ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ING stapt in gratis Internet Bloedvergieten bij referendum Timor Schouwse ambulances gered Tirannieke veeboer moet man miljoen smartengeld betalen 4 WEKEN E-mailpost Hotmail gekraakt Bankverzekeraar hoopt via world wide web kosten te verlagen Vrees voor WAO-golf bij vierdaagse werkweek Stroomveiling Koning sluit Hamaskantoren Staten bezien sluiting Zeelandbrug Krajicek in tweede ronde US Open Wall Street zakt VOOR 16,00 JA, ik wil: NW 3 Aangenaam Zonnige perioden en droog. In de middag 20 graden bij een matige Noordwesten wind. 242e jaargang no. 205 dinsdag 31 augustus 1999 losse nummers 1,80 pagina 9 t/m 14 en 23 t/m 28 ATLANTA - Hotmail, de gratis e-mailleverancier van sofwaregigant Micro soft, is gisteren gekraakt. Iedereen had toegang tot de veertig miljoen elek tronische postbussen. De kraak liep via een Zweedse internetpagina. Internetgebruikers kon den hier een willekeurig e-mailadres opgeven, waarna ze, zonder wacht woord, direct toegang tot de betreffende postbus kregen. Volgens een steekproef door de Amerikaanse om roep CNN konden niet in alle gevallen de persoon lijke berichten van de abonnees worden gelezen. Wel was het overal moge lijk uit naam. van de onwe tende eigenaar berichten te versturen of diens be richten te ontvangen en door testuren. Microsoft dichtte het gat in de beveiliging in de loop van de middag. ANP/DPA Overwerk Reuter gelooft de FNV niet: ,Het zal vaak voorkomen dat werknemers de dag voordat ze vrij zijn, toch nog een bepaalde klus moeten afmaken. Dat bete kent dus overwerk of onbetaald doorwerken." De personeelste korten hebben volgens Reuter nog een negatief effect. „Als be drijven schreeuwen om perso neel, zullen keuringsartsen meer druk uitoefenen op WAO'ers om weer aan de slag te gaan. Mensen krijgen niet meer de tijd te herstellen, waardoor ze juist langdurig ziek worden. WAO'ers worden nu al gedwon gen eerder aan de slag te gaan, op straffe van een lagere uitke ring", aldus Reuter. GPD zie ook pagina 2 door Rixt Albertsma UTRECHT - ING Bank, Postbank en Nationale Nederlanden bieden van af 1 oktober gratis toe gang tot Internet. Hier voor wordt de nieuwe onderneming Freeler op gericht, die wordt gefi nancierd door de drie par tijen. De ING Groep is daarmee het eerste grote bedrijf uit de bank en verzekeringswereld dat mo gelijkheden ziet in het gratis aanbieden van Internet. Inter netgebruikers moeten op dit Geld Limburgs aardbevingsfonds naar Turkije ROERMOND - Het bisdom Roermond maakt 250.000 uit het 'Noodfonds Aardbeving Kerken' over naar het gironum mer voor hulp aan slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Het geld bleef over na een inza meling voor het herstel van Limburgse kerken, die in april 1992 schade opliepen na een be ving met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. ANP ZOUTELANDE - Door invoe ring van een vierdaagse werk week zal het aantal WAO'ers in rap tempo toenemen. Bedrijven krijgen te kampen met nog gro tere personeelstekorten, waar door de werkdruk oploopt. Bovendien zullen de keurings artsen meer druk gaan uitoefe nen op WAO'ers om snel weer aan de slag te gaan. Daardoor zullen arbeidsongeschikten eerder zieker dan beter worden. Daarvoor waarschuwt de stich ting GAOS, één van de grootste belangenverenigingen in Ne derland voor WAO'ers. De vakcentrale FNV heeft on langs voorgesteld alle werkne mers in Nederland een vierdaagse werkweek te geven. Volgens de bestuurders is dat nodig omdat werknemers dan hun privé-leven en werk beter kunnen combineren. „Dit plan is funest voor de WAO", zegt Carlo Reuter, de in Zoutelande woonachtige voor zitter van GAOS. „Werkgevers krijgen steeds meer problemen met het aantrekken van perso neel. Werknemers zullen daar om in vier dagen hetzelfde werk, of méér, moeten doen. De werk druk zal toenemen, waardoor er meer mensen in de WAO belan den." Volgens de FNV zal het al lemaal reuze meevallen. In het FNV-plan telt de werkweek vier dagen van negen uur. „We gaan uit van een 36-urige werkweek en die hebben de meeste werk nemers nu ook al", aldus