Mijn hart ligt bij IJzendijke Vlissingen heeft zinnen gezet op plek in topdrie Middelburg gaat nooit kapot amateurvoetbal zondag donderdag 2 september 1999 31 Adri van Hanegem zet jacht op goals voort in dienst van Terneuzen spelersvrouw Of het de angst voor de Bra bantse ploegen is, is niet duidelijk. Wel houden de Zeeuwse ploegen in de derde klasse A hun ambities op een laag pitje. Zowel RCS, Patrij zen als Zierikzee zijn al tevre den met handhaving. Alleen VC Vlissingen-trainer André Wurth zegt eerlijk dat zijn sei zoen pas geslaagd is als Vlis singen in de topdrie eindigt. Zierikzee Ook voor Zierikzee is het sei zoen geslaagd als de ploeg zich handhaaf d. De ploeg pro moveerde twee jaar geleden naar de derde klasse en wist vorig seizoen gemakkelijk de degradatie te ontlopen. ..Maar het tweede seizoen wordt vaak moeilijker", stelt trainer Bert Pentury. „De ploegen kermen ons nu beter." Zelf heeft hij geen idee hoe sterk de Brabantse ploegen zijn. Zierikzee heeft bijna dezelfde selectie als vorig seizoen. Rai- mond Massop vertrok naar Kloetinge om daar tweede trainer te worden. „Wij heb ben geen nieuwe spelers erbij gekregen", zegt Pentury. Het elftal zou dus goed ingespeeld moeten zijn. Maar daar is de oefenmeester niet van over tuigd. „De voorbereiding ver loopt belabberd. Ik heb slechts 11,12 man tot mijn be schikking, omdat de rest nog op vakantie is. Vaak deden voetballers van het tweede of A-junioren mee." Pentury denkt dat Robbert Roggeband dit seizoen posi tief zal opvallen. „Het is een spits die niet veel opvalt, om dat hij niet vaak scoox-t. Maar hij verricht wel veel nuttig werk als voorbereider." RCS Dé verrassing in de derde klasse kan RCS wel eens wor den. De promovendus kende een goede voorbereiding met als uitschieter de 4-0-winst op tweedeklasser HW. Maar van een topklassering wil trainer Rinus Zegers absoluut niks weten. „Dat kunnen anderen wel gaan roepen, maar ik denk dat ik toch als beste mijn spe lers ken", zegt de oefenmees ter uit Zaamslag. „Wij gaan voor handhaving. De Souburgse ploeg heeft een hele jonge selectie met enkele ervaren rotten als Jeroen Francke, Kees Westerweele en John Stijns. Een ideale mix zou je zeggen. „Maar het kan best dat er meer jeugd in de basis komt", meent Zegers. „De j eugd doet het momenteel heel goed." De trainer vreest ook niet dat zijn team dan te onervaren wórdt. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst." Chris van Heuven van Staere- ling is een j onge sp eler van wie Zegers veel verwacht. „Ik heb hem uit een lager elftal ge haald. Hij stond op het punt bij de club vertrekken", ver telt de trainer. De Souburgse middenvelder ontwikkelt zich zeer snel, net als een an der talent Machiel Marckel- bach. Ook hij is volgens Ze gers een speler om in de gaten te houden. Patrijzen Het devies luidt: in het begin van het seizoen zoveel moge lijk punten sprokkelen, want na de winterstop vreest Pa trijzen de schorsingen en bles sures. De selectie van Patrij zen is nooit breed geweest, maar afgelopen jaar kostte het trainer Kees van der Sluis wel enige moeite om zijn se lectie rond te krijgen. Zo staat bijvoorbeeld Jan-Willem Do ge onder de lat, terwijl hij vo rig j aar nog als laatste man bij de reserves speelde. „We spelen voor het tiende seizoen in de derde klasse", zegt aanvoerder André Smul- der die zelf al vijftien jaar bij Patrijzen actief is. „We hopen zo snel mogelijk uit de degra- datiezorgen te komen. In elk geval zoveel mogelijk punten pakken." Hij beseft dat de se lectie erg klein is. „We zijn na tuurlijk geen Vlissingen of RCS die twintig gelijkwaardi ge spelers hebben. Voor Smulder zijn RCS en Vlissingen titelkanshebbers. Tijdens het afscheidsduel van Danny Blind raakte hij onder de indruk van de kwaliteiten van RCS. „En bij de reserves van Vlissingen voetballen een hoop spelers die vorig seizoen nog in het eerste speelden. Dus blijkbaar heeft Vlissin gen zich versterkt." Hij ver wacht dat RCS en Vlissingen concurrentie krijgen van Bra bantse ploegen