Misstanden in verpleeghuis Goes Sloop Zeeuwse schuur Borsele voor de rechter PZC Colijnsplaat in teken van vis en muziek Illegale lozing mosselkookvocht in natuurgebied Yerseke Moer PZC Zeeland Nazomer Festivals Vlissingen doet mee in strijd om nieuw kantoor waterschap zeeland b 13 Contactpersoon: demente heeft in Ter Valcke geen menswaardig bestaan Boekenmarkt Berkenhof kweekt maanvlinder Vrachtauto op A58 in brand Vandalen vernielen geraniums Impuls dorpshuis Wolphaartsdijk Vertraging bouw Heinkenszand Western in de speeltuin 02 t/m 26 sept 1999 l6?KI\LilAiVM Info-avond Oud-Vossemeer zaterdag 14 augustus 1999 door Mieke van derJagt GOES - De verpleeghuiszorg zakt in de zomermaanden naar het minimum, meldde de krant ruim een maand geleden. De contactpersonen van de psy- cko-geriatrische patiënten in Ter Valcke in Goes hebben zich daarover verbaasd. „De patiën tenzorg is structureel onder het minimum gezakt", zegt Jenny Cappon-Brunsveld uit Borsse- le. „Dat is in ieder geval al ruim twee jaar zo. Wie we daarvan de schuld moeten geven, weet ik niet. De directie van Ter Valcke wijst naar Den Haag. Wij als contactpersonen, de aanspreek punten voor demente bewoners, wijzen in ieder geval niet naar het personeel, dat doet wat ze kan. De directeur heeft ook zijn uiterste best gedaan. Maar wat wij zien en meemaken blijft on der de maat. Een demente be jaarde heeft in onze ogen geen menswaardig bestaan." Voorbeelden zijn er te over. Veel bewoners van de psycho-geria- trische afdeling van Ter Valcke brengen de dag vastgebonden in een stoel door. „Dat kan niet an ders want er is niet de hele tijd iemand bij in de huiskamers. Veel demente mensen vertonen nu eenmaal onberekenbaar ge drag en als ze opstaan en gaan rondscharrelen kan er van alles gebeuren en misgaan. Vaak worden zogenaamde 'onrust- banden' aangebracht op ver zoek van de familie. Je kunt het het personeel niet kwalijk ne men dat ze niet met z'n tweeën voortdurend veertien mensen in de gaten kunnen houden." Wie een hele dag vastgebonden in een stoel kan zitten, heeft nog geluk, begrijpen we uit de klachten van de groep contact personen die mevrouw Cappon ZIERIKZEE - Op het Haven plein in Zierikzee wordt zater dag 21 augustus een boeken markt gehouden. De markt telt ongeveer twintig kramen met duizenden tweede- hands- en antiquarische boe ken. De boekenmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 vertegenwoordigt. „Het komt niet zelden voor dat bewoners om 19.00 uur in bed liggen en er pas om 11.00 uur 's ochtends uit gehaald worden. Ook dat is weer te wijten aan te weinig handen aan het bed. Hel valt ook niet mee om in je eentje of met twee ziekenverzorgers veertien mensen uit te kleden, te verschonen, te wassen van me dicijnen te voorzien en in bed te krijgen, 's Ochtends is het hele maal spitsuur. Dat lukt gewoon allemaal niet." Schrijnend vond Cappon het om in de krant te lezen dat overma tig douchen door jongeren als een probleem wordt gezien. „Onze familieleden in Ter Valc ke douchen één keer per week. Ze zijn allemaal incontinent en als het douchen erbij inschiet, wegens ziekte, drukte of omdat het een feestdag is, hebben ze pech. Dan duurt het nog een week." Onmacht De contactpersonen hebben de afgelopen twee jaar telkens ge probeerd om klachten door te spelen. Bijvoorbeeld over het vervangen van incontinentie- materiaal, wat niet vaak genoeg gebeurt. Een oplossing voor die klachten stuit echter op on macht. „Als mensen die niets meer kunnen ophouden, maar twee keer per dag een nieuwe luier krijgen, kun je vervelende complicaties verwachten die extra zorg vragen. Zorg waar voor geen personeel voorhan den is." Toen na herhaalde pogingen bleek dat klachten niet leidden tot oplossingen of zelfs maar duidelijkheid over de proble men, kaartte Cappon de zaak aan bij directeur M. Heijboer van Ter Valcke. Die zegde tien bruto extra uren toe voor de af deling waar de problemen het meest schrijnend zijn. Cappon: „De directie doet wat mogelijk is, maar het is een druppel op de gloeiende plaat. Wij trekken on ze mond niet open om wie of wat dan ook te beschuldigen. We willen gewoon dat duidelijk wordt hoe de