Baanlozen krijgen meer hulp WATERSCHADE! Gimbrère Onthulling geheim leger verbijstert Zwitserland 5 Veel remigranten lopen pensioen mis 4 WEKEN VOOR 16,00 Ismail na 146 uur onder puin vandaan gehaald Li22° §13° 0ÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊIKÊKÊÊIÊÊÊÊMI Ministerie SZW wil zoekende binnen jaar werk of opleiding aanbieden Albanezen sluiten Orahovac af Meer agrarische opleidingen Pennings teleurstellend tiende JA, ik wil: BIJ GIMBRERE: Giro 797 Deo Haag Verwarring over strijd in Dagestan Leidse student ziet geen kwaad in stelen fiets Aarde over miljard jaar even droog als Mars 04 Zonnige perioden Droog en flinke zonnige perioden. Matige wind uit oost tot noordoost. Middagtemperatuur rond 22 graden. 242e jaargang no. 199 dinsdag 24 augustus 1999 losse nummers 1,80 Mooiste vuurwerk boven strand van Knokke PAGINA 11 Honderden Albanezen in de Kosovaarse stad Orahovac zijn er giste ren in geslaagd Russi sche KFOR-troepen tegen te houden die in de stad moeten gaan patrouilleren. De Al banezen willen niet dat Nederlandse KFOR-troepen wor den vervangen door Russen. Dit omdat de Albanezen de Russen ervan beschuldigen dat ze pro-Servisch zijn. Het Groen College in Goes start nieuwe opleidingen voor de agrarische sector. De nieuwe cursussen zijn gericht op werk voor loonbedrijven en in de glastuinbouw. Door de bouw van nieuwe kassen is de behoefte aan ge schoold agrarisch personeel toegenomen. Een blessure aan zijn linkerheup stond gisteren een goede prestatie in de weg voor hoogspringer Wilbert Pennings. In de finale van het WK in Sevilla moest hij genoegen nemen met een teleurstellende tiende plaats. Robin Korving had wel succes. Hij bereikte de halve finale 110 meter J 7 horden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. door Roeland Franck UTRECHT - Een toenemend aantal buitenlandse werkne mers en hun familie raakt na terugkeer in het moederland verstrikt in de Nederlandse re gelingen voor pensioenen en so ciale voorzieningen. Ze krijgen niet de bedragen uitbetaald waar ze recht op hebben. In Ne derland blijven daardoor mil joenen guldens liggen die niet aan rechthebbenden kunnen worden uitbetaald. Het Nederlands Migratie-Insti tuut (NMI) in Utrecht en mede werkers van Stichting Steun Remigranten (SSR) in Marokko vinden dat pensioenfondsen en uitkeringsinstanties meer moe ten doen om het geld te bezorgen bij de mensen die daarvoor pre mies hebben betaald. De organisaties verwachten dat het aantal mensen dat in met name Marokko en Turkije ver strikt raakt in de bureaucratie van pensioenfondsen en uitke ringsinstanties de komende ja ren groeit. De eerste generatie buitenlandse werknemers die in de jaren zestig naar Nederland kwam bereikt zo langzamer hand de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar. Volgens woordvoerster M. Top- bac van het NMI doen fondsen wel hun best pensioenen uit te keren. Maar als gegevens niet in de computer staan, dan houdt de medewerking vaak snel op. Haalschuld Woordvoerders van de pensi oenfondsen onderstrepen dat pensioenen wettelijk een zoge heten haalschuld zijn. Dat bete kent dat de pensioengerechtig de zelf verantwoordelijk is voor het opeisen van het pensioen. Niettemin hebben de fondsen vijf jaar geleden een projectbu reau opgezet om zoekgeraakte pensioengerechtigden alsnog op te sporen. Tweeëndertigdui zend pensioenen konden na ver gelijking met de gegevens van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) alsnog aan de rechtheb bende worden-overgemaakt. Het contactpunt is echter weer opgeheven, omdat door invoe ring van de gemeentelijke basis administratie in 1994 Steeds minder mensen in Nederland administratief zoek zijn. De fondsen moeten nu zelf weer speuren naar verdwenen pensi oengerechtigden. Volgens woordvoerder R Ooms van het Pensioenfonds voor de Metaalnijverheid bleven vorig jaar 87 namen over van mensen die in totaal ongeveer een ton te goed hadden. Jaarlijks keert het fonds een half miljard gulden uit. Ooms vindt dat de inspan ningen van het speurwerk wel in verhouding moeten staan tot het bedrag waar het om gaat. Het sociaal Fonds Bouwnijver heid moet jaarlijks aan 180.000 mensen geld uitkeren. In 5 00 ge vallen is onduidelijk waar het pensioen naar toe moet. GPD zie ook pagina 3 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 7132 000002 der de korst van onze pla neet. Dat komt doordat de twaalf aardschollen op de bol