Betonmixers in de rij Invalide is ook goede werknemer PZC Te koop: specie uit boorgaten bericht mi - l Provincie wil meer minderheden in personeelsbestand zeeland 19 RPCZ enthousiast over Meervoudig Intelligent Onderwijs Inhaalslag vrijdag 3 september 1999 1997 gepland tijdpad werkzaamheden werkterrein door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De specie die vrij komt bij het boren van de Westerscheldetunnel wordt niet terug in de Westerschelde gedumpt. In eerste instantie was dit wel de bedoeling, maar de tunnelbouwers hebben nu in overleg met Rijkswaterstaat - de vergunningverlener - beslo ten om in de vergunningen voor het boren te laten opnemen dat de vrijkomende specie zoveel mogelijk voor hergebruik op de markt zal worden aangeboden. Het verkopen van de boor- grond heeft overigens wel wat voeten in de aarde. De tunnel bouwers zijn namelijk door de afspraken met de vergunning verlener verplicht om de specie te scheiden in niet-en wel bruikbare grond. Daarvoor wordt een grotere scheidings installatie gebouwd. Tevens moet er op het bouwterrein bij Terneuzen een nieuw op-en overslagterrein voor de grond worden aangelegd. Daarnaast is de tunnelcombi natie begonnen met het opzetten van een verkooporga nisatie voor de afzet van de bruikbare grond. Voorlopig heet deze club de Boorspecie Verkooporganisatie (BVO). Verwacht wordt dat BVO me dio november commercieel operationeel zal zijn. Gekeken wordt nog of BVO een onderdeel van de NV Wester scheldetunnel moet blijven of een aparte organisatie wordt. Om BVO goed te kunnen laten draaien zijn goede contacten met aannemers die thuis zijn in de grondgroothandel onont beerlijk. De tunnelbouwers zoeken dan ook nog naarstig naar een partner met ervaring op dit gebied. Het doel van een samenwerkingsverband is meerledig. Allereerst kan via een dergelijke partner een goe de opbrengst verkregen wor den voor de grond. Daarnaast kunnen bedrijfsrisico's worden beperkt. Zo'n risico is bijvoor beeld dat de grond van een dus danige samenstelling is dat ze niet in de bouwsector gebruikt kan worden. Ook is het moge lijk dat er geen afnemer gevon den kan worden voor de specie, waardoor de grond lang zou blijven liggen. Dit brengt weer hoge kosten met zich mee. Flusband waakt over de betonnen vloer voor de tunnelcaisson bij Ellewoutsdijk. door René Schrier ELLEWOUTSDIJK - Een constructie van betonijzer waar je met gemak over kunt lopen. Onder het vlechtwerk onder je voeten gaapt een diepte van een meter of drie. Nog even en dan is de vlechtwerkconstructie van de tunnelinrit bij Ellewoutsdijk gereed. Woensdagochtend in alle vroegte is het beton gaan stromen. Een lange rij betonwagens rijdt tot en met vandaag af en aan om in totaal 2600 kubieke meter beton aan te voeren. Even een rekensom: in zo'n betonmixer zit ongeveer 9 kubieke meter beton. Naar verwachting 32 uur later is al dat beton gestort en kan het een weekeinde uitharden. Dan ligt er een aardig vloertje van drie meter dik en zo'n 25 bij 35 meter. Die vloer ligt overigens op betonnen snijranden die in juni al zijn gestort. Snijranden en vloer zijn het onderste deel van de enorme caisson waar momenteel bij de zogenaamde tunnelinrit noord - dat is net buiten Ellewoutsdijk - aan wordt gewerkt. Dat caisson is te vergelijken met een betonnen doos die straks een meter of 18 boven het maaiveld zal uitsteken en na verloop van tijd ook weer onder dat maaiveld zal verdwijnen. Ed Flusband is een van de toezichthouders namens de NV x zij-aanzicht j l,tunneltracé ZEEUWS- lengte 6.S km VLAANDEREN V- -i-f Z-BEVELAND WEEKBOEK TUNNEL 3 september 19< Westerscheldetunnel en Rijkswaterstaat waar het de betonwerken van de Westerscheldetunnel op Zuid- Beveland betreft. „Het is een enorm werk, maar ook weer niet uitzonderlijk groot. Qua constructie is het te vergelijken met de bouw van een sluis in Schijndel en een soortgelijke bak in Lith. Maar je kunt wel stellen dat dit een grote betonnen doos is. Kijk alleen maar eens naar die vloer." Als de vloer eenmaal gestort is zal die ongeveer anderhalve meter boven het daar aangebrachte maaiveld uitsteken. De volgende stap is het aanbrengen van de wanden van de betonnen doos. Dat zal stap voor stap gebeuren. Om de twee weken komen de betonmixers