PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Hypotheek vaak veel te duur Energieraad pleit voor kerncentrale JP Nut en noodzaak hele Betuwelijn weer ter discussie 4 WEKEN Terug in Sachsenhausen m 4* Kok bevestigt vriendschap prins en Maxima Milities slaan toe in Oost-Timor Kabinet poogt Molukkers gerust te stellen Klacht tegen bisschop Eijk BEZOEK DE'KLUSKEET' BIJ PRAXIS GOES Eigen Huis klaagt over werkwijze banken en tussenpersonen Zeeuwse clubs niet bang voor fiscus Nieuwe korpschef politie 15 Schumacher nog niet fit Vliegtuig crasht bij Buenos Aires VOOR 16,00 JA, I 23° 1114o 02 Zon Flinke zonnige perioden en droog. Maximumtemperatuur rond 23 graden bij een zwakke tot matige oostenwind 242e jaargang no. 207 donderdag 2 september 1999 losse nummers 1,80 pagina8en9 ■■■Hl door Hans de Bruijn DEN HAAG - Ze bestaat echt en ze zijn inderdaad vrienden. Na een dag van stilzwijgen en halve ontkenningen meldden de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) en premier Kok gisteren met uitzonderlijke openhar tigheid dat prins Willem- Alexander en 'mevrouw Maxi ma Zorreguieta' bevriend zijn. De mededeling zou zijn gedaan na overleg met koningin Bea trix en de Prins van Oranje en kwam na afloop van een ge sprek gistermorgen van Wil- lem-Alexander met Kok. „In dat gesprek heeft de Prins van Oranje de minister-president onder meer verteld over zijn vriendschap met mevrouw Maxima Zorreguieta, die de Argentijnse nationaliteit heeft", liet RVD-hoofddirec- teur Brouwers weten. Nooit eerder heeft de RVD een officiële mededeling gedaan over al dan niet vermeende vriendschappen van de prins of andere leden van de koninklij ke familie. Laat staan dat werd gemeld dat hij erover met de premier zou hebben gespro ken. Zelfs de vriendschap van de prins met Emily Bremers, die vier jaar heeft geduurd en algemeen bekend was, is door de Rijksvoorlichtingsdienst nooit bevestigd of ontkend. Slechts éénmaal is de aanwe zigheid van Emily aan het hof (bij de zestigste verjaardag van de koningin) gemeld. Premier Kok onderstreepte gisteren het bijzondere van de huidige situatie. Op de vraag waarom nu wel mededelingen worden gedaan, zei hij: „Om dat het nu bijzonder genoeg is om te melden, maar het is niet bijzonder genoeg om er meer over te zeggen." De openheid van de premier en de RVD over het liefdesleven van de prins betekent volgens ingewijden dat de koningin instemt met de publiciteit. „Deze verklaring kan niet zonder haar toestem ming zijn uitgegeven." GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - Zonder enige har de toezegging heeft het kabinet gisteren geprobeerd de Molukse gemeenschap in Nederland ge rust te stellen. Het enige wat de regering be loofde, is dat vice-premier Jor- ritsma de onlusten op de Moluk- ken bij president Habibie zal aankaarten tijdens haar bezoek aan Indonesië deze maand. Sinds begin dit jaar woedt er op de Molukken een burgeroorlog tussen christenen en moslims. Daarbij zijn al honderden do den gevallen. Gisteren kwamen er bij botsin gen tussen honderden moslims en christenen in de stad Ambon vier mensen om het leven, ver klaarde de Ambonese politie. Ook op het Molukse eiland Sap- arua vielen vier doden bij ge vechten. De Molukse gemeenschap in Nederland verwijt het kabinet zich te afzijdig te houden in het conflict. Volgens de Molukkers heeft Nederland een ereschuld tegenover de bewoners van de eilanden. De regering voelt er echter niets voor zich te bemoeien met bin nenlandse aangelegenheden in Indonesië. GPD/AP zie ook pagina 11 GRONINGEN - Een inwoner van Maarssen, de 55-jarige J. Wijsman, heeft gisteren beslo ten een klacht in te dienen bij justitie tegen de uitspraken over homoseksuelen van de nieuw te benoemen bisschop van Gro ningen W. Eijk. Wijsman is homoseksueel. Hij voelt zich ernstig gediscrimi neerd door Eijk. Zijn gram richt zich op het standpunt