Molukkers vragen om actie Voorlopig geen gasboringen in Waddenzee In vierdaagse werkweek is zaterdag een werkdag PZC Buitenkans voor browsers. Geld hamsteren bij eeuwwende onnodig Fysiek onderzoek Bijlmer vertraagd binnenland Minder geld voor aanpak geluidhinder Betogers roepen Nederland op zich in te spannen voor vrede Ambon 315,- Cel en hoge boetes geëist tegen corrupte GVB-ers www.kpnzakelijk.nl vrijdag 20 augustus 1999 door Raymond Peil DEN HAAG - Volgens De Ne- derlandsche Bank (DNB) zijn de Nederlandse banken op tijd klaar voor de millenniumwis seling en zijn er geen bijzonde re problemen te verwachten in het geld- en effectenverkeer. Alle geldautomaten zouden normaal moeten werken, zodat geld hamsteren niet nodig is. De laatste millenniumtests ge beuren tussen nu en eind okto ber. Er moet ook nog een grote proef worden gehouden met de Amsterdamse beurs, de AEX. Absolute garanties dat zich rond de eeuwwisseling geen problemen voordoen zijn ove rigens niet te geven, schrijft DNB in een gisteren versche nen rapport over de aanpak van de millenniumproblema- tiek onder de banken. Volgens de centrale bank zijn de Neder landse banken in oktober mil lenniumbestendig. De risico's in de kredietverstrekking - dat klanten niet terugbetalen door hun eigen computerproblemen - noemt DNB gering. De banken hadden eigenlijk 30 juni al klaar moeten zijn met hun millenniumprojecten. Dat is niet gelukt door knelpunten 'veelal buiten de directe in vloedssfeer van de banken'. Door derden geleverde compu terprogrammatuur alsmede verbindingsknooppunten bui ten de bank waren de belang rijkste oorzaken van proble men. De helft van de banken is volledig gereed, terwijl de ove rige negentig procent van de voorbereidingen klaar hebben. De banken moesten al een tijd je maandelijks verslag doen aan DNB over hun vorderin gen. Klanten Een onderdeel van demillenni- umproblematiek bij de banken zit ookbij hun klanten. Hetkan voorkomen dat een bedrijf zijn lening of krediet niet kan te rugbetalen omdat het zelf bij de eeuwwisseling de compu ters op tilt ziet slaan. Volgens DNB loopt 4,2 procent van de uitstaande kredietportefeuille een 'hoog tot zeer hoog' millen niumrisico. Van 3,2 procent is het risico niet bekend, wat de centrale bank tot de conclusie brengt dat er niet of nauwelijks geld opzij hoeft te worden ge zet om tegenvallers op te van gen. Het rapport van DNB stelt dat banken slechts bij een zeer ge ring percentage extra kre dietrisico waarnemen. „Dat ri sico zal zich in een incidenteel geval daadwerkelijk openba ren." Te denken valt daarbij aan minder moderne banksyste men in Oost-Europa. Faillisse menten zijn niet uit te sluiten, maar ook daarvoor geldt dat ondernemingen die dat over komt al niet geheel zonder pro blemen zaten. GPD Gehandicapten krijgen toch hulp op station UTRECHT - De NS blijven ge handicapte reizigers helpen bij het in- en uitstappen van de ei trein. Pas als gehandicapten de MS niet meer nodig hebben, kan de assistentie verdwijnen. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat gaat onderzoeken hoe al het openbaar vervoer toegan kelijk kan worden gemaakt voor mensen met een handicap. Volgens voorzitter J. Troost van de Gehandicaptenraad zal het onderzoek binnen enkele maan den klaar zijn. Verkeer en Wa terstaat bekijkt niet alleen de si tuatie bij treinen, maar ook bij bussen, boten en bijvoorbeeld lightrailvervoer. Troost spreekt van een grote stap vooruit. De Gehandicaptenraad sprak gisteren met de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken, de vervoersbe drijven en de Federatie Slecht zienden- en Blindenbelang. On langs ontstond onrust omdat de NS gehandicapten niet meer, of minder zou willen helpen omdat Traxx de subsidie voor de hulp opstreek. Maar volgens Troost hebben de NS beloofd dat de spoorwegen hulp blijven verle nen. ANP Zoektocht naar «(gifslang gestopt inffiNKHÜIZEN - Politie en ijlbrandweer in Enkhuizen