Kans op veilige fietsroute slinkt Een politicus heeft zelden echt vakantie PZC Trotse jachten pronken in Goes Rode Kruis juicht alle initiatieven voor Turkije toe Zeeuwse jeugdzorg krijgt langverwachte extra financiële steun Provincie geeft groen licht voor aanleg van themapark in Hulst zeeland 18 Oostburg wil laatste poging doen voor pad naar Groede woensdag 25 augustus 1999 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De kans dat het fietspad Groede-Oostburg er alsnog komt, is zo goed als ver keken. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen heeft zich altijd al verzet tegen de aanleg, maar de raadsleden van de gemeente Oostburg zullen nog één poging doen om het algemeen bestuur van waterschap Zeeuws-Vlaan- deren op andere gedachten te brengen. Lukt dit niet. dan wordt de acht ton die de gemeente altijd speci aal voor het fietspad heeft ach tergehouden, gespendeerd aan de aanleg van het fietspad Cad- zand Bad-Cadzand Dorp. Waterschap Zeeuws-Vlaande ren blijft zich verzetten tegen de plannen, ook al hebben de inwo ners van Groede en Oostburg en de gemeente zelf zich al jaren sterk gemaakt vóór de realisatie van de zo gewilde voorziening. Toen de plannen jaren geleden werden geopperd, begon het Oostburgse college van burge meester en wethouders direct met planbesprekingen met het toenmalige waterschap het Vrije van Sluis. Het dagelijks bestuur was niet voor de plan- door Roelf Reinders MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt bijna 280.000 gulden van het ministerie van Volksgezondheid om aan de zorg voor kinderen en jongeren te besteden. Het overgrote deel gaat naar het Bureau Jeugd zorg, de toegangspoort voor de jeugdhulpverlening. Het Ad- vies- en Meldpunt Kindermis handeling in Middelburg krijgt de rest. Het geld komt van de bijna ze ventien miljoen gulden die de regering dit jaar extra voor de jeugdzorg in Nederland heeft uitgetrokken. Dit geld zat er al een tijd aan te komen. De Zeeuwse gedeputeerde voor jeugdhulp L. Coppoolse ver zuchtte vorige week nog dat het geld wel wat lang op zich liet wachten. Het AMK, dat in actie komt bij kindermishandeling of vermoe dens daarvan, krijgt 23,000 gul den erbijHet Bureau Jeugdzorg krijgt 256.000 gulden. Dit bu reau is de samenwerking van de Zeeuwse instellingen voor jeugdhulp dat er voor moet zor gen dat kinderen en jongeren in de problemen de juiste hulp krijgen. De provincie moet nog met de Zeeuwse instellingen voor het nen te porren, tot ergernis van de raadsleden. „Lange tijd stond het licht op oranje en hadden we nog hoop dat het fietspad er alsnog zou komen", zei de Oostburgse wet houder L. Wille dinsdagavond tijdens de commissie Verkeer. „Nu ben ik bang dat het licht op rood staat en dat dit ook de vaste stand blijft." Zowel de raadsleden als vooral ouders van schoolgaande kin deren op de route, hadden al va ker geklaagd over de onveilige situatie die fietsers onderweg tegenkomen. Vooral de onveili ge oversteken waren punt van kritiek. De verschillende frac ties namen geen genoegen met de afwijzing van het water schap en maakten zelf schetsen zodat de aanleg goedkoper zou kunnen en de gemeente niet meer in grote mate afhankelijk zou zijn van het schap. Deze plannen verdwenen alsnog van tafel. Bijval Wille drong er gisteravond bij de commissieleden op aan in de officieuze sfeer nog een keer met het algemeen bestuur van het waterschap te pralen. Dat zeg den zij toe, maar PvdA'er R. Ha- algemeen maatschappelijk werk (AMW) over de precieze besteding van het geld onder handelen. Het maatschappelijk werk verzorgt - samen met het kinder- en jeugdpsychiatrisch centrum Ithaka - de eerste con tacten met jongeren die de Zeeuwse jeugdhulp ingaan. Heikel punt is de toegankelijk heid van de kantoren van het AMW. De overheid wil dat jon geren die hulp willen er ook 's avonds