Euregio Tuinen ie 2002 open Afsluiten. Zeelandbrug kost bedrijven tonnen Hulst verbiedt felle gevels Tarieven veerdienst jaarlijks omhoog met vijf procent Uitspraak rechter drukt prijzen van paardrijlessen Aanleg groot themapark in Oostburg begonnen Einde voor eenzame zonnebloem Iets lagere tarweoogst in Zeeland zeeuwse almanak Uiltje ?ZC zeel la woensdag n< 5 augustus 199 i 5 3 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Aan de Nieuw- straat in Ooslburg is dinsdag middag een begin gemaakt met de aanleg van het voorbeeldtui nenproject Euregio Tuinen. Het dertien hectare grote thema- Provincie op de bres voor akkerbouw MIDDELBURG - Het da gelijks bestuur van de provincie vindt dat staatssecretaris Faber van Landbouw, Natuur beheer en Visserij reke ning moet houden met de economische gevolgen van een verbod op een reeks ziekte- en onkruid bestrijdingsmiddelen. Naar het oordeel van Ge deputeerde Staten is nu al duidelijk dat er sprake is van een bedreigende situ atie voor de akkerbouw en de fruitteelt als de beslis singen van het College voor Toelating van Be strijdingsmiddelen wor den doorgevoerd. GS menen dat het vanuit milieuoogpunt goed is dat schadelijke middelen ver boden worden. Het colle ge tekent daarbij aan dat sanering van een curatief middel kan leiden tot een groter gebruik van pre ventieve middelen. Zij wachten tot de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie ZLTO de gevolgen van de nu voorgestane verboden heeft gekwanti ficeerd om op basis daar van een brief te schrijven aan staatssecretaris Fa ber. park gaat in de zomer van 2002 open. Op het terrein zullen tuinen in allerlei stijlen te zien zijn zoals een middeleeuwse, barok, en gelse en biologische tuin. Bur gemeester G. Noordewier en H. Eversdijk, voorzitter van de Stichting Euregio Tuinen, ont hulden gisteren een informatie bord bij de bouwlpcatie en zet ten de eerste graafmachine in gang. Eerste stap is het graafwerk voor de waterpartijen, die in no vember klaar zijn. Het bestuur van de stichting is momenteel, in nauwe samenwerking met de gemeente Oostburg, bezig met de selectie van een architect die het hoofdgebouw mag ontwer pen. Vier kandidaten, onder wie twee Zeeuws-Vlamingen, heb ben een schets ingediend. In september wordt bekendge maakt op welk ontwerp de keu ze is gevallen. Van de Hoef Het hoofdgebouw kan voor de opening in 2002 al worden ge bruikt voor onder andere expo sities, maar de tuinen hebben wat langer tijd nodig om tot wasdom te komen. Het stich tingsbestuur heeft A van de Hoef, momenteel directeur van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle, aangesteld als projectleider. Hij moet zorgen dat de aannemers zonder pro blemen aan het werk kunnen. Volgens Eversdijk was het 'nij pen' om de datum van het begin van de bouw te kunnen halen. Eversdijk: „Het was nipt. De fi nanciering is dan weliswaar rond, maar vóór 31 december van dit jaar moeten de bestek ken rond zijn. We zijn toen even terug gaan rekenen en toen bleek dat we ons wel moesten haasten." Het themapark Euregio Tuinen kost ruim 8,5 miljoen gulden. Het grootste deel komt van het bedrijfsleven, met name de Ra bobank. Daarnaast is 1,2 mil joen afkomstig van de Europese Unie. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij draagt ruim 8,5 ton bij, Econo mische Zaken vier ton en de pro vincie twee ton. De gemeente Oostburg heeft met een eigen bijdrage van zes ton ook een dikke vinger in de pap en heeft een stem in alle beslissingen over het park. Arbeidsplaatsen Naast een aantrekkelijke toe ristische elkweervoorziening die op jaarbasis 75.000 bezoe kers moet verwelkomen, leve ren de Euregio Tuinen flink wat arbeidsplaatsen op. Ongeveer vijftig mensen kunnen in het park aan het werk. Daarnaast gaat Dethon Groen in het park hoveniers opleiden en krijgen bezoekers informatie over streekproducten, die ook te koop zijn. Ook wordt een projectgroep Eu regio Tuinen opgericht, waarin stichting, de gemeente Oost burg, het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen en Het Zeeuwse Landschap zijn vertegenwoor digd. De projectgroep moet be kijken of het mogelijk is om kre ken, dijken en natuurreservaat het Grote Gat te koppelen aan de Euregio Tuinen: door Ben Jansen VLISSINGEN - De tarieven van de veerdiensten over de Wester- schelde blijven na volgend jaar met gemiddeld vijf procent stij