Kans op grotere Goese kermis PZC Middelburgers helpen Kosovaren de winter door Ecoscope in Renesse volgend jaar open Botulisme treft bergeenden langs Wester schelde Na zestig jaar nog steeds verliefd zeeland 14 College staat uitbreiding toe als exploitanten pendelbus betalen Wandelpool trekt Zak van Z-Beveland in Heeft uw broer of zus .diabetes? mm zaterdag 14 augustus 1999 door René Schrier GOES - De kermis in Goes wordt alleen uitgebreid als de kermisexploitanten een oplos sing vinden voor de parkeer plaatsen die dan tijdelijk ver dwijnen. Ze moeten bereid zijn de kosten te betalen van een bus die pendelt tussen de binnen stad en de Zeelandhallen. In dat geval kunnen er kermisattrac ties in het Koepoortgebied ko men en kunnen de tussenliggen de straten ook met kramen en attracties gevuld worden. Die keiharde voorwaarde ver bond de Goese wethouder C. R. M. M. Linssen vrijdag middag aan uitbreiding van de kermis in Goes. Op zich is het college van burgemeester en wethouders voor uitbreiding. GOES - De landelijke pool van mensen die in weekend of va kantie graag in gezelschap ste vige wandeltochten willen on dernemen heeft de aandacht morgen, zondag gericht op de Zak van Zuid-Beveland. Caro- lien de Koeijer uit Goes is de or ganisator. De Wandelpool telt bijna drie duizend over het land versprei de abonnees. Hoewel niet ver plicht, is het de bedoeling dat ledenwandelingen organiseren die via een nieuwsbrief aan an dere 'poolers' wordt doorgege ven. Per twee maanden worden er rond de tachtig wandeltoch tenaangeboden. Daarbij komen alle delen van Nederland aan bod. De tochten zijn, afhankelijk van de afstand en het wandeltempo, verdeeld in drie categorieën, zo dat deelnemers een idee hebben van het soort tocht waar ze zich voor opgeven. De wandeling door de Zak van Zuid-Beveland beslaat 20 kilometer. Om kwart over tien is het morgenochtend verzamelen bij het station Goes. Het eindpunt van de wandeling is bij Hoedekenskerke. Van daaruit gaat de reis per stoom trein terug naar Goes maar niet als daardoor het par keerprobleem nog groter wordt. En de kermisexploitanten moe ten de bus zelf betalen, want de gemeente moet in dat geval ook al de parkeerinkomsten van het Koepoortgebied missen. Linssen maakte dat vrij dag dui delijk bij de officiële opening van de Goese kermis. Vorig jaar was onder de bezoekers van de kermis een enquête gehouden. Daarin werd onder meer geïn formeerd naar uitbreiding van de kermis. In december kregen de kermisexploitanten te horen - legde organisator J. Ordelman uit - dat de kermis onder voor waarden mocht uitbreiden. Maar toen was het. te laat om nog van alles te regelen, maakte hij duidelijk. Veel exploitanten hadden ook al afspraken elders. Maar als het aan de organisatie van de Goese kermis ligt, zullen er volgend jaar flink wat meer attracties staan. Linssen voegde er overigens aan toe dat het er hem niet om gaat dat Goes de grootste kermis van Zeeland wordt, al zou hij dat wel leuk vinden. Belangrijker is het vol gens hem dat de kermis kwalita tief de beste is. Linssen ging ook even in op het feit dat de politie met een mobiel kantoor op de kermis - in de Korte Kerkstraat - aanwezig is. Hij vond het een goede zaak dat de politie zicht baar aanwezig is. Het past vol gens hem in het beleid van te genwoordig dat de politie meer op straat te zien is. Volgens de wethouder mag het dan wat hem betreft best zo zijn dat de politiemensen met een oliebol in de hand lopen in plaats van met een gummiknuppel. Nieuw op de kermis is de zoge naamde Frisbee, een groot rond schommelend en draaiend plat- form waarop mensen in een stoeltje kunnen zitten. In totaal staan er 28 attracties. Maandag 16 augustus is er op de Goese kermis een lasershow om 22.30 uur. Dinsdagavond ko men de Teletubbies tussen 19.00 uur en 19.30 uur. Woensdag avond begint om 22.30 uur het traditionele vuurwerk. Donder dag is de laatste dag van de ker mis in Goes. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Anton en An ke Datema uit Middelburg gaan in oktober naar Kosovo om daar te helpen met de wederopbouw van vijf kleine dorpjes. Eerder dit jaar zaten de Datema's in Al banië. Daar hebben ze de distri butie van hulpgoederen en voedsel voor de vluchtelingen uit Kosovo op poten gezet. Nu de vluchtelingen weer terug ge keerd zijn, moeten hun dorpen weer leefbaar gemaakt worden. „We gaan in aan de grens met Albanië naar vijf dorpjes toe. Die dorpjes zijn geadopteerd door de christelijke hulporgani satie Dorkas waarvoor wij ons inzetten. Het eerste wat op de planning staat, is de woningen te herstel len zodat ze goed bewoonbaar zijn als over een maand de win ter invalt. Bovendien worden er prefab-woningen voor de bewoners die niet op tij d terug in hun huis kunnen. „We doen die werkzaamheden overi gens niet zelf, die worden uitge voerd door de bewoners", ver telt Datema. „Dat doen ze liever dan dat ze betutteld worden. Zo behouden ze gevoelsmatig hun waardigheid. Wij hebben meer een coördinerende rol en zijn er voor geestelijke bijstand." Naast het in orde maken van de dorpen, begeleiden de leden van Dorkas samen met andere hulp verleningsorganisaties het op zetten van onder meer de land bouw. Voor de werkzaamheden zijn tien maanden uitgetrokken. De kosten van het project be dragen ongeveer dertig miljoen gulden. Datema verwacht in de week van 2 0 j uli 2 0 0 0 weer terug naar Nederland te komen en dan zijn baan als douanebe ambte voort te zetten. De jaarlijkse kermis in Goes is gisteren weer van start gegaan, met als nieuwe attractie de Frisbee. foto Willem Mieras door Willem van Dam RENESSE - Het recreatief mi lieucentrum Ecoscope in Renes se, dat een belangrijke toeristi sche attractie moet worden, gaat in de eerste helft van het jaar 2000 jaar open. De bedoe ling is dat het Ecoscope rond Pinksteren de eerste bezoekers kan ontvangen. De aanbesteding van de bouw van het milieucentrum heeft in middels plaatsgevonden. Vier bouwbedrijven (éénuit Walche ren en drie van Schouwen-Dui- veland) trachtten in aanmer king te komen voor de opdracht. De gemeente Schouwen-Duive land heeft uit de gegadigden al een keus gemaakt. Ecoscope komt in het voormali ge kamphuis bij het transferium in Renesse. De attractie, die door het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wordt beschouwd als een uitstekende slechtweervoorziening, biedt de bezoekers onder meer inzicht in ontwikkelingen rond thema's als landbouw, natuur, milieu, afval en industrialisatie. Dat gebeurt aan de hand van aller hande geavanceerde computer spellen. Ook voorzien de plan nen in een milieushop en een pannenkoekenhuis. Delta Nutsbedrijven is eveneens geïn teresseerd. Het nutsbedrijf ziet het Ecosope als een bij uitstek geschikt demonstratieproject voor toepassing van duurzame energie. De totale uitvoering van Ecoscope kost drie miljoen gulden. De gemeente rekent jaarlijks op 30.000 bezoekers. De voorbereidingen vergden een lange adem. Op Schouwen- Duiveland wordt al enkele jaren gesproken over de realisering van een recreatief milieucen trum. Het initiatief was afkom stig van de voormalige gemeen te Westerschouwen. Na de gemeentelijke herindeling pikte de nieuw gevormde gemeente Schouwen-Duiveland het idee op. Het aanvankelijke streven was om het centrum al in 19 9 9 in gebruik te nemen. Er ontstond echter vertraging bij de finan ciering. Een aanzienlijke Euro pese subsidie (1,2 miljoen) bleef langer uit dan was voorzien. Uiteindelijk kwam het geld toch op tafel. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Bij de eerste bergeend keek dierenarts Geert de Bruijckere uit Breskens nog niet zo raar op, maar toen deze week nog eens zeventien dode bergeenden bij hem werden ge bracht, schrok hij wel even. De vogels vertoonden de sympto men van botulisme. Waar zij de besmettelijke bacterie hebben opgelopen, is niet bekend. De bergeenden werden allemaal gevonden langs de Scheldedijk tussen Breskens en Hoofdplaat. De Bruijckere vermoedt dat de dieren, mocht het inderdaad om botulisme gaan. de ziekte op het land hebben gekregen en ver volgens op zee terecht zijn geko men. Dat heeft te maken met het feit dat via zout water geen botulisme wordt verspreid. De dierenarts denkt niet dat er dit weekeinde nog veel meer dode of zieke vogels binnen zullen kómen. „Maandag zijn de eer sten gevonden. De incubatietijd bedraagt zo'n vijf dagen, dus het moet nu ongeveer klaar zijn." Helemaal zeker dat het om botulisme gaat, is De Bruijc kere niet. Toch wijst eigenlijk alles daarop. De vogels vertonen een verlamming aan de poten en de nek. Kenmerkend is dat ze met hun kop vooruitgestrekt op de grond