Kamer hekelt voorrang zorg PZC Proef met betaalstroken strandt door verzet van transporteurs Politie stopt dagenlange houseparty in natuurgebied Justitie onderzoekt uitlatingen bisschop over homoseksuelen Gimbrère binnenland Molukse oproep aan adres Kok Mestreductie kost Rijk wat betreft Wien van den Brink een miljard Werkenden hebben in plan Borst recht op speciale behandeling Vakantie-oproep ^71 dinsdag 31 augustus 1999 ASSEN - Premier Kok en minister Van Aartsen moeten morgen niet al leen praten met de maat schappelijke organisaties van Molukkers in Neder land, maar ook met verte genwoordigers van de politieke Molukse bewe gingen. Deze dringende oproep doet Augustinus Tuparia, een prominent lid van de Molukse eenheidsbewe ging Badan Persatuan. Ook zit hij namens de PvdA in de Provinciale Staten van Drenthe. Het is zinloos als Kok en van Aartsen morgenmid dag in Den Haag alleen met vertegenwoordigers van de maatschappelijke organisaties spreken, vindt Tuparia. Deze orga nisaties hebben trouwens al overleg gevoerd met mi nister Van Boxtel van Grotestedenbeleid. „Het geweld op Ambon heeft duidelijke politieke aspecten. Het verzet is veel breder dan alleen de aanhang van de RMS (Re publiek der Zuid-Moluk- ken). Ook bijvoorbeeld studenten op Ambon wil len dat Molukkers het daar voor het zeggen krij gen", aldus Tuparia. „De regering in Jakarta doet alsof het een godsdienstig conflict is tussen christe nen en moslims om de in ternationale wereld af te houden van ingrijpen." Internationale interven tie moet morgen juist de inzet zijn van het gesprek tussen Kok, Van Aartsen en de Molukkers, meent Tuparia. Dat de premier en de mi nister van Buitenlandse Zaken niet van plan zijn politieke Molukse organi saties te ontvangen, stuit op brede kritiek in de gro te Molukse wijken in Moordrecht, Bovensmil- de, Assen en Capelle aan den IJssel, aldus Tuparia. Een gesprek met 'politie ke' Molukkers is volgens hem des te harder nodig nu in Nederland enkele tientallen provocateurs uit Indonesië zouden zijn aangekomen. GPD van onze redactie binnenland DE MEERN - Varkensvoorman W. van den Brink stelt dat het mestprobleem in de varkens houderij simpel kan worden op gelost. Als de overheid de ko mende zes jaar totaal bijna een miljard gulden wil betalen, kunnen de boeren hiermee ap paraten aanschaffen die mest verwerken. De vervuilende mineralen (zo als stikstof, ammoniak en ni traat) worden dan buiten de landbouw gebracht of verdrin gen kunstmest. Van den Brink berekende gisteren tijdens een presentatie van het plan 'Mine ralen, no problem' dat de Staat goedkoop uit isjnet zijn plan. Als de Staat voor hetzelfde deel mestrechten wil opkopen, zou den de kosten minstens 1,6 mil jard gulden bedragen. „Voor minder miljoenen kan de over heid het beoogde milieudoel be reiken", stelt Van den Brink, voorzitter van de 3 8 0 0 leden tel lende Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW). De voorgestelde werkwijze is dat varkenshouders die hun mest laten verwerken, hun over bodige mestrechten aan de Staat verkopen. Doel is dat de sector zo een kwart van de hui dige 55 miljoen kilo mineralen minder produceert zonder het aantal varkens te verlagen. Als de Nederlandse varkenshoude rij het milieudoel desondanks niet haalt, gaat de NW akkoord met opkoop van mestrechten te gen een redelijke vergoeding. Van den Brink komt nu met zijn plan omdat minister Brinkhorst van Landbouw de laatste hand legt aan zijn strengere mestbe leid. Ook de land- en tuinbouw organisatie LTO-Nederland kwam onlangs met een eigen mestplan, dat echter door Brinkhorst als te langlopend werd beooordeeld. Controle Voorzitter R. Tazelaar van de Productschappen voor Vee, Vlees en Eieren (PW) zegt in een eerste reactie dat het NW- plan lijkt op een subsidie voor mestverwerking. Tazelaar advi seert de varkenshouders eerst de controleerbaarheid van het plan aan de overheid duidelijk te maken. Niet zeker is immers dat de varkensboeren na ont vangst van de gelden nog steeds mest blijven verwerken. Minister Brinkhorst van