Actie tegen GSM-mast op kerk PZC Snel geld nodig voor schapen zeeland zaterdag 14 augustus 1999 z 14 Excursies door natuur Zeeuws-Vlaanderen Redders oefenen voor kust Cadzand Amfibieën krijgen er weer aantal poelen bij Nachtmarkt Terneuzen druk Em Em cm Em Drankrijders krijgen er stevig van langs Smikkelen en smullen per fiets NS© Omwonenden Petrus en Pauluskerk Vogelwaarde bezorgd over straling Toch fijn dat die man wist wat de pijn verzacht van een kwal Konden onze kinderei. verder zwemmen. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De gezamenlij ke Zeeuws-Vlaamse natuurver- enigingen hebben weer een reeks activiteiten op het pro gramma staan. Vanavond, vrijdag, en volgende week vrijdag (20 augustus), bei de keren om 21,30 uur, neemt een Staatsbosbeheergids be langstellenden mee naar het donkere bos, op zoek naar uilen en vleermuizen. Er wordt verza meld bij de receptie van het re creatiecentrum De Braakman. Van daaruit wordt de tocht ver der ondernomen per fiets of au to. Aangeraden wordt om goed schoeisel mee te nemen. Wie op deze data niet kan komen, heeft een nog andere mogelijkheid nachtdieren te bekijken. Op dinsdagavond 17 augustus 21.30 uur vindt dezelfde excur sie plaats in het Bos van Eras mus. Verzamelplaats is dan het parkeerterrein van het bos en De Knokkert tussen Cadzand en Nieuwvliet. Vanuit de hoek St. Bavodijlc- Ringdijk in Nieuwvliet start zondagmorgen 15 augustus om 10 uur een wandeling buiten de zogenaamde natuurgebieden. Tijdens deze wandeltocht van vier a vijf kilometer wordt aan dacht besteed aan de natuur en het landschap. De Zwin-excursie van Stichting Het Zeeuwse Landschap begint dinsdag 17 augustus en donder dag 19 augustus om 10.00 uur vanaf bezoekerscentrum 't Zwin in Cadzand-Bad. De ex cursie duurt twee uur en het is verstandig laarzen mee te ne men. Ex-boswachter Riemslag van Staatsbosbeheer neemt wande laars mee op een excursie door de Braakman, een gebied waar van hij een kenner is. Goed schoeisel meenemen is het de vies voor een ieder die besluit zich voor deze tocht op woens dagavond 18 augustus om 19.00 aan te melden bij de receptie van recreatiecentrum De Braak man. Dezelfde woensdagavond start om 19.30 een excursie door de Verdronken Zwarte Polder. Het vetrek is van het parkeerterrein bij het rioolgemaal, Een pittige Saeftinghe-excursie begint op woensdagmiddag 18 augustus oml3.15 uur vanaf be zoekerscentrum Saeftinghe. Aanmelding is verplicht op tele foonnummer 0114-633110. In verband met de zwaarte van de tocht mogen kinderen onder de tien jaar niet mee. Rond Breskens wordt op don derdagavond 19 augustus om 19.00 uur gewandeld buiten de zogenaamde natuurgebieden. De bedoeling van de tocht is om wat meer aandacht besteden aan de natuur en het landschap. Geïnteresseerden kunnen zich verzamelen bij de vuurtoren van Breskens. CADZAND-BAD - Hulp verleningsinstanties hou den donderdag 19 augus tus een reddingsoefening op het strand van Cadzand-Bad. Reddingsbrigades uit de gemeente Oostburg, de strandwacht van Oost burg, de EHBO-vereni- ging Cadzand, de brandweer, politie en am bulance nemen deel aan de oefening. Er worden ongevallen na gebootst met een catama ran, een surfer, een zeil boot en een motorjacht. Ook wordt er een zoekac tie in scène gezet en wordt de Strandjutter - een brancard op dikke wielen voor op het strand - uitge probeerd. De meeste actie is op zee. Daarom wordt toeschou wers aangeraden om een verrekijker mee te nemen. Wie de oefening van mi nuut tot minuut wil vol gen, moet een radiootje meenemen, want