als Moerse Boys enDosko. Vlissingen Vlissingen heeft vele nieuwe gezichten in de selectie. Voor trainer André Wurth wordt het een moeilijke opgave om van elf spelers één team te ma ken. „Dat heeft tijd nodig", beseft hij. Veel spelers zijn in dividueel sterk, maar hebben moeite om in belang van het elftal te spelen. „Veel goede spelers maakt nog geen goed team", weet Wurth. De voorbereiding loopt voor Vlissingen nog niet zo soepel. De nieuwelingen begrijpen el kaar nog niet. „Er zijn nog misverstanden, waardoor ze vaak niet goed lopen." De ploeg van Wurth heeft enkele goede spelers rondlopen zoals de vliegensvlugge Lionel Lord en de zeer behendige Abdoe Ben Khedda. In Vlissingen zijn de verwach tingen dan ook hooggespan nen. „Voor mij is het seizoen geslaagd als we in de topdrie eindigen", zegt Wurth. „Maar het valt te bezien of we dan een prijs hebben." Tim Senden Martin Janse (rechts) is met RCS teruggekeerd in de derde klasse. foto Pieter Honhoff even later meldt de ander dat daarvoor alweer een koper is gevonden. Het introduceren van een nieuw vissoort is riskant. „Je moet een gokje doen", weet Van Hanegem. „Een aantal maanden moet je investeren, want je weet niet of het commercieel aanslaat." Ook zijn overstap naar Terneuzen is een gok. Kan hij het niveau in de tweede klasse wel aan? „'Als je niet het probeert zal je ook nooit weten",' vertelde zijn vriend Henk Ottens tegen hem. „Na vijf jaar bij IJzendijke wil ik eens kijken of ik het ook hogerop kan", zegt Van Hanegem. Hij zal wel moeten wennen aan de tactiek. „Bij IJzendijke speelde ik 'cowboy-voetbal'. Als ik de bal aangespeeld kreeg, moest ik voor een doelpunt gaan. Proberen het beste ervan te maken." Bij Terneuzen gaat het anders. „Nu moet ik ook kijken of er wellicht een teamgenoot er beter voor staat. Van Hanegem leidt een druk leven. Werkweken van 50 tot 60 uur zijn geen uitzondering. Hij kan daarom niet garanderen dat hij alle trainingen en wedstrijden present is. „Vorig jaar heb ik alle wedstrijden gespeeld, maar ik sluit niet uit dat ik er een weekeinde niet ben of een training mis." Voor de zaak reist hij regelmatig naar Frankrijk en Turkije. De Terneuzense aanvaller is zelfs in China en Chili op zoek naar goede vis geweest. „Ik probeer de grenzen te verleggen. Zowel in het bedrijf als op het veld", lacht hij. Sponsor Noordzee Breskens is sponsor van de Zeeuws-Vlaamse voetbalverenigingen IJzendijke en Hoofdplaat.Eerst huur j e een bord langs het veld, dan sponsor je de wedstrijdbal en voordat je het weet ben je hoofdsponsor", zegt Van Hanegem. Plannen om ook Terneuzen financieel te ondersteunen, heeft het visbedrijf niet. „Maar als ik in oktober nog niet in de basis sta, moet ik toch eens met ze gaan praten..." Niet dat Van Hanegem met dat scenario rekening houdt. Hij verwacht in de basis te spelen. „Als ik fit ben moet de tweede klasse tot mijn mogelijkheden behoren", denkt hijWel zal hij moeten wennen aan het niveauverschil. De handelingssnelheid ligt hoger en er wordt net iets sneller nagedacht. Voorheen vormde Van Hanegem een a an vals duo met een van de broers De Ruysscher. Bij Breskens speelde hij met Serge, bij IJzendijke met Michel. „Mijn seizoen is dan ook geslaagd als ik meer doelpunten maak dan Serge en Michel samen", lacht hij. Dan serieus: „Ik hoop dat ik me in de basis speel." Van Hanegem denkt dat Terneuzen in staat is om bij de eerste drie te eindigen. De 32- jarige spits wil een a twee jaar bij Terneuzen voetballen. In die tijd hoopt hij stilletjes om een prijs te pakken, waarna hij zal terugkeren op het oude nest. „Ik hoop bij IJzendijke met voetballen te stoppen", zegt hij. „Want daar ligt toch mijn hart." Tim Senden In de laatste vijf jaar maakte hij meer dan 150 doelpunten voor IJzendijke. Dit seizoen wil Adri van Hanegem hogerop. De aanvaller wil bij zondag tweedeklasser Terneuzen zijn faam als goaltjesdief waarmaken. Van Hanegern, in het dagelijks leven manager van zeevisgroothandel Noordzee in Breskens, wil hooguit twee jaar bij Terneuzen spelen. „Ik hoop bij IJzendijke te stoppen met voetballen", vertelt hij. „Want daar ligt toch mijn hart." Het is knus en warm in het kantoor van Van Hanegem. Zeker als je net uit de expeditieloods komt, waar de temperatuur tussen de nul en vijf graden schommelt. Overdag loopt de manager van de zeevisgroothandel Noordzee Breskens rond in een net pak. 