Ecoscope opent deuren in 2000 PZC Zeeland Nazomer Festivals Tiendaags bezoek jongeren uit Hatfield Schouwen gaat achter hondenpenningen aan Vlissingen doet mee in strijd om nieuw kantoor waterschap zeeland zaterdag 14 augustus 1999 s 13 02 t/m 26 sept 1999 Gemeente gunt bouw aan Schouws bedrijf I Mosselvocht geloosd in Yerseke Moer YERSEKE - Op twee plekken in natuurgebied de Yerseke Moer is illegaal mosselkookvocht in een watergang geloosd. Zowel aan het begin van de wa- tergang als aan het eind nabij gemaal de Moer is het mossel kookvocht gevonden. 'Raadselachtig', noemt voor lichter van het waterschap A van der Wel het opduiken van het mosselwater. „Het gekke is dat op twee plekken vervuiling is geconstateerd, terwijl het wa ter daar tussenin gewoon schoon is." De politie houdt het voorlopig op een illegale lozing. Het waterschap is de hele vrij dag bezig geweest een eventuele storing in de riolering op te spo ren. „We hebben het rioolpers- gemaal nagekeken en de riool- persleiding door het gebied helemaal nagelopen - die lei- - ding loopt een heel eind gelijk op met de watergang maar nergens hebben we een storing of een lek kunnen vinden", al dus Van der Wel Ondertussen is het voor het schap zaak het ver vuilde kookvocht zo snel moge lijk uit het kwetsbare gebied te halen. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Willem van Dam RENESSE - De opdracht voor de bouw van het recreatief mi lieucentrum Ecoscope in Renes- se wordt gegund aan een Schou- wen-Duivelands bouwbedrijf. Een woordvoerster van de ge meente heeft dat gezegd. Om welk bedrijf het gaat, wilde zij echter niet bekend maken. Het centrum, dat een belangrij ke toeristische attractie moet worden, gaat in de eerste helft van het jaar 2000 jaar open. De bedoeling is dat het Ecoscope rond Pinksteren de eerste be zoekers kan ontvangen. De aanbesteding van de bouw van het milieucentrum heeft in middels plaatsgevonden. Vier bouwbedrijven (één uit Walche ren en drie van Schouwen-Dui- veland) trachtten in aanmer king te komen voor de opdracht. De gemeente Schouwen-Duive land heeft uit de gegadigden al een keus gemaakt. Welk bedrijf met de opdracht aan de haal gaat, wilde gemeentelijk woordvoerster A Heijboer gis teren nog niet zeggen, omdat nog enkele formaliteiten moe ten worden afgewikkeld. Wél maakte zij duidelijk, dat de om vangrijke klus naar een bouw bedrijf uit de eigen regio gaat. Ecoscope komt in het voormali ge kamphuis bij het transferium in Renesse. De attractie, die door het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wordt beschouwd als een uitstekende slechtweervoorziening, biedt de bezoekers onder meer inzicht in ontwikkelingen rond thema's als landbouw, natuur, milieu, afval en industrialisatie. Dat gebeurt aan de hand van aller hande geavanceerde computer spellen. Ook voorzien de plan nen in een milieushop en een pannenkoekenhuis. Delta Nutsbedrijven is eveneens geïn teresseerd. Het nutsbedrijf ziet het Ecosope als een bij uitstek geschikt demonstratieproject voor toepassing van duurzame energie. De totale uitvoering van Ecoscope kost drie miljoen gulden. De gemeente rekent jaarlijks op 30.000 bezoekers. De voorbereidingen vergden een lange adem. Op Schouwen- Duiveland wordt al enkele jai-en gesproken over de realisering van een recreatief milieucen trum. Het initiatief was afkom stig van de voormalige gemeen te Westerschouwen. Na de gemeentelijke herindeling pikte de nieuw gevormde gemeente Schouwen-Duiveland het idee op. Het aanvankelijke streven was om het centrum al in 1999 in gebruik te nemen. Er ontstond echter vertraging bij de finan ciering. Een aanzienlijke Euro pese subsidie (1,2 miljoen) bleef langer uit dan was