Doek valt voor d'Orangerie CatClub Zeeland bouwt bij De Piet een nieuw honk biileveld Turken tonen kunst in Terneuzen Vlissingen valt af in race om plaats voor waterschapskantoor Expositie zet Suriname in de kijker zeeland vrijdag 3 september 1999 w 18 Vlissings hotel/restaurant wordt volgende week gesloopt Compleet gekleed 899 <8>HYunnni goedhart Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! door Jasper van den Bliek MIDDELBURG - W. E Hermans betitelde Suriname ooit als 'het laatste restje van tropisch Nederland'. De verhouding tus sen ons land en de voormalige kolonie staat centraal in een expositie in de Zeeuwse bibliotheek, die 8 september van start gaat. Het geheel wordt georgani seerd door de Stichting Suriname Jaarka lender. Deze stichting brengt jaarlijks een kalen der uit met foto's en achtergrondinforma tie over Suriname. Door de jaren heen is op deze manier zoveel materiaal verza meld dat besloten werd een expositie sa men te stellen. De tentoonstelling bestaat vooral uit fo tomateriaal uit het* hedendaagse Surina me. Daarnaast zijn er gedichten en litera tuur uit het Zuid-Amerikaanse land. Centraal thema van de expostitie is de re latie tussen Nederland en Suriname. Hoe verbonden zijn de twee landen nog met el kaar? Wat is er sinds de onafhankelijkheid in 1975 verandert? En hoe groot is de in vloed van Nederland op het dagelijks le ven in Suriname? De expositie draagt de naam 'SRANAN, een beeld van Surina me'. De doelstelling van de Stichting Surina me Jaarkalender en de tentoonstelling is het creëren van een positief beeld van Su riname en haar bewoners. Tevens ge bruikt zij de opbrengst van de kalenders en andere activiteiten om kleine hulppro jecten te financieren. De expositie duurt van 8 tot en met 2 5 sep tember en is gratis te bezoeken. door Rolf Bosboom GOES - Vlissingen valt af als mogelijke locatie voor het nieu we hoofdkantoor van water schap Zeeuwse Eilanden. De gemeente kan zeker niet voor het eind van deze maand met een concreet aanbod komen. „Dat is voor ons te laat", zegt woordvoerder A van der Wel van het waterschap. De onder handelingen met zowel Goes als Middelburg zijn volgens Van der Wel nog volop gaande. De Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers bevestigde me dio vorige maand dat zijn ge meente Zeeuwse Eilanden heeft laten weten 'dat het waterschap eventueel met ons kan kijken naar mogelijke plaatsen'. Spe cifieke locaties waren op dat moment niet in beeld, maar denkbare plekken zijn de Spui- kom en het terrein bij de veerbo ten. Voor het waterschap komt de interesse van Vlissingen te laat. Het is de bedoeling dat de algemene vergadering, het alge meen bestuur van het water schap, op 12 oktober een besluit neemt over de huisvesting. Drie weken daarvoor, op 22 septem ber, komt de algemene vergade ring al achter gesloten deuren bijeen om over het toekomstige hoofdkantoor te spreken. Verrassing Voor J. van Dam van de afdeling economische zaken bij de ge meente Vlissingen komt de uit lating van Zeeuwse Eilanden dat Vlissingen niet meer in de race is als een verrassing. „Dat zou me teleurstellen. Ik heb in mijn agenda voor 21 september nog een afspraak met het water schap staan om op ambtelijk ni veau te kijken wat hun wensen zijn. Ik ga ervan uit dat die af spraak serieus wordt genomen. Als dat niet zo is, dan is dat jam mer. Dan wordt het een kort ge sprek. Dat zou ook aangeven hoe serieus men naar andere lo caties zoekt." Het waterschap heeft nog ver schillende locaties op het oog voor zijn nieuwe onderkomen. De meeste kans lijkt nog altijd het Goese Bekhofgebied