's Avonds dribbelt hij op de velden in een voetbalkloffie. „Ik ben dan wel manager, maar ik blijf maar een Bressiaanse visboer", zegt hij. De Terneuzense spits heeft zijn kantoor op de tweede verdieping van het complex, Een etage lager trotseren enkele werknemers de kou. Er staan tientallen bakken met vis uit alle windstreken. Engelse Sint- Jacobschelpen, zalm uit Indonesië, snoekbaars uit Estland, IJslandse riddervis, Turkse zeebaars en gekweekte tarbot uit Chili. „We hebben alles wat uit de zee komt en een beetje commercieel interessant is", zegt Van Hanegem. Het bedrijf verhandelt 135 verschillende soorten vis. „Diversiteit is ons sterkste punt." Zwakte En laat dat nou juist de zwakte van Van Hanegem zijn. Hij heeft zijn waarde in de aanval bewezen, maar op een andere plek kan hij amper uit de voeten. Terneuzen heeft liefst vier spitsen in de selectie. Barry van der Hooft, Mike But, AntoineThoen en hijzelf. „Maar we hebben slechts vijftien veldspelers in de selectie. Die anderen kunnen eventueel ook op een andere positie spelen. Ik niet." Werken Hij studeerde bedrijfseconomie aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Nadat hij zijn studie had afgerond, vroeg zijn vader Henk hem om bij Noordzee Breskens te komen werken. ,,'Je hebt me de afgelopen jaren genoeg geld gekost, kom nu maar een paar maanden bij ons werken'," zei hij. „In feite was het niet de bedoeling dat ik bij Noordzee ging werkenIk zocht werk inde Randstad", vertelt Van Hanegem. Nu is Van Hanegem algemeen manager. Zijn vader is verantwoordelijk voor inkoop, een andere collega voor de verkoop. Alle andere zaken worden geleid door Van Hanegem junior. De omslag van studie naar werk deed zijn voetbalcarrière goed. „Voorheen maakte ik tien, twaalf doelpunten", vertelt hij „Nadat ik een vaste baan kreeg, scoorde ik minimaal twintig keer." De reden is simpel. Van Hanegem neemt het voetbal serieuzer. „Als je werkt heb je toch een geregelder leven. Dan zit je niet meer zo vaak doordeweeks in het café." Het betaalt zich dubbel en dwars uit. In de laatste vijf jaar heeft hij ruim 150 doelpunten gemaakt. Hectisch Noordzee Breskens richt zich vooral op de in- en verkoop. Vis is natuurlijk een versproduct, dus moet de handel snel gebeuren. Vandaar dat de medewerkers van inkoop en verkoop op dezelfde afdeling zitten. Soms is de handel net zo hectisch als op de aandelenbeurs. De één gilt dat er 2000 kilo zalm is gekocht, HÉM Zelden zal de malaise in en buiten het veld bij MV AV Middelburg zo groot zijn geweest als het voorbije seizoen. De club ging gebukt onder oproer, rumoer, conflicten, proble men, gekonkel en vooral slechte pres taties. De hoofdmacht is inmiddels tot de vierde klasse zondag afgezakt, terwijl de A-juniorentak na de de gradatie van Al zelfs is opgeheven. Het eens zo roemruchte bolwerk is verworden tot een bouwval. „Toch gaat Middelburg nooit kapot", meent Frans Dirven, al 25 jaar de voorzitter van de zaterdagafdeling van Middel voorbije seizoen is nog maar een wedstrijden oud als trainer Cees het bij het zondag-derde Middelburg voor gezien De slechte trainingsopkomst - staat vaak met slechts vier, vijf op het veld - wordt hem te veel, hij zijn boeltje pakt. Houte gaat, Henk Patty komt. De coach het Al-elftal wordt overgehe veld naar de senioren. Plots blijken nu wel enkele talentvolle A-junioren beschikbaar voor het eerste, hetgeen Houtepen als een dolksteek moet hebben ervaren. Toch kan ook Patty het schip niet drijvende houden. De slechte menta liteit van een groot gedeelte van de jonge garde doet ook hem de das om. Schrijnend in dat opzicht is de gang van zaken rond de nacompetitie. Middelburg