Rioolslib in Frans veevoer Acties Suriname opgeschort Van proefdier tot troetelkat Russen verhevigen offensief tegen rebellen in Dagestan PZC Open dag uitvaartcentrum De Voorzorg-Sinke buitenland zaterdag 14 augustus 1999 Uitje naar overvolle Russische gevangenis Brussel eist opheldering Leider Duitse joden overleden Kinderen sterven in hete auto's Italië wijnland nummer één Kannibalisme in Kazachstan Pandy verdacht van meer moorden Supers vermelden ook inkoopprijs Minister voorziet nog twee jaar vertraging in zaak tegen Dutroux Moord op komiek in Colombia Turkije en Iran trekken samen op tegen PKK Verdronken in woestijn van onze redactie buitenland MOSKOU - De beruchte Kres- ty-gevangenis in Sint-Peters- burg is begonnen met betaalde rondleidingen binnen haar Zo hoopt de overbevolkte ge vangenis haar financiële te korten te kunnen verminderen. Hoewel de gevangenis officieel 3300 plaatsen heeft, zitten er nu meer dan tienduizend gede tineerden. Niet zelden zitten ze met veertien mensen in één cel. Ook de gevangenisbegroting is niet op dit grote aantal bere kend. Vandaar dat er per ge vangene slechts omgerekend twintig cent per dag besteed kan worden, terwijl dat vol gens de wet vijf keer zoveel zou moeten zijn. Rondleidingen in de overvolle gevangenis lijken nog een be langrijk neveneffect te hebben „Iemand die onze kerkers ge zien heeft, zal zich voortaan wel tweemaal bedenken voor dat hij een misdaad begaat", vertelt een gevangenismede werker aan een Russische krant. De excursies vinden elke zon dag plaats en voeren onder meer tot in de overvolle cellen. Terwijl Russische bezoekers hiervoor de tegenwaarde van vier gulden betalen, moeten buitenlanders ruim twintig gulden neertellen. In Rusland zitten meer dan een miljoen mensen achter de tra lies. Omdat de cellen overvol zijn, heeft de regering besloten het komende jaar enkele honderd duizenden gevangenen amnes tie te verlenen. ANP BERLIJN - De leider van de joodse gemeenschap in Duits land, Ignatz Bubis, is gisteren op 71-jarige leeftijd in New York overleden. Vorige maand had hij nog te kennen gegeven, zich volgend jaar weer verkiesbaar te willen stellen voor het voorzitter schap van de Centrale Raad der Joden (CRJ) in Duitsland. Bubis was zeven jaar voorzitter van de CRJ en heeft zich voor al ingezet voor de verzoening tussen Duitsers en joden. Dat werd niet altijd en overal gewaardeerd. GPD WASHINGTON - Minstens negentien kinderen zijn deze zo mer in de Verenigde Staten gestorven in oververhitte gepar keerde auto's. Dit blijkt uit een onderzoek van een Ameri kaanse kinderbeschermingsorganisatie. Volgens de onderzoekers is het hoge aantal niet alleen te wij ten aan de hittegolf, maar ook aan ouders die zich niet realise ren hoe snel de temperatuur in auto's oploopt. De helft van de slachtoffertjes was zelf in niet-afgesloten auto's gekropen, de anderen waren achtergelaten door hun ouders. ANP ROME - Italië was vorig jaar de grootste wijnexporteur ter wereld. Het nam dertig procent voor zijn rekening van de 40 miljoen hectoliter die er in 1998 werd verhandeld, zo heeft het Italiaanse vakblad Enotecnico gemeld. AFP ALMA-ATA - In Kazachstan zijn drie jongemannen aange houden wegens moord en kannibalisme. Zij worden ervan verdacht dat zij zeven mensen hebben gedood en opgegeten, voornamelijk prostituees. De politie heeft acht maanden lang gezocht naar de kanniba len, nadat in een vuilcontainer delen van de slachtoffers wa ren gevonden. Volgens een woordvoerder van het Kazachse ministerie van Binnenlandse Zaken namen de mannen de vrouwen mee naar huis, gaven hun slaappillen, doodden hen en kookten er vervolgens 'pelmeni' van, een soort ravioli vol gens Siberisch recept. De drie mannen waren werkzaam in een psychiatrische kli niek. DPA/RTR BRUSSEL - Justitie in Brussel heeft sterke aanwijzingen dat de Hongaarse dominee Andras Pandy