Transfer Blijlevens op stapel WK-droom Robin Korving eindigt in een nachtmerrie Positieve balans op derde roeidag Barney breekt enkel Krajicek als twaalfde geplaatst bij US Open Spanning groeit bij hockeysters Oranje Schumacher start niet in GP België Brabantse sprinter boekt vijftiende seizoenszege in Ronde van Nederland van onze sportredactie DEN HAAG - Raymond van Barneveld zit in het gips. De tweevoudig dartskampioen is gisteren met een gebroken enkel thuisgekomen uit Mallorca. Hij gaf daar een demonstratie darts en gleed er van een stoepje. Zijn ernstige blessure zal ook gevolgen hebben voor zijn speelschema. Het is nog maar de vraag of hij komend weekeinde naar Denemarken kan voor wedstrijden. Ook het doorgaan van deze week geplande demon straties staat op de tocht. Voor lopig zit Barney met z'n been omhoog thuis in de Haagse Ri vierenbuurt. Van Barneveld is behalve twee voudig wereldkampioen ook ereburger van Den Haag, win naar van de Haagse Sportprijs en sportambassadeur. Tijdens zijn wedstrijden in Engeland zaten er 3,7 miljoen Nederlan ders aan de buis gekluisterd. GPD van onze sportredactie NEUSS - Michael Schuma cher verschijnt zondag niet aan de start bij de Grote Prijs van België op het circuit van Spa. De renstal van Ferrari maakte dinsdag bekend dat Eddie Ir vine en Mika Salo voor het ra ceteam rijden. Michael Schumacher brak vorige maand een been op het Engelse circuit van Silversto- ne. Vrijdag reed de Duitser in het Italiaanse Mugello weer zijn eerste testronden. Daar mee wekte hij de indruk in het Belgische Spa aan de start te verschijnen. De volgende Grand Prix-wedstrijd staat voor zondag 12 september in Italië op het programma. SID door Fred Seqaar TILBURG - Jeroen Blijlevens laat zijn ploeg TVM dezer dagen in onzekerheid waar het zijn toekomst aangaat. Over zijn kwaliteiten als sprinter laat hij daarentegen geen enkele twijfel bestaan. De Brabander won gis teren in Tilburg de eerste etappe van de Ronde van Nederland in de massasprint en tekende daarmee zijn vijftiende zege van het seizoen aan. Zoveel behaal de hij er nooit eerder in zes sei zoenen als beroepswielrenner. Zijn oude record stond op veer tien en het dateert van nog maar een jaar geleden. Niet alleen kwantitatief, ook kwalitatief scoort de Brabander goed. Twee etappezeges in de Ronde van Italië en een aantal dagen in de leiderstrui, de Scheldeprijs en een hele trits minder aansprekende ritzeges. In de Tour de France kon hij zijn snelle benen niet tonen vanwege het deelnameverbod dat direc teur Leblanc TVM oplegde. Als het een beetje meezit, gaat Blijlevens dit jaar meer dan twintig overwinningen boeken. In de Ronde van Nederland, een wedstrijd op zijn lijf geschre ven, zal hij er waarschijnlijk mi nimaal nog één bijschrijven en als hij zijn vorm vasthoudt, mag ook dagsucces van hem worden verwacht in de Ronde van Span je, die op 4 september van start gaat. Tijd om te oogsten dus. De sprinter heeft gesprekken gevoerd met buitenlandse spon sors waarvan Polti, het team van Richard Virenque, de meest serieuze kandidaat is. Een flirt met US Postal draaide uit op niets. Hoewel nooit onomstote lijk vast is komen te staan dat TVM in dé Tour de France van vorig jaar dingen heeft gedaan die niet mogen, wees manager Mare Goi'ski de Brabander af. Alleen al de verdenking was voor Gorski reden genoeg niet in de gaan op de avances van de sprinter. Blijlevens deed gisteren in Til burg, waar hij Robbie McEwen (tweede) met een