om de constructie weer een stapje verder in de hoogte te laten gaan. Het beton is afkomstig van Haringman in Goes en de VTO in het Vlissingse Sloegebied. In dergelijke gevallen - legt Flusband uit - wordt altijd een beroep gedaan op twee centrales omdat het proces continu moet doorgaan. Het oogt nog wat kaal in de directiekeet bij de bouwput in Ellewoutsdijk waar Flusband zijn kantoor heeft. Langzaam maar zeker raken de keten bemand. Het gaat om een tijdelijk onderkomen, want ze moeten nog een keer verplaatst worden om plaats te maken voor de kanteldijk. Die moet voorkomen dat de tunnel op Zuid-Beveland ooit een keer vol loopt als daar de dijken doorbreken. Ja je weet maar nooit. Zekerheid voor alles, ondanks dijken op Deltahoogte. Flusband haalt als hij vertelt de ene tekening na de andere boven. Hij is enthousiast over zijn werk en zeker over deze klus. Het zal zijn laatste wel zijn schat hij zelf in. Over drie jaar lonkt een vroegtijdige pensionering. Voor het zover is moet er nog heel wat foto Willem Mieras beton gestort worden. Voor de caisson, voor de viaducten bij Borssele en voor de andere zogenaamde kunstwerken zoals duikers en bruggetjes. En elk werk heeft wel weer zijn eigen specifieke eigenschappen. Zo lijkt het gemakkelijk om in een caisson een vloer van drie meter dik te storten, maar er moeten wel twee schachten in aangebracht worden, dwars door de vloer heen. Door die schachten, van een meter doorsnede, moeten mensen kunnen duiken. Zij moeten er straks voor zorgen dat het zand en de klei dat zich onder de vloer bevindt, vlot wegspoelt. Want dat is namelijk de truc van de caisson. Als het gereed is wordt er water onder gespoten, waardoor de grond waarop de betonnen doos staat wordt weggespoeld en het hele gevaarte langzaam maar zeker in de grond zakt. Als de caisson gereed is, is dat nog maar een deel van de gehele tunnelinrit bij Ellewoutsdijk. Dan moet er nog een lengte van zo'n 300 meter beton aan vastgeplakt worden om er voor te zorgen dat het verkeer van maaiveldhoogte over de kanteldijk heen in de diepte in de timnel verdwijnt. Flusband zal dan ook nog heel wat betonmixers voorbij zien komen vanuit zijn kantoor op het werkterrein. door Jeroen Vlieqenberg VLISSINGEN - Het basison derwijs test doorgaans twee soorten intelligentie van kin deren: de taalkundige en de mathematische intelligentie. Als het aan het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) ligt kunnen Zeeuwse basisscholen in de nabije toe komst maar liefst acht soor ten intelligentie toetsen: het Meervoudig Intelligent On derwijs. Het RPCZ legt momenteel de laatste hand aan een verta ling van het boek The Com plete Multiple Intelligences Book van de beroemde Ame rikaanse onderwijskundigen Spencer en Miguel Kagan. Volgens de Kagantheorie zijn de acht vormen van intelli gentie: taalkundige intelli gentie, mathematische intelligentie, ruimtelijke in telligentie, kinesthetische intelligentie (lichamelijke bewegingen), muzikale in telligentie, intrapersoonlijke intelligentie (filosofisch), in terpersoonlijke intelligentie (emoties van jezelf en ande ren goed kunnen beoordelen en verklaren) en naturalisti sche intelligentie. Vanaf maandag worden in drie Zeeuwse regio's (Wal cheren, Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen) oriën tatieworkshops aan docen ten gegeven, later gevolgd door trainingen. In Hotel Arion in Vlissingen hield Laurie Kagan, vrouw van Spencer en 'één van de top- trainsters in Amerika' don derdag een workshop voor zo'n veertig enthousiaste RPCZ -medewerkers RPCZ-trainer Co van de Buuse en directeur Dook Kopmels hebben enige tijd geleden in Florida een zware training gevolgd in het oplei dingscentrum van Spencer Kagan. Van de Buuse is trots. „Het is voor het RPCZ een primeur. Meervoudig Intelli gent Onderwijs is zeer popu lair in de Verenigde Staten, Canada en in Azië. In ons land zijn een paar organisa ties zich aan het oriënteren, maar ik denk dat wij, door dat we Kagan's boek vertalen en een training hebben ge volgd, aardig voorop lopen." Uitgangspunt is volgens Van de Buuse dat leerlingen res pect voor elkaar moeten heb ben en beseffen dat iedereen verschillend is. „Het gaat er om dat we alle acht intelli- gentievormen benutten. Ie mand die