Brinkman op recordjacht Patrick Rafter ook geveld op US Open Foutenfestival Hopmans Bijltjesdag voor Oranje Benefiet levert half miljoen op Bart Voskamp getergd naar titel Pijnlijke testcase Schumacher Hockeyers starten met zege op Polen Marion Jones dit jaar niet meer in actie MONZA - Michael Schu macher heeft zijn come back in het wereldkampi oenschap formule I racen opnieuw moeten uitstel len. De Duitser had ge hoopt op 12 september aan de Grote Prijs van Ita lië te kunnen deelnemen, maar het herstel van zijn beenbreuk kost meer tijd. Schumacher liep de bles sure op tijdens de Grote Prijs van Groot-Brittan- nië, op 11 juli op het cir cuit van Silverstone. De tweevoudig wereld kampioen testte zichzelf gistermiddag op het cir cuit van Monza. Na twee rondjes in de Ferrari wist hij het zeker. „De pijn is nog te hevig", zei Schu macher, die zich niet aan prognoses wilde wagen. Zijn plaats in de Ferrari zal in Italië opnieuw wor den ingenomen door de Fin Mika Salo. SID door Frank Kalis PADUA - Jacques Brinkman kon zich niet herinneren of hij ooit eerder in een wedstrijd op een belangrijk toernooi drie doelpunten had gemaakt. En ei genlijk wilde de recordinterna tional er na zijn drie treffers in de openingswedstrijd van het EK hockey tegen Polen (4-1 ze ge) ook niet over nadenken. „Scoren is altijd leuk, maar het zegt niet of je ook goed hebt ge speeld." De Bilthovenaar viert zijn goals tegenwoordig veel ingetogener. Zelfs gistermiddag toen hij met een halve omdraai één van de mooiste van zijn 76 goals voor Oranje had gemaakt, bleef het razende rondje achterwege. „Doelpuntenmakers vallen al tijd op, maar je kan ook goed spelen zonder dat je scoort," meent Brinkman, die tijdens het toernooi in Padua het wereld wijde recordaantal interlands zal verbeteren. Dat record is in handen van Par- gat Singh van India, die tot 313 caps kwam. Tot gisteren ging Brinkman (310 interlands) er zelf vanuit dat het record van Singh 321 zou zijn. „Dat is mij tenminste altijd verteld." Vol gens hoofdredacteur Peter Luck van World Hockey, het officiële tijdschrift van de FIH (interna tionale hockeyfederatie), moet aangenomen worden dat de 313 van Singh het juiste aantal is. „Het is natuurlijk leuk, maar liever concentreer ik me op dit EK", zegt de 33-jarige midden velder. „Dat is belangrijker. Ik ben ook blij dat het toernooi be gonnen is. We kunnen het nu eindelijk weer over hockey heb ben en niet over bijvoorbeeld de dingen die de afgelopen dagen tegenvielen." Zo moesten de spelers wennen aan de entourage van het hotel, gelegen in het rustieke Abano Terme, buiten het drukke Pa dua. Het kuuroord is vooral in trek bij Duitse senioren, die de zestig ruim gepasseerd zijn. Aanvoerder Stephan Veen rept RALEIGH - Marion Jones komt dit seizoen niet meer in actie. „Haar seizoen is over", maakte de zaakwaarnemer van de Ame rikaanse sprintster bekend. Jo nes (23) won vorige week tijdens de WK atletiek in Sevilla de 100 meter. In de halve finales van de 200 meter raakte ze geblesseerd aan haar rug. Jones moest opgeven en vloog terug naar haar huis in Apex, North Carolina. Doktoren raad den haar af verder te gaan. „Met haar blessure gaat het wel iets beter, maar niet voldoende om te lopen." J ones zou vrij dag bij de Golden- League wedstrijd in Brussel meedoen. Nu ze thuisblijft, valt ze ook af voor de jackpot van 1 miljoen dollar, bestemd voor winnaars van alle Golden-Lea- gue-ontmoetingen. De atlete had tot nu toe alle 200 meters gewonnen. „Het gaat niet om