Faber biedt opening in gifdebat elebol Milosevic beticht van manipulatie Tribunaal H'tje van Spahr laat Peper koud 4 WEKEN %sintratuin Van blonde Maxima ontbreekt elk spoor "|14° Morgen in de PZC: bijlage amateurvoetbal Nader onderzoek nodig als landbouwteelten gevaar lopen door verbod Strafonderzoek douanebeamten Slachtoffers door naschok West-Turkije Tweede Kamer maakt stalking strafbaar Sluit de Rabobank Middelburg-Veere haar deuren...? A VOOR 16,00 JA, ik wil: Kokkelvissers varen weer uit Pete Sampras haakt af Overvloed en malaise in fruitteelt 21° Rustig Wolkenvelden, ook nu en dan zon en overwegend droog. Maximumtemperatuur 22 graden. Weinig wind. 242e jaargang no. 206 woensdag 1 september 1999 losse nummers 1,80 Minister Korthals wil begin volgend jaar de douanebeamten die betrokken waren bij grootscheepse cokesmokkel, voor de rechter zien. De minister reageert hiermee op het rapport van de commissie Kalsbeek. Daarin staan aanwijzingen dat er de laatste vijf jaar 15.000 kilo cocaïne is inge voerd met hulp van corrupte overheidsfunctionaris- O sen. O door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatsse cretaris Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij biedt een opening in de discussie over het dreigende verbod op ruim veertig bestrijdingsmid delen in de landbouw. Als de teelt van een land bouwproduct door het verbod gevaar loopt, wil de bewindsvrouw dat na der bekijken. De land bouworganisatie LTO Ne derland is tevreden over die toezegging. Voor Faber staat een schone productiewijze voorop. Teelten die alleen met milieuschadelij ke middelen mogelijk zijn, hebben volgens haar geen toe komst. Toch wil zij in de discus sie over het verbod geen scherp slijper zijn. Ook toonde Faber zich bereid het beleid binnen andere lidsta ten van de Europese Unie onder de loep te nemen. De landbouw sector vindt dat Nederland te ver vooruitloopt op die staten. Hetbestrijdingsmiddelenbeleid wordt volgens de planning in 2003 gestroomlijnd binnen de EU, waardoor gelijke concur rentieverhoudingen ontstaan. LTO Nederland is tevreden met de uitlatingen van Faber, al is minister Pronk van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu de verantwoordelijke bewindspersoon voor dit onder werp. Pronk heeft de commis sie-Ginjaar ingesteld, die zich buigt over het waagstuk van de 'onmisbaarheid van gewasbe schermingsmiddelen'. Als dat stempel op een bestrijdingsmid del wordt geplakt, mogen boe ren het vooralsnog blijven gebruiken. Het College van Be roep voor het Bedrijfsleven heeft die ontsnappingsroute echter in mei afgesloten in een procedure tegen de toepassing van dichloorvos in kassen. De commissie-Ginjaar presen teert naar verwachting op 11 september haar rapport. Kort daarna wil de Tweede Kamer over het onderwerp praten met Pronk en Faber. De Tweede Kamer is de laatste weken overspoeld met reacties van akkerbouwers en fruitte lers, die vrezen dat de teelt van uien, aardappelen, graszaad, erwten, vlas en fruit in het ge drang komt. Faber ontving begin deze week bijna 25.000 protestkaarten. WD-Kamerlid Geluk vindt overigens dat LTO Nederland zichzelf ook iets te verwijten heeft. De landbouworganisatie heeft begin jaren negentig met het Rijk afspraken gemaakt over het zoeken naar alternatie ven voor verschillende stoffen waarvoor nu een verbod dreigt. „LTO heeft een beetje zitten sla pen", stelt Geluk. Hij wil een Europees beleid. Volgens be leidsmedewerker gewasbe scherming J. Ottenheim van LTO Nederland is er wel ge zocht naar alternatieven, maar stuitten