Schroebrug blijft centraal bediend Een politicus heeft zelden echt vakantie PZC Automobilist lacht om 30-km-zone Plan fabriekswinkel kost Sas amper geld Duiksporters niet meer welkom bij oude werkhavens Rode Kruis juicht alle initiatieven voor Turkije toe zeeland 00 woensdag 25 augustus 1999 I door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Een dertig- kilometerzone is een dertig- kilometerzone. Dat is de ge dachte van bewoners van de wijk Rosenburg in Vlissingen. Omdat er volgens hen onvol doende waarschuwingen zijn, hebben ze zelf maar borden geplaatst. Op de Rosenburg- laan prijkt nu een aantal kar tonnen borden met in grote cij fers 'dertig' en afbeeldingen van slakken. Hoewel de Rosenburglaan of ficieel als dertig-kilometerzo ne te boek staat, rijden de au to's er naar de mening van de omwonenden veel te hard. „Die straat is echt gevaarlijk", meent T. Caljouw, voorzitter van de wijkvereniging Rosen burg. „Auto's scheuren er doorheen, niemand trekt zich iets van de snelheidsbeperkin gen aan." Het initiatief van de bewoners is vooral een signaal, bedoeld voor de gemeente Vlissingen. Die gedraagt zich volgens Cal jouw veel te hautain. „Als wij als bewoners van Rosenburg een brief met klachten sturen, duurt het gemiddeld een half jaar voor er geantwoord wordt. Meestal is dat ook niets concreets, maar wat algeme ne, ontwijkende informatie." De nepborden staan er nu ruim een week. Automoblisten lij ken er nog niet van onder de indruk. „Hardrijden houd je helaas niet tegen", verzucht de voorzitter van de wijkvereni ging. „De mentaliteit van mensen verander je niet. On dertussen zijn kinderen die in de straat spelen constant in ge vaar." Een nieuwe brief aan gemeente is in de maak. Cal jouw: „We gaan nog maar eens praten. Niet alleen over het verkeer, maar ook over de soci ale veiligheid. Want ook op dat front is er een hoop te verbete ren in de Vlissingse Zuidwest hoek." Er waren in de wijk plannen om een onafhankelijk bureau een onderzoek naar de algehe le veiligheid te laten verrich ten. Voorlopig zijn deze echter afgeblazen. „We hebben er voor nu van afgezien", meldt G. Walraat, bewoner van de wijk en wex'kzaam bij de Vlis singse politie. „Het was wat overhaast. Op de Rosenburglaan wordt bijvoor beeld helemaal niet catego risch te hard gereden. De politie heeft regelmatig steek proeven gehouden, waarbij geen overtredingen werden geconstateerd. We moeten eerst nog maar eens met de ge meente praten en kijken wat daar uit komt." door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het voorbe reidende werk voor de komst van een fabriekswinkelcomplex naar Sas van Gent heeft de ge meente tot nu toe nauwelijks geld gekost. De kosten voor de onderzoeken (over de economi sche, milieu-en verkeerseffec- ten) waren volledig voor reke ning van projectontwikkelaar Innovast. Deze heeft inmiddels de grond - het voormalig CSM-terrein - verworven en is ook bereid om een substantiële bijdrage te ver lenen voor de aanleg van ver- keersvoorzieningen op en bij het terrein. De gemeente Sas van Gent zal, zo zegt burge meester J. Lonink dinsdag, op de begroting voor het jaar 2000 een post opvoeren voor de aan leg van een x-otonde bij de brug in Sas van Gent. Overigens betaalt de gemeente die voorziening niet alléén. Lo nink verwacht voor dit doel een bijdrage van de provincie. Voorts is het krediet dat de Sasse raad voor de plannen heeft uit getrokken - 75 mille - nog niet volledig benut. Leges Gaat de bouw van het centrum! in Sas van Gent door, dan sleept de gemeente zo'n 600.000 gul- den aan bouw- en andere leges binnen. De penibele financiële situatie waaihn de gemeente al jaren verkeeit, zou door de komst van de fabriekswinkel in één klap achter de rug zijn. Bij het opstellen van de begroting voor 2000 en de meei'jarenra- ming voor de jaren daarna houdt het dagelijks bestuur daarmee nog geen rekening. De plannen voor het uitver-| koopcentxnm zijn door gemeen te en projectontwikkelaar deze week volledig afgerond. Lonirxk vex-wacht nog deze week overleg te kunnen voei'en met het minis terie van minister J. Px*onk, die in een eerder stadium al heeft laten weten niet erg gelukkig te zijn met de plannen voor fa briekswinkels in Lelystad en andere plaatsen. door Ben Jansen NEELTJE JANS - Sportduikers zijn niet langer welkom in de voormalige werkhavens in de monding van de Oosterschelde. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten daarvoor voortaan geen ontheffingen meer te zullen verlenen. Dat ge beurt op herhaald en uitdrukke lijk verzoek van Rijkswater staat. De dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat in Zeeland vond al geruime tijd dat de pro vincie geen toestemming meer diende te geven voor het duiken bij de reservepijler in het voor malige bouwdok en in andere havens bij de Oosterscheideke- xïng. Reden daarvoor was dat de veiligheid van de duikers door het toegenomen scheepvaart verkeer niet langer kan worden gegarandeerd. In de voox*waarden voor de ont heffingen stond weliswaar dat ook toestemming moest worden gevraagd van Rijkswaterstaat maar daar kwam het meestal niet van door de korte tijd tus sen het verlenen van de onthef fing en datum van het duikeve- nement. Voor Rijkwaterstaat zat er dan niets anders op dan het duikgezelschap alsnog te weigeren. „Maar wat doe je als een groep duikers in volle uit rusting klaar staat om ondei water te gaan", zegt H. Jager, hoofd van de dienstkring Delta- kust, waaronder de Ooster- scheldekering valt. „Wegstu ren? Dat kun je die mensen ook niet aandoen. Dus dan laat je het maar zo." Volgens De Jagei gebeurde het wel enkele kerei per jaar dat de provincie tegen de zin van Rijkswaterstaat dui kers toestemming verleende. GS hebben nu plechtig beloofd dat niet meer te doen. Automobilisten trekken zich ook van de 'nepborden' in de dertig-kilometerzone van de Vlissingse wijk Rosenburg weinig aan, maar de bewoners hopen in ieder geval de aandacht van de gemeente te krijgen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De brug wachter keert niet terug op de Schroebrug in Middelburg. Dat hebben Gedepixteerde Staten van Zeeland dinsdag besloten. Als de centrale bediening wordt losgelaten, verdwijnen de be staande bloktijden. Reizigers met het openbaar vervoer mis sen dan hun aansluiting op bus en trein. Het gemeentebestuur van Middelburg had gevraagd om een tijdelijke terugkeer van de brugwachter. Hij zou beter kunnen inspelen op het ver voersaanbod over de Schroe brug. B en W van Middelburg trokken vorige maand aan de bel bij de provincie, mede namens het be drijfsleven. De Schroeweg- /Schroebrug/Het Gi'oene Woud/Poelendaeleweg en ver der stonden regelmatig vol met wachtende auto's. Volgens het college zijn daarvoor diverse oorzaken: een toename van het autoverkeer, afsluiting van de Poelendaeleweg in één richting waardoor sluipverkeer is ont staan en de centrale brugbedie- rxing. B en W pleitten in him brief voor het instellen van een avondspits tussen half vijf en zes uur en een tijdelijke terug keer van de brugwaclxter op de Schroebrug. Gedeputeerde Staten erkennen de verkeersproblematiek in Middelburg. Het aantal auto's dat gebruik maakt van de Schroebrug stijgt met de jaren. De groei zal naar verwachting eerder toe- dan afnemen, omdat het gemeentebestuur grote plannen heeft die ertoe leiden dat de Zeeuwse hoofdstad uit eindelijk 56.000 inwoners telt. Het aantal schepen daarentegen dat de Schroebrug passeert het Rommelmarkt TERNEUZEN - Wijkcentrum De Triangel houdt op zaterdag 11 september een rommel markt. De opbrengst van de kraamverhuur (7,50 gulden per kraam) is bestemd voor activi teiten in het buurthuis. Wie nog een kraam wil huren, kan bellen met De Triangel. De rommel markt begint om 10 urn*. aantal brugopeningen en de to tale tijd die daarmee is gemoeid, namen af. Sinds 1992 daalde het aantal schepen met ruim