steeds onder elkaar weg blijven duiken. Dat gaat met een snelheid van een paar centimeter per jaar. Maar toch gaat er daardoor vijf maal zoveel water mee naar het bin nenste van de planeet dan eruit komt, aldus de on derzoekers. Per jaar verdwijnt vol gens hen rond 1,12 milj ard ton water onder de korst en komt er maar 230 mil joen ton terug. Per jaar slokt de kern dus rond 890 miljoen ton zeewater op. Over honderd miljoen jaar zal het peil van de oceanen door het ver schijnsel zo'n 250 meter zijn gedaald. ANP door Bob Kroon BERN - De chef van de Zwitser se Militaire Inlichtingendienst, generaal-majoor Peter Regli, is met onmiddellijke ingang ge schorst omdat hij al jaren in het geheim zou hebben gewerkt aan de oprichting van een eigen keurkorps. Hiervoor zouden met gefingeerde vergunningen wapens zijn ingekocht. Dit volgens minister Adolf Ogi van Defensie 'onvoorstelbare schandaal' werd onthuld door het Duits-Zwitserse weekblad SonntagsBlick. Dat beriep zich (Advertentie) EEN GEDEELTE VAN DE COLLECTIE HEEFT WATERSCHADE OPGELOPEN VAN dinsdag 24 t/m zaterdag 28 augustus VERKOPEN WIJ DEZE ARTIKELEN MET KORTINGEN TOTHH^M^ O/ LANGE DELFT 16 MIDDELBURG op uitlatingen van een accoun tant van het ministerie van De fensie, Dino Bellasi. Bellasi werd onlangs gearresteerd we gens verduistering van bijna tien miljoen gulden uit het de fensiebudget. Volgens de oor spronkelijke aanklacht had Bellasi dit bedrag in de loop van een vijftal jaren binnengehaald met frauduleuze declaraties voor 'herhalingsoefeningen'. Staart Aangenomen werd, dat Bellasi deze malversaties pleegde uit winstbejag om zijn nogal kost bare levensstijl te financieren. Dat minister Ogi van Defensie, die volgend jaar bondspresident moet worden, dit jarenlang vol ledig was ontgaan, was op zich zelf al geen beste beurt. Maar nu blijkt uit een onderzoek van procureur-generaal Carla Del Ponte dat deze muis wel een heel lange staart dreigt te krijgen. Volgens de onthullingen van de SonntagsBlick, die door Del Ponte's Openbaar Ministerie niet worden ontkend, had Bel lasi niet zijn eigen zakken ge vuld, maar in opdracht van generaal Regli met de verduis terde miljoenen een compleet wapenarsenaal aangeschaft voor een geheime 'strijdmacht' van de Militaire Inlichtingen dienst. Op aandrang van Del Ponte en minister Ruth Wetzler van Justitie moest Ogi op een haastig bijeengeroepen pers conferentie met de billen bloot. De minister van Defensie zei van niets te weten. Generaal Regli ontkende in alle toonaarden iets te maken te hebben met een 'geheim leger' maar gaf wel toe, dat hij han gende het onderzoek 'tijdelijk' schorsing had aangevraagd. Het is grotendeels een puur ver zinsel van Bellasi's advocaten, liet de generaal weten. „Als deze rechtsstaat goed functioneert, dan ben ik binnen een paar weken weer terug", zei Regli. Inmiddels eisen de linkse partij en in de volksvertegenwoordi ging een parlementaire enquête en een aantal parlementariërs wil zelfs het aftreden van Ogi. Of de Militaire Inlichtingen dienst inderdaad plannen smeedde voor een eigen, geheim keurkorps, moet uit het onder zoek blijken. Maar dit is minder onwaarschijnlijk dan het lijkt. Al eerder bleek dat Regli's zeer autonome dienst er een eigen politiek op nahield. GPD van onze redactie buitenland GROZNY - Moslimrebellen hebben zich naar eigen zeggen teruggetrokken uit Dagestan. Een woordvoerder liet gisteren vanuit de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny weten dat ze de Russische deelrepubliek in de nacht van zon dag op maandag hebben verlaten. Volgens het Russische leger wordt er evenwel nog steeds hevig gevochten en houden groepen islamiti sche strijders stand. De rebellen trokken twee weken geleden van uit Tsjetsjenië de grens met Dagestan over en bezetten enkele dorpen. De moslims willen van Tsjetsjenië en Dagestan een islamitische staat maken. De Russische autoriteiten meldden gisteren dat ondanks een dagenlang offensief van het leger met gevechtsvliegtuigen en artillerie, een honderdtal moslimrebellen stand houden in het dorp Tando. Zondag claimde Moskou dat een deel van dat dorp was ingenomen. Tando ligt op de route die de rebellen gebruiken voor de aanvoer van wapens en mankracht uit Tsje tsjenië. Volgens Rusland hebben de rebellen vijf dor pen in Dagestan bezet en lukt het ze niet om het bezette gebied uit te breiden. Generaal Vladi mir Koelakov van het Russische ministerie van Defensie