Macht Europa staat onder druk PZC PZC feiten en meningen Economie Indonesië krabbelt op Nederlanders helpen Oost-Timorezen hun toekomst te bepalen Olie wint aan belang in Soedanese oorlog Hoogleraar voorspelt economische stagnatie door vergrijzing 25 augustus 1949 woensdag 25 augustus 1999 doorTheo Haerkens Zo'n 1400 buitenlandse waarnemers zijn in Oost-Ti - mor in het zuiden van Indonesië om aanstaande maandag het re ferendum over onafhankelijk heid te volgen. Een van hen is de Nederlandse Saskia Kou wen- berg, die een groep van 120 waarnemers coördineert. Kouwenberg - „ik ben volko men impulsief" - woont al een jaar of tien in Austalië. Zij was enkele maanden in Nederland voor familiebezoek toen zij dat bezoek onderbrak. Zij wilde de Oost-Timorezen helpen bij de historische kans hun eigen toe komst te bepalen, en benaderde tal van humanitaire organisa ties. Uiteindelijk slaagde ze erin dertien Nederlandse waarne mers naar Oost-Timor te la-ij- gen, onder wie PvdA-Tweede- Kamerlid Usman Santi. Veel waarnemers hebben va kantie genomen of onbetaald verlof en de meesten leveren fi nancieel een eigen bijdrage. Kouwenberg voelt zich bij de kwestie-Timor betrokken om dat ze in 1991 als journalist aan wezig was bij het bloedbad op de begraafplaats Santa Cruz. Indonesische troepen schoten daar tientallen mensen dood bij de begrafenis van een anti-In- donesië-activist. „De aanwe zigheid van waarnemers kan in elk geval systematisch geweld voorkomen tegen mensen die aan het referendum mee willen doen". Unamet Dat de Oost-Timorezen zich willen uitspreken, lijdt geen twijfel. Bijna alle stemgerech tigden, zo'n 450.000, hebben zich laten registreren bij Una met, de commissie van de Ver enigde Naties die de gebeurtenis organiseert. „Wij controleren of Unamet zijn werk goed doet, je kunt nu eenmaal niet bij jezelf waarnemen", formuleert Kou wenberg. Het geweld van de laatste tijd wordt veroorzaakt door mili ties, die door het Indonesische leger worden gesteund en bewa pend. In de loop van dit jaar zijn enkele tientallen mensen ver moord en tienduizenden zijn uit hun huizen verdreven. „Wij hebben twintig tot dertig inci denten geregistreerd die alle maal door één kant werden ver oorzaakt", stelt Kouwenberg, Al erkent ze volmondig dat 'de onafhankelijkheidsbeweging ook niet uitsluitend uit lieverd jes bestaat'. In vrijheid De 120 waarnemers uit vijftien landen zijn verdeeld over der tien teams die per district de voorbereidingen, het verloop van de campagne, de stemming zelf en het tellen van de stembil jetten in de gaten houden. Ze letten erop dat de mensen in alle vrijheid hun stem kunnen uit brengen. Daarom zien ze erop toe dat er geen wegversperrin gen zijn, dat niemand stiekem registreert wie zich bij het stem bureau meldt en dat er niet op het laatste moment nog folders worden uitgedeeld in een po ging de mensen van mening te doen veranderen. Incidenten worden onmiddel lijk doorgegeven zodat Unamet maatregelen kan treffen. De teams moeten, ook met het oog op hun eigen veiligheid, met alle partijen goede contacten op bouwen. Dat is niet overal even gemakkelijk omdat de milities, die scherp gekant zijn tegen het referendum en de voorkeur ge ven aan aansluiting bij Indone sië, nogal eens dreigend uit de hoek komen. Poppenkast Usman Santi, die van Molukse afkomst is, prijst zich gelukkig dat hij Indonesisch spreekt. Hij heeft al ervaren dat de plaatse lijke autoriteiten zich niet altijd even neutraal opstellen. Zijn standplaats is Liquica, een bol werk van Jakarta-aanhanger- waar een maand geleden een VN-kantoor werd aangevallen, „Een