Conflict om plek circus geluwd Zeeland Nazomer Festivals «Pte Vier dagen fietsen door het landschap Schatten van Westerschelde nu ook te zien in Terneuzen Gemeente rekent op voltooiing projecten woningbouw Sluis Bergeenden met botulisme gevonden langs Scheldedijk zeeland zaterdag 14 augustus 1999 z 13 J Directie en gemeente Axel vinden elkaar; voorstellingen gaan gewoon door 02 t/m 26 sept1999 Snelheidscontrole wekt woede SCHOONDIJKE - Een 28-jarige inwoner uit Kruishouten (België) koelde donderdag zijn woede op een camera, waar mee snelheidscontroles werden gehouden. Hij zag dat mede werkers van het bureau Verkeershandhaving aan Lange Heerenstraat in Schoondijke bezig waren met een snelheids controle. De man kon zijn agressie daarover maar moeilijk verkroppen en leefde zich uit op camera. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De vernielde camera zal hij moeten vergoeden. Vandalen ruïneren geraniums CADZAND-BAD - Geraniums waren gisteren in de vroege ochtend in Cadzand-Bad het doelwit van een stel jonge van dalen. Vier jongeren in de leeftijd van zestien en zeventien jaar hadden zich uitgeleefd op een aantal bloembakken aan Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. De verdachten konden worden aangehouden op de Kanaalweg in Retranche- ment. Eén van de jongens had een vlindermes bij zich. Vernieling strandhokjes Nieuwvliet NIEUWVLIET - Op het strand bij Nieuwvliet zijn in de nacht van donderdag op vrijdag verschillende strandhokjes ver nield. Eén hokje is gedeeltelijk uitgebrand. Verkeersproject wordt uitgebreid VLISSINGEN - Het Verkeershandhavingsproject breidt zijn activiteiten vanaf vandaag uit naar Walcheren. Tot 11 sep tember wordt er intensief gecontroleerd op snelheidsovertre dingen, het rijden door rood licht, het dragen van veiligheids- gordel of helm en alcoholgebruik. Ook in de andere twee aandachtsgebieden, Goes-Grevelin- gendam en West Zeeuws-Vlaanderen, blijft zware controle gehandhaafd. Het doel van dit project is om het aantal doden en ziekenhuisgewonden in het verkeer terug te brengen. Berkenhof kweekt maanvlinder KWADENDAMME - Siertuin en vlinderkas De Berkenhof in Kwadendamme op Zuid-Beveland heeft weer een bijzondere vlinder gekweekt. Deze Indiaanse Maanvlinder actias selene) moet wél snel een partner zien te vinden om voor nageslacht te zorgen, want als vlinder heeft hij slechts vier dagen te leven. De vlinder heeft geen roltong om voedsel te vergaren en moet het dus doen met wat hij als rups heeft gegeten. In de afgelopen weken waren de tien centimeter lange, fel groene rupsen met hun harige rode wratten al te bewonderen in De Berkenhof. Nadat ze waren verpopt, is er gisteren een mintgroen-met-rose vlinder tevoorschijn gekomen. De vlin der is vanaf het eitje opgekweekt. Vorige week konden de eigenaren van de vlindertuin in Kwa dendamme ook al de zeldzame Nachtpauwoog attacus atlas) welkom heten. Vrachtauto op A58 in brand 'S-HEER ARENDSKERKE - De Goese brandweer is vrijdag middag uitgerukt nadat een kleine vrachtauto in brand was gevlogen op de A58. Dat gebeurde omstreeks 15.30 uur op de noordbaan tussen de afslag Deltaweg en de afslag Arnemui- den. Omstanders en de Wegenwacht hadden de brand inmid dels geblust. Oorzaak was kortsluiting in het ventilatiesys teem. De brandweer hoefde niet te blussen maar moest wel de auto en het wegdek schoonspuiten. Er waren twee tankauto spuiten en een hulpverleningswagen present, met bij elkaar negen brandweerlieden. De schade aan de vrachtauto wordt geschat op 10.000 gulden. door Pascalle Cappetti AXEL - Staatscircus Moskou ziet af van een kort geding tegen de gemeente Axel. Het manage- j ment gaat alsnog in op het voor stel van de gemeente om het cir cus dit weekeinde te houden op industrieterrein Vaartwijk in