Gemeente mist grip op financiën Nieuwe Kerk in de steigers PZC Hulpactie voor Oekraïnse jongetjes Rechter tilt zwaar aan bedreiging van politieagenten Eigenaar woning schuldig aan brand, maar niet gestraft Boze ouders houden AZC-kinderen thuis Sarah is 2500ste slimme speurneus zeeland woensdag 25 augustus 1999 s 17 Ramingen verschillen te sterk van werkelijke inkomsten Oplichtster krijgt 250 gulden boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter H. Indén heeft dinsdag een 36-jarige vrouw uit Sint-Philipsland voor oplichting veroordeeld tot het betalen van een boete van 250 gulden plus nog 750 gulden voorwaardelijk. De vrouw was eind mei van dit jaar langs de deuren in haar woonplaats ge gaan om geld voor sponsorlopen voor twee scholen te vragen. Maar de ene school die zij noemde had net een sponsorloop gé- had, de andere wist van niets. De vrouw werd door haar plaatsgenoten herkend. De opbrengst van 1250 gulden wilde zij aan haar zoontje besteden. De vrouw was niet komen op dagen. Thoolse gewond bij auto-ongeluk SINT-MAARTENSDIJK - Bij een ongeluk op de Kastelijnweg buiten Sint-Maartensdijk is een 38-jarige inwoonster van de gemeente Tholen gewond geraakt. Zij zat in een auto naast een 27-jarige inwoner van Tholen, die de macht over het stuur kwijtraakte in de bocht. De auto kwam onderaan de dijk in een sloot terecht. De vrouw moest met verschillende verwon dingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De auto werd helemaal vernield. Rijbewijs uit auto gestolen VLISSINGEN - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Prins Bernhardlaan in Vlissingen is maandag tussen vier en acht uur 's avonds een mapje met daarin een rijbewijs gesto len. Onbekenden sloegen de ruit van de auto in en namen het document weg. Portemonnee gerold in Vlissingen VLISSINGEN - Een 21-jarige inwoonster van Vlissingen is dinsdagmiddag in de Lange Zelke het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Toen zij haar portemonnee nodig had, merkte ze dat deze uit haar rugzak verdwenen was. Een dag eerder overkwam een 26-jarige Vlissingse een soortgelijke diefstal. In de Walstraat in die plaats nam een onbekende haar portefeuille weg uit de binnenzak van haar jas. Snelkraak bij Bruse supermarkt BRUINISSE - Bij een supermarkt aan De Dreef in Bruinisse is dinsdagmorgen om 4.30 uur een snelkraak gepleegd. De dief verkreeg toegang tot de winkel door een ruit in te slaan. Om wonenden zagen de man uit het venster klimmen. Vervolgens reed hij weg in een auto. Hij ging er vandoor met voor circa tweeduizend gulden aan rookwaren. De 27-jarige bedrijfslei der van de supermarkt deed aangifte van de inbraak. Handelsmissie Japan uitgesteld MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel Zeeland en de gemeente Middelburg hebben hun handelsmissie naar Japan uitgesteld tot het voorjaar van 2000. Aanvankelijk was het de bedoeling was eind oktober, begin november een week naar Japan te gaan om Zeeland te promoten. De voorbereiding bleek evenwel meer tijd te kosten dan ge dacht. Mede daarom is besloten de missie een half jaar uit te stellen en aan te haken bij het exportpromotieprogramma van de Economische Voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken. In het kader van vierhonderd jaar handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Japan vinden rond die tijd in Japan diverse symposia, seminars en (handels)reizen plaats. De Kamer en de gemeente vonden het ook logischer met him promotiecam pagne aan te sluiten bij die activiteiten. Het tijdstip waarop de handelsmissie precies zal plaatsvindenis nog niet bekend. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is nau welijks in staat om financiële mee- of tegenvallers tijdig te signaleren. Dit stelt een onaf hankelijk adviseur van de ge meente in een analyse van de jaarrekening over 1998. Hij acht de tussentijdse bestuursrappor- tage van de gemeente 'ongeloof waardig', omdat de geraamde belastingopbrengsten fors ver schillen van de werkelijke cij fers. Ook volgens het accoun tantskantoor Deloitte Touche schiet 'de interne controle' van de gemeente op haar inkomsten en uitgaven tekort. De gemeente Schouwen-Duive land sluit het jaar 1998 af met een positief resultaat van 3,9 miljoen gulden. Een forse mee valler, gezien de zorgelijke fi nanciële positie van de gemeen te. Maar het overschot is grotendeels eenmalig van aard. Alleen de. verhoogde opbreng sten uit de toeristenbelasting, 640.000 gulden structureel, kunnen ook voor de volgende jaren vast worden geboekt. Maar in een recente nadere ana lyse van de jaarrekening van 1998 uit een onafhankelijk ad viseur van de gemeente zijn zorg over de grote verschillen tussen de geraamde en de werkelijke begrotingscijfers van de ge meente. Aanleiding voor die zorg vormen de opbrengsten uit de toeristenbelasting over 1998. Die liggen, zo bleek in juni dit Zwaargewonde bij aanrijding in Terneuzen TERNEUZEN - Een 35-jarige automobilist uit de gemeente Hulst is dinsdagnamiddag zwaargewond afgevoerd naar Iziekenhuis De Honte in Terneu zen na een aanrijding met een vrachtwagen op de kruising Koegorsstraat/Rijksweg N61 in Terneuzen. De automobilistmoest door cle brandweer worden bevrijd. De automobilist gaf geen voorrang aan een 35-jarige vrachtwagen chauffeur uit de gemeente Ter- neuzen. jaar, 909.000 gulden hoger dan was begroot. Goed nieuws dus, maar wel nieuws dat veel te laat is gesignaleerd. Huishoudboekje Volgens adviseur J. Beukert hadden de inkomsten in decem ber 1998 bij het gemeentebe stuur bekend moeten zijn. Want toen is de zogeheten bestuurs- rapportage besproken. Dat is een tussentijdse rapportage, waarin het college van B en W de gemeenteraad informeert over grote veranderingen in het huis- houdboekje van de gemeente. Het is volgens de adviseur een kwalijke zaak dat de feiten die in de tussenrapportage hadden moeten staan, pas in cle jaarre kening worden vermeld. „Hier door heeft geen tussentijdse sturing kunnen plaatsvinden." Verder is het naar de mening van de adviseur 'ongeloofwaardig als de bestuursrapportage in de cember 1998 door de raad wordt vastgesteld en achteraf blijkt dat de belastingopbrengsten toch 909.000 gulden hoger uit vallen'. Hij concludeert dan ook dat de tussentijdse controle van de gemeente 'in onvoldoende mate' heeft gewerkt. Ook ac countantskantoor Deloitte en Touche signaleerde dit pro bleem in juni 1998 bij het con troleren van de begroting. Het probleem speelt met name bij de afdeling Algemene en Interne Zaken. Die zou volgens het ana lyserapport onvoldoende gege vens over de werkelijke inkom sten uit de toeristenbelasting hebben verstrekt. Straatverlichting Maar ook vanuit de afdeling Grondgebiedzaken wordt noodzakelijke informatie aan het college onvolledig en niet op tijd doorgegeven. Als voorbeeld worden in de jaarrekening de uitgaven van de straatverlich ting genoemd. Die zijn, zo bleek pas achteraf uit de begroting van 1998 ruim 100.000 gulden hoger uitgevallen, dan vooraf begroot. De adviseur vindt het merkwaardig dat zulke ver schillen zonder enige toelich ting in de jaarrekening worden opgenomen. De commissie algemene en in terne zaken bespreekt de analy se van de jaarrekening maan dagavond 30 augustus. De bouw van de steigers vordert gestaag. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee, althans de voorkant ervan, staat in de steigers. Het monumentale ge bouw krijgt de jaarlijkse on derhoudsbeurt. Het schilder werk neemt naar schatting enkele weken in beslag. Het kerkgebouw blijft tijdens het onderhoudswerk gewoon open voor bezoekers. Het eeuwenoude Godshuis wordt anno 1999 nauwelijks nog voor erediensten gebruikt. In het gebouw worden exposi ties gehouden en concerten op het geheel gerestaureerde Kam en Van der Meulen-orgel gegeven. Sinds de zeventiger jaren is het in neo-klassieke stijl opgetrokken gebouw ei gendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Die sloeg na aankoop van de kolos meteen de hand aan de ploeg. Het gebouw werd ge heel in oude luister hersteld en sindsdien wordt periodiek on derhoud uitgevoerd aan de kerk. Dit jaar is volgens P. A Boot van de plaatselijke com missie van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken de voorzijde aan de beurt. Volgend jaar wordt de westgevel van de kerk - tegenover de Sint Lie- vensmonstertoren - onder handen genomen. Netten De kosten van het karwei be dragen volgens Boot ongeveer 60.000 gulden. Een relatief groot deel daarvan - 17.000 gulden - is nodig voor de bouw van de steigers. De netten waarmee een deel van de voor gevel afgeschermd is voor overlast veroorzakende dui ven worden tijdelijk verwij derd, maar volgens Boot is het wel de bedoeling dat deze na het schilderwerk weer worden aangebracht. „Die netten zijn daar gekomen omdat de dui- venpoep de verf aantastte. In de praktijk werkt het systeem goed. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De 34-jarige man uit Noordgouwe die dins dag voor de politierechter in Middelburg stond, wist niet meer wat hij op 25 mei allemaal tegen de twee politieagenten heeft geroepen. 'Ik sla je kapot' en 'Ik bijt je strot door' en 'Ik sla je kop van je romp', penden de agenten later in het proces-ver baal nadat ze de man hadden opgepakt. De agenten hadden zich ernstig bedreigd gevoeld omdat de Noordgouwenaar een 'bekende' van de politie is. Officier van justitie J. Eland had het over een 'twijfelachtige reputatie in het Zierikzeese' met een geschiede nis vanaf 1985 van geweld, be dreiging en lastig zijn voor an deren als hij drugs heeft gebruikt, of heeft gedronken. Dat heeft hem een strafblad van zeven bladzijden opgeleverd. Eland vond bedreiging van REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl agenten een ernstige zaak. Ad vocaat J. van den Doel vond dat je van gewapende politieagen ten toch mocht verwachten dat ze zich minder snel bedreigd voelen dan weerloze burgers. Pistool De man stond verder terecht voor bedreiging van de vriendin van wat eens z'n beste vriend was. De vrouw beweert dat de Noordgouwenaar vele malen geweld tegen haar heeft ge bruikt - onder andere bij de be nen vasthouden boven het wa ter en laten vallen - waar zij nooit aangifte van deed. Op 19 januari van dit jaar zou hij haar bij een telefooncel met een pis tool hebben bedreigd. De moe der van de vrouw met wie zij belde, was hier getuige van. Of ficier Eland erkende dat het pis tool nooit is gevonden maar vond met de verklaring van de moeder in de hand bedreiging wel bewezen. De man verklaarde dat hij zo woest naar de agenten was uit gevallen omdat één van hen iets te maken zou hebben met de dood van zijn hond. Na een huiszoeking is die overleden. De Noordgouwenaar had eerder al gezegd van de harddrugs af te zijn maar nog wel te blowen om rustig te blijven. Dat zou op re cept van de dokter zijn. „Ik zit nu meer aan de visvijver dan in de kroeg", omschreef hij z'n be zigheden. Politierechter H. Inden vond het 'gedoe met depolitiemensen' er ger dan de bedreiging van de vrouw bij de telefooncel. „Ik word doodziek van het aantal keren dat politieagenten wor den bedreigd en gemolesteerd." Hij veroordeelde de Noordgou wenaar tot honderd uur werk straf met een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. door Mieke van der Jagt GOES - Haast, vliegende haast is geboden bij de actie die G.J. A Stevens en A de Bruine vorige week op touw hebben gezet. Geen dag mag verloren gaan want opont houd kan de twee Oekraïnse kindertjes, die wegens een ha zenlip te vondeling werden gelegd, fataal worden. „Acht honderd dollar hebben we no dig. Dan zijn ze gered", zegt Stevens in zijn tuin aan de Goese Blauwe Wijk. Al sedert drie jaar gaan Ste vens en zijn zwager A de Brui ne iedere vakantie naar de Oe kraïne. Daar, in het dorp Petervalva, middenin de sub- Karpaten, starten ze allerlei projecten op sinds kort onder de vlag van de organisatie Sur plus. De mannen hebben al veel meegemaakt in de Oekraïne, maar zoiets hartverscheu rends als bij het afgelopen be zoek nog niet. „We weten natuurlijk allang dat het weeshuis vol zit, dat er weinig voedsel is en dat van de 48 kinderen op de kinderafde ling van het ziekenhuis er maar eentje een moeder heeft. De dokter met wie we contact hebben, een man die al ander half jaar geen salaris heeft ge had, riep ten einde raad onze hulp in voor een jongetje van zes maanden. Hij was te vondeling gelegd met een ge spleten verhemelte. Zulke kin deren zijn daar ten dode opge schreven. Het weeshuis wil ze niet omdat ze er niet voor kun nen zorgen. In het ziekenhuis worden ze een poos kunstmatig gevoed in de hoop dat er op tijd een won der gebeurt: iemand die de operatie kan betalen. Toen we foto's maakten van het jonge tje, werd er net een ander jon getje binnengebracht: zes we ken en ook een hazenlip. Het is Goesenaar Stevens met foto's van de twee jongetjes voor wie hij - samen met De Bruine - een hulp actie is begonnen. Beide kinderen zijn geboren met een hazenlip en voor operatie is 1.600,= nodig. foto Dirk-Jan Gjeltema zo ontmoedigend voor de dok ters en verplegers in het zie kenhuis om te weten hoe wei nig ze kunnen doen. Alleen maar door het onbreken van geld. Een klein beetje geld, ei genlijk, want wat is nou 400 dollar voor vier gecompliceer de operaties?" In de Oekraïne, in het Acade misch Ziekenhuis van Kiev, is wel degelijk de deskundigheid aanwezig om de twee jongetjes - „Ze hebben nog geen toe komst, dus ook geen naam. Wij willen hen beide geven" - de mogelijkheid te geven om te eten, te drinken en te praten op termijn. Maar alle middelen ontbreken. Bovendien mag niemand het land uit omdat de regering het gebrek aan alles tegenover het buitenland wil blijven ontkennen. Geld „Voor al onze acties vragen we spullen. Van de Koninklijke Luchtmacht krijgen we bed den voor het ziekenhuis, van boeren in de omtrek kregen we zaad en pootgoed. Maar nu willen we graag geld. Want dat is het enige wat deze twee kin deren kan redden. Maar het moet wel snel. Het oudste jon getje moet binnen vier weken geopereerd worden. Daarbij kost het nog eens een week om het geld in Kiev te krijgen. Dat moeten we zelf brengen want je kunt niet iets per bank over maken." Ook opsturen is in het corrupte Oekraïne onmoge lijk. Bijdragen in de operatie van de twee jongetjes kunnen wor den gestort op giro 3271758 ten name van G. J. A Stevens in Goes onder vermelding van Surplus. Behalve geld voor de operaties is ook geld nodig voor de pleegzorg van de kin deren. „Ik heb al een pleegge zin gevonden op een ver trouwd adres in Kiev.Stevens onderstreept dat, mocht er meer geld binnenkomen dan de benodigde dollars, het ten goede zal komen aan de rest van de kinderafdeling, waar aan alles, maar dan ook aan al les, gebrek is. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het was dat zijn stief zoon Goede Tijden Slechte Tijden zat te kijken en de brand ontdekte, anders had den er volgens de Middelburgse politie rechter H. Inden doden kunnen vallen op 25 mei van dit jaar. Toen het huis van de 49-jarige man uit Zierikzee in de brand vloog, was hij met z'n vrouw naar een verjaardagsfeestje. De man stond dinsdag voor de rechter te recht voor brand door schuld. De oorzaak van de brand was een slecht geïnstalleerde allesbrander. Die had die dag gebrand, terwijl de commandant van de vrijwillige brandweer beweerde dat de inwoner van Zierikzee twee maal een stookverbod van hem heeft gehad. De commandant vond daarom dat de brand hem te verwijten valt. De kachel stond te dich t, bij de grond, er hadden poten onder gemoeten. De Zierikzeeënaar beweerde dat het bedrijf dat de kachel heeft geïn stalleerd hem had verzekerd dat de bran der veilig was. Volgens zijn advocaat komt hij goed in de problemen als de rechter hem schuldig achtte. De verzeke ring zou dan de schade van 150.000 gul den niet willen uitkeren omdat de brand dan zijn eigen schuld zou zijn. Een scha declaim bij het installatiebedrijf zou vol gens hem niks opleveren omdat daar door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ei genlijk moeten ze op school zit ten, en niet 'thuis' in het Asiel zoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede. Uit protest tegen het vervallen van de ver goeding voor een buskaart houdt het meerendeel van in het AZC woonachtige ouders hun kinderen, die normaal gespro ken OBS De Kirreweie in Burgh-Haamstede bezoeken, thuis. Ten onrechte volgens AZC-di- recteur J. Burger. „De kinderen zijn leerplichtig en hun ouders hebben wat dat betreft ver plichtingen. Ze mogen hun kin deren niet thuis houden. Dat doen ze ook niet allemaal, maar wel de meeste." De afstand tus sen het AZC en de door jonge AZC-bewoners bezochte basis school is 1800 meter. Een af stand die volgens de normen van het het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) geen finan ciële vergoeding voor een bus- kaart rechtvaardigt. Burger: „Strikt genomen heb bendie ouders die nu hun kinde ren niet naar school laten gaan dus in dit geval geen recht op een vergoeding. Bovendien moeten wij bezuinigen en zo'n buskaart kost ons toch 50 gul den per maand per kind. Reken maar uit hoeveel dat is als je weet dat het om 33 asielzoekers- ldndëren gaat die elf maanden in het jaar naar school moeten. Er kleven volgens de AZC-di- recteur meer nadelen aan bus vervoer voor AZC-kinderen. „Er is nogal wat toezicht nodig bij het in- en uitstappen en dat is een behoorlijk zware belasting voor het personeel van De Kir reweie. Het is zeker niet ideaal", zegt Burger. Hij is verrast door de protestactie van de ouders. „Al voor de schoolvakantie heb ben wij hen ervan op de hoogre gebracht dat de vergoeding voor het busvervoer zou vervallen. Toen is daar eigenlijk weinig weerwoord op gekomen. Fiets Burger gaat er vanuit dat het ontstane probleem met praten op te lossen valt.,Wij zullen hen op hun verantwoordelijkheid wijzen en we gaan ervan uit dat ze hun verantwoordelijkheid ook zullen nemen. Ze kunnen per slot van rekening hun kin deren best zelf naar school bren gen en de oudere kinderen zou den op de fiets naar school kunnen. Ik ga ervan uit dat dit probleem in een paar dagen is opgelost. Normaal gesproken zijn 33 van de 205 Kirreweie-leerlingen af komstig uit het AZC en tot nu toe zijn dat ook leerlingen die zelden verzuimen. Het niet óp school verschijnen van juist die groep leerlingen was voor de staf van De Kirreweie volgens adjunct-locatiedirecteur M. Bliek dan ook een unicum. „Voor zover ik weet hebben we dit nog nooit eerder meege maakt." weinig geld zit. Officier van Justitie J. Eland eiste een boete van vijfhonderd gulden plus nog eens 2500 gulden voor waardelijk. Rechter Inden keek alleen maar juridisch naar de zaak. Hij achtte de inwoner van Zierikzee schuldig, maar legde hem geen straf op. Hij raadde de man aan toch te proberen het installatiebedrijf aansprakelijk te stellen. „Dat heeft ook boter op z'n hoofd." door Jasper van der Bliek GRIJPSKERKE - De elfjari ge Sarah Rothuizen uit Baar land kwam een middagje naar het zijdemuseum in Grijpskerke. Het meisje werd rijkelijk beloond voor haar komst. Ze was namelijk het 2500ste kind dat de speurtocht van het museum met goed gevolg aflegde. Als beloning voor het vol tooien van de tocht kreeg Sa rah naast de gebruikelijke cocon ook twee modelvlin ders. „Dit is wél leuk", rea geerde de winnares blij. „Kom ik hier een keertje kij ken en krijg ik nog cadeau tjes ook." Het zijdemuseum in Grijps kerke loopt dit seizoen als een trein. De directie ver wacht dit jaar het recordaan tal van 15.000 bezoekers te halen. „We barsten bijna uit onze voegen", zegt directeur A van Hoegee. „Dat is niet gek, want we zijn het enige zijdemuseum in de Benelux. Het museum is op zoek naar een nieuwe locatie. „We zijn met enkele gemeenten in overleg", meldt Van Hoegee. „Ik hoop dus dat ik binnen kort goed nieuws heb, want we hebben dringend nieuwe ruimte nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33