naast zes familieleden ook twee mannen heeft vermoord. In zijn woning zijn de pas poorten van een Belgische elektriciën en een Duitser aange troffen. Beiden zijn als vermist opgegeven. Dat heeft de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren gemeld. Volgens de oudste dochter van Pandy heeft de in Brussel woonachtige dominee zijn twee vrouwen en vier kinderen en stiefkinderen vermoord. Zelf zou zij hebben geholpen bij vijf moorden. Het motief is nog steeds onbekend. Pandy, die al meer dan een jaar vastzit, weigert elke medewerking en ont kent alles. ANP PARIJS - De supermarkten in Frankrijk vermelden vanaf maandag behalve de verkoopprijs van groente en fruit ook de prijs die aan de boeren is betaald. Minister van Landbouw Glavany heeft opdracht gegeven ge durende drie maanden ook de inkoopprijzen aan te geven. Glavany wil de boeren tegemoetkomen. Die menen dat de concerns extra winst maken doordat ze misbruik maken van hun marktpositie om lage inkooprijzen af te dwingen. RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com- 5 missie heeft Frankrijk schrifte lijk opheldering gevraagd over 1 berichten dat rioolslib zou zijn verwerkt in veevoeder. De com missie zegt dat gebruik van ri oolslib in veevoeder zeer grote risico's voor de volksgezond heid met zich meebrengt. Sinds 1991 is het verboden in de Euro pese Unie. De Duitse televisiezender ARD meldde gisteren dat zeker vijf Franse veevoederbedrijven ri oolslib hebben gebruikt. Dat zou volgens ARD blijken uit een document van het Franse minis terie van Industrie. De Franse regering noemde de waarschuwingen voor vervuild veevoer ongefundeerd. „De on geregeldheden zullen geen grote gevolgen hebben voor de ge zondheid, zoals sommige men sen claimen", aldus de woord- voerder van het Franse bureau voor consumptie en fraudebe- strijding (DGCCRF). De woordvoerder bevestigt dat drie Franse slachterijen en een gelatinefabrikant eind 1998-en begin 1999 zuiverinsgsslib heb ben gebruikt in producten be- 1 stemd voor veevoer. Volgens het bureau zijn die ongeregeldhe den aangepakt en is de verwer- -1 king van slib gestaak. Het bureau liet verder weten dat de verwerkte stoffen van dier lijk afval kwamen en niet uit waterzuiveringsinstalaties bui ten de bedrijven. „Daarom is er geen reden om aan te nemen dat ze zware metalen of pesticides zouden bevatten", aldus het bu reau. Er gingen al langer ge ruchten over het gebruik van af valstoffen in veevoeders. Het verontreinigde voer zou zijn ge geten door pluimvee en runde ren, die later onder meer zijn uitgevoerd naar Duitsland. Vol gens het Franse weekblad Le Canard Enchainé is vorig jaar alleen al 3450 ton slib in voeder verwerkt. Gering Nederland importeert nauwe lijks Frans vlees. Het Neder landse ministerie van Volksge zondheid stelt dat consumenten vermoedelijk geen gevaar lo pen. „De vervuiling zit zodanig aan het begin van de voedselke ten dat het effect gering is. De Franse overheid heeft ons van daag bovendien gemeld dat het veevoer steeds tot 135 graden wordt verhit. De Nederlandse boerenorgani- satie LTO-Nederland denkt niet dat vervuild voer op de Neder landse markt terecht is geko men. Dat zulke praktijken in Nederland voorkomen, is vol gens LTO 'zeer onwaarschijn lijk'. ANP/AFP/DPA WITNEY - Hoewel ze het zelf nog niet we ten, zijn deze katten geweldige boffers. Ze waren bedoeld om verkocht te worden als proefdieren voor laboratoria, maar werden gisteren gered. Als laatste van dit soort instellingen in het Verenigd Koninkrijk sloot de kattenfokke- rij Hill Grove Farm in Witney, Oxfordshire, de deuren. De eigenaar gaat met pensioen. Inspecteurs van de RSPCA, de Britse zuster organisatie van de Dierenbescherming, wa ren tot diep in de nacht bezig de meer dan 800 katten en katjes weg te halen. De vier voeters zijn volgens een dierenarts gezond. De beesten zouden ook gewend