Axel. Het circus dat tot vrijdag in Breskens stond, had zijn tent eigenlijk op het Hofplein willen opzetten, en had hiervan ook melding gemaakt op de aan plakbiljetten, maar de gemeen te Axel wilde hiervoor geen ver- l gunning afgeven, Het circus had vergunning aan gevraagd voor voorstellingen '1 op 12 en 13 augustus op het Ken- 1 nedyplein in Axel. Deze vergun- ning was inmiddels verleend. l> Begin augustus merkte de ge- e meente Axel echter tot haar ver- - bazing dat op de affiches iets e heel anders stond. Daarop werd a melding gemaakt van het week- - einde van 14 en 15 augustus op de locatie Hofplein. „We hebben - toen meteen aan de bel getrok- ken. Maar het bleek lastig om de - mensen te traceren. Ze reageer- d den niet op telefoon, fax en brie- n ven. Uiteindelijk hebben we het e circus via de politie in Breskens n kunnen bereiken", vertelt ge meentesecretaris M. Luijen- T dij k-Bergwerf. l' De locatie Hofplein was voor de gemeente niet acceptabel, om dat de bezoekers van de week markt zaterdags hun auto's daar parkeren. Op elke andere dag was dat geen probleem geweest. De alternatieven die de gemeen te vervolgens aandroeg, waren voor het circus weer niet be spreekbaar. Een plek in Koe wacht zag de organisatie niet zitten, en ook het nieuwe indu strieterrein aan de Langeweg was voor haar ongeschikt, om dat het terrein te drassig is voor de wagens en beesten. „We heb ben alle mogelijke moeite ge daan om er een mouw aan te passen. Maar wij kunnen er toch niets aan doen dat zij een fout maken?", vindt Luijendijk. Zij wachtte vrijdagmiddag nog steeds op een telefoontje van de circusorganisatie of de voorge stelde plek in Vaartwijk inmid dels is goedgekeurd. Een beetje haast is wel geboden, want de gemeente moet nog zorgen voor stroom en water. Misverstand Volgens manager H. Martens is de kou inmiddels uit de lucht en vindt het circus vandaag, zater dag en zondag, om 16.30 en 20.00 uur, gewoon plaats op het industrieterrein Vaartwijk. Het kort geding is daarmee van de baan. De problemen berustten volgens hem allemaal op een misverstand. In de vergunning aanvraag zijn abusievelijk de data en plaats verwisseld. „Het meisje dat dat voor ons regelt, was net ziek geweest. Zij was er nog niet helemaal met haar ge dachten bij. Wij kwamen pas achter die fout, toen de gemeen (Advertentie) 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659 ASriyA.V te ons daarop attendeerde." Marlens benadrukt dat hij te vreden is met de moeite die de gemeente Axel zich heeft ge troost een alternatieve locatie te zoeken. „Misschien zitten we hier juist beter. Aan een door gaande weg en prima in het oog. Bovendien stoten we hier ook minder mensen voor het hoofd die hechten aan de zondags rust." De fietsvierdaagse van Vogelwaarde. foto Charles Strijd I doorEdy de Witte VOGELWAARDE - Vier dagen redelijk tot goede omstandigheden om een recrea- tief fietstochtje door de polderrijke omge- ving te maken. De toerclub Vogelwaarde kon het niet beter treffen. De jaarlijkse j avond fietsvierdaagse van deze vereni- iging trok dit jaar 95 deelnemers. Dinsdagavond vertrokken voor de eerste trip vanaf café 't Karrewiel 75 deelne mers. De weersomstandigheden waren toen beduidend minder dan de andere drie dagen. In de loop van de week groeide het aantal fietsers verder aan. Opmerke lijk was dat er veel in gezinsverband werd meegedaan. „In een ongedwongen sfeer lekker als een toerist fietsen en tegelijker tijd je ogen goed de kost geven", verklaar de Miel Compiet van de organiserende toerclub de opzet van het fietsfestijn. Dagelijks konden de deelnemers aan de hand van een routebeschrijving een tocht van 15 of 25 kilometer maken. „We heb ben de trajecten vooral in de rustige pol ders uitgezet. Dat is verkeersveiliger en bovendien is