krijgt de kans om via wedstrijden alsnog het vege lijf redden, een doodsstrijd dus waar voor zou moeten wijken. Maar besef is zeker niet bij iedex-een Zo kan het gebeuren dat Blommaert op de eerste speel van de nacompetitie geblesseerd waarna hij vervolgens een dag la op een onbeduidend horecatoer- wel in actie komt. Niet alleen de hoofdmacht degra deert, ook Al redt het niet in de lan delijke eerste divisie. De gevolgen zijn desastreus. Er volgt een ware uit tocht en het bestuur van Middelburg moet besluiten om de A-juniorentak op te hefEen. Buiten het veld wordt de club dan ook geconfronteerd met tal van problemen. Wessel Schulting, nog maar net aangetreden als voor zitter, doet vanwege gezondheidsre den een stap terug. Daarnaast hou den ook John Joossens en Ben Wijtenburg, respectievelijk de eerste en tweede secretaris het voor gezien. De vier overgebleven bestuursleden luiden de noodklok, spreken van een bestuurscrisis en doen een dringend beroep op de leden. Tot overmaat van ramp zegt hoofdsponsor Jan Jonge- pier - sinds mensenheugenis onlos makelijk verbonden aan de club - om persoonlijke redenen de samenwer king" op. De sfeer wordt er binnen de vereni ging niet beter op als enkele A-junio- ren vervolgens besluiten naar de za terdagafdeling over te stappen. Iets, dat nog nimmer is gebeurd. Als er al talentvolle A-junioren naar de senio ren van Middelburg gingen, dan ko zen ze steevast voor de zondag. Een verdachte zaak, zo meent Henk Pat ty. Hij weet in het clubblad van juni dan ook te melden dat de zaterdagaf deling vier A-junioren heeft bena derd. „Dat die spelers zichzelf zou den hebben aangemeld is - zo is mij gebleken - een fabeltje", schx'ijft de trainer, die inmiddels bij de jeugd van RCS werkzaam is. De tweespalt tussen de zaterdag- en zondagsectie laait hierdoor ouder wets op. Sommige stromingen bin nen de club proberen de ovex-gang van de A-juniox-en naar de zaterdag afdeling nog te vei'hinderen, maar net op tijd wordt ingezien dat in dat geval die spelers voor de club verlo ren gaan. Alle perikelen zorgen voor een mineurstemming, waarbij er flink met modder wordt gegooid. Vandaar ook de oproep van de redac tie in het clubblad van juni: „Zet je persoonlijke belangen en tegenstel lingen eens aan de kant en zet je schouders onder een stuk clubbelang. Gebeurt dit niet in voldoende mate, dan is het gedaan met de MV AV en gaat de 21e eeuw van start zonder de ze mooie club." Een noodkreet, die is begrepen zo lijkt het nu een paar maanden later. Het bestuxxr is vanaf volgende week weer op sterkte en zal dan in zijn mid den een nieuwe voorzitter hebben. „Het is iemand van buitenaf", weet waarnemend secretaris Edward de Kubber te melden, die de naam van de man nog angstvallig geheim houdt. „Eerst moeten alle leden wor den ingelicht. Het zou meteen alweer een verkeerd begin zijn als men die naam uit de krant zou moeten verne men", meent hij. „We zijn het afgelopen seizoen na tuurlijk op een verschrikkelijke ma nier onderuitgegaan, maar ik ben exvan overtuigd dat we er weer bo venop komen. We hebben een ver- schrikkelij ke goede lichting B-junio ren, die we voor de club moeten zien te behouden. Verder zullen we meer aandacht aan de lagere elftallen moeten besteden. De ervaring is dat je de standaardelftallen toch wel vol krijgt. Verder hebben we gelukkig een nieuwe hoofdsponsor (Gilles Maartense) gevonden." Inmiddels is er ook een werkgroep gevormd, die zich bxxigt over de situa tie bij Middelburg en de club van ad viezen zal moeten voorzien voor de toekomst. De weikgroep staat onder leiding van oud-voorzitter Simon Harinck. Een belangrijkgesprekson derwerp zal volgens De Kubber de splitsing tussen de zondag- en zater dagafdeling zijn. „Als beide takken naast elkaar blijven bestaan, zullen ze gelijke kansen moeten krijgen", vindt De Kubber. „Er zitten voor- en nadelen aan twee afdelingen vast. Een nadeel is dat je steeds een dubbe le bezetting moet hebben, van trai ners, leiders en van bestuursleden. Dat