FNV- voorzitter L. de Waal. Wel wil de bond de werkweek verkorten tot 36 uur bij bedrijven die die werkduur nog niet kennen. moment behalve voor het ge bruik van telefoonlijnen ook abonnementsgeld betalen aan de bedrijven die hen toegang verschaffen tot het world wide web. In de nieuwe situatie blijft het bellen geld kosten, maar ver dwijnen de kosten voor het abonnement. Gratis Internetten is nu al mogelijk via de Neder landse dochter van het Britse concern Wish. Dit bedrijf heeft in korte tijd honderdduizenden klanten gekregen. WordOnline, een andere grote Internet-aan- bieder, komt binnenkort ook met gratis Internet. KPN Tele com wil in december klantenhet web oplokken met een initiatief voor kostenloos Internetten. Het concern wacht tot de capa citeit van het telefoonnet is uit gebreid. Versatel, een ander te lecommunicatiebedrijf, bereidt ook gratis Internet voor. Postbank, ING en Nationale Nederlanden zien in hun Inter- net-bedrijf Freeler in eerste in stantie een mogelijkheid geld te besparen. Producten en dien sten kunnen via het world wide web rechtstreeks aan de klant worden aangeboden. De kosten liggen vaak veel lager dan aan het loket. Voorwaarde hiervoor is dat er genoeg mensen 'on line' zijn. Volgens de drie partijen hebben in Nederland inmiddels onge veer 700.000 huishoudens een Internetabonnement. Met Free ler wil de bank-verzekeraar meer mensen naar Internet lok ken. In de toekomst kunnen de drie partijen dan meer diensten en producten via het computer netwerk aanbieden. Als de ei gen 'portal' van Freeler - het voorportaal tot Internet - de grootste wordt in Nederland, hoeft ING in de toekomst ook niet te betalen voor doorverwij zingen vanaf andere portals naar eigen sites. Kosten Voor de eigen toegang tot Inter net investeerden de drie partij en tientallen miljoenen guldens in de nieuwe onderneming. Het bedrijf verwacht de kosten er de komende tijd niet uit te halen. Een Timorese wurmt zich tussen twee agenten door om te gaan stemmen in Maliana. foto Jason South/RTR van onze redactie buitenland DILI - Tijdens het referendum gisteren over de staatkundige toekomst van Oost-Timor zijn tien tot twintig mensen omgekomen in het kiesdistrict Ambe- no. Zij werden gedood bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van de onafhankelijkheid. Zeker één van de slachtoffers van de botsingen in Ambeno is een VN-waar- nemer, meldde de Nederlandse organi satie Veilig Verloop Volksraadpleging Oost-Timor (WV) gisteravond. Het drama kwam aan het licht toen de plaatselijke VN-mede werkers niet aanwezig waren bij de opening van het stemlokaal in Oecussi. Eén van hen is gedood, de ander wordt nog vermist. De situatie tér plaatse is bijzonder ge spannen, zeggen getuigen. Zij ver wachten wraakacties van milities wier aanhangers zijn gedood bij de rellen. Honderden mensen zijn de bergen in gevlucht. WV wil vanochtend zijn me dewerkers uit Oecussi evacueren. Eerder op de dag werd bekend dat in het dorpje Atsabe, ten zuidwesten van de hoofdstad Dili, na sluiting van het stembureau een andere VN-medewer- ker door milities was aangevallen en gedood. Bovendien raakte een VN'er el ders lichtgewond. Tot zeven keer toe werd in de voormalige Portugese kolo nie een stembureau tijdelijk gesloten, omdat er in de buurt werd geschoten, pro Indonesische milities een aanval pleegden of omdat een aanval werd ver wacht. Op één plaats werden explosie- ven aangetroffen. Zon negentig procent van de ongeveer 450.000 stemgerechtigden kwam opda gen om de keuze te maken tussen een grote mate van autonomie binnen Indo nesië en onafhankelijkheid. De stemlo kalen zullen vanochtend opnieuw open gaan omdat niet iedereen kon worden geholpen wegens de tijdrovende veilig heidsmaatregelen. Ook de Timorese verzetsstrijders Xanana Gusmao, on der huisarrest in Jakarta, en José Ra mos Hoxda, die in ballingschap in Au stralië leeft, brachten hun stem uit. Verloop De Indonesische regering was niet en thousiast over het verloop van de volks raadpleging, Zij beschuldigde de VN van vooringenomenheid bij het refe rendum. De VN-rnissie Unamet, die toezicht houdt