Durenkamp opent nieuw pand Fem Fatal eet op debuut-cd van verschillende walletjes PZC Een zee van bloemen in verpleeghuis Ter Schorre Acht dagen in de ban van de Attican Unity zeeland woensdag 25 augustus 1999 16 1900-2000 in detail Aardenburgse drukker betrekt derde onderkomen in twintig jaar Loontjens polst markt voor nieuwe snookertafels Bibian de Ronde pakt bedrijfsprobleem aan ondernemend zeeland Pastelkrijt van Elly Knuist te zien in Kapelle Foto-expositie in Heinkenszand Kunst- en antiekveiling kunst cultuur de laatste j. twintigste blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 25 AUGUSTUS 1977 „Het bedrijf is opgezet door ie mand als activiteit voor de avonduren, maar dat ontwik kelde zich te sterk. We zijn in het eerste jaar geslaagd om de bestaande klanten vast te hou den en hebben zelfs in omzet gewonnen," meldt Janssens te vreden. Boorplatform De mogelij kheden voor gra veerwerk zijn zo eindeloos dat de compagnons zich er nog over verbazen waar je het alle maal tegenkomt. „De bordjes no coins bij de abonnementen kassa's van de PSD komen van ons. Maar ook het specificatie plaatje op een machine maken we. Voor een boorplatform le verden we vier- of vijfduizend plaatjes met gegevens over producenten en leveranciers." Het graveerwerk kan in per spex, acrylaat, messing, roest vrij staal, aluminium, hout of steen. „Voor een kleine druk kerij in deze streek is de groei niet oneindig. Daarom wilde we verbreding van het aan bod", legt Janssens uit. „Dat is hierin gevonden." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbtis 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. De zoon van de grondlegger van benzinestation en trans portbedrijf Gebroeders Op 't Hof in Kapelle, Jan Op 't Hof, onthult vrijdag 27 augustus rond 10.00 uur de gedenksteen bij het nieuwe benzinestation aan de Ooststraat. Tijdens de Kapelse Dag, zaterdag 28 au gustus, gaat het nieuwe station open. Het bedrijf wordt geleid door de derde generatie van de familie, Janneke en Jan de Schipper-Op 't Hof, Kees Op 't Hof en zwager Rinus de Waard. door Claudia Sondervan AARDENBURG - Het diepe winkelpand tegenover de kerk aan de Aardenburgse West straat is sinds kort het derde onderkomen van Drukkerij Durenkamp. Vrijdag 3 septem ber heropent de drukkerij offi cieel met een handeling van burgemeester C. J. van Liere. MIDDELBURG - Loontjens Biljarts in Middelburg polst de markt voor de nieuwe Challen ge snooker biljarttafels die de Vlissinger Alistair Heggie in Nederland en Groot-Brittan- nië introduceerde. Het patent op de speciale, zandlopervor- mige biljarttafels berust voor Europa bij Heggie, broer van de Zuid-Afrikaanse ontwikke laar van Challenge Snooker. Loontjens Biljarts presenteert de eerste tafel die in Nederland voor publiek te bespelen is de komende tijd in him Snooker en Poolcentrum Cue Action in Vlissingen. De tafels, die in Engeland wor den geproduceerd, hebben een speelveld in de vorm van een zandloper en een eigen set spel regels. Door de extra hoeken in het midden van het speelveld ontstaan veel complexere speelsituaties, die het poolbil jart karakteristieken van het snooker-spel verlenen. Heggie is in de week van maandag 23 augustus tot en met zaterdag 28 augustus aanwezig in Cue Action om spelers de regels van Challenge snooker toe te lich ten. Wanneer de tafel bij het pu bliek in de smaak valt. wil Loontjens meerdere tafels plaatsen bij de diverse spelcen- ira van het Middelburgse be drijf. De wereldkampioen poolbiljart