Jonge Colombianen ontleden melkpakken Robot prikt precies PZC wetenschap en techniek zaterdag 14 augustus 1999 39 Recycling gelijmd karton puzzel Oplossing vorige week Minder vruchtbaar door gif postzegels s B M U 1 R A U T R 0 M T bankgebouw T E E 1 T N E D 1 S E R A boerderij chalet U G N 1 N 0 W E G A T E L dom D A E D E T S F O H B S F etagewoning fabriek 1 W E T E L A H c O 1 w R flat hoeve O u U R J A M A E u U T O hofstede G O R O U R 0 R H O P N 0 kapelanie logement R B U D B B D N B F E E T loods U E U E N E E E W A R M N mortuarium operagebouw B G H H R K G 1 U B C E A perceel politiebureau W K C IJ E L N A T R E G K postkantoor U N s 1 0 K 1 S R 1 E O T residentie schoolgebouw 0 A z O E H O E V E L L S schouwburg schuur H B H L S D 0 0 L K P O 0 studio C C E 1 N A L E P A K O P universiteit winkel S T 1 E T 1 S R E V 1 N u ziekenhuis In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. -v-b-b-b- waterloo- -a-w-a-d- -trekdier -m-c-gm-r lichting-poema- -n-i-n-r-j-u-a- De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen t i eUlQ - Overkant zaterdag zijn: -m-u-s-no-l - iroorraad-buffe] -d-g-r-w-a-f-g- K.J.Thiel, St. Janstraat 16, Middelburg (VW-bon VOOrxa.ad.-buf f el 50,-); de VW-bonnen van 25,- gaan naar: L.K. van Vaardegem, 'tHout 14, Westkapelle; E.C. Minnaard, Smidstraat 1, Westkapelle en B.P. Hollestelle, Co- pel - smeeirkees lijnstraat 115, Vlissingen. 0-T"-b-2T- De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezon- melkweg den. -d-e-e- bedrust s-t- Wat TETKAPAK niet is gelukt, lukte wel enkele jonge Colombianen. De verschillende lagen van de kartonnen verpakking, door superlijm bij elkaar gehouden, wordt probleemloos gescheiden. De afzonderlijke lagen kunnen opnieuw worden gebruikt als grondstof. Het geheim zit hem in een enzymoplossing waarin het karton wordt geweekt. Directeur Fernando Suarez (tweede van rechts, met bril) en zijn teamleden werkten zes jaar aan een milieu vriendelijke manier om de lagen van gelijmde verpakkingen van elkaar te scheiden. in die oplossing zit wil Suarez niet kwijt. „We hebben geen geld om wereldwijd een patent aan te vra gen. Daarom willen we de kennis graag binnenshuis houden. Het is de bedoeling dat we elders in de wereld, om te beginnen in Brazilië, via licenties gaan produceren." Het enige wat de directeur kwijt wil, is dat het gaat om enzymen die door een wormencultuur door koffieboeren in megahoeveelhe- den worden gemaakt. Dezelfde oplossing wordt continu opnieuw gebruikt. Alleen het deel dat ver dampt (vijftien procent per week) moet worden aangevuld. Zuiver aluminium Een werknemer komt boven in het provisorische kantoor een demon stratie geven. In zijn linkerhand houdt hij een doorweekt stuk kar ton en in zijn rechter een gele plas tic schraper. Probleemloos pulkt hij laag voor laag van elkaar. Slechts twee minuten werk. De gescheiden lagen worden in ver schillende bakken gedeponeerd die later weer als grondstof die nen. Van het papier wordt schrijf papier en toiletpapier gemaakt. Van het dunne plastic (polyethy leen) worden tuinslangen en hard plastic buizen vervaardigd. Voor het gerecycled papier ontvangt het bedrijf 100 dollar per ton, voor het plastic krijgen ze 400 dollar. „De grootste winst zit hem in het aluminium", zegt de gedreven Su arez. „Wij leveren zeer zuivere aluminium af. Zuiverder dan bij voorbeeld van omgesmolten cola blikjes, omdat daar vervuilende belettering op staat. En daar heb ben wij geen last van omdat het aluminium binnen in het pak is verwerkt." Per ton aluminium vangen de jonge ondernemers liefst 1200 dollar per ton. Ze draaien nog net niet met winst, aldus de directeur. Maar dat zal volgens hem niet lang meer duren. De gemaakte investeringen waren minimaal. De enige onkosten zijn de lonen van de werknemers en de huur