gen. Alleen voor voetgangers en (brom)fietsers verandert niets. De afgelopen jaren was al spra ke van een verhoging van het doorsneetarief met ongeveer vijf procent. Het dagelijks provinciebestuur wil doorgaan met de geleidelij ke aanpassing om het gemiddel de tarief in 2003, wanneer de veerdiensten worden opgehe ven en de Westerscheldetunnel wordt geopend, op hetzelfde ni veau te brengen als dat van de tunnel: tien gulden plus BTW. Dit bedrag is met de minister van Verkeer en Waterstaat afge sproken. Overschot Uit de meerjarenraming van het provinciale veerbootbedrijf PSD blijkt dat de geleidelijk stijgende tarieven bij de beëin diging van de veerdiensten re sulteren in een overschot van ongeveer drie miljoen gulden. Dit geld is nodig voor de afwik keling van de PSD na de inge bruikname van de Westerschel detunnel. Zo lang ze nog niet verkocht zijn moeten de sche pen worden onderhouden en verzekerd. Ook moeten de ter reinen en gebouwen van de PSD worden opgeruimd en netjes worden opgeleverd. Bij de bere kening van het gewenste eind- saldo van drie miljoen gulden is de verwachte opbrengst van de verkoop van de schepen inge calculeerd. Ongemoeid Bij het voorstel de tarieven voor voetgangers en (brom)fietsers ongemoeid te laten, realiseren Gedeputeerde Staten zich dat deze categorie huidige PSD- klanten in de toekomst op het fiets/voetveer tussen Vlissingen en Breskens mogelijk aanzien lijk meer moeten gaan betalen. Een duurder bootkaartje achten ze in de huidige situatie niet no dig, omdat het tarief voor voet gangers en (brom)fietsers is ingevoerd om de kosten van controle op het maximum aan tal passagiers te kunnen dek ken. Aanpassing is daarvoor niet nodig. VLISSINGEN - De tarweoogst in Zeeland valt dit jaar iets lager uit dan in 1998. Als gevolg van de goede groeiomstandigheden is de opbrengst per hectare wel goed, maar er is veertien pro cent minder areaal ingezaaid. Daarbij ging het bovendien op ruim veertig procent van het areaal om zomertarwe, die min der kilo's geeft. Normaal is het aantal hectares zomertarwe in Zeeland te ver waarlozen. Door het natte na jaar en de natte winter van vorig jaar, zijn akkerbouwers dit jaar wél op vrij grote schaal over gaan op het inzaaien van zomer tarwe. Die geeft een opbrengst van 7 tot 7,5 ton per hectare. Bij wintertarwe komt de opbrengst gemiddeld op ongeveer 9 ton. Tegenover het geringere areaal aan tarwe staat een hoger aantal hectares zomergerst in Zeeland. Het landelijke beeld is dat de graanopbrengst per hectare dit jaar beter is dan vorig jaar. Doordat ook op Nederlandse schaal meer zomer- en minder wintertarwe is ingezaaid, valt de totale graanoogst toch iets lager uit dan vorig jaar. Net als in Zeeland is ook elders meer zo mergerst geteeld. Een hele zomer had zij als een zuidelijke schone tussen het laag-bij-de-grondse aardappelloof op een Biervlietse akker staan pronken. Maar als de loonwerker langs komt om het loof te bespuiten, moet ook deze zonnebloem eraan geloven. foto Peter N icol ai Stille armoede motief voor oudere dievegge MIDDELBURG - De thee re kende ze keurig af bij de kassa van de Albert Heijn. Maar het bakje rosbief van veertien gul den en de fles met vloeibare bo ter hield de 72-jarige Vlissingse in haar tas. De Middelburgse politierechter H. Inden was dinsdag 'lichtelijk verbaasd' een vrouw 'van respectabele leeftijd' in het beklaagden bankje aan te treffen. De bejaarde vrouw was op 31 mei van dit j aar met het gestolen vlees en de boter betrapt nog vóór ze de supermarkt kon ver iaten. Vorig jaar en in 1985 was zij ook al eens op winkeldiefstal betrapt. Omdat het de derde keer was, wilde officier van jus titie J. Eland weieens weten waarom ze steelt. De 73-jarige had geen verkla ring voor haar daad. „Ik kan mezelf niet begrijpen", vertelde zij. „Het is gebeurd." Haar ad vocaat N. Koole suggereerde pen verband met stille armoede onder bejaarden. De vrouw houdt van haar AO W-uitkering van 'veertienhonderd-nog-wat' zo'n vierhonderd gulden over. De rechter gaf de vrouw een boete van 250 gulden, Als ze het binnen twee jaar weer doet, moet ze nog eens dat bedrag be talen. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De tijdelijke af sluiting van de Zeelandbrug le vert streekvervoerder Connex- xion een schadepost van enkele honderdduizenden guldens op. Commercieel manager H. H. Bouma van de busmaatschappij heeft dat dinsdag gezegd. Vol gens Bouma is nogniet duidelijk of die schade verhaald kan wor den. Daarover zijn gesprekken met de provincie gaande. Eind vorige week maakte het dagelijks provinciebestuur be kend, dat de Zeelandbrug in de herfst van het volgend jaar on geveer zes weken voor alle ver keer wordt gesloten. Dat is no dig in verband met ingrijpende onderhoudswerkzaamheden. De tijdelijke afsluiting heeft aanzienlijke gevolgen voor on der meer het openbaar vervoer. Gemiddeld rijden er per uur zes Connexxion-bussen over de Zeelandbrug. Die moeten alle maal omrijden via de storm vloedkering. Buspassagiers De vervoermaatschappij zal door de stremming van de brug niet alleen extra kilometers en dus extra kosten moeten maken, ook het dienstrooster dient te worden omgegooid. Buspassa giers zullen daarvan hinder on dervinden. De omweg die de bussen moeten maken, brengt langere reistijden met zich mee. Dat betekent bijvoorbeeld, dat de honderden scholieren die el ke ochtend en middag gebruik maken van het openbaar ver voer tussen Schouwen-Duive- land en Midden-Zeeland, drie kwartier tot een uur eerder van huis moeten om tijdig op school te kunnen zijn. Aanvankelijk zou de Zeeland brug vier maanden worden af gesloten. Dat leidde destijds met name op Schouwen-Duive- land tot veel protesten. De me dedeling van de provincie dat de stremmingsduur kan worden beperkt tot een week of zes, is op Schouwen-Duiveland met ge mengde gevoelens ontvangen. De pijn duurt weliswaar wat korter, maar het blijft zeer doen, is de reactie vanuit het Schou- wen-Duivelandse bedrijfsle ven. Directeur P. Schotte van de bak kerij grondstoffenfabriek Zee- landia in Zierikzee blijft een totale afgrendeling van de Zee landbrug 'een hele slechte zaak' vinden. Schotte, tevens voorzit ter van de eilandelij ke onderne merskring, verwacht vooral problemen voor de tientallen Zeelandia-werknemers die da gelijks van Walcheren en de Be- velanden naar Zierikzee pende len. De blokkade van de Zeeland brug betekent ook, dat Zeelan- dia (met vierhonderd perso neelsleden een van de grootste werkgevers op het eiland) de routes voor een aantal van zijn vrachtwagens moet wijzigen. Het bedrijf heeft becijferd dat de stremming een verliespost van enkele tienduizenden gul dens met zich meebrengt. Mo gelijkheden om dat geld te ver halen, zijn er volgens Schotte niet. „Het is ongeveer hetzelfde als een middenstander bij wie de stoep in verband met werk zaamheden moet worden open gebroken. Die kan hoog of laag springen, maar hij staat juri disch machteloos." Voorzitter D. Meulblok van de Federatie van Ondernemers verenigingen Schouwen-Dui veland (FOS) toont zich enigs zins opgelucht dat de strem mingsduur beperkt blijft tot zes weken in plaats van de eerder geplande vier maanden. „Er is in elk geval winst geboekt." Dat neemt niet weg, dat ook hij vreest dat de blokkade tal van ondernemers voor problemen kan stellen, bijvoorbeeld bij de bevoorrading van hun winkels. „Er zullen hoe dan ook extra ki lometers gemaakt moeten wor den en dat betekent automa tisch extra kosten." Navelstreng Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft nog geen definitief standpunt ingenomen over de voorgeno men sluiting. Duidelijk is echter wel, dat de aankondiging van de provincie op het gemeentehuis met weinig gejuich is ontvan gen. Wethouder C. W. Veerhoek (Verkeer en Vervoer) noemt de afklemming van de 'navelstreng van Noord- met Midden-Zee land' zowel uit sociaal- als eco nomisch oogpunt 'ongewenst'. Veerhoek zegt uit gesprekken ('in de wandelgangen') met aan nemers begrepen te hebben, dat er mogelijkheden moeten zijn om de stremmingsduur nog ver der te bekorten. Hij wil dat na der onderzocht zien. Kleur past niet in straatbeeld door Barend Pelgrim HULST - Twee panden in het centrum van Hulst moeten worden overgeschilderd. Het gaat om een cafetaria aan de Gentsepoort en een kroeg in de Grote Bagijnestraat. De ge meente heeft de eigenaren per brief laten weten dat de kleu ren van hun gevels niet in het straatbeeld passen. Volgens cle welstandscommis sie kunnen de respectievelijk knalgele en donkerrode gevels absoluut niet, De kleuren pas sen niet in het straatbeeld van Hulst en dienen daarom te ver dwijnen onder een nieuwe laag verf. Niet alleen detoneren de panden nu met de omliggende bebouwing, de opvallende kleurstelling