zijn aan om gang met mensen. De dieren gaan naar een geheimgehouden plaats, in afwachting van een nieuw tehuis. Om nieuwe baasjes te vinden is een speciaal telefoonnummer opengesteld. De fokkerij was de afgelopen jaren geregeld het toneel van massale demonstraties en vechtpartijen tussen politie en dierenbe schermers. foto Sean Dempsey/EPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische leger heeft de aanvallen op islamiti sche rebellen in de deelrepu bliek Dagestan gisteren sterk opgevoerd. Dat heeft aankomend premier Vladimir Poetin bekendge maakt, aldus het persbureau Itar-Tass. In het berggebied in het zuid westen van Dagestan zouden de islamitische strijders zwaar on der vuur liggen. Russische para chutisten hebben een strate gisch belangrijke heuvel ingenomen. Volgens het minis terie van Binnenlandse Zaken in Dagestan hebben de Russen de islamitische eenheden om singeld. door Paul Koopman BRUSSEL - Belgiës beruchtste crimineel, Mare Dutroux, zal vijf jaar in voorrarrest hebben gezeten voordat hij voor de rechter komt. Deze voorspelling deed gisteren justitieminister Mare Verwilghen op de derde 'verjaardag' van de arrestatie van Dutroux, in 1996. Het onderzoek naar de feiten waarvan Dutroux beschuldigd wordt - de ontvoering van zes kinderen, moord op vier min derjarige meisjes en op zijn me deplichtige Weinstein - is nog steeds niet afgerond. Onder zoeksrechter Langlois liet on langs weten dat hij nog onge veer een jaar nodig heeft om het dossier te completeren. Voordat het proces kan beginnen, zal mi nimaal nog een jaar verstrijken. België riskeert dat het door het Europese Hof van Justitie in Straatsburg op de vingers wordt getikt, omdat het de rechten van een verdachte schendt met het lange voorarrest van Dutroux en diens partner Michelle Mar tin. De krant De Standaard plaatste gisteren voor het eerst kanttekeningen bij de procedu re, maar niet om aandacht te vragen voor de rechten van de verdachten. „Het feit dat het vijf jaar duurt om zo'n zaak voor de rechtbank te brengen, doet velen in binnen- en buitenland twijfelen aan de wederop standing van het gerecht". Minister Verwilghen, oud-voor zitter van de parlementaire en quêtecommissie die het falen van politie en justitie in dezaak- Dutroux onderzocht, vroeg zich gisteren af of voor de berechting van Dutroux wel de juiste recht bank is ingeschakeld. „Een assisen-procedure is een logge procedure. Hij duurt in mijn ogen te lang. In Nederland is een moordzaak op twee min derjarigen in Gorinchem in zes maanden afgehandeld. Waarom moet dat bij ons vijf jaar du ren?", aldus Verwilghen. GPD Moskou heeft gisteren zijn troe pen in Dagestan versterkt. In de Kaukasusprovincie landden vijf militaire vliegtuigen met soldaten, wapens en medica menten. President Jeltsin had al eerder aangekondigd dat de aanvallen verhevigd zouden worden. Door de strijd in het gebied zijn de afgelopen dagen rond zes duizend mensen op de vlucht geslagen. Het zijn vooral vrou wen en kinderen, die een goed heenkomen hebben gezocht in onder meer de hoofdstad Ma- chatsjakal. Een evengroot aan tal mensen is naar dorpen bui ten het crisisgebied getrokken, zo meldde de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Na ties UNHCR. Ongeveer twaalfhonderd isla mitische radicalen trokken Da- gestan een week geleden vanuit Tsjetsjenië binnen en bezetten er zeker zeven dorpen. De afge lopen dagen is er hevig gevoch ten. Poetin heeft gezegd dat Rusland overal jacht zal maken op de rebellen, als het moet ook in Tsjetsjenië. „Tsjetsjenië is Russisch grondgebied", aldus Poetin. De rebellen riepen eer der deze week de onafhanke lijkheid van een islamitisch Da- gestan uit. AFP/ANP/RTR BOGOTA - De journalisten Car los Barragan (tweede van links) en Erika Fontalvo (tweede van rechts) troosten elkaar voor de auto waarin een collega is dood geschoten. Het