Regio Izmit één groot graf Provincie beperkt sluiting Zeelandbrug tot zes weken Publieke omroep overleeft alleen nog dankzij sport jTSY icjlT 11 »TATcfHl «S HALF «CD VACATURES Dodental Turkse aardbeving kan oplopen tot boven de veertigduizend Moskeegangers geven Zeeuwse actie impuls Korting AOW ongedaan gemaakt Giro 797 SHO Den Haag Westbroek eist miljoen van Vrij Nederland Hardrijders slaan technisch terug Tweede overwinning voor Ajax 17 Belgische politie ontmaskert computerkraker luTmamm üiMé LMÏIM1& Hf-: <WU) Opklaringen Droog en enkele opklaringen bij een matige noordelijke wind. Maximumtemperaturen rond 19 graden. 242e jaargang no. 197 zaterdag 21 augustus 1999 losse nummers 2,60 van onze redactie buitenland ISTANBOEL - De Ver enigde Naties houden er rekening mee dat het do dental van de aardbeving in Turkije oploopt tot bo ven de veertigduizend. Er zijn tot op heden meer dan tienduizend lichamen ge borgen. In het rampgebied dreigen besmettelijke ziekten uit te breken. De hulpcoördinator van de Ver enigde Naties, Sergio Piazzi, schatte in dat er nog 35.000 mensen onder het puin kunnen liggen. De Turkse premier Ece- vit gaf toe dat de kans groot is dat het niet mogelijk is de leven den onder deze mensen nog te bereiken. Hun waarschijnlijke gebrek aan water en de zinde rende hitte maken dat ze zo goed als kansloos zijn. Er zijn tot op heden meer dan 34.000 mensen gewond geraakt. De meeste doden vielen in de in dustriestad Izmit, waar het epi centrum van de beving van dinsdagochtend was. De teller in die stad stond gisteren op 3290. Van elf Turkse Nederlanders staat vast dat ze zijn omgeko men, maar de alarmcentrale EuroCross denkt dat in totaal 38 Nederlanders de dood hebben gevonden. Zij krijgt nog gere geld telefoontjes van mensen die melden dat ze nog steeds geen contact met hun familiele den in Turkije hebben gekregen. Volgens premier Ecevit zijn in fectieziekten als gevolg van ge brek aan schoon water, de hoge temperaturen en slechte hygiënische voorzieningen de grootste bedreiging voor de overlevenden. Doden worden zo snel mogelijk begraven om ver vuiling van water te voorko men. Volgens een Franse arts in het rampgebied bestaat er voor al gevaar voor dysenterie. In dorpen heeft hij twintig tot der tig patiënten met deze ziekte ge zien. Reddingswerkers zijn in middels ingeënt tegen een ande re ziekte: tyfus. In de stad Eskisehir arresteerde de politie gisteren drie aanne mers op beschuldiging van na latigheid bij de bouw van wo ningen. Eerder deze week pro beerden inwoners één van de bouwbaronnen van de stad te lynchen. Het waren de eerste ar restaties na de laatste catastro fe. De paar aanhoudingen die werden verricht na de aardbe ving van vorig jaar in Adana, waarbij 144 mensen omkwa men, leidden niet tot hervor mingen in het bouwbeleid. De Turkse autoriteiten pakten gisteren verder voor het eerst plunderaars op. In de rampregio werden dertig mensen gearres teerd die in verwoeste huizen naar waardevolle spullen op zoek waren. De mannen, af komstig uit Samsun aan de Zwarte Zee, hadden de bewo ners verteld dat ze kwamen hel pen bij het zoeken naar overle venden in de puinhopen. De brand in de olieraffinaderij van Izmit werd te langen leste geblust. De raffinaderij is de grootste van de vier olieverwer- kende bedrijven van de maat schappij Tupras en voorziet in een belangrijk deel van de ben zinebehoefte in Turkije. AFP/RTR/AP zie ook pagina 5 MIDDELBURG - De Zeeuwse inzamelingsactie voor slachtof fers van de zware aardbeving in West-Turkije heeft gisteren in een half uur tijd 4700 gulden op gebracht. De actie start van daag officieel, maar bezoekers van de Moskee in Middelburg gaven gisteren al spontaan geld. De hulpactie is een initiatief van de Turkse gemeenschap in Mid delburg en duurt minstens drie weken. De organisatoren mik ken op een bedrag van minstens twintigduizend gulden. Het idee voor een actie ontstond kort na de beving. „We konden niet naar Turkije gaan, maar we kunnen wel geld inzamelen", zegt initiatiefnemer Yilmaz Co- ban. „De slachtoffers hebben materiële hulp nodig. Op dat ge bied kunnen wij heel veel doen." Het Zeeuwse initiatief wordt breed