te ma ken, waar projectontwikkelaar De Delta Eilanden BV volgend jaar onder de naam De Stads poort woningen en kantoren gaat realiseren. Een andere op tie in Goes is de M. A de Ruyter- laan, op de plaats waar tot voor kort garage Zwartepoorte was gevestigd. Middelburg lonkt ook naar het waterschap en heeft daarvoor locaties in het Stationsgebied en in het plan Veldzigt in de aanbieding. „We zijn nog met beiden in onder handeling", aldus woordvoer der Van der Wel. Goed verhaal De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen zei vorige week in de commissie binnen stad nog steeds alle vertrouwen te hebben dat Zeeuwse Eilan den voor het Bekhof kiest. Uit gesprekken met dijkgraaf W. A Gosselaar heeft hij opgemaakt dat het waterschap slechts met anderen praat om met een goed verhaal bij de algemene verga dering aan te komen. „Het wa terschap wil zoveel mogelijk anticiperen op vragen van de al gemene vergadering", aldus Linssen. „In dat licht worden ook de mogelijkheden van an dere locaties bekeken." Het waterschap heeft in elk ge val weinig moeite om het huidi ge pand aan de Piet Heinstraat in Goes, dat het pas vier jaar ge leden heeft betrokken, kwijt te raken. „Er is brede belangstel ling, dus daar zijn we zeer opti mistisch over", zegt Van der Wel, die geen behoefte heeft om daarover uit te weiden voordat de besluitvorming over de nieu we huisvesting rond is. „Je moet de huid niet verkopen, voordat de beer is geschoten." Man breekt sleutelbeen bij botsing VLISSINGEN - Een 69-jarigc fietser uit het Belgische Ever- gem heeft gisteren zijn sleutel been gebroken, toen hij ten val kwam op op het fietspad op de dijk langs de Commandoweg in Vlissingen De fietser kwam ten val toen hj; 's ochtends een loslopende her dershond aanreed. De gewonde man werd in het ziekenhuis Walcheren behandeld. De eige naar van de hond is bij de politie bekend. Foto uit de kalender van de Stichting Suriname Jaarkalender. door René Schrier WOLPHAARTSDIJK - De Cat Club Zeeland gaat bouwen. De twee containers die nu nog aan De Piet staan verdwijnen. De club heeft een bouwaanvraag bij de gemeente Goes ingediend. De gemeente heeft als voor waarde gesteld dat de nieuw bouw wel moet passen in het landschap. Het moet een beetje het uiterlijk krijgen van een Zeeuwse schuin*. M. Hoondert van de Veerse Meer commissie van de CatClub Zee land legt uit dat het nu maar be helpen is met de behuizing in de containers. De leden van de club zouden graag een goede kleed ruimte krijgen en er is behoefte aan een accommodatie om fa milieleden en gasten die eens komen kijken, op een beschutte plek te kunnen ontvangen. De CatClub is op twee plaatsen in Zeeland actief; bij Vrouwen polder op de Noordzee en bij De Piet in de buurt van Wol- phaartsdijk. Op elke locatie lig gen ruim 30 zeilboten. De club bestaat inmiddels elf jaar en is op het Veerse Meer zo'n twee jaar actief. Als de bouwvergun ning wordt verleend is het de be doeling zo snel mogelijk met de werkzaamheden te beginnen. Volgens mevrouw Hoondert zullen de leden van de club zo veel mogelijk proberen zelf ook mee te werken aan de realisatie van het clubgebouw. Ze onder streept dat hei niet de bedoeling is van de vereniging om van het clubgebouw een openbare gele genheid te maken. De eveneens aan De Piet gevestigde ijs- en frietverkoop-gelegenheid hoeft dan ook niet bang te zijn voor concurrentie, voegt ze er aan toe. Het nieuwe gebouw komt wat dichter bij de huidige botenop- slag te liggen. Daardoor komt er voor de opslag van de zeilboten ook iets meer ruimte. Het ge bouw moet plaats bieden aan een