tien procent; het aantal brugopenin gen zelfs met twintig procent. De totale tijd dat de Schroebrug open stond, werd zelfs met veer tig procent teruggebracht. Bloktijden De huidige bedieningsregeling van de bruggen houdt rekening met brandweer, ambulance en politie, reizigers met het open baar vexwoer, bussen, auto's en schepen. Voor- bus en treini'eizi- gei"s zijn er speciale bloktijden: tijden waarop zowel de Station als de Schroebrug niet wordt ge opend. Naast die bloktijden zijn er op werkdagen bovendien spitsuursluitingen. Voor de Schroebrug gaat het om een blok in de ochtend, een blok tus sen de middag en een blok tussen 16.45 en 18.16 uur. Dat laatste blok kan onderbroken worden voor een opening tussen 17.22 en 17.33 uur. Op dat speci fieke moment zijn de spoorbo men toch al één of twee keer dicht voor de treinen. Een lange avondspits van an derhalf uur instellen, zoals het gemeentebestuur wil, wijzen GS van de hand. Op grond van tellingen zouden er na afloop van die spits veertig tot zeventig schepen liggen. Dat heeft tot ge volg dat de bruggen daarna maar liefst een kwartier open zouden staan, wat weer conse quenties heeft voor mensen die met de ti'ein of de bus willen. Tijdwinst Het is technisch mogelijk om de Schroebnxg tijdelijk weer te la ten bedienen door een brug wachter, die beter kan inspelen op het verkeersaanbod op de Schroeweg of het Groene Woud. Bijkomend effect is dat het sys teem van bloktijden dan wordt losgelaten en dat reizigers aan sluitingen op bussen en treinen missen. Een tweede gevolg is dat de tijd winst, die wordt gehaald door de centrale bediening, teniet wordt gedaan en dat er een ein de komt aan het begeleiden van een konvooi schepen. Dat leidt weer tot meer brugopeningen. „En dat zal uw bedoeling niet zijn"aldus GS in hun besluit. Tweede-Kamerleden altijd stand-by met mobieltje en voice-mail Hulpactie voor zieke jongetjes in de Oekraïne GOES - Vliegende haast is ge boden bij de actie die G. J. A Stevens en A de Bruine vorige week op touw hebben gezet. El ke dag oponthoud kan de twee Oekraïnse kindertjes, die we gens een hazenlip te vondeling werden gelegd, fataal worden. „Twee keer achthonderd gulden voor twee keer vier operaties hebben we nodig. Dan zijn ze gered", zegt Stevens in zijn tuin aan de Goese Blauwe Wijk. Al sedert drie jaar gaan Stevens enzijnzwagerAdeBruineiede- re vakantie naar de Oekraïne, waar ze sinds kort onder de vlag van de organisatie Simplus wer ken. De mannen van Surplus hebben al veel meegemaakt in de Oekraïne, maar zoiets hart verscheurends als bij het afgelo pen bezoek nog niet. Vondeling „De dokter met wie we contact hebben, een man die al ander half jaar geen salaris heeft ge- had, riep ten einde raad onze hulp in voor een jongetje van zes maanden. Hij was te vondeling gelegd met een gespleten verhe melte. Zulke kinderen zijn daar ten dode opgeschreven. Het weeshuis wil ze niet omdat ze er niet voor kunnen zorgen. In het ziekenhuis worden ze een poos kunstmatig gevoed in de hoop dat er op tijd een wonder ge beurt: iemand die de operatie kan betalen. Toen we foto's maakten van het jongetje, werd er net een ander jongetje bin nengebracht: zes weken en ook een hazenlip." In de Oekraïne, in het Acade misch Ziekenhuis van Kiev, is wel degelijk de deskundigheid aanwezig om de twee jongetjes de mogelijkheid te geven om te eten, te drinken en te praten op termijn. Maar alle middelen ontbreken. Corruptie Het oudste jongetje moet bin nen vier weken geopereerd wor den. „Daarbij kost het nog eens een week om het geld in Kiev te krijgen. Dat moeten we zelf brengen want je kunt niet iets per bank overmaken." Ook op sturen is in het coirupte Oekra- ine onmogelijk. Bijdragen kun nen worden gestort op giro 3271758 ten name van G. J. A Stevens in Goes onder vermel ding van Suiplus. Behalve geld voor de operaties is ook geld no dig voor de pleegzorg van de kinderen. Mocht er meer geld dan nodig binnenkomen, dan gaat dat naar de rest van de kin derafdeling. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Tal van lokale initiatieven zijn de afgelopen dagen in Zeeland ontplooid om de slachtoffers van de aardbe ving in Turkije te helpen. Het Rode Kruis staat sympathiek tegenover het inzamelen van kleding en gereedschap. Me ningsverschillen in de Turkse gemeenschap in Zeeland over de wijze van inzamelen zijn bij gelegd. Y. Coban van de moskee in Mid delburg maakte maandag be kend dat er donderdag een eigen inzamelingsactie gehouden wordt. H. Akdag, consulent minderhedenbeleid voor de provincie Zeeland, was er niet enthousiast over. 'Geef geld en geen spullen', adviseerde deze. Het Rode Kruis en de Turkse zusterorganisatie de Rode Hal ve Maan hadden daar volgens hem om gevraagd. Dat er buiten het gironummer 797 geld wordt ingezameld, vond hij eveneens niet gelukkig. Gisteren hebben beide heren met elkaar gespro ken. Akdag steunt nu de actie van Coban. Akdag is overtuigd dat de spullen die ingezameld worden noodzakelijk zijn. Hoe wel hij zelf de voorkeur geeft aan gironummer 797 vox-mt het eigen nummer van de moskee ook geen probleem meer. „Als het geld maar ovex-gemaakt wordt", dat is volgens Akdag het enige wat nu telt. Goede relaties De Samenwerkende Hulp Orga nisaties (SHO), met daarin het Rode Kruis, hebben dinsdag be sloten de lokale initiatieven toe te juichen. „Je zou verwachten dat wij te gen zijn", aldus SHO-woord- voerder H. van Dam. „Met de laatste gezamenlijke actie, die voor Kosovo, waren we dat ook. Toen was er zo'n bureaucratie en kwamen spullen op onduide lijke plekken terecht. De Turkse gemeenschap heeft echter goe de relaties. Ze weten waar in Turkije behoefte aan is." Ook het geven van pijnstillers en an- dex-e medicijnen is geen pro bleem. Van Dam: „Artsen in het rampgebied conti'olei'en de me dicamenten." Coban, wiens vrouw en kinde ren nog in Istanboel zijn, is te vreden. De provincie Zeeland, gemeente Middelburg, cle Zeeuwse Raad van Kerken en tal van organisaties van mi granten steunen hem nu. „Ili ben de hele dag al aan de tele foon." De Turkse attaché in Der Haag heeft hem een lijst ge stuurd. Wasmiddelen, shampoo, kindexvoedsel, luiers, vuilnis zakken, EHBO-sets, rolstoelen krukken en gereedschap, ze kunnen het in Turkije allemaal gebruiken. Een Middelburgse trucker is bereid gevonden het materiaal gratis naar Schiphol te vervoeren. Terneuzen Donderdag kunnen de Zeeuwen vanaf 11.00 uur hun spullen aar het Oostkerkplein in Middel burg afgeven. Coban hoopt de actie nog uit te breiden naaf Terneuzen en Axel. Dat er door de moskee in Mid delburg op een eigen gironum mer geld wordt ingezameld, is evenmin een probleem voor de SHO. „De Turkse gemeenschap is zo hecht, dat we ons geen zor gen hoeven maken of dat gele goed terecht komt", aldus Vai Dam. "Iedereen doet wat hij kan. De fa milie Gumus uit Vlissingen ver zamelt tenten en vouwcara vans. Negentien tenten en twei vouwwagens telden ze gisterei aan het eind van de middag. Vol gens J. de Vries-Gumus zijn zeii goede staat. „De mensen kijkei de tenten eerst nog na." Eei transportbedrijf uit Goes ver voex-t ze naar Schiphol. Kindertheater 't Klapbankji geeft 1 september een benefiet voorstelling voor Turkije. D clowns Soki en Rum tx-eden o] voor kinderen van 4 tot en me 11 jaar in de Stenge te Hein kenszand. C. Hogendragex-, alia Soki: „Bij een oorlog doe ik he niet, daar hebben altijd twe mensen schuld aan, maar zo'i aai-dbeving, wie kan daar wa aan doen?" Kaartjes zijn tie) gulden per stuk. Pompoen Henk Neeskens en Ruud Nieu wenhuijse uit Schore, allebe twaalf jaar, proberen op hun ei gen manier de slachtoffers va de aardbeving te helpen. Me een zelfgekweekte pompoe gaan zij deze week in hun dor langs de deur Wie anderhalv gulden betaalt, mag het gewicl van de vrucht raden. De poni poen zelf is, bij de goede oplof sing, de prijs. Het ingezameld geld willen de jongens