Ross Mclnnes komt op een nog te bepalen tijdstip naar Nederland om het Chal lenge snooker te demonstreren. De brand op de Attican Unity leverde vaak spectaculaire beeldei] op; Cadzand-Bad trok daardoor eind augustus 1977 veel ramptoe] risten. foto GPÜ door Claudia Sondervan AXEL - Geen vage verhalen met trendy Engelse termen, maar in duidelijk Neder lands een probleem aanpakken. Dat wil de Axelse Bibian de Ronde met haar een manszaak BdR Troubleshooting. Ondernemers geven doorgaans meer aan dacht aan de bedrijfsactiviteit dan aan het administreren van de resultaten daarvan, zo is haar ervaring.,Ik weet best dat er al lerlei adviesbureaus zijn, tot hele grote or ganisaties, maar ik wil het anders doen. Geen filosofieën en moeilijke Engelse woorden, op mijn bedrijfsnaam na dan." Korte projecten hebben De Rondes voor keur. „Ik kom bij een bedrijf om admini stratieve problemen of personele moeilij k- heden aan te pakken. Soms om het computersysteem beter aan te laten slui ten bij een bedrijf of het administratiesys teem efficiënter te laten werken. Soms om een afdeling te reorganiseren. En als het weer loopt, ben ik weg." Bibian de Ronde heeft een achtergrond met diverse administratieve- en manage mentfuncties en wil bewust een eenmanszaak blijven. „Ik weet wat ik kan. Zo werk ik snel en goedkoop vanuit mijn huis aan de Julianastraat." Ze werkt voor alle sectoren in klein- tot grootbedrijf, maar beperkt zich tot de Zeeuwse provin cie als werkteiTein. door Arjen Nijmeijer Dagenlang liggen de evacua tieplannen voor Cadzand- Bad paraat. Het Zeeuws- Vlaamse badplaatsje is eind au gustus 1977 in de greep van de Attican Unity. Het Griekse vrachtschip brandt, is vastgezet op een zandbank vlak voor de Zeeuws-Vlaamse kust en voert tientallen soorten chemicaliën. Groot alarm, 25 augustus 1977, half zes 's middags. Ioannis Ste- fanakis moet zijn eerste reis als kapitein van de Attican Unity na enkele uren al beëindigen. Aan boord is brand uitgebro ken. Sleepboten stormen toe en zetten het vrachtschip, tegen de aanwijzingen van het loodswe zen in, aan de grond. Vlak voor Cadzand-Bad, dat op dat mo ment propvol toeristen zit. De wind staat gelukkig landaf- waarts. Anders hadden bewo ners en toeristen het veld moeten ruimen. De evacuatie plannen blijven wel dagenlang 's Avonds houdt de drukkerij open huis tussen 19 en 21 uur. Er wordt flink wat aanloop verwacht. „Bij de opening van ons eerste echte bedrijfspand, tien jaar geleden, kwamen er zeshonderd mensen", vertelt Jan Janssens, oprichter van het bedrij fwaar nu drie echtparen en drie werknemers werken. Hij begon twintig jaar geleden in de voorkamer van zijn huis aan de Weststraat een een- mansdrukkerij. „Ik werkte bij een baas, maar wilde graag zelfstandig zijn. Jeets Duren kamp was de partner die het bedrijf heeft helpen opzetten, maar ook toen hij zich terug trok is de naam eigenlijk ge woon gebleven. Het was een zware tijd. Ik werkte voor 1,25 gulden per uur een werkweek van tachtig uur." Zijn vrouw Nicolette voegde zich bij het bedrijf en na vijf jaar ook zijn broer Danny en diens vrouw Lydie. In 1987 werden Frans en Hannie Meijaard de derde compagnon. Tien jaar na de start dreigde de drukkerij het woonhuis geheel over te nemen en werd ruimte gezocht in de oude boterfabriek aan de He- rendreef. Nog eens tien jaar la ter werd mede door de overna me van het Axelse graveerbe- drijf Flandria Graphics de ruimte weer te krap. „De gemeente Sluis-Aarden- burg had ons liever op een in