half wiel ver sloeg, voorkomen alsof er ook nog een kans is dat hij blijft bij TVM, dat volgend seizoen ver der gaat onder de naam Farm Frites. „Na de Ronde van Ne derland heb ik nog een gesprek met Cees (Priem). We zullen wel zien wat daar uitrolt. Tot die tijd zeg ik niks over mijn toekomst. Voor Priem staat de uitkomst van de ontmoeting al vast. „Het contract van Blijlevens loopt door, dus hij kan helemaal niet weg", zei de Zeeuw bij de start in Gouda. In zijn hart weet Priem dat hij een renner die per se van werknemer wil veranderen en zich bovendien financieel aan zienlijk kan verbeteren, niet aan zijn contract kan houden. Die strijd verliest hij uiteindelijk, al was het maar omdat de arbeids verhoudingen zodanig zijn ver stoord dat van normaal functio neren geen sprake meer kan zijn. Klapper Hoewel het zeer de vraag is of Blijlevens elders een ploeg vindt die de sprint zo perfect voorbe reidt als zijn huidige knechten, is het begrijpelijk dat hij in de bloei van zijn wielerleven een klapper wil maken. TVM heeft Jans Koerts, gisteren vierde, vastgelegd. Maar de oud-Rabo- bank-renner is natuurlijk niet van het kaliber Blijlevens. Daarvan zijn er sowieso weinig en op die schaarste zal Priem zich ook wel beroepen als zijn van onze sportredactie ST. CATHARINES - De derde dag van de WK roeien in St. Ca tharines was de eerste met een positieve balans voor Neder land. De acht met lichtgewich ten bevocht in de herkansing een finaleplaats. Skiffeuze Ma- rit van Eupen en de vier-zonder- stuurman voeren de halve fina les binnen. Oranje haalde alle drie kwalificaties met tweede plaatsen. Op de eerste dag van de herkan singen viel maar één uitschake ling te betreuren. Olaf Wit en Niels den Nijs, reserves van de boordroeiers, bleken te licht voor de halve finale in de twee- zonder-stuurman. De twee-zonder-stuurvrouw roeide niet meer in de herkan sing, omdat Annemiek Eijge- laar haar krachten moet sparen voor eventuele nieuwe inval beurten in de acht. De gebles seerde Carin ter Beek liep dins- van onze sportredactie WHITE PLAINS - Richard Kra jicek is voor de US Open, die maandag in New York begint, als twaalfde geplaatst. Toer nooidirecteur Jay Snyder maakte dinsdag het lijstje be schermde spelers bekend. Pete Sampras voert dat zoals ver wacht aan. De Amerikaanse nummer één van de wereld treft in de finale, Erik Gerets selecteert negentien man EINDHOVEN - PSV's trainer Erik Gerets heeft negentien spe lers geselecteerd voor de wed strijd tegen FC Zimbru, van avond in de kwalificatie van de Champions League. De Belg deed dit uit voorzorg, vanwege de enkelblessure van Mark van Bommel. Van Bommel, die zondag in het duel met Vitesse geblesseerd raakte, trainde dinsdag weer mee, De verwachting is dat hij kan spelen. De eerste wedstrijd, twee weken geleden, eindigde in 0-0. ANP als alle voorspellingen uitko men, zijn landgenoot Andre Agassi. Sampras schreef het laatste grandslamevenement van het jaar al vier keer op zijn naam. Bij de vrouwen is de Zwitserse Martina Hingis de favoriete, de Amerikaanse Lindsay Daven port is als tweede geplaatst. Ve nus Williams en Monica Seles worden als hun tegenstandster in de halve finale verwacht. De plaatsingslijst is: Mannen: 1. Pete Sampras (VSt), 2. Andre Agassi (VSt), 3. Jevgeni Ka felnikov (Rus), 4. Patrick Rafter (Aus), 5. Gustavo Kuerten (Bra), 6. Tim Henman (GBr), 7. Todd Martin (VSt), 8. Carlos Moya (Spa), 9. Greg Rusedski (GBr), 10. Marcelo Rios (Chi), 11, Mark