Nationale Taptoe in problemen PZC Vlinderstichting luidt noodklok dwarsstraten Heer Bommel en de Pasmunt varia woensdag 25 augustus 1999 Organisatie eist investering Op mijn gestapte olifant steelt harten O GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 anv^ door Yvonne van der Heijden Wie de Nationale Taptoe noemt, zegt in een adem Breda er achteraan. Na de 25e editie volgend jaar zou dat kun nen veranderen als de gemeente niet over de brug komt. Er moet onder meer uitbreiding van de tribunes komen. „De Taptoe is een evenement van wereldklasse. Onze ambitie is dat zo te houden. Wij hebben de gemeente Breda uitgedaagd daarin met ons mee te gaan", al dus voorzitter Ed van Dam van de organiserende stichting. Morgen is de openingsavond van het jaarlijks tiendaags fes tijn op het terrein van de Trip van Zoudtlandt Kazerne. „De Breda Taptoe heeft overal een goede naam en behoort, met de taptoes van Edinburgh in Engeland en van het Canadese Halifax, tot de top drie in de we reld. Wij willen bij de top blij ven. Dan moet je kwaliteit bie den en de beste orkesten van de wereld kunnen programmeren. De gemeente Breda zal moeten investeren als ze deze topattrac tie voor de stad wil behouden"', licht Van Dam het standpunt van de stichting toe. Kosten Het vijfjarig contract met de ge meente loopt volgend jaar af. Voor 2001 moeten nieuwe af spraken worden gemaakt over het evenement, waarmee aan zichtbare kosten een miljoen gulden gemoeid is. Het onder komen voor de leden van de mi litaire orkesten -wordt bijvoor beeld niet meegerekend, omdat het ministerie van Defensie die uitgaven voor haar rekening neemt. „Bij een militaire taptoe hoort een historische ambiance. Wij steken alleen al drie ton in de opbouw van een toepasselijk decor"verklaart Van Dam. Eén van de harde eisen van de stichting is een uitbreiding van de capaciteit van overdekte tri bunes. Op het ogenblik kunnen 4500 toeschouwers per avond de muzikale show aanschouwen. „Het is technisch mogelijk de capaciteit uit te breiden tot zes duizend zitplaatsen. Dat zal een dikke miljoen gulden gaan kos ten. Het is een forse investering, maar we kunnen dan ook meer inkomsten verwachten", stelt de voorzitter. Clustering Toch draait het bij het behoud van de Nationale Taptoe voor Breda volgens hem niet alleen om subsidies. „Geld alleen is niet genoeg. We moeten met de gemeente en andere belangheb benden om de tafel gaan zitten en een plan opstellen. Wij willen een clustering van evenemen ten, zodat het publiek meer re denen heeft om in de zomer naar Breda te komen. Dat zie je bij voorbeeld ook elk jaar in Nijme gen bij de Vierdaagse. Dan is het een hele week feest in de hele stad met allerlei evenementen. Het gaat erom dat je als stad vol doende hebt te bieden waar mensen op af komen en waar voor ze een paar dagen blijven hangen. Dan kun je naar ver loop van tijd je eigen broek op houden." De gemeente Breda zou de Tap toe niet graag uit de stad zien vertrekken en gaat er alles aan doen om een vertrek te voorko men. „Wij hebben de absolute intentie de Taptoe voor Breda te behouden. Na afloop van de Taptoe van dit jaar zullen we weer een gesprek hebben met het bestuur van de Taptoe en kijken hoe we in alle redelijk heid tot overeenstemming kun nen komen", verklaarde de woordvoerder van de verant woordelijke wethouder, Joost Gielen. GPD door Rob Hirdes Het gaat dramatisch slecht met de vlinders in ons land. De afgelopen tien jaar is het aantal gehalveerd. De Vlinder stichting luidt de noodklok. Zij vreest dat Nederland een land zonder vlinders wordt. Alleen krachtig ingrijpen van overheid en terreinbeheerders kan dat voorkomen. Vlinders behoren volgens de stichting tot een van de meest bedreigde diersoorten van ons land. Van de zeventig soorten die hier begin deze eeuw voor kwamen, zijn er inmiddels ze ventien