Stallandse jeugd doet geen kwaad PZC Jubilerende ZRV wil ringrijder in brons Reimerswaal wuift suggesties voor plan glastuinbouw weg Thoolse wijk eist van gemeente serie verbeteringen Bergen op Zoom zoekt de waterkant Lang huwelijk na snel besluit zeeland Groepen jongeren willen dolgraag eigen plek Tholen betaalt twee klagers planschade CDA-Statenlid ageert tegen invloed havens op Scheldebeleid Vaartocht voor cliënten Arduin 'yfj-i kii Kledingactie in Goes, Vlissingen en Middelburg Brandstichters gepakt in Bergen op Zoom donderdag 2 september 1999 b 14 door Esme Soesman SINT ANNALAND - Met z'n velen staan ze samengeperst in het bushokje bij de Wellevaete in Sint Anualand. Kletsend, een peuk rokend, een geintje trap pend of - in de ogen van de voor bijganger - eenvoudigweg niets aan het doend. Buurtbewoners klagen steen en been over de overlast die de Stallandse jon geren veroorzaken. „Natuur lijk, we zijn heus geen lieverd jes. Maar we doen niemand kwaad." Het moet gezegd. De club han gers - voor het overgrote deel jongens - nodigt niet bepaald uit om je als eenling met een gerust hart bij de bushalte te vervoe gen. Er gaat, ook al word je niet lastig gevallen, een zekere drei ging van de gastjes uit. „Weten we", geven de jongens meteen toe. ..Maar we moeten toch er gens heen. Thuis vervelen we ons en voor jongens die niet van voetbal houden, is in Sint Anna- land helemaal niets te doen." De bushalte leent zich bij uit stek als verzamelpunt voor de jeugd. Het kotje biedt bescher ming tegen wind en regen en op het nabij gelegen trapveld kan een potje voetbal of rugby wor den gespeeld. Andere door de groep - die soms wel vijfentwin tig tot dertig jongeren telt - be zochte plekken zijn de Cebeco (een goed muurt j e en lekker rus tig) en het havenplateau. De halte is echter verzamelpunt nummer één. Op het ernaast ge legen parkeerterrein verzame len de al wat oudere jongeren (20 tot en met 24). Het bushokje is domein van de j eugd tussen de veertien en negentien jaar. „Het is een vaste groep, maar we ver stoten niemand. We zoeken ook geen ruzie. Alleen als mensen tegen ons beginnen komen we voor elkaar op." Klachten Twee omwonenden van de bus halte trokken enige tijd geleden bij de gemeente Tholen aan de bel. Ze klagen over geluidsover last; verbaal en door brommers. Daarnaast wordt de jeugd ge bruik van en handel in drugs verweten. De opknapbeurt die het aanvankelijk zwaar verniel de bushokje heeft gekregen, lost deze problemen - aldus de brief schrijvers - niet op. De kritiek is deels wel, deels niet terecht - vinden Arno (16), Jaco (16) en Hans (14). Lawaai? Vast wel. Je staat tenslotte met flink wat mensen bij elkaar. Drank? „Vrij dag en zaterdag halen we meest al wel een kratje. Doordeweeks nooit. De ouderen wel, maar je kunt ons niet allemaal op één hoop gooien." Drugsgebruik? „Harddrugs, nee. Ikzelf rook weieens een jointje, maar de meesten van ons doen dat niet", geeft één van hen grif toe. Han del? „Niet hier. Als je iets wilt hebben koop je dat in Bergen op Zoom. In de weekenden loopt er ook wel.eens iemand in het cen trum met een zak rond. Toch hebben de bushaltejonge ren zich de kritiek aangetrok ken. „Ik kwam aanlopen en dacht: tja, eigenlijk is het best een teringzooi hier"zegt de zes- tienjarige Arno. Met een bezem en vuilniszakken zijn de hang jongeren afgelopen week in en rondom de halte aan de slag ge gaan. „Niet dat we nu elke dag met vuilniszakken gaan komen hoor, maar we kimnen er wel wat opletten." Evenals de buurtbewoners zou den ook de jongeren zelf het liefst een eigen plek willen heb ben. Aan de rand van het dorp, zodat ze niet bij voorbaat heibel krijgen met omwonenden. En, als ze nog wat mogen wensen: een afdakje („dat hoeft niet duur te zijn hoor"), een halfpipe en wat ruimte om een balletje te trappen zouden ook niet gek zijn. De plannen die de ijsbaan club heeft om de ijsbaan te ver harden en in te richten als een groot activiteitenplein, passen wel in hun straatje. Of dat plein, gezien de hoge kosten, ooit ge realiseerd zal worden is nog maar de