ROVIMCIALE ZEEUWSE CQURAN Hulp Turks rampgebied faalt HÉ 1 Wapenzending Suriname wekt woede Colombia Vraag m aan HOLIDAY LAND Kosovaar brengt Turkse Zeeuwen goed nieuws Aannemers weigeren volgens Eigen Huis fouten te herstellen 4 WEKEN A S - I##- Dodental door aardbeving in regio rond Izmit stijgt tot bijna 3800 Financiële positie van Feyenoord zeer wankel Studiehuis treft middengroepen in portemonnee 6.95 Belgrado laat oppositie tanden zien Oranje speelt gelijk in Denemarken VOOR 16,00 JA, mmmmimmmmmwi Onkostennota's GS variëren sterk 19' 14' Onstabiel Onstabiel weer met buien, soms ook met onweer. Vlagerige wind uit zuidwest, matig tot krachtig. Maxima 18 a 19 242e jaargang no. 195 donderdag 19 augustus 1999 losse nummers 1,80 Nog I dag en dan op de foto met Coosje Buskenstraaf 149 4381 LD Vlissingen van onze redactie buitenland ISTANBOEL - Inwoners van het door een aardbe ving getroffen West-Tur- kije leveren scherpe kri tiek op de regering, omdat de hulpverlening moei zaam op gang komt. Het dodental door de aardbe ving met een kracht van 7,8 op de schaal van Rich ter, was gisteravond opge lopen tot bijna 3800. Vooral inwoners van de stad Gölcük nemen het de regering zeer kwalijk dat er gisteravond nog nauwelijks reddingswer kers en materieel aanwezig wa ren. De overlevenden waren woedend, omdat de schaarse reddingswerkers zich leken te concentreren op de marineba sis, waar meer dan 150 mensen worden vermist. Ook in de dorpen op het platte land heeft de bevolking nog geen hulp gekregen. Premier Ecevit voerde gisteren als ex cuus aan dat de zwaar bescha digde wegen en bruggen en het uitvallen van het telefoonver keer de reddingswerkzaamhe den belemmeren. In de grote steden van het ramp gebied zoeken Turkse reddings werkers, bijgestaan door zo'n duizend buitenlandse specialis ten - onder wie een aantal Ne derlanders - nog steeds tussen de puinhopen naar overleven den. Omdat zwaar materieel grotendeels ontbreekt, moeten veel reddingswerkers zich be helpen met schoppen, mokers en stalen breekijzers. Volgens de in Noord wijk geves tigde alarmcentrale EuroCross is inmiddels van 119 mensen uit vijfentwintig Nederlands- Turkse gezinnen bekend dat ze zich in het rampgebied bevin den. De organisatie zegt te ver moeden dat negentien van deze mensen, onder wie vijf kinde ren, zijn omgekomen, maar kan alleen de dood van een tienjarig meisje bevestigen. Eurocross zegt verder dat twintig Turkse Nederlanders gewond zijn ge raakt. De rampencentrale stuurde gis teren een derde hulpteam naar Noord-Turkije. De twee chirur gen, twee verpleegkundigen en twee hulpverleners gaan wer ken vanuit een Duits ziekenhuis in Istanboel. Chemicaliën Een Hercules-vrachtvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht zal vandaag vanaf de vliegbasis Eindhoven een lading chemica liën overvliegen naar Istanboel. Deze stoffen worden toege voegd aan het bluswater dat een Amerikaans vliegtuig afwerpt boven de brandende raffinade rij van de zwaar getroffen stad Izmit. Volgens de gouverneur van de provincie waarin Izmit ROTTERDAM - Feyenoord heeft een schuld van 41,8 mil joen gulden. De voetbalclub heeft daarnaast weinig liquide middelen. Daardoor kunnen bij de minste tegenslag grote beta lingsproblemen ontstaan. Dat blijkt uit halfjaarcijfers die de club vrijgaf naar aanleiding van het Feyenoord Premie Ef fect, een obligatielening. Het geld dat de club hiermee op haalt, wordt gebruikt om kort lopende schulden af te lossen. Feyenoord hoopt vijftig miljoen binnen te krijgen. De club boekte over de eerste zes maanden van het seizoen 1998/1999 een verlies van een miljoen per maand. GPD zie ook pagina 19 DEN BOSCH - Vierdeklassers in havo-vwo kosten ruim drie honderd gulden meer aan boe ken en lesgeld dan vorig jaar. De prijsstijging treft vooral de mid deninkomens. De boeken zijn duurder omdat de hogere klassen van het havo- vwo worden verbouwd tot stu diehuis. Dat brengt meer vak ken met zich mee, en dus ook meerhoeken. Uitgever Malmberg schat de prijsstijging ten opzichte van vorig jaar op 20 a 25 procent. Ouders betalen gemiddeld hon derd gulden meer dan vorig jaar. Het lesgeld bedraagt dit school jaar 1775 gulden, 218 gulden meer dan vorig jaar. Opgeteld bij het boekengeld betalen ou ders ruim driehonderd gulden meer. Volgens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting zullen de lagere inkomens niets mer ken van de prijsstijging. Gezin nen met belastbare inkomens tot 52.023 