Blokkade Orahovac in impasse KWALITEIT Rente in VS kwart procent omhoog Aandacht gaat nu vooral uit naar daklozen Turkije Zuid-Afrikanen eisen meer loon Weer Taiwanees vliegtuig in brand buitenland woensdag 25 augustus 1999 Russen mogen van Albanese inwoners stad niet in Alle moslimbolwerken in Dagestan gevallen Smokkelaars Kosovaren in België gepakt Surfer zit steeds korter op Internet Miljoen daklozen in China GENÈVE - Meer dan een miljoen mensen in China zijn dak loos geworden door overstromingen. De bestaansmiddelen van meer dan honderdduizend mensen worden bedreigd door het hoge water. Dit heeft het Internationale Rode Kruis giste ren bekendgemaakt. De gebieden die het zwaarst getroffen zijn, zullen gedurende drie maanden voedselhulp krijgen. Ook wordt aan meer dan een miljoen mensen schoon drinkwater verschaft om te voor komen dat er epidemieën uitbreken. Volgens het Rode Kruis hebben de overstromingen dit jaar al minstens achthonderd doden geëist, de evacuatie van vijfen- half milj oen mensen veroorzaakt en miljoenen hectaren land bouwgrond vernietigd. AFP Terug naar cel voor gratis eten MANILLA - Twee Filipijnse gedetineerden die zondag waren ontsnapt uit een gevangenis in het noorden van de Filipijnen, zij n een dag later teruggekeerdomdat ze de gratis maaltij den misten. Dit hebben de lokale media gisteren gemeld. „Hier krijg ik tenminste drie keer per dag te eten en betaal ik geen cent", verhelderde één van de gevangenen zijn vrijwilli ge terugkeer naar de cel in de gevangenis van Tarlac. AFP Vuur na negen maanden uit KOPENHAGEN - Een smeulend vuur in een houtsilo van 84 meter hoog in het Deense Esbjerg is na negen maanden einde lijk vanzelf uitgegaan, zo is gisteren bekendgemaakt. De brandweer heeft bij herhaling blusschuim gebruikt als de rook te veel overlast veroorzaakte, maar heeft het vuur nooit kunnen doven. Het gebruik van water was onmogelijk, omdat het hout in de silo dan teveel zou uitzetten, en pogingen om hout te verwij deren mislukten steeds. De brand brak uit op 5 november. AP Washington levert wapens in WASHINGTON - De inwoners van Washington D.C. kunnen sinds maandag honderd dollar krijgen als ze him wapen inle veren bij de politie. De actie blijkt zo'n succes dat de politie gisteren heeft besloten er 25.000 dollar meer dan de begrote honderduizend dollar vooruit te trekken. In een half uur tijd werden maandag vierhonderd wapens in geleverd op zeven politiebureaus in de Amerikaanse hoofd stad, zei adjunct-politiechef Terry Gainer. Aan het eind van de dag waren het er 1164 Mensen die him wapens inleverden hoefden hun naam niet te geven en kregen geen proces-verbaal als ze geen wapenver gunning hadden. Wel wordt nagetrokken of de ingeleverde wapens zijn gebruikt bij misdaden. AP Bod op luchtvaartconcerns Canada OTTAWA - Het Canadese conglomeraat Onex Corporation heeft gisteren een bod van omgerekend acht miljard gulden uitgebracht op de luchtvaartmaatschappijen Air Canada en Canadian Airlines. Het is de bedoeling de twee te laten fuse ren onder de na am Air Canada Canadian Airlines zit al geruime tijd in financiële problemen. De grotere concurrent Air Canada bood vorige week aan de internationale diensten over te nemen om het bedrijf van een bankroet te redden. Maar Canadian wees dat af met het argu ment dat de vluchten naar het buitenland de beste resultaten opleveren. De maatschappij was toen vermoedelijk al in ge sprek met Onex. Air Canada hoorde pas gisteren van het bod. De plannen van Onex moeten het conglomeraat een belang van 31 procent geven in het nieuwe Air Canada. American Airlines, datnu voor 31 procent deelneemt in Canadian Airli nes krijgt 14,9 procent. KRF/ANP door Harald Doornbos SARAJEVO - De Orahovac-cri- sis, ontstaan door de weigering 'van Albanese inwoners om Rus sische KFOR-miltairen de stad binnen te laten, moet worden opgelost in een