ZMF steunt verbod landbouwgif Jorritsma blijft bij standpunt over langer openhouden kerncentrale Eis vier jaar plus tbs voor doodslaan predikantsweduwe Eis anderhalf jaar na dodelijk ongeluk F WÊtKKÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊtÊÊKSÊÊÊÊÊÊKÊtÊÊtÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊIÊÊtÊÊIIftlÊÊÊM Milieuorganisaties vinden dat agrariërs genoeg uitstel hebben gehad zeeuwse almanak Sloom Sporen van kluis leiden naar dief Zomer 1999 stemt tevreden Tattooshop Renesse als eerste aan strenge controle onderworpen Bemanning laat schip vastleggen J >zc zeel la vrijdag 3 se n< atember 1999 J 5 door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg vier jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen een 23-jarige man uit Nijmegen. De man wordt ervan verdacht dat hij zijn moeder, de 58-jarige A Feddema-Groenenberg uit Goes, met hamerslagen om het leven heeft gebracht. De officier zag onvoldoende be wijs voor moord, hoewelzevond dat er merkwaardige kanten aan het drama kleefden dat zich dit jaar op 28 februari in de wo ning van het slachtoffer heeft afgespeeld. Wel achtte Den Har tog doodslag bewezen. Alvorens tot een uitspraak te komen wil de rechtbank eerst een tegenonderzoek naar de geestelijke gesteldheid van de verdachte afwachten. De zaak werd daarvoor aangehouden. „Dat wil niet zeggen dat het rapport van het Pieter Baan Centrum niet juist zou zijn, maar we vinden het van belang om een andere deskundige de verdachte te laten onderzoe ken.", motiveerde rechtbank president J. Begheyn de beslis sing. Twijfels Daarmee werd het verzoek van raadsman E. Smit om een 'se cond opinion' ingewilligd. De advocaat had zo zijn twijfels over het rapport van het PBC. Vooral het advies tbs met (lang durige) dwangverpleging vorm de een punt van discussie. „De conclusie van het rapport iaat geen enkele ruimte voor een al ternatief", zei Smit. „Hij is da der en slachtoffer." De advocaat kraakte diverse onderdelen van het rapport, die tegenstrijdig zouden zijn. Hij haalde passa ges aan uit de bevindingen van de psycholoog en de psychiater, die op de zitting aanwezig wa ren. „Heeft er een observatie op hoog niveau plaats gehad? Moe ten wij niet meer kwaliteit ver langen?", vroeg Smit. De offi cier vond het rapport zo klaar als een klontje. Ze nam het ad vies van de gedragsdeskundi gen over. De verdachte had het rapport als schokkend ervaren, hoewel hij zich in grote lijnen in de ana lyse van zijn problematiek kon vinden. De Nijmegenaar kampt met een ernstige persoonlijk heidsstoornis. „Achter de faca de ligt een langdurige woede en drift geborgen. Een slapende vulkaan die in een relatie nog eens een keer tot uitbarsting zou kunnen komen", stelde psychia ter A de Kom. De kans op herha ling wordt daardoor niet uitge sloten. Het misdrijf mocht hem verminderd worden toegere kend. Ruzie Zelf herinnerde hij zich dat er voorafgaand aan het drama een ruzie was geweest tussen zijn moeder en hem. „Er is daarna over en weer geslagen. We kwa men in de slaapkamer terecht. Ik werd erg kwaad en zwaaide met de hamer. Ik heb mijn moe der geraakt. Ik kan me niet her inneren hoeveel keer ik heb ge slagen", vertelde hij gisteren. De Nijmeegse student film- en opvoedingskunst bezocht twee keer per maand zijn moeder. Hij reisde per trein. Zo ook op de be wuste avond. Hij had een klauwhamer van zijn broer meegenomen om een klusje bij zijn moeder te doen. Na het mis drijf werd hij in de vroege mor gen op het station van Goes aan gehouden; de hamer had hij nog bij zich. In de omgeving van Goes werd vol ongeloof en onbegrip gerea geerd op de dood van de predi kantsweduwe. Bij de naaste familie en kennissen stond de dader bekend als een rustige, dromerige en lieve man; zeker geen agressieve persoon. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - „Ik vind het heel erg wat er allemaal gebeurd is. Vroeger stond ik er niet zo bij stil, maar na het ongeluk ben ik gaan nadenken en nu besef ik hoe erg zoiets is", zei de 29-jari- ge verdachte uit Sas van Gent donderdag voor de rechtbank in Middelburg. De man stond te recht wegens het veroorzaken van een verkeersongeval op 20 maart van dit jaar op de N61 bij Vogelwaarde. Bij dat ongeluk kwam de 55-jarige P. J. F. van Huffel uit Clinge om het leven. Officier van justitie Den Hartog eiste 24 maanden gevangenis straf - waarvan 6 maanden voorwaardelijk - wegens rijden onder invloed en gevaarlijk rij gedrag. Ook vindt ze dat de man vier j a ar niet zou mogen autorij- den. Een straf die volgens haar 'nooit in verhouding staat tot het verdriet dat is veroorzaakt'. De verdachte toonde zich be hoorlijk aangeslagen door het ongeluk. Hij heeft contact ge had met de dochter van het slachtoffer en zei dat als positief ervaren te hebben. De dochter was ook, samen met haar broei en twee andere familieleden, aanwezig in de rechtzaal. Het ongeluk gebeurde op 20 maart rond kwart voor zes 's middags op de N61 tussen Ter- neuzen en Vogelwaarde, ter hoogte van Stoppeldijkveer. De auto van de verdachte kwam op de linker weghelft terecht en botste daar op het voertuig van het slachtoffer. De man uit Sas van Gent raakte zwaargewond. Hij weet zich niet meer te herin neren hoe het ongeluk is ge beurd. Wel geeft hij toe voor het ongeluk vier flesjes breezer te hebben gedronken, wat onge veer gelijk staat aan vier flesjes bier. Bi] de verdachte is enkele uren na het ongeluk - in het zie kenhuis - een bloedproef ge daan en daaruit bleek een alco holpromillage van 0,89. Volgens advocaat Berbé-van Konings- bruggen is de bloedproef echter niet volgens de regels verlopen en kan die daarom ook niet die nen als bewijs voor rijden onder invloed. Emotioneel Voor de rechtbank verklaarde de verdachte niet harder gere den te hebben dan de toegestane 80 kilometer per uur. Hoe hij op de verkeerde weghelft terecht is gekomen is voor hem een raad sel. Volgens de advocaat kan niet worden bewezen dat de man schuld heeft aan het ongeluk. Ze voerde verzachtende omstan digheden aan, met name de emotionele problemen van haar cliënt, die onder behandeling is. Een verblijf in de cel zou vol gend haar onverantwoord zijn. Uitspraak 15 september. Een driftig baasje is hij. die Goesenaar die dagelijks be roepshalve met de auto deze provincie doorkruist. Met enige regelmaat vindt hij de uitkomsten van zijn tempe rament terug in een blauwe enveloppe met een brief waarin hem wordt gemeld waar en hoeveel hij te hard heeft gereden en wat dat wel moet gaan kosten. De laatste tijd houdt hij zich wat beter in bedwang. Dat heeft een beetje te maken met het klimmen der jaren maar nog veel meer met de ijver van de politie in het huidig tijdsgewricht. Onlangs was het niettemin weer raak. Op de storm vloedkering. Honderdveer tig reed hij naar eigen schat ting en honderzestig naar die van zijn echtgenote naast hem. Totdat voor hem een langzaam rijdend automo biel opdook dat hijwegens tegenliggers, niet kon inha len. Tierend stond hij in de rem men. „Zie je, typisch een vrouw; van dat hele slome", riep hij. Tot woede van zijn echtgenote die dat soort taal niet ivenst te horen. Nimmer. Deze week bereikte hem het schrijven van justitie. Hon derddertien had hij gereden op het moment dat de flitser werd geactiveerd. Op een plek waar honderd ivas toe gestaan. Het kostte tachtig gulden. Hij is anders gaan denken. Over hoge snelheden. En vooral over slome vrou wen. GOES - Een 23-jarige in woner van Goes heeft het de politie dit weekeinde wel erg makkelijk ge maakt. De man had bij een in braak in de Oostkerk aan de kruising van Goese J. D. van Melleweg en de Van Dusseldorpstraat een kluis ontvreemd. Het' vervoer van dit ge vaarte liet diverse bescha digingen achter op het wegdek, waardoor er een spoor ontstond dat ein digde bij de schuur van de verdachte. De politie hield de man deze week aan. Voor deze vakantieganger is de zomer nog niet voorbij; het warme weer lokte hem gisteren met wat leesvoer naar het Vlissingse bad- strand. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders MIDDELBURG - Toeristisch Zeeland is tevreden over het afgelopen zomersei zoen. Volgens de VW's en ondernemers in de toeristische sector zijn in de hete zomer van 1999 iets meer toeristen in Zeeland op vakantie geweest dan in de natte zomer periode van vorig jaar. Opvallend is dat er minder Duitsers deze kant op kwamen, maar dat Zeeland onder Nederlandse vakantiegangers iets popu lairder was dan vorig jaar. De watersportsector maakte de grootste groei door. Volgens directeur J. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland hebben de Zeeuwse havens ongeveer vijf procent meer bezoek van watersporters gehad. Deze groei was vooral te danken aan Duitse, Belgische en Engelse water sporters. Op Walcheren lieten de Duitsers het wat afweten. Het kamperen bij de boer was voor Duitsers uit het traditionele her- komstgebied Noordrijn-Wëstfalen en ook voor Engelse vakantiegangers minder po pulair dan in 1998. De VW in Sluis daar entegen meldt dat er wel een toename van het aantal Duitsers en Belgen was. Het ging hier voornamelijk om kooptoerisme. Volgens De Reus heeft de afgelopen zomer weer laten zien dat de toeristische sector in Zeeland erg gevoelig is voor het weer. „Het weer is een bepalende factor." In de tropische weken eind juli en het hete be gin van augustus werd Zeeland over spoeld door vooral Nederlandse toeristen. „Toen was Zeeland vol en was er meer vraag dan plaats." De hittegolf maakte dat. er deze zomer iets meer Nederlanders him vakantie in Zeeland doorbrachten dan vorig jaar. „Dat zijn vooral mensen geweest die last mmute-boekingen heb ben gemaakt. Die hebben lang gewacht voordat ze met vakantie zijn gegaan of waren van plan naar het buitenland te gaan en hebben vanwege het mooie weer toch maar voor Zeeland gekozen." Het Nederlands Bureau voor Toerisme maakte donderdag bekend dat de afgelo pen maanden 'goed maai' net geen topper' waren voor 'de kust'Volgens De Reus van het Zeeuwse Bureau voor Toerisme is dat voor de Zeeuwse kust moeilijk te zeggen. „De Zeeuwse kust is niet de Noord-Hol landse." Bovendien is het nog niet voorbij zegt hij,De laatste regio is nog op vakan tie en we verwachten nog de senioren en de jonge gezinnen die niet aan de school vakanties zijn gebonden. Met mooi weer kunnen we er nog een dikke plus uithalen of misschien wel twee plussen." Het Bu reau voor Toerisme denkt dat de campings en hotels met de Zeeland Nazomerfesti vals deze maand nog een opleving kunnen meepakken. Grillig Volgens De Reus moet de Zeeuwse toeris tische sector nieuw aanbod ontwikkelen om aan de wensen van de moderne, grilli ge vakantiegangers te blijven voldoen. Want, zegt hij, toeristen kiezen niet meer voor Zeeland omdat ze alleen zon, zee en strand willen. „Ze wollen ook natuur en cultuur." Volgens De Reus moeten onder nemers daar op inspringen. „Niet alleen het bed in het hotel, maar een compleet ar rangement aanbieden. Lokale onderne mers kunnen bijvoorbeeld afspraken maken met slechtweervoorzieningen. Of hun gasten een fiets aanbieden bij aan komst. Dat geeft hun product een belang rijke meei*waarde." door Harmen van der Werf GOES - De ophef in de land bouwsector over het verbod op ruim veertig stoffen voor be strijdingsmiddelen is onterecht en overdreven. In 1995 zijn er al afspraken gemaakt over sane ring van die stoffen. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) vindt met de Stichting Natuur en Mi lieu dat die afspraken gewoon moeten worden nagekomen. De ZMF heeft er donderdag bij Gedeputeerde Staten van Zee land op aangedrongen dit standpunt over te nemenDe ge volgen van het gebruik van de omstreden bestrijdingsmidde len voor de waterkwaliteit zou den te ernstig zijn. Het gaat om zwarte-lijststoffen. Het Zeeuw se milieu is volgens de ZMF enorm gebaat bij een verbod. Dat de landbouw nu te hoop loopt tegen een verbod per 1 ja nuari, gaat er bij de ZMF en de Stichting Natuur en Milieu niet in. Het College voor de Toela ting van Bestrijdingsmiddelen (CTB) kon volgens de milieu clubs niet anders meer dan een verbod afvaardigen, omdat de sector al uitstel had gekregen. De Nederlandse landbouw wist in 1991 bij de presentatie van het Meerjarenplan Gewasbe scherming dat 'het zo niet lan ger kon'. En in 1995 is er nog een bestuursovereenkomst gete kend door overheid en land bouworganisaties, waarin uit stel werd verleend tot het jaar 2000. Geen respijt Stichting Natuur en Milieu wil de landbouw geen respijt meer geven, tenzij kan worden aan gegeven dat er op korte termijn toch sanering zal plaatsvinden. De milieuorganisatie heeft dat deze week aan minister Pronk (Milieu) laten weten in een brief, die door de ZMF is onderschre ven. Van de kritiek uit landbouw- kringen dat de teelt van onder meer uien, aardappelen en fruit dreigen te verdwijnen, is Na tuur en Milieu niet onder de in druk. Landbouwers zullen wel hun productiemethode moeten aanpassen en een licht produc tieverlies moeten accepteren. Ook het argument van de land bouw dat Nederland in Europa te ver vooruitloopt, kan de mi lieu-organisatie niet overtui gen. Duitsland is volgens Na tuur en Milieu nu al verder dan Nederland. En Nederland legt wel meer bedrijfstakken stren gere normen dan andere Euro pese landen. De milieubeweging staat overi gens niet alleen. Voorzitter J. LJff van de Commissie Integraal Waterbeheer (CIW) steunt haar. De CIW presenteerde donder dag in Scheveningen haar voortgangsrapportage 1999 over waterbeheer in Nederland. Prins Willem Alexander woon de die bijeenkomst bij. IJff noemde het pakket maatregelen dat het College voor de Toela ting van Bestrijdingsmiddelen heeft geaccepteerd 'minimaal'. „Die milieugevaarlijke stoffen horen niet in het water thuis. En Nederland is een waterland. Vanwege die speciale geografi sche situatie moet de Neder landse overheid strengere eisen stellen dan andere landen." Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat die de voortgangsrapportage 1999 van het CIW in ontvangst nam, wees in haar toespraak ook met name op de vervuiling door bestrij dingsmiddelen. „Waterkwali teitsnormen worden helaas nog veelvuldig overschreden", zei zij. „Vooral bestrijdingsmidde len springen in het oog." De Vries kondigde aan dit na jaar met een lozingenbesluit open teelt en veehouderij te ko men. Individuele boeren wor den daarmee voor het eerst ver plicht om zorgvuldig te werken latlgs de slootkant, „Dat zal een forse inspanning van de sector vergen", realiseerde zij zich. „En regionale overheden zullen zich moeten inzetten voor goede voorlichting en controle." door Nils ten Brinke RENESSE - De tattoo- en pier cingstudio in Renesse is in orde bevonden. De gemeente Schou- wen-Duiveland had de GGD om een hygiënisch onderzoek ge vraagd naar aanleiding van de opening van de tattooshop. Daarmee was Schouwen-Dui- veland de eerste Zeeuwse ge meente die de plaatselijke ta- toëerders aan een strengere controle onderwierp. Volgens de tatoeërders is dat ook hard no dig: „Sommigen maken er ge woon een smerige bende van." De tattoo- en piercingstudio aan de Korte Reke in Renesse is dit jaar op hemelvaartsdag geopend. Hoewel iedere onder nemer met een detailhandelver gunning in Nederland een tat tooshop kan beginnen, verzocht de gemeente Schouwen-Duive- land de GGD-Zeeland in april een hygiënisch onderzoek te la ten verrichten. De nieuwe studio is gecontro leerd op de hygiënische richtlij- VLISSINGEN - De 27 beman ningsleden van het Russische schip de Krustalnyy Bereg heb ben het vaartuig aan de ketting laten leggen. De bemanningsleden hopen dat ze zo alsnog hun achterstallig salaris van de