soort kantine, een kleedge legenheid en een opslagruimte voor zeilen. De CatClub Zee land moet rond het gebouw be planting aanbrengen, zodat het geheel wat verscholen komt te liggen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het einde van hotel/restaurant d'Orangerie is in zicht. Volgende week wordt een begin gemaakt met de sloop van het beeldbepalende pand aan de Koudekerkseweg in Vlis singen. Op de plaats van d'Orangerie verschijnt een ap partementencomplex van 23 luxe appartementen, één pent house en een parkeerkelder. Ongeveer tweeëneenhalf jaar geleden kwamen de eerste be richten van sloop van het witte hoekhuis naar buiten. Het dage lijks bestuur en de gemeente raad van Vlissingen wilden medewerking verlenen aan het ingediende bouwplan. Enkele buurtbewoners tekenden daar tegen bezwaar aan en vochten tegen afbraak. Zij gingen door tot aan de bestuursrechter. Het ruim honderd jaar oude pand is karakteristiek voor de buurt, stelden ze en het ont breekt de gemeente Vlissingen aan een stedenbouwkundige vi sie voor de omgeving van d'O rangerie. Voor henbezit d'Oran gerie een monumentenstatus, al heeft het pand nooit dat officiële stempel gekregen. De sloop werd uitgesteld, maar uiteinde lijk bleef hun inzet en verzet toch onbeloond. Daardoor zal er maandag be gonnen worden met de ontman teling van het pand dat in 1898 werd ontworpen door M. J. Ket ting. De architect kreeg de op dracht van de Vlissinger P. van der Stad. Van der Stad wilde dat zijn nieuwe woonhuis d'Orangerie aan het Kerkhof pad (later veranderde die straatnaam in Koudekerkse weg) zou verschijnen. Van der Stad was fabrikant in metalen pakkingen en zijn be drijfsruimte stond ook aan het Kerkhofpad. Naast zijn werk plaats stonden een arbeiders woninkje van Vlissinger A Stroo en een koffiehuisje. Op die bijzondere locatie had Van der Stad zij n zinnen gezet .Beide ge bouwtjes moesten in 1898 wij ken voor d'Orangerie. Ruim honderd jaar later tekent het ar chitectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft voor het nieuwe ontwerp voor het complex d'O rangerie op de hoek van de Kou dekerkseweg en Badhuisstraat. Het Vlissingse aannemingsbe drijf Stegink heeft de supervisie over de bouw. Er zijn momenteel vier apparte menten verkocht. De prijzen va riëren van 356.000 gulden tot 459.000 gulden. Voor het pent house moet bijna zes ton op tafel gelegd worden. Wedstrijd eerste hulp aan drenkelingen VLISSINGEN - Op het Bad- strand in Vlissingen wordt za terdag 4 september een wed strijd zwemmend redden gehouden. De wedstrijd staat in het teken van eerste hulp aan drenkelingen in zee. Verschillende teams moeten zo snel mogelijk een ongeval in het water oplossen. Welk ongeval in scène wordt gezet, blijft nog on bekend. De wedstrijd begint om 13 uur en zal rond 17.30 uur eindigen. Acht reddingsbrigades hebben zich voor de competitie inge schreven. Tijdens de reddingsactie moet een team de slachtoffers op de kant zien te krijgen. Vervolgens moet ze de drenkelingen goed verzorgen en een ambulance, ziekenhuis of politie waarschu wen. De Vlissingse reddingsbrigade organiseert deze wedstrijd ter gelegenheid van het 75-jarig be staan. Rommelmarkt Middelburgse brassband ONDA MIDDELBURG - De Middel burgse brassband ONDA houdt zaterdag 11 september zijn jaarlijkse rommelmarkt. Op de ze dag worden er allerhande ou de spullen verkocht, maar ook is er gebak en zijn er warme wafels te krijgen. De opbrengsten van deze rom melmarkt worden gebruikt om de twee brassbands, kwintet, dweilband en leerlingenensem ble financieel die de vereniging telt, te ondersteunen. Er