vraag. „We willen best zelf collecteren, maar niemand komt eens een keer met ons pra ten", luidt de kritiek van de jeugd. De problemen in Sint Ann aland waren eerder deze week tijdens een vergadering van de gemeen teraad van Tholen voor ver schillende fracties reden om aan de bel te trekken. De VVD is van plan bij de algemene beschou wingen te pleiten voor een ver vroegde productie van een jeugdnota. De PvdA is voor stander van een hoger budget voor Jeugd- en Jongerenwerk. nmi gg§ mm, iiiiiiii Het bushokje is bij de tieners van Sint Annaland vooralsnog favoriet om de tijd door te brengen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse ringlijder wordt in brons ver eeuwigd. De Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging (ZRV) wil op 13 juli 2000 op het Middelburgse Koorkerkplein een beeld ont hullen van een trekpaard in actie met een ringrijder in kle derdracht op zijn rug. De ZRV bestaat volgend jaar een halve eeuw. Hoe groot het beeld wordt is onduidelijk. Een afbeelding op ware grootte kost bijna tweehonderdduizend gul den. Voor een kleiner exemplaar (1,80 meter hoog) is de vereni ging een ton kwijt. De ZRV gaf een aantal jaren ge leden een demonstratie ringrij- den in Katwijk. Geïnspireerd door het ringrijden, maakte de plaatselijke beeldhouwer Ge rard Brouwer een klein bronzen beeld van een ringrijder te paard. „Hij maakt wel vaker dingen uit de samenleving", zegt Ko Jan Provoost van de ZRV. „Hij biedt die vervolgens in een kleine oplage te koop aan. De aankoop is even vluchtig ter sprake geweest in ons bestuur, maar de tijd en sommige geesten waren er niet rijp voor." Vorig jaar zomer kwam het idee voor een standbeeld opnieuw ter sprake. De ZRV viert in 2000 namelijk het vijftigjarig be staan. Uit de vereniging werd een comité van aanbeveling sa mengesteld met directrice I. Spaander van het Zeeuws Mu seum, commissaris van de ko ningin W. van Gelder en burge meester L. Spahr van der Hoek. Brouwer kreeg opdracht een beeld te ontwerpen van een ringrijder in dracht. „Zijn eer ste beeldje was naar onze me ning wat te statisch", vertelt ZRV-voorzitter Piet Jan Reij- nierse. ,Het ringrijden is toch een soort krachtsexplosie. Daar hoort spanning en emotie bij. Dat moest tot uitdrukking ko men in het beeld.Het uiteinde lijke resultaat kreeg de unanie me goedkeuring van het comité, al waren zelfs de kenners enigs zins verbaasd over het feit dat het paard maar op één been staat. Reijnierse: „Een galop sprong bestaat uit een aantal bewegingen. Dit is er één van. Brouwer had ook een beeld ge maakt, waarop het paard op drie benen staat." Provoost is uitermate te spreken over de de finitieve keuze. „Brouwer is er uitstekend in geslaagd om paard en rijder mooi en natuur getrouw neer te zetten." De ZRV had twee locaties op het oog: het Koorkerkplein en het Molenwater. De keuze viel uit eindelijk op de eerste. door Inqrid Huibers KRUININGEN - Alleen het zui delijk talud van de Oosterschel- dedijk langs het glastuinbouw gebied in de eerste Bathpolder bij Rilland wordt natuurgebied. Er wordt gekeken in hoeverre de bouw van kassen strijdig is met de vogel-/habitatrichtlijn en de bouwvoorschriften voor een lei dingenzone in het gebied moe ten worden aangepast. Burge meester en wethouders van de gemeente Reimerswaal willen naar aanleiding van de ingeko men inspraakreacties nauwe- lijk iets wijzigen aan het be stemmingsplan voor het glastuinbouwgebied. Alle reclamanten worden don derdag 9 september gehoord door de commissie wonen en mi lieu. Dan zal tegelijk met het be stemmingsplan Glastuinbouw- locatie Eerste Bathpolder ook de milieu effect rapportage (MER) worden geëvalueerd. Eén van de omwonenden heeft inmiddels een advocaat inge schakeld. Hij wijst de gemeente er onder meer op dat er tussen de kassen en een natuurgebied - in dit geval de Oosterschelde - een bufferzone van honderd meter zou moeten liggen. Ook laat de uitgevoerde MER volgens hem één vraag onverlet, namelijk of er eigenlijk wel kassen moeten worden gebouwd in de Eerste Bathpolder. Een locatie-MER zou uitkomst moeten bieden. 