zei gisteren dat er in Dagestan nog zo'n duizend rebellen verschanst zitten. Vol gens de autoriteiten van Dagestan zijn onge veer elfduizend mensen gevlucht voor de ge vechten. AFP/DPA/RTR/AP HHBBBHBHHHHHBR door Yvonne Hamar DEN HAAG - Dit jaar wordt in totaal meer dan tien miljard gulden be steed aan de begeleiding van werklozen. Het doel is om werkzoekenden aan werk, werkervaring of een opleiding te helpen. Ruim zeventig procent van dit budget gaat naar langdu rig werklozen. Dat staat in een overzichtsnoti tie van minister De Vries en staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken en Werkgele genheid (SZW). Ze hebben de Tweede Kamer gisteren ge schreven dat de uitvoeringsor ganisaties steeds meer aan dacht hebben voor reïntegratie. Het uitgangspunt van deze nieuwe aanpak is dat op termijn iedere nieuwe baanloze binnen een jaar werk, werkervaring of een opleiding krijgt aangebo den. De budgetten voor herintreding van werklozen en voor sociale activering zijn de afgelopen ja ren fors gestegen: van 3,8 mil jard gulden in 1985 naar 9,3 mil jard vorig jaar. Voor het eerst wordt nu de tien miljard over schreden. De bewindslieden verwachten hiermee vooruit gang in de werkloosheidsbe strijding. Ze wijzen op de gunstige situatie op de arbeids markt die ook kansen biedt voor langdurig werklozen (meer dan een j aar zonder werk) Volgens de telling van het minis terie zijn er ongeveer 365.000 langdurig werklozen. Van dit zittende bestand is meer dan de helft ouder dan veertig jaar. Een kwart zit langer dan vijf jaar zonder werk. Bijna de helft van de langdurig werklozen wordt geholpen via sociale activering (vrijwilligerswerk, persoonsge richte cursussen, therapie). Het budget gaat op aan de dienstverlening van de Arbeids voorziening en de uitkeringsin stellingen, reïntegratietrajec- ten, gesubsidieerde arbeid en sociale activering. Bij de reïnte- gratietrajecten draagt niet al leen Sociale Zaken bij aan de kosten, maar ook gemeenten en het Europees Sociaal Fonds. Dit jaar zijn er 9 600 0 traj ecten voor nieuwe werklozen en veertig duizend voor langdurige werk lozen. Gesubsidieerde banen (70.000), werkervaringsplaat sen (15.000) en doorstroomba nen (10.000) worden groten deels toegewezen aan de lang durig werklozen. Voor arbeids gehandicapten zijn er 63.000 trajecten en daarnaast vinden negentigduizend mensen werk in de sociale werkvoorziening. Dat aantal wordt nog dit jaar uitgebreid met 1100. Verder moet voor werk bemid deld worden voor ongeveer der tigduizend van de 110.000 men sen die op jaarbasis in de WAO terechtkomen. De rest is niet in staat tot werken (40.000), een deel keert bij de oude werkgever terug (30.000) of komt op eigen kracht aan de slag (10.000). De bewindsheden verwachten de hele nieuwe instroom voldoen de reïntegratietraj ecten te kun nen bieden. ANP LEIDEN - Hoe netjes is 'het stu dent' anno 1999? In Leiden heeft 54 procent van de eerste jaars er elk geval geen moeite mee om een fiets te stelen, als die niet op slot staat. Bij plagiaat is de drempel nog lager: als het zo uitkomt schrijft zestig procent de scriptie over van een student van een andere universiteit. „Had de eigenaar 'm maar op slot moeten zetten", zegt een student in de dilemmatest van het universiteitsblad Mare over het stelen van een fiets. „In ge val van een kinderzitje breng ik de fiets terug", zegt een ander. Bijna één op de drie studenten wil wel spieken, terwijl slechts zes procent bereid is een boek te stelen, ook al zijn ze blut. ANP ISTANBOEL - De 4-jarige Ismail Cimen komt bij in een ziekenhuis in Istanboel. Zes dagen na de aardbeving in het westen van Turkije hebben Israëlische red dingswerkers gisteren het kind bevrijd. Ismail Cimen is - na een verblijf van 146 uur onder het puin - ongedeerd. Turken die het kind onder het puin van een gebouw in de stad Cinarcik, vijftig kilometer ten zuiden van Istanboel, opmerkten, waar schuwden de Israëli's. In enkele minuten haalden die het kind naar boven en brachten het over naar het ziekenhuis. foto Eyal Warshavsky/AP zie ook pagina 5 TOKIO - Over waar schijnlijk een miljard jaar is al het water van de Aar de verdwenen, net zoals op Mars is gebeurd. Dat concluderen Japanse we tenschappers in een rap port dat gisteren is ver schenen. Volgens de experts van het Technologisch Instituut van Tokio verdwijnt voortdurend zeewater on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1