van het pand. „Het is in elk geval geen probleem om aan onze grondstof te komen. Alle zuivelbedrijven zijn blij als ze hun afvalberg kwijt kunnen. Zij betalen ons zelfs een kwartje per kilo als we het zelf komen opha len." Peter de Jaeger Het zaad van mannen die in hun werk worden blootgesteld aan bestrijdingsmiddelen, is ver minderd vruchtbaar. Dat blijkt uit een studie van onderzoekers uit Wageningen, Utrecht en Rotter dam. De betreffende mannen vormden deel van een grote groep, die vanwege vruchtbaarheidspro blemen met hun partners betrok ken waren bij in vitro fertilisatie (IVF, reageerbuisbevruchting) Van de in totaal 836 bij IVF be trokken mannen bleken er 16 in hun werk aan bestrijdingsmidde len te zijn blootgesteld - negen matig (vier veehouders, vier tuin lieden en een pluimveehouder) en zeven in hoge mate (vier fruitte lers, twee bloemenkwekers en een loonwerker). Het zaad van deze mannen bleek in het laboratorium aanzienlijk minder eicellen te be vruchten dan dat van mannen die niet met bestrijdingsmiddelen werkten. Dat gold nog sterker voor mannen die in hoge mate wa ren blootgesteld dan voor degenen bij wie de blootstelling als matig werd beoordeeld. Omdat het om diverse bestrijdingsmiddelen gaat, was het niet mogelijk aan te geven welk middel het schade lijkst is. Het bedrijfsleven staat cen traal op een zegel van 80 cent die PTT Post op 7 september in roulatie brengt. Aanleiding is het 100-jarig bestaan van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen, VNO. Op de zegel staat echter '100 jaar VNO-NCW'. Reden: VNO en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond gingen 31 december 1996 een fusie aan en sindsdien gaan de verbonden on der de naam Vereniging VNO- NCW door het leven. De voorgan ger van het NCW is de Christelijke Patroonsvereniging BOAZ, die in 1891 werd opgericht; de VNO is voortgekomen uit de Vèreeniging van Nederlandsche Werkgevers (1899). Het ontwerp van de VNO-NCW- zegel is een combinatie tussen oud en nieuw. Ontwerper Titus Swart: Vroeger waren het loeiz ware ma chines die de beschikbare produk- tiemiddelen vormden, nu leven we in het informatietijdperk met mo derne combinatietechnieken." Op de zegel foto's uit de archieven van de Koninklijke Ten Cate NV in Al melo en het Stork Werkspoor Mu seum in Amsterdam. Van de zegel zijn 5,5 miljoen stuks van de persen gekomen. De zegel is tot uiterlijk 1 oktober 2000 te koop; de geldigheid loopt tot en met 30 juni 2002. Vorig jaar begon Duitsland een nieuwe reeks met als titel 'Design in Deutschland'. Deel II verscheen 12 augustus nu met design uit de na-oorlogse tijd. Net als de eerste keer zitten er vier 110 pf.-zegels in een velletje. Aandacht voor: het tv-toestel HF I van Herbert Hirche (1958), eetbestek mono-a van Peter Raacke (1959), zoge naamde parelflessen van Günter Kupetz (1969) en de Transrapid magneetbaan van Alexander Neumeister (1982). Het velletje Für uns Kinder, dat sinds 1993 in Duitsland verschijnt is al een paar keer tot de mooiste emissie van het jaar uitgeroepen. Pro Gel is een klein bedrijf, ge rund door een handvol jonge ondernemende mensen in een bui tenwijk van de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De onderne ming is nog maar een half jaar ac tief, maar een gouden toekomst lij kt verzekerd. Oprichter Fernan do Suarez (30) heeft samen met en kele studievrienden biochemie in zes jaar tijd een technologie ont wikkeld die een groeiend milieu probleem bij de bron aanpakt. „Wij bieden als in wonei's van een ontwikkelingsland een oplossing voor een typisch westers pro bleem", zegt Suarez trots in zijn kantoor dat die naam nauwelijks verdient. Het is een kleine afgeslo ten ruimte van twee bij drie die uitzicht biedt over de productieaf deling, waar zestien mensen met de hand de lagen voorzichtig