daar ook nog het nodige te zien. Denk maar aan oude boerderijtjes en prachtige landschappen met akkers waar in deze tijd tot 's avonds laat veel bedrij- vigheid is. Door iedere avond een andere route te fietsen hebben de mensen toch op minimaal zestig kilometer ontdekkingen j in eigen streek kunnen doen." Er mocht ook dagelijks van afstand gewisseld wor den. „Voor de een is 25 kilometer al heel wat, terwijl een ander er vier keer zijn hand niet voor omdraait." Vrijdagavond kregen de deelnemers bij I terugkomst in café 't Karrewiel een herin- I neringsmedaille uitgereikt. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Bij de eerste bergeend keek dierenarts Geert de Bruijckere uit Breskens nog niet zo raar op, maar toen deze week nog eens zeventien dode bergeenden bij hem werden ge bracht, schrok hij wel even. De vogels vertoonden de sympto men van botulisme. Waar zij de besmettelijke bacterie hebben opgelopen, is niet bekend. De bergeenden werden allemaal gevonden langs de Scheldedijk tussen Breskens en Hoofdplaat. De Bruijckere vermoedt dat de dieren, mocht het inderdaad om botulisme gaan, de ziekte op het land hebben gekregen en ver volgens op zee terecht zijn geko men. Dat heeft te maken met het feit dat via zout water geen botulisme wordt verspreid. De dierenarts denkt niet dat er dit weekeinde nog veel meer dode of zieke vogels binnen zullen komen. „Maandag zijn de eer sten gevonden. De incubatietijd bedraagt zo'n vijf dagen, dus het moet nu ongeveer klaar REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl j door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het hoofd van het projectbui'eau Wrak opruiming Westerschelde, P. van de Vlies, opende vrijdag de expositie 'Schattexx van de Westerschelde' in het Terneu- zense bezoekerscentrum Por taal van Vlaanderen. Voox-zitter P. Gerreman van de beheersstichting van Portaal van Vlaanderen benadrukte dat de expositie die in Texixeu- zen nu loopt niet gezien moest worden als een concuri'ent van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Vlissin- gen. „Het is eerder een aan vulling.", zei hij. In Terneuzen zijn naast een stel ankers en scheepsschroe ven, die buiten een plekje heb ben geki'egen, in het Portaal een stel aardige voorwerpen te zien die de wrakkenruimex-s uit het Scheldezand hebben opgedoken. Zoals kleinere en grotere scheepsonderdelen van schepen die tussen 1900 en 1950 ten ondergingen. Ge bruiksvoorwerpen van de be manningsleden, variërend van bestek tot wapentuig. Duits marinemateriaal uit een in de oorlog gevorderde sleep boot die net voor Bi'eskens zonk en eind '98 werd gebor gen en natuurlijk een stel Sin- ger-naaimachines, die de rijksdienst vorige week nog uit het wrak Whimbrel had gehaald. In het Portaal van Vlaanderen zijn onder meer deze uit de Westerschelde opgediepte Duitse ge we- rentezien. foto Peter Nicolai 4 tlARL/l door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft de arbitrage zaak tegen projectontwikkelaar Van de Putte bevroren, nu de projecten Groenevelt en Resort Sint Anna in Sluis door staal- bouwer W. Lieftink en aanne mer J. Tilma worden overgeno men. De gemeente maakt pas op de plaats, maar laat de zaak nog niet helemaal varen. „Anders moet je misschien weer hele maal opnieuw beginnen", zegt wethouder G. van Daele. De oorspronkelijke projectont wikkelaar Van de Putte en de twee ondernemingen zijn het deze week eens geworden over de afbouw van de 57 woningen in plan Groenevelt en de over name van resort Sint Anna, of wel 't Hoompje genoemd. De bouw van de woningen ligt al ruim twee jaar stil. Lieftink bevestigt dat de partij en tot elkaar zijn gekomen. „In principe zijn we helemaal rond. We zitten aan elkaar vast, zal ik maar zeggen." Maar op de vraag wanneer de bouwer begint met