van Eijk over homo's, zoals dat tot uiting komt in collegedictaten die hij gebruikte als docent aan pries teropleidingen. Eijk stelde hier in dat 'homo's niet in staat zijn elkaar liefde te geven'. In een bisschoppelijke brief aan de noordelijke parochies, die gisteren vermoedelijk via het aartsbisdom Utrecht is uitge lekt, ontkent Eijk dat hij die uit spraak heeft gedaan. Volgens Eijk waren de dictaten slechts bedoeld voor privé-ge- bruik voor de studenten en nog niet rijp voor publicatie. De nieuwe bisschop heeft zich ook de woede op de hals gehaald van het Centrum voor Informa tie en Documentatie over Israël (CIDI). 'Wat de Rooms-Katho- lieke-Kerk de joden heeft aan gedaan wordt vaak schromelijk overdreven', is een citaat van Eijk uit een van de collegedicta ten. Het CIDI vindt dat Eijk de ze uitspraak terug moet nemen en excuses moet aanbieden aan de joodse gemeenschap. GPD pagina 2: commentaar (Advertentie) PRAXIS Vrijdag 3 en zaterdag 4 september van 9 tot 5 uur Algehele voorlichting over duurzaam en milieubewust klussen. i.s.m. de Zeeuwse Milieufederatie en de Zeeuwse Gemeenten A. Joachimikade 30, Goes Tel. 0113-233 220 van onze redactie economie AMERSFOORT - De helft van de hypotheken wordt te duur aangeboden. Dit kan de consument hon derd gulden per maand kosten en over de gehele looptijd van een hypo theek, meestal dertig jaar, meer dan 36.000. Dit stelt de Vereniging van Ei gen Huis (VEH) na het onder zoeken van in totaal vierhon derd hypotheekoffertes. „Bij meer dan de helft bleek dat er een of meer goedkopere alterna tieven voorhanden waren onder dezelfde voorwaarden, zegt ma nager F. Aldewereld. Eigen Huis bekritiseert niet al leen de banken, maar ook de tussenpersonen. „Uit de offertes blijkt dat tussenpersonen niet altij d uitgaan van de beste prijs- /kwaliteit-verhouding. Zij krij gen bij de ene hypotheekver schaffer meer provisie dan bi j de andere. Die provisie bedraagt tussen de 0,5 en drie procent. Voor een lening van vijf ton krijgt een tussenpersoon bij een provisie van drie procent 15.000 Als hij elders twee procent krijgt, scheelt hem dat 5000. Het is duidelijk wiens belang dan zwaarder telt." De tussenpersonen zijn het hier niet mee eens. „Ik heb absoluut niet de indruk dat onze leden zich in him hypotheek-advies laten leiden door de provisies", zegt B. van Uden, de vereniging van onafhankelijke financiële en assurantieadviseurs NBVA. Een woordvoerder van de Rabo bank meent dat het onderzoek zijn bank niet aangaat. „Het is juist onze kracht dat we alle mo gelijkheden en hypotheekvor- men kunnen aanbieden. Uit het onderzoek, dat plaats had in de eerste helft van dit BERLIJN - Poolse overlevenden van het concentratiekamp Sachsenhausen bij aanval van Duitsland op Polen. Op de Brug van de Vrede, aan de Pools-Duitse Berlijn maken zich op voor het betreden van het terrein van het kamp waar ze jaren grens bij Frankfurt aan de Oder, schudden de Duitse president Rau en zijn Poolse onder mensonterende omstandigheden vastzaten. collega Kwasniewski elkaar de hand. Gisteren was het zestig jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog begon met de foto Markus Schreiber/AP door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kerncentrale Borssele kan beter langer open blijven. De Algemene Energier aad adviseert dat in een rapport dat is opgesteld op verzoek van minister Jorritsma van Econo mische Zaken. De keuze voor of tegen kernenergie moet volgens het onafhankelijke adviesor gaan aan de markt worden over gelaten, nu de energiesector is geliberaliseerd. Het langer openhouden van de kerncentrale Borssele is volgens de Algemene Energieraad een logische stap. Nederland heeft zich verplicht de uitstoot van koolstofdioxide (CO,) te ver minderen. Als de elektriciteits fabriek in Borssele na de poli tiek vastgelegde sluitingsdatum van eind 2003 openblijft, scheelt