situatie is. Of het nu Den Haag is of de organisatie van de verpleeghuiszorg in Zee land, dat doet er niet toe. Wij zijn ervan overtuigd dat de mensen, de belastingbetalers, vinden dat het zo niet moet." Het praathuis op de dijk biedt eerste klas uitzicht op de vismijn en de kraampjes in de straten. foto Willem Mieras doorlngrid Huibers COLIJNSPLAAT - De muziek blèrt over het haventerrein in Colijnsplaat, alle braderie kraampjes staan er al, maar de grote mensenmassa Iaat aan het begin van de visserijdagen nog een beetje op zich wach ten. Het grote feest barst van daag (zaterdag) pas los. Dat maakt Peter de Fouw (83) niets uit. De hele middag zit hij al met vrienden en bekenden op de bankjes rond het praat huis op de dijk. Een eerste rangs plekje vanwaar de vis mijn en de vloot, maar ook de kermis en het begin van de braderie goed te zien zijn. Een visje op zijn tijd gaat nog wel, maar de bakjes mosselen die zo grif over de toonbank gaan, zijn aan De Fouw niet besteed, meldt hij. „Ik heb er één keer in mijn leven drie ge geten en daar heb ik de hele nacht van gespuugd." Hij wordt er bijna nog beroerd van. „Daarna heb ik ze nooit meer geprobeerd. Rommel Stond de Voorstraat vol kra men van professionele hande laren, de Havelaarstraat was vrijdagmiddag gereserveerd voor de dorpsbewoners zelf. Allerlei oude rommel van zol ders en uit schuurtjes werd daar van de hand gedaan. Op het terrein van de Oude Haven was een demonstratie schapendrijven en een roofvo gelshow te zien. Kinderen mochten zelf met een 'prooi' aan een touwtje voor de vogels uitrennen. Over de dijk kon een ritje op een piepklein stoomtreintje gemaakt worden. Visliefheb- bers konden aan het eind van de middag in de Vismijn hun slag slaan. Daar werd vis per opbod aan particulieren ver kocht. 's Avonds was de mijn het toneel van een discofeest. Vandaag (zaterdag) is er vanaf 13.00 uur tot en met 20.00 uur karaoke en muziek in de Vis mijn. Vanaf 14.00 uur begint op de Oude Haven het Open Nederlands Kampioenschap Garnalenpellen. Aansluitend, vanaf 15.00 uur, worden er gamalenhapjes uitgedeeld bij de Vismijn en kan iedereen met een viskotter mee de Ooster- schelde op. Rond 17.00 uur worden de prijzen van de garnalenpel- wedstrijd uitgereikt. 's Avonds, vanaf 21.00 uur ten slotte, is er een heus vissersbal in de Vismijn. KWADENDAMME - Siertuin en vlinderkas De Berkenhof in Kwadendamme heeft weer een bijzondere vlinder gekweekt. De Indiaanse Maanvlinder Actias selene) moet wél snel een partner zien te vinden om voor nageslacht te zorgen, want als vlinder heeft hij slechts vier dagen te leven. De vlinder heeft geen roltong om voedsel te vergaren en moet het dus doen met wat hij als rups heeft gegeten. In de afgelopen weken waren de tien centimeter lange, felgroene rupsen met hun harige rode wratten al te bewonderen in De Berkenhof. Nadat ze waren verpopt, is er gisteren een mintgroen-met-rose vlinder te voorschijn gekomen. De Berkenhof heeft de Indiaanse Maan vlinder vanaf het eitje opgekweekt. Vorige week konden de ei genaren van de vlindertuin ook al de zeldzame Nachtpauwoog Attacus atlas) welkom heten. 's-HEER ARENDSKERKE - De Goese brandweer is vrijdag middag uitgerukt nadat een kleine vrachtauto in brand was gevlogen op de A58. Dat gebeurde omstreeks 15.30 uur nabij hectometexpaal 159 op de noordbaan van de A58, tussen de afslag Deltaweg en de afslag Arnemuiden. Omstanders en de Wegenwacht hadden de brand inmiddels geblust. De oorzaak was kortsluiting in het ventilatiesysteem. De brandweer hoefde niet te blussen maar moest wel de auto en het wegdek schoonspuiten. De Goese brandweer rukte met twee tankau tospuiten en een hulpverleningswagen uit. In totaal waren daar negen brandweerlieden bij betrokken. De schade aan de vrachtauto wordt geschat op tienduizend gulden. CADZAND-B AD - In Cadzand-Bad hebben vandalen zich in de vroege vrijdagmorgen uitgeleefd op bakken met gerani ums. De politie achterhaalde het viertal kort erna. Eén van de jongens had bleek een vlindermes bij zich te hebben. WOLPHAARTSDIJK - Nog dit jaar hoopt stichting De Griffi oen een uitbreiding te kunnen realiseren aan het dorpshuis in