op de historische verkie zing, bestaat uit mensen die onafhan kelijkheid willen voor Oost-Timor, zei minister van Justitie Muladi. Muladi had gehoord dat VN-medewer- kers de Oost-Timorezen onder druk had gezet om voor onafhankelijkheid te stemmen. „Als dit zo is, moet er op nieuw gestemd worden," dreigde Mula di. Chefstaf Wiranto van de Strijd krachten daarentegen, vond dat Unamet zijn taak goed uitvoerde. De uitslag van de volksraadpleging wordt over ongeveer een week ver wacht. GPD/RTR/DPA zie ook pagina 5 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bezuiniging op het ambulancevervoer voor Schouwen-Duiveland is voor lopig van de baan. De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen heeft samen met de zorgverze keraars CZ en VGZ een noodop lossing bedacht om te zorgen dat er genoeg ziekenwagens blijven rijden op het eiland. Het plan om het aantal ambu lances op Schouwen-Duiveland per 1 oktober te minimaliseren verdwijnt weer in de bureaula, zegt J. Broertjes van de Raad van Bestuur van de stichting. De ziekenhuisgroep en de zorg verzekeraars hebben hun hoop gevestigd op het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheids zorg (COTG). Dat bepaalt de budgetten voor de ambulance diensten. Het COTG gaat uit van de gemiddelde duur van een rit, 69 minuten voor wat betreft Schouwen-Duiveland. In de praktijk is een ambulance op het eiland 80 tot 120 minuten per geval onderweg, zegt Broer tjes. „Dus moet er flink meer geld bij om de boel te kunnen behappen." De langere rijtijd heeft volgens hem onder meer te maken met het feit dat sinds 1 mei buiten kantoortijden in het Zierikzeese ziekenhuis niet meer wordt geopereerd. V erantwoordelijk Het tekort op het ambulance vervoer voor de regio wordt dit jaar begroot op ongeveer 90.000 gulden, voor 2000 op twee ton. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland heb ben onlangs nog aangedrongen op het behoud van de huidige twee parate ambulances. Het terugbrengen van de dienst naar slechts één team op op- roepbasis is voor B en W onaan vaardbaar. Het college vindt dat de ziekenhuisgroep zijn verant woordelijkheid moet nemen, zodat de bevolking niet de dupe wordt van de geldkwestie. Broertjes kon maandag nog niet aangeven hoe lang de noodop lossing in stand wordt gehou den, mocht het COTG inder daad gehoor geven aan het verzoek om een (éénmalig) ho ger budget. „De bedoeling is dat we de huidige paraatheid in elk geval handhaven tot aan de fu sie van de ambulancediensten boven de Westerschelde. Wat er daarna gebeurt, kan ik ook niet voorspellen. Het is en blijft voor heel Zeeland een structureel probleem, zolang minister Borst niet de 3,8 miljoen gulden extra toezegt die nodig zijn voor de uitvoering van een adequaat ambulancespreidingsplan. De Schouwse wethouder P. Ber- revoets-Ringelberg (volksge zondheid) is blij met de oplos sing maar vindt dat het wel erg lang heeft geduurd voordat het zover kwam. „Wij verbazen ons erover dat de ziekenhuisdirectie niet eerder overleg heeft gehad met de zorgverzekeraars, alvo rens met de plannen over af bouw van de paraatheid te ko men. Dat schept alleen maar onrust onder de bevolking,", zei de wethouder gisteren in de ver gadering van de Statencommis sie Welzijn. pagina 2: commentaar pagina 15: Belgische ambulances niet in Nederland ARNHEM - De SEP (Samen werkende Elektriciteitsproduc tiebedrijven) bekijkt of energie bedrijven te porren zijn voor het veilen van importcontracten. Die zouden nadelige oude af spraken moeten vervangen. De veiling betreft importcon tracten met vier buitenlandse gas- en stroomleveranciers, die gesloten zijn in de tijd dat een vrije stroommarkt nog ver weg leek. Nu die markt is geliberali seerd, pakken de afspraken erg ongunstig uit, vooral omdat in de contracten zogeheten 'bak stenen' zijn verwerkt. 