die vaak op hoge ont wikkelingskosten. Gedeputeerde Staten van Zee land stelden gisteren een reactie op het verbod uit. Het CDA riep GS onlangs op om in het geweer te komen. Gedeputeerde Bruin- ooge (economie) zei dat GS het verbod niet zonder meer willen laten terugdraaien. Hij stelde dat eerst duidelijk moet worden voor welke middelen alternatie ven beschikbaar zijn. De gemeenteraad van Kapelle nam gisteravond een motie aan waarin wordt aangedrongen op uitstel van het verbod. IZMIT - Door een zware na schok van de verwoestende aardbeving van twee weken ge leden zijn gisteren in West-Tur kije in de reeds verwoeste stad Izmit één dode en zeker 166 ge wonden gevallen. De meeste slachtoffers vielen door vallend metselwerk of puin. Mensen renden in paniek de straat op. Ze sprongen van balkons en uit ramen. De beving gisterochtend had een momentmagnitude van 5,2 en werd even later gevolgd door een schok van 4,6. AFP/AP DEN HAAG - Als het aan een meerderheid van de Tweede Ka mer ligt, hangt stalkers in de toekomst een maximumcelstraf van drie jaar en een boete van 25.000 boven het hoofd. Stalking, het hinderlijk volgen van een persoon, is nu niet straf baar. Justitie kan er pas iets aan doen als de belager zich schul dig maakt aan bijvoorbeeld be dreiging of mishandeling. De regeringsfracties PvdA, WD enD66 presenteerden eind 1997 een wetsvoorstel dat stalking strafbaar stelt. Dit kan rekenen op de steun van PvdA D 6 6CD A en GroenLinks. De kleine christelijke partijen RPF, GPV en SGP houden twij fels, bleek gisteravond in een debat. ANP Prins Willem-Alexander op de brug van de Jowi, het grootste container-binnenvaartschip van Nederland. De prins ontmoette gisteren in Weurt bij Nijmegen vertegen woordigers van de binnenvaartsector. door Hans de Bruijn en Carine Neefjes DEN HAAG - Maxima Zorreguieta lijkt de nieuwe vlam van prins Willem- Aiexander te zijn. Het gonst rond ko ninklijk Den Haag van de geruchten over de jonge Argentijnse. Er wordt al gespeculeerd over een verloving. En als Maxima het iskomt er nog meer opwinding, want vader Zorreguieta was onderminister van Landbouw tij dens de militaire junta die van 1976 tot 1983 met ijzeren vuist over Argentinië heerste. In die periode zijn volgens mensenrechtenorganisaties tien- tot dertigduizend tegenstanders van het bewind om het leven gebracht. Van de 28-jarige blonde Maxima ont breekt tot nog toe elk spoor. Op haar adres in New York werd gisteren de te lefoon niet opgenomen. In New York, waar Maxima economie studeerde en bij een bank werkt, zou zij Willem- Alexander hebben leren kennen. Perso neel dat de telefoon opnam in huize Zorreguieta in Buenos Aires verwees gisteren voor informatie door naar de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag. De prins van Oranje zelf liet gisteren, tijdens een bezoek aan Rijkswaterstaat in Weurt bij Nijmegen, niets los. De roddelpers meldde eerder dat de prins een relatie zou hebben met de dochter van de Duitse industrieel Mar tin Hans Herzog. Maar in huize Herzog wist men van niets. De verhalen kwamen nadat de roddel pers foto's had gepubliceerd van de prins in innige omstrengeling met een blonde dame aan boord van het konink lijk jacht De Groene Draeck. Het zou om een Argentijnse met de naam Maxi ma Herzog gaan. Die achternaam was niet correct, bleek gisteren - de blondi ne heet Maxime Zorreguieta. Willem- Alexander zou begin augustus in het mondaine Argentijnse skioord San Carlos de Bariloche in het Andes-ge- bergte voor het eerst aan Maxima's ou ders zijn voorgesteld. Maxima's