geld", vond haar agent. „We zijn bezorgd om haar gezondheid." Voor de prijzenpot komen nu al leen de Deen Wilson Kipketer en de Roemeense Gabriela Szabo in aanmerking. Na Brussel vol gen nog een wedstrijd in Berlijn en de finale in München. RTR Jacques Brinkman, die drie keer scoorde, passeert een Poolse tegenstander. foto Koen Suyk/ANP over een 'autoloze zondag'. Het thee-dansant werkt op de lach spieren. Het dragen van sport- kleding (met name de korte broek) wordt niet op prijs ge steld. „We moeten ook niet zo zeuren," vindt Brinkman. „Het hotel is prima, we hebben een zwembad en tennisbanen. Alleen lopen er veel oudere gasten rond." Groeien De eerste wedstrijd, tegen Po len, vier jaar geleden vijfde op het EK in Dublin, kwam als ge roepen. Over het resultaat was Hendriks best te spreken, al gaf hij toe dat het vertoonde spel niet groots was. „Je moet lang zaam in zo'n toernooi groeien. We moesten ook wennen aan de warmte en het veld." De tempe ratuur lag rond twaalf uur bo ven de dertig graden. Het vorig jaar nieuw aangelegde kunstg rasveld toonde ondanks hevig sproeien al na twintig minuten de eerste droge plekken. Polen deelde na negen minuten ook gelijk een waarschuwing uit. Rafal Grotowski zette Oranje op achterstand. Neder land trok voor de rust de ver houdingen recht via een doel punt van Stephan Veen en twee goals van Brinkman. In de twee de helft bepaalde Brinkman de eindstand op 4-1. De negen straf corners leverden niets op, maar Hendriks maakt zich geen enkele zorgen. „We moeten straks scherp zijn op de belang rijke momenten. Ook voor een strafcomer heb je dit toernooi even de tijd nodig. Het komt vanzelf goed." Vandaag treedt Nederland aan tegen Ierland, dat verrassend met 3-2 verloor van Frankrijk. Engeland, dat gisteren met rui me cijfers won (7-1) van Rus land, lijkt vooralsnog de enige concurrent voor de eerste posi tie in groep A Dat sleutelduel staat pas voor volgende week dinsdag op het programma. Nederland - Polen 4-1 (3-1). 9. Grot owski 0-1, 11. Veen 1-1, 23. Brink man 2-1, 27. Brinkman 3-1, 60. Brinkman 4-1Scheidsrechters: Sa- ladino (Arg), Loos (Bel). Aantal toe schouwers: 250. Frankrijk - Ierland 3-2 (0-0). Nederland: Jansen; Lomans, Jazet, Delmee en Van Pelt; Veen, Brink man en De Nooijer; Van Meer, Eikel boom en Van Wijk. Vliegende wis sels: Geeris, Buma, Van Heeswijk, Van der Weide. GPD van onze sportredactie NEW YORK - Alsof de orkaan Dennis niet de kuststaat North Carolina teisterde maar het tennispark van Flushing Meadows in New York. De US Open lag na de tweede dag op ape gapen. Pete Sampras eruit, titelverdediger Pa trick Rafter eruit, Tim Henman en ook Corrret- ja. Het was zo erg dat de toemooileiding de derde wedstrijddag benoemde tot hersteldag. Dat betekende dat er weinig vedetten op de baan stonden, tegenover veel partijen in het dubbelspel. Nederland riskeerde maar een van de zes tennissers in de tweede ronde te verlie zen. Het gebeurde prompt. Amanda Hopmans uit Riehl verloor in een foutenfestival op de door wind beïnvloede baan 18 van de Spaanse Virginia Ruano Pascual: 4-6 en 1-6. De geboren Madrileense, op de 89e WTA- plaats vijf trapjes lager dan Hopmans, maakte iets minder fouten. Ze behaalde de setwinst in de tweede set door twee keer haar opslag te be houden. Hopmans stond daarna voor een schier hopeloze opgave. Ze vocht niet alleen te gen een tegenstanders wier vertrouwen was gegroeid, maar ook tegen de onregelmatigheid van haar eigen slagen. Het kon gisteren bijna niet anders