van de plaatselijke autori teiten vond de hele volksraad pleging maar poppenkast om dat toch negentig procent van de mensen voor aansluiting bi; Jakarta is". Portretten van onafhankelijk heidsstrijder Gusmao zijn e niet te vinden, aldus Santi. „Ii de campagne-optocht van d; voorstanders van aansluiting bij Indonesië reed de gemeente lijke vuilniswagen mee. De poli tie begeleidde die karavaan.1 maar als je heel onschuldig bent' zou je gaan denken dat ze erbij horen". GPD door Mare Konijn Met een bevolking die in rap tempo vergrijst en steeds minder mensen die moeten op draaien voor steeds hogere soci ale lasten, dreigen de huidige voorzieningen voor de oude dag onbetaalbaar te worden. Voor veel landen in West-Europa staat daarom de herziening van het sociale systeem noodge dwongen hoog op de agenda. Vooral in Duitsland, waar de be volkingsgroei sterk is afgeno men. In deze problematiek neemt Ne derland een relatief gunstige positie in, zegt demograaf prof. D. Van de Kaa. „Wij hebben be- trekkelij k lang een hoge vrucht baarheid gekend, met meer kin deren dan gemiddeld in Europa, en dus een relatief jonge bevol king. Als die jonge mensen niet zoveel kinderen voortbrengen, zullen wij dus later te maken krijgen met het omslagpunt dat er meer mensen sterven dan er geboren worden. Zoals de ont wikkelingen nu zijn, staat ons dat pas rond het jaar 2030 te wachten." Behalve het pensioen zullen ook sociale voorzieningen als ge- zondheids- en bejaardenzorg onder vuur komen te liggen en zal de economische motor hape ren door te grote krapte op de arbeidsmarkt. Omdat de bevol king elders op aarde wel sterk zal blijven groeien, komt boven dien de economische en politie ke macht van Europa onder drukte staan. Eenheelpalet aan problemen, maar Van de Kaa zegt geen aanleiding te zien voor grote zorgen. „Ik krijg niet de indruk dat onze samenleving daarmee niet in het reine zou kunnen komen. De politiek dient natuurlijk wel vooruit te zien en tijdig te anticiperen op de demografische gegevens. Maar volgens de signalen die ik opvang, gebeurt dat ook wel." Nieuw-Guinea Een aanzienlijk deel van zijn le ven heeft Van de Kaa gewij d aan de demografie. Na in de jaren vijftig zijn studie sociale weten schappen te hebben afgerond, deed hij als jongeman zijn eerste onderzoek bij de oorspronkelij ke bevolking op Nieuw-Guinea. Een lastige opdracht, vooral omdat de Papoea's niet wisten hoe oud ze waren. In het begin van de jaren zeventig kreeg Van de Kaa de vraag voorgelegd om demografisch onderzoek in Ne derland een impuls te geven. Dat heeft hij gedaan, eerst als directeur van het Demografisch Instituut en later als hoogleraar aan de Universiteit van Amster dam. Dit jaar is hij met emeritaat ge gaan, maar Van de Kaa heeft daar nog niet veel van gemerkt. Maandag is hij de eerste spreker op de bevolkingsconferentie, die in het Nederlands Congres centrum in Den Haag van start gaat en geopend wordt door mi nister Hermans van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De mografen uit heel Europa zullen zich in Den Haag buigen over de vraag in hoeverre de bevolking- ontwikkelingen in de diverse Europese landen verschillen. Europa Van de Kaa zelf neemt de demo grafische ontwikkeling van Eu ropa op de lange termijn onder de loep. Als aanloop hierop neemt Van de Kaa de lezer mee in de ontwikkeling van de Euro pese bevolkingen. „Het begint allemaal bij de geweldige capa citeit van de mens om zich voort te planten. Tot het einde van de negentiende eeuw lag het ge middelde aantal kinderen per gezin op zes, zeven. Niet echt veel als je bedenkt dat