Verstrekking bijstand willekeurig Verdachte moord Whitley meerderjarig PZC PvdA noemt defensiestudie VVD flutstuk Poldermolen wijkt voor veiling Korting voor surfers. Nederland is minder in trek als asielland binnenland Aanvullende uitkeringen door gemeenten lopen fors uiteen Schoolverlater profiteert van krapte arbeidsmarkt www.kpnzakelijk.nl woensdag 25 augustus 1999 door Cees van der Laan DEN HAAG - Coalitiepartijen PvdA en D66 hebben geen goed woord over voor het gisteren gepubliceerde defensierapport van de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD. „Het is een flutstuk met zeer conservatieve stel- lingnames", zegt Van den Bergh, voorzitter van de com missie defensie van de PvdA Ook D66-Kamerlid Hoekema verwijst het rapport 'Gerom mel achter de kim' van WD- onderzoeker P. van Schie naar de prullenbak.,Het lij kt wel of het rapport in 1989 is geschre ven, voor de ineenstorting van het communisme. CDA-Kamerlid Van Ardenne betreurt de conclusie van het rapport dat Nederland minder vaak aan vredesoperaties moet deelnemen en dan nog alleen als er nationale belangen in het geding zijn. Ook minister De Grave van De fensie, zelf lid van de WDlijkt weinig onder'de indruk van de analyse van de Teldersstich ting. Hij repte bij het in ont vangst nemen van verschillen van inzicht tussen zijn opvat ting, verwoord in de begin dit jaar gepubliceerde hoofdlij nennotitie, en het rapport. Volgens Van Schie is het be langrijkste veiligheidsrisico voor Nederland de dreiging van massavernietigingswa pens door 'het Westen vijandi ge regimes'. „Deze defensie- taak wordt verwaarloosd", stelt hij. Ook vreest hij con frontaties met Rusland, China of andere landen in het Oosten. Volgens De Grave gaat het hier niet om een 'acuut probleem' en investeert Nederland in an ti-raketsystemen. Ook acht hij de militaire dreiging uit het Oosten minder actueel. Met Van Schie's analyse om terug houdender te zijn met deelna me aan vredesoperaties, is De Grave het niet eens. Dat kan Nederland als belangrijke in dustriële natie en als NAVO-lid niet maken, stelt hijGPD Agressietraining bij brandweer UTRECHT - De Utrechtse brandweer overweegt zijn perso neel te gaan trainen in het omgaan met agressieve omstanders bij branden. De afgelopen maanden zijn brandweerlieden tijdens de uit oefening van hun functie enkele malen bedreigd. Het Nederlands Brandweer Instituut doet onderzoek in heel Nederland naar agressie tegen brandweerlieden. Hoewel het onderzoek nog niet is afgerond staat al vast dat Utrecht on gunstig afsteekt bij de rest van Nederland. De agressie waar de brandweer incidenteel mee te maken krijgt, betreft omstanders die brandweerlieden hinderen bij hun werk door in de weg te lopen of door fysieke bedreigingen te uiten. Er wordt ook uit brandweerauto's gestolen. GPD Personeel gekneveld bij overval RIJNSBURG - De poldermolen 'De Hoop Doet Leven' wordt in Rijnsburg met een hijskraan van 650 ton op een ponton geplaatst om vervolgens naar de overzijde van het Oegstgeesterkanaal te worden vervoerd. De verplaatsing van de molen giste ren was de uitkomst van een convenant tussen de huidige eigenaar Veiling Flora, de gemeente Oegstgeest en de provincie Zuid-Holland. Aan de goedkeuring van de uitbreidingsplannen van de veiling is de molenverplaatsing als voorwaarde ver bonden. foto Cor Mulder/ANP SCHIPHOL - Elf personeelsleden van een computerbedrijf op een industrieterrein bij Schiphol zijn gisteren tijdens een overval gekneveld. Drie overvallers gingen er met een. onbe kende hoeveelheid computerapparatuur vandoor. Drie gemaskerde en gewapende mannen drongen om 09.15 uurhet pand binnen. De drie aanwezigepersoneelsleden wer den bedreigd met vuurwapens en gekneveld. Acht perso neelsleden die later binnen kwamen, wachtte hetzelfde