dan rustig blijven. Hingis deed wat oefeningen, maakte gekke fouten maar dreef Pitkowski deson danks tot wanhoop: 6-1 6-1. De Duitser Tom my Haas, veertiende geplaatst, ondeed zich ge makkelijk van Thomas Enqvist, de finalist van Melbourne. Na een topmaand in de aanloop naar de Australian Open viel de Zweed terug. In New York was hij totaal geen bedreiging voor Haas, die won in 6-2 6-4 7-6. Goran Ivanisevic, geen geplaatste speler meer, kwam weer eens door de eerste ronde. New York mag nog wat langer genieten van zijn ka nonskogels na zijn vlotte winst op de Finse de butant Ville Liukko. ANP Patrick Rafter wordt tijdens zijn partij aan de geblesseerde schouder geholpen. foto Kevin Lamarque/RTR door Gertjan van Geen NEW YORK - De titelfavorieten laten het lelijk afweten op het toernooi om de US Open. Nadat Pete Sampras al niet eens aan spelen toekwam door een rug blessure, besloot Patrick Rafter gisteren in het begin van de vijf de set dat verder spelen geen zin had tegen Cedric Pioline. De tweevoudig titelverdediger kampt met een schouderblessu re. Boe-geroep was zijn deel, een ongepaste reactie van het Ame rikaanse publiek. „Dat deed pijn", aldus Rafter, alsof hij niet al genoeg te stellen had met zijn schouder. „Het is heel triest." Rafter liep de kwetsuur twee weken geleden in Indianapolis op. Toen verleende hij Jan Sie- mennk een vrije doortocht naar de halve finale. In Ne w York was hij ervan overtuigd dat het euvel verholpen was. Al vroeg in de eerste set kwam de pijn weer op zetten en die verergerde naar mate hij langer op de baan stond. „Ik had al vanaf 3-2 in de eerste set last. De pijn was in de derde en vierde set verschrikke lijk. Ik wist dat ik na de vierde set van de baan had moeten lo pen, maar ik wilde het niet", sprak Rafter. De Australiër gaat een vrije val op de wereldrang lijst maken. Hij raakt meer dan duizend punten kwijt, waar door hij tien plaatsten duikelt naar nummer 14. Peter Wessels boekte dinsdag in zijn vierde optreden zijn eerste overwinning in een Grand Slams. De 21-jarige Elburger brak de ban met een knappe ze ge op Mariano Zabaleta. Wes sels bleef koel op de momenten dat het erom ging: 4-6 6-3 3-6 7- 6 (3) 6-2. Wessels, nu nog 115, stapte zo de top 100 binnen. In de tweede ronde treft hij in Mark Woodforde een relatief gemakkelijkere opponent. De Australische veteraan staat nog altijd 77ste maar is de op de weg terug. Wessels: „Ik wil na deze overwinning zeker meer, want ik ben nog niet tevreden. Ik heb niet eens zo goed gespeeld." De beroerde optredens van Jan Siemerink in de Grand Slams dit jaar kregen een vervolg in New York. Opnieuw was de eer ste ronde tevens zijn enige op treden. Op Wimbledon kon hij nog het excuus aandragen dat hij ziek was, tegen qualifier Lars Burgsmuller kon hij slechts zichzelf de schuld geven. Behoudens zijn korte opleving eind tweede set en de gehele der de set, speelde de Rijnsburger gewoon slecht tegen de Duitser: 1-6 7-6 (8) 6-3 3-6 2-6. „Na die tweede set dacht ik, dat ik er doorheen was. Maar het ging al lemaal erg moeizaam", aldus Siemerink, die wederom gaat zakken op de wereldranglijst. GPD Ieren brengen spanning terug DUBLIN - Ierland heeft de spanning in kwalificatiegroep 8 voor Euro 2000 teruggebracht door koploper Joegoslavië ver rassend met 2-1 te verslaan. Robbie Keane bracht Ierland in de 54e minuut aan de leiding. Dejan Stankovic maakte zes minuten later gelijk. Mark Ken nedy besliste het duel twintig minuten voor tijd. Door dit resultaat zijn