de woningen, kon hij vrijdag nog geen antwooi'd geven. „We hebben volgende week een laat ste bespreking en daarin wordt de vei'dere procedure doorgeno men. Dan is ook bekend op wel ke termijn we aan de slag kun nen." Positief Wethouder Van Daele ontvangt deze boodschap met blijdschap. Hij bevestigt dat d§ gemeente de arbitragezaak die zij had aan gespannen tegen Van de Putte, COR DE JONGE tijdelijk heeft opgeschort, dit in afwachting van de nieuwe ont wikkelingen rondom de onafge- bouwde projecten. „Intrekken van zo'n procedure is wel erg de finitief. Dat kan altijd nog. Maar ik ben erg positief, want het gaat hier om bouwers. Het zijn geen speculanten. Dat maakt dat ik vertrouwen heb in deze partij." De gemeente is echter wel voor zichtiger gewoi'den. En blijft dé vinger aan de pols houden. He lemaal uit te sluiten is het name lijk nooit dat een aannemer en thousiast begint aan een plan en het veivolgens niet afmaakt. „Dat kun je nooit voorkomen. Maar ik hoop dat dat niet aan de orde is." Vakantieweek voor kinderen in Triniteit en Lievenspolder TERNEUZEN - De vakantie loopt ten einde en buurtvereni ging Scas maakt zich op voor de laatste activiteiten voor de jeugd in de wijken Lievenspol der en Triniteit. Komende week is het tijd voor huttenbouw; op woensdag 18 augustus van 13.00 tot 22.00 uixr voor kinderen in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar en op donderdag 19 augustus van 11.00 tot 14.00 voor de aller kleinsten van vier tot en met ze ven jaar. Daarnaast is er op deze donderdag een speurtocht van af 15.00 uur en een kinderbingo vanaf 19.30 uxir. Een groot muziekspektakel vindt plaats op vrij dagochtend 20 augustus. Kinderen in de leeftijd van. vier tot en met twaalf jaar mogen dan zelf mu ziekinstrumenten en buttons maken of poncho's ontwerpen, 's Middags mogen de kinderen spelen op een van de tweehon derd instrumenten uit Latijns- Amerika die dan meegebx'acht worden. Aan het eind van de middag gaat de groep de straat op om de geleerde kunsten ten gehore te brengen. Als afsluiter voor de kinderen is er zaterdagmiddag vanaf 14.30 uur Jeugdcircus Hogerop uit Goes. Voor de vrijwilligers die aan de vakantieweek hebben meegewerkt is er op zaterdag avond een barbecue. zijn." Helemaal zeker dat het om botulisme gaat, is De Bruijc kere niet. Toch wijst eigenlijk alles daarop. De vogels vertonen een verlamming aan de poten en de nek. Kenmerkend is dat ze met hun kop voorxxitgestrekt op de grond liggen. Daarnaast heb ben ze veelal bloedingen aan de poten. Zij kunnen deze ziekte hebben opgelopen via rottend voedsel, kadavers of in stil staande ondiepe waters. Het is waarschijnlijk door de langdu rige warmte die aan deze week vooraf ging, dat de bacterie de kop opstak. Volgens de dieren arts zijn bergeenden, die op zee én op land vertoeven, eerder be vattelijk voor de ziekte dan an- dere vogels, omdat zij juist in deze periode in de nxi zijn. De Bruijckere heeft nog een aantal dieren van de dood kun nen redden door de bergeenden een sonde in te brengen en En gels zout toe te dienen; een tip die hij kreeg van vogelasiel De Mikke in Middelburg. Daar kre gen ze 'gigantisch diaiTee' van, met als gevolg dat de darmen de gifstoffen uitscheidden. De vo gels die daarna moesten aan- sterken, zijn inmiddels naar De Mikke gebracht. Maandag gaat De Bruijckere met het waterschap Zeeuws- Vlaanderen en rijkswaterstaat inventariseren wat de oorzaak van de besmetting kan zijn. Hij raadt mensen aan die de komen de dagen nog een dood dier vin den, in elk geval handschoenen te gebnxiken. Mochten er nog meer slachtoffers bij hem ge biecht worden, dan wil hij de beesten laten onderzoeken in het laboratorium. Een nog levende eend op de behandeltafel foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53