legertent. In de VVest-Kosovaarse stad onder handelden gisteren de comman danten van Russische, Duitse en Nederlandse vredestroepen met Albanese en Servische afge vaardigden. Erg makkelijk ver liepen de besprekingen niet, omdat Albanezen en Serviërs weigerden om met elkaar aan één tafel te zitten. Na urenlang overleg werd be sloten vandaag verder te praten. Het enige winstpunt van de dag was de toezegging dat de Alba nese en Servische afgevaardig den dan wel aan dezelfde tafel zullen plaatsnemen. Maar vol gens de KFOR-vredesmacht in Kosovo is er nog geen zicht op een doorbraak. De crisis begon maandagoch tend, toen Albanese inwoners van de stad alle toegangswegen van en naar Orahovac met au to's en traetors blokkeerden. Hiermee hoopten ze te verhin deren dat Russische vredessol- daten de Nederlandse KFOR- troepen aflossen. De blokkades duurden ook gisteren voort en er lijkt nog geen einde inzicht. Ne derlandse en Duitse troepen in de regio kunnen door de barri cades heen en worden niet lastig gevallen door de Albanezen. De Russische troepen worden ech ter tegengehouden. Vertrouwen Weinigen in Orahovac hebben veel vertrouwen in de onder handelingen. „Wij kunnen hier net zolang mee doorgaan totdat de Russen definitief rechtsom keert maken", aldus een Alba nese man. Net als maandag sleepten bewoners van Oraho vac gisteren voedsel en water aan voor de mensen die de wacht houden bij de barricades. De Albanezen in Kosovo zijn fel gekant tegen de aanwezigheid van Russische vredestroepen omdat Rusland een traditionele bondgenoot is van Servië. In het Servische gedeelte van Orahovac, een halve vierkante kilometer bij de orthodoxe kerk waar ongeveer 2500 Serviërs naar toe zijn gevlucht, hielden Serviërs een demonstratie om hun steun voor de Russen duide lijk te maken. Enkele honder den scandeerden 'Leve Servië, leve Rusland, weg met het OVK'. Het OVK is de afkorting in het Servisch vanhetUQK, het Kosovo Bevrijdingsleger. GPD van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Een week na de aardbeving in West-Turkjie concentreren reddingwerkers zich steeds meer op de daklozen. Artsen hebben volgens de Turk se zender ATV de eerste twee ge vallen van tyfus geconstateerd in het getroffen gebied. Volgens een expert van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO is de kans op epidemieën echter zeer klein. De zoektocht naar overleven den is officieel nog niet ge staakt, maar buitenlandse red dingswerkers hebben hun werk volgens de Verenigde Naties ge staakt. Het team van de K9 Speurhonden Service uit Veenendaal is gisteren terugge keerd uit het rampgebied. De vijf begeleiders en vijf honden redden elf overlevenden. De hulp wordt nu ernstig be moeilijkt door hevige regenval. Vele tienduizenden mensen bi- vakkeen nog steeds noodge dwongen in de buitenlucht. In de meeste gebieden zijn er te Weinig wasgelegenheden en toi letten en ontbreekt schoon (drinkwater. Het officiële dodental nadert de achttienduizend. Onder het puin liggen nog zo'n dertigdui- I zend slachtoffers. I Het aantal Turkse Nederlanders 1 dat door de aardbeving om het leven is gekomen bedraagt ver- i moedelijk 37. Van elf mensen staat vast dat zij zijn omgeko men, 26 worden nog vermist. De alarmcentrale EuroCross zegt dat 430 mensen uit Nederland ongedeerd zijn gebleven. Het aantal gewonden bedraagt 54. In totaal is van 162 gezinnen be kend dat een of meer familiele den bij de ramp zijn betrokken. Hulp Het Nederlandse Rode Kruis stuurt vandaageen vliegtuig met medische hulpgoederen naar Turkije. Later deze week vertrekt een toestel met tenten, dekens en zeep. De hulporganisatie Mensen in Nood stuurt morgen en vi'ijdag onder meer vierhonderd tenten. De Nederlandse tak van de isla mitische beweging Milli Gorus heeft vijfhonderd militaire ten ten laten overvliegen. Het Rode Kruis gaat niet in zee met de Nederlandse firma