Philippoussis (Aus), 12, Richard Krajicek (Ned), 13 Alex Corretja (Spa), 14. Tommy Iiaas (Dui), 15. Nicolas Kiefer (Dui), 16. Nicolas Lapentti (Ecu). Vrouwen: 1. Martina Hingis (Zwi), 2. Lindsay Davenport (VSt), 3. Venus Williams (VSt) 4. Monica Seles (VSt 5. Mary Pierce (Era), 6. Amanda Coetzer (ZAf), 7. Serena Williams (VSt), 8. Jana Novotna (Tsj), 9. Julie Halard-Decugis (Era), 10. Arantxa Sanchez Vicario (Spa), 11. Nathalie Tauziat (Fra), 12. Barbai'a Schett (Aus), 13. Dominique van Roost (Bel 14. Sandrine Testud (Fra), 15. Amelie Mauresmo (Aus), 16. Con- chita Martinez (Spa). RTR strijd met Blijlevens straks mo gelijk tussen advocaten wordt gevoerd. Aanbieding In het geval van Steven de Jongh bevinden de gesprekken zich al bijna op dat niveau. De Jongh heeft een aanbieding van Jan Raas (Rabobank), maar hoewel de Jongh weg wil, wenst Priem ook de Noord-Hollander niet te laten gaan. „Ikheb een paar leu ke jaren gehad, maar dit seizoen heb ik het niet meer zo naar mijn zin. Ik voel gewoon dat ik van ploeg moet veranderen om mijn carrière een wending te geven. Als een renner het niet meer naar zijn zin heeft, wat heeft het dan voor nut hem te houden?" Het contract van D e Jongh loopt aan het einde van het seizoen af, maar er is sprake van een optie die TVM éénzijdig kan lichten. De Jong: „Die optie is er inder daad, maar volgens mijn advo caat is hij niet rechtsgeldig." Priem: „Niet rechtsgeldig? On zin. Net als Blijlevens blijft ook De Jongh bij ons. Hoe denkt de Rabobank die overgang er door te krijgen als De Jongh nog bij ons onder contract staat? Trou wens, waarom zoeken ze hun versterkingen niet in eigen gele deren. Ze hebben een junioren- ploeg, een amateurploeg en een jeugdplan. Zulke kweekvijvers hebben wij niet." GPD Jeroen Blijlevens balt zijn vuisten nadat hij de massasprint heeft gewonnen tijdens de eerste etappe van de Ronde van Nederland. Robbie McEwen (rechts van Blijlevens) wordt tweede. foto Jasper Juinen/ANP dag vrolijk rond op de oever van de Henley Rowing Course in St. Catharines. De Delftse studente vertrouwde erop in het week einde in de finale weer actief te zijn in de boot. Zes ploegen varen in elke finale. De acht met lichtgewichten, die geen olympische status heeft, is daar reeds van verzekerd na een sterke herkansing in het zog van de Britse ploeg. De Nederlandse Acht kan meedoen voor het ere metaal als de progressie zich de komende dagen doorzet. Marit van Eupen moet ook nog iets verbeteren, wil zij donder dag de finale halen om zaterdag voor eremetaal te gaan. De 29- jarige lichtgewicht van Nereus forceerde zich in de herkansing niet. „Ik heb vier races in een week en moet mijn krachten goed verdelen. Daarom ben ik in de herkansing niet voor de over winning gegaan, want dat was niet nodig om een ronde verder te komen." ANP van onze sportredactie SEVILLA - Zijn buurvrouw letje had in maart gedroomd dat hij wereldkampioen op de 110 meter horden zou worden. De droom eindigde dinsdag in een nachtmerrie. Robin Kor ving werd in Sevilla afgeser veerd in de halve eindstrijd. Een dramatisch einde van de favoriet van de Nederlandse ploeg, die een al even drama tisch WK beleeft. Korving zelf had enorme ver wachtingen van de wereldti telstrijd. Al een week was hij 'WK-dronken'. Bij een positie ve uitschieter zou hij zelfs goud kunnen halen, riep hij uit. Maar de zevende plaats in de halve finale in 13,45 be zorgde Korving een enorme kater. In de catacomben van het Es- tadio Olimpico