Land bouw zei gisteren via zijn woordvoerder dat hij 'tevreden' is dat de NW in ieder geval er kend dat er een mestprobleem is. Hij vindt de oplossing van de NW echter niet genoeg. „Het gaat ons niet alleen om de var- kensmest maar om de totale mineralenproblematiek. Bo vendien werkt de NW met een tijdpad tot 2005. Voor de minis ter geldt echter de Europese ni traatrichtlijn en die gaat uit van een tijdpad tot hooguit eind 2002", aldus de woordvoerder, van Brinkhorst. ANP door Margit Kranenburg DEN HAAG - Het kabinetsplan om bijzondere ziekenhuiszorg mogelijk te maken voor mensen met een baan valt slecht in de Tweede Kamer. Een meerder heid vreest dat werknemers voorrang krijgen boven niet- werlcenden. De wachtlijsten vormen de kern van het pro bleem en die kunnen ook anders worden aangepakt, zeggen de meeste fracties. Het plan van D66-minister Borst van Volksgezondheid en WD-staatssecretaris Hooger- vorst van Sociale Zaken dat gis teren naar de Kamer is ge stuurd,-maakt het mogelijk dat werknemers eerder aan de beurt zijn voor een medische behan deling dan niet-werkenden. Voorwaarde is dat de werkgever de extra gezondheidszorg be taalt en dat de gewone gezond heidszorg er niet onder lijdt. Ziekenhuizen mogen met het werkgeversgeld alleen klachten behandelen die te maken heb ben met het werk, zoals ernstige psychische problemen en 'aan doeningen aan het bewegings apparaat'. De extra inkomsten mogen de ziekenhuizen zelf houden, als ze die maar weer ten goede laten komen aan de zorg. Van de regeringspartijen toont alleen de WD begrip voor het voorstel. De PvdA heeft bezwa ren tegen het plan. Kamerlid Arib wil dat op een andere ma nier de wachtlijsten worden op gelost. „De gezondheidszorg is gebaseerd op solidariteit, ieder een heeft hetzelfde recht op zorg", is haar reactie. Knelpunt D 6 6-woord voerster Van Vliet heeft ook moeite met de plannen en wil liever de effecten afwach ten van bestaande maatregelen tegen wachtlijsten. „Als werk gevers extra betalen zal er ook extra personeel nodig zijn. Dat is een knelpunt, want personeel in de zorg is moeilijk te krijgen Van Vliet heeft twijfels bij de verplichte gedragscode die zie kenhuizen, zorgverzekeraars en' arbodiensten moeten opstellen. Daarin moet staan dat de speci ale zorg niet ten koste gaat van zorg voor wie niet werkt. „Is die code wel te handhaven?"vraagt ze zich af. De voorgestelde 'voorrangs- zorg' moet helpen voorkomen dat werknemers in de WAO te recht komen. Bedrijven, die zelf opdraaien voor de kosten van zieke medewerkers, proberen nu al werknemers die op een wachtlijst staan sneller te laten behandelen via particuliere zorg. Het kabinetsplan is be doeld om hierop grip te blijven houden. De WD vindt het als enige par tij een goed idee. „Ik ben posi tief kritisch", zegt Kamerlid Van Blerck.,We moeten naar de praktijk kijken. Als wij niets doen, gebeurt het toch wel. Oppositiepartijen CDA en SP zijn faliekant tegen de kabi netsplannen. „Er ontstaat zorg in twee versnellingen waarbij mensen die economisch van be lang zijn eerder worden gehol pen dan anderen", aldus SP- Kamerlid Kant. De ziekenhuizen kunnen zich vinden in het plan evenals de werkgevers, hoewel de werkge versorganisatie VNO-NCW niet wil dat het bedrijfsleven te veel op kosten wordt gejaagd. De vakcentrale FNV en de patiën tenorganisaties zien weinig in de extra gezondheidszorg voor werkenden. GPD pagina 2: commentaar De Vries dreigt met ingrijpen in bestuur Antillen DEN HAAG - Staatssecretaris De Vries van Koninkrijksrela ties dreigt in te grijpen in het bestuur op de Nederlandse An tillen als die niet voor 17 sep tember een contract onderteke nen met een bouwer van een nieuw gevangeniscomplex. Dat heeft de WD-bewindsman gis teren gezegd. De Vries heeft zijn buik vol van de perikelen rond de nieuw bouw van de beruchte Curagao- se gevangenis Koraal Specht. Die is overvol en de mensen rechten worden er voortdurend geschonden. In het verleden zijn er enkele doden gevallen. Om aan die situatie een eind te ma ken sprak De Vries met de Antillen af dat er medio 2000 nieuwbouw moet zijn gepleegd. Nederland wil daar financieel aan bijdragen. Om die datum te halen zou rond deze tijd de eerste spade de grond inmoeten, maar de Antil liaanse regering slaagt er maar niet in overeenstemming te be reiken met een bouwbedrijf. ANP Festivalbezoekers in Binnenmaas sliepen gisteren samen met een etalagepop hun roes uit. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland BINNENMAAS - De politie heeft gistermiddag een illegale houseparty in Binnenmaas be ëindigd. Door tentjes van de feestgangers overhoop te halen dwong de politie hen de biezen te pakken. Advertentie Frankrijk: Het personeel van Lejeune Vastgoed vraagt hun directeur terug te keren om een Vox Alliance® 20 ISDN-telefooncentrale met voice respons-kaart en een digitaal telefoontoestel aan te schaffen, voor 24 uur bereikbaarheid en 24 uur zakendoen. Nu bij het Business Center van KPN Telecom voor slechts 3.830,- excl. BTW (4.501,- incl. BTW)*. Bij gslijktljdige aanschaf van een ISDN-lijn met Snelherstel Service. Lease mogelijk vanaf 102,- (excl. BTW) p/mnd, 60 maanden YIMsfoiijjwen s© s°ib wooi-dleSesin Kom langs in: Goes, Lïvingstoneweg 11. Geopend van ma. t/m vr. van 08.00 tot 18.00 uur. De gemeente Binnenmaas zat al drie dagen in de maag met de il legale houseparty. Het feest in een natuurgebied begon op vrij dagavond en was gisteren nog steeds aan de gang. Tientallen omwonenden ldaagden het af gelopen weekeinde over ge luidsoverlast, maar gemeente en politie lieten de feestgangers ongemoeid. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er verspreid over het weekeinde enkele honder den bezoekers geweest. Gister ochtend stond nog steeds een groep van ongeveer honderd feestvierders op het terrein. Agenten deelden folders uit met de waarschuwing dat iedereen 's middags om twee uur het gebied moest verlaten. Politie, justitie en de gemeente Binnenmaas besloten afgelopen weekeinde het feest niet te ver bieden omdat dat tot grotere problemen zou kunnen leiden. De autoriteiten waren bang dat 'gedrogeerde' bezoekers de om liggende dorpen zouden intrek ken met alle gevolgen van dien. Ook was de politie bevreesd dat de groep zich zou verplaatsen naar een legaal feest in het Rot terdamse Zuiderpark. De poli tie sloot wel de toegangswegen naar het gebied af. De groep feestvierders uit onder meer Frankrijk, Duitsland, En geland en Nederland trekt al ja ren door Europa. Anderhalf jaar geleden streek dezelfde karavaan vrachtauto's met geluidsapparatuur en in oude stadsbussen rijdende or ganisatoren neer op de Maas vlakte in Rotterdam. Ook toen moest de politie de bezoekers met zachte hand van het terrein verwijderen. De stoet ging gisteren op weg naar Frankrijk waar op een nog geheime plaats het kampement zal worden opgebouwd. De or ganisatoren hebben hiermee zo veel ervaring dat ze binnen een uur een kaal terrein ombouwen tot festivalterrein. Door deze 'overdonderingstactiek' kun nen de autoriteiten meestal geen maatregelen nemen het feest te voorkomen. Vaak wordt dan maar besloten de illegale party te gedogen. ANP Altijd dichtbij business center Direct bestellen? Bel gratis OSOO-Ö/JOS. door Dineke van der Burg DEN HAAG - Het experiment om te kijken in hoeverre betaalstroken helpen bij het te rugdringen van files wordt uitgesteld. De onderhandelingen tussen minister Netelen bos van Verkeer en de vervoersorganisaties zijn stukgelopen omdat de vervoerders geen heil zien in de twee geselecteerde stroken. Het ging bij de proef om de carpoolwissel- strook op de Al bij Naarden en de doelgroe- penstrook op de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam. Volgens de vervoerders is de carpoolwisselstrook niet bestand tegen vrachtverkeer. Het asfalt zou onvoldoende sterk zijn en de strook te smal. Ook wilden ze niet meewerken aan het ex periment bij de Van Brienenoordbrug. Het voorstel van de minister was om de huidige doelgroepenstrook, die alleen is bestemd voor vrachtverkeer, om te bouwen tot een betaalstrook. Omdat deze strook al is