uitgestorven. Dertig worden in hun voortbestaan be dreigd. De sterke achteruitgang in het vlinderbestand is slechts voor een klein deel te wijten aan en kele opeenvolgende matige zo mers, die van invloed zijn ge weest op de voortplanting. Grootste boosdoener is de mens. Vlinders zijn over het algemeen honkvast; ze komen niet of nau welijks buiten him leefgebied. Elke verandering in de kwali teit daarvan kan daarom funest zijn voor hun voortbestaan. Te veel grazende dieren, een ver keerd gekozen maaidatum of te grootschalig plaggen kunnen al snel leiden tot het verdwijnen van kwetsbare soorten. Ook verdroging en vergrassing van natuurgebieden hebben ui terst nadelige effecten. Vlinder soorten zijn vaak op één plant gespecialiseerd. Verdwijnt die, dan verdwijnt daarmee ook de vlinder. En weg is weg", waar schuwt Liesbeth van Agt van de Vlinderstichting uit Wagenin- gen. Om te redden wat er nog te red den valt, heeft de stichting een herstelplan opgesteld. Daarin wordt een klemmend beroep ge- (Advertentie) Vloeken in kano STANDISH Verenigde Staten De man die in de Verenigde Sta ten inmiddels bekend is als 'de vloekende kanovaarder' is ver oordeeld tot vier dagen dienst verlening in de kinderopvang en een boete van 7 5 dollar. De 25-jarige man werd in juni door een jury schuldig bevon den aan overtreding van een uit 1897 daterende wet in de staat Michigan die vloeken in de buurt van kinderen verbiedt. Boomer had in Standish enkele rollende vloeken laten horen nadat hij eerder dit jaar met zijn kano was omgeslagen. Een in de buurt dobberend echtpaar met twee jonge kinderen was naar eigen zeggen zo onthutst dat het snel van de plek weg- peddelde. Muizentrouw ATLANTA Verenigde Staten Het sociale gedrag van mannetjesdieren, en voor al hun neiging tot polyga mie, is genetisch bepaald. Een stukje DNA kan pro miscue, asociale dieren in trouwe, vriendelijke we zens veranderen. Dit beweren Amerikaanse wetenschappers na expe rimenten met muizen. Het team van Tom Insel en Larry Young uit Atlanta onderzocht verschillen in gedrag tussen de van na ture trouwe prairiewoel- muis en mannetjesmuizen die er van nature verschil lende partners op na hou den. Zij verklaren het ver schil in gedrag tussen de soorten uit de opbouw van hun DNA Om de proef op de som te nemen zijn promiscue mannetjesmuizen gema nipuleerd met de vasopressine van woel- muizen. Vasopressine is een natuurlijk hormoon dat in de hersenen van de meeste zoogdieren wordt geproduceerd. Het speelt onder meer een rol in sek suele activiteit en agres sief gedrag. De promiscue muizen bleken na toedie ning van de vasopressine socialer en zochten vaker hetzelfde vrouwtje op. De krant staat vol mot topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld.Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeron of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. Vuilnisescorte RIODE JANEIRO Brazilië De vuilniswagens in Rio de Janeiro krijgen voortaan politiebe scherming om misbruik door criminelen te voorkomen. Volgens burgemeester Conde gebruiken misdadigers de wagens om wa pens, drugs en lijken te vervoeren. Voor het plan wil Conde sommige verkeersagenten bewapenen. De gouverneur van de deelstaat Rio keurde het plan goed. De Braziliaanse krant O Globo onthulde recent dat drugscrimine len personeel van reinigingsbedrijf Comlurb dwingt 'transport diensten' uit te voeren. De politie controleerde de wagens nooit. Link dutje JERUZALEM Israël Een dutje na de lunch kan ge vaarlijk zijn voor de gezond heid. Ouderen die siësta hou den, gaan vaker dood dan zij die slechts een keer per dag slapen. Dit blijkt uit onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Hadas- sah in Jeruzalem. Tijdens een zes jaar durende proef met 450 bejaarden boven de zeventig jaar overleed twintig procent van de groep die siësta hield. Van de bejaarden