vloekte hij, smeet een bli kj e tegen de boar ding en ging zitten. Handen in het. haar, peizend, starend, pie kerend. Waarom ging het niet? De 25-jarige atleet uit Heer- hugowaard vond de moed om het uit te leggen. „Ik had het gewoon niet. Geen macht, geen kracht. Mijn lichaam wil de gewoon niet." Niet supergoed Korving voelde vooraf de bui al hangen. „Ik voelde me niet supergoed. Normaal kan ik ook zonder kracht lopen, van daag niet." Hij probeerde het wel, had ook een goede start, maar na de derde horde ging het helemaal mis. „Ik kwam te hoog en raakte uit balans." Korving had in Athene de stap naar de absolute top willen zetten. Sinds vorig jaar hoort hij bij de elite, na zijn bronzen plak op de EK in Boedapest. De medaille bracht hem bij al le grandprixwedstrijden bin nen. Temidden van de mondia le toppers hield hij zich prima staande. Korving won zelfs vijf internationale races en verbeterde zijn nationaal re cord tot 13,15. Die progressie had hij in Sevil- Robin Korving is gedesillusioneerd, nadat hij er niet in is g nale te halen. la willen bekronen, maar Kor ving tuimelde hard naar bene den. En de voorwaarden waren nog wel zo gunstig. Fa vorieten Allen Johnson (niet gestart) en Mark Crear (gedis kwalificeerd) waren wegge vallen en de rest van de con currentie liep niet echt hard. ,Dit was het makkelijkste WK van mijn leven geweest", be sefte Korving. „De kans van mijn leven." Die gedachte bracht hem zo van zijn stuk dat hij moeite had om zijn emoties te be dwingen. „In feite was dit een inkoppertje geweest, in ieder geval om in de finale te ko men", baalde hij. „Nu moet ik weer een jaar wachten, want indoor tel ik niet mee. Patrick van Balkom vloog er ook uit. In de vierde kwartfi nalevan de 200 meter werd hij vij f de in 2 05 9Tweetiend e on der zijn Nederlands record. „En dat had ik moeten lopen om door te gaan", besefte de 24-jarige Utrechter. Van Balkom stond voor 'een van de belangrijkste races' in zijn loopbaan. Vorig jaar be reikte hij de halve finales tij dens de Europese titelstrijd, nu verzuimde hij de volgende stap te zetten. „Ik heb slecht gelopen. Waar ik een jaar voor geleefd heb, is nu voorbij. Een leerzame ervaring? Ik moet niet meer leren, Maase Kaniiel Maase zorgde tijdens de WK in Sevilla voor de broodnodige positieve noot voor de Nederlandse atletiek. De 27-jarige Maase bekroonde een fraai seizoen met een acht ste plaats op de 10.000 meter. Een heel goede prestatie te- gd om op de 110 meter horden de f i- foto Toussaint Kluiters/ANP midden van alle loopgeweld van de Afrikanen. Met Haile Gebrselassie op kop, die voor de vierde achtereenvolgende keer wereldkampioen werd. Maase plaatste zich met zijn klassering voor de Olympische Spelen. Het paste geheel in zijn opvallend sterke jaar. We reldrecordhouder Gebrselas sie, ook winnaar in Stuttgart (1993), Göteborg (1995) en Athene (1997) liep het veld pas op de laatste 400 meter stuk. Maase kon verbazend lang meegaan. Chiel Warners bezet na vijf onderdelen van de tien kamp de voorlopigè zesde plaats, een goede verrichting. De Nederlandse allroundat leet heeft tot dusver 4345 pun ten verzameld. Na het sloton- derdeel van de eerste dag, de 400 meter, was hij in de slopen de hitte de uitputting nabij. ANP Ajax trekt Roemeen Chivu aan AMSTERDAM - Ajax heeft de Roemeense verdediger Chris tian Chivu aangetrokken. De 18-jarige jeugdinternational, afkomstig van Universitatea Craiova tekent in Amsterdam een contract voor zes jaar. De