voorzien. Re cent ontstond in de raad op nieuw een stevige politieke dis cussie omdat de bouwkosten een kwart miljoen gulden duur der uitvallen. Diverse raads fracties toonden zich daarover ontstemd. Uiteindelijk kwam het geld toch op tafel. Advertentie 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659 Ecoscope komt in het voormalige kamphuis bij het transferium in Renesse. ito Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Van een tochtje met een mosselkotter tot een bezoek aan Amsterdam. Vijf tien jongeren uit het Engelse Hatfield, zusterstad van Zie- rikzee, krijgen een uitgebreid programma voorgeschoteld. Zij brengen in het kader van een uitwisselingsprogramma een tiendaags bezoek aan Schouwen-Duiveland. Dins dag 17 augustus arriveren de jongeren in Zierikzee. Na een kennismaking met de Zierikzeese gastgezinnen volgt woensdagochtend 18 au gustus een officiële ontvangst in de Trouwzaal van het Zie-, rikzeesestadhuis aan de Meel- straat. 's Middags wordt een speurtocht door Zierikzee on- dernomen. Die tocht voert on der meer naar het Maritiem Museum, de Museumhaven en de Sint Lievensmonstertoren. Donderdag 19 augustus brengt het gezelschap een be zoek aan het veelbezongen Amsterdam. Daar maken de jongeren en hun begeleiders een grachtenfietstocht en wordt een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis. Mosselkotter Van een heel andere orde is het vrijdagprogramma. Dan mo- gen de Engelse gasten zich in schepen op de Zierikzeese mosselkotter ZZ9 voor een vaartocht over de Oosterschel- de. Het weekend dat daarop volgt mogen de jongeren naar eigen believen invullen. Maandag 23 augustus worden zij orri 9.00 uur verwacht bij het Connex- xion-busstation aan de Grachtweg vanwaar een bus vertrekt richting Ef teling. Dinsdag 24 augustus mogen de Engelse jongelingen weer zilte zeelucht opsnuiven en wel aan boord van een aantal hoogaar- sen, de in Zeeland in vroeger tijden gebruikte visserssche pen. Waterland Voor woensdag 25 augustus staat een bezoek aan Water land Neeltje Jans op het pro gramma, inclusief een rond vaart en het beklimmen van een pijler. Donderdag 26 au gustus wordt Walcheren ver kend. Op het programma on der meer een bezoek aan een Kano-buitenrecreatiecen trum aan het Veerse Meer. Het bezoek wordt donderdag avond afgesloten meteen bar becue bij jongerencentrum Brogum aan de Julianastraat. Vrijdag 27 augustus keren de Engelse gasten huiswaarts. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft de jacht ge opend op ontduikers van de honden belasting. Er worden extra controles uitgevoerd. Hondenbezitters moeten op Schou wen-Duiveland jaarlijks 66 gulden betalen voor hun viervoeter. Tenmin ste, als ze niet meer dan één hond heb ben, want in dat geval wordt het duurder. Voor elke tweede, derde of vierde hond wordt de somma van 97 gulden 80 in rekening gebracht. Elk jaar wordt steekproefsgewijs gecon troleerd of de hondenbezitters zich aan hun verplichtingen houden. Aangifte Van hen wordt verwacht dat ze zelf aangifte doen bij de gemeente van het feit dat zij hondenbezitter zijn. Bij de gemeente is het vermoeden gerezen dat een toenemend aantal hondenba zen - door onwetendheid of met voor bedachte rade - verzuimt de gemeen te te laten weten dat zij één of meerdere blaffende viervoeters in huis hebben. De opbrengst van de hondenbelasting was gedaald met enkele duizenden guldens en daarom is besloten dit jaar de touwtjes wat strakker aan te trekken. Boete Op het al dan niet bewust ontduiken van de hondenbelasting staat een for se boete. Die kan oplopen tot maxi maal 2500 gulden. „Je loopt dus een behoorlijk risico als je ervoor kiest om je hondenbezit te verzwijgen", waarschuwt een woordvoerder van de gemeente Schouwen-Duiveland. Meerdere controleurs van het ge meentelijk bureau controle en hand having van de gemeente zijn met de speurtocht naar 'illegale honden' be zig. Verwacht wordt dat de hun on derzoekswerk meergeld oplevert dan het kost. Hondenbezitters die de hondenbelasting al dan niet bewust ontduiken lopen een groot risico. De boete kan oplopen tot maxi maal 2500 gulden. foto Marijke Folkertsma Verkeersproject wordt uitgebreid VLISSINGEN - Het Verkeershandhavingsproject breidt zijn activiteiten vanaf vandaag uit naar Walcheren. Tot 11 sep tember controleert de politie intensief op snelheidsovertre dingen, het rij den door rood licht, het dragen van veiligheids gordel of helm en alcoholgebruik. Ook in de andere twee aandachtsgebieden, Goes-Grevelingendam en West Zeeuws- Vlaanderen, blijft zware controle gehandhaafd. Het doel van dit project is om het aantal doden en ziekenhuis- gewonden in het verkeer terug te brengen. Berkenhof kweekt maanvlinder KWADENDAMME - Siertuin en vlinderkas De Berkenhof in Kwadendamme heeft weer een bijzondere vlinder gekweekt. De Indiaanse Maanvlinder Actios selene) moet wél snel een partner zien te vinden om voor nageslacht te zorgen, want als vlinder heeft hij slechts vier dagen te leven. De vlinder heeft geen roltong om voedsel te vergaren en moet het dus doen met wat hij als rups heeft gegeten. In de afgelopen weken waren de tien centimeter lange, fel groene rupsen met hun harige rode wratten al te bewonderen in De Berkenhof. Nadat ze waren verpopt, is er gisteren een mintgroen-met-rose vlinder tevoorschijn gekomen. De Berkenhof heeft de Indiaanse Maanvlinder vanaf het eitje opgekweekt. Vorige week konden de eigenaren van de vlin dertuin ook al de zeldzame Nachtpauwoog (Attacus atlas) welkom heten. Snelheidscontrole wekt woede SCHOONDIJKE - Een 28-jarige inwoner uit Kruishouten (België) koelde donderdag zijn woede op een camera, waarmee snelheidscontroles werden gehouden. Hij zag dat medewerkers van het bureau Verkeershandhaving aan de Lange Heerenstraat in Schoondijke bezig waren met een snelheidscontrole. De man kon zijn agressie daarover maar moeilijk verkroppen en leefde zich uit op camera. Er is pro ces-verbaal tegen de Belg opgemaakt. De vernielde camera zal hij moeten vergoeden. Vrachtauto op A58 in brand 'S-HEER ARENDSKERKE - De Goese brandweer is vrijdag middag uitgerukt nadat een kleine vrachtauto in brand was gevlogen op de A58. Dat gebeurde omstreeks 15.30 uur nabij hectometerpaal 159 op de noordbaan van de A58, tussen de afslag Deltaweg en de afslag Arnemuiden. Omstanders en de Wegenwacht hadden de brand inmiddels geblust. De oorzaak was kortsluiting in het ventilatiesysteem. De brandweer hoefde niet te blussen, maar moest wel de auto en het wegdek schoonspuiten. De Goese brandweer rukte met twee tankautospuiten en een hulpverleningswagen uit. In to taal waren daar negen brandweerlieden bij betrokken. De schade aan de vrachtauto wordt geschat op 10.000 gulden. Fractievoorzitter D66 stopt MIDDELBURG - Fractievoorzitter D. S. Goedegebuure- Wondergem van D66 in Middelburg heeft met onmiddellijke ingang haar raadszetel ter beschikking gesteld. Om gezond heidsredenen stopt zij met de gemeentelijke politiek. Zij wordt als fractievoorzitter opgevolgd door L. K. de Kraker, die tot op heden de tweede zetel van D66 in de Middelburgse raad bezette. De tweemansfractie wordt vervolledigd door B. C. Leijnse. Hij stond derde op de kandidatenlijst bij de verkiezingen in november 1996. Leijnse zat in de vorige raadsperiode ook al korte tijd in de gemeenteraad. Toen nam hij de plaats van Goedegebuure-Wondergem in, die D66-wethouder I. Ovaa opvolgde in het college. Ovaa moest zijn werk door ziekte neerleggen. r,.'VcuzALLiitrrwmtenf\u& vi/nerz. Tursenl<ahT"...,sijvtTWATMi) BezKerr HElB/tyALHef&ENÏoP?