'Bakstenen' zijn onrendebale investeringen, in dit geval vijf tot zeven miljard gulden, die productiebedrijven in het verle den mede op verzoek van de overheid hebben gedaan. De SEP berekent de kosten hiervan door, wat zijn stroomprijs hoger maakt. ANP „Het is een kwestie van een lan ge adem", aldus de directeur van Freeler, M. Joosten. Inkom sten haalt de onderneming uit contracten met derden, zoals te- lecombedrijven. Dit betekent dat Freeler een percentage ont vangt van de belkosten die abonnees maken. Om welk per centage dit gaat, wil het bedrijf niet kwijt. Freeler biedt, abonnees een gra tis Internetabonnement en e- mailadres. Wel moet de abonnee eenmalig vijf gulden betalen. Eind dit j aar verwacht de provi der al 300.000 abonnees te heb ben. Die zullen voor een deel bij an dere providers vandaan komen, zo verwacht Joosten. GPD Tegenslag voor Hamasleider sjeik Ahmed Yassin, op de foto gesecondeerd door Khalid Mashaal (r) en Mousa Abu-Mar- zouk. Op bevel van de nieuwe Jordaanse koning Abdallah werden gisteren de Hamaskantoren in Amman gesloten. Daarbij arresteerde de Jordaanse veiligheidsdienst enkele topmannen van de Harnas, onder wir Khalid C Mashaal. «2) Provinciale Staten moeten van gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) maar aangeven hoeveel geld ze over hebben voor een nog kortere afsluiting van de Zeelandbrug. Een aannemer die het groot onderhoud aan de brug sneller kan doen dan in de nu geplande zes weken, krijgt daarvoor 50.000 gulden per dag. Richard Krajicek veegde de Amerikaan Phillip King van de baan en be reikte daardoor de tweede ronde van de US Open. Ook John van Lottum en Amanda Hopmans over leefden in New York de eerste ronde. Sjeng Schalken werd uitgescha- 'U) r'\i keld. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; nazomerfesti val: 9,10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,18 en 19; sport: 20 en 21filmfestival: 23,24,25,27 en 28. ■■■■■■■■■■■I van onze redactie binnenland ASSEN - Een man uit Drenthe krijgt bijna een miljoen gulden van zijn voormalige werkgever, een 54-jarige veehouder uit So meren. De boer werd gisteren in Den Bosch veroordeeld tot het betalen van dit bedrag vanwege langdurige mishandeling van zijn werknemer. Het slachtoffer verhuisde negen jaar geleden naar Drenthe na dat de terreur op de hoeve hem te veel was geworden. De woon plaats van de werknemer wordt door justitie niet bekend ge maakt omdat de veehouder wraak zou willen nemen. De advocaat van de werknemer, J. Houkes uit Emmen, sprak van een 'opmerkelijke zaak' omdat de strafrechter de veehouder niet had veroordeeld vanwege verjaring van de zaak. Het is de eerste keer dat deze lacune in het strafrecht gevuld is door de burgerlijke rechter, aldus de raadsman, die inmiddels beslag heeft laten leggen op woning, opstallen en percelen van de veehouder. De cliënt van Houkes werd dooi de veehouder tijdens zijn veer tienjarig dienstverband zwaar mishandeld. „Het waren mid deleeuwse toestanden", aldus de advocaat: „Ik heb nog nooit zo'n zaak meegemaakt en ik loop toch al heel wat j aren mee. De boer sloeg de knecht regel matig met een ethyleenslang. Het slachtoffer kreeg zijn eten buiten in een pannetje, moest tachtig tot negentig, uur per week werken. De boer knipte hem met een koeienschaar. De knecht moest doorwerken als hij ziek was. Als er contro leurs op het erf kwamen, dwong de veehouder zijn werknemer de handen in zoutzuur te dopen om te voorkomen dat ze onder de mest zaten. Het slachtoffer zou ook zijn aangezet tot dief stal en verminking van vee van andere veehouders uit de omge ving. Raadsman Houkes: „Deze NEW YORK - De effectenbeurs in New York is gisteren voor de derde achtereenvolgende han delsdag flink lager gesloten. De Dow-Jonesindex daalde met 176,04 punten (1,59 procent) tot 10.914,13.Het verlies sinds woensdag is 3,6%. KRF/ANP man is voor de rest van zijn le ven lichamelijk en geestelijk verminkt." In juni 1990 vluchtte de werknemer en deed aangifte bij de politie. In 1994 erkende het gerechtshof de mishande lingen wel, maar strafrechtelijk bleken ze te zijn verjaard. Het Bureau Slachtofferhulp scha kelde vervolgens specialisten in letselschade in en stapte naar de burgerlijke rechter. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel,naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 4 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1