die geen mid dagdutje doet, stierf elf procent. Een mogelijke verklaring voor de hogere sterfte onder de siës tahouders is de stijging van de bloeddruk en versnelling van de hartslag na het wakker worden. Die zorgen voor het verhoogde aantal hartaanvallen en beroer tes 's ochtends. Uit nieuw onder zoek bleek dat ook bij de siësta de bloeddruk daalt. MAE HONG SON Thailand De 38-jarige olifant Motola staat volop in de belangstelling sinds ze vorige week bij de Thais-Myan marese grens op een mijn stapte. Ze kreeg het ongeluk tijdens een pauze bij het houtsiepen. De lin- kervoorpoot van Motola is door de mijnexplosie gescheurd. Na een zware reis naar het. Olifantenzie kenhuis in Noord-Thailand constateerde veearts Preecha Paungkham dat de poot zwaar ontstoken was. Aangezien de toestand van Motola hard achteruit ging, besloten artsen dat haar poot moet wor den geamputeerd en dat ze een kunstpoot krijgt. Nadat Motola op de televisie was geweest ontving ze tientallen donaties. Maar volgens de Stichting Vrienden van de Aziatische Olifant is nog maar een fractie binnengekomen van de benodigde één miljoen baht 54.000). foto Tawatchai Kemgumnerd/RTR D Toonder Studio's daan op organisaties als Natuurmonumenten, Staats bosbeheer en de provinciale landschappen om te werken aan het behoud van de nog aanwezi ge vlindersoorten. Ook met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij is hier over contact. Natuur vind j e echter niet alleen in natuurterreinen, maar ook vlak bij huis. De Vlinderstich ting wil daarom dat gemeenten met een aangepast beheer van groene ruimten ook een bijdra ge leveren aan een vlindervrien- delijke omgeving. „Maar om het herstel uit te kun nen voeren, hebben we een heel breed draagvlak nodig. Pas als iedereen, van overheid tot parti culier en van terreinbeheerder tot tuinliefhebber, beseft dat de vlinders het zonder extra aan dacht niet redden, kunnen we echt goed werken aan vlinder herstel." Daarom zijn ook de particuliere tuin en het balkon in de red dingsoperatie betrokken. Er is een toptien van planten voor vlinders. Die planten heb ben het hele vlinderseizoen nec- taraanbod. Die lijst is als volgt samengesteld: Op de eerste plaats de vlinderstruik, gevolgd door ijzerhard, beemdkroon, damastbloem, hemelsleutel, herfstaster, koninginnekruid, lavendel, vaste muurbloem, en- kelbloemige Afrikaantjes. De vlinder als ernstig bedreigde diersoort is geen typisch Neder lands probleem. In opdracht van de Raad van Europa heeft de Vlinderstichting een analyse gemaakt van de situatie van de vlinders in heel Europa. Zij deed dat samen met The British But terfly Conservation, haar Britse evenknie. De uitkomst is dat van de 575 soorten in Europa er 69 bedreigd worden. GPD Super en Hieper liepen naar de toog en wensten vriendelijk goede middag. „Eindelijk weer onder ouwe jongens", sprak de eerste, ter wijl hij aan de tapkast plaats nam. „Dat is langgeleden, Evert! Geef mij maar een heldere." „Mij ook", zei Hieper, die rinkelend volgde. „Hèhè! Gezellig hier, hoor! Kijk, Jantje is er ook! Dag, Jantje. We geven een rondje, hè baas?" De waard maakte echter geen aanstalten om de bestelling uit te voe ren. Hij leunde over zijn toog en wees met holle ogen op de buidels, die de spreker torste.„Wat heb je daar?" vroeg hij. „Een beetje kleingeld", verklaarde Super. „We willen ons wat ontspannen." „Kleingeld", mompelde de klant die als Jantje was aangeduid. Hij puzzel Cryptogram Horizontaal: 3. Stof van een vrouwelijke klant (7); 6. Weer eenherhaling van een wielerevenement (6); 8. Eenbroekje om erin te ko men (4); 11. Europeaan om buiten te blijven (5); 13. Een vlasarbeider gebruikt Om weer slimmer (5); 14. Constitu tie van een Europeaan in haarversteviger (6). Verticaal: 1Aldus dubbel matig (4); 2. Studietoelage voor speculan ten (5); 4. Twee van de Duitsers zijn in