vloekt ook met een monumentale karakter van de binnenstad van Hulst. De eigenaars van de frietzaak en het café krijgen van het ge meentebestuur gelegenheid om hun gevels van meer be scheiden kleurtjes te voorzien. Gebeurt dat niet binnen de ge stelde termijn, dan zal Hulst een dwangsom opleggen. Het is niet de eerste maal dat de gemeente de bezitter van een gebouw sommeert zijn gevel over te schilderen. Eerder ge beurde dat al eens met een café achter de basiliek. Het straat beeld van de vestingstad is al jaren een heet hangijzer. Vorig jaar kwam wet houder Kayser van ruimtelijke ordening met een voorstel om paal en perk te stellen aan de reclame-uitingen in Hulst. Ook pleitte hij toen voor een meer uniforme stijl van gevel belettering, zonneschermen en straatmeubilair. Het initiatief werd echter door horeca-on- dememers en middenstand af geschoten. Zij willen niet in een keurslijf, omdat ze hechten aan hun bestaande manie ren van klanten lokken, inclu sief bebording, neon en licht bakken. foto Charles Strijd door Joost Bosman TERNEUZEN - Accountants bureau ABAB in Terneuzen heeft namens een aantal mane ges in het land een belangrijke slag gewonnen in een juridische strijd tegen de belastingdienst. Het gerechtshof in Amsterdam heeft bepaald dat maneges (ge deeltelijke) ontheffing van het hoogste BTW-tarief (17,5 pro cent) over de lesgelden moeten kunnen krijgen. Het hof oor deelt dat paardrijlessen beho ren bij de sportbeoefening, en als instructie op die sport moe ten worden gezien. De belas tingdienst vindt daarentegen dat paardrijlessen vallen onder het recreatief onderwijs, waar voor het hoogste BTW-tarief geldt. Door de uitspraak van het gerechtshof kan de branche haar levensvatbaarheid behou den. Uiteindelijk profiteert de individuele paardrijder (die uit eindelijk de BTW betaalt) het meest van de uitspraak. Vereniging Volgens P. Roeland van ABAB bestaat er momenteel een on eerlijke situatie. „Als vereni ging die paardrijlessen geeft, ben je wel vrijgesteld van het hoogste tarief, terwijl een ma nege voor dezelfde discipline dat niet is." Om de zwaarste BTW buiten de deur te houden, adviseerde ABAB de maneges de vorm aan te nemen van een stichting voor sportbeoefening. Volgens de Europese richtlijnen vallen die in de categorie die vrijstelling van het hoogste BTW-tarief kunnen krijgen. De belasting dienst accepteerde die con structie niet, en was van mening dat paardrijlessen vallen onder het recreatief onderwijs. Daar voor is geen vrijstelling moge- lijk. Roeland: „Wij stellen echter dat paardrijlessen primair tot sportbeoefening horen en dat er geen sprake is van onderwijs. Mensen die willen paardrijden hebben daarvoor nu eenmaal lessen nodig, maar die moet je meer zien als toezicht, begelei ding en instructie." Om zijn ge lijk te halen stapte ABAB in 1996 naar de rechter, die het ac countantskantoor nu gelijk geeft. Hoger beroep Volgens Roeland kan door de gerechtelijke uitspraak de helft van de omzet uit de rijlessen al worden vrijgesteld van BTW. Hij tekent echter wel aan dat de belastingdienst nog in cassatie kan gaan tegen de uitspraak. Maar ook ABAB is van plan bij de Hoge Raad in Den Haag aan te kloppen. „We willen proberen om daar 100 procent BTW-vrij- stelling te krijgen voor maneges waar het gaat om het lesgeld", aldus Roeland^ Mocht de Hoge Raad de uitspraak van het Am sterdamse hof volgen, dan kun nen maneges duizenden guldens besparen. Prijsverhogingen van het lesgeld zijn daardoor gro tendeels van de baan. Het valt niet mee na een lan ge vakantie de draad van het arbeidzame leven weer op te pakken. Dat merkte die Goe- senaar die vier roeken in een mediterraan land had ver toefd. Niet dat hij die weken geheel slapend had doorgebracht maar hij had zich wanneer da,t zo te pas kwam graag overgegeven aan het plaatse lijke gebruik na de lunch even een uiltje te knappen. Een 'sonnellino' heette dat daar. Klank en uitwerking waren hem uitstekend beval len. Die zuidelijke gewoonte be gon hem, teruggekeerd op zijn werk, op te breken. Kort na de eetpauze in de kantine maakte zich steeds een nau welijks te onderdrukken slaap van hem meester. Een collega vroeg hem al eens be zorgd of het wel goed ging toen hij knikkebollend aan zijn bureau werd aangetrof fen. De kantine laat hij daarom voorlopig maar links liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39