dustrieterrein gezien, maar dat staat te ver af van wat wij wil len: meer nijverheid dan indu strie. We beogen een streek- drukkerij te zijn voor West- Zeeuws-Vlaanderen. De win kelfunctie is voor ons heel be langrijk", benadrukt Jan Jans sens, oprichter van het bedrijf. Voor die functie is in het pand veel ruimte uitgetrokken. Van af de balies kijkt de bezoeker recht door de voorbereidings ruimte naar de drukkerijwaar Heidelbergpersen en vouwma- chines drukwerk leveren. Du renkamp levert een grote di versiteit aan drukwerk, van visitekaartjes, reclamefolders, familiedrukwerk tot breed aanbiedingsfolder van de sla ger tot familiedrukwerk en Sluis Magazine, de Sincfalbo- de, Breskens Magazine en het nieuwe periodiek Op Bresjes. Met de graveeractiviteiten be weegt het bedrijf zich op heel nieuwe terreinen. De appara tuur en machines van Flandria Graphics zijn opgesteld op de verdieping van de drukkerij. De nieuwe ruimte van drukkerij Durenkamp in Aardenburg. foto Peter Nicolai gereed liggen. Uiteindelijk i duurt het acht dagen om de i brand op het schip te blussen. Naast diverse soorten graan 1 vervoert de Attican Unity aller- i lei soorten chemicaliën. Geen j ongevaarlijk spul, blijkt al snel Bemanningsleden van het schip en van de sleepboten klagen I over hoofdpijn; later worden enkele bergers met vergifti- gingsverschijnselen in het zie- i kenhuis opgenomen. Aan de wal i vallen de klachten mee. Maai i het naseizoen is voor Cadzand-1 Bad verloren. Massa's vakantie gangers annuleren hun reserve-1 ringen; alleen de rijkelijk mei i ramptoeristen gevulde terras- i sen bieden wat soelaas. Nadat de brand is geblust1 wordt de Attican Unity wegge sleept. Het Rijk probeert alle kosten te verhalen op de slepers i die het brandende schip aan de i grond hebben gezet, maar na i vijftien jaar procederen bepaalt1 een rechter dat de Staat alles zelf moet betalen. KAPELLE - Elly Knuist uil Baarland exposeert tot 24 sep tember een keuze uit haar werf in pastelkrijt in het gemeente huis van Kapelle. Geboren in Zeeland, wegge weest en teruggekomen, ont wikkelde Elly Knuist zich in dl gezondheidszorg en aan de Aca demie voor Schone Kunsten ii| Antwerpen. Ze kiest meestal voor pastelkrijt. Laag over laag van pasteus tot. uiterst luchtig brengt ze tot uitdrukking wal haar bezighoudt. De selectie dit ze voor het gemeentehuis in Ka pelle heeft gemaakt, heeft di naam mensbeeld meegekregen. Elly Knuist heeft onlangs mee gedaan aan de Kunstroute Mid delburg. In haar haar huidigi werk combineert ze de beid ontwikkelingssporen in haai loopbaan. Knuist werkt in atelier De Kaa in Goes, waar ze getalenteerd volwassen verstandelijk gehan dicpaten begeleidt in een indi vidueel schilder- en tekenpro ces. De expositie in Kapelle is oj werkdagen geopend van 8.3i tot 12.00 uur en van 13.00 to 16.00 uur. HEINKENSZAND - De Cultii rele Raad van de gemeente Boi sele houdt van 2 september t( en met 14 oktober een fototer toonstelling in het Borselse gf meentehuis in Heinkenszand. Twee Borselse amateurfotogra fen, Huib Heyt uit Driewegen e Joop Fraanje uit Borssele het ben een keuze uit hun werk g£ maakt. Het gemeentehuis in Heinkeni zand is op werkdagen open va 8.30 tot 12.30 uur. Op dondei dagavonden is de tentoonstë ling ook nog van 17.00 tot 20.0 uur te bezichtigen. MIDDELBURG - Het Zeeuv Veilinghuis in Middelhui houdt morgen, donderdag, e( kunst- en antiekveiling. Onder de stukken die onder hamer gaan, is een collect Lodewijk XVI-meubele waaronder een klapbuffet f een nachtkastje. Belangstelde! den kunnen de veilingstukto vandaag tussen 14.00 en 20.