de haak (4); 5. Bewe gingsvrijheid voor een zwemmer (7); 7. Buitensporig pand (6); 9. Draaide as in het slot! (4); 10. Precies, er is geen be weging in te krijgen! (3); 12. Het dier in de sport (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en der de verticale ko lomzijn: TOESTAND en ALGEMEEN. Het sleutelwoord luidt: AFDEKSTRIP. IrAnsfer OpLetten ErGerlijk SpEurder TaMarisk AnEkdote NiEtsnut DyNamiek Door: Jordi Bloem Een zuidoostelijke wind brengt van daag vochtige en warme lucht met zich mee. Het kwik in de thermometerbuis loopt snel op en rond 12 uur vanmiddag is het vrijwel overal in de regio al 25 graden. Uiteindelijk wordt het later vanmiddag omstreeks 26 graden, aan zee 24 graden. Door de hoge luchtvochtigheid is de warmte niet aangenaam. De zon schijnt daarbij wat flets door de (hoge) wolkenvelden heen. Een onweerscomplex boven Frankrijk onder neemt pogingen om in de loop van vandaag een einde te maken aan de kort durende warmte. Dit gaat geleidelijk lukken. Vanavond is er daardoor in het zuidwesten van de regio al een enkele bui mogelijk. Vannacht wordt geheel Zeeland ondergedompeld en plaatselijk kan een behoorlijke hoeveelheid water naar beneden komen. Het koelt slechts enkele graden af naar minimaal 16 a 17 graden. Morgen passeert het Franse onweerscomplex onze regio. De ochtend kan nog wel redelijk verlopen: het is dan vrijwel overal droog en de zon laat zich af en toe zien. Daardoor stijgt de temperatuur naar een graad of 23. Morgen middag ontwikkelen zich op nieuw regen- en donderbui en. Net als komende nacht kunnen ze plaatselijk zwaar uitpakken. Vooral waterspor ters moeten uitkijken, want de wind kan rondom buien plotseling flink uithalen. Buiten de buien om waait een matige zuidwestelijke wind, boven open water vrij krachtig, kracht 5. Vanaf vrij dag is het dan iets minder warm met ongeveer 22 gra den. Bovendien laat de zon zich van tijd tot tijd zien en blijft het meest droog. Warm [fiji Vooruitzichten donderdag vnjdag weer max, min. wind 23' 16° ZW 4 22= 15° W 3 22= 13° ZW 3 Zon O Maan woensdag onder 20.48 donderdag op 6.47 woensdag onder 4.33 donderdag op 20.41 greep het flesje dat voor hem stond en schoof zijn tafel opzij om vrij - heid van beweging te krijgen. „Pasmunt", gromde hij. „Pasmunt?" vroeg Hieper. „Och, zo kan je het noemen. Het is goed geld, hoor. We..." Op dat moment daalde de fles met kracht neer, zodat zijn hoed plotseling over de ogen zakte en de lust tot spreken hem ver ging. „Wat moet dat?" vroeg Super verrast. „Kan je wel, tegen zo'n kleine?" Hij kreeg geen antwoord; de waard sprong met een geoe fende beweging over de tapkast, terwijl Jantje zich met een grom mend geluid op de geldzakken stortte. Nu begreep de geldmaker, dat ook hier de gezelligheid ver te zoeken was en hij begon zijn mouwen op te rollen. Nautisch bericht Er waait een zuidoostelijke wind, kracht 3 a 4. Het zicht is over het algemeen goed. De kustwatertemperatuur bedraagt 19 graden. Vanavond zou het kunnen gaan onweren. Waterstanden WOENSDAG 25 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West DONDERDAG 26 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath' Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm 02.00 197 14.16 202 08.05 158 20.35 180 02.20 222 14.40 228 08.36 167 20.59 189 03.16 261 15.36 267 09.32 196 22.00 214 02.10 148 14.15 150 08.10 114 20.30 137 03.25 151 15.45 151 09.25 11821.50 141 02.12 143 14.23 140 08.04 064 20.30 087 03.35 170 15.45 171 09.25 132 21.55 155 03.30 162 15.55 160 09.20 127 21.45 149 Hoog water Laag water uur cm uur cm uur cm uur cm 02.36 220 14.51 222 08.46 168 21.09 195 02.56 245 15.10 247 09.16 177 21.42 204 03.56 28816.13 288 10.15 205 22.46 227 02.35 16614.50 165 08.45 119 21.05 146 04.10 164 16.20 161 10.00 120 22.25 146 02.43 162 14.56 155 08.34 066 21.00 094 04.10 18616.30 184 10.05 135 22.35 161 04.25 174 16.45 169 10.05 129 22.30 156 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O _AA_ eie lichte sneeuw matige sneeuw zwaresneeuw Cchteregen matige regen zware regen -yr onwea hagel recept «.