gesteund. „We hebben een comité opgericht, gesteund door de gemeente en de mos kee", zegt Coban. De opbrengst van de Zeeuwse actie gaat naar het landelijke fonds voor hulp aan de slachtoffers. De publieke en commerciële zenders houden een gezamenlij - ke televisieactie ter ondersteu ning van de nationale actie 'Help Slachtoffers Aardbeving Turkije'. De exacte datum is nog niet bekend. De opbrengst wordt gestort op gironummer 797 van de Samen werkende Hulporganisaties (SHO) die de nationale actie co- ordineren. Het geld is bestemd voor noodhulp en de wederop bouw van Turkije. Het kabinet maakte gisteren be kend vijf miljoen gulden aan de hulpactie voor Turkije te geven. Dat bedrag komt bovenop de 750.000 gulden die minister Herf kens van Ontwikkelingssa menwerking al had toegezegd voor noodhulp. ANP (Advertentie) Twee vrouwen rouwen op de begraafplaats van Izmit. foto Kerim Ökten/EPA Advertentie VANDAAG IN DEZE KRANT!! (Advertentie) Hogeschool Brabant HEAO Breda Hogeschoollaan i 4818 CR Breda tel.(076)5250691 Internet: http:// 'iww.hsbrabant.nl Hogeschool Brabant Deeltijdopleidingen HEAO Breda Last minute boeking Dinsdag 24 augustus om 19.30 uur Voorlichtingsbijeenkomst voor twee- en vierjarige deeltijdopleidingen: Accountancy, Bedrijfseconomie, Bedrijfskundige Informatica, Commerciële Economie en Management, Economie Recht Hogeschoollaan 1,4818 CR Breda. Voor meer informatie: tel; (076) 5250691/ fax: (076) 5250135. (Advertentie) KERKEN IN AKTIE SOH MEMISA MENSEN IN N000 NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB Help slachtoffers aardbeving Turkije Dempremzedelere yardim edin door Willem van Dam ZIERIKZEE - De Zeelandbrug wordt volgend jaar zes weken voor het verkeer afgesloten, in plaats van de eerder geplande vier maanden. De afsluiting geldt ook voor ambulances en andere hulpverleningsvoertui gen. Fietsers kunnen ruim een half jaar geen gebruik van de brug maken. De tijdelijke afsluiting in sep tember volgend jaar is nodig in verband met ingrijpend onder houd. De aanvankelijke slui tingsduur van vier maanden leidde eerder vooral op Schou- wen-Duiveland tot veel protes ten. De werkzaamheden aan de 34 jaar oude brug omvatten onder meer een vernieuwing van het wegdek en de vervanging van de vangrails. Volgens de huidige planning wordt in de loop van maart, van het jaar 2000 met de omvangrijke reconstructie be gonnen. Mede op aandrang vanuit Pro vinciale Staten heeft het college van Gedeputeerde Staten naar mogelijkheden gezocht om de stremmingsduur zoveel moge lijk te beperken. Het dagelijks provinciebestuur gaat ervan uit dat cle herstelwerkzaamheden in twee fasen kunnen worden uitgevoerd en dat het gedurende de eerste vijf maanden mogelijk moet zijn verkeer (over twee rij banen) op de brug toe te laten. Pontjes Daarbij wordt een uitzondering gemaakt voor fietsers. Hoe die aan de overkant komen, moeten zij zelf maar zien; voor hun wor den geen noodvoorzieningen getroffen. Immers, zo wordt ten provinciehuize geredeneerd, zij kunnen gebruik maken van het openbaar vervoer en er varen - in de zomerperiode - ook nog re creatiepontjes. In de periode september/okto ber volgend jaar kan geen enke le auto meer de brug op. Rond die tijd wordt onder meer de verharding verwijderd en ver nieuwd, worden de voegover- gangen gereconstrueerd, wor den markeringen en reflectoren aangebracht en wordt een nieu we barrier tussen het fietspad en de hoofdrijbaan geplaatst. Dat mag, vindt het dagelijks provin ciebestuur, maximaal zes weken in beslag nemen. Indien de aan nemer die termijn overschrijdt, komt hem dat op een boete van 100.000 gulden per dag te staan. Wanneer de aannemer er echter in slaagt de klus sneller te kla- (Advertentie) Eijsink weet wat telt ren, kan hij rekenen op een 'pre mie' van 50.000 gulden per dag. In het voorstel dat het college van GS aan de Staten heeft ge stuurd, wordt met geen woord gerept over de problemen die de tijdelijke afsluiting met zich UTRECHT - Henk Westbroek wil een schadevergoeding van één miljoen gulden van Vrij Ne derland. De Utrechtse zanger, discjockey, horecaondernemer en lokaal politicus voelt zich ge sterkt door de uitspraak van