Wolphaartsdijk. Het Juliana Welzijn Fonds heeft 30.000 gul den toegekend om de plannen ten uitvoer te kunnen brengen. De bedoeling is het dorpshuis in Wolphaartsdijk toegankelijk te maken voor rolstoelgebruikers en mindex-validen. Het voormalige gemeentehuis telt twee verdiepingen en heeft geen lift. Door een uitbouw wil de stichting de benedenzaal uitbreiden en op die manier voor meer mensen - en activitei ten - toegankelijk maken. De ruimte zal door middel van schuifdeuren ook nog in tweeën te delen zijn. Volgens voorzit ter M. Janse gaat het om een uitbreiding van zo'n vijftig vier kante meter. Met dit project is anderhalve ton gemoeid. De bijdrage van het Juliana Welzijn Fonds wordt gebruikt voor de gordijnen en meubels. HEINKENSZAND - De nieuwbouw van woningen in het plan Over de Dijk in Heinkenszand loopt ernstige vertraging op vanwege een bezwaarprocedure. Kopers van bouwgrond, die op grond van een verklaring van geen bezwaar van Gede puteerde Staten na de zomer wilden beginnen met bouwen, zullen moeten wachten tot de procedure is afgehandeld. De eigenaar van een perceel grond dat in 2001 zou worden over gedragen aan de gemeente, heeft bezwaar gemaakt tegen de plannen omdat hij bang is voor een slechte ontwatering van zijn grond, zolang deze nog agrarisch wordt gebruikt. On danks verwoede pogingen van het gemeentebestuur, is geen overeenstemming bereikt over de afwikkeling van het pro bleem. Een bezwaai-procedure vergt veel tijd. Het is niet on denkbaar dat de bouwers pas volgend jaar kunnen beginnen. doorlngrid Huibers YERSEKE - Op twee plekken in natuurgebied de Yerseke Moer nabij Yerseke is illegaal mossel kookvocht in een watergang ge loosd. De politie heeft de zaak, in samenwerking met het Wa terschap Zeeuwse Eilanden - beheerder van de watergang - in onderzoek. Zowel aan het begin van de wa- WOLPHAARTSDIJK - De speeldagen in de speeltuin van Wolphaartsdijk staan dit jaar in het teken van cowboy en wes tern. De speeldagen beginnen vrij dag 20 en zaterdag 21 augustus om 9.30 uur en zijn bedoeld voor kinderen van 5 tot en met 12 ]aar. De eerste dag stoppen de activiteiten om 16.00 uur even als de tweede dag, maar dan gaat het programma 's avond om 19.00 uur verder. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl tergang vlakbij het rioolpersge- maal langs de Steeweg, als aan het eind van de watergang nabij gemaal de Moer aan de Reeweg bij Vlake, is het mosselkook vocht gevonden. Ook konden daar de dode vissen uit het wa ter worden geschept. 'Raadselachtig', noemt voor lichter A van der Wel van het waterschap het opduiken van het mosselwater. „Het gekke is dat op twee plekken vervuiling is geconstateerd, terwijl het wa ter daar tussenin gewoon schoon is." De politie houdt het voorlopig op een illegale lozing. Het waterschap is de hele vrij dag bezig geweest een eventuele storing in de riolering op te spo ren. „We hebben het rioolpers- gemaal nagekeken en de riool persleiding door het gebied helemaal nagelopen - die lei ding loopt een heel eind gelijk op met de watergang -, maar nergens hebben we een storing of een lek kunnen vinden", al dus Van der Wel. Ook aan een ri- ooloverstort in het gebied, man keert volgens het waterschap niets. Ondertussen is het voor het schap zaak het vervuilde kook vocht zo snel mogelijk uit het kwetsbare gebied te halen. Daartoe is een stuw nabij de kruising Akkerseweg/Everse- weg/Dwarsweg vei'hoogd om de vervuiling uit het hart van de Moer te houden. Een andere stuw, vlakbij het rioolpersge- maal, is juist verlaagd, zodat ex tra schoon water het gebied in kan stromen. Bij stichting het Zeeuws Land schap, beheerder van het na tuurgebied, was vrijdag nie mand bereikbaar voor commentaar. (Advertentie) 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659 -?STiy>> De bouw van een nieuwe schuur aan de Zwaakse Weel in Kwadendamme - op de plaats van een monumentale Zeeuwse schuur-is voorlopig stilgelegd. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - De ge meente Borsele heeft de bouw stilgelegd van een schuur bij een woning aan de Zwaakse Weel. De schuur is gebouwd op de plaats waar een monu mentale Zeeuwse schuur zonder sloopvergunning of melding is afgebroken. De ge meente wil strafrechtelijke stappen ondernemen tegen de eigenaar van het perceel. Het boerenbedrij f waarvan de schuur deel uitmaakt, ligt in het natuurgebied de Zwaakse Weel. Alles in dat gebied, het water, de weilanden, de dij ken, de bomen en de bebou wing, geniet extra bescher ming. Los daarvan had de schuur, die onlangs zonder sloopvergunning tegen de vlakte ging, monumentale waax-de op zich. Het was een gedeeltelijk zwartgeteei'de Zeeuwse schuur, die met vol doende onderhoud nog jaren had meegekund. Nu de schuur zomaar is afge broken, willen burgemeester en wethouders van Borsele in overleg met justitie proces verbaal opmaken. Bouw- en woningtoezicht hebben de bouw van de nieuwe schuur, die al een eindje gevorderd is, stilgelegd. Het is zeer waarschijnlijk dat de nieuwbouw moet worden afgebroken om plaats te ma ken voor een schuur in de oude stijl. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - In navolging van de gemeente Middelburg heeft Vlissingen het Waterschap Zeeuwse Eilanden in Goes uit genodigd om het nieuwe hoofd kantoor in de Scheldestad te bouwen. Dat heeft de Vlissingse wethouder T.R.K. Meijers van economische zaken vrijdag be vestigd „Wij hebben vernomen dat het waterschap uitkijkt naar een andere locatie voor een nieuw kantoor. We hebben nu niets an ders gedaan dan gemeld dat het waterschap eventueel met ons kan kijken naar mogelijke plaatsen", zegt Meijers. Als kansrijke locaties worden de Spuikom en het terrein bij de veerboten genoemd. Maar vol gens de wethouder zijn er offici eel nog geen plaatsen aangewe zen. „Hier in Vlissingen zijn best wat mogelijkheden maar we hebben nog geen specifieke plaatsen genoemd. Dat hangt af van de wensen van het water schap. Het zou kunnen dat het waterschap het kantoor binnen een straal van driehonderd me ter van het station wil hebben. Maar misschien zijn er andere eisen." In beraad Zeeuwse Eilanden heeft het voorstel van Vlissingen nog in beraad. „In de loop van septem ber wordt er overlegd of we op het verzoek in gaan. Nu is er nog weinig over te zeggen, want de gemeente is nog niet met con crete plaatsen gekofrien. Eerst zal het voorstel dus concreter COR DE JONGE moeten worden", zegt een woordvoerder van het water schap. Met de toenadering, druist Vlis singen in tegen de afspraken die met Middelburg gemaakt zijn over het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg. In het 'Ruim telijk plan stedelijk gebied Wal cheren 2010' staat namelijk dat dé stadsgewestelijke plek voor (regionale) kantoren, de sta tionslocatie in Middelburg is. „Deze locatie geldt als de enige in het stadsgewest waar kanto ren met een (publieks-) functie voor het hele stadsgewest of een nog groter werkgebied terecht kunnen", meldt het rapport. Te klein Het waterschap heeft een werk gebied boven de Westerschelde. De huidige vestiging in Goes is te klein geworden. Het hoofd kantoor telt 5750 vierkante me ter maar er is behoefte aan mini maal 8600 vierkante meten Middelburg zocht al eerder toe nadering tot het waterschap om de vestigingsmogelijkheden, Stationsgebied en Veldzigt, te bekijken. Het waterscliap neemt het in ovex*weging. De Goese wethouder C.R.M.M. Linssen liet vorige maand we ten onaangenaam verrast te zijn door de poging van Middelburg om het waterschap naar die ge meente te halen. Naast de aan biedingen van Middelbui'g en Vlissingen oveiweegt het wa terschap ook nieuwbouw in het Bekhof, een locatie in Goes zelf. OUD-VOSSEMEER - De ge meente Tholen houdt dinsdag 24 augustus een informatiebij eenkomst en hoorzitting over een plan voor de herinrichting van de F. D. Rooseveltstraat te Oud-Vossemeer. Tevens worden enkele verkeersbesluiten aan gepast. De plannen liggen vanaf 18 au gustus tot en met 15 september ter inzage in de openbare lees- ruimte van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Mensen kunnen in die periode hun zienswijze op het plan naar de gemeente sturen. Verder wordt er nog informatie gegeven op een bijeenkomst in Oud-Vosse meer. Die wordt gehouden in de Vossenkuil en begint om 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41