gulden kunnen reke nen op een tegemoetkoming in de studiekosten en krijgen het lesgeld volledig vergoed. Maar wie meer verdient, krijgt niets. Het kabinet besloot vlak voor het zomerreces de inkomens grens voor de tegemoetkoming op te trekken. Alleen wordt deze maatregel pas over twee jaar van kracht. ANP Turkse inwoners van het dorp Seymen, honderdtwintig kilometer ten zuiden van Istanboel, trachten hun nog levende buurman uit het puin te halen. foto Enric Marti/AP door Arjan van Westen MIDDELBURG - Een gevluchte Koso vaar verloste de Turkse gemeenschap in Middelburg gisteravond van martelen de onzekerheid. Middelburger Cemal Gur en zijn dochter Evrensel hebben de aardbeving in Gölcük overleefd. Hij bleek dinsdagnacht met zijn mobiele telefoon contact te hebben gelegd met Gur. „Er sagt ich bin OK." Het leven van Fayzi Bektasi is een tra gedie. Hij vluchtte voor het oorlogsge weld in Kosovo naar Nederland. Veel van zijn vrienden en familie namen de wijk naar Turkije. Bektasi vond in Ne derland steun bij geloofsgenoten en raakte bevriend met de bezoekers van het Turkse verenigingsgebouw in Mid delburg. Dinsdag kwam de aax'dbeving in Turkije. Ze deelden hun verdriet. Niemand wist of de zes gezinnen uit Middelburg en Vlissingen de ramp in West-Turkije hadden overleefd. Voor het leven van de familie Gur, die in het verwoeste Gölcük verbleef, werd ge vreesd. Velen vonden in deze stad de dood. Meer dan tienduizend mensen zijn nog vermist. In deze 'verdwenen stad' spoorde Bektasi dinsdagnacht in alle hectiek Gur en dochter op. Ongedeerd Vóór de binnenkomst van de brenger van het goede nieuws vertelde Middel burger Yilmaz Coban aan de mannen in het verenigingsgebouw dat de families in Istanboel ongedeerd waren. Zijn broer had vanuit Italië per telefoon contact met ze gehad. Zelf stond Coban onder grote druk. Zijn vrouw en vier kinderen waren op het moment van de ramp in Istanboel.' „Toen ik van de aardbeving hoorde, moest ik alles onder controle houden." Hij ging dinsdag gewoon naar zijn werk. „Maar ik was alleen fysiek aan wezig." Collega's probeerden te bellen met het rampgebied. Tevergeefs. Om tien uur dinsdagavond kwam er een einde aan de onzekerheid van Coban. Vrouw en kinderen bleken ongedeerd. Pas over een week is Coban met zijn ge zin herenigd. „Het vliegveld is onbe reikbaar. De kinderen missen een week school." De vreugde van gisteren heeft bij Coban plaats gemaakt voor de reali teit. Zijn kinderen en die van de andere vijf gezinnen zijn getraumatiseerd.,De scholen moeten daar rekening mee gaan houden. Deze kinderen komen uit een rampgebied," Negen uur dinsdagavond maakt Coban de balans op. ,,De families die wij ken nen zijn terecht. Alleen van Gur weten we niets." Bektasi, die later is binnen gekomen, hoort het en veert op van zijn barkruk. Hij vertelt zijn verhaal. Gur en zijn dochter leven. Natuurlijk is er blijdschap. Het ver driet en de ellende die de aardbeving heeft aangericht zijn echter niet ver dwenen. De beelden op de Turkse tele visie kunnen de mannen in het vereni gingsgebouw nauwelijks meer zien. Coban: „Ik heb overwogen mijn tv uit het raam te gooien." Bektasi trekt een brede grijns. Niet van geluk. Hij denkt aan zijn vrienden uit Kosovo, die naar Turkije zijn gevlucht. „Izmit, Ankara, Istanboel? Ich weiss nicht wo." (Advertentie) COTES DE DURAS SOEPELE, FRUITIGE RODE OF FRISSE, DROGE WITTE WIJN 7.95 nu6.95 Advertentie nu door Armand Snijders PARAMARIBO - Suriname ris keert een internationaal con flict door wapenleveranties aan de Colombiaanse guerrillabe weging FARC. Afgelopen week einde onderschepte de de Brazi liaanse politie een vliegtuigje met een proefzending wapens uit Suriname. „We weten dat de rebellengroe pen FARC en ELN vanuit het buitenland worden bewapend. Als blijkt dat Suriname daarbij een rol speelt, zullen we Para maribo daar zeker op aanspre ken", zegt een woordvoerder van het Colombiaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Voor de Braziliaanse politie functionaris Oliveira staat de herkomst vast. „We zijn al ge ruime tijd op de hoogte van wa pentransporten over Brazili aans grondgebied. De eindbe stemming is meestal Colombia. Volgens onze aanwijzingen zijn de afzenders hooggeplaatste Surinamers." Een uit Suriname afkomstig, tweemotorig' vliegtuig van het type Seneca moest zaterdag een noodlanding maken nabij de stad Cachoeira Porteira, diep in het Amazone-regenwoud. Ter wijl vier mannen de wapens - een