Radio Scheldemond verzorgt een rechtstreeks verslag. Ook vanaf de dijk zijn de acties goed te volgen. De oefening begint om zeven uur 's avonds, rechts van het haventje van Cad zand-Bad. door Pascalle Cappetti .AARDENBURG - De Stichting Landschapsbeheer Zeeland voegt in september opnieuw zeven leefgebieden voor amfi bieën toe aan haar bestand in Zeeuws-Vlaanderen. Half sep tember begint zij met het uit graven van enkele poelen in de wallengebieden van Aarden burg en Sluis. De boomkikkers, rugstreep- padden, kamsalamanders en alpenwatersalamanders krij gen daarmee nog meer kans om van poel naar poel te hoppen. De aanleg van enkele nieuwe veedrinkputten en uitmod.de- ren van dichtgeslibte bestaan de putten past in het project Herstel Amfibieënbiotopen Zeeuws-Vlaanderen van de stichting Landschapsbeheer. De nieuwe poelen plus de bij behorende beplanting, in de vorm van struweel, knotwilgen en hakhoutbosjes, komen in een weiland achter het ge meentehuis in Aardenburg aan de Markt, op twee percelen aan het Kloosterpad in Aarden burg en vier locaties in het wal lengebied van Sluis:, twee nabij het Hans Wiegelplein en twee in de buurt van de Zuiddijk. Deze grond is eigendom van de gemeente. Th. Aernoudts van de stichting Landschapsbeheer Zeeland is blij dat de gemeente Sluis- Aardehburg medewerking wil verlenen. Hij verwacht dat er half september begonnen kan worden met het uitgraven van de poelen. Het college van B en W is van plan een aanlegver- gunning voor de drinkputten af te geven. Gedurende vier weken kunnen mensen nog be zwaar maken, maar de erva ring leert dat de stichting daar van niet veel hoeft te vrezen. In het najaar begint de stichting ook met het graven van een poel in Heille. Dit werk wordt gecombineerd met de inrich ting van een vleermuizenbun- ker. Hiertoe wordt een oude duiker overdekt met grond om zo een slaapplaats voor de vleermuizen te creëren. Het totaal aantal leefgebieden voor kikkers, salamanders en padden in Zeeuws-Vlaanderen komt daarmee op ongeveer 250. Daar-van is de helft tot stand gekomen in de afgelopen twee jaar. Het amfibieënpro- ject loopt nog tot eind van het jaar en in die periode kan de stichting Landschapsbeheer Zeeland nog best enkele adres sen gebruiken voor nieuwe poelen en het opknappen van oude. Mensen met een aardig lapje grond die interesse heb ben, kunnen zich bij de stich tingmeiden. ,,Er isnoggeldbe- schikbaar", aldus Aernoudts. door René van Stee TERNEUZEN - Tijdens de traditionele nachtmarkt in de Terneuzense Nieuwstraat en een gedeelte van de Burge meester Geillstraat kon gis teravond weer over de spreek woordelijke koppen worden gelopen. Er was voor elk wat wils; overvolle terrassen en een vijftigtal kramen waar de vele koop- en kijklustigen te recht konden voor planten, kleding, cd's, snoep en overige snuisterijen. Ook de cliniclowns waren met een stand vertegenwoordigd. Voor de kleintjes was er bo vendien een draaimolen en kraampjes met jojoballen en ballonnen. De inwendige mens kon worden versterkt bij de her en der opgestelde snackkramen. Op de Markt was het druk bij het derde op treden in het kader van het Helden aan de Schelde Festi val. De Algerijnse zanger Jim my Oihid zorgde hier voor een swingende ambiance. Op de nachtmarkt deden vooral de plantenkoopman- nen en -vrouwen uitstekende zaken. Papyrusplanten, huis bamboe en bommenwerpers (botanische vetplanten) gin gen grif van de hand. Een an dere belangrijke publieks trekker was de verkoop bij opbod van een olieverfschil derij - een afbeelding van de Terneuzense watertoren en een gedeelte van de binnen stad - van kunstschilder Cees van Langevelde door veiling meester Pierre Eijsackers. De opbrengst van de verkoop was voor de stichting die ijvert voor het behoud van de toren. Zij wil hiermee een onafhan kelijk rapport bekostigen over de bouwkundige staat van de toren. Omdat de veiling later begon dan gepland was de opbrengst laat op de avond nog onbekend. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Politierechter J. Janse de Jonge had het vrijdag druk om hardleerse overtreders van de Wegenverkeerswet te be rechten. De meesten die gisteren in het verdachtenbankje zaten, kropen een paar maanden gele den met een flinke slok teveel op achter het stuur. De verdachten konden naast forse boetes of an dere straffen rekenen op een fik se reprimande van de rechter. Een 63-jarige vutter uit Osse- nisse had op 22 mei van dit jaar meer dan vijf keer zoveel alco hol in zijn bloed als wettelijk is toegestaan, toen hij zijn auto door een onhandige manoeuvre tegen een boom parkeerde. De auto was total loss, maar geluk kig deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Janse de Jonge vond het een ernstig ver grijp, waarvan de gevolgen ook beduidend ernstiger hadden kunnen zijn. Hij veroordeelde de man tot veertig uur dienst verlening en twaalf maanden ri jontzegging, waarvan drie voorwaardelijk. „Een beetje stom", vond een achttienjarige Oostburger zijn eigen gedrag. In een behoorlijke staat van dronkenschap begaf hij zich eind mei in het gezel schap van een maat op de wegen van zijn woonplaats. Bij zijn ZAAMSLAG - Snoepkonten en fietsfanaten kunnen zaterdag 28 augustus meefietsen met de 'stroopielekkersfietstocht'. Deze tocht geeft de fietser de kans om te genieten van de pol ders in de buurt van Zaamslag. De tocht begint en eindigt op een boerderij nabij Reuzen- hoek, zo'n twee kilometer ten noorden van Zaamslag. Tijdens de tocht krijgen de deelnemers op de eerste boerderij koffie en thee met een bolus. Op de twee de boerderij, de Appelgaard, is er een picknick tussen het rij pende fruit. Daarna kunnen de deelnemers het Schelpenmuse um bezoeken. Aan het einde van de tocht wordt er wederom koffie of thee met een traktatie aangeboden. Voor inschrijving: 0115- 4312223. aanhouding weigerde hij mede werking aan de politie te verlenen. „Mijn vriend is vrachtwagenchauffeur en had gedronken. Als hij zou worden gesnapt, was 'ie zijn baan kwijt geraakt. Daarom heb ik aange boden te rijden", verklaarde de man. Officier van Justitie R. Jeuken was van mening dat de jongeman het stadium van 'stom' reeds lang gepasseerd was. „Willens en wetens ben je de auto in gestapt, je had nog niet eens een rijbewijs. Stel dat je een klein kind had geraakt, wat met de hoeveelheid alcohol die jij achter je kiezen had echt niet onwaarschijnlijk was ge weest, hoe had je dat ooit aan de ouders van het slachtoffer wil len vertellen", beleerde hij. Conform de eis van Jeuken ver oordeelde de rechter hem tot een boete van 1900,- en een rijont zegging van negen maanden. „Dat betekent dus ook niet rij den op brommers of maaima- chines", waarschuwde de offi cier. Opgelucht Een ontwrichtte gezinssituatie en een mogelijk ontslag, dat hing de 37-jarige Terneuzenaar gisteren boven zijn hoofd. De man was in juni in zijn woon plaats al slingerend achter het stuur aangetroffen. Vier keer zoveel alcohol als wettelijk is toegestaan had hij gedronken. Tien, jaar geleden had al eens een ongeluk veroorzaakt, waarbij een van de betrokkenen zwaar lichamelijk letsel opliep. En ook toen