Quick Home Systems, die pre- fab-noodhuisjes fabriceert. Het bedrijf heeft aangeboden tegen kostprijs geïsoleerde woningen te leveren, maar het Rode Kruis t vindt de huisjes te duur. Prinses Margriet woont mor genavond in de moskee van Zaandam de herdenkingsbij eenkomst bij ter nagedachtenis van de slachtoffers van de aard beving in Turkije. Namens het kabinet zijn premier Kok en de ministers Jorritsma, Borst en Van Boxtel aanwezig. ANP zie ook pagina 18 van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - In verschillende ste den in Zuid-Afrika is gisteren massaal ge protesteerd tegen de loonpolitiek van de regering. Het was de grootste confrontat ie tussen de regering en de vakbonden sinds het einde van de Apartheid. In de hoofdstad Pretoria kwamen 35.000 mensen op de been, in Kaapstad tiendui zend. Het waren vooral leraren, rijksambtena ren en verpleegkundigen. Ze eisen een loonsverhoging van 7,3 procent om zo hun koopkracht op peil te kunnen houden. De regering zegt niet verder te kunnen gaan dan 6,3 procent, maar heeft zich bereid verklaard verder overleg te voeren. D oor de stakingsacties waren veel scholen in Zuid-Afrika gesloten. Toch viel de be langstelling voor de manifestaties tegen. De bonden hadden vooraf rekening ge- Houden met een opkomst van een miljoen mensen. Sommige vakbondsleden willen net zo lang doorstaken tot de regering van presi dent Mbeki inbindt. ANP/DPA Demonstrerende ambtenaren trekken door Pretoria. fotoThemba Hadebe/AP Industrieweg 1 - 3 Vlissinaen Telefoon 0118-441414 (Advertentie) Er is veel veranderd op het gebied van kantoormeubilair, echter niet onze verplichting tot het leveren van kwaliteit Cü Alluffice van onze redactie buitenland TANDO - Russische militairen hebben gistermiddag de laatste twee bolwerken veroverd die de islamitische rebellen in de deel republiek Dagestan nog bezet hielden. Dat heeft de Russische generaal Kazantsev bekendge maakt. Daarmee lijken na twee weken strijd alle islamitische radicalen uit de Kaukasische republiek verdreven. Bij de gevechten om de dorpen Sjodroda en Ansalta zijn vol gens Moskou aan de kant van de rebellen dertig doden gevallen. Een journalist ter plaatse meldt dat veel huizen verwoest zijn. Volgens generaal Kazantsev zijn in totaal bij de gevechten meer dan duizend moslimrebel len gedood. Aan Russische en Dagestaanse zijde zouden 59 militairen zijn gesneuveld. Eerder maakten de Russische autoriteiten bekend dat ze> de opstandelingen in de dorpen Rachata en Tando hadden ver slagen. Maandag lieten de opstandelingen vanuit de Tsje- Gijzelnemers Kirgizië gedood bij actie leger BISJKEK - Een gijzeling in het Centraal-Aziatische Kirgizië heeft gisteren het leven gekost aan tien van de minstens 150 gijzelnemers. De ontvoerders, allen Tadzjiek- se rebellen, kwamen om het le ven toen Kirgizische militairen de gegijzelden probeerden te bevrijden. Zes militairen raak ten gewond. Gisteravond was nog niets be kend over het lot van de onge veer 120 gegijzelden, onder wie vier Japanse geologen en een Kirgizische generaal-majoor. Volgens Kirgizië behoren de aanvallers tot de gewapende is lamitische oppositie in Tadzji kistan. ANP/AFP tsje,ense hoofdstad Grozny we ten dat ze de Russische deelre publiek in de nacht van zondag op maandag hadden verlaten. Hun leider, Sjamil Basajev, noemde de aftocht een strategi sche zet om troepen elders te kunnen inzetten. AFP/DPA Homo's woest op politie München over optreden na mishandeling MÜNCHEN - Een Nederlander wordt in een ziekenhuis in Mün chen kunstmatig in coma ge houden na een zware mishande ling. Volgens plaatselijke media en een homopartij is de man het nieuwste slachtoffer van homo- hatende neonazi's in de Beierse hoofdstad. De 38-jarige Einclhovenaar ligt met een schedelbreuk en interne bloedingen op de intensive care. Twee skinheads hadden hem af gelopen weekeinde