niet goed is in rekenen, maar bij voorbeeld wel beschikt over veel ruim telijke intelligentie kan op een visuele manier, doormid del van plaatjes en groeps- spelletjes zijn rekenkundig inzicht verbeteren. Anders om kan natuurlijk ook en zo zijn er ontelbaar veel moge lijkheden om daarmee te va riëren." Van de Buuse: „Intelligentie kun je in feite niet meten, zo als dat bij een IQ-test ge beurt. We gaan ervan uit dat je intelligentie kunt ontwik kelen, in plaats van te zeggen dat iemand ergens goed of slecht in is." Achterliggende gedachte daarbij is dat door dat men elkaar helpt, class- building of cooperative education, het zelfbeeld en zelfvertrouwen van een on zekere leerling toeneemt. Bo vendien leren ze goed hoe ze met elkaar moeten omgaan en trainen ze sociale vaardig heden. Van de Buuse benadrukt dat het niet om de individuele leerling gaat. „Het doel is om kinderen slimmer te laten worden. Het is juist de sim pelheid van de doe-spelle- tjes, gecombineerd met de zogeheten cooperative lear ning die de Kagantraining - die overigens ook geschikt is voor middelbaar onderwijs - voor ons zo interessant maakt. Je hoeft de huidige onderwijsvorm niet hele maal om te gooien. Het RPCZ gaat Kagan's stan daardwerk over Meervoudig Intelligent Onderwijs uitge ven voor het Nederlandse taalgebied, dus ook voor Vlaanderen en de Antillen. Voor de oriëntatieworkshops heben zich al zo'n vijftig Zeeuwse docenten aange meld. De bedoeling is om op termijn ook landelijk work shops en trainingen aan te bieden. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Gehandicap ten en allochtonen solliciteren bijna nooit op vacatures bij de provincie Zeeland, omdat ze denken geen kans op een baan te hebben. Om er toch voor te zorgen dat meer gehandicapten en minder heden bij de provincie aan de slag komen, willen Gedeputeer de Staten 150.000 gulden voor vier werkervaringsplaatsen uit trekken. De provincie streeft er naar het personeelsverstand een eerlijke afspiegeling van de Zeeuwse samenleving te laten zijn. Dat is nog niet gelukt. Er werken slechts zes allochtonen bij de provincie, de veerdienst PSD niet meegerekend. Dat is één procent van het personeel, terwijl Zeeland drieënhalf pro cent minderheden heeft. Dat betekent dat er nog zeventien allochtonen bij moeten. Het percentage vrouwen en ge handicapten in dienst bij de provincie is wel een goede af spiegeling van de samenleving, alleen komen zij in de hogere functies nauwelijks voor. De provincie zegt in een nota dat ook andere groepen zoals onge schoolde jongeren, herintre ders, oudere en langdurig werk lozen extra aandacht nodig hebben. Maar omdat het beleid voor wouwen, gehandicapten en allochtonen al zo weinig suc cesvol is, wil ze deze groepen voorrang blijven geven. De provincie hoopt onder meer met loopbaanbegeleiding en - planning de positie van vrou wen, allochtonen en gehandi capten te verbeteren. Ze gaat ook onderzoeken of thuiswer ken met computers voor vrou wen en gehandicapten mogelijk is. Verder gaat de provincie het werken in deeltijd van mannen bevorderen. (Advertentie) Sterretjes gezien? Sla terug. Sla je slag Spoed je naar onze winkel. Daar is namelijk de nieuwe collectie gearriveerd en krijg je nu een echte koerierstas cadeau (t.w.v. 19,95) bij aankopen vanaf/150,-. Dat zijn dus twee sterren in één klap. Maar haast je, want op is op. Lichtsnelheid is dus geboden. 'No problem' toch voor een aanstaand koerier(ster). BAMBUS Terneuzen Hulst H 0 T L E G S FASHION AND SHOES Goes - Middelburg Vlissingen niet anders gaat, dan moet het maar zó.Hij ziet wel enige ver betering optreden die los staat van kunstgrepen die de over heid toepast. „Er ontstaat in toenemende mate een krapte op de arbeidsmarkt en werkgevers zullen zich wel genoodzaakt voelen in meer vijvers te vissen. Maar of dat tot een echte omslag zal leiden, ik betwijfel het. Ik denk dat er pas werkelijk iets verandert als de verplichting om arbeidsgehandicapten in wetgeving wordt vastgelegd met daarbij behorende sancties. De terughoudendheid is mis schien niet het uitvloeisel van discriminatie: dat woord ge bruik ik niet zo graag. Maar het heeft zeker te maken met een vooroordeel. De overheid kan daar wel met richtlijnen tegenin gaan, maar dat werkt niet. Je