terecht kunnen. Omdat het AMW in heel Zeeland acht locaties voor eerste gesprekken heeft, gaat het veel geld kosten als de instellingen daaraan wil len voldoen. In een recent rapport over het Bureau Jeugdzorg staat dat de inzet van specialisten voor een goede diagnose bij zeer inge wikkelde problemen van jonge ren een groot probleem is. De verschillende instellingen voor jeugdzorg hebben niet genoeg geld en personeel om dat zelf te doen. Soms moet het Bureau Jeugdzorg specialistische insti tuten uit de rest van Nederland inhuren om uit te zoeken hoe een jongere het beste kan worden geholpen. Om ervoor te zorgen dat ook jongeren met ingewik kelde problemen de juiste hulp krijgen, gaat een gedeelte van het geld hier naartoe. door Ingrid Huibers GOES - De blinkend opgepoetste, broe derlijk zij aan zij gelegen voordekken van een aantal grote jachten in de haven van Goes proberen elkaar de loef af te steken. Ook de teakhouten tuinsets op de achter dekken lijken in een felle concurrentie strijd verwikkeld. Goes is voor even net het Franse Saint- Tropez, waar bezoekers zich sinds jaar en dag aan de enorme motorjachten kunnen vergapen die dobberen in de haven. Dat kan - net als nu in Goes - trouwens op elk gewenst moment van de dag. Varen lijkt, getuige het enorme aantal boten dat tot laat in de middag nog in de haven ligt, niet de voornaamste bezigheid van de trotse jachteigenaren. foto Dirk-Jan Gjeltema melijnck, met bijval van de overige commissieleden, bena drukte wel dat dit toch echt de laatste keer zal zijn. De aanleg van het fietspad Groede-Oost burg staat wel als zodanig ver meld in de begroting voor 2000, maar Wille is er vrijwel zeker van dat de 800.000 gulden ge bruikt zal gaan worden voor de realisatie van het fietspad Cad- zand Bad-Cadzand Dorp. door Barend Pelgrim HULST - De provincie geeft haar fiat voor de aanleg van the mapark Reynaertland en bijbe horend buitenbad bij het zwem bad aan de Kreekzoom in Hulst. Gedeputeerde Staten bena drukken wel dat het hoog tijd wordt voor een gemeentelijke beleidsvisie voor recreatiecon centratie in Hulst. Burgemeester en wethouders van Hulst hebben de provincie het rapport van projectontwik kelaar Trammell Crow Neder land ('een visie op de kwalitatie ve versterking van Hulst als toeristisch-recreatieve koop stad') voorgeschoteld als be leidsdocument. GS merken in de toestemming voor Reynaertland op dat het rapport van Trammell Crow, het bedrijf dat schermt met plannen voor een Outlet Village in Hulst, bij lange na niet afdoende is. Het gemeentebestuur van Hulst is echter nog volop bezig met het samenstellen van een complete beleidsvisie voor de toekomst. Deze visie moet voldoen aan de vereisten die staan geformu leerd in het Streekplan van Zeeuws-Vlaanderen. Het Tram- mell Crow-rappoit is daarom veel te summier. Het provinciaal bestuur wilde bijvoorbeeld dui delijkheid over een aantal ont wikkelingen die samenhangen met het opzetten van Reynaert land. Hotels Er wordt in de ideeën voor het themapark gerept van de bouw van hotel(s) en de aanleg van kampeergelegenheid, maar dat is op papier nog niet uitgewerkt. Verder wil de provincie weten hoe het staat met de plannen voor een bedrijventerrein aan de Wittebrugstraat, iets waar maar geen schot in komt als ge volg van de moeizame grond verwerving. Ook heeft Middelburg meer aandacht gevraagd voor de eco nomische en maatschappelijke uitvoerbaarheid van Reynaert land. GS zijn echter van mening dat Hulst zich voldoende be wust is van al deze vereisten en daarom mag de aanleg van het themapark plus open lucht- zwembad doorgang vinden. Bo vendien dreigt Hulst een Euro pese 5B-subsidie mis te lopen als niet rap wordt begonnen met de bouw. Burgemeester A Kessen van Hulst meldt dat de gemeente wel degelijk bezig is aan een se rieuze beleidsvisie maar dat dit