Hand van dode roert in brouwketel PZC Oorpijn varia 4 Discussie over duivelverering moet einde maken aan bijgeloof Kenia gezondheid Heer Bommel en de Pasmunt Toonder Studio'; 3 recept Hans Be"erman het weer puzzel GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 donderdag 2 september 1999 Öfje ze nou hekserij of duivel verering noemt, activiteiten die erop gericht zijn om een ander kwaad te doen ten gunste van je zelf, zijn algemeen goed in Kenia. De moderne tijdmet z'n nieuwe technologieën en razendsnelle compuiers rukt ook hier op, maar de eeuwenoude, vaak kwalijke gebruiken blijken onuitroeibaar Vooral in de bush, maar ook de steden zijn er niet van gespeend. Over de vermeende duivelvere ring in Kenia is nu een levendige discussie losgebrand. L LagsJrukgeted H Hogedtukgeöted O AA— Koufront matige sneeuw zwaresneeuw lichte regen matige regen zware regen Terwijl in het Middellandse-Zeegebied de wisselvalligheid zijn intrede doet, profiteert het westen van Europa van aangenaam nazomerweer. Dit heeft alles te maken met de positie van een lang gerekte hogedrukgordel waardoor Atlantische storingen naar het uiterste noorden worden gestuurd. In Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg en Duitsland overheerst morgen de zon en blijft het bovendien droog. Bij temperaturen variërend tussen de 22 graden in de Benelux en Duitsland, en 30 graden in Zuid-Frankrijk is de zomer er nog lang niet uitgespeeld. Ook in Polen, de Baltische staten en grote delen van Rusland is het rustig nazomerweer met veel zon. De Britse eilanden delen ook mee in de thermische ople ving maar daar zijn wel meer wolkenvelden. Alleen in Schotland kan daar overigens wat regen uit vallen. Ook Noorwegen en Noord-Zweden moeten met regen rekening houden. Daar zal de zon zelfs nauwelijks te zien zijn. Lage druk overheerst in de zuide lijke helft van het continent. Vooral in de Balkan vallen dan ook di verse regen- en onweersbuien. Ook Spanje en Italië moeten reke ning houden met een aantal buien. Ondanks de buienkans stijgt het kwik nog met gemak tot ruim boven de 25 graden. Tot en met het weekeinde verandert de hogedrukgordel niet van positie. door Frans van den Houdt Een vrouw die in haar huisje tradi tioneel bier brouwt, roert niet met een pollepel in de blikken ketel, maar met de afgehakte hand van een dode. Zij wil hiermee bewijzen dat ze thuis hoort in het huis van de man waarmee ze net getrouwd is en geaccepteerd kan worden door de rest van de lokale ge meenschap. Van die gemeenschap worden, als het bier klaar is, alle omwonenden uitge nodigd. Drinkt iedereen gretig en wordt het bier algemeen geprezen, dan is de taak van de nieuwkomer met suc ces volbracht en mag zij zich vanaf dat moment een volwaardig lid van de ge meenschap noemen. Wat betekent dat ze vanaf dat moment ook zelf allerlei aan hekserij verbonden krachten bezit en deze. wanneer nodig, op anderen kan toepassen. Dit is het land van de Teso, een kleine stam woonachtig in het uiterste westen van Kenia, aan de grens met Oeganda. Hekserij maakt hier een essentieel on derdeel uit van het leven. Maar meer nog van de dood zou je kunnen zeggen, want vooral dode materie brengt leven in de hekserijZo beweren mensen hier dat lokale heksen met de doden kunnen communiceren en hen kunnen laten herrijzen om overal kwaad aan te rich ten. Daniel Kiapara, onderwijzer in een klein Teso-dorp: ,.De tot leven ge wekte geest van de dode wordt naar ie mand gestuurd die jij dood wilt heb ben. En die persoon gaat dan meestal ook korte tijd later dood." Kiapara heeft zich in de lokale gebrui ken en rituelen verdiept en getracht met name jongeren te laten breken met de vooral schadelijke aspecten van de eeuwenoude tradities. Maar zonder succes. „Zelfs mensen die hun dorp al jong hebben verlaten en in het buiten land