«w*™» Koolraap met Friese nagelkaas Opnieuw een hoofdgerecht waaraan vlees noch vis of ge vogelte te pas komt. Ditmaal draait alles om koolraap die juist in de late zomer- en vroege herfstmaanden veel beter smaakt dan in de wintermaanden. Friese nagelkaas verleent aan het gerecht een heel opvallend accent. Hoofdgerecht voor 2 personen: 1 kleine koolraap, schoongemaakt ca. 350 gram; 450 gram aardappelen, vastkokers; zout; 75 gram Friese nagelkaas, dikke plak, in kleine blokjes gesneden; ca. 45 gram boter; 30 gram bloem, gezeefd; 3 dl melk; 50 gram geraspte jong bele gen Goudse kaas; geraspte nootmuskaat, witte peper uit de molen. Snijd de koolraap eerst in vingerdikke plakken en vervolgens in repen. Doe precies zo met de aardappelen. De vergelijking met 'patat' van koolraap en aardappelen is juist. Zet koolraap en aardappelen elk apart op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Kook beide niet veel langer dan 16a 17 minuten. Laat alles in een vergiet uitlekken en afkoelen. Verhit een pannetje met dikke bodem en laat er 35 gram boter in smelten. Roer de bloem erdoor. Blijf roeren tot een vrij smeuïg mengsel is verkregen. Schenk de melk erbij en blijf roeren tot alles aan de kook is gekomen en een gebonden saus is verkregen. Laat de saus ten minste 6 minuten zachtjes pruttelen. Voeg hierna eventueel nog wat melktoe indien de saus wat al te dik is uitgevallen. Doe het niet eerder, want door de saus zachtjes te laten koken verliest de roux aan bind- kracht en daardoor kan de saus al wat dunner worden. Laat, onder voortdurend roeren, de helft van de geraspte kaas in de saus oplossen. Proef de saus en voeg naar eigen smaak en inzicht zout, peper en nootmuskaat toe. Beboter een ovenvaste schaal. Schep koolraap, aardappelen en Friese kaas door elkaar. Verdeel alles zo gelijkmatig mo gelijk over de bodem van de schaal. Schenk de saus er even eens zo gelijkmatig mogelijk over uit. Strooi de rest van de geraspte kaas er over en leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 graden C voor verwarmde oven. Laat er in ca. 25 minuten een fraai goud bruin korstje op bakken. Dien het gerecht in de ovenschaal Europa: Warmer 37 V: 44 35 VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 25 AUGUSTUS 199° Vandaag en de komende dagen wordt het weer in West-Europa beter en stijgt het kwik naar hogere waarden. De gangmaker hier van is een groot hogedrukgebied met een kern boven Noorwegen en een boven Rusland. Het gevolg is mooi weer in een gebied van Zuid-Scandinavië tot in Roemenië. Een plaatselijk buitje behoort nog wel tot de mogelijkheden, maar de temperatuur loopt al aardig op. Zo wordt het 21 a 22 graden in het zuiden van Scandinavië tot 26 graden in Slowakije. In Turkije vallen ook vandaag weer regen buien waarbij lokaal ook onweer voorkomt. De temperatuur loopter op tot gemiddeld 32 graden. De hittegolf die in mei in Griekenland is begonnen gaat gestaag door. In Athene is het bijna iedere dag war mer geworden dan 31 graden. Als "uitschieters" zijn er twee dagen geweest met een maximumtemperatuur van 29 graden en één van 40,1 graden. Ook op de Balkan en in Italië gaan de hittegolven door. De zon schijnt opnieuw uitbundig en het kwik in de thermometer stijgt met gemak tot boven de 30 graden. Ook in Noord-Afrika en Spanje laat de zon niet verstek gaan en doet goed zijn best om in de binnenlanden de temperatuur boven de 40 graden te laten uitko men. Door een depressie is het op de Britse eilanden en in Frankrijk een stuk minder mooi weer met regen- en onweersbuien. het weer Zeeland: Broeierig Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4