finjol-klasse is dat het ontzettend om geld draait. Duxxr materiaal is essentieel. Ik moet dus een hoop sponsors vinden. Dat zal nog een hele toer wor den." Erwin: „In de Splash wil ik vol gend jaar Nederlands kampioen worden en goed presteren op de WK, die, ook volgend jaar, op het IJsselmeer wordt gehouden. Daarna ga ik samen met een vriend van mij de420-klasse va ren. Dat is een tweemansboot. We willen eens zien hoe dat be valt." Als je naar de resultaten van verschillende races kijkt, finisht Erwin vaak het hoogst van jullie twee. Wat vinden jullie daar van? Is er rivaliteit? Stephan: „Als hij mij voorbij gaat en eindigt bij de eerste drie vind ik het niet zo erg. Als hij slecht finisht wel. Natuurlijk is het niet geweldig dat je jongere broertje vaak beter is, maar ik ben ook vaak beter. Bovendien zitten we volgend jaar toch niet meer bij elkaar in de klasse." Erwin: „Ik vind dat lexxk. Nor maal gesproken zeil ik beter dan mijn broer." Stephan: „Dat vind ik niet nor maal." Jullie zijn duidelijk verknocht aan het zeilen. Zouden jullie zonder die sport kunnen? Ei-win: „Als mijn boot verkocht zou worden, of ik kon om een andere reden niet zeilen, zou ik dat helemaal niet leuk vinden." Stephan: „Dat is licht uitge drukt. Zeilen is zo mooi. Het is vrijheid, spanning." In de Delta-Combi, het Zeeuws Kampioenschap, is de strijd tus sen jullie twee nog niet beslist. Erwin staat twee punten voor op Stephan. Zeg eens eerlijk, wie gaat er winnen? Stephan: „Laten we het er op houden dat wij de Delta-Combi winnen." Erwin: „Ik wil ook best zelf win nen." door Ron de Waal VLISSINGEN - Als dit week einde de competitie in het Zeeuwse amateurvoetbal in alle hevigheid losbarst, staan er in diverse klassen direct een aan tal interessante ontmoetingen op het programma. In de tweede klasse E vindt zaterdagmiddag de wedstrijd plaats tussen FC Dauwendaele en Yerseke. In diezelfde klasse ontvangt SSV'65 in Goes Kapelle. Gezien de gebeurtenissen vorig seizoen in de nacompetitie een beladen wedstrijd. In de tweedeklasse van het zon dagvoetbal begint Goes aan een tournee door een onbekende wereld. De ploeg van trainer Hugo Barends speelt tegen lou ter vreemde tegenstanders om dat het is ingedeeld in de tweede klasse D, waarin op Roosendaal en Goes na alleen Zuid-Hol landse clubs zitten. Goes begint met een uitwedstrijd tegen ONA, een club uit Gouda. Een opvallende verschijning bij FC Dauwendaele is keeper Ro nald Lissenburg. De 24-jarige Middelburger die nu nog als be roepsmilitair in Apeldoorn ge stationeerd is, wordt bij de ploeg van trainer Henk Willem- se de opvolger van de naar Oost- kapelle vertrokken Ramon Te- lussa. Lissenbxirg is pas sinds enkele jaren als keeper actief. Hij begon als doelman in het derde elftal van Dauwendaele. Toen bekend werd dat eerste keeper Telussa de overstap naar Oostkapelle zou maken, werd Lissenburg al nadx-ukkelijker in de gaten gehouden als mogelij ke opvolger. In eerste instantie werd door de technische leiding van Dauwendaele aangenomen dat Lissenburg in augustus nau welijks beschikbaar was, waar na 'good-old' Johan Dijkhuizen bereid werd gevonden om de club xiit de brand te helpen. Toen bleek dat Lissenbux-g slechts en kele wedstrijden zou missen, werd al snel duidelijk dat hij eerste keus zou worden. Dijkhuizen blijft echter wel op roepbaar wanneer Lissenburg onverhoopt toch niet van de paitij kan zijn. „Ik ben over een maand klaar in Apeldoorn en dan begin ik aan de politie-opleiding in Heerlen. Daar kan ik ook bij een plaatse lijke club wat gerichter gaan trainen. Nu train ik alleen wat voor mezelf", legt hij uit. Vertrouwen Een tweede of derde keus voelt Lissenburg zich allerminst. Ik heb het vertrouwen van de trai ner en de groep inmiddels ge wonnen. In de voorbereiding ging het ontzettend lekker.Van een zware last op zijn schouders om Telussa te doen vergeten wil hij evenmin weten. „In de A-ju- nioren heb ik ook nog even ge keept, maar toen had ik Ramon ook al voor me. Dus ik vond het eerlijk gezegd niet zo ex-g dat hij wegging. Ik heb er veel vertrou wen in dat het mij gaat lukken zegt hij strijdlustig. Een voorspelling voor het ko mende seizoen durft hij niet te doen. „Als het net zo lekker gaat als in de voorbereiding dan zie ik ons in het linkeirij tj e terecht komen. En wie weet kunnen we misschien pieken naar een