aangelegd met geld van bedrijven, wilde men ook niet nog eens extra betalen voor het gebruik hiervan. De bewindsvrouw heeft geprobeerd dit be zwaar op te vangen. Zij stelde de vervoer dersorganisatie Transport en Logistiek Ne derland (TLN) voor om het geld dat het vrachtverkeer kwijt zou zijn aan het ge bruik van de betaalstrooken weer terug te sluizen naar de transportsector. De vervoer ders kunnen zich volgens de minister echter niet in dit voorstel vinden. Dit betekent dat alleen personenauto's aan het experiment kunnen deelnemen. „Daar voel ik niets voor", aldus de minister. Nieuwe locaties Netelenbos: „Het bedrijfsleven voelde niets voor rekeningrijden, maar zag wel moge lijkheden in betaalstroken. Nu wil men ook niet aan dit experiment meewerken." De minister zoekt nu naar nieuwe locaties in de Randstad die geschikt zijn voor een experi ment met betaalstroken. De minister kon digde het experiment met de betaalstroken aan vlak nadat zij zwichtte voor druk van onder meer de ANWB en VNO-NCW om het rekeningrijden niet in te voeren. Plaatje op toilet blijkt Van Gogh NIEUW-VENNEP - Negentig gulden betaalde Jakob Sietse- ma er vijftien jaar geleden voor aan een Brabantse kunst schilder. Sinds kort weet Sietsema, die in Nieuw-Vennep een kunsthandel drijft, dat het onooglijke prentje een heuse Van, Gogh is. Geschatte waarde: dik tien miljoen gulden. DetekeningvrolijktelangetijdSietsema'stoiletop. „Het was net een kalenderplaatje. Pas toen we het een keer uit de lijst; haalden, bleek het om een originele tekening te gaan. Als een toiletbezoeker het zou hebben meegenomen, dan hadden we het amper gemerkt." Verkopen doet Sietsema het werk niet. Wel heeft hij de teke ning inmiddels in een bankMuis opgeborgen. GPD Kritiek op besluit over Angolezen DEN HAAG - 'Een beetje verbaasd' is D66-KamerlidHoeke- ma over het besluit van staatssecretaris Cohen van Justitie, om. Angolese asielzoekers terug te sturen naar Angola. Cohen had beloofd nog met de Kamer te praten voordat hij een definitief besluit zou nemen. Dat de PvdA-bewindsman nu een voorschot neemt op het debat van vandaag, noemt' Hoekema 'niet zo elegant en niet zo slim'. Afgelopen vrijdag liet C-ohen weten dat voor asielzoekers uit Angola vanaf 26 augustus niet langer een zogeheten uitstel van vertrek geldt. Tot vorige week werden zij echter tijdelijk niet teruggestuurd omdat er onduidelijkheid bestond over de veiligheidssituatie in dat land. ANP RPF'er contra nertsenbevrijders DEN HAAG - Het loslaten van nertsen uit nertsenfokkerijen deugt niet. Dat zegt het RPF-Kamerlid Stellingwerf, die vo rig jaar door de Dierenbescherming werd uitgeroepen tot die renbeschermer van het jaar. Stellingwerf nam gisteren 'krachtig stelling' tegen de acties van het Dierenbevrijdingsfront dat de afgelopen maand vier keer inbrak bij nertsfokkerijen en duizenden nertsen losliet. Volgens Stellingwerf moeten veel nertsen 'deze zogenaamde bevrijding' met de dood bekopen door stress of het verkeer. Vanuit het oogpunt van dierenbescherming is het middel, daarom erger dan de kwaal, aldus Stellingwerf. ANP Vergoeding BVD-dossier geweigerd DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken wei gert een schadevergoeding te betalen aan de onderwijzer H. Valkenier. Hij eist 95.000 omdat de Binnenlandse Veilig heidsdienst onrechtmatig zijn dossier heeft vernietigd. Volgens Valkenier is hij gedupeerd doordat de BVD zijn gege vens vernietigde. Hij prob eert die juistbovenwaterte krij gen. De onderwijzer kreeg de inlichtingendiensten achter zich aan omdat hij onderzoek deed naar het op het strand gevonden logboek van een gezonken Sovjet-onderzeeër. Valkenier deed in januari 1990 een beroep op de Wet Open baarheid Bestuur om de gegevens boven tafel te krijgen. Eind van dat jaar werd de informatie echter al vernietigd. ANP School begint eigen winkelcentrum TILBURG - Scholengemeenschap De Rooi Pannen in Tilburg begint samen met enkele bedrijven een eigen winkelcentrum waar leerlingen praktijkervaring op kunnen doen. Het cen trum wordt in 2002 geopend. Er zijn onder meer cd's, boeken, kleding en sportartikelen verkrijgbaar. De Rooi Pannen verzorgt beroepsonderwijs in horeca, toeris me en detailhandel voor vijfduizend leerlingen. Het winkel centrum van 2500 vierkante meter komt achter de hoofdves tiging aan de Dr. Ahausstraat te staan en kost zeven tot acht miljoen gulden. Dat betaalt De Rooi Pannen; de inrichting van het gebouw komt voor rekening van de deelnemende be drijven. V&D steekt zeven toninhet project. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Justitie in Gro ningen is een oriënterend on derzoek begonnen naar de uit spraken over homoseksuelen door de nieuwe bisschop van Groningen, W. Eijk. Een lande lijk expertisecentrum van justi tie op het gebied van discrimi natie is gevraagd zich te buigen over de opvattingen die Eijk verkondigde aan de priesterop leiding Rolduc in Kerkrade. Dat heeft persofficier A Brons voort gisteren bekend gemaakt. Volgens haar is het nog veel te vroeg om te bepalen of er sprake zal zijn van vervolging. De Groningse priester en oud- Europarlementariër H. Verbeek deed vorige week een oproep aan justitie om vervolging in te stellen. Ook riep hij de homobe langenvereniging COC op een aanklacht in te dienen. Het COC wil echter eerst een gesprek met de bisschop zelf voeren. In zijn collegedictaten heeft Eijk volgens Verbeek priesters in opleiding voorgehouden dat liefde tussen twee mannen on mogelijk is. Homoseksuelen zouden volgens de moraaltheo loog en arts Eijk bij een psycho loog in behandeling moeten voor hun 'neurotische ontwik kelingsstoornis'. Een seksuele relatie tussen homo's is niet meer dan 'wederzijdse zelfbe vrediging', aldus Eijk. Volgens Bronsvoort is het van uit justitieel oogpunt moeilijk een afweging te maken tussen het grondrecht om van discrimi natie gevrijwaard te blijven en het grondrecht op vrijheid van godsdienst en vrijheid van me ningsuiting. Zij wijst op de zaak rond RPF-Kamerlid Van Dijke, die zich discriminerend over ho mo's had uitgelaten. „Die is in eerste instantie veroordeeld, maar later vrijgesproken." Priester Verbeek, zelf homosek sueel, voert een campagne om de wijding van Eijk tot bisschop te voorkomen. Door zijn ziekelij ke, perverse en gevaarlijke denkbeelden is Eijk volstrekt onhoudbaar als bisschop, die in het bisdom een bindende kracht zou moeten zijn, zei Verbeek vrijdag. De wijding staat voor 6 november op de agenda. Bronsvoort heeft gisteren bena drukt dat er geen aangifte is ge daan ep. dat er geen aanklacht tegen Eijk is ingediend. ANP Premier bezorgd over gebrek aan ICT-personeel DEN HAAG - Premier Kok maakt zich zorgen over het ge brek aan arbeidskrachten in de computer- en telecombranche. De informatie- en communica tiesector (ICT) heeft zo'n grote behoefte aan personeel, dat de opleidingen hier nog niet voor de helft in kunnen voorzien, zo signaleerde Kok bij de opening van het academisch jaar in Utrecht. Kok noemde die ont wikkeling 'zorgwekkend'. GPD De Kamers van Koophandel voor Amster dam, Haaglanden, Rotterdam, Rijnland en Utrecht hebben Netelenbos gisteren gead viseerd om zakelijk verkeer en goederen vervoer voorrang te geven op de autosnel wegen in de randstad. Regionaal verkeer moet vooral gebruik maken van provinciale wegen. Forensen kunnen ook op het hoofd wegennet, zolang het openbaar vervoer geen goed alternatief biedt. De Kamers zeggen dat hiermee dat het dichtslibben van West-Nederland zo kan worden voorkomen. Volgens hen is het lou ter uitbreiden van de bestaande wegcapaci teit onvoldoende om de bereikbaarheid van de randstad te vergroten. Ontvlechting is het motto van de Randste delijke ondernemers. Doorgaand en regio naal verkeer dienen van elkaar te worden gescheiden. Volgens Netelenbos leggen de Kamers met dit advies het fileprobleem te veel op het bordje van de overheid. Ze vindt dat bedrij ven telewerken en de vierdaagse werkweek moeten omarmen. GPD/ANP (Advertentie) A N B I E D i N GEBREIDE COMBINATIE VAN CHIASTRINI UIT ITALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3