linksbenige Chivu is bij Ajax ge haald voor de linksbackpositie. Dean Gorré is na Sibon (Sheffield Wednesday) en Hoekstra (verhuurd aan Compos- tela) mogelijk de derde overbodige speler die bij Ajax ver trekt. Gorré speelde gisteravond met de Engelse eerste-divi- sieclub Huddersfield Town mee in een oefenduel tegen Leeds United. Blind verwacht vandaag te horen of Huddersfield Town de middenvelder wil kopen. Ajax wil Gorré niet verhu ren. GPD Alesi naar team Prost GUYANCOURT - Formule 1-coureur Jean Alesi komt vol gend seizoen uit voor het team Prost Peugeot. De 33-jarige Fransman rijdt nu nog in een Sauber. Alesi raakte tijdens de laatste Grand Prix, eerder deze maand in Hongarije, tijdens de trainingen gewond. De enkelblessure was geen beletsel om toch aan de race deel te nemen. Drie ronden voor het einde viel hij wegens machinepech uit. Alesi maakte toen bekend het Sauber-team zo snel mogelijk te willen verlaten. RTR Thorpe verbetert eigen record SYDNEY - De Pan Pacificzwemkampioenschappen in Syd ney blijven wereldrecords opleveren. Dinsdag verbeterde de Australiër Ian Thorpe zijn eigen wereldtijd van maandag op de 200 meter vrije slag door in de finale na 1 minuut en 46,00 seconden aan te tikken. Even later scherpte de Amerikaan Lenny Krayzelburghet wereldrecord op de 100 meter rugslag aan: 53,60 seconden. Deze verbetering van de oude toptijd van de Amerikaan Jeff Rouse, die tijdens de Olympische Spe len vanBarcelona in 1992 de afstand in 53,86 seconden over brugde, betekende het zesde wereldrecord in Sydney. RTR Henk Vos naar FC Den Bosch DEN BOSCH - FC Den Bosch heeft Henk Vos van Feyenoord aangetrokken. De 31-jarige aanvaller tekende dinsdag bij zijn presentatie een contract voor drie jaar. De Brabantse club moest voor de inwoner van Roosendaal een afkoopsom aan Feyenoord betalen. Het contract van Vos in de Kuip liep dit seizoen af. Even zag het er naar uit dat hij Feyenoord zou in ruilen voor het Duitse Arminia Bielefeld. Met die club was hij min of meer rondmaar zijn transfer ketste af op het feit dat de Duitsers zelf geen spelers konden verkopen. ANP Ex-kampioene atletiek vermoord TARGOVISTE - De Roemeense oud-atlete Elna Murgoci is dinsdag dood gevonden in de buurt van haar huis in Targovis- te, ongeveer 100 kilometer ten noorden van Boekarest. De 39- jarige hardloopster was door messteken om het leven geko men. Tegen haar voormalige levenspartner is een aanhou dingsbevel uitgevaardigd. Murgoci won in 1993 de wereldti tel op de halve marathon in Brussel. In 1997 moest ze stoppen met atletiek nadat ze twee keer op doping was betrapt. AFP Discuswerpster Adriano betrapt RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse discuswerpster Elisan- gela Adriano is volgens de Braziliaanse pers betrapt op het gebruik van nandrolon. Ze zou bij de pan-Amerikaanse Spe len in juli in Winnipeg een positieve plas hebben ingeleverd. Adriano veroverde in Canada goud in haar discipline. Ze slin gerde de discus 60,92 meter ver. Ze loopt nu de kans haar titel kwijt te raken. De atlete doet niet mee aan de WK in Sevilla. DPA door Frank Kalis KEULEN - Is Nederland nu zo goed of de rest zo slecht? Ook gisteren na de 9-0-zege op Rus land, een van de betere ploegen uit de poule, kon aanvoerster Carole Thate daarop geen ant woord geven. „In ieder geval zijn wij voor de teams in onze poule veel te goed. Het verschil is tot nu toe wel heel erg groot gebleken." Het Europees kampioenschap begint nu pas voor