afgelopen acht maanden la-ij gen uitbetaald. Zij worden bijgestaan door de In ternationale Vakbond voor Zee lieden (ITF). Het bedrag is in middels opgelopen tot 350.000 gulden. Totdat dit is betaald, ligt het schip van de Russische maatschappij Vostoktransflot Joint Stock Shipping Co. uit Wladiwostock vast in de nieuwe Westhofhaven in Vlissingen- Oost. nen zoals die zijn neergelegd in de gezondheidsverordening van de gemeente Amsterdam. Deze verordening is op verzoek van de hoofdstedelijke tatoëerders door de GG en GD van Amster dam opgesteld. Wie niet netjes met de gebruikte naalden of de sterilisatiemiddelen omgaat, kan daar in Amsterdam met een boete van 20.000 gulden voor wordenbestraft. De Nederland se Bond van Tatoëerders willen een dergelijkeregeling voor heel Nederland, maar minister Borst van Volksgezondheid en de ge meentelijke gezondheidsdien sten staan hier niet positief te genover. Deze zijn van mening dat de tatoëerders er zelf op moeten toezien dat er in de branche hygiënisch wordt ge werkt. Betaling L. van den Berge van de GGD- Zeeland: „Wij hebben gewoon niet de financiële middelen om iedere afzonderlijke tatoëerder te controleren. Dat doen wij al leen tegen betaling in opdracht van een gemeente of op verzoek van de eigenaar zelf. Van de Zeeuwse tatoo- en pier cingshops weet Van den Berge te zeggen dat er tot dusver alleen in Goes en Schouwen-Duive- land inspecties hebben plaats gevonden. „Van de tattooshops in Middelburg en Vlissingen weten we niet of ze voldoen aan de hygiënische richtlijnen." Volgens Van den Berge is er ge woon te weinig geregeld op dit gebied. „Iets wat wel zou moe ten, want tattooshops vormen een potentiële verpreidingsbron van infectieziekten als er niet goed wordt omgesprongen met sterilisatiemiddelen, naalden en wegwerpboxen." Ook H. Kersten, eigenaar van de nieu we studio in Renesse, is die me ning toegedaan. „Sommigen maken er een smerige bende van. Het is in het belang van de tatoëerders en van de mensen die een piercing of tattoo laten zetten, dat de hygiëne aantoon baar in orde is bevonden." (Advertentie) ^-<n\ door Arjan van Westen BORSSELE - Minister Jorrits ma (WD, Economische Zaken) heeft gisteren bij een werkbe zoek aan de kerncentrale in Borssele haar standpunt over de toekomst van de elektriciteits fabriek nog eens bevestigd. „Mij hoeven ze niet meer te overtuigen van het nut en de vei ligheid van deze centrale", zei Jorritsma. Maar voorstanders van de centrale schieten er niks mee op: „Mijn persoonlijke me ning doet er niet toe. Ik hou me aan het kabinetsstandpunt." Over de sluiting van de centrale is gisteren niet gepraat. „Dat hoort niet bij zo'n werkbezoek", aldus directeur H. van Meegen van EPZ, de exploitant van de centrale. Maar de komst van de minister vindt hij veelzeggend. Eerder liet Jorritsma weten een voorstander te zijn van open houden van de centrale. Coali tiegenoten D66 en PvdA zijn voor de vastgelegde sluiting in 2004. De WD-politica legde zich daarbij neer. Ze wilde niet 'trekken aan een dood paard'. Gezond Van Meegen reageerde daar gis teren na afloop van het bezoek op. „We hebben haar laten zien dat de centrale een gezond Zeeuws trekpaard is." In de middag vertrok Jorritsma naar de Covra-opslaginstallatie voor radioactief afval. Voor minister Pronk (VROM) is met name het vervoer en de opslag van kern afval een reden om kerncentra les te sluiten. Jorritsma ziet hier nog mogelijkheden. „Ik weet niet of Pronk nog twijfels heeft, hij is hier tenslotte ook geweest, maar het bergen van afval is een veilige methode." Bovendien is er volgens Jorritsma na het ver dwijnen van kerncentrales nog steeds nucleair afval. „Uit zie kenhuizen komt immers ook kernafval." Minister Jorritsma schudt de hand van burgemeester Mandos van Borsele; rechts naast de bewinds vrouw staat onder meer directeur Meegen van EPZ. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15