( uur bekijken; de verkoop begi morgen om 13.30 uur in het ve linghuis, Herengracht 74 Middelburg. Vóór de opname van de cd stond de groep duidelijk voor ogen hoe die moest klinken. VanZijl: „Als je luistert naar een plaat van Mi chael Jackson dan knalt die al tijd uit je boxen, of het nu in de auto is, op transistorradio of een hifi-installatie. Het geluid is heel helder, heel diep. Waar je het ook draait, het klinkt. Het zelfde met het werk van Seal. Dat hebben we meegenomen naar de studio in Ouwerkerk. 'Die helderheid zoeken wij', hebben we daar gezegd." Daarbij besefte de band natuur lijk dat de genoemde artiesten over een groot opnamebudget beschikken, en Fem Fatal niet. Het was dus een kwestie van be naderen. In Ouwerkerk heeft technicus Wolfert Jumelet de microfoonopstelling aangepast aan de eisen van de groep. Ver volgens zijn de opnamen gemas- tered in een professionele studio in Veenendaal, wat voor een de- mo-cd uitzonderlijk is. „Eerst hoorde je duidelijk dat het een opname was", vertelt Van Zijl. „Na de mastering in Veenendaal had je de indruk dat de muzikanten naast je in de ka mer stonden als de tape werd ge draaid. We hebben ons budget natuurlijk moeten aanpassen, maar achteraf hebben we ten minste niet het idee van: 'Had den we nu dit nog maar gedaan of dat nog maar gedaan'. Deze cd laat ons horen zo goed als we waren ten tijde van de opnamen eind vorig jaar. Inmiddels zijn we als band wel verder gegroeid. In Veenendaal gaven ze ook aan dat het wat geluidskwaliteit be treft een goede low budget-cd is. We zijn natuurlijk toch gewoon hobbyisten." Natuurtalent Zangleraren en een enkele criti cus hebben inmiddels opge merkt dat Van Zijl, die pas twee jaar zingt, een natuurtalent is. Zelf heeft ze de indruk pas aan het begin te staan van haar kun nen als zangeres, wat de vraag oproept hoe ver Fem Fatal nog denkt te komen. Muziek als hobby of een professioneel pla tencontract? „We willen zoveel mogelijk mensen bereiken, maar passen onze muziek daar voor niet aan. Voor ons is de kans 95 procent dat we geen pla tencontract krijgen en die ove rige 5 procent is de hoop dat het toch gebeurt. Het is al heel wat als mensen Zeeland gaan den ken: 'Goh, Fem Fatal komt op treden. Wat leuk'." doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vlissingse groep Fem Fatal heeft een eerste cd opgenomen. Silence is finally broken wordt door zangeres Fe mke van Zijl betiteld als een de- mo-cd, maar dan wel één waaraan buitengewoon veel aandacht is besteed. Van okto ber vorig jaar tot jongstleden ju li heeft de zevenkoppige groep eraan gewerkt. Van Zijl: „Mis schien zijn we wel iets te kri tisch." Hoe mooi de titel ook is voor een debuut-cd, de constatering dat de stilte eindelijk is doorbroken gaat voor Fem Fatal niet op. De groep bestaat net twee jaar, heeft op verschillende podia van zich laten horen en komt nu betrekkelijk snel met een cd. Van Zijl vindt het moeilijk te omschrijven wat voor muziek erop staat, omdat de groep zich niet aan één stijl gebonden voelt. „Er zijn natuurlijk wel in vloeden te horen van bepaalde bands of zangeressen, maar het is ons nooit gelukt onze muziek echt ergens mee te vergelijken." Sommigen horen de jaren ze ventig en tachtig terug in de mu ziek van de groep, anderen laten namen vallen als Clannad en Kate Bush. Maar die omschrij vingen doen weinig recht aan een behoorlijk dosis soul die ook schuilgaat in