pe- riodetitel", klinkt het optimis tisch. Hoe had de KNVB dit kunnen foto's Lex de Meester verzinnen?", vroeg de 30-jarige Jon Herselman van Kapelle zich af toen hij het programma van de eerste competitieronde onder ogen kreeg. Zoals bekend was zijn ploeg in de slotfase van de voox'gaande competitie samen met de tegenstander van zater dagmiddag nauw betrokken bij enkele 'onfrisse' praktijken die zich rond de wedstrijd Terneu- zenseBoys-SSV'65 afspeelden. Volgens velen gaf SSV in de laatste wedstrijd van de nacom petitie Termeuzense Boys 'vrij baan', om er voor te zorgen dat Kapelle die nacompetitie niet zou winnen. Toch ontkent Her selman ten stelligste dat dit nog speelt binnen de spelersgroep. „Het is triest wat er gebeurd is, maar laten we er maar rxiet meer op terugkomen. We staan voor een nieuwe start en gelukkig is hier met geen woord meer over gerept. Het enige dat ik er nog over kwijt wil, is dat ik vind dat onze toenmalige trainer Joost Folmer een geweldig moedig besluit heeft genomen door af te zien van het trainersschap van SSV." Over de voorbereiding op de competitie heeft Herselman, in het dagelijks leven wethouder bij de gemeente Kapelle, geen juichstemming overgehouden. „Hoewel we vrij veel hebben ge scoord, vind ik dat we veel te wisselende resultaten hebben geboekt. Maar al te vaak gaven we een voorsprong snel uit han den", legt hij uit. Kapelle moet het deze competi tie doen zonder de routiniers Gert-Jan de Groene en Dick Saarloos. Tevens kreeg de ploeg te maken met het vertrek van keeper Ronald Kole naar Goes, waardoor de nieuwe trainer Alex van Keulen over twee on ervaren doelmannen beschikt Grote favoriet Opmerkelijk genoeg tipt Her selman SSV'65 als grote favo riet voor de titel in de tweede klasse. „SSV is er gewoon een stxik sterker op geworden. Maar laat ze eerst die favorietenrol maar eens waarmaken. Ze za terdagmiddag om te beginnen ons moeten verslaan. Aangezien wij altijd voor de winst gaan, kan het een leuke pot worden" besluit hij Keeper Wiebrand Boonstra van SSV'65 wil net als Herselman weinig woorden meer vuil ma ken aan de gebeurtenissen van vorig seizoen. „Nee, dat is verle den tij d. We willen nu laten zien wat we waax-d zijn op sportief gebied. We hebben vorig jaar tot twee keer toe verloren van Ka pelle, dus wat dat betreft heer sen er wel revanchegevoelens", stelt hij. „We willen gelijk een goed re sultaat neerzetten, alleen baal ik verschrikkelijk dat ik daar zelf niet aan kan meehelpen", klinkt het gelaten. De docent bewegingsonderwijs scheurde onlangs een spier in zijn lies, waardoor hij enkele weken op non-actief staat. „Echt op schieten doet het niet. Voorlopig moet ik het iedere dag stellen met fysiotherapie." Voor de favorietenrol die vele voetbalkenners SSV toebede len, loopt de 32-jarigeBoonstra niet weg. „Uiteraard willen we voor de bovenste plaatsen mee doen. Maar succes is afhanke lijk van verschillende factoren. Er zitten nu al vier spelers in de lappenmand." uitrusting is best prijzig. Een kano kost al gauw duizend gul den, daarnaast heb je nog een helm en een peddel nodig waar je bij elkaar toch ook zeker vijf honderd gulden aan kwijt bent. Nieuwe leden kunnen dit mate riaal allemaal van ons lenen, maar als je wat langer bij ons speelt verwachten we toch wel dat je de uitrusting zelf aan schaft." Zware sport Kanopolo is volgens Provoost niet voor iedereen geschikt. „Je moet wel tegen een stootje kun nen bij de deze sport, want in principe mag er veel. Zo is het toegestaan om elkaar om te du wen bij een duel om de bal en mag je over eikaars kano heen varen. Het is fysiek en conditio neel ook best een zware sport. Je ziet dan ook maar weinig spe- lers van b oven de 3 5Op die leef- tijd wordt het voor veel mensen toch al wat zwaarder. Terwijl het kanopolo in ons land nog niet zo populair is (Neder land kent zo'n 30 kanopolo-ver enigingen), zit de sport in het buitenland wel in de lift. Pro voost: In Australië is kanopolo zelfs onderdeel van de gymnas tiekles op scholen." Komende maand neemt de Zeeuwse kanopoloploeg deel aan een toernooi in België. Pro voost gaat hier met goede ver wachtingen naar toe. Ik denk dat we in onze klasse goed mee kunnen draaien." SSV-doelman Wiebrand Boonstra moet de competitiestart vanwe ge een blessure missen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25