hebben gestudeerd, komen er niet los van. De kans dat hekserij spoedig uitsterft, is dus nihil." De Afrikaanse samenleving is doortrokken van magie. Een Zuid-Afrikaanse advocaat toont foto's van vermoorde mensen, die van hekserij werden beschuldigd. foto Trevor Samson/EPA Het verspreiden van angst is volgens Kiapara precies de onderliggende ge dachte van veel praktijken, waardoor het makkelijker is mensen in het gareel te houden. Veel kwaad wordt ook aan gericht uit jaloezie. ..Mensen die hun hele leven in de bush hebben gewoond, zien niet graag dat iemand anders, een buur of familielid, zich ontwikkelt en het beter krijgt dan zijzelf. Daarom gaan ze naar een heks die een kwade geest op je afstuurt of een vloek uit spreekt. Zodra degene voor wie het be doeld was dat hoort, wordt hij zo bang dat hij uiteindelijk aan angst ten onder gaat." DeBakhayostam, die naast de Teso wo nen, gebruikt graag voorwerpen om ie mand anders te schaden of zelf in weel de te kunnen baden. Een moeder die niet kon verdragen dat haar man een dochtertje van een andere vrouw mee naar huis bracht om bij hen te wonen, knipte in het kruis van alle onder broekjes van het meisje een gat in de hoop dat zij daardoor voorgoed on vruchtbaar zou worden. Een jongen trok planten uit de tuin van een blanke vrijwilliger en slachtte bij hem thuis boven op die planten een schaap, met de bedoeling dat hij vanaf dat moment net zoveel rijkdom zou hebben als de blanke. Heks gedood Hoewel hekserij op grote schaal wordt gepraktiseerd door zowat alle stam men in Kenia, regelmatig met dodelijke afloop, wordt er maar zelden over be richt in de kranten. Soms, als de bevol king uit woede over de lugubere prak tijken het heft in eigen hand neemt en een vermeende heks doodt, verschijnt er een artikeltje in de pers. De autoriteiten zeggen in zo'n geval steeds dat hekserij officieel verboden is en uitgebannen zal worden, maar we ten dat ze daarin nooit zullen slagen. Het is waarschijnlijk om die reden dat ze zich nu op de duivelverering hebben gestort, in de veronderstelling dat het grijpbaarder is en dus te bestrijden. De media in Kenia staan nu al weken lang bol van verhalen over de verering van Lucifer. Interviews, analyses, com mentaren en radioprogramma's, op alle mogelijke manieren buigen journalis ten, priesters en andere deskundigen zich over dit fenomeen. De een roepend dat mensen die de duivel aanbidden een groot gevaar voor de maatschappij betekenen, de ander meesmuilend op merkend dat het hele gedoe ontzettend overtrokken is en op geen enkel hard bewijs is gestoeld. President Moi stelde in 1994 een com missie in om de omvang van de duivels- verering te onderzoeken. De commissie zou ook aanbevelingen moeten doen ter bestrijding van het kwaad. „Als de geruchten waar blijken, zal de regering de noodzakelijke maatregelen nemen om een eind te maken aan het satani sche occultisme. Een democratie staat geen satanische praktijken toe onder het mom van vrijheid van religie", ver dedigde Moi de instelling van de com missie. Negen maanden later kwam de com missie met haar rapport, maar Moi weigerde de inhoud bekend te maken 'vanwege de gevoelige aard van de in formatie en de juridische gevolgen van enkele uitkomsten'. De reactie van het volk was voorspelbaar. Er werd onmid dellijk druk gespeculeerd en geroddeld over de inhoud en namen van hoogge plaatste Kenianen die de duivel zouden vereren, deden al snel de ronde. Bloed drinken Toen begin augustus, vier jaar na het gereedkomen van het rapport, de eerste gegevens uitlekten, zag Moi zich ge noodzaakt om de hele inhoud publiekelijk te maken. Enkele conclu sies van de commissie: duivelverering heeft een zo grote vlucht genomen dat 's lands hele onderwijssysteem in gevaar is; degenen die Lucifer vereren, geven zich over aan het drinken