een vrouw in staat is gemiddeld vijf tien kinderen voort te brengen. Maar alleen een kleine religieu ze groepering in de Verenigde Staten heeft dat cijfer bena derd." „Met de periode van industria lisatie en urbanisatie begon in Europa wat wij de demografi sche transitie noemen. Wat ge beurde was dat mensen er be wust naar streefden om het gezin klein te houden. Het is gis sen naar het waarom. Volgens de een zou het een verandering in gedachtegoed kunnen zijn, om dat mensen minder kerkelijk werden en andere opvattingen kregen met betrekking tot de toekomst van hun kinderen. Anderen wijzen op sociale as pecten. Door het aantal geboor ten te beperken zouden ouders beter kunnen investeren in de opleiding van hun kinderen, en daarmee de kans op een maat Professor Van de Kaa: Nederland neemt een relatief gunstige positie in. foto Theo Bohmers/GPD schappelijke carrière vergroten. Je moest immers arbeid verko pen en arbeid was meer waard naar mate je meer geschoold was." Halvering Bij gebrek aan anticonceptiva hanteerde men volgens Van de Kaa de coïtus interruptus. 'Daar zijn veel interessante uit spraken uit ontstaan. Elk land kent van die termen. Wij zeggen 'voor het zingen de kerk uit', waarmee wij overigens het eni ge land ter wereld zijn dat het religieuze aspect inbrengt. De Hongaren zijn veel directer: 'je kan beter de lakens wassen dan de luiers van kinderen'. Hoe hef ook zij, het had tot gevolg dat er een halvering optrad van zeven naar drie a vier kinderen." Na een tijdelijke daling door de economische crisis van de jaren dertig, steeg tot verrassing van velen het aantal geboorten weer wat, tot het midden van de jaren zestig. Van de Kaa: „Als die groei zich destijds in dat tempo had doorgezet, zou Nederland dit jaar 21 miljoen mensen heb ben geteld. Maar het liep an ders. Het krijgen van kinderen werd een bewuste keuze. Men moest ophouden met de pil als men zwanger wilde worden. Dat leidde opnieuw tot een halve ring: het gemiddelde aantal ge boortes kwam bij anderhalf te liggen. Je zou dus in zekere zin kunnen zeggen dat vrouwen nu tien procent van het vermogen om kinderente krijgen aanspre ken." Dat is te weinig om de omvang van de bevolking op termijn ge lijk te houden. Daar is per vrouw iets meer dan twee kin deren voor nodig. Sinds 1973 zit Nederland daar onder, net als de meeste andere landen in Euro pa. Het mediterrane gebied laat de laagste geboortecijfers zien, terwijl Noorwegen en Zweden het meest vruchtbaar zijn, maar nog altijd onder het vervan gingsniveau blijven. „Veel lan den maken zich ongerust over dat lage niveau. Het is de vraag of die angst gerechtvaardigd is. Feit is dat het tekort in Europa wordt opgevuld door de in stroom van migranten. Tussen 1846 en 1932 was Europa een continent waaruit vijftig mil joen mensen vertrokken. Maar dat is in het midden van de jaren zestig veranderd in een gebied waar mensen naartoe trekken, eerst vanuit Europa zelf, later vooral uit Afrika en Azië. Aar dig detail is dat in de periode dat de immigratie werd gestimu leerd, de relaties met landen uit Oost Europa niet goed waren. Als het IJzeren Gordijn er niet was geweest, hadden we waar schijnlijk veel meer een binnen- Europese migratiestroom ge kend." Voorzichtig In het geschetste beeld zal vol gens de demografische voor spellingen niet erg veel veran deren. De vruchtbaarheid zal niet veel dalen of stijgen, de ge middelde levensverwachting zal iets toenemen en de immi gratie langzaam doorgaan. Maar Van de Kaa is voorzichtig. „Over een periode van dertig j aar is het moeilijk om voorspel lingen te doen. Toen in 