ziet dat in landen als Canada en Amerika, waar goede wetge ving is, er meer mogelijkheden voor arbeidsgehandicapten zijn. In Amerika zijn dwingende regels doorgevoerd onder druk van de Vietnamveteranen ten opzichte van wie een schuldge voel bestond. Zo zie je dat in een land waar minder sociale voor zieningen zijn dan hier, de posi tie voor arbeidsgehandicapten wél sterker is." Stations Ook buiten de arbeidsmarkt gaat Nederland slecht om met gehandicapten, constateert De Paauw. Hij is zelf rolstoeler en heeft de omstandigheden in Ca nada, waar hij onlangs was, als verademend ervaren. „Alle ge bouwen zijn toegankelijk voor rolstoelers, net als alle openbaar vervoer. Hier in Nederland zie je dat het aantal stations waar je met de rolstoel in de trein kunt komen van achtendertig naar zestien wordt teruggebracht. Ook dat is een zaak waar de overheid zich mee moet bemoei en. Het argument van de Neder landse Spoorwegen is, dat rol stoelrijders de zaak ophouden als ze de trein in willen. Grote onzin. Als er goede voorzienin gen zijn, zit ik net zo snel in de trein als ieder ander. Zijn die er nietj adan kost het even tij dIk ben bang dat voor verbeterin gen dwang nodig is, omdat an ders niemand zich eraan houdt. De overheid moet het goede voorbeeld geven en op die ma nier gezien is het provinciebe- leid in orde. Maar voldoende zal het niet zijn." door A. J. Snel Het is lachwekkend en tege lijk diep treurig, vindt voorzitter S. P. de Paauw van de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid. „Als je een opti male kans wilt hebben op werk bij de provincie, dan kun je het beste een arbeidsgehandicapte vrouw zijn, afkomstig uit een et nische minderheid." Daarmee reageert De Paauw, die voor de PvdA lid is van de Provinciale Staten, op de nota Integraal Doelgroepenbeleid waarin wordt aangegeven welk personeelsbeleid de provincie wil voeren om de onderverte genwoordiging van bepaalde groepen terug te dringen. Het provinciebestuur erkent dat er groepen zijn als langdurig werklozen, herintreders en schoolverlaters die óók minder kansrijk zijn op de arbeids markt. Het wil zich echter bij de inhaalslag op dit moment voor al richten op vrouwen, arbeids gehandicapten en etnische min derheden. In de ogen van De Paauw mag het een vreemde combinatie zijn, maar naar zijn inzicht is er alle reden extra aandacht te ge ven aan de positie van gehandi capten. Waarmee hij niet gezegd wil hebben dat andere groepen daar geen recht op zouden heb ben. „Maar ik ken vooral de pro blematiek van de arbeidsge handicapten goed. Ik zie altijd iets dubbels. Aan de ene kant is het toe te juichen dat de over heid het goede voorbeeld geeft als het erom gaat gehandicap ten in dienst te nemen. Aan de andere kant is het jammer dat dat nodig is. Het zou toch van zelfsprekend moeten zijn dat de overheid en het bedrijfsleven zo'n tien procent arbeidsgehan dicapten in dienst hebben. Men moet bedenken dat die mensen vaak ongelooflijk gemotiveerd zijn en heel weinig ziek thuis blijven." De Paauw veronderstelt dat de terughoudendheid van werkge vers om gehandicapten in dienst te nemen, samenhangt met de privatisering van de wet ar beidsongeschiktheid en de ziek tewet. „Ze zijn bang dat zo iemand terugvalt in het ziekte patroon en dat daardoor finan ciële risico's worden genomen. Maar dat is grote onzin. De risi co's zijn namelijk vrijwel nihil. De uitvoeringsinstanties die de plaats van de oude bedrijfsver enigingen hebben ingenomen, nemen de kosten bij ziekte voor hun rekening. Over een periode van drie jaar. Zo gezien is het dus aantrekkelijker een ar beidsgehandicapte in dienst te nemen dan een werknemer zon der handicap. Er kunnen aan passingen nodig zijn die geld kosten, maar daarin wordt voorzien via de wet op de reïnte gratie arbeidsgehandicapten. De financiële prikkels zijn dus vrij groot en de risico's gering. En toch nemen werkgevers over het algemeen liever geen ar beidsgehandicapten in dienst. Dat heeft te maken met mentali teit. Als de provincie nu via een voorrangsbeleid iets weet om te buigen, dan heb je het over een noodzakelijk kwaad. Als het Voorzitter de Paauw: „Ook buiten de arbeidsmarkt gaat Nederland slecht om met gehandicapten." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19