NS staken hulp aan invaliden l Ook CDA wil aftrek hypotheekrente beperken Schietpartij in volle super Zwijndrecht r i i Drie jaar celstraf geëist tegen Koerden wegens bezetting Politiebond dwingt inenting hepatitis af binnenland Grote stations buiten schot Zwaar oogletsel vijf eclipskijkers Eerste inwoner Almere overleden Zwientie en knientie tikken mag Celstraffen voor twee hooligans Vergunning verpleeghuis verplicht Werk aan weg Breda-Antwerpen Bedrijf failliet 1( tijdens vakantie i1 Nederlands geniehulpbataljon blijft in kamp Prizren I -A Politie Dordt komt mensen tekort door moordzaken Trapauto Drama restaurant heeft criminele achtergrond zaterdag 14 augustus 1999 van onze redactie binnenland ZWIJNDRECHT - Bij een schietpartij in een supermarkt in winkelcentrum Oudeland in Zwijudrecht zijn gistermid dag de 49-jarige bedrijfsleider uit Zwijndrecht en een 31-ja- rige medewerker uit Leerdam zwaargewond geraakt. partij deden veel mensen boodschappen. Er ontstond paniek. De bedrij fsleider verkeert vol gens de politie in kritieke toe stand en verblijft in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam. De medewerker ligt in een zie kenhuis in Dordrecht en is bui ten levensgevaar. De politie heeft de schutter, een 58-jarige man uit Zwijn drecht, kort na het incident aangehouden. De man kwam rond 13 uur een filiaal van Su per de Boer binnen. Bij het af rekenen aan de kassa ver trouwde de filiaalhouder de man niet. Hij vroeg de man of hij in zijn tas mocht kijken. Daarop trok de man een pis tool en bedreigde twee mede werkers van Super de Boer. Hij schoot de filiaalhouder en een medewerker voor de deur neer en zette het op een lopen. De politie wist hem snel te pak ken. Ten tijde van de schiet- De politie houdt dit weekeinde een bijeenkomst voor de be zoekers van de supermarkt. Zij kunnen daar aangeven of zij behoefte hebben aan pro fessionele hulp. ANP De twee gewonden krijgen eerste hulp bij de ingang van de supermarkt. foto Etienne Busink/WFA ROTTERDAM - Ten minste vijf mensen blijken door het kij ken naar de zonsverduistering op woensdag toch ernstig oog letsel te hebben opgelopen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap. Van de vijf patiënten zijn er twee die het letsel in Noord- Frankrijk hebben opgelopen, aldus J. Keunen die de inventa risatie heeft gemaakt. Of de schade blijvend is, moet nog blij ken. Alle vijf hebben schade aan maar één oog. ANP ALMERE - Henk de Clerk, de eerste inwoner van Almere, is overleden. Vandaag wordt hij ter aarde besteld in Almere- Haven. In dat stadsdeel werd hem in november 1976 als eerste inwoner van Almere de huissleutel overhandigd door toen malig minister Westerterp. Tot zijn dood is hij het eerste stadsdeel van Almere trouw gebleven. GPD LUTTENBERG - Het 'zwientie enknientie tikken' tijdens het Kinder- en Volksfeest in Luttenberg mag doorgaan. De com missie Beroep en Bezwaar van de gemeenten Raalte en Heino heeft een bezwaar van de Dierenbescherming en de Stichting AnimalPeace ongegrond verklaard. De dierenbelangenorganisaties wilden dat de vergunning voor beide evenementen op 2 0 en 22 augustus wordt ingetrok ken. Beide organisaties vrezen voor het welzijn van de dieren. Bij het 'zwientie tikken' gaan deelnemers geblinddoekt door een modder-, stroop- en zaagselbak omvervolgens een varken aan te tikken. Bij het 'knientie tikken' rennen kinderen ge blinddoekt achter konijnen aan om ze aan te tikken. ANP ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren twee Rotterdammers die betrokken waren bij de rellen na de huldiging van Feyenoord op 25 april, veroordeeld tot celstraf fen van twaalf maanden waarvan respectievelijk drie en vier maanden voorwaardelijk. Tegen de een was zestien maanden geëist, tegen de ander