vader, Jorge Zorreguieta (63 was van 1979 tot 1981 onderminister op het ministerie van Economische Za ken, belast met het landbouwbeleid. Hij is nu voorzitter van de organisaties van graan- en suikerproducenten, ver tegenwoordiger van zijn land bij de VN-voedselorganisatie FAO. Zorreguieta's rol tijdens de militaire junta van generaal Videla kan nog tot problemen leiden. Schrijfster Mies Bouhuys, voorzitter van Saam, cle orga nisatie van Argentijnse dwaze moeders die nog steeds zoekt naar familieleden die onder de militaire dictatuur zijn verdwenen: „Iedereen gunt de prins een leuke vriendin, maar als het meisje een dergelijke achtergrond heeft, zit er een foto Raymond Rutting/ANP smet op. Dat is beschamend voor het Nederlandse koningshuis." Zorreguieta was overigens geen mili tair, maar een vakminister met een landbouwachtergrond. Volgens inge wijden is het nog te vroeg voor een 'an tecedentenonderzoek' door de BVD. Pas als het echt 'aan' is, gaat de BVD na of de vriendin van 'onbesproken ge drag' is en of zij uit een 'ordentelijke'fa milie komt. Dat is van belang bij de vraag of zij wordt goedgekeurd door de koningin, die als hoofd van de regering als eerste toestemming moet geven voor een huwelijk. Daarna volgt een beraad met premier Kok, die op zijn beurt de fractievoorzitters van de regeringspar tijen PvdA VVD en D66, alsmede het CDA als grootste oppositiepartij, moet inlichten. Als blijkt dat de kandidate omstreden is, kan Kok haar uitnodigen voor een uitgebreid gesprek. GPD zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Joegoslavi sche president Milosevic heeft persoonlijk opdracht gegeven (Advertentie) Cortaderia, of pampasgras, wordt ca. 1 meter hoog. Deze unieke soort heeft elk jaar tot ver in de winter sierlijke witte pluimen. 22,V5 voor een geheim plan om de rechtsgang bij het Joegoslavië- tribunaal te manipuleren. Dit heeft de Servische j ournalist Milovan Brkic gisteren ver klaard voor het VN-tribunaal in Den Haag. Hij zou zijn geïnfor meerd door hooggeplaatste bronnen bij de Servische gehei me dienst. Hun namen wil hij niet onthullen, omdat hij anders 'hun doodvonnis zou tekenen'. Volgens Brkic gaf Milosevic de Servische geheime dienst op dracht tot de zorgvuldige selec tie van een groep advocaten die hun diensten moeten aanbieden aan Servische verdachten in handen van het tribunaal. De advocaten hebben opdracht de verdachten te intimideren, te dreigen met represailles tegen hun familie in Joegoslavië en ze desnoods aan te sporen tot zelf moord, aldus Brkic. Tot dat netwerk van advocaten behoort volgens Brkic de Bel- gradose advocaat Torna Fila. Die heeft onder meer de Servi sche verdachte Dokmanovic verdedigd die vorig jaar in de Scheveningse gevangenis zelf- (Advertentie) Kijk op pagina 16 moord pleegde voordat vonnis kon worden gewezen. De uit spraakvan het Joegoslavië-tri- bunaal in de zaak-Dokmanovic had belastende jurisprudentie kunnen bevatten over de be trokkenheid van het Joegoslavi sche leger bij oorlogsmisdaden in Kroatië. Brkic trad gisteren op in een procedure tegen Milan Vujin, een vroegere advocaat van de Bosnisch-Servische verdachte Dusko Tadic. Tadic ontsloeg Vujin eind vorig jaar omdat hij er naar eigen zeggen achter was gekomen dat Vujin zijn belan gen tegenwerkte om hogerge plaatste Serviërs te bescher men. Brkic bevestigde gisteren Tadic' beschuldiging aan het adres van Vujin. Die wijst zelf de beschul digingen van de hand. Brkic daarentegen zegt 'concre te bewijzen' te hebben voor de manipulatie van de zaak Tadic door