overmE ken op giro 797. Leen van Dijke (RPF). foto Ruben Oreel Jan te Veldhuis (WD). foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gebouw van de Tweede Kamer is verlaten. Slechts een enkel kamerlid laat zich zien. Bijna onherken baar. In vrijetijdskleding. De meeste volksvertegenwoordi gers 'genieten' nog van het zo merreces, al zijn ze praktisch allemaal bereikbaar. Op him mobieltje. Acht weken duurt het zomer reces van de Tweede Kamer. „Wel erg lang", vindt WD'er Jan Geluk uit het Schouwse Schuddebeurs. Een mening die door al zijn vijf Zeeuwse colle ga's wordt gedeeld. Niet dat ze al die tijd stilzitten. „Als kamerlid ben je een kleine zelfstandige. Je bent nooit klaar." Geluk is de eerste twee weken in Griekenland ge weest. Om daarna op halve kracht door te werken, tot de onrust in agrarisch Nederland losbarstte over een verbod op 42 bestrijdingsmiddelen. On gewild waren zijn dagen weer gevuld. Ook al zou je als kamerlid aan het alledaagse politieke circus willen ontsnappen. Het lukt niet. Ze hebben het aan zich zelf en de moderne techniek te wijten. CD A-kamerlid Siem Buijs uit Goes is op vakantie in Frankrijk, zijn mobieltje bin nen handbereik. Meter post „Vijf weken werken, drie we ken vakantie." Zo ziet Buijs' verdeling van het zomerreces eruit. „Spullen opbergen. Je sie het einde van een onfor tuinlijk verlopen reces. „Wij waren van plan op vakantie te gaan, voor het eerst in drie jaar. Vier of vijf weken, maar het is er opnieuw niet van gekomen. Hernia en familieomstandig heden gooiden roet in het eten. Thuis wisten media hem ge makkelijk te vinden. En hij voor-zag kranten van artikelen voor de opiniepagina. In NRC Handelsblad pleitte hij voor inkrimping van de rijks overheid, om de ministeriële verantwoordelij lcheid reëler en directer te maken. Zo kan de Tweede Kamer de ministers beter controleren. Want het kan beter, al voldoet de over heid in Nederland volgens hem 'aan de strengste elementaire beginselen van goed bestuur'. Waarop de liberaal consta teert: 'Er gaat best wel eens iets fout, maar dat gebeurt ook in het bedrijfsleven'. Wox-dt ver volgd, komend kamerseizoen. Gewoon thuis Evenals Te Veldhuis is Gerrit Schoenmakers (PvdA) 'ge woon'. thuis gebleven, in Mid delburg. „Je komt eindelijk toe aan de dingen waarvoor je nor maal geen tijd hebt. Sporten, naar de volkstuin en het strand. En ik heb mijn voorzit ter-schappen van het Zeeuws Biologisch Museum en Nieuwe Muziek. Dat gaat gewoon door." Acht weken zomerreces is ge noeg voor Schoenmakers. „Veel langer zou niet goed zijn. Het land moet weer een keer worden bestuurd." Jan Geluk (WD). krijgt wekelijks nog een meter post. En ik heb me voorbereid op de behandeling van onder werpen in de Kamer, zoals de Horecawet." Terloops stelde Buijs begin augustus nog drie kamervragen, onder meer over de ambulancezorg in Zeeland. „Wat er ook gebeurt, wij gaan nü op vakantie." Leen van Dij ke, fractievoorzitter van de RPF, was het beu pakweg twee weken geleden. Het werk bleef hem in Middelburg achtervol gen. „Het kabinet kwam onver hoeds met een vergaande be slissing over euthanasie. Dan moet je reageren. En je wordt gevraagd voor interviews. Zo blijf je constant bezig, als je niet oppast." Vandaar zijn be sluit écht op vakantie te gaan, wel met de voice mail aan. Voor het geval dat.... Stage Van Dijke wil zich niet bekla gen. Het hoort erbij en hij zoekt het zelf op. Elk zichzelf respec foto PieterHonhoff terend kamerlid volgde vroe ger stages bij een bedrijf of in stelling. Om het contact met de samenleving te versterken. Van Dijke is drie dagen bij DSM geweest en bij de door hem zo fel bekritiseerde doua ne, in Rotterdam. Eind deze week trekt hij zich met fractie genoten tenxg 'op de hei' ter vooi'bereiding op het nieuwe politieke jaar. Óok de VVD-fractie komt clan bij elkaar. Voor de Middelbur ger Jan te Veldhuis is deze ses

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18