was alcohol in het spel. Dit laatste feit speelde, vanwege het feit dat dit lang geleden gebeurd was, niet mee in de strafopleg ging van de rechter. Toch was de straf niet misselijk: ƒ7500,- geldboete waarvan 2500,- voorwaardelijk, twee weken voorwaardelijke hechtenis en twaalf maanden voorwaardelij ke rijontzegging. De man toon de zich opgelucht, omdat deze strafoplegging zijn baan niet in gevaar zou brengen. „Tja, ik was op een feestje ge weest", vertelde een veertigjari ge Oostburger, die met meer dan vier keer zoveel pilsj es achter de kiezen op 12 juni van dit jaar koos om met de auto naar huis te rijden. „Ik had de auto de vol gende dag nodig om naar Walibi te gaan", verklaarde hij. Janse de Jonge was van dit excuus niet erg onder de indruk en veroor deelde hem tot een rijverbod van negen, maanden waarvan drie voorwaardelijk, twee we ken voorwaardelijke hechtenis en een boete van 1500,-. De veiling van het schilderij van Cees van Langevelde. foto Charles Strijd Axel T:(0115)562238 F:(0115)563033 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Sinds begin juni graast er een kud de schapen op de dijken in Oostburg en Sluis. Schaapherder J. Klomp is voor dag en dauw in de weer om 'drukte zetten' op de dijken die lange tijd niet zijn begraasd. Als het aan de stichtingDijk en Kreekbehoud ligt, krijgt deze vorm van ecolo gisch beheer van kreekoevers en dijken binnen kort meer handen en voeten. Onderdelen van het plan zijn de bouw van een schaapskooi en een au thentiek nachtverblijf voor de herder. Verder moeten er veilige oversteekplaatsen voor de kudde komen, evenals enkele praktische infor matiepunten voor toeristen en recreanten. De stichting heeft onlangs een Europese subsidie voor plattelandsontwikkeling toegezegd gekre gen. Voorwaarde is wel dat gemeenten en het be drijfsleven ook meebetalen. En daarbij is haast geboden. Voor het eind van het jaar moet het benodigde bedrag van 57.000 gul den binnen zijn. Anders gaat het hele project niet door. Het bedrijfsleven is inmiddels aangeschre ven om mee te doen en ook op de boeren wordt een beroep gedaan. Hoewel het geld niet binnen stroomt, is bestuurslid A Goossens hoopvol ge stemd dat de stichting erin slaagt het resterende geld bij elkaar te sprokkelen. Zeker nu de ge meente Oostburg 11.680 gulden en de Rabobank West-Zeeuws-Vlaanderen 12.000 gulden in het project steken. Ook willen burgemeester en wethouders van Oostburg 4380 gulden in de exploitatiekosten bij dragen. De verwachting is dat ook Sluis-Aarden- burg over de brug zal komen. „Publieksacties zijn nog niet meteen nodig, maar misschien komen we nog met een adoptieproject, sponsor- of brief- kaartenacties."De steun aan de schaapskudde komt vrijdag 27 augustus aan de orde in de com missie financiën van Oostburg. door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Omwonen den van de Petrus en Paulus kerk in Boschkapelle (Vogel waarde) pikken het niet dat er zonder enige toelichting een GSM-mast in de kerktoren wordt gebouwd. De telefonie bedrijven Ben en Dutchtone in stalleren op dit moment een zend- en ontvangstunit bij de kerk, maar één van de buurtbe woners tekent bezwaar aan bij gemeentebestuur, bisdom en kerkbestuur. De telecommaatschappijen hebben volgens A van Dijk en B. Mangnus, die pal naast het kerkgebouw wonen, niet de be nodigde vergunningen om over te gaan tot het bouwen van de zendmast. Van Dijk schrijft in een brief aan het gemeentebe stuur- dat er grote onzekerheid bestaat over effecten en dat de blootstelling aan Megaherz- straling leidt