twaalf maanden wegens ondermeer openlijk geweld tegen de politie. De twee waren de eersten die zich voor de rechtbank moesten verantwoorden. Eerdere zaken werden door de poli tierechter afgedaan. ANP DEN HAAG - Het nieuwe College van Zorgverzekeringen, de vroegere Ziekenfondsraad, verstrekt in de toekomst de ver gunningen voor verpleeg- en verzorgingshuizen. De nieuwe werkzaamheden van het college worden wettelijk vastgelegd. Momenteel kan elke exploitant een verpleeghuis beginnen, zolang hij maar geen beroep doet op de Algemene wet bijzon dere ziektekosten. De nieuwe wet moet de zorg van zieken huizen. verpleeghuizen en thuiszorg beter op elkaar afstem men. Het is de bedoeling dat ziekenhuizen ook thuiszorg en verpleeghuiszorg gaan geven. ANP DRIEBERGEN - Automobilisten moeten vanaf donderdag rekening houden met grote verkeershinder en files op de snel weg E19 tussen Breda en Antwerpen. Tussen Brasschaat en Merksem wordt tot en met 13 september de volledige asfaltlaag vervangen. Het autoverkeer zal tel kens over één weghelft worden geleid. Ook zullen er diverse omleidingen zijn via de Belgische autoweg A12 in de richting van Rotterdam. De werkzaamheden beginnen komende don derdagavond en worden in de weekeinden voortgezet. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De Kamerfracties van D66 en CDA willen dat mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat alsnog maatrege len neemt om het treinvervoer van gehandicapten te garande ren. Als op 1 oktober de Neder landse Spoorwegen de hulp bij in- en uitstappen overdoen aan het nieuwe vervoersbedrijf Traxx dreigt op tientallen sta tions de service aan gehandi capten te vervallen. Traxx heeft aangekondigd slechts op zestien grote stations, waarvan geen enkel in Zeeland, behulpzaam te kunnen zijn bij het in- en uitstappen van gehan dicapten. Ook blijft die service beperkt tot mensen die een soci aal bezoekje afleggen; gehandi capten kunnen niet voor hun woon-werkverkeer gebruik maken van Traxx. De nieuwe onderneming, onderdeel van ij» van werknemers dend op scheepstimmerbedrijf Helmers Hoogezand. Het he se- drijf is gisteren failliet ver- )ig klaard. Omdat het bouwvak is, ijj moesten alle 75 werknemers de ar I jobstijding op hun vakantie adres ontvangen. De bond is woest over de manier 3ej waarop het personeel is inge- ;eii licht.,Ik vind het een zeer kwa- !en lijke zaak dat mensen op zo'n j J onverwachte manier worden 3rl geconfronteerd met het faillis- sement van hun werkgever", verklaarde een woordvoerder. ';ar: Helmers Hoogezand was giste- en. ren niet voor commentaar be reikbaar. ANP Connexxion, garandeert de ge handicapte normaal gesproken vervoer van deur tot deur. De Kamerfracties van D66 en CDA vinden dat de NS in ieder geval de verantwoordelijkheid op zich moet blijven nemenvoor het in- en uitstappen. Het CDA wil zelfs dat dit wordt opgeno men in de afspraken die het mi nisterie maakt met de Spoorwe gen over de taken die deze moet vervullen. Het ergert de chris ten-democraten dat de NS zich vooral richten op de grotere groepen reizigers, terwijl de dienstverlening voor de inci dentele reiziger steeds wordt verminderd. Speelbal Volgens het CDA-Kamerlid Gerd Leers wordt de gehandi capte zo 'een speelbal van het onderhandelingsspel tussen twee commerciële ondernemin gen, Traxx en de NS'. Leers heeft minister Netelenbos in middels schriftelijk gevraagd in te grijpen. Ook D66-Kamerlid Giskes heeft dat gedaan. Ook zij vindt dat de verantwoordelijkheid voor de toegankelijkheid van stations en treinen bij de NS thuishoort en dat Netelenbos er voor moet zorgen dat die taak ook wordt uitgevoerd. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Nederlandse genie hulpbataljon hoeft slechts tijdelijk weg uit het kamp in Prizren. De blauwe as best die daar is gevonden, komt uit rode klei die in heel Kosovo voorkomt. Defen sie neemt maatregelen om de 850 militai ren te beschermen. Zolang gaan zij naar andere plaatsen in Macedonië. Er worden ook maatregelen genomen in Orahovac, waar het kamp is van de Gele Rijders. Daar is een veel kleinere concen tratie blauwe asbest gemeten. Staatsse cretaris Van Hoof van Defensie schreef dat gisteren aan de Tweede Kamer. Volgens experts die de situatie ter plekke onderzochten, kan er asbest vrijkomen als de grond wordt omgewoeld. Daarom wordt de grond afgedekt met steenslag en komen er zeilen om stof met asbest te gen te houden. Ook wordt de grond be spoten met een speciaal bindmiddel dat stofvorming tegengaat. Het terrein in Prizren, de voertuigen en de uitrusting van de militairen worden ontsmet. Deze maatregelen moeten de militairen in Prizren volgens Defensie voldoende bescherming garanderen. Er zijn regel matig controles nodig. De vakbonden hebben ingestemd met de maatregelen. Het kamp in Prizren wordt drie tot vier weken aangepakt. Zolang worden zoveel mogelijk militairen ondergebracht in Petrovac, Tetovo en bij het meer van Ohrid. Materieel blijft zoveel mogelijk achter. De geplande verhuizing naar an dere locaties in Kosovo is daarmee van de baan. De hoeveelheid blauwe asbest in het kamp van de Gele Rijders in Orahovac komt nauwelijks boven de norm uit. Er worden vergelijkbare maatregelen geno men als in Prizren. ANP 0_ door Koos van Wees DEN HAAG - Het CDA heeft zich aangesloten bij het groei- k ende rijtje partijen dat de aftrek van de hypotheekrente wil be perken. Nadat eerder al PvdA GroenLinks en D66 vraagte- ;n kens zetten bij de houdbaarheid van de renteaftrek, uitten nu ook het CDA-Kamerlid Hillen en voorzitter Vlot van de jonge- -)g renorganisatie CDJA hun twij nt'fels. Daarmee lijkt een ruime p meerderheid te zijn ontstaan voor beperking van de aftrek, ini DORDRECHT - De politie in Dordrecht komt mensen tekort door het hoge aantal moorden in de stad. Dordrecht heeft assis tentie gekregen van personeel uit de twee andere districten in de regio Zuid-Holland Zuid. Dat gaat tijdelijk ten koste van de politiezorg in die gebieden. ;Het korps Zuid-Holland Zuid telt duizend mensen. De Dordt- se recherche is op dit moment met vier moordzaken bezig. Gisterochtend werden achttien politiemensen ingezet voor het onderzoek naar de jongste do delijke schietpartij, bij café De Stapper in het centrum van Dordrecht. Een 21-jarige man werd vanaf een scooter bescho ten. Enkele weken geleden was pr Vlot stelt in het jongste nummer van het partijblad CDActueel dat de hypotheekrenteaftrek gelimiteerd moet worden. Hij constateert dat 45 procent van de aftrek ten goede komt van ze ven procent van de huizenbezit ters. „De aftrek helpt niet meer de financieel zwakkeren, maar subsidieert de rijken", aldus Vlot. Volgens Vlot zou de aftrek moeten worden beperkt tot hy potheken van maximaal vier ton. De CDJA-voorzitter roept zijn partijgenoten in de Tweede-Ka- er een dodelijke schietpartij in de wijk Oud-Krispijn. Een paar dagen later volgde een treffen met de politie in een andere zaak. Werkdruk Hoewel dodelijke schietpartijen over het algemeen snel worden opgelost, meent districtschef D. Schouten van de politie Dor drecht/ Zwijndrecht dat de moorden de werkdruk flink ver hogen. Normaal zijn er volgens Schouten drie tot vier moorden per jaar in Dordrecht. Nu zijn het er al acht. De chef heeft voor de verdubbeling geen verkla ring. Hij vermoedt dat de meeste moorden met drugs hebben te maken. ANP (Advertentie) merfractie op de discussie aan te gaan. „Over de inhoud van dit voorstel kunnen we van mening verschillen, maar niet over de vraag of we van mening kunnen verschