Centrum moet fiets vriendelijker PZC Tweede-Kamerleden hebben maar zelden echt vakantie 9900 Rode Kruis juicht alle initiatieven voor Turkije toe Sarah met de speurneus in de boter I fcssSSsS. Ws-g&aa Let***®' W^lli ARDI KEUKENS B.V. Duiksport verboden in oude werkhavens zeeland 18 Gemeente Tholen wil verkeerssituatie Sint Maartensdijk wijzigen yzz*.***»"" M woensdag 25 augustus 1999 door Mieke van der Jagt SINT-MAARTENSDIJK - Het kan nog wel even duren, maar op termijn moet de verkeersaf wikkeling in Sint Maartensdijk heel anders worden. Met een be knopt verkeersplan voor het centrum van Sint Maartensdijk wil de gemeente Tholen de boer op. Donderdag 9 september komt het plan aan de orde tij dens een hoorzitting die om 19.30 uur in de Haestinge be gint. De belangrij kste veranderingen in het, nog grove plan, zijn de herinrichting van de Haven, de Markt en de Kaaistraat. Verder zou de Molendijk niet meer voor gemotoriseerd verkeer toegan kelijk moeten zijn. Belangrijke verandering is ook de aanleg van een rotonde bij de aanslui ting' van Onder de Linden op de Provinciale weg. In het kader van Duurzaam Veilig, waarbin nen alle grote lijnen in het ver keersplan moeten passen, is het de bedoeling het aantal aanslui tingen op de Provinciale weg te beperken tot twee: bij de Nijver heidsstraat en Onder de Linden. De bushaltes zouden uit de kern van Sint Maartensdijk verdwij nen, zodat de enige halte Onder de Linden bij de rotonde komt. Markt De gemeente wil af van de dub bele functie die de Markt heeft. Nu stroomt het verkeer nog van de Noordpoort over de Markt naar de Kaaistraat en terug. De route heeft zowel een doorgaan de functie als een verblijfsfunc- tie. Regelmatig zitten die twee elkaar in de haren als mensen zoeken naar een parkeerplaats- je terwijl anderen willen op schieten. De Kaaistraat zou heringericht moeten worden voor langzaamverkeer en bestemmingsverkeer en de Markt zou als hoofdfunctie par keren moeten krijgen. Dat bete kent herinrichting van beide straten. Voor de Haven ligt er een wens om het aanzicht min der blikkerig te maken zonder parkeercapaciteit te verliezen. De plannen gaan veel geld kos ten, reden waarom ze zich op de langere termijn uitstrekken. Bovendien moeten alle plannen ingepast worden in het bestem mingsplan en in de maatregelen om Tholen duurzaam veilig te maken. Vriendelijker Sint Maartensdijk moet al met al vriendelijker worden voor fietsers en voetgangers. Wat be treft de afstand tot de bushalte is dat wel een probleem omdat de loopafstand vanaf sommige hoeken in de bebouwde kom 850 meter wordt. Dat is weliswaar binnen het overeengekomen maximum van ruim 1200 meter, maar wordt toch als tamelijk verervaren. In de gefaseerd uit te voeren plannen zou de rotonde, met fietspaden en bushalte, het eerst aan de beurt moeten komen. De gemeente Tholen is al voorzich tig aan het informeren hoeveel de provincie daarvoor kan bij dragen. door Ben Jansen NEELTJE JANS - Sportduikers zijn niet langer welkom in de voormalige werkhavens in de monding van de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten daarvoor voortaan geen ontheffingen meer te zullen verlenen. Dat ge beurt op herhaald en uitdrukke lijk verzoek van Rijkswater staat. De dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat in Zeeland vond al geruime tijd dat de pro vincie geen toestemming meer diende te geven voor het duiken bij de reservepijler in het voor malige bouwdok en in andere havens bij de Oosterscheldeke- ring. Reden daarvoor was dat de veiligheid van de duikers door het toegenomen scheepvaart verkeer niet langer kan worden gegarandeerd. Sarah Rothuizen uit Baarland was woensdag de 2500ste bezoekster die in het museum in Grijpskerke de speurtocht aflegde. foto Ruben Oreel door Jasper van der Bliek GRIJPSKERKE - De elfjarige Sarah Rot huizen uit Baarland kwam een middagje naar het zijdemuseum in Grijpskerke. Het meisje werd woensdag rijkelijk beloond voor haar komst. Ze was namelijk het 2500ste kind dat de speurtocht van het museum met goed gevolg aflegde. Als beloning voor het voltooien van de tocht kreeg Sarah naast de gebruikelijke cocon ook twee modelvlinders. ,,Dit is wél leuk", reageerde de winnares blij. „Kom ik hier een keertje kijken en krijg ik nog cadeautjes ook." De elfjarige vondhet be zoek aan het zijdemuseum erg