en eten van menselijk bloed en vlees; ze gaan zich te buiten aan verkrachtingen van vooral kinderen en vergaren enorme rijkdom men, wat zich uit in het rijden van dure auto's. De critici wijzen het rapport van de hand als geldverspilling en opgeklopte onzin, maar ergeren zich vooral aan het feit dat andere genootschappen, zoals de Vrijmetselaars, Jehovah's Getuigen, de Mormonen en New Age genoemd worden als opstapje voor satanische sekten. Het meest gedegen in zijn commentaar was de missionaris die onder de naam Pater Kizito een column schrijft in de Sunday Nation. Hij noemde mensen die zich te buiten gaan aan allerlei duistere praktijken geen duivel vereer ders, maar 'zielige figuren die een goe de psychiater nodig hebben'. „De conservatieve geestelijkheid", zo schreef Kizito verder, „kan in plaats van tegen denkbeeldige of mentaal zie ke duivelvereerders te strijden beter gedegen en humane informatie ver schaffen aan mensen, vooral de jeugd." GPD door Chris Baes-Maes Iedereen heeft wel eens oor pijn. De oorzaak hiervan is vaak een ontsteking van het middenoor of van de huid van de gehoorgang. Vooral jonge kin deren hebben last van oorpijn. Tachtig procent van de kinderen jonger dan vier jaar krijgt een oorontsteking. Het gaat bijna altijd om een middenoorontste king. Voorkomende klachten zijn oorpijn, koorts, slecht sla pen, gebrek aan eetlust, soms braken en diarree. Een ontste king in het middenoor begint meestal met een verkoudheid. Dan zwelt het slijmvlies van neus en keelholte op. Hierdoor kan de buis van Eustachius (dit is de verbinding tussen neus- /keelholte en het middenoor) dichtgaan. Wanneer zo het mid denoor afgesloten is, kunnen bacteriën en virussen zich goed vermenigvuldigen. Zo vormt zich een ontsteking en vocht. Door ophoping van vocht komt er druk op het trommelvlies en dat doet pijn. Neusdruppels Xylomethazolin neusdruppels laten het gezwollen slijmvlies van de neus slinken, zodat de buis van Eustachius weer open komt. Deze druppels mogen meestal niet langer dan zeven dagen achter elkaar gebruikt worden. Tegen de koorts en pijn kan een pijnstiller gegeven wor den. Meestal verdwijnen koorts en pijn binnen drie dagen en is het oor na een week weer hele maal genezen. Bij kinderen jon ger dan twee jaar en bij aanhou dende klachten is een bezoekje aan de huisarts noodzakelijk. Als de druk op het trommelvlies te groot wordt, dan kan het scheuren en loopt het vocht naar buiten. Dit noemt men dan een 'loopoor'. De oorpijn verdwijnt dan snel en het trommelvlies sluit weer spontaan. Soms blijft er echter vocht zitten in het mid denoor, wat kan leiden tot ge- hoorvermindering. Bij ernstige en langdurige gehoorverminde- ring worden soms trommel vliesbuisjes geplaatst. Na zes maanden tot een jaar worden de buisjes vanzelf uitgestoten en sluit het trommelvlies zich. Ontsteking Bij volwassenen wijst oorpijn meestal op een ontsteking van de huid van de gehoorgang. Dit kan gepaard gaan met jeuk en schilfering (droge vorm) of met ontstoken eczeem met vocht of infectie (natte vorm). Contactallergie als gevolg van irritatie (zeep, shampoo, oor peuteren of gehoorapparaten) en huidziekten zijn de belang rijkste oorzaken. Het reinigen van het oor met wattenstaafjes is af te raden: het oorsmeer wordt hierdoor dieper naar bin nen geduwd en het zelfreini gend vermogen van het oor wordt onderbroken. Soms ont staat er een oorprop, die het ge hoor vermindert. De oorprop kan verweekt worden door te druppelen met slaolie geduren de enkele dagen. De huisarts kan de oren dan uitspuiten. Sommige mensen krijgen regel matig oorpijn na zwemmen of douchen. Dit kan eenvoudig voorkomen worden door het water goed uit het oor te laten lopen (hoofd schuin houden) of door het dragen van oordopjes. Met klachten over oorpijn kunt u terecht bij uw huisarts