van elkaar pellen. Per dag wordt drie ton afval verwerkt. Jaarlijks produceert het Zweedse bedrijf TETRAPAK, met hoofd kantoor op Cura?ao, wereldwijd 500 miljoen ton aan verpakkings materiaal. Er zijn vijftien bedrij ven in Europa, cïrie in de Verenig de Staten en sinds kort twee in Zuid-Amerika. Het gros van deze kartonnen dozen Wordt gevuld met zuivelproducten, goedkope wijn en vruchtensappen. Zoals be kend mag een leeg pak niet bij het oud papier vanwege de samenstel ling. Op kleuterscholen is het ge liefd materiaal om een auto of boot in elkaar te knutselen. Voor de rest belanden de pakken op de vuilnisbelt en in verbrandings ovens. „De verpakking bestaat uit zes la gen papier, aluminium en plastic. TETRAPAK heeft destijds zulke goede lijm ontwikkeld dat het vrijwel onmogelijk is om de lagen weer van elkaar los te krijgen. TE TRAPAK heeft zelf een peperduur procédé ontwikkeld, waarbijde pakken op zeer lage temperatuur worden bevroren. Daarna wordt het materiaal vermalen en gecen trifugeerd. Maar deze manier van verwerking is duurder dan de pro ductie en dus geen reële optie. Een andere manier is verbranding. Hierbij kan het gesmolten plastic worden teruggewonnen. Maar de kwaliteit van het aluminium holt achteruit door verhitting. Boven dien is verbranding op zich mi lieuvervuilend." De Colombiaanse uitvinders wer ken met een waterige oplossing die de lijm neutraliseert zonder de lagen aan te tasten. Wat er precies Tevens verscheen de negende waarde (7 s.; oplage 2,8 miljoen) in de reeks 'Dag van de postzegel', nu met de hoofdletters K en I uit de woorden Briefmarke en Philate- lie. Deze reeks heeft nu dus nog één zegel te gaan met daarop twee keer de hoofdletter E. Voor de zomerstop kwam Oosten rijk verder nog met de volgende zegels: Honderdste geboortedag van de autoconstructeur Karl Jenschke (7 s.; oplage: 2.8 miljoen; motief: de Steyr-Baby, een auto die model heeft gestaan voor de latere Kever); 125 jaar diakonie(7 s., 2,8, symbo lische voorstelling); 100ste sterfdag van Johann Strauss, zoon (7 s., 2,9, portret); 150ste sterfdag van Johann Strauss, vader (8 s., 2,4, portret); 150 jaar gendarmerie (7 s„ 2,8, gendarmes in historisch uniform); Europa-zegel (7 s., 2,9, dierenwe reld in een nationaal park). JERSEY 34 De volgende kleine zoogdieren scharrelen of vliegen over de ze gels: egel (2lp), eekhoorn (25p), vleermuis (3lp), rosse woelmuis (37p), een spitsmuissoort (43p) en mol (63p). Hero Wit De zevende editie met een 110 pf- -zegel, die 12 augustus uitkwam, toont een aftelversje (rand) en een vrolijke 'postmuis' (zegel). Tevens werd 12 augustus met een bijzonder mooie 110 pf.-portret- zegel de 250ste geboortedag van de dichter Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) herdacht. Oostenrijk is sterk in reeksen: Zo bestaat er al een reeks jacht, we relderfgoed, voetbalkampioenen, volksgebruiken, arbeid, natuur gebieden, sagen en legenden, moderne kunst en dag van de post zegel Daar is nu weer één aan toe gevoegd onder de naam 'Altes Kunsthandwerk'. Op de eerste ze gel een marmerreliëf van St. Maarten. Waarde: 8 s.; oplage: 2,3 miljoen. Jersey komt 21 augustus met niet minder dan veertien dieren-ze- gels: deel IV van de permanente reeks Zeevogels en waarders en een serie Kleine zoogdieren. Op deel IV van de permanente reeks: rosse grutto (2lp), zwarte zee eend (27p). kleine mantelmeeuw (28p), kleine zilverreiger (29p), dodaars (33p), aalscholver (34p), oeverpieper (45p) en blauwe rei ger (65p). gaan tot permanente, operatief aan te brengen katheters en zelfs bypasses." Maar wat maakt het verschil tus sen een naald die door een ver pleegkundige in een bloedvat wordt geprikt en dezelfde naald die door een vernuftig robotsys teem wordt ingebracht? Prik is toch prik? „Véél verschil", zegt Zivanovic, bijna