bewusteloos geslagen in een straat met enke le homobars. De Nederlandse toerist was op stap met een vriend uit München, die even eens werd mishandeld maar niet zo zwaargewond raakte. De lokale homopartij Rosa Lis- te, die in de gemeenteraad is vertegenwoordigd, laakt het ge weld, maar ook het optreden van de politie. Volgens een woordvoerder weigert de politie uit te gaan van een rechts-extre- me, homovijandige daad. Deze versluieringstactiek bemoei lijkt het vinden van de daders, stelt de zegsman. Een woordvoerster van de poli tie stelt dat er geen aanwijzin gen zijn dat de daders de twee mannen in elkaar sloegen om dat die homoseksueel zouden zijn. „Wij behandelen deze vorm van geweld zoals elk ander misdrijf", aldus de woordvoer ster gisteren. Van de daders ont~. breekt elk spoor. ANP Advertentie Vandaag kijkdag 25 augustus 14.00-20.00 uur Kunst- en Antiek VEILING 26 augustus, aanvang 13.30 uur Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 BRUSSEL - De Belgische rijks wacht heeft gisteren een bende mensensmokkelaars aangehou den die met een groep Koso- vaarse vluchtelingen op weg was naar Groot-Brittannië. Het parket in Brussel heeft dat mee gedeeld. Op diverse plaatsen in het land werden in totaal zo'n tweehon derd mensen aangehouden. On der hen bevonden zich negen mensensmokkelaars. De vluch telingen zeiden bedragen tot vijftigduizend gulden te hebben betaald om naar het Verenigd Koninkrijk te worden vervoerd. Sommigen waren al eerder in België opgepakt. De vluchtelingen zijn onderge bracht in een opvangcentrum. De smokkelaars worden ver hoord. Eén van hen is de zoon van een personeelslid van de Al banese ambassade. Vanwege zijn diplomatieke onschend baarheid is hij vrijgelaten. Gisteren werd ook b ekend dat in het noorden van Frankrijk der tig Kosovaren zonder geldige verblijfsvergunning zijn aange houden. ANP/AFP Talibanleider overleeft aanslag ISLAMABAD - De leider van de radicaal-islamitische Taliban, mullah Mohammed Omar, heeft gisteren een aanslag overleefd. Een zware bom ontplofte voor zijn woning in de spirituele hoofdstad van Afghanistan, Kandahar. Volgens het in Pakistan geves tigde onafhankelijke Afghaan se persbureau AIP raakten het huis van Omar en talrijke om liggende woningen zwaar be- ichdigd. Gisteravond was nog onduidelijk wie verantwoorde lijk is voorde actie. De Taliban beheerst momenteel negentig procent van Afghanis tan. DPA/RTR/AFP LONDEN - Het Internet mag harder groeien dan ooit, de sur fers beperken zich steeds meer tot enkele websites. Ook ruimen ze er minder tijd voor in dan voorheen. Dat blijkt uit een on derzoek dat de Los Angeles Ti mes heeft laten uitvoeren. Een jaar geleden spendeerden de surfers zestien procent van de tijd dat ze op Internet zaten met een bezoek aan de tien po pulairste sites. Dat percentage is inmiddels opgelopen tot twintig. Dat betekent dat de surfers minder tijd vrijmaken voor andere Internetadressen Tot de meest bezochte sites be horen Yahoo, Netscape, Lycos en Geocities. Een deskundige zei dat de men sen steeds beter thuis raken op Internet. „Het web is onderhe vig aan veranderingen, maar een dag duurt nog steeds 24 uur. Dus mensen moeten hun tijd goed indelen en zoeken de sites op waar ze denken dat ze zuilen slagen." ANP van onze redactie economie NEW YORK - De Federal Reser ve (Fed), het stelsel van centrale banken in de VS, heeft gisteren de rente met een kwart procent verhoogd tot 5,25 procent. Met deze kleine verhoging van het voornaamste rentetarief voor de geldmarkt beoogt de Fed het gevaar van inflatie in te dam men en oververhitting van de Amerikaanse economie te voor komen. De renteverhoging, de tweede binnen acht weken, kwam voor de beleggers niet als een verras sing. Voor het eerst sinds febru ari 1995 verhoogde de Fed ook het rentetarief dat de centrale bank berekent voor recht streekse leningen aan