de Raad voor de Journalistiek. Vrij Nederland (VN) had een ar tikel over Westbroek aan de ge- interviewde voor moeten leggen alvorens het te publiceren, zo bepaalde de raad. Verder had het blad een grove uitspraak over de D66-fractievoorzitter in de Utrechtse gemeenteraad so wieso niet mogen afdrukken. Westbroek had de uitspraak al tijdens het interview terugge nomen, aldus de raad. Westbroek vindt dat zijn goede naam door het artikel is aange tast. „Een roddelblad is ooit veroordeeld tot een schadever goeding van een kwart miljoen. Dan is één miljoen voor een ge zaghebbend blad toch op zijn plaats voor deze vorm van carri- èremoord?" Westbroek wil het miljoen schenken aan de Groene Am sterdammer. „Op die manier le vert VN toch nog een bijdrage aan de fatsoenlijke en kritische pers." ANP meebrengt voor ambulances. Volgens een woordvoerder van de provincie is daarvoor nog geen oplossing gevonden. Daar over wordt nog nader overlegd. (Advertentie) Hals over kop beloofde staatsecretaris Vliegenthart het kabi net gisteren dat ze het onbedoelde inkomensverlies van in verzorgingshuizen wonende AOW'ers ongedaan gaat maken. Door onvoldoende afstemming van AWBZ- en belas- tingregels zag deze groep haar besteedbaar deel van "5 470 gulden AOW met vijftig gulden gekort. De politie is een offensief begonnen tegen automobilisten die te hardrijden op de Zeeuwse wegen. Honderden bekeuringen zijn al uitgeschreven. Maar de snelle rijders slaan terug. Ze kopen voor veel geld apparaten waarmee ze radars kunnen opsporen om op tijd snelheid te kunnen minderen of waarmee ze onzichtbaar worden voor de apparatuur van de politie. Ajax heeft vrijdagavond zijn tweede overwinning behaald in het nieuwe seizoen. In Maastricht werd MW met grote cijfers verslagen: 6-2. Bij de rust was het 2-1. Opvallend was het ontbreken van Jan van Halst in de basisop- Q stelling bij de Amsterdammers. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9 en 11zee land: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23,25,27,29 en 31; vrije tijd: 35; bouwen en wonen: 36; tafel en trend: 37; auto motor fiets: 39; wetenschap en techniek: 41 door Ronald Frisart en Frank Hendrickx HILVERSUM - Zonder sport verschrompelt de publieke om roep. Driekwart van de Neder landers heeft weinig of niets met het publieke bestel. Velen kij ken slechts vanwege de sport naar Nederland 1, 2 en 3. Dat blijkt uit een NOS-notitie die circuleert onder bestuurders van omroepverenigingen. 'On derzoek wijst uit dat de publie ke omroep de aansluiting in meer of mindere mate is kwijt geraakt met groepen die samen driekwart van de bevolking uit maken', schrijft het NOS-be- stuur in de notitie. Dat de pu blieke zenders nog een markt aandeel hebben van bijna veer tig procent is alleen nog te dan ken aan 'de uitzendrechten van belangrijke sportevenementen'. BRUSSEL - De Belgische poli tie heeft de computerkraker, die de Belgische banksector al da gen de stuipen op het lijf jaagt, gisteren weten te ontmaskeren. In zijn woonplaats Lovende- gem, gemeente Gent, werd een 25-jarige man aangehouden die zich uitgaf voor ^ReDaTtAcK'. Volgens woordvoerster De Rouck van het parket Gent heeft de man bekend. GPD zie ook pagina 4 Het is voor de NOS van levens belang om die rechten te behou den. Of dat lukt, is niet zeker. Nu al hebben de commerciëlen zich ontfermd over onder meer thuiswedstrijden van het Ne derlands elftal en live-versla- gen KPN Telecompetitie en de Totodivisie. Eind dit jaar moet blijken of de NOS de samenvattingen van de KPN Telecompetitie kan pro longeren. De NV Eredivisie, die de rechten te gelde maakt, vindt dat het eredivisievoetbal meer moet opbrengen dan de 35 mil joen gulden die de NOS nu be taalt. GPD zie ook pagina 21 (Advertentie) (Advertentie) Alleen vandaag en zondag 22 augustus (11.00 tot 17.00 uur) worden Caribbean keukens voor de helft van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden. Kom nu snel en profiteer van deze super aanbieding. drawSaLf GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 10.00 - 17.00 uur! Middelburg; Pottenbakkerssingel. (Advertentie) 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1