kost het nodige. Of het uitgeslo ten is dat er ooit een afdeling komt? We sluiten niks uit, het gaat er om wat het beste voor de vererxiging is»." Frans Dirven is al 25 jaar voorzitter van de zaterdagtak. „Het is een poot die zich sterk heeft ontwikkeld. We zijn ooit begonnen met één elftal, maar hebben er nu al vier. En we heb ben met het eerste team door de j aren heen mooie successen behaald. We zijn afdelingskampioen geweest en hebben de Zeeuwse beker al eens ge haald. Het eerste team speelt nu tweede klasse en dat is toch een meer dan redelijk niveau. We hebben ons plaatsje verovex-d biixnen de club. Vroeger moesten we zelf onze shirtjes kopen, nu krijgen we dezelfde uitrus ting als het eerste elftal op zondag." „Natuurlijk zijn er nog steeds men sen die beweren dat als Middelburg destijds niet aan de zaterdagtak was begonnen, er veel minder px-oblemen zouden zijn, maar dat is onzin. Ik denk clat Middelburg juist blij moet zijn met een zo gezonde poot. Het is een prima stap geweest. De maat schappij verandex't en je ziet steeds meer dat de voetballers voor de za- terdag kiezen, dan kunnen ze op za terdagavond lekker stappen. Zelfs in Bx'abant, toch het walhalla van het zondagvoetbal, is sprake van een kentering. Halsteren en Baronie heb ben nu ook een zaterdagafdeling. Ik heb begrepen dat er bij Baronie-za terdag meer mensen langs de kant staan dan bij het eerste op zondag." Historie Het lijkt een pleidooi voor één sterke afdeling op zaterdag. „Dan ga je dus voorbij aan de historie en de gevoe lens binnen de club. Middelburg zal altijd leden herbergen die op zondag actief willen zijn. Daar moet je dus niet aan tornen. Ik vind ook dat je de mensen de keus moet laten, dat kan de kracht van de club zijn. Mijn per soonlijke mening is dat de zondag- en zatei"dagafdeling prima naast elkaar kunnen leven, mits ze gelijk worden behandeld." Dirven ziet voldoende mogelijkhe den en is ook absoluut niet somber gestemd. Om kritiek van Henk Patty, dat de vereniging aax-dig ziek is, moet hij lachen. „Ik denk dat wat Patty heeft geroepen meer met frustratie te maken had. Hij heeft een dubbele ne derlaag geleden, want zowel het eer ste als de A-junioren zijn gedegra deerd. Nee, die kritiek kan ik niet echt serieus nemen." Dixven: „Elke vereniging zit wel eens in een dal. Je hebt vette en magere ja- x-en. We hebben een prima lichting B- jüniox'en die we zelf hebben opgeleid, dat is het grote verschil met de Al van de laatste jax-en. Ook bij de D-, E- en F-pupillen ziet het er goed uit. Geef ons alleen de tijd om iets op te bou wen. Als dat lukt, zullen we sterker dan ooittei'ugkomen." Jan Dage vos Tijdens haar werk praat Mariska Rentmeester regelmatig over voetbal. De kapster babbelt vooral met de mannelijke klanten over de prestaties van het Nederlands elf tal en het eerste team van Patrij zen, waarin haar man Hubèr speelt. Een beetje verstand van het spelletje heeft ze wel. „Hubèr speelt altijd van voren", weet ze. „Meestal op links." De 30-jarige 's-Heerenhoekse be zoekt af en toe de thuiswedstrijden van Patrijzen. „Ik ben niet echt ge- intex-esseerd", geeft ze toe. „Maar de kinderen willen graag even naar papa kijken." Dus staat Mariska met haar zoontj es Davey (3 j aar) en Miquel (3 maanden) langs de kant. Ze vindt het heel gezellig bij Patrij zen. „Het is een echte vrienden groep", zegt ze. „In de weekeinden gaan we geregeld met mede-spelers en hxxn vrouwen op stap. We gaan uit, naar een bowlingcentrum of barbequen." Een keer in het jaar gaan de spelersvrouwen alleen Zonder mannen. zonder voetbal is ook heexiijk. „Lekker in de zomer van het mooie weer genieten." Van Mariska mocht de zomerstop langer hebben geduurd. Tim Senden mMv-f Mariska Rentmeester Hubèr is inmiddels dertig jaar, maar aan stoppen denkt hij nog niet. „Hij zal nog wel fanatiek blij ven voetballexx. Er staan ook nog geen opvolgers klaar", weet Maris ka. Van haar mag Hubèr gerust doorvoetballen. Maar een tijdje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31