lot. De overvallers gingen er vandoor in een donkergrijze Audi. Een zoekactie met behulp van een helikopter leverde niets op. Twee werknemers zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Een was met een kolf van een vuurwapen op zijn rug geslagen, de ander had last van zijn polsen. ANP Alcoholprik tegen hartkwaal ROTTERDAM - Het Hartcentrum Rotterdam heeft verleden week voor het eerst een patiënt in Nederland die lijdt aan een verdikte hartspier, behandeld met een alcoholinjectie. Deze methode is een alternatief voor een operatie en biedt het voor deel dat het resultaat direct meetbaar is. Artsen hadden tot voor kort twee behandelmethoden: opere ren en, doorgaans in combinatie met een operatie, het toedie nen van medicijnen. De alcoholinjectie is daar bij gekomen.- Via een catheter wordt alcohol in de spier gebracht, waardoor die slinkt. Met een echocardiogram kan de arts precies zien waar de spier te dik is. ANP Chauffeur overlijdt na botsing MARIËNHEEM - Een van de twee vrachtwagenchauffeurs, die gisterochtend betrokken waren bij een ongeval bij een spoorwegovergang in Mariënheem, is aan zijn verwondingen overleden. De man boorde zich met zijn vrachtauto door onbekende oor zaak in de aanhanger van een andere vrachtwagen. De chauf feur van die tweede wagen bleef ongedeerd. Beide voertuigen raakten totaal vernield. Direct na het ongeluk legden de NS het treinverkeer geduren de enkele uren op het traject Zwolle-Almelo stil wegens de ra vage en omdat er varkens waren ontsnapt uit een van de wa gen. De NS zetten bussen in. ANP Flevoland exporteert drinkwater ZEEWOLDE - De Flevolandse Drinkwatermaatschappij, Waterleidingbedrijf Midden-Nederland enWaterbedrijf Gel derland hebben gisteren een overeenkomst getekend, waar mee de verdroging in de twee provincies op het 'oude land' wordt,tegengegaan. Flevoland pompt grondwater op voor Utrecht en Gelderland. Het water wordt in die provincies gezuiverd tot drinkwater. Voor het watertransport worden lange transportleidingen ge legd. Er wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van bestaan de tracés. ANP KPN Zakelijk Online-UJelkon l Inzetten Lynx in gevaar door personeelstekort door Joyce Veekman DEN HAAG - Nederland is op de Europese ranglijst van favo riete asiellanden gedaald naar de derde plaats. Vorig jaar kreeg Nederland, net als in 1997, veer tien procent van de Europese asielstroom te verwerken. Groot-Brittannië haalde Ne derland vorig jaar in met vijf tien procent, tegenover dertien procent in 1997. Duitsland is nog altijd koploper met 31 pro cent van het aantal asielaanvra gen (41 procent in 1997). Dit blijkt uit de trendanalyse 'Keten in Kaart' van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het betekent niet dat er minder asielzoekers naar Ne derland kwamen. In 1998 vroe gen 45.217 mensen in Neder- (Advertentie) land asiel aan, wat een stijging is van 31 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Door enorme aantallen asiel zoekers die vorig jaar naar Ne derland kwamen, raakten de opvangcentra propvol en kon de IND zij n werk niet meer aan. De IND moet nu binnen 24 uur, en binnenkort binnen 48 uur, be oordelen of een asielverzoek kans maakt. De IND slaagde er in september 1998 in slechts twee procent van de ongegronde asielverzoeken direct af te wij zen. Uit de trendanalyse blijkt dat vorig jaar 29 procent van de asielverzoeken onmiddellijk verworpen had kunnen worden. In 1998 probeerde 84 procent van de asielzoekers zonder gel dige identiteitspapieren of reis documenten. Nederland binnen te komen. ANP van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Schoolverla ters profiteerden het afgelopen jaar volop van de krapte op de arbeidsmarkt. De salarissen van mbo'ers en hbo'ers stegen met tien procent of meer, de