'Nee', menen de gemeentebe stuurders, er is begin jaren ne gentig al gekozen voor de ont wikkeling van glastuinbouw in de Bathpolders. Toen is - juist met het oog op het milieu en de Oosterschelde - de tweede Bathpolder als locatie afgeval len. De afstand van honderd meter moet volgens de bestuur ders niet als voorschrift, maar als richtlijn worden opgevat. Bovendien is de gemeente sinds 1995 bezig met de inrichting van het gebied en zijn er inmid dels twee glastuinbouwbedrij ven gevestigd. Daardoor is er voor een bredere buffer geen plek meer. Afscherming Ook de Zeeuwse Milieu Federa tie heeft van zich laten horen. Zij pleit onder meer voor een vi suele afscherming van het kas- sengebied. Dat vinden de ge meentebestuurders onzin. Tei eerste zijn de kassen vanaf di snelweg nauwelijks zichtbaaj en ten tweede hoort bijvoor; beeld de aanleg van een bos tusj sen de kassen en de weg hele maal niet in het oorspronkelijk landschap van het gebied thuis De commissie wonen en miliet vergadert donderdag 9 septem ber over de reacties. Omdat cl> raadszaal van het gemeentehui; wordt opgeknapt, vindt die bij. eenkomst plaats in dorpshui; De Zaete in Yerseke. De verga, dering begint om 19.30 uur. SCHERPENISSE - De gemeen te Tholen is van plan 50.000 gul den planschade te betalen aai inwoners van Tholen en Scher penisse. Beide aanvragen voor een scha devergoeding stammen ui 1998. AAM. Goorden, wonen de aan Welgelegen, heeft ee: aanvraag ingediend omdat hi schade ondervindt van het be stemmingsplan Bedrij venter rein Welgelegen. J. P. Hellemai van de Langeweg 42 in Scherpe nisse kampt met verminderin; van woongenot en een waarde vermindering van haar wonin als gevolg van het bestem mingsplan Kom Scherpenisse. Adviesbureau Montfoort ui Den Haag heeft, in opdracfc van de Thoolse gemeenteraac onderzoek verricht naar de in gediende claims en heeft in bei de zaken geadviseerd om - tc een bepaald bedrag - daadwer kelijk een vergoeding toe te ken nen. Goorden kan rekenen o een bedrag van maxima. 26.000 gulden vermeerderd mt de kosten van de verricht! taxatie tot een maximum va 1500 gulden. Helleman kan re kenen op een bedrag van 24.00 gulden. De waardeverminde ring van haar woning is to 32.000 gulden geschat. Beide planschadekwesties we;- den voorgelegd aan de commis sie gemeentelijke ontwikkelinj die vergadert op maandag 6 sej tember. Deze vergadering b( gint om half acht in het gemeer tehuis in Sint Maartensdijk. door Esme Soesman THOLEN - De bewoners van Molenhoek in Tholen-stad vin den dat de gemeente Tholen haar best moet doen om de wijk ook kwaliteit te laten uitstralen. Daarvoor bezit de gemeente een beeldkwaliteitskaart en die moet ze dan ook toepassen. Twee jaar nadat zij hun wonin gen hebben betrokken, laat nog veel in de wijk te wensen over. Het kernbezoek van burge meester en wethouders op woensdag 22 september wordt aangegrepen om twintig verbe teringen te overleggen. De beeldkwaliteitskaart is door de gemeente Tholen voor het eerst gebruikt bij de eerste fase van de wijk Molenhoek. Deze kaart moet ervoor zorgen dat het gebied een bepaalde kwali teit uitstraalt, onder meer door eisen te stellen aan bijvoorbeeld kleur en plaats van schuttingen en tuinhuisjes. Deze kaart moet niet alleen voor de burger, maar ook voor de overheid gelden, menen de wijkbewoners. Daar om verzoeken zij delantaarnpa- MIDDELBURG - Statenlid J. Ramon dt (CDA) heeft weinig op met de wens van Zeeland Sea ports en de havens van Antwer pen en Gent meer invloed te krijgen op het Westerscheldebe- leid. Hij stelde vast dat er maar één instantie is die bepaalt wat er op de Westerschelde gebeurt en dat is het Rijk. Ramondt reageerde daarmee op het convenant dat de havenbe sturen uit ontevredenheid over de bij de Westerschelde betrok ken overheden hebben gesloten. Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, economie) wees erop dat de drie havens samen goed zijn voor 150.000 arbeidsplaatsen. „Maar ze hébben geen enkele zeggenschap op de Westerschel de die de belangrijkste voor waarde voor behoud en uitbrei ding van die werkgelegenheid vormt. Ze willen ook meepra ten. Niet alleen over zaken als de verdieping, maar ook over v/aterkwaliteit en veiligheid." len in Rosmolen en Watermolen te vervangen door sfeervollere exemplaren. Om dezelfde reden wordt ook gevraagd om de 'pro visorische' straatnaambordjes voor permanente in te wisselen. Onveiligheid F. Tazelaar, woordvoerder na mens de wijkbewoners, vraagt de gemeente daarnaast iets te doen aan de gevoelens van on veiligheid die in het buurtje le ven. Er is geen bewoner die niet te maken heeft gehad met inbra ken of pogingen daartoe en dief stal van materiaal uit tuinen. Tezamen met de beperkte poli- tiebezetting in Tholen en de be perkte openstelling van het plaatselijke bureau heeft dat, de veiligheidsgevoelens geen goed gedaan. Ook op de verkeersveiligheid bestaat kritiek. Op de Gemaal- weg, de toegangsweg tot het dorp, wordt te hard gereden. Kan de nieuwbouw, vragen de betrokkenen zich af, niet me teen met de invoering van een 3 0-kilometerzone worden ge combineerd? De overige kritiek gaat over kwaliteit van voetpaden, talud en de groenvoorziening. Zo is het als plantsoen bedoelde ge bied tegenover de woningen aan Rosmolen nummers 2 tot en met 8 tot op heden niet meer dan een ingezaaid, ongemaaid terrein. Het al wel aangelegde plant soen, naast Rosmolen 10, wordt deels door de bewoners onder houden. Bovendien ligt de grond hier te hoog. KAMPERLAND - De Stichting Arduin houdt aanstaande za terdag voor een aantal van haar cliënten een vaartocht op het Veerse Meer. Op de tocht, die voor de 27e keer wordt gehou den, gaat een groep van onge veer 170 cliënten mee, samen met hun begeleiders. Zij zullen die middag aan boord zijn bij vrijwillige schippers op 46 plezierjachten die ter be schikking zijn gesteld door de watersportverenigingen De Ar- ne, Arnemuiden, Kamperland en De Schelde. Tijdens de tocht over het meer worden de 46 bo ten met feestelijke muziek bege leid. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom wil de binnenstad en de Schelde meer bij elkaar betrekken. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier BERGEN OP ZOOM - De binnenstad van Bergen op Zoom moet letterlijk en figuur lijk meer raakvlakken krijgen met het wa ter. Het is de bedoeling dat de stad niet langer met de rug naar het water ligt. Ook voor de andere kant van Bergen op Zoom, de zijde aan de Brabantse Wal, bestaan plannen. Het gemeentebestuur wil daar huizen bouwen op het bovenste stuk tegen die wal aan. Vanaf die plek is dan een weids uitzicht mogelijk op de lager gele gen delen onder aan de Brabantse Wal en de zeekant. Het gemeentebestuur heeft een aantal in grijpende plannen op stapel staan. Tot de jaren negentig heeft de stad zich vooral ontwikkeld op de Brabantse zandgron den. Door de aanleg van de compartimen- teringswerken in de Oosterscheldekom kon een zandplaat worden opgespoten, waarop de woonwijk de Bergse Plaat ver rees. Het gebied Kijk-in-de-Pot, een voormalig militair oefenterrein op de zogenaamde steilrand van de Brabantse Wallag j aren- lang als eer. '?arricre tussen de oude stad en d" Schelde. Daar wil de gemeente nu iets aan doen. met enerzijds woningbouw en anderzijds een functie als stadspark. Door het stadspark worden langzaam- verkeersroutes aangelegd om de binnen stad te koppelen aan de nabijgelegen oe vers van de Binnenschelde. Boulevard Bovendien is Bergen op Zoom bezig met de realisatie van een stedelijk waterfront door de aanleg van een boulevard met wandelpromenade en de ontwikkeling van verschillende recreatieve voorzienin gen. Bergen op Zoom ziet zich ook geplaatst voor verbetering van een aantal verou derde woonwijken. Inmiddels is een ont werpplan gemaakt voor de stedelijke her structurering van de wijk Fort/Zeekant, direct ten zuiden van de binnenstad. In deze wijk wordt een nieuwe ruimtelijke hoofdstructuur aangebracht. Een essen tieel onderdeel daarvan is de woning bouw op het bovenste deel van de Bra bantse Wal. Een soortgelijk proces van herontwikkeling gebeurt eveneens in de wijk