Van Zij Is stem en er in een aantal nummers over tuigend uitkomt. Omdat Fem Fatal ook is beïnvloed door de symfonische rock is melodieuze pop een adequate omschrijving. „De groep is een melange van leeftijden en interesses", ver klaart Van Zijl. „Dat is in de mu ziek terug te horen. We spelen soulnummers in de stijl van Are tha Franklin, maar net zo goed ruige rocknummers. Zelf heb ik in de kast alles staan van hard rock tot jazz en van klassiek tot funk. We schrijven onze eigen nummers. Als een groep zich aan één stijl houdt, willen die nogal eens op elkaar gaan lij ken, maar dat kun je van ons re pertoire bepaald niet zeggen." De Vlissingse band Fem Fatal heeft veel zorg besteed aan zijn eerste demo-cd. doorTrees van Herpen TERNEUZEN- De ontvangst hal van verpleeghuis Ter Schor re in Terneuzen lijkt haast op een bloemenstal. Waar je ook kijkt, overal zijn luchtige boe ketten in bleke pasteltinten te zien. Geen geurige ruikers, maar kleurige aquarellen van Trees de Vree die eruit zien alsof ze na een malse regenbui, nog nadruipend, net zijn binnenge haald. In een zelfgeschreven toelich ting vertelt de kunstenares 'dat ze langzaam haar eigen weg ge vonden heeft in de jaren dat zij zich vrijwel uitsluitend met aquareltechniek bezighield. Scherpe vormen vervloeien, krachtige expressie maakt plaats voor een bijna meditatie ve opzet. De bloemen spreken een eigen taal, ze zijn niet gede tailleerd maar suggestief weer gegeven. Het is een groeiproces waarbij het maken van keuzes en het durven weglaten van din gen van essentieel belang zijn.' Inderdaad hebben de bloemstil- levens geen scherpe contouren, alles is afgebeeld in soft focus, zoals men dat in de fotografie noemt. Flauwe begrenzingen die in de meeste van de aquarel len vervagen door het zeer wate rige verf gebruik. Flauwe kleu ren ook, letterlijk waterig te noemen. Die verdunning van contouren en kleuren schept tevens het ef fect dat alles er nat, bijna verre gend uitziet. Luchtigheid Bovendien zijn hortensia's en pioenrozen, om maar een voor beeld te noemen, moeilijk van elkaar te onderscheiden door de omfloerste manier van neerzet ten. In de samengestelde boe ketten krijgt dat waterige verf- gebruik een dromerig aspect. De luchtigheid van schermbloe- men komt dan goed uit naast de gevulde vormen van de groot- bladerige soortgenoten. De va riatie aan kleuren en vormen maakt de boeketten in de veelal bolvormige vazen aantrekkelij ker dan de solitaire bloemar- rangementen. Opvallend anders van composi tie, kleur en techniek zijn een viertal batikschilderingen. De keuze van het durven weglaten is hier geslaagd. Tegen een don kere achtergrond zijn in drie voorstellingen nog wel gesty- leerde bloemen herkenbaar. Het vierde, 'Masker' getiteld, is bij na kubistisch uitgevoerd. De kleuren zijn warm en sprekend. Bijna verloren tussen de grote aquarellen hangt ook nog een klein juweeltje: een monotype in overwegend blauw. Het is een abstract lijnenspel dat een woud of een waterval sugge reert en ondanks zijn beschei den formaat groots is door de sa mengebalde kracht die eruit spreekt. Het werk van Trees de Vree is tot 1 oktober doorlopend te bezichtigen in de ontvangsthal van verpleeghuis Ter Schorre aan de Churchillaan in TerneuzenOp 11 en 25 september is de kunstenares vanaf 14.00 uur zelf aanwezig om desgeivenst tekst en uitleg te geven. De aquarellen van Trees de Vree hangen in de ontvangsthal van verpleeghuis Ter Schorre. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16