werkloosheid onder schoolverlaters daalde van vijf naar drie procent. Dit blijkt uit een rapport van het Researche- centrum voor Ondeiwijs en Ar beidsmarkt (ROA). Volgens het ROA is de stijging van het gemiddelde bruto-uur- loon voor een deel te verkla ren uit arbeidsduurverkorting, maar de reële stijging is belang rijker. De lonen van schoolver laters met alleen een middelba re schooldiploma bleven vrijwel gelijk. Werkgevers leggen hun nieuwe werknemers sneller vast. Vol gens het ROA is de trend naar flexbilisering omgeslagen: vier van de vijf schoolverlaters heeft anderhalf jaar na het behalen van diploma of bul een vaste aanstelling of uitzicht op een vaste baan. Dat was vorig jaar bij drie van de vier het geval. Het aantal nieuwkomers op de arbeidsmarkt dat een baan on der het eigen niveau accepteert neemt iets af, vooral onder mbo'ers. tiet aantal mbo'ers met een baan op het eigen ni veau nam toe van 71 naar 75 procent. Bij hbo'ers is dat tach tig; bij academici 62. ANP Malibu 100 Draadloze telefooh met NummerWeergave en NaamWeergave. DECT-technologie. Eenvoudige bediening. 9 Telefoonboek met 40 nummers en namen. Nummerherhaling van 5 laatst gekozen nummers. Gesprekstijd 14 uur. Tot maximaal 6 handsets uit te breiden. Van 382,-\oo362,-*„ Van 449,-* voor 425,-"(inci.BT\V) •Aanbieding geldig c/m 31 augustus 1999. Producten worden binnen '24 uur bezorgd op basis van werkdagen. door Koos van Wees DEN HAAG - Mensen met een bijstandsuitkering ontvangen, sinds in 1996 de uitvoering werd overgedragen aan de gemeen ten, in de ene gemeente aanzien lijk meer dan in de andere. Sinds gemeenten mogen bepalen wel ke aanvullende bijstand ze ge ven in bepaalde situaties, loopt het verschil soms op tot zo'n ze venhonderd gulden per maand. Dit blijkt uit onderzoek van de sociaal raadslieden in Neder land. De Tweede Kamer buigt zich dit najaar over de gevolgen van de wijzigingen die sinds 1996 in de gemeenten zijn uitge- voerd. Veel lager Volgens het onderzoek doen zich aanzienlijke verschillen i voor bij het verstrekken van in dividuele aanvullingen. Zo zijn die aanvullingen in Amsterdam i veel lager dan in Groningen, Arnhem en Den Haag en worden ze ook minder snel verstrekt. In de praktijk krijgt een 18-jarige 1 alleenstaande moeder in Am sterdam 1313 gulden, in Rotter dam 1378 gulden, maar in Arn hem, Alkmaar, Den Haag en Groningen 1900 gulden. In die 1 laatste gemeenten zijn ook jon- 'ge samenwonenden met kind het best afZe krijgen daar 2108 gulden bijstand per maand, in Leiden is dat 1400 gulden Willekeurig De sociaal raadslieden conclu- deren dat de bij stands verstrek- king per gemeente volstrekt willekeurig is. Voor de verschil- len worden geen argumenten aangedragen. De laatste jaren is er een groei van aanvullende bijstandsregelingen van ge meenten te zien, die de minima moeten voorzien van de noodza kelijke bestaansmiddelen. Die regelingen verschillen onder ling erg, zonder dat de verkla ring gevonden kan worden in per regio of gemeente verschil lende kosten, Niet alleen jongeren zijn in be paalde gemeenten de dupe van de nieuwe Bijstandswet, maar ook daklozen, schoolverlaters, krakers en woningdelers. Een dakloze in Leiden krijgt 1476 gulden, in Arnhem krijgt deze 422 gulden minder. De onderzoekers van de Lande lijke Vereniging van Instituten voor Sociaal Raadsliedenwerk (LVSR) constateren verder dat de zogenoemde partnerdefinitie nog steeds voor problemen zorgt. Daarvan zijn vooral sa menwonende broers en zussen de dupe. Sociale diensten han teren vaak andere normen voor wat als samenwonend wordt ge zien dan bijvoorbeeld de fiscus. GPD DEN HAAG - De Koninklijke Marine zoekt tien uitzend krachten om de Westland Lynx helikopters te onderhouden. De inzetbaarheid van de helikop ters loopt door het personeelste