en/of apotheek. Voor algemene vra gen over oorpijn, gezondheid en gezondheidszorg kunt u terecht bij de Gezondheidswijzer in Goes (GGD-gebouw, 0113- 249434) en Vlissingen (biblio theek, 0118-412947). Mevrouw Chris Baes-Maes is apo theker en lid van de Farmacothera- piegroep Zeeland. (Advertentie) Nadat Tom Poes vertrokken was, vingerde heer Bommel peinzend in de munten. Af en toe, wanneer hij een echte in handen kreeg, voer er een nerveuze trilling door zijn hand, maar wanneer hij dan weer verder graaiend niets dan nagemaakte aantrof, werden zijn bewe gingen mat. Ten slotte stopte hij een pijp, stond op en begaf zich met verslapte knieën naar het venster. „Geld", mompelde hij. „Veel geld. Genoeg om als een heer te leven. Wat zit ik hier dan eigenlijk in het donker? Dit gehok is niets voor ie mand van mijn stand!" Zo sprekende opende hij het gordijn, zodat het daglicht helder naar binnen stroomde en het gelaat van Joost onthuld werd. Het was dui delijk dat de beklagenswaardige knecht gepoogd had om door een kier enig zicht op het gebeuren in de kamer te krijgen, want hij stond met een platte neus tegen het venster. Toen hij zich nu echter zo in eens oog in oog met zijn meester bevond, deinsde hij geschrokken achteruit. „Eén muntje maar", riep hij met dunne stem. „Alleen maar even vasthouden! Even maar!" Nu werd heer Ollie door medelijden bewogen. Hij opende het raam en wierp de verscheurde bediende enige munten toe uit zijn over vloed. Het geval wilde echter, dat het valse waren, zodat Joost plot seling ontnuchterd en verward naar de geldstukken staarde. Vooruitzichten donderdag onder 20.30 vrijdag op 7.00 max. min. wind 26° 15° VAR 2 Maan donderdag onder 14.33 vrijdag op--.-- Nautisch bericht Vandaag waait er een zwakke tot matige oostelijke wind, 2 a 3 Beaufort. Het zicht is goed, maar in mistbanken uiteraard slecht. De temperatuur van het kustwater is 19 graden. Tijdens de ochtenc is er kans op mist. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 2 SEPTEMBER LK uur cm uur cm uur cm uur en Vlissingen 07.07 219 19.29 212 01.20 203 13.36 16! Terneuzen 07.27 240 19.49 234 01.48 213 14.02 17! Bath 08.30 279 20.53 269 02.50 234 15.02 191 Roompot Buiten 07.05 16819.30 163 01.15 155 13.30 11! Z'zee/Colijnsplaat 08.50 158 20.55 155 02.25 157 14.40 12- Stellendam Buiten 07.19 16819.42 156 00.55 101 13.04 06< Wemeldinge 08.50 183 21.05 179 02.30 171 14.45 13! Krammersl. West 09.05 164 20.45 163 02.30 167 14.45 13! VRIJDAG Hoog water Laag water 3 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cn Vlissingen 08.06 194 20.36 190 02.06 188 14.25 15! Terneuzen 08.26 214 20.55 211 02.36 197 14.55 16- Bath 09.25 252 21.56 245 03.35 219 15.52 181 Roompot Buiten 08.10 15020.35 148 02.10 147 14.30 1T Z'zee/Colijnsplaat 09.35 148 21.50 149 03.10 152 15.35 12! Stellendam Buiten 08.13 147 20.44 140 02.04 09614.50 06! Wemeldinge 09.40 170 22.05 169 03.20 165 15.40 13! Krammersl. West 09.50 157 22.00 158 03.15 161 15.40 13! Europa: Tweedeling Gevulde flensjes De flensjes worden gevuld met het klassieke mengsel van appel, rozij nen, kaneel en suiker. De hoeveelheid suiker is beperkt gehouden om dat de flensjes voordat de vulling erop wordt gelegd bestreken moeten worden met wat appelstroop. Juist die appelstroop verleent aan het geheel een bijzonder accent. Het kan verstandig zijn om de appelstroop van tevo ren licht te verwarmen waardoor ze zich gemakkelijk over de flensjes laat uitstrijken. Voor 4 personen (12 flensjes): 75 gram bloem, gezeefd; vingergreepje zout; 1 groot ei, losgeroerd; ca. 1,75 dl melk; 3 eetl. gesmolten boter; 2 eetl. grote blauwe (Californische of Chileense) rozijnen; 500 gram zachtzure appels, zoals goudrenetten; 2 theel. limoen- of citroensap; 40 gram boter; 0.5 theel. kaneel; 2-3 eetl. ap pelstroop; 100 gram suiker. Maak