heftig. „Die twee prikken zijn absoluut niet hetzelfde. Dat was trouwens een van de belang rijkste redenen om dit systeem te ontwikkelen. De ene ader is de an dere niet; bovendien verandert de elasticiteit van aderen na verloop van tijd. Dit houdt in dat de kracht als onderdeel van de wijze van in breng nooit dezelfde kan zijn." Ervaring „Voor de ene ader heb je relatief veel kracht of een bepaalde in- brenghoek tussen ader en naald nodig. En dan heb ik het nog niet eens over penetratie van de huid en de aard van het weefsel direct rond de ader. Daar wordt vaak aan voorbijgegaan, hoewel heel erva ren verpleegkundigen daar goed op kunnen anticiperen. Maar waar vind je tegenwoordig nog veel ervaring met al die door stroom en leegloop door de door de politiek opgelegde roep om zo goedkoop mogelijke arbeids krachten?" Volgens Zivanovic wordt door al die ogenschijnlijk kleine verschil len, vooral op de lange duur, veel onnodige schade aan veel aange prikte aderen toegebracht. Met al le gevolgen van dien. Het door hem ontwikkelde robotsysteem houdt daar echter allemaal reke ning mee. Voordat de naald de huid doorboort, worden huid en onderliggend weefsel met gevoeli ge sensoren op elasticiteit en door dringbaarheid afgetast. Aan de hand daarvan wordt de precieze kracht bepaald waarmee de naald moet worden ingebracht: geen grammetje drukkracht teveel of te weinig. Space Shuttle „En wat meer is", zegt Zivanovic, „door het gebruik van ultrasone sensoren lokaliseert de robot ook de positie van de aan te prikken ader. Door het doorstromende bloed is die ader, hoe dim ook, al tijd een beetje in beweging. De po sitie van de ader kan vanaf huid contact met een nauwkeurigheid van 0,3 millimeter worden vastge steld. Ook de ligging ervan in het weefsel onder dat stukje huid." „Ik denk dat we uiteindelijk een locatieprecisie van 0,1 millimeter met gemak moeten kunnen halen. Dat hangt alleen nog van de ont wikkeling van de vereiste soft ware af. Wat misschien ook wel leuk is, is dat een deel van de soft ware die we nu gebruiken, oor spronkelijk deel uitmaakte van het bedieningssysteem van de He- ra-arm, de grote robotgestuurde arm van de Space Shuttles, waar mee onder meer satellieten uit de vrachtruimen van de shuttles in een baan om de aarde worden ge bracht." Ben Apeldoorn Prototype van de prikrobot. De angst voor bloedprikken kan in de toekomst aanzienlijk verminderen met de introductie van de 'prikrobot', die feilloos aanvoelt waar de injectie- of afnamenaald precies moet worden geplaatst. De vinding, RoboDoc gedoopt, is van het gerenommeerde Londense Imperial College of Science, Technology and Medicine (ICSTM). Om precies te zijn van de in 1994 opgerichte afdeling Laboratory of Mechatronics and Medicine (LMM), waar medisch systeemontwerper dr. Alex Zivanovic 85 vaste onderzoekers en een aantal student-assistenten van tal van universiteiten in binnen- en buitenland aanstuurt. De ontwikkeling van een ge automatiseerd systeem voor het aanprikken van aders", zegt Zivanovic, „had twee doelen. Ten eerste het wegnemen van onge makken bij mensen, vooral zij die gevoelsmatig erg tegen dat geprik opzien. Het vergemakkelijken ook van prikken bij oudere mensen, bij wie het, vooral als zij relatief veel prikken in hun leven gehad heb ben, op den duur uitermate moei lijk kan zijn om aderen te vinden. Die liggen vaak veel dieper in het lichaamsweefsel weggemoffeld dan normaal. En denk ook eens aan pasgeborenen met hun tere, dunne adertjes. Hoe je 't ook wendt of keert: als een naald nodig is, moet hij toch een keer in zo'n piepjong adertje." „Ten tweede kan het vaak aan prikken van dezelfde aderen lei den tot trombose. Soms wordt een ader geheel afgesloten door een stollingsprop en moet men over-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39