slachtoffer, Jaime Garzon, werd gisteren in Bogota (Co lombia) door twee schutters op een motorfiets onder vuur geno men. De veertigjarige Garzon was behalve journalist ook de bekendste komiek van het land. Bovendien was hij actief in de politiek. Volgens de politie van Bogota werd Jaime Garzon bij de aanslag door meerdere ko gels in het hoofd getroffen. foto Javier Galeano/AP van onze redactie buitenland ANKARA - Turkije en Iran gaan samenwerken bij de strijd tegen de Koerdische Arbeiderspartij PKK en de islamitische verzetsbewe ging Mujahidin in het grens gebied van beide landen. De twee landen hebben daartoe gisteren een overeenkomst ondertekend. Aan de overeenkomst zijn drie dagen van moeizame be sprekingen voorafgegaan. De twee landen hebben in formatie uitgewisseld over de activiteiten van de PKK en de Mujahidin op eikaars grondgebied. Afgesproken is dat Turki j e en Iran in hun eigen regio ge lijktijdig operaties zullen uitvoeren tegen de PKK-re- bellen en de Iraanse opposi tie. Van een gezamenlijk op treden is geen sprake, zo benadrukte het hoofd van de Turkse delegatie. De Turken mogen in de strijd tegen de PKK niet de grens met Iran oversteken, zoals ze in Irak vaak doen. De betrekkingen tussen bei de landen zijn gespannen, onder meer door Turkse be weringen dat Iran de PKK onderdak biedt. Iran op zijn beurt heeft Turkije ervan be schuldigd steun te geven aan strijders van de Mujahidin. Beiden landen spreken de be schuldigingen overigens te gen. DPA/RTR (Advertentie) NEW DELHI - In de woestijn van Rajasthan in het westen van India zijn 48 kamelen verdronken na wolkbreuken. Volgens het districtsbestuur in Jaisalmer is in de woestijn de afgelopen week 240 liter regen per vierkante meter gevallen, zo meldde de krant Indian Express gisteren. De kamelen kwamen om het leven door vloedgolven die ont stonden toen spoordijken en wegen, waarachter het water was opgestuwd, het begaven. DPA Zaterdag 21 augustus tussen 10.00 en 16.00 uur bent u van harte welkom in ons vernieuwde uitvaartcentrum aan de Industrieweg 20 te Vlissingen voor een rondleiding of verdere informatie over uitvaartverzorging en -verzekeringen. Bovendien informatie over: notariaat grafmonumenten uitvaartkisten bloemarrangementen rouwkoetsen van onze redactie buitenland Paramaribo - De protestac ties tegen de regering-Wij den bosch in Suriname zijn gisteren opgeschort. Dat maakte vak bondsleider Fred Derby bekend tijdens een bijeenkomst met de- - nionstranten in Paramaribo. Het zogeheten gestructureerd samenwerkingsverband heeft tot opschorting besloten om kerkelijke leiders niet voor het hoofd te stoten, zei Derby. Voor gangers van het Comité Christe lijke Kerken (CCK) en van hindoe- en moslimgemeenten proberen op het ogenblik een oplossing te bereiken in het ge schil tussen een groot deel van de Surinaamse gemeenschap en de regering. De politieke impasse kan vol gens de politieke leiders van de oppositie doorbroken worden door het aantreden van een inte rim-kabinet. Derby zegt dat de politieke partijen uit het samen werkingsverband zich hiervoor zullen inzetten in het parle ment. „We willen niet wachten tot de vervroegde verkiezingen van 25 mei 2000", aldus Derby. Aanvankelijk was er fel protest tegen de opschorting van bui tenparlementaire acties. Het lukte Derby pas na enkele mi nuten de memsen tot bedaren te brengen. „Destrijd is niet verlo ren, we lijden geen gezichtsver lies, we hebben gedaan gekre gen dat ook de coalitie kritiek levert op het regeringsbeleid en met de kerken praat over de op lossingvan de crisis." Een ander winstpunt is volgens Derby dat de regering als gevolg van het protest nu aandacht besteedt aan de financiële problemen in de gezondheidszorg. De religieuze leiders hebben donderdag een gesprek gevoerd met president Jules Wijden- bosch. Bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5