kort gevaar. Het is voor de marine moeilijk om aan technisch personeel te komen. De werkdruk voor het technisch personeel stijgt door dit personeelstekort. Dit heeft het ministerie van De fensie gisteren laten weten. De marine probeert nu hulp te krij gen van militair personeel van NAVO-partners. Ook wil De fensie burgerpersoneel werven in binnen- en buitenland. Het ministerie laat weten dat |het inhuren van burgerperso neel een 'incidentele en tijdelij ke maatregel' is. De marine 'heep voor de komende vier jaar technisch personeel noclig. De- ifensie werkt aan plannen om het tekort aan te pakken. ANP Stik look blouse (tl y erk-c fcifeUrriii: 38-48 vbtthi. ui ul gt/rn Uitlij,' srph.[ilbp| Zot wq dfr n rwatl «rd t. iai iiint, joi h ilt\ van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se rechtbank denkt dat de ver dachte van de moord op het 4- jarige meisje Whitley uit Capel- le aan den IJssel meerderjarig is. De man heeft zelf altijd volge houden dat hij ten tijde van de ontvoering, verkrachting en moord op het meisje een jaar ge leden zeventien jaar oud was. De rechtbank achtte het giste- (Advertentie) ren waarschijnlijker dat de Ira kees ouder is dan achttien jaar. Een definitief oordeel over de leeftijd geeft de rechtbank pas bij de uitspraak. Zou de ver dachte minderjarig zijn ge weest, dan had de zaak achter gesloten deuren gediend en zou een eventuele straf lichter uit vallen. Tot een eis van het Open baar Ministerie kwam het giste ren nog niet. De rechtszaak werd opgeschort en gaat op 12 oktober verder. Whitley werd op 5 augustus 1998 's avonds, tijdens afwezig heid van haar moeder, uit de ou derlijk woning in de flat de Schemerhoek in Capelle ont voerd. De volgende ochtend werd zij dood aangetroffen in het nabijgelegen Hitlandbos. Zij was seksueel misbruikt en is door verstikking, dan wel ver drinking om het leven gebracht. Een week later werden twee broers aangehouden, die vier verdiepingen onder het slacht offertje woonden. De jongste broer werd later bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Van de oude re broer is op de kleding van het slachtoffertje bloed gevonden. Ook hebben getuigen hem met Whitley de flat zien uitlopen. De verdachte ontkent alles. De broers, die voor gezinsher eniging naar Nederland kwa men, hielden na hun arrestatie vol veertien en zeventien jaar te zijn. Omdat het OM direct twij felde aan deze leeftijden, liet het botonderzoek uitvoeren. Hier uit bleek dat de j ongste broer ze ventien jaar en de oudere broer ten minste negentien jaar oud was. „Maar deze methode is achterhaald", zei de advocaat gisteren. Volgens een fysisch an tropoloog uit Leiden zou de ver dachte wel degelijk minderjarig kunnen zijn. Een foto van het sleutelbeen had uitsluitsel kunnen geven, maar in het ziekenhuis weigerde de verdachte aan dit onderzoek mee te werken. In dienst De officier van justitie haalde gisteren ook een verklaring van een getuige aan, die het gezin zowel in Irak als in Nederland kende. Deze getuige beweerde dat de verdachte in zijn vader land in dienst is geweest. Ook zou de zus van de verdachte hem hebben verteld dat 'de Neder landse ambassade in Damascus niet zo moeilijk deed over leef tijden'. De drie kinderen gaven daarom allemaal een leeftijd van onder de achttien jaar op om zo in aanmerking te komen voor gezinshereniging. Dit ter wijl zowel de zus als de verdach te al ver in de twintig zouden zijn. De getuige zou later door naaste familie van de verdachte zijn bedreigd. Dat er iets niet klopte aan de identiteitspapieren van het hele gezin staat in ieder geval vast. Die zijn namelijk allemaal ver valst. „Het is dus zonneklaar dat er geknoeid is met de leeftij den", luidde de conclusie van de officier. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3