van bloem, zout, ei en 1,25 dl melk een volkomen glad beslag. Voeg daarna nog zoveel melk toe tot het beslag de gewenste dikte heeft. Laat het een half uurtje rusten en roer er daarna de gesmolten boter krachtig door. Bak in een met kunststof beklede koekenpan 12 (of meer) dunne flensjes. Door hettoevoegen van gesmolten boter aan het beslag is het eigenlijk niet nodig om voor het bakken eerst een klontje boter in de koekenpan te laten smelten. Laat de rozijnen ten minste 15 minuten weken in lauwwarm water. Laat ze daarna even uitlekken. Hak of snijd ze in kleine stukjes. Schil de appels, snijd ze in vieren en neem de klokhuisdelen weg. Snijd de appels in kleine blokjes (ca. 7 mm). Sprenkel er limoen- of citroensap over. Verhit een pannetje met dikke bodem en laat de boter er heet in worden. Schep de appels door de hete boter en laat alles, onder voortdurend om scheppen, 2 minuten bakken. Voeg de rozijnen toe en strooi er kaneel en 15 gram suiker over. Schep alles dan nog enkele malen om. Neem het panne tje van de warmtebron. Beboter een ovenvaste schaal. Bestrijk elk flensje met een dun laagje appel stroop. Schep dan op eikflensje een deel van de appelmassa. Strijk het over het flensje uiten vouw het flensje daarna in vieren op. Leg de opgevouwen flensjes, dakpansgewijs, in de beboterde schaal. Strooi de rest van de sui ker over de flensjes. Plaats de schaal 12-15 minuten in de tot 200 °C. voor verwarmde oven. Dien de flensjes in de ovenschaal op. Tip: u kunt appelstroop vervangen door honing of sinaasappelmarmelade. Geef er eventueel heel licht gezoete, even flink opgeslagen crème fraiche (ca. 1,25 dl) apart in een sauskom bij. Zeeland: Zomer niet voorbij Voor de liefhebbers van warmte en Door: Klaas Dro zon is het seizoen bijna voorbij, maar dit weekeinde komen ze nog volop aan hun trekken. Boven Scandi navië en Rusland komt een heus bolwerk van hogedruk tot stand. Storingen wordt op afstand gehouden en het is de zon die koning over het zwerk zal zijn. Het wolkenaandeel blijft daarbij beperkt tot een paar kleine witte dotten. Het kwik spint hier uiteraard garen bij en stijgt tot een zomerse 25 graden. Vandaag streeft de zon er naar om te regeren, al schuiven er nog steeds ook een paar wolkenvel den voorbij. Plaatselijk kan tijdens de vroege ochtend een mist bank voorkomen, maar de zon doet wonderen. Met behulp van flin ke zonnige perioden wordt vanmiddag rond 23 graden. Op het strand en langs het water is het dus heerlijk toeven. Watersporters die afhankelijk zijn van de wind zullen echter mopperen, want veel wind staat er niet. De oostelijke wind is zwak, tot hooguit matig. Vanavond en vannacht is de kans op mist geweken. Achter de dijken koelt het af tot circa 12 graden. Op strand is dat 15 a 16 graden. Aangezien de daglengte al flink ingekort is, Warmte en ZOTV. ---- 23: zet de afkoeling 's avonds Qa |§11c: snel in. Ook blijft het in de ^^21°''' 4* 'héb ochtenden langer fris. fttTcc' 03 i q2 Morgen wordt het'smid- dags met overwegend zonni- ---r~ i ge condities 25 graden. Opnieuw moeten we van de -23 j wind niet veel verwachten. OMêH"! 02 1 Deze is meestal zwak en va- riabel, met een voorkeur f fog.- voor de oosthoek. Dat geldt ÏÏT--'-~~n ook voor het weekeinde. Het 1 4" 02 wordt daarbij nog wat war- 8 ,j24° mer met op zaterdag en zon- 'mB!jiïï°! dag maxima rond 26 graden. De zomer laat zich dus niet zomaar de laan uitsturen. Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Plat stuk hout; 2. hevige wind; 3. bedverwarmer; 4. zanggroep; 5. veer;6. vaartuig; 7. ransel; 8. soort spijker; 9. vrucht; 10. dierenver blijf; 11. kledingstuk; 12. boos; 13. grappenmaker; 14. scherpzinnig. Oplossing woensdag s-t akhals r-a-i- aan-g- k-r--smak spuit-a-o m-w-rover e-e-o-o- solist Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4