luchtdoelraket, uzi's en mu nitie - aan het overladen waren in een kleinere Cessna, werden zij verrast door de politie. De linkse FARC-rebellen voe ren in Colombia al jaren strijd tegen de regering. De guerrilla beweging onderhoudt nauwe banden met de drugsbaronnen in het land. Veelal wordt het in het buitenland aangekochte wapentuig betaald met cocaïne. Na het aantreden van het regi me van Bouterse werd Surina me een belangrijke doorvoerha ven van cocaïne. Bovendien deed het links georiënteerde be wind in Paramaribo ook zaken met Libië. Het vermoeden be staat dat de voormalige militai re leiders in het Surinaamse binnenland nog altij d over grote wapenvoorraden uit Libië be schikken. De wapens zaten in kisten met het opschrift 'Libi sche Strijdkrachten'. Suriname zegt niet op de hoogte te zijn van de wapenvangst. GPD ligt, was de brand gisteravond deels onder controle. Een nabij gelegen aardgasinstallatie zou geen gevaar meer lopen. Op kosten van de Nederlandse regering vertrekt morgen een KDC-10 met een lading hulp goederen van het Nedeiiandse Rode Kruis. De Nederlandse Fokker-60 die gisteren onder meer vijf teams van de Red dingshonden Hulpdienst Hol land naar Turkije vloog, neemt op de terugreis dertig Neder landse toeristen mee. GPD/ANP/AP zie ook pagina 2 Het Nederlands elftal is er woensdagavond opnieuw niet in geslaagd een oefenwedstrijd voor het EK voetbal in winst om te zetten. In het duel met Denemarken in Kopenhagen bleef het 0-0. Oranje kwam voor rust zelden gevaarlijk voor het Deense doel. In de tweede helft zorgde 1 j{ Oranje voor meer druk, maar goals bleven uit. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21 door Robert Verkerk AMERSFOORT - Aannemers weigeren steeds vaker fouten in nieuwbouwhuizen te herstel len. Ze speculeren erop dat de eigenaren niet naar de rechter stappen. Als de kopers dat wel dreigen te doen, gaan de bou wers vaak overstag. Dit zegt P. Alers, manager juri dische ledenservice van de Ver eniging Eigen Huis (VEH). „Het probleem is dat kopers steeds vaker worden gedwon gen via dure en lange procedu res hun gelijk te halen. Aanne mers weigeren vaak een schadevergoeding te betalen. Ze verzinnen allerlei uitvluchten om onder die betaling uit te ko men", aldus Alers. De procedu res zijn kostbaar, omdat de bouwrechter niet wordt gesub sidieerd. Alers: „De consument haalt dan wel vaak zijn gelijk en krijgt ook een schadevergoeding, maar als hij daarvoor allerlei adviezen heeft moeten inwinnen, kost het hem uiteindelijk toch geld." De argumenten van bouwers dat het verwachtingspatroon van kopers te hoog is, er geen goede vakmensen meer zijn en de woningmarkt onder druk staat, doet Alers af als onzin. „Als je een huis koopt, mag je toch verwachten dat het goed wordt afgeleverd", aldus de VEH-zegsman. In een eerder onderzoek consta teerde de vereniging al dat het (Advertentie) gemiddelde aantal opleverings gebreken bij een nieuwbouw woning steeds hoger wordt. Dat is nu gemiddeld 23,3. De belangenorganisatie heeft al eerder aangedrongen op een wettelijke regeling om proble men tussen aannemers en hui zenkopers te voorkomen. De Tweede Kamer is tot op heden niet op die smeekbede ingegaan. ANP (Advertentie) ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Geachte abonnee. Ook onze bezorgers gaan op vakantie. In de maanden juli en augustus wordt uw krant door vervangende be zorgers bezorgd. Het is mogelijk dat u uw krant hierdoor wat later ont vangt. Vanzelfsprekend stellen wij alles in het werk: om de bezorging zo ade quaat mogelijk te laten ver lopen. Wij vragen begrip voor deze situatie. De Directie Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 32 000002 BHBHS Het unieke, 52 pagina's dikke, Stijl&Klasse WoonStijlBoek is uit GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 Het Joegoslavische regi me heeft de oppositie een dag voor een grote pro testactie hard aangepakt. De politie had de op dracht gekregen opposi tieleidster Vesna Pesic aan te houden, maar die vluchtte net op tijd naar Montenegro. Onafhanke lijke media meldden dat andere anti-regeringsac tivisten de dans niet ontspron- R gen. De Zeeuwse gedeputeerden hebben vorig jaar sterk uiteenlo pende declaraties ingediend. Met 11.554 gulden aan gedecla reerde onkosten voert G. de Kok (zorg, cultuur en natuur) de lijst aan; D. Bruinooge (financiën en economie) maakte met 1.321 gulden de j minste onkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1