heb- n;ben het zoeken naar de ontsnap te lanspuntslang opgegeven. Vier dagen zoeken heeft niets -^opgeleverd. Ook van de vakan tievierende eigenaar van de leslang ontbreekt nog elk spoor. aijPe gemeente Enkhuizen maak te dat gisteren bekend. GPD door Harmen van der Werf DEN HAAG - Meer dan twee duizend Molukkers, onder wie een grote groep uit Zeeland, hebben gisteren in Den Haag geprotesteerd tegen de schen ding van mensenrechten op de Molukken. Bij het Vredespaleis raakten jongeren korte tijd slaags met de politie. De demon stratie verliep verder uiterst rustig. De manifestatie had gisteren veel weg van een stille tocht ter herdenking van de doden die op Ambon vielen bij ongeregeldhe den tussen moslims, christenen en het Indonesische leger. „Wij voelen ons zo machteloos", luchtten Greetj e en Belsie Patti- nama uit Oost-Souburg hun hart bij het begin van de demon stratie op het Haagse Malieveld. „Iedereen heeft familie op de Molukken. Wij hebben wel tele fonisch contact, ook via Inter net, maar er is niet overal tele foon. En ondertussen is het zo stil bij de Nederlandse regering. Dat steekt." Partijdig Leden van de Molukse mensen rechten-organisatie Recht op Vrijheid, de organisator van de protestmars, deelden pamflet ten uit. De vlugschriften waren vooral tegen het Indonesische leger gericht. De militairen wer den begin dit jaar naar de Molukken gestuurd na ongere geldheden tussen christenen en moslims. Volgens Recht op Vrij heid zijn de soldaten partijdig. 'Tijdens recente rellen in Galala (Ambon) heeft het leger gericht geschoten op burgers die in de kerk vluchtten', aldus de tekst op een pamflet. 'Er vielen tien tallen doden'. Een gemengde moslim-christe lijke delegatie overhandigde bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Tweede Kamer en de Indonesische ambassade een petitie. Vooraf werd steeds massaal het Molukse volkslied gezongen. „Dat doet je wat", zei Mary de Lima-Latuheru uit Vlissingen. Zij zou deze zomer Ambon weer bezoeken, maar heeft ervan af gezien. Ze vond het veel te ge vaarlijk. „Ik heb videobeelden gezien van mensen die elkaar met messen te lijf gingen. Hele wijken zijn plat gebrand. Het is verschrikkelijk." Haar neven patrouilleren dage lijks rond hun dorp om dat te be schermen. „Ik maak geld over aan familie om eten te kopen. Veel meer kim je niet doen." Kaarten De Molukkers eisten dat Neder land de situatie op de Molukken in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (VN) aan de orde stelt. Buitenlandse Zaken zet echter voorlopig alle kaar ten op stille diplomatie in Euro pees en VN-verband. „Onze po sitie als voormalige koloniale mogendheid is niet gemakke lijk", stelde een woordvoerder. „En China en Rusland zijn altijd tegen elke inmenging in interne kwesties. Het is voorzichtig be wegen. Aandacht is er zeker wel." De demonstratie bracht één lichtpuntje. De Tweede Kamer praat direct na het reces over de kwestie. „De bijzondere band met de Molukken schept verplichtin gen", verklaarde CD A-kamer lid Verhagen. Vice-premier Jor- ritsma bezoekt in september Indonesië. Verhagen vindt dat de problemen op de Molukken dan niet onbesproken kunnen blijven. DEN HAAG - Minister Pronk van Miliebeheer wil 250 miljoen gulden bezuinigen op de bestrij ding van geluidhinder. Dat heeft hij tijdens een overleg met ambtenaren voorgesteld. Als het kabinet en de Tweede Kamer hiermee instemmen, krijgen veel Nederlanders last van geluidhinder, vreest de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Ook vindt de VNG dat een der gelijke bezuiniging in strijd is met de wet. Het budget voor sa nering van woningen in een zo ne van 65 decibel schiet volgens VNG nu al tekort. De Wet op de Geluidhinder gaat ervan uit dat een waarde van vijftig deci bel nog aanvaardbaar is voor wie bij een weg of een spoor baan woont. Het geluid van een stofzuiger op één meter afstand komt overeen met zestig deci bel. Zeven procent van de Ne derlandse bevolking woont in een zone waar meer dan 65 deci bel is gemetenEen kwart van de Nederlanders heeft te maken met geluidsoverlast. ANP Betogers ondersteunen elkaar tijdens de manifestatie in Den Haag. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet geeft de NAJVI geen toestemming om vanaf 26 augustus proefborin gen naar gas te doen in de Wad denzee. Daarmee voldoet het aan zijn belofte aan de Tweede Kamer geen boringen toe te staan zolang er nog geen princi pebesluit ligt over gaswinning in de Waddenzee. Het kabinet is verdeeld over zo'n besluit. Op 26 augustus loopt de termijn af waarbinnen een besluit had moeten worden genomen over een vergunningaanvraag van de NAM. Volgens de Natuurbe schermingswet moet de vergun ning worden verleend als een uitspraak van het kabinet uit blijft. Minister Pronk van Mi lieubeheer beloofde de Kamer voor het zomerreces daarom dat in ieder geval géén vergunning verleend zou worden als het ka binet er nog niet uit was. Ook zou eerst de Tweede Kamer ge hoord worden voor er daadwer kelijk wordt geboord. In het Torentje van premier Kok hebben de meest betrokken mi nisters de vergunningaanvraag gisteren besproken. Maar de kwestie staat niet geagendeerd voor de voltallige ministerraad van vandaag. In het kabinet zijn de WD-mi- nisters vóór de boringen, de PvdA- en D66-ministers tegen. Vooral WD-minister Jorritsma van Economische Zaken en mi nister Pronk van Milieu staan tegenover elkaar. Pronk wil de van onze redactie binnenland DEN HAAG - VNO-NCW is be reid te praten over een vier daagse werkweek maar stelt op voorhand wel een aantal rand voorwaarden, bevestigde giste ren een woordvoerder. Zo wil de werkgeversorganisatie dat de zaterdag weer een 'normale' werkdag wordt waarvoor geen toeslagen gelden. Het plan mag er ook niet toe leiden dat één van de vijf huidige werkdagen als werkdag verdwijnt. VNO-NCW reageert hiermee op het voorstel dat de FNV maan dag deed. De FNV meent dat een vierdaagse werkweek, waarbij het werk van 36 of 37 uur wordt verricht op vier dagen van ne gen uur of meer, het gemakkelij ker maakt om werk en zorgta ken te combineren. Dat kan volgens de vakcentrale bijdra gen aan een oplossing van het fi leprobleem. Ook de werkgeversorganisatie denkt dat een vierdaagse werk week problemen kan oplossen, aldus de woordvoerder. Maar het kan wat VNO-NCW betreft, niet zo zijn dat bijvoorbeeld de maandag of vrijdag als werkdag wordt geschrapt en dat werkne mers vervolgens toeslagen krij gen als zij op de afgeschafte dag toch aan het werk gaan. In dat geval wordt het idee 'volstrekt onbespreekbaar', aldus de woordvoerder. De werkgeversorganisatie wil ook af van de toeslagen voor za- terdagwerk, die er kwamen toen in de jaren zestig de vijfdaagse werkweek werd ingevoerd. Daarmee wordt de zaterdag weer een normale werkdag. De werkgevers gaan de komen de weken ook broeden op een voorstel over de topsalarissen van managers in het bedrijfsle ven. Ook deze kwestie werd door de FNV aangekaart. „Wij kunnen de top van het bedrijfs leven niets opleggen, wel kun nen we een advies geven", aldus R. de Ley, directeur sociale za ken van VNO-NCW na het over leg gisteren in de Stichting van de Arbeid. De vakcentrales zijn tevreden met de toezegging. „We kunnen nu weer verder praten met de werkgevers", aldus arbeids- voorwaardencoördinator H. van der Kolk van de FNV. Had den de werkgevers geen toezeg gingen gedaan, dan zou de FNV het overleg met de werkgevers hebben stopgezet. Uit recent onderzoek blijkt dat de inkomens van de top van het bedrijfsleven veel harder is ge groeid dan dat van het CAO- personeel. En dat is een doorn in het oog van de vakbeweging. ABN Amro-topman J. Kalff ging gisteren tijdens de presen tatie van de riante groeicijfers van zijn bank ook nog even op de discussie in. „Ik voel me abso luut niet aangesproken," zei Kalff gisteren. Hij verwacht dat het topmanagement naar het buitenland vertrekt