interes sant. „Het was leuk om te leren hoe die rupsen zijde maken en dan een vlindertje worden." Het zijdemuseum in Grijpskerke loopt dit seizoen als een trein. De directie verwacht dit jaar het recordaantal van 15.000 be zoekers te halen. „We barsten bijna uit on ze voegen", zegt directeur A van Hoegee. „Dat is niet gek, want we zijn het enige zij - demuseum in de Benelux, en veel mensen zijn geinteresseei-d in wat wij te bieden hebben." Het museum is op zoek naar een nieuwe locatie. „We zijn met enkele ge meenten in overleg", meldt Van Hoegee. „Ik hoop dus dat ik binnenkort goed nieuws heb, want we hebben dringend nieuwe ruimte nodig." door Arjan van Westen VLISSINGEN - Tal van lokale initiatieven zijn de afgelopen dagen in Zeeland ontplooid om de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije te helpen. Het Rode Kruis staat sympathiek tegenover het inzamelen van kleding en gereedschap. Me ningsverschillen in de Turkse gemeenschap in Zeeland over de wijze van inzamelen zijn bij gelegd. Y. Coban van de moskee in Mid delburg maakte maandag be kend dat er donderdag een eigen inzamelingsactie gehouden wordt. H. Akdag consulent min derhedenbeleid voor de provin cie Zeeland, was er niet enthou siast over. 'Geef geld en geen spullen', adviseerde deze. Het Rode Kruis en de Turkse zusterorganisatie de Rode Hal ve Maan hadden daar volgens hem om gevraagd. Dat er buiten het gironummer 797 geld wordt ingezameld, vond hij eveneens niet gelukkig. Gisteren hebben beide heren met elkaar gespro ken. Akdag steunt nu de actie van Coban. De Samenwerkende Hulp Orga nisaties (SHO), met daarin het Rode Kruis, hebben dinsdag be sloten de lokale initiatieven toe te juichen. „Je zou verwachten dat wij tegen zijn," aldus SHO- woordvoerder H. van Dam. „Met de laatste gezamenlijke actie, die voor Kosovo, waren we dat ook. Toen was er zo'n bu reaucratie en kwamen spullen op onduidelijke plekken te recht. De Turkse gemeenschap heeft echter goede relaties. Ze weten waar in Turkije behoefte aan is." Ook het geven van pijn stillers en andere medicijnen is geen probleem. Van Dam: „Art sen in het rampgebied controle ren de medicamenten." Coban, wiens vrouw en kinde ren nog in Istanboel zijn, is te vreden. De provincie Zeeland, gemeente Middelburg, de Zeeuwse Raad van Kerken en tal van organisaties van mi granten steunen hem nu. „Ik ben de hele dag al aan de tele foon." De Turkse attaché in Den Haag heeft hem een lijst ge stuurd. Wasmiddelen, shampoo, kindervoedsel, luiers, vuilnis zakken, EHBO-sets, rolstoelen, krukken en gereedschap, ze kunnen het in Turkije allemaal gebruiken. Een Middelburgse trucker is bereid gevonden het materiaal gratis naar Schiphol te vervoeren. Donderdag kunnen de Zeeuwen vanaf 11.00 uur hun spullen aan het Oostkerkplein in Middel- buig afgeven. Iedereen doet wat 1 hij kan. De familie Gumus uit Vlissingen verzamelt tenten en vouwcaravans. Negentien ten- ten en twee vouwwagens telden ze gisteren aan het eind van de middag. Volgens J. de Vries- Gumus zijn ze in goede staat. „De mensen kijken de tenten eerst nog na." Een transportbe drijf uit Goes vervoert ze naar Schiphol. Kindertheater 't Klapbankje geeft 1 september een benefiet voorstelling voor Turkije. De clowns Soki en Rum treden op voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar in de Stenge te Hein- kenszand. C. Hogendrager, alias Soki: „Bij een oorlog doe ik het niet, daar hebben altijd twee mensen schuld aan, maar zo'n aardbeving, wie kan daar wat aan doen?" Kaartjes zijn tien gulden per stuk. Pompoen Henk Neeskens en Ruud Nieu- wenhuijse uit Schore, allebei twaalf jaar, proberen op hun ei-' gen manier de slachtoffers van de aardbeving te helpen. Met zelfgekweekte pompoen gaan zij deze week in hun dorp langs de deur. Wie anderhalve gulden betaalt, mag het gewicht van de vrucht raden. De pompoen zelf is de prijs. Het ingezamelde geld willen beide jongens overmaken op giro 797. Orgelconcert in Kapelse kerk KAPELLE - Organist Johann Th. Lemckert geeft zaterdag 4 september een concert in de Ne derlands-hervormde kerk in Kapelle. Hij speelt composities van on der anderen Scheidemann, Buxtehude, Kuhnau en Bach. Lemckert, organist-titularis van de Grote of Sint Laurens- kerk in Rotterdam, treedt regel matig op in binnen- en buiten land. Het concert in Kapelle begint om 20.00 uur. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gebouw van de Tweede Kamer is verlaten. Slechts een enkel kamerlid laat zich zien. Bijna onherken baar. In vrijetijdskleding. De meeste volksvertegenwoordi gers 'genieten' nog van het zo merreces, al zijn ze praktisch allemaal bereikbaar. Op hun mobieltje. Acht weken duurt het zomer reces van de Tweede Kamer. „Wel erg lang", vindt WD'er Jan Geluk uit het Schouwse Schuddebeurs. Een mening die door al zijn vijf Zeeuwse collega's wordt gedeeld. Niet dat ze al die tijd stilzitten. „Als kamerlid ben je een klei ne zelfstandige. Je bent nooit klaar." Geluk is de eerste twee weken in Griekenland ge weest. Om daarna op halve kracht door te werken, tot de onrust in agrarisch Nederland losbarstte over een verbod op 42 bestrijdingsmiddelen. On gewild waren zijn dagen weer gevuld. Ook al zou je als kamerlid aan het alledaagse politieke circus willen ontsnappen. Het lukt niet. Ze hebben het aan zich zelf en de moderne techniek te wijten. CDA-kamerlid Siem Buijs uit Goes is op vakantie in Frankrijk, zijn mobieltje bin nen handbereik. Meter post „Vijf weken werken, drie we ken vakantie," Zo ziet Buijs' verdeling van het zomerreces eruit. „Spullen opbergen. Je krijgt wekelijks nog een meter post. En ik heb me voorbereid op de behandeling van onder werpen in de Kamer, zoals de Horecawet." Terloops stelde Buijs begin augustus nog drie kamervragen, ondermeer over de ambulancezorg in Zeeland. „Wat er ook gebeurt, wij gaan nü op vakantie." Leen van Dij- ke, fractievoorzitter van de RPF, was het beu pakweg twee weken geleden. Het werk bleef hem in Middelburg achtervol gen. „Het kabinet kwam onver hoeds met een vergaande be slissing over euthanasie. Dan moet je reageren. En je wordt gevraagd voor interviews. Zo blijf je constant bezig, als je niet oppast." Vandaar zijn be sluit écht op vakantie te gaan, Jan te Veldhuis (WD). foto Ruben Oreel wel met de voice mail aan. Voor het geval dat.... Van Dijke wil zich niet bekla gen. Het hoort erbij en hij zoekt het zelf op. Elk zichzelf respecterend kamerlid volgde vroeger stages bij een bedrijf of instelling. Om het contact met de samenleving te verster ken. Van Dijke is drie dagen bij DSM geweest en bij de door hem zo fel bekritiseerde doua ne, in Rotterdam. Eind deze week trekt hij zich met fractie genoten terug 'op de hei' ter voorbereiding op het nieuwe politieke jaar. Hernia Ook de WD-fractie komt dan bij elkaar. Voor de Middelbur ger Jan te Veldhuis is deze ses sie het einde van een onfor tuinlijk verlopen reces. „Wij waren van plan op vakantie te gaan, voor het eerst in drie jaar. Vier of vijf weken, maar het is er opnieuw niet van ge komen. Hernia en familieom standigheden gooiden roet in het eten. Thuis wisten media hem gemakkelijk te vinden. En hij voorzag kranten van ar tikelen voor de opiniepagina. In NR C Handelsblad pleitte hij voor inkrimping van de rijks overheid, om de ministeriële verantwoordelijkheid reëler en directer te maken. Zo kan de Tweede Kamer de ministers beter controleren. Want het kan beter, al voldoet de over heid in Nederland volgens hem 'aan de strengste elementaire beginselen van goed bestuur'. Waarop de liberaal consta teert: 'Er gaat best wel eens iets fout, maar dat gebeurt ook in het bedrijfsleven'. Wordt vervolgd, komend kamersei zoen. Gewoon thuis Evenals Te Veldhuis is Gerrit Schoenmakers (PvdA) 'ge woon' thuis gebleven, in Mid delburg. „Je komt eindelijk toe aan de dingen waarvoor je normaal geen tijd hebt. Spor ten, naar de volkstuin en het strand. En ik heb mijn voorzit terschappen van het Zeeuws Biologisch Museum en Nieuwe Muziek. Dat gaat gewoon door." Acht weken zomerreces is ge noeg voor Schoenmakers. „Veel langer zou niet goed zijn. Het land moet weer een keer worden bestuurd. STOP \comO«"a3 kplaat, a at \v,e*b'a<Je )e\toak. «neW*- scW««eTnde»)Ms» °PZ ko«etv comply aut°iw>at' M met*3 n kraan- en kraan- °nd", met d"e t"aaiB°,aPto""at- - se»* aMas<>Pt° AfiSM tcooW>laat' wevkblad k met***1 en Waan' .wetond °eu „omen- con Letkblad en kraan- gg ft ffl I :p,o«lee'dd otnu,s,! n kraan- 21. Afbeeldingen kunnen afwijken Prijs- en zelfoufen onder voorbehoud. Prijzen exclusief verwijderingsbijdrage. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak). Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30