Vujin. Ook zegt hij weet te hebben van een vergadering van het advocatennetwerk dat de Servische geheime dienst heeft opgezet. Daar zou Fila hebben gezegd: „Heren, er is geen cliënt die ik niet kan verkopen. Ik ben de grootste Judas van allen, en ik ben er trots op." ANP zie ook pagina 5 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het toege voegde h'tje in de naam van de Middelburgse burgemeester Spahr van der Hoek is voor mi nister Peper van Binnenlandse Zaken geen aanleiding om stap pen te ondernemen. Een woord voerster van het departement heeft dat gisteren bevestigd. Spahr van der Hoek staat bij de burgerlijke stand ingeschreven als Spar van der Hoek. Peper ge lastte in juli een onderzoek naar de naamsverandering en de mo gelijke juridische gevolgen daarvan. De burgemeester on dertekent officiële stukken met Spahr van der Hoek. De Zeeuwse commissaris van de koningin W. T. van Gelder bracht begin deze maand advies uit aan de bewindsman; de in houd van dat rapport blijft ge heim. Ook het ministerie geeft geen nadere toelichting op het besluit van Peper. Spahr van der Hoek wilde giste ren nog niet uitvoerig reageren- op de uitspraak van Peper, om dat hij het rapport niet kent. „Ik sta bij de burgerlijke standinge- schreven zonder h. maar mijn familie gebruikt al jarenlang de naam Spahr van der Hoek met een h. Hier is geen sprake van een burgemeester, zoals ik in een landelijk dagblad las, die stie kempjes zijn eigen naam een aantal jaren geleden verfraaide door er een h'tje tussen te prut sen of van een burgemeester die van adel zou willen zijn." Hij zegt wel 'serieus' te onderzoe ken of de h door een rechterlijk besluit weer formeel kan wor den toegevoegd. Een ander onderzoek, naar het declaratiegedrag van de burge meester, is binnenkort klaar. Spahr van der Hoek wordt er van beschuldigd enkele honder den guldens te veel te hebben gedeclareerd. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: (Advertentie) De Dendranthema is»in Nederland beter bekend als de bolchrysant. De bol heeft een doorsnede van 45-50 cm en bloeit nog het hele najaar in mooie herfstkleuren. Van 12.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 www.intratuin.nl v.a. 8.45 uur. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Het kokkelseizoen is weer begonnen. De vissers zijn deze week naar de Waddenzee gevaren. Dat is twee weken later dan ze officieel mochten beginnen: de vissers wilden de kok kels eerst wat verder laten groeien. De verwachtin gen voor de vangsten zijn goed. Volgende week be- ginnen zes kokkelvissers ook op de Westerschelde. De Amerikaanse tennisser Pete Sampras heeft zich afgemeld voor de US Open. De topfavo riet is geveld door een lichte her nia, die hij heeft opgelopen tijdens een ti'ainingspartij. Het drama dat Pete Sampras gisteren trof, viel gelijk met een feestje van Paul Haarhuis. De Nederlander, nog steeds heer send wereldkampioen dubbel spel, sloeg zich met harde wind op baan acht van de US Open langs de Duitser O O Hendrik Dreekman. O Er is dit jaar een rijke ap- peloogst te verwachten. Maar achter de facade van overvloed gaat financiële zorg schuil bij de fruitte lers. De vooruitzichten voor de prijzen zijn slecht. Voor het zoveelste jaar. Ondernemers moeten in teren op hun vermogen, investeringen in het bedrijf blij- O ven achter. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 11,12,13, en 15; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23,24 en 25; buitenge bied: 27,28, 29,30 en 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1