als ze daar meer kunnen verdienen Kalff verdiende in 1998 'ietsje meer' dan 1,95 miljoen gulden, exclusief de opbrengsten uit de optieregeling. Hij behoort daar- mee tot de middenmoot. Be stuurders van Heineken hebben met 3,8 miljoen gulden het hoogste salaris. ANP/GPD pagina 2: commentaar Advertentie KPN Zakelijk Online-LUelkom I Verschillende belsignalen voor privé en zakelijk. Gewicht 170 gram, stand-by-tijd 270 uur, gesprekstijd 300 minuten. f Inclusief beltegoed van 45,-. I Geen abonnements- of entreekosten. t Bellen vanaf 25 cent per minuut (incl. BTW). t Bruikbaar in heel Nederland. I Beltegoed op te waarderen in stappen van 25,-. (cxcl. BTW) 369,-' (incl. BTW) Aanbieding geldig L'm 31 augustus 1999. Producten worden binnen 4S uur bezorgd op basis van werkdagen i'9 ■Htaaw Vader geeft zoon in onderpand ESSEN - Een Nedeiiandse vader heeft woensdag zijn zoon als onderpand voor nog niet betaalde benzine achtergelaten op een tankstation in het Duitse Essen. Vader en zoon waren verdwaald op weg naar een winkelcen trum in Oberhausen en kwamen in Essen met een lege tank te staan. Ze hadden geen Duits geld op zak, waarop werd beslo ten de 18-jarige jongen achter te laten, terwijl de vader geld wisselde. De man had het echter zozeer 'gehad' met Duits land, dat hij rechtstreeks naar Nederland reed en weigerde nog een voet in het buurland te zetten. Bemiddeling door de politie liep op niets uit. Het Duitse Rode Kruis heeft de jongen uiteindelijk met de trein naar Venlo gebracht, waar de vader hem wel op wilde halen. DPA Oininio betaalt één schuldeiser AMSTERDAM - Het in financiële nood verkerende spiritueel centrum Oininio heeft één van haar schuldeisers betaald. Het gaat om het marketingbureau Ogilvy Mather dat nog bijna 250.000 gulden tegoed had. Dit bedrag eiste het bureau vorige week in kort geding voor de Amsterdamse rechtbank. Het bureau heeft de naamswijzi ging van Oibibio in Oininio verzorgd en plaatste daarvoor pa ginagrote advertentiesDirecteur Ronald Jan Heij n van Oini nio kwam woensdag met voldoende geld over de brug. Heijn moet nog twee maanden achterstallige salaris aan zijn 160 werknemers betalen. Als zijn personeel aanstaande maandag het volledige salaris nog niet heeft ontvangen, wordt de faillissementsaanvraag ingediend. GPD Babywatch voor couveusekindje GRONINGEN - Ouders met een couveusekindje in het Martri niziekenhuis in Groningen kunnen vanuit huis hun pasgebo rene voortdurend bekijken. Het is het eerste ziekenhuis in Ne derland met een Babywatch-systeem. Bij het bedje van de baby wordt een videocamera gezet. De ouders krijgen een te levisie met ingebouwde videorecorder mee naar huis. Als zij hun kindje willen zien, bellenze het ziekenhuis, waar een ver pleegkundige de camera aanzet. Vervolgens verschijnt de kleine in beeld. ANP Zeker 23 mensen met oogklachten ROTTERDAM - Bij het Oogziekenhuis in Rotterdam hebben zich in de dagen na de eclips van 11 augustus in totaal 23 men sen gemeld met oogklachten. Drie van hen hebben ernstig let sel. Zij hebben blijvende schade aan hun ogen opgelopen. De mensen die het ziekenhuis bezochten klaagden over rode, branderige ogen, uitval van het gezichtsveld of zwarte vlek ken bij het kijken. De meeste bezoekers van de kliniek had den, ondanks alle waarschuwingen, zonder bescherming of met behulp van een onvoldoende beschermend voorwerp naar de zonsverduistering gekeken. GPD Meer eerste-jaarsstudenten GRONINGEN - Hogescholen en universiteiten verwelkomen dit studiejaar meer eerste-jaarsstudenten dan vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van de Informatie Beheergroep. De IBG telde op 7 augustus 4368 meer vooraanmeldingen voor het hbo dan vorig jaar. Het totale aantal bedraagt nu 79.704. Op universiteiten is de toename kleiner. Er hebben zich 34.911 studenten opgegeven, 491 meer dan vorig jaar. In december is het definitieve aantal inschrijvingen bekend. De hogescholen groeien sinds 