is nog een tweede reden waarom de brassband wat extra inkomsten goed zou kunnen ge bruiken. ONDA is namelijk bezig zich voor te bereiden op deelname aan een concours in Windes- heim (Zwolle). Dit concours, waarvoor de brassband de wer ken 'Laudate Dominum' van Edward Gregson en 'Oregon' van Jacob de Haan instudeert, belooft een leerzame ervaring te worden. Daar staat tegenover dat er ook nog al wat extra kosten aan ver bonden zijn in de vorm van in schrijfkosten, repetitiekosten en reiskosten. De rommelmarkt wordt gehou den in de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg, van 9 uur tot 12.30 uur. Middelburg, Kleverskerkseweg 7-9, tel. 0118-636248 Aan alle bewoners van WESTKAPELLE, ZOUTELANDE, DOMBURG EN AAGTEKERKE De Excel. Ruim, voor krap 20.000 gulden v.a. 19.995,- Brixon kostuum 2 Arrow shirts 2 dassen Normale setprijs 1.195»- Nieuwe Burg 12 4331 AH Middelburg Telefoon (0118)61 34 81 Toonbeeld-directeur Soet, de Turkse consul Onart, gemeenteraadslid Atmag-Yigit en burgemeester Barbé (vlnr) bekijken de tentoonstel ling. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De consul van Turkije, E. Onart, heeft donder dag in het Terneuzense gemeen tehuis een tentoonstelling geopend, waarin het thema cul turele integratie centraal staat. Drie Turkse kunstenaars, onder wie Onart zelf, exposeren tot en met 1 oktober in de hal van het gemeentehuis in Terneuzen. Naast de foto's van Onart is er werk te zien van H. Üngör en J. Arras. D e op ening van de exp ositie was tegelijkertijd de afsluiting van een lange, maar leerzame dag, waarin het thema integratie en onderwijs de rode draad vorm de. De delegatie bestond uit ver tegenwoordigers van de Turkse gemeenschap en de gemeenten Axel, Terneuzen en Sas van Gent. 's Ochtends werd een aan tal scholen aangedaan, 's mid dags was er een forumdiscussie in de moskee van Terneuzen. Gemeenteraadslid N. Atmag- Yigit was initiatiefnemer van deze dag. „In een gemeente waar zoveel Turkse mensen wo nen, is integratie heel belang rijk. Er wordt op zich veel geor ganiseerd in de gemeente Terneuzen, maar heel weinig op cultureel gebied", verklaarde zij. „Weinig Nederlanders we ten iets over Turkse kunst. Onderwijs Ze hoopt dat de ontmoeting een aantal plannen oplevert op het gebied van integratie. De dis cussie in de moskee over onder wijs vond ze zeer verhelderend. „Er werd een aantal nieuwe, verfrissende ideeën geopperd, waar we zelf nog niet op waren gekomen", zei ze. „Maar ook voor de Woningbouwvereniging Terneuzen en voor de aanwezige sociale instanties was deze dag ongetwijfeld heel leerzaam." De bijeenkomst heeft in elk ge val al één project opgeleverd. Zowel Onar als Üngör hebben hun medewerking toegezegd aan een activiteit van het Ge meentelijk Instituut Toonbeeld uit Terneuzen, een school voor muzikale en kunstzinnige vor ming. „Samen met de Stichting Welzijn en de scholen uit de om geving willen we de kunstenaar in de klas krijgen. Dat wil zeg gen dat we ze uitnodigen op scholen, om hun werk uit te leg gen aan de kinderen", meldde directeur A Soet van Toonbeeld. „Op deze manier krijgen ze een goed beeld van de visie op de wereld door mensen uit andere culturen." Opdat u niet struikelt over ons werk. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (01 lg) 465000 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd, N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in Westkapelle, aan het waterleidingnet van zaterdag 4 t/m vrijdag 10 september 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werk zaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18