enige tijd kost. „Daar is allerlei onderzoek voor nodig en ook moeten nieuwe bestemmings plannen en Milieu Effect Rap portages opgesteld worden. Het rapport van Trammell Crow hebben we ingeleverd om for meel te melden dat we bezig zijn met het ontwikkelen van iets. Dat rapport was louter op basis van summiere informatie maar hiermee voorkomen we dat GS formeel niet op de hoogte zijn van onze werkzaamheden. We hebben een lijst met argumen ten aangedragen en die zijn bij de provincie bekend." Het is de bedoeling dat de Hulster be leidsvisie eind 1999 klaar is. Bezwaarschrift inrichting Cletemspolder afgewezen GROEDE - De bezwaren die S. de Hullu uit Groede bij Gede puteerde Staten (GS) heeft ge deponeerd over de gevolgde procedure rond de inrichting van de Cletemspolder in Groede tot wandelgebied, zijn door GS resoluut van de hand gewezen. Volgens De Hullu werd de in spraakprocedure voor omwo nenden niet goed uitgevoerd. Het is volgens hem niet faii tegenover belanghebbenden om de plannen door te voeren, zon der dat op- of aanmerkingen ge geven konden worden. GS bestrijden deze zienswijzf en voeren in een brief aan De Hullu aan dat zij een inloop* avond voldoende vinden. Zij hebben er begrip voor dat hei aantal vergaderingen vanwege de onvoltalligheid van de land inrichtingscommissie tot ee: minimum wordt beperkt. Ooi schaarden zich naast het Rijk de provincie, de recreatiesecta en natuurbeschermingsvereni gingen de gemeenten Oostbun en Sluis-Aardenburg unaniert achter de plannen en gaven zi aan vóór een snelle uitvoering van de inrichting te zijn. Duiksport taboe in voormalige werkhavens NEELTJE JANS - Sportduikers zijn niet langer welkom in de voormalige werkhavens in de monding van de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten daarvoor voortaan geen ontheffingen meer te zullen verlenen. Dat ge beurt op herhaald en uitdrukke lijk verzoek van Rijkswater staat. De dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat in Zeeland vond al geruime tijd dat de pro vincie geen toestemming meer diende te geven voor het duiken bij de reservepijler in het voor malige bouwdok en in andere havens bij de Oosterscheldeke- ring. Reden daarvoor was dat de veiligheid van de duikers door het toegenomen scheepvaart verkeer niet langer kan worden gegarandeerd. In de voorwaarden voor de ont heffingen stond weliswaar dat ook toestemming moest worden gevraagd van Rijkswaterstaat, maar daar kwam het meestal niet van door de korte tijd tus sen het verlenen van de onthef fing en datum van het duikeve- nement. Voor Rijkwaterstaat zat er dan niets anders op dan het duikgezelschap alsnog te weigeren. „Maar wat doe je als een groep duikers in volle uit rusting klaar staat om onder water te gaan", zegt H. Jager, hoofd van de dienstkring Delta- kust, waaronder de Ooster- scheldekering valt. „Wegstu ren? Dat kun je die mensen ook niet aandoen. Dus dan laat je het maar zo." Volgens De Jager gebeurde het wel enkele keren per jaar dat de provincie tegen de zin van Rijkswaterstaat dui kers toestemming verleende. GS hebben nu plechtig beloofd dat niet meer te doen. Provinciaal kampioenschap akkerploegen WILHELMINADORP - De Zeeuwse Ploegkampioenschap- pen zijn dit jaar op zaterdag 4 september in de Wilhelminapol- der bij Wilhelminadorp. De 35 deelnemers strijden in vier categorieën: antieke trac toren met ploegen, rondgaande ploegen, tweescharige wentel- ploegen, drie- en meerscharige wentelploegen. De wedstrijd begint om 12.30 uur op de grond van de Koninklijke maatschap tussen Eigenaren van Gronden in de Wilhelminapolder, even ten noorden van Wilhelmina dorp. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Tal van lokale initiatieven zijn de afgelopen dagen in Zeeland ontplooid om de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije te helpen. Het Rode Kruis staat sympathiek tegenover het inzamelen van kleding en gereedschap. Me ningsverschillen in de Turkse gemeenschap in Zeeland over de wijze van inzamelen zijn bij gelegd. Y. Coban van de moskee in Mid delburg maakte maandag be kend dat er donderdag een eigen inzamelingsactie gehouden wordt. H. Akdag consulent min derhedenbeleid voor de provin cie Zeeland, was er niet enthou siast over. 'Geef geld en geen spullen', adviseerde deze. Het Rode Kruis en de Turkse zusterorganisatie de Rode Hal ve Maan hadden daar volgens hem om gevraagd. Dat er buiten het gironummer 797 geld wordt ingezameld, vond hij eveneens niet gelukkig. Gisteren hebben beide heren met elkaar gespro ken. Akdag steunt nu de actie van Coban. Akdag is overtuigd dat de spullen die ingezameld worden noodzakelijk zijn. Hoe wel hij zelf de voorkeur geeft aan gironummer 797 vormt het eigen nummer van de moskee ook geen probleem meer. „Als het geld maar overgemaakt wordt", dat is volgens Akdag het enige dat nu telt. Goede relaties De SamenwerkendeHulp Orga nisaties (SHO), met daarin het Rode Kruis, hebben dinsdag be sloten de lokale initiatieven toe te juichen. „Je zou verwachten dat wij tegen zijn," aldus SHO- woordvoerder H. van Dam. „Met de laatste gezamenlijke actie, die voor Kosovo, waren we dat ook. Toen was er zo'n bu reaucratie en kwamen spullen op onduidelijke plekken te recht. De Turkse gemeenschap heeft echter goede relaties. Ze weten waar in Turkije behoefte aan is." Ook het geven van pijnstil lers en andere medicijnen is geen probleem. Van Dam: „Art sen in het rampgebied controle ren de medicamenten." Coban, wiens wouw en kinde ren nog in Istanboel zijn, is te vreden. De provincie Zeeland, gemeente Middelburg, de Zeeuwse Raad van Kerken en tal van organisaties van mi granten steunen hem nu. „Ik ben de hele dag al aan de tele foon." De Turkse attaché in Den Haag heeft hem een lijst ge stuurd. Wasmiddelen, shampoo; kindervoedsel, luiers, vuilnis-; zakken, EHBO-sets. rolstoelen, krukken en gereedschap, ze kunnen het in Turkije allemaal gebruiken. Een Middelburgse trucker is bereid gevonden het materiaal gratis naar Schiphol te vervoeren. Temeuzen Donderdag kunnen de Zeeuwen vanaf 11.00 uur hun spullen aan het Oostkerkplein in Middel burg afgeven. Coban hoopt de actie nog uit te breiden naai Temeuzen en Axel. Dat er door de moskee in Mid delburg op een eigen gironum mer geld wordt ingezameld, is eveneens geen probleem voor de SHO. „De Turkse gemeenschap is zo hecht dat we ons daarovei geen zorgen maken of dat gele goed terecht komt", aldus Var Dam. Iedereen doet wat hij kan. De fa milie Gumus uit Vlissingen ver zamelt tenten en vouwcara vans. Negentien tenten en twei vouwwagens telden ze gisterei aan het eind van de middag. Vol gensJ. de Vries-Gumus zijn zeil goede staat. „De mensen kijkei de tenten eerst nog na." Eer transportbedrijf uit Goes ver voert ze naar Schiphol. Kindertheater 't Klapbankji geeft 1 september een benefiet voorstelling voor Turkije. Di clowns Soki en Rum treden oj voor kinderen van 4 tot en me 11 jaar in de Stenge te Hein kenszand. C. Hogendrager, alia Soki: „Bij een oorlog doe ik he niet, daar hebben altijd twe mensen schuld aan, maar zo'i aardbeving, wie kan daar wa aan doen?" Kaartjes zijn tier gulden per stuk. Pompoen Henk Neeskens en Ruud Nieu wenhuijse uit Schore, allebe twaalf jaar, proberen op hun ei gen manier de slachtoffers vai de aardbeving te helpen. Me zelfgekweekte pompoen gaa zij deze week in hun dorp lang de deur. Wie anderhalve guide betaalt, mag het gewicht van d vrucht raden. De pompoen zei is, bij de goede oplossing, d prijs. Het; ingezamelde geld wil len beide jongens overmaken o giro 797. Leen van Dijke (RPF). foto Ruben Oreel Jan te Veldhuis (VVD). foto Ruben Oreel Tweede-Kamerleden altijd stand-by met mobieltje en voice-mail