1990 voortdurend omdat het aantal onderwijsdeelnemers is gestegen. Op de universiteiten daalde tussen 1991 en 1996 de instroom, mede onder invloed van het onderwijsbeleid. Zo gaat het ministerie van Onder wijs het 'stapelen' van studies tegen. Vorig jaar gaven de cij fers ook hier weer een stijgende lijn te zien. ANP foto Roger Dohmen/ANP Waddenzee vrijwaren van bo ringen, die volgens hem schade lijk zijn voor het beschermde natuurgebied. Jorritsma en pre mier Kok vinden dat het Rijk beloften aan het bedrijfsleven moet nakomen. GPD/ANP doorCarine Neefjes AMSTERDAM - Het licha melijk onderzoek naar slachtoffers van de Bijlmer vliegramp is vertraagd. De medisch-ethische commis sies van het VU-ziekenhuis en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam, die zijn gevraagd het onderzoek uit te voeren, betwijfelen of het wetenschappelijk ver antwoord is. Dit is exact dezelfde reden waarom het Academisch Me disch Centrum (AMC) de op dracht al van meet af aan heeft geweigerd. In een overleg dat gistermid dag met minister Borst van volksgezondheid is gehou den, hebben de medisch- ethici van beide ziekenhui zen vooral kritiek geuit op de zogeheten 'controlegroep' bij wie ook bloed, speeksel en urine moet worden afgeno men. Bekeken moet worden of de klachten van Bijlmers- lachtoffers afwijken van die van de rest van de bevolking. In het onderzoeksvoorstel, samengesteld door de Arbo- dienst van de KLM en een commissie van ruim tien me- disch-deskundigen, staat dat iedere deelnemer twee 'proefpersonen' moet meene men: een buurman of buur vrouw én iemand die hele maal niets met de vliegramp te maken heeft, maar wel de zelfde, leeftijd, geslacht en etnische afkomst heeft als betrokkene. Vooral deze laatste 'controle persoon' is moeilijk te vin den. Concreet betekent dit namelijk dat een dertigjarige Ghanese vrouw die slachtof fer is van de Bijlmervlieg ramp een andere, dertigjari ge Ghanese dame mee moet nemen naar het ziekenhuis voor het lichamelijk onder zoek. „Praktisch onuitvoer baar, dat geldt zeker voor al lochtone slachtoffers. Voor Nederlandse hulpverleners is het makkelijker een iden tieke controlepersoon op te sporen", zo oordeelden me- disch-ethici gisteren tijdens het onderhoud met Borst. Protocol Het onderzoeksprotocol moet worden aangepast en begin september klaar zijn. Volgens woordvoerster M. Buddingh' van het VU-zie- kenhuis kan het ziekenhuis alsnog besluiten de omvang rijke lichamelijke diagnose niet uit te voeren. Bijna 1900 bewoners en ruim vierhon derd KLM-medewerkers hebben zich al aangemeld. GPD doorThea van Beek AMSTERDAM - Tegen drie voormalig medewerkers van het Amsterdamse Gemeentever voerbedrijf (GVB) heeft justitie gisteren gevangenisstraffen variërend van negen tot 21 maanden, en forse geldboetes geëist. Tegen een leverancier en een tussenpersoon werden respec tievelijk twaalf en vijftien maanden geëist en eveneens geldboetes. GVB-directeur A Testa sluit niet uit dat in de toe komst nieuwe fraudezaken bo ven water komen. De frauduleuze praktijken bij het metrobedrijf van het GVB speelden zich af tussen 1990 en 1997 en leverden volgens justi tie het vervoersbedrijf een scha de op van drie miljoen gulden. Drie voormalige ambtenaren worden verdacht van valsheid in geschrifte, het aannemen van steekpenningen en geschenken en het zich laten fêteren met etentjes en bezoeken aan seks clubs. Een 53-jarige man uit Purmer- end wordt door justitie gezien als hoofdverdachte. Als chef elektrische installaties zette hij volgens Plooy een cultuur in 'gang. Een 41-jarige medewer ker uit Oude Meer zette die cul tuur voort en een 49-jarige man uit Diemen snoepte daarvan mee. De chef hoorde 21 maanden ge vangenisstraf en een geldboete van 50.000 tegen zich eisen. Tegen de 41-jarige werd vijftien maanden cel geëist en 25.000 boete en tegen de 49-jarige ne gen maanden cel en 10.000 boete. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3