dat jaarlijks 1,4 ton CO,. Het is volgens het adviesorgaan niet meer van deze tijd dat Den Haag bepaalt of elektriciteits bedrijven kernenergie toepas sen. De elektriciteitsmarkt is opengegooid voor grootgebrui kers en vanaf 2007 voor klein verbruikers. Buitenlandse fir ma's die nog wel kerncentrales exploiteren, mogen op de Ne derlandse markt concurreren. Die politieke beslissing heeft volgens de Algemene Energier aad consequenties voor de vrij heid van Nederlandse energie producenten. Zij moeten zelf de keuze kunnen maken of ze doorgaan met kernenergie. De politiek mag alleen nog rand voorwaarden stellen aan de vei ligheid, de opslag en berging van afval en de ontmanteling van verouderde centrales. Minister Pronk van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) wil niets weten van een langere levensduur voor de kerncentrale. In de Uitvoe ringsnota Klimaatbeleid die de PvdA'er voor de zomer presen teerde, wordt de kerncentrale niet eens vermeld. De Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland vreest de concurrentieslag met het buitenland te verliezen, als ze haar kerncentrale moet slui ten. Niet alleen omdat de goed koop producerende kerncentra le eind 2003 dicht moet, maar ook omdat het kabinet feitelijk af wil van kolengestookte cen trales. De hele elektriciteitssector wei gert voorlopig met het kabinet te praten over het klimaatbe leid. Zij stelt het langer open houden van de kerncentrale Borssele als voorwaarde en zij wil af van de in haar ogen con- door Frits Bakker VLISSINGEN - De Zeeuwse voetbalclubs hoeven nog niet direct te vrezen voor een inval van de fiscus. De betalingen aan ainateurspelers in de hoofdklasse gaan volgens de clubs zelf de regels van de voetbalbond niet te boven. Theo van Seggelen, voorzitter van de voetbalvakbond WCS, sprak gisteren de ver wachting uit dat de belasting dienst de amateurclubs wil gaan aanpakken. Daarbij gaat het vooral om betalingen in het zwart. De Zeeuwse amateurbijlage (vandaag in deze krant) geeft een beeld van de premies, vergoedingen en andere betalingen in het voetbal. „Voor een beetje spe ler betaal je al gauw tien- tot twintigduizend gulden", maakt Oostkapelle-trainer Stoffel Schipper duidelijk. In de voetbalkrant wordt ook de populariteit van het voet bal in Zeeland in kaart ge bracht. Het PZC-onderzoek geeft aan dat de voetbaldicht heid in de kleinere dorpen veel hoger ligt dan in de steden. Met honderd clubs is Zeeland goed voor 21.342 geregistreer de leden. Kloetinge is de grootste club (670), gevolgd door Temeuzen (622) en RCS (598). De meeste voetballers- (sters), omgerekend naar het inwonertal, wonen in Driewe gen op Zuid-Beveland. Daar is 27.3 procent van de bevol king lid van de voetbalclub. Vlissingen (2.5) en Goes (2.1) hebben de laagste dichtheid, zie ook pagina's 19t/m33 currentievervalsende brand stofbelasting. Pronk wil pas af spraken maken over afschaffing van de brandstofbelasting als de elektriciteitsbedrijven be reid zijn aan het kabinetsbeleid mee te werken. Een van de leden van de Alge mene Energieraad is oud D66- Kamerlid Jorritsma-Van Oos ten uit Middelburg, die in 1994 een belangrijke rol speelde bij het besluit tot sluiting van de Borsselse kerncentrale eind 2003. „Mijn persoonlijke stand punt is niet veranderd", laat zij weten, „maar dat heeft niets te maken met mijn lidmaatschap van de Energieraad. Het pro bleem van het radioactieve af val weegt voor mij het zwaarst. Dat moet eerst zijn opgelost." De Tweede Kamer praat begin november over de Uitvoerings nota Klimaatbeleid met de mi nisters Jorritsma en Pronk. De nota is door het hele kabinet aanvaard. Minister Jorritsma (WDis voorstander van langer openhouden, maarzij ziet daar voor (nog) geen meerderheid in de Tweede Kamer. „En", zei ze eerder in een Ka- mercommissie, „ik ben het niet gewend aan dode paarden te trekken." jaar, blijkt