de Ieren nu eerste in de poule met 12 punten uit 5 duels. Kroatië volgt met 11 uit 6. Joegoslavië bezet de derde plaats met één punt minder dan de Kroaten maar ook een wedstrijd minder ge speeld. RTR van onze sportredactie KATWIJK - Het is nog volstrekt onduidelijk welke zes van de 24 spelers uit de selectie van het Nederlands elftal zullen ver dwijnen. De wedstrijd van gis teravond in Katwijk tussen de A- en de B-keus gaf geen indica tie. „Het was nuttig", zei bonds coach Frank Rijkaard over het examen. Zelf sprak hij van een trainings- wedstrijd in plaats van een exa men. „Ik wilde de spelers een keer onder deze omstandighe den zien.Maar wat hem precies was opgevallen, vertelde hij er niet bij. Vanochtend is het in elk geval bijltjesdag in het Oranje-hotel. Na het ontbijt vertelt Rijkaard zijn ploeg welke achttien zeker zijn van een uitnodiging voor de komende interlands tegen Bel gië, Tsjechië en Brazilië. „De partij zag er verzorgd uit. Ik vond het een prima vertoning", stelde de keuzeheer. Of er ver rassingen bij zitten, wilde Rijk aard niet zeggen. „Het leven is vol verrassingen", grijnsde hij minzaam. Wel liet hij weten dat hij zijn be sluit niet zou laten afhangen van het partijtje. Dat zou ook ri dicuul zijn. Bergkamp en Da vids maakten zacht gezegd bepaald geen overtuigende in druk, maar deze gereputeerde spelers laat Rijkaard beslist niet afvallen. Eind november vallen er uit de groep van achttien vervolgens nog twee spelers af, waarna er een vaste kern van zestien over blijft. Blessures en vormverlies daargelaten is die ploeg zeker van de EK-eindronde. In de pe riode januari-mei wordt de ploeg aangevuld tot 22. Voor de resterende plaatsen komen on der anderen Overmars, Van Wonderen en Van Gastel in aan merking. Afspraak Rijkaard: „Ik heb niemand af geschreven. Deze jongens ko men terug van een blessure en krijgen eerst de tijd fit te wor den. Dan komen ze weer in beeld. Die afspraak heb ik met hen en him clubs, Arsenal en Feyenoord, gemaakt." Ajax-speler Wamberto in duel met Fuat Usta tijdens de bene fiet in de Arena. foto Marcel Antonisse/ANP Rijkaard zag woensdag de elite met 1-0 verliezen van de B-keu ze door een rake strafschop van VanHooijdonk. Het duel, geflo ten door Van der Ende, werd be zocht door liefst 1500 toeschou wers. Zij zagen in elk geval een leuke en levendige wedstrijd. De eerste ploeg werd gevormd door Van der Sar, Reiziger, Stam, Frank de Boer, Van Bronckhorst (hij speelde links back ondat Cocu licht gebles seerd aan de kant bleef), Ronald de Boer, Davids, Winter (hij ver ving de geblesseerde Seedorf), Van Vossen, Kluivert en Berg kamp. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - De bene fietwedstrijd voor de slacht offers van de aardbeving in Turkije heeft gisteravond een half miljoen gulden op geleverd. In de Amsterdamse Arena zagen 7500 toeschou wers Ajax met 2-0 winnen van een selectie van Turkse voetballers, die in Neder landse competities actief zijn. De Feyenoorders Ulrich van Gobbel en Igor Komejev, die in de Turkse competitie heb ben gespeeld, maakten het elftal van coach Willem van Hanegem compleet. De Vi- tesse-spelers Van den Brom en Zeman, die aanvankelijk hun medewerking hadden toegezegd, kregen geen toe stemming van hun club. Reuser en Wamberto maak ten in de eerste helft de doel punten voor Ajax. Fuat Usta, speler van Sparta, was één van de initiatiefnemers van het duel, waarvan de op brengst ten goede kwam aan de slachtoffers van de aard beving die Tuikije vorige