tot DNA-afwij- kingen. Op basis van de Wet Mi lieubeheer verlangt ze daarom een grondig onderzoek naar de milieu- en veiligheidseisen. Van Dijk is ook een buurtaetie gestart. Met een brief aan de be woners van de omringende stra ten hoopt ze op brede steun. Ze roept haar dorpsgenoten op geen genoegen te nemen met de gang van zaken en vraagt ieder een bezwaar aan te tekenen bij het gemeentebestuur. De actie voerster voert bovendien aan dat er zware gezondheidsrisi co's hangen aan het wonen in de buurt van een GSM-zendmast. Informatie daarover heeft ze in gewonnen bij het meldpunt Ge zondheid en Milieu. Over de tuinmuur van het huis naast de kerk in de Kerkstraat is te zien dat er twee grote electri- citeits- annex schakelkasten worden aangebracht aan de zijmuur van de kerk. De brief schrijfster verzoekt burgemees ter en wethouders van Honte- nisse om bestuursdwang toe te passen tegen de telecombedrij- ven om te voorkomen dat de GSM-apparatuur in werking wordt gesteld. Zij wijst er voorts op dat het kerkbestuur, de eige naar van het gebouw, niet de be nodigde bouwvergunning heeft en dat die volgens de Woning wet wel vereist is. Bij de gemeente Hontenisse ziet men op van de commotie rond de zendmast. De werkzaamhe den aan het kerkgebouw zijn niet aangemeld bij de gemeen telijke diensten. B en W hebben ondertussen de afdeling Grond gebiedzaken opdracht gegeven uit te zoeken of Ben en Dutchto ne, dan wel het kerkbestuur, met het aanbrengen van de antennes en schakelkasten de wet over- Natuurmarkt AARDENBURG - Op het ter rein van fruitkweker J. Flik- weert aan de Marktstraat 8 wordt zaterdag 28 augustus in Aardenburg de derde Natuur markt gehouden, van 10 tot 17 uur. Een greep uit het aanbod: planten, kaarsen, bijenproduc ten, fruit, kersen, schapenkaas, een vegetarische winkel, een natuurinformatiestand, rond leidingen in de boomgaard en een rietvlechter. treden. Technici hebben de vier antennes weliswaar niet aan maar rn de toren om het uitzicht niet te verpesten, voor de omwo nenden blijven er echter vol doende bezwarende feiten staan. De gemeente Hontenisse is nog niet eerder voor het pro bleem van GSM-masten gesteld en zal de wetgeving er op na slaan. Geld Volgens Petrus en Pauluskerk- bestuurder L. Boeij loopt het al lemaal niet zo'n vaart. „Als we wisten dat er iets gevaarlijks was met GSM-masten hadden we dit echt niet gedaan. Kijk, mensenmoetenbegrijpen dat de verhuur van onze kerk voor dit doel jaarlijks tussen de tien- en vijftienduizend gulden in de kerkkas brengt en dat geld hebben we hard nodig voor on derhoud en andere kosten. Pa rochianen betalen nu eenmaal minder dan vroeger en wij wil len de Petrus en Paulus overeind houden. Het contract met Ben en Dutchtone is gesloten door het bisdom en daarin zijn aller lei passages opgenomen over veiligheid en milieu, het is ge checkt bij TNO en qua straling is er geen enkel gevaar.Bij Ben wordt het principe gehuldigd dat er beneden de vijf meter- hoogte geen bouwvergunning nodig is. „We bouwen aan hon derden sites en dit is gebruike lijk", aldus een woordvoerder. „In negen van de tien gevallen maken gemeenten er trouwens toch geen probleem van." Van Dutchtone en het bisdom was niemand voor commentaar be reikbaar. In de toren van de Petrus en Pauluskerk in Vogelwaarde wordt een GSM-antenne voor mobiele telefo nie gebouwd. foto Charles Strijd onze aluminiumprodukten ook verkrijgbaar in tientallen kleuren Kom eens in onze showroom en een vrijblijvende prijs- offerte!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 54