bovendien dat twin tig procent van de beoordeelde offertes in geen verhouding staat tot het j aarinkomen van de koper(s). Eigen Huis is offertes tegengekomen waarbij mensen een hypotheek konden afsluiten van ruim zes keer het jaarinko men. Het gemiddelde dat altijd wordt genomen om een hypo theek af te sluiten is volgens Al dewereld drieënhalf keer het jaarinkomen. ANP /GPD zie ook pagina 6 Pro-Indonesische milities troosten een medestrijder tijdens de begrafenis van diens broer. Die kwam om tijdens een van de vele schermutselingen van de afgelopen dagen in de Oost-Ti- morese hoofdstad Dili. Gisteren bevochten voor en tegen standers van de onafhankelijkheid elkaar op het ter rein van het VN-hoofdkwartier. Daarbij vielen, voor r" zover gisteravond bekend, zeker vijf doden. De woensdag in Middel burg geïnstalleerde nieu we korpschef van de poli tie Zeeland, M. A P. Dierckx, wil snel zijn or ganisatie grondig onder de loep nemen. Daarbij wordt zowel naar het al gemene politiewerk als de contacten op de werkvloer geke ken. Michael Schumacher moet zijn comeback in de Formule 1 nog even uitstellen. De tweevoudig wereldkampioen testte zich zelf gisteren op het circuit van Monza, maar is nog niet helemaal hersteld van zijn beenbreuk die hij op- liep tijdens de Grand Prix van Engeland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; jong: 8 en 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; amateurvoetbal zaterdag: 19, 20,21,23,25,27 en 28; amateurvoetbal zondag: 29,30,31,32 en 33; sport: 35 en 36. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met het schrap pen van de Noordtak van de Be tuwelijn door minister Netelen bos van Verkeer staat ook het hoofdtraject van de goederen- lijn weer ter discussie. De oppositiepartijen in de Tweede Kamer vinden dat de werkzaamheden aan het spoor tussen de Rotterdamse haven en Zevenaar kunnen stoppen. Ook de provincie Gelderland meent dat 'de stenen onder het bouw werkzijn weggetrokken'. Coali tiepartij D66 vindt dat 'onder mijning van de argumentatie voor de Betuwelijn dreigt'. Netelenbos heeft uitdrukkelijk gezegd dat het hoofdtraject - waarvan al een stukje klaar is - niet ter discussie staat. Gisteren schaarde alleen PvdA-Kamer- lid Feensta zich onomwonden achter de minister. „De Betuwe lijn komt er gewoon", aldus de partijgenoot van Netelenbos. Feenstra ziet net als de minister in de Hanzespoorlijn een goed alternatief voor de Noordtak van de Betuwelijn. Dit argu ment baart D66 juist grote zor gen. Als over de Hanzespoorlijn goederentreinen rijden, gaat dat ten koste van het hoofdtra ject van de Betuwelijn, vreest Kamerlid Giskes. De WD wnl absolute duidelijk heid over de inzet van Duits land. Netelenbos zegt dat Ber lijn nu meer interesse heeft in een spoorlijn naar het zuiden. Dat is voor haar een belangrijk argument om van de Noordtak af te zien. Daarmee bespaart zij ook vijf miljardgulden. Met het schrappen van de Noordtak zullen er over de Han- BUENOS AIRES - Een Argen tijns vliegtuig is bij het opstij gen vanaf een luchthaven in Bu enos Aires neergestort. Na laag over een drukke snel weg te zijn geschoten kwam de Boeing 737 vlakbij een golfter rein terecht, waar het toestel in brand vloog. Er kwamen zeker 64 mensen om het leven. Het toestel had 95 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. AP zespoorlijn maximaal 24 goede rentreinen per dag rijden, aldus Netelenbos. De provincie Over ijssel eist harde garanties over veiligheid en minimale geluids hinder. De gemeenten langs het bestaande spoor zijn verbijs terd. ANP/GPD pagina 2: kansen IJzeren Rijn groeien (Advertentie) ik wil; O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 Q per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 43S0 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC - '713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1