maand trof. Na afloop van het duel werd een cheque ter waarde van 500.000 gulden uitgereikt aan de Stichting Samenwer kende Hulporganisaties Mensen in Nood. „Ik ben ie dereen dankbaar die hieraan heeft meegeholpen", aldus Usta. ANP Leontien van Moorsel op weg naar de titel in het tijdrijden. foto Ed Oudenaarden/ANf Edgar Davids, die geblesseerd is aan een oog, speelde tijdens het oe fenpartijtje met een beschermende bril. foto Cor Mulder/ANP van onze sportredactie MARKELO - Frustraties heb ben Bart Voskamp naar de na tionale titel tijdrijden geleid. Gedreven door onbegrip over de gang van zaken bij TVM steeg de renner in Markelo boven zich zelf uit. Tot zijn eigen verbazing klopte de Achterhoeker de spe cialist Erik Dekker met een se conde. „Dat had ik niet ver wacht", zei Voskamp, „maar nu heb ik tenminste een goede refe rentie bij het zoeken naar een andere ploeg." Hij leefde in de veronderstelling dat zijn tijd niet goed genoeg was. En dus stapte Voskamp na zijn race meteen onder de douche. Toen ploegleider Ste ven Rooks hem kwam melden dat hij had gewonnen, dacht hij dat hij in de maling werd geno men. In spijkerbroek en blouse kreeg hij de roodwitblauwe trui om de schouders. „Als amateur heb ik wel goede tijdritten gereden, maar daarna ging het eigenlijk nooit meer echt goed. Ik verloor mijn ver trouwen en liet het een beetje lo pen Vandaag wilde ik laten zien dat ik absoluut niet te oud ben om in de top mee te draaien. En natuurlijk ben ik heel teleurge steld over de gang van zaken bij TVM. Dat heeft mij getergd." Vanwege zijn afscheid bij TVM mag Voskamp zaterdag ook niet starten in de Ronde van Spanje. Priem geeft de voorkeur aan jongere renners. Voskamp zegt nog geen nieuwe ploeg te heb ben gevonden. „Contacten zijn er wel. Deze zege komt mij wel heel goed uit." Erik Dekker was in Markelo als favoriet gestart. De Raborenner leek de verwachtingen aanvan kelijk ook waar te maken. Hal verwege had hij 29 seconden voorsprong op Voskamp. In het tweede gedeelte wist de TVM'ei het verschil weg te werken. Voskamp reed de 43,5 kilometer in 58.07. Achter Dekker (op 0.01 pakte Renger Ypenburg var B atavus het brons (1.07). Van Moorsel Leontien van Moorsel gaat a! het hele seizoen haar eigen weg In de nationale wedstrijder, rijgt ze de overwinningen aan een. Bondscoach Jean Paul vat Poppel oordeelde onlangs dat de veelvoudig wereldkampioe ne zich wat meer op het buiten land zou moeten concentreren. Met de prolongatie van de na tionale titel tij dri jden bewees de Brabantse in Markelo haar ge lijk. „Ik weet dat ik op de goede weg ben", pareerde Van Moorsel de kritiek van de bondscoach. „Bo vendien heb ik vorige week in Italië een wereldbekerwedstrijc op de baan gewonnen en heb voldaan aan de olympische kwalificatie-eis. Zijn meider kunnen dat nog niet zeggen. II weet niet wat het is, maar hij kan blijkbaar slecht tegen zijr verlies." Het laatste wat Van Moorse! echter wil, is een hetze scheppen tussen haar en Van Poppel. De twee hebben vrijdag een ge sprek om afspraken te maken richting de WK's op de weg en dt baan en de Olympische Speler, volgend jaar in Sydney. Van Moorsel had in Markelo op de finish na 22,6 kilometer (in 31.37 gereden) 41 seconden voorsprong op de nummer twer Mirjam Melchers. Marielle var Scheppingen eindigde als derdf op 44 seconden. Bij de neo-amateurs ging di overwinning naar Remmert Wielinga. De Eindhovenaar be haalde zijn eerste zege bij di amateurs. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36