liggen. Daarnaast heb ben ze veelal bloedingen aan de poten. Zij kunnen deze ziekte hebben opgelopen via rottend voedsel, kadavers of in stil staande ondiepe waters. Het is waarschijnlijk door de langdu rige warmte die aan deze week vooraf ging, dat de bacterie de kop opstak. Volgens de dieren arts zijn bergeenden, die op zee én op land vertoeven, eerder be vattelijk voor de ziekte dan an dere vogels, omdat zij juist in deze periode in de rui zijn. Redden De Bruijckere heeft nog een aantal dieren van de dood kun nen redden door de bergeenden een sonde in te brengen en En gels zout toe te dienen; een tip die hij kreeg van vogelasiel De Mi kke in MiddelburgDaar kre gen ze 'gigantisch diarree' van, met als gevolg dat de darmen de gifstoffen uitscheidden. De vo gels die daarna moesten aan sterken, zijn inmiddels naar De Mikke gebracht. Maandag gaat De Bruijckere met het waterschap Zeeuws- Vlaanderen en rijkswaterstaat inventariseren wat de oorzaak van de besmetting kan zijn. Hij raadt mensen aan die de komen de dagen nog een dood dier vin den, in elk geval handschoenen te gebruiken. Mochten er nog meer slachtoffers bij hem ge bracht worden, dan wil hij de beesten laten onderzoeken in het laboratorium. Een nog levende eend op de behandeltafel. foto Peter Nicolai Adriaan Schrijver en Adri Schrijver-de Vos. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - „En toen kwam jij om de koeien uit de wei te halen, met je mooie rode sok jes aan." Lachend kijkt Adriaan Schrijver (84) naar zijn vrouw Adri (81). Ze zijn na zestig jaar huwelijk nog steeds verliefd. Het sprookje begon in 1936 in Stroodorp op Noord-Beveland. Adriaan, toen nog werkzaam in de bouw, was in het dorpje bezig met een nieuw huis. Daar raakte hij aan de praat met Adri, een boerendochter, die op het bedrijf van haar ouders hielp. In 1939 trouwden de twee in Wissenkerke en vertrok het kersverse echtpaar naar Amsterdam waar Adriaan als tegelzetter aan de slag ging. „Maar toen werd het oor log en zijn we teruggekeerd naar Zeeland, naar Goes", vertelt hij. Ze zijn er nooit meer weggegaan. Adri was druk met het opvoeden van vier kinderen. „Eerst kwamen er twee en elf jaar later nog twee, toen kon ik weer op nieuw beginnen." Adriaan runde zijn ei gen tegelzetbedrijf. Dat was hardwerken. Adriaan: „Ik werkte door heel Zeeland en je ging pas naar huis als een klus af was, dus dat werd wel eens laat." Hoewel de echte trouwdag al 2 augustus was, werd het feest pas gisteren (vrijdag) gevierd, omdat het echtpaar eerder met vakantie was. Burgemeester en wethouders van Kapelle maken op grond van het bepaalde in artikel 2 van de Inspraakverordening van gemeente Kapelle bekend, dat met ingang van 17 augustus 1999 het voorontwerp-bestemmingsplan Buitengebied le herziening gedurende een periode van 4 weken voor een ieder ter inzage ligt in de publiekshal van het gemeentehuis. Kerkplein 1 te Kapelle. Gedurende de periode van de terinzagelegging kan een ieder zijn reactie op het plan kenbaar maken. Voorts wordt op woensdag 1 september 1999 een hoor- en informatiebijeenkomst gehouden in De Vroone, C.D. Vereekestraat 74 te Kapelle. De aanvang van deze bijeenkomst is 19.30 uur. In het voorontwerp-bestemmingsplan Buitenge bied le herziening wordt een aantal onderdelen van de vigerende bestemmingsregeling herzien, namelijk aanpassing van de regeling: - aan het Koninklijk Besluit, het goedkeuringsbe sluit van Gedeputeerde Staten en besluiten van de gemeente (artikel 11 en 19 WRO); - inzake kleinschalig kamperen (Wet op de Openluchtrecreatie); - inzake intensieve veehouderij; - aan recente ontwikkelingen, beleid en jurispru- dentie. Nadat de inspraakprocedure is afgerond, zal de formele planprocedure worden gestart met als eer ste stap de terinzagelegging van de ontwerp-her- ziening en de vaststelling daarvan door de gemeenteraad. Kapelle, 10 augustus 1999 Burgemeester en wethouders van Kapelle, de secretaris, R.R van Wallenburg, de burgemeester, G.C. de Groot. V Heeft overgewicht, hoge bloeddruk, vaak dorst en bent u ouder dan 40 jaar, dan kan dit wijzen op diabetes (suikerziekte). Bel voor de gratis informatiebrochure: (033) 46 22 055 Diabetes Fonds Nederland, Regentesselaan 39, 3818 HIH Amersfoort. Email: info@diabetesfonds.nl y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42