de hockey- sters van Oranje, die gisteren zoals verwacht poulewinnaar zijn geworden. Vanavond volgt het laatste verplichte nummer tegen Schotland. „Maar we zul len zeker onze plicht doen," ver zekerde bondscoach Tom van 't Hek. Het verloop in Duitsland geeft weer eens aan dat het in Europa nog altijd draait om Nederland, Duitsland en Engeland. Alleen Spanje begint wat verloren ter rein terug te winnen. Van 't Hek: „Eigenlijk is het best frustre rend als je weet dat je hier twee weken bent voor twee wedstrij den in het finaleweekeinde. In dat opzichte is het EK een raar toernooi als je het vergelijkt met een Champions Trophy of WK, waar je alleen maar echte wed strijden hebt." De speelsters moesten daaraan wennen tijdens de eerste dagen in Keulen. „Dat is nu voorbij," weet Van 't Hek. „Het wordt al lemaal tastbaarder. De belang rijke wedstrijden komen dich terbij. We zitten nu eindelijk in de normale toernooisfeer." Dillianne van d,en Boogaard on derschrijft dat gevoel. „We heb ben nu allemaal iets van, hé, hé het kan eindelijk beginnen. Niet dat we ons hebben verveeld, maar je merkt dat je energie overhebt. Langzamerhand voe len we de spanning oplopen." Strafcorner De verdedigster van Den Bosch was voor het eerst deze week ook tevreden met haar strafcor ner, die tegen Rusland eindelijk goed liep met drie rake klappen „Het is de enige voldoening die je als verdedigster tegen rzulke ploegen kan halen," vindt ze. Toch moest de defensie gisteren tegen Rusland op haar hoede blijven, want in de beginfase lieten de Russen zien best iets in huis te hebben. Daarna was het verzet gebroken. „Het was in het begin even las tig," erkende Van 't Hek. „We werden even wakker geschud. Maar je ziet vervolgens toch dat veel ploegen naarmate het toer nooi vordert het fysiek niet meer volhouden en dan door hun hoe ven zakken." Bovendien weigerde de Russi sche ploeg zich aan de titelver dediger aan te passen. Oranje kreeg alle ruimte om de score op te voeren. „Ze werkten mee aan him eigen ondergang," vond Ca role Thate. Nederland - Rusland 9-0 (4-0). 19. Van de Kieft 1-0, 23. Van den Boog aard 2-0 (sc), 24. Teeuwen 3-0, 35. Van den Boogaard 4-0 (sc), 41. Han- neke Smabers 5-0, 47. Boomgaardt 6-0 (sc), 49. Van den Boogaard 7-0 (sc), 58. Van der Wielen 8-0 (sc), 60. Thate 9-0. Scheidsrechters: Hen- ning, Nockolds (Eng). Aantal toe schouwers: 700. GPD Zware opgave voor 't Zand in Europacup MIDDELBURG - De ta feltennissers van 't Zand staan zaterdag 4 septem ber voor een zware opga ve. De Middelburgers krijgen dan in eigen huis in de eerste ronde van de Nancy Evans Cup het Franse Nantes Atlantique op bezoek. De ploeg uit Bretagne versloeg in de voorronde het ook niet zwakke Wolsegg uit Oos tenrijk met 4-1. Nantes Atlantique ein digde het afgelopen sei zoen in de Franse compe titie op de derde plaats. De beste speler van het team is de dertiger Olivier Mamurek, de huidige nummer zes van Frank rijk. Mamurek is op de we reldranglijst te vinden op de 68e plaats (ter vergelij king: kopman Kalun Yu van 't Zand staat 368e). Calin Toma is de nummer twee van het team. Deze ex-Roemeen staat 14e op de Franse ranglijst en is leeftijdgenoot van Mamu rek. De waarschijnlijke num mer drie is Huang Jian Guo, een onbekende Chi nees die 17e staat op de Franse ranglijst. Als num mer vier staat jeugdinter national Jerome Bahaud op de spelerslijst. Hij is de nummer drie van de Fran se junioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21