door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gebouw van de Tweede Kamer is verlaten. Slechts een enkel kamerlid laat zich zien. Bijna onherken baar. In vrijetijdskleding. De meeste volksvertegenwoordi gers 'genieten' nog van het zo merreces, al zijn ze praktisch allemaal bereikbaar. Op hun mobieltje. Acht weken duurt het zomer reces van de Tweede Kamer. „Wel erg lang", vindt WD'er Jan Geluk uit het Schouwse Schuddebeurs. Een mening die door al zijn vijf Zeeuwse colle ga's wordt gedeeld. Niet dat ze al die tijd stilzitten. „Als kamerlid ben je een kleine zelfstandige. Je bent nooit klaar." Geluk is de eerste twee weken in Griekenland ge weest. Om daarna op halve kracht door te werken, tot de onrust in agrarisch Nederland losbarstte over een verbod op 42 bestrijdingsmiddelen. On gewild waren zijn dagen weer gevuld. Ook al zou je als kamerlid aan het alledaagse politieke circus willen ontsnappen. Het lukt niet. Ze hebben het aan zich zelf en de moderne techniek te wijten. CDA-kamerlid Siem Buijs uit Goes is op vakantie in Frankrijk, zijn mobieltje bin nen handbereik. Meter post „Vijf weken werken, drie we ken vakantie." Zo ziet Buijs' verdeling van het zomerreces eruit. „Spullen opbergen. Je sie het einde van een onfor tuinlijk verlopen reces. „Wij waren van plan op vakantie te gaan, voor het eerst in driejaar. Vier of vijf weken, maar het is er opnieuw niet van gekomen. Hernia en familieomstandig heden gooiden roet in het eten. Thuis wisten media hem ge makkelijk te vinden. En hij voorzag kranten van artikelen voor de opiniepagina. In NRC Handelsblad pleitte hij voor inkrimping van de rijks overheid, om de ministeriële verantwoordelijkheid reëler en directerte maken. Zo kan de Tweede Kamer de ministers beter controleren. Want het kan beter, al voldoet de over heid in Nederland volgens hem 'aan de strengste elementaire beginselen van goed bestuur'. Waarop de liberaal consta teert: 'Er gaat best wel eens iets fout, maar dat gebeurt ook in het bedrijfsleven'. Wordt ver volgd, komend kamerseizoen. Gewoon thuis Evenals Te Veldhuis is Gerrit Schoenmakers (PvdA) 'ge woon' thuis gebleven, in Mid delburg. „Je komt eindelijk toe aan de dingen waarvoor je nor maal geen tijd hebt. Sporten, naar de volkstuin en het strand. En ik heb mijn voorzit terschappen van het Zeeuws Biologisch Museum en Nieuwe Muziek. Dat gaat gewoon door." Acht weken zomerreces is ge noeg voor Schoenmakers. „Veel langer zou niet goed zijn. Plet land moet weer een keer Worden bestuurd." Jan Geluk (WD). krijgt wekelijks nog een meter post. En ik heb me voorbereid op de behandeling van onder werpen in de Kamer, zoals de Horecawet." Terloops stelde Buijs begin augustus nog drie kamervragen, onder meer over de ambulancezorg in Zeeland. „Wat er ook gebeurt, wij gaan nü op vakantie." Leen van Dij ke, fractievoorzitter van de RPF, was het beu pakweg twee weken geleden. Het werk bleef hem in Middelburg achtervol gen. „Het kabinet kwam onver hoeds met een vergaande be slissing over euthanasie. Dan moet je reageren. En je wordt gevraagd voor interviews. Zo blijf je constant bezig, als je niet oppast." Vandaar zijn be sluit écht op vakantie te gaan, wel met de voice mail aan. Voor het geval dat.... Stage Van Dijke wil zich niet bekla gen. Het hoort erbij en hij zoekt het zelf op. Elk zichzelf respec- foto PieterHonhoff terend kamerlid volgde vroe ger stages bij een bedrijf of in stelling. Om het contact met de samenleving te versterken. Van Dijke is drie dagen bij DSM geweest en bij de door hem zo fel bekritiseerde doua ne, in Rotterdam. Eind deze week trekt hij zich met fractie genoten terug 'op de hei' ter voorbereiding op het nieuwe politieke jaar. Ook de VVD-fractie komt dan bij elkaar. Voor de Middelbur ger Jan te Veldhuis is deze ses

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42