Small Sail brengt havensfeer in De Fles PZC zeeland zaterdag 14 augustus 1999 20 Vlissingen drie dagen lang mierenhoop van maritieme activiteiten door Jasper van der Bliek Iedereen kent ze wel, van die fles sen met een scheepje erin. Niks bijzonders. Speciaal wordt het pas als één enkele fles gevuld is met tien tallen schepen, overvolle boule vards, schietende kanonnen en joe lende kinderen. Vlissingen, dat de bijnaam De Fles draagt, heeft het al lemaal. Het Small Sail Festival, dat vrijdag begon, is eigenlijk best groot. Een kuiertje langs folkloristi sche kraampjes, aangemeerde boten en zendende amateurs. Maritiem. Dat is de komende drie dagen het sleutelwoord. Vlissingen moet terug naar zijn wortels. Derui- ge havensfeer met aanmonsterende schepen, stoere matrozen en zee manscafés dient naar de Zeeuwse stad terug te keren. In elk geval voor één weekeinde. Zeeheld Michiel de Ruyter moet zich weer thuis kunnen voelen. Gedurende het Small Sailfestival is er inderdaad een zeeïg sfeertje te proeven. Oppergod der wateren Neptunus komt er zelfs helemaal voor uit Atlantis. Na een zeiltocht op het schip de Timshel betreedt de heerser, de drietand in de hand, het land even om het festival te openen. Hij wordt vergezeld door een viertal lieftallige zeemeerminnen - of liever gezegd zeemeerplussen. Vissen en flessen Bij een evenement horen toespra ken. A Nauta van het organisatieco mité verwelkomt de uitdrogende zeegod. Zijn speech mondt uit in een verhandeling over copyright op naamsveranderingen - ,,Had u de Grieken wel toestemming gegeven uw naam in Poseidon te veranderen" - en de betekenis van de naam Vlis singen. „Wat het echt betekent weet niemand. Alleen dat het met vissen en flessen te maken heeft. Vandaar de bijnaam De Fles." Neptunus (of Poseidon) doet er nog een schepje bovenop en vertelt de landrotten hoe mooi hij het vindt om weer in het heerlijk maritieme Vlissingen terug te zijn. Een half uurtje voor de aankomst van de dubbelnamige zeegod ver richt burgemeester Van Dok de offi ciële opening van Small Sail. Op de aanwijzingen van in oude muske- tierskleding gestoken leden van een Vlissingse schietvereniging ont steekt zij de lont van een ouderwets kanon. Dat er een paar eeuwen gele den nog geen decibelrestricties wa ren, blijkt kort na het aansteken. Een werkelijk oorverdovende knal geselt het-gehoor en als een stam pende bas in een disco rommelt het geluid na in de maag van de aanwe zigen. Bij de volgende twee schoten stopt iedereen wij selijk de vingers in de oren. Mevrouw Van Dok is trots dat ze een dergelijk evenement in haar stad heeft. „Ik ben hier nog niet zo lang en het is mooi om met zoiets te be ginnen. Ik moet daarbij de particu lieren die dit mogelijk gemaakt heb ben een groot compliment geven." Gevraagd naar haar kanonervaring moet de burgemeester toegeven dat ze het wel een beetje eng vond. „Het is zo'n groot ding, en het gaf een ech te knal." Zomers Een wandeling van de boulevard naar de Piet Heinkade, het epicen trum van het Sail-f estival, levert een mooi zomers plaatje op. Onder een helblauwe hemel liggen stelletjes in het gras, tokkelen straatmuzikan ten hun deuntjes en tillen acrobaten onwetende vrijwilligers de lucht in. „Dit is een geweldig weertje voor zo'n festival", zegt toerist H. van Stee uit Alkmaar. „Ik vind het een foto's Ruben Oreel mooi evenement. Al die schepen die je kunt bekijken, gezelligheid. Er is gewoon veel te doen." Boten kijken dus. Op de Piet Hein- kade is het ontzettend druk. Ook hier is het uitzicht perfect. Een rij aangemeerde schepen, oud en nieuw, de sluizen in de verte, een ge zellig rijtje kraampjes op de voor grond. Een grote kluwen mensen staat te dringen bij de waterkant. Ze zijn intens gefascineerd door een man, gestoken in een ouderwets kik- vorspak, die net een duikkooi be treedt. Langzaam wordt de kooi om laag getakeld, tot alleen de kabel nog te zien is. Zo blijft de duiker nog wel even onder. Eén meisje is wat ze nuwachtig. „Mama, is die man nu nog niet bovengekomen?" De schepen aan de kade kunnen al lemaal worden bezichtigd. Zo trek ken de Onrust (het is tenslotte vrij dag de dertiende), Immanuel, Den Oever en de Vrijheid II heel wat be zoekers. Schippers vertellen over het leven aan boord en hoe het er al varend aan toe gaat. Rondvaarten zijn ook een optie, bij het boekings kraampje is het dringen. Zoals het hoort bij dit soort festivals ontbreken de ambachten niet. Oude mandenvlechters, glasblazers, touwslagers en wevers vertonen hun kunsten. Even verderop is een stand met miniatuurboten. Twee Belgi sche heren hebben een verhitte dis cussie over de verschillen tussen twee van de scheepjes. Marconist Op Small Sail is ook plaats voor ac tiviteiten die niet direct maritiem van aard zijn. Tegenover het NS- station is een aantal radio-amateurs druk doende om verbinding te krij gen met verschillende buitenlan den. „We hebben vanmiddag al con tact gehad met Engeland, Frankrijk en Hongarije", vertelt Bram PD1ABK - 'mijn radionaam' - en thousiast. „Het ligt aan de tijd en de drukte op de verschillende geluids golven." De zendamateurs zijn een apart groepje. Ze hebben een hobby die op het eerste gezicht achterhaald lijkt. „Met Internet kun je ook con tact krijgen met heel de wereld, maar dit is mooier en intiemer. Het zelfde geldt voor de scheepvaart. Vroeger was de marconist, de man die in morse contact hield met ande re schepen, één van de belangrijkste personen op een schip. Tegenwoor dig kan dat allemaal met compu ters." Ineens heeft Bram geen tijd meer om te praten. Hij wordt opge roepen en pakt zijn microfoon op. „Hier yankee. Kunt u mij ontvan- gen?" Dan maar doorlopen. Naast een boel te zien is er ook veel te horen tijdens Small Sail. In de verte klinkt een ou derwetse stoomfluit. Als het geluid is weggeëbd, worden de tonen van jengelende trekzakken hoorbaar. Yep, Vlissingen is een havenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 58