banken. Dit tarief steeg met een kwart procent tot 4,75 procent. De aandelenmarkten hadden de 'preventieve' renteverhoging grotendeels al in de koersen ver disconteerd, maar de effecten beurs in New York reageerde toch grillig op het besluit. De Dow Jones-index van toonaan gevende industriefondsen, de voornaamste graadmeter van Wall Street, kelderde zestig punten in de eerste seconden na de aankondiging door de Fed. Dat verlies werd vervolgens binnen enkele minuten goedge- De luchthavenbrandweer van Hualien tij dens het blussen van het brandende toestel. ij van onze redactie buitenland j TAIPEI - Een Taiwanees passagiersvlieg tuig is gisteren bij de landing op het vlieg veld van Hualien in het noordoosten van Taiwan, in brand gevlogen. Van de 96 in- J zittenden raakten er 2S gewond. Volgens de Taiwanese luchtvaartautori teiten is de brand in het vliegtuig, een I MD-90 van de maatschappij UNI, veroor- I zaakt door een kapotte gloeilampOogge- I tuigen zeiden een vuurbal op de landings baan te hebben gezien toen het vliegtuig op de luchthaven van Hualien, 180 kilo meter ten zuidoosten van de hoofdtad Taipei, de grond raakte. Volgens de onder directeur van de dienst voor de burger luchtvaart, Chang Kuo-cheng, was de brand ontstaan in de handbagagevakken boven de zitplaatsen. Het ongeluk gebeurde twee dagen nadat een vliegtuig van de internationale Tai wanese luchtvaartmaatschappij China Airlines in brand vloog na een harde lan ding in Hongkong, waar op dat moment de tropische storm Sam huishield. Twee inzittenden kwamen om het leven en tweehonderd passagiers raakten gewond. Chang zei dat het ongeluk in Hongkong foto AP was veroorzaakt doordat de piloot van zijn co-piloot verkeerde informatie kreeg over de windsnelheid. Het toestel werd gegrepen door een sterke zijwind, kwam daardoor op een vleugel terecht en sloeg over de kop. De afgebroken vleugel ver oorzaakte de brand, Door de verkeerde melding meende de pi loot dat de windsnelheden binnen de vei ligheidsmarge van 44 kilometer per uur bleven toen hij besloot tot de landing, ter wijl zij daar in feite iets boven lagen. De copiloot had volgens Chang een waarde van 42 genoemd, terwijl het 48 had moe ten zijn. AP maakt. De index kwam al snel ruim in de plus te staan. Weer wat later gaf het koersenbord een verlies aan van 105 punten. Tijdens het laatste halfuur trad weer herstel op. De Dow sloot uiteindelijk met een klein ver lies van 16,46 punten (0,15 pro cent) op 11.283,30. Neutraal Het bestuur van de Fed ver klaarde overigens dat het voor de periode tot oktober zijn zoge heten 'neutrale' rentebeleid in tact laat. Dit houdt in dat de Fed-bestuurders vooralsnog niet naar een derde renteverho ging neigen, noch naar een ren teverlaging'. Financiële analis ten in New York waren gisteren - zoals te doen gebruikelijk - on derling verdeeld over de vraag of er dit najaar een aanvullende renteverhoging zal volgen. Alle Amerikaanse banken zullen naar verwachting de rentetarie ven die zij hun consumenten be rekenen aanpassen aan de ver hoging door de Fed, Voor de consument betekent dit dat le nen opnieuw iets duurder wordt. De groei van de Amerikaanse economie is aan het afzwakken. Toch dreigt er volgens de Fed oververhitting, omdat de blij vend lage werkloosheid werk gevers dwingt tot hogere uitga ven voor personeelskosten. Die kostenstijging wordt doorbere kend in de prijzen. Dit maakt dat het gevaar van inflatie ge leidelijk groter wordt. De Fed besloot vorig naj aar drie keer op rij tot een renteverlaging om de gezonde Amerikaanse econo mie te beschermen tegen de ge volgen van de crisis in Azië. De situatie in Azië heeft zich in middels genormaliseerd en daarom worden de renteverho gingen van gisteren en van eind j uni door velen in de markt aan geduid als een 'technische' in greep. GPD/KRF/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5