Langeweg, waarbij eveneens de steilrand weer duidelijker herkend moet worden in de woonwijk. Een ander plan van het gemeentebestuur is de ontwikkeling van woningbouw in een deel van de Augustapolder. Die is ge legen ten noorden van het dal van de Mo lenbeek. Dit gebied is al ingekaderd door drie stadswijken en het gemeentebestuur ziet hierin de laatste mogelijkheid voor de ontwikkeling van een woongebied dat past in de visie van een compacte stad. Bovendien wil het gemeentebestuur het dal van de Molenbeek herstellen door het terugbrengen van de visuele relatie tussen het dal en het Markiezaatsmeer, onder meer door het verwijderen van de oude zeedijk. Verder is het de bedoeling om bij de ontwikkeling van de Augustapolder zo veel mogelijk in te spelen op de karakte ristieke eigenschappen van de hogere dro ge zandgronden en de nattere polder. VLISSINGEN - De stichting Mensen in Nood zamelt op 22, 23 en 24 september gebruikte kleding in op diverse plaatsen in Zeeland. De opbrengsten uit de verkoop van het ingezamelde komen ten goede aan projecten die ex- kindsoldaten steunen. Naast kleding zij n ook schoenenhuis- houdtextiel en dekens welkom. In Middelburg kan er kleding worden afgegeven op 22 en 23 september tussen 19.00 en 20.30 uur in 'De Thomaskapel' en in de H. H. Petrus en Pauluskerk. In Vlissingen wordt er ingeza meld bij de Onze Lieve Vrouwe- kerk op 22 en 23 september tus sen 9.30 en 11.30 uur en op 23 september ook bi] kerkcentrum Open Hof, tussen 19.00 en 21.00 uur. In Souburg staan de inza- melingsvrijwilligers bij de Mar- van onze regioredactie BERGEN OP ZOOM - De politie van Bergen op Zoom heeft drie ii woners uit die plaats aangehouden op verdenking van diver brandstichtingen. Op het lijstje staan onder meer de brandstichtii en de poging daartoe in basisschool De Krabbenkooi in Bergen Zoom. Het drietal, 23, 22 en nog eens 22 jaar oud, heeft enkele misdrijvf bekend. De drie worden vandaag voorgeleid aan de officier van ju titie. Him motieven varieerden steeds. Uit onvrede dat de koffï shop waarin hij werkte, moest worden gesloten omdat deze te dicl bij de basisschool stondheeft één van de verdachten zowel op 17 a op 19 januari dit jaar basisschool De Krabbenkooi in brand gest ken. De eerste keer werd het vuur op tijd ontdekt, de tweede keer b droeg de schade ongeveer 1,6 miljoen gulden. Ook schulden en een caféruzie bleken redenen om de lucifers te pa! ken. Een koffieshop werd in brand gestoken, evenals een bovenw ning van een café. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voo .ANP door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Toen een vriend van Gerard de Bilde uit Wissenkerke hem bijna zeven tig jaar geleden vroeg even op zijn meisje te letten, hoefde hij niet lang na te denken. Na drie weken had zijn vriend het nakij - ken. Gisteren waren Gerard (86) en Elizabeth (83) de Bilde-de Rijcke 65 jaar getrouwd. Als havenbouwer gespeciali seerd in zeehavens reisde Ge rard de hele wereld over. Israël, India, de Filipijnen, Australië; er zijn weinig plekken waar hij niet is geweest. Elizabeth zorg de thuis voor de opvoeding van hun vijf kinderen. Beide geboren en getogen Vlissingen, week het echtpa tijdens de oorlog naar het we ten uit.We woonden in Vlissi gen in mijn ouderlijk huis, ma dat is platgebombardeerd", ve telt Gerard. Na wat omzwervi gen kwam het gezin in Amste dam terecht. Daar bleven Gerard en Eliz beth wonen tot na Gerard's pe sionering. Toen begon Zeela: weer te trekken. Eerst vestig het echtpaar zich in Colijr plaat, later in Wissenkerke. Gerard en Elizabeth werden hun trouwdag uitgebreid in I zonnetje gezet door hun kinc ren, kleinkinderen en achtf kleinkinderen. tinuskerk op 22 september tus sen 19.00 en 20.00 uur. Tenslotte wordt er in Goes bij de Maria Magdalenakerk aan de Wijn gaardstraat ingezameld op 23 september van 19.00 tot 21.00 uur en op 24 september van 9.00 tot 10.00 uur. Het huwelijk van Gerard en Elisabeth de Bilde kreeg gisteren t briljanten randje. foto Dirk-Jan Gjeltei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38