-.. lk V/NP 'T 'N ptyvf P£CiVMESfVü€r H ZB PAPPSN MsTHUN OVAV&Ne 4S3T mst pb eaups Atoeren Poen vAU.es tytferz-rurseNKoNrr- 9/AP je 'M ?-• w<- h ALSÓF Je ie HU Lp SCHIET ALS JE: ST/WlB\iï<yE&V ee*sLecH7e door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In navolging van de gemeente Middelburg heeft Vlissingen het Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes uit genodigd om het nieuwe hoofd kantoor in de Scheldestad te bouwen. Dat heeft de Vlissingse wethouder T.R.K. Meijers van economische zaken vrijdag be vestigd „Wij hebben vernomen dat het waterschap uitkijkt naar een andere locatie voor een nieuw kantoor. We hebben nu niets an ders gedaan dan gemeld dat het waterschap eventueel met ons kan kijken naar mogelijke plaatsen", zegt Meijers. Als kansrijke locaties worden de Spuikom en het terrein bij de veerboten genoemd. Maar vol gens de wethouder zijn er offici eel nog geen plaatsen aangewe zen. „Hier in Vlissingen zijn best wat mogelijkheden maar we hebben nog geen specifieke plaatsen genoemd. Dat hangt af van de wensen van het water schap. Het zou kunnen dat het waterschap het kantoor binnen een straal van driehonderd me ter van het station wil hebben. Maar misschien zijn er andere eisen." Vlissingen Zeeuwse Eilanden heeft het voorstel van Vlissingen nog in beraad. „In de loop van septem ber wordt er overlegd of we op het verzoek in gaan. Nu is ernog weinig over te zeggen, want de gemeente is nog niet met con crete plaatsen gekomen. Eerst zal het voorstel dus concreter Boekenmarkt in Zierikzee ZIERIKZEE - Op het Haven plein in Zierikzee wordt zater dag 21 augustus een boeken markt gehouden. De markt telt ongeveer twintig kramen met vele duizenden tweedehands- en antiquarische boeken. Ook liggen de kramen vol met oude kinderboeken, detectives, ro mans en kookboeken. De boe kenmarkt begint om 10.00 urn en duurt tot 17.00 uur. COR DE JONGE moeten worden", zegt een woordvoerder van het water schap. Met de toenadering, druist Vlis singen in tegen de afspraken die met Middelburg gemaakt zijn over het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg. In het 'Ruim telijk plan stedelijk gebied Wal cheren 2010' staat namelijk dat dé stadsgewestelijke plek voor (regionale) kantoren, de sta tionslocatie in Middelburg is. „Deze locatie geldt als de enige in het stadsgewest waar kanto ren met een (publieks-) functie voor het hele stadsgewest of een nog groter werkgebied terecht kunnen", meldt het rapport. Het waterschap heeft een werk gebied boven de Westerschelde. De huidige vestiging in Goes is te klein geworden. Het hoofd kantoor telt 5750 vierkante me ter maar er is behoefte aan mini maal 8600 vierkante meter. Middelburg zocht al eerder toe nadering tot het waterschap om de vestigingsmogelijkheden, Stationsgebied en Veldzigt, te bekijken. Het waterschap neemt het in overweging. De Goese wethouder C.R.M.M. Linssen liet vorige maand we ten onaangenaam verrast te zijn door de poging van Middelburg om het waterschap naar die ge meente te halen.,Ik kan me niet voorstellen dat vanuit het ge meentebestuur wordt gepro beerd een partij uit de buurge meente weg te praten, want op die manier ga je niet als bestuur ders met elkaar om", verklaarde hij zijn ongenoegen. Ook burge meester D. van der Zaag van de Ganzestad was verbolgen over de handelwijze van zijn collega L. H. B. Spar van der Hoek van Middelburg. Naast de aanbie dingen van Middelburg en Vlis singen overweegt het water schap ook nieuwbouw in het Bekhof, een locatie in Goes zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45