1988 het IJzeren Gordijn smolt, vreesde men een invasie van tien miljoen Russen naar het Westen. Die vrees bleek achteraf niet ge grond." GPD door Frans van den Houdt Olie speelt een steeds belang rijkere rol in de al zestien jaar durende burgeroorlog in het zuiden van Soedan. De rege ring in Khartoem hoopt via de olie miljoenen dollars binnen te halen om nieuw wapentuig te kunnen produceren en kopen. De rebellen van het Soedanese Volks Bevrijdingsleger (SPLA) hebben gewaarschuwd dat de olievelden in het zuiden vanaf nu legitieme aanvalsdoelen zijn. De rebellen beschuldigen de oliebedrijven ervan mede plichtig te zijn aan genocide. Van diverse kanten is het mili taire bewind in Khartoem er de afgelopen dagen van beschul digd chemische wapens te ge bruiken in de oorlog in het zui den. SPLA-leider John Garang zei vorige week dat zijn leger ge rechtigd is de olievelden en de 1620 kilometer lange pijplei ding naar Port Soedan aan de Rode Zee aan te vallen omdat Khartoem de olie gebruikt als een 'wapen in de oorlog'. „Turabi (leider van het Natio naal Islamitisch Front, de grote macht achter het regime, red.) heeft gezegd met het geld dat met olie wordt verdiend fabrie ken te zullen bouwen voor tanks en munitie. Dat is onaanvaard baar", aldus Garang. „En daar de regering genocide pleegt op de stammen in het zuiden en het Nuba-gebergte, hebben we te gen de oliebedrijven gezegd dat ze vanwege hun activiteiten nu medeplichtig zijn." Drie miljard De olievelden in Zuid-Soedan, door een Canadese exploitant ooit 's werelds beste oliepro ject' genoemd, herbergen reser ves van zeker drie milj ard vaten Het land heeft het potentieel om 150.000 vaten per dag te produ ceren. De oorlog zorgt er echter voor dat de productie daar ver onder blijft. De firma Chevron stopte begin jaren tachtig honderden miljoenen dollars in het boren naar olie en de exploitatie er van, maar vanwege de in 1983 weer in alle hevigheid losgebar sten burgeroorlog werd het uit eindelijk te gevaarlijk voor het bedrijf om het project voort te zetten. Werknemers van Che vron werden door rebellen gekidnapt en vermoord, onder meer door middel van kruisi gingen. De zuiderlingen beschouwen de olievelden als hun eigendom en namen zich voor die rijkdom men met hand en tand te verde digen. Het SPLA waarschuwde internationale ondernemingen dat hun personeel en installa ties ernstig gevaar zouden lopen in Zuid-Soedan. Waarnemers stonden er daarom versteld van dat zich op een ge geven moment toch weer een ge gadigde aandiende voor de ex ploitatie van de Soedanese olie. Het was het kleine Canadese be drijf Arakis Energy, dat halver wege de jaren negentig de con cessies overnam voor de oude Chevron-velden. Bang waren ze niet, verklaarde een functiona ris van het bedrijf, volgens wie het SPLA 'niet meer dan een clubje huurlingen' was dat ge makkelijk verslagen kon wor den. Overdreven Ook andere bedrijven (afkom stig uit China, Groot-Brittan- nië. Qatar en Argentinië) die begin vorig jaar contracten afsloten met de Soedanese rege ring voor het pompen en expor teren van de olie, hebben diver se keren laten weten dat de veiligheidsproblemen 'schro melijk worden overdreven'. Een van de bedrijven die betrokken zijn bij de Soedanese activitei ten is de in Nederland geregi streerde internationale oliehan delaar Trafigura Beheer BV, die vestigingen heeft in Nederland en twintig andere landen. „De olieproducenten kiezen er dus duidelijk voor om enorme risico's te lopen", meent rebel lenleider Garang, „nou, dat zul len ze dan weten ook." De kans is groot dat de 1600 kilometer lange pijpleiding binnenkort als eerste getroffen wordt door de rebellen. In plaats van de olie leiding te vernietigen, willen ze hem afsluiten zodat de olie niet verloren gaat. „We willen dat het Soedanese volk er zelf van profiteert", aldus Garang. Chemische wapens De laatste paar dagen hebben de rebellen en westerse hulpin stanties die actief zijn in Zuid- Soedan het regime van Omar El-Bashir er opnieuw van be schuldigd aanvallen met chemi sche wapens uit te voeren op het zuiden. Ze wijzen op slachtof fers die direct na de bombarde menten last krijgen van huid- en oogaandoeningen, gevolgd door overgeven en bloedingen. Khar toem ontkent alle aantijgingen, maar een team van de Verenigde Naties dat naar de getroffen ge bieden wilde reizen om onder zoek te doen, werd verboden zijn missie uit te voeren. GPD doorTheo Haerkens Li vin' la vida loca! De tophit van Ricky Martin schalt over de dansende menigte, er is handgeklap, heupen draaien en hakken klakken. De aircondi tioners in danszaal Salsa jan ken, maar brengen weinig ver koeling. De benauwdheid binnen is groter dan buiten, waar de nachtelijke koelte de broeierige warmte van tropisch Jakarta verdringt. Salsa is een nieuwe uitgaansge legenheid in Kemang, een luxe wijk in Zuid-Jakarta. Het blijkt een succes: jong, mooienrijkln- donesië danst uitgelaten op de muziek van Ricky Martin en Gloria Estefan. Van oosterse in getogenheid is geen sprake, van crisisgevoel evenmin. Op de parkeerplaats staan Harley Da- vidson-motoren met glimmend chroom, vierwielaangedreven auto's en BMW's. De chauffeurs zitten gehurkt bij elkaar en ro ken een kreteksigaret. Binnen brengen ranke meisjes in navel truitjes het bier rond dat tegen westerse prijzen rijkelijk vloeit. Iets leuks Salsa ging open in mei en geldt in modieus Jakarta als de plek om te ontspannen. Het bedrijf wordt gerund door een in de ho reca gelouterd echtpaar, maar is eigendom van zeven zaken vrienden, die 'iets leuks' wilden. Terwijl elders in het land men sen overschakelden op twee maaltijden per dag, werkten zij hun plannen uit voor een luxe restaurant annex dansgelegen heid. „Het was ook bedoeld om werkgelegenheid te creëren. We hebben hier 120 man in dienst", verklaart de woordvoerster van het bedrijf dat speciaal uit Cuba een danser en een danseres liet overkomen om de Indonesiërs het Latijnse ritmegevoel bij te brengen. Ook elders in de stad ontluikt nieuw economisch leven: inter- net-café's bieden gelegenheid tot surfen en e-mailen. In win kelcentrum Blok M Plaza liggen plotseling weer gouden arm banden en dure merkhorloges in de etalage. Juwelier Afung van 'New 21 Watch': „De roepia is l'link gestegen de laatste tijd. De mensen durven weer geld uit te geven." De opleving is niet beperkt tot horeca en detailhandel. Op ver scheidene plaatsen in de stad draaien ook weer betonmolens en van de hijskranen die meer dan een jaar stil stonden, zijn er enkele weer in beweging geko men. Ook Nederlandse bedrijven zijn voorzichtig optimistisch. De verkiezingen zijn onverwacht rustig verlopen. „Al kan dat morgen weer veranderen", weet president-directeur M. de Groot van Friesche Vlag. Hij is tevre den: de resultaten zijn stukken beter dan voorzien, al is de om zet nog niet gelijk aan die van 1997, het jaar voor de crisis. Broos Ook J. van Keulen van Ballast Nedam ziet licht aan het eind van de tunnel. „We hebben niet stil hoeven zitten. Een aantal kleinere projecten loopt nog, maar de grote zijn klaar." Nieu we opdrachten heeft het bouw concern nog niet 'al begint de interesse terug te keren'. Een bankier meldt blij verrasttezijn over het tempo van het econo misch herstel, al blijft het broos, zoals bleek toen een nieuw bankschandaal bekend werd en de roepia een forse duikeling maakte. Voorkeur Een definitieve keer ten goede is pas mogelijk na de presidents verkiezingen in november. „Dat is een hele beslissende periode", aldus de bankier. De Neder landse bedrijven stellen uit drukkelijk geen voorkeur te hebben. Of Megawati, de doch ter van voormalig president Soekarno, het land gaat leiden of de huidige president Habibie blijft, maakt hen niet uit 'als er maar stabiliteit komt en een ge zond economisch klimaat'. Het Indonesische bedrijfsleven verwacht, zoals veel Indone siërs, meer van Megawati dan van de zittende president. „Als Habibie blijft,, is eenderde van het electoraat teleurgesteld en dat is een groep die niet te be roerd is om de straat op te gaan", formuleert een ondernemer. Het aanstaande bezoek van mi nister Jorritsma van Economi sche Zaken, eind september, wordt enthousiast begroet. De klacht van Habibie dat het al tijd zo kritische Nederland wel erg weinig aandacht had voor de veranderingen in zijn land, wordt breed onderschreven. „Het bezoek is absoluut van groot belang, vooral psycholo gisch." Salsa houdt crisis en politiek buiten de deur. Woordvoerster Teges Prita Soraya kijkt ver stoord als geïnformeerd wordt naar de kans op een zeperd. „Als mensen de muziek niet meer leuk vinden, hebben we altijd nog een prima keuken." De be zoekers zien evenmin proble men: „Natuurlijk is het hier druk. Je denkt toch zeker niet dat mensen hun spaargeld in roepia's op de bank hadden staan?" GPD Pact Het Atlantisch Pact is gisteren van kracht geworden, toen Frankrijk, Denemarken, Italië en Portugal het verdrag als laatsten officieel hebben gera tificeerd. Twaalf landen, waaronder Nederland en de Verenigde Staten, zijn daar mee overeengekomen dat ze elkaar zullen beschermen. Schip ontploft Op de Schelde tussen Liev- kenshoek en Lillo is gisteren een schip ontploft, waarbij vier mensen om het leven kwa men: de schipper, de scheeps jongen, een matroos en een kind. Het binnenvaartschip was geladen met springstof fen, die moesten worden over-\ geladen op een Congolees i stoomschip. De ontploffing was tot in Antwerpen te horen. Toch raadslid P. Theune is alsnog toegelaten als gemeenteraadslid in Vlis- singen. Eerder had de Vlis- singse raad Theune geweigerd, omdat zijn ontslag als leraar aan de HBS in Oostburg nog niet helemaal rond was. De functies als leraar en raadslid werden als onverenigbaar be- schouwd. Theune ging tegen die beslissing in hoger beroep, j Ondertussen werd hem eervoi ontslag verleend en Gedepu- teerde Staten van Zeeland hebben nu besloten dat Theu ne toch raadslid mag worden. Azië krabbelt na de economische crisis weer langzaam op. Ook in Indonesië, een van de zwaarst getroffen landen, lijkt het dieptepunt voorbij. De sanering van de banken is nog lang niet voltooid, poli tieke problemen zijn niet opgelost, cor ruptie tiert en de schuldenlast is toren hoog. Toch zijn er positieve signalen: hijskranen en betonmolens komen in beioeging en de juwelier heeft iveer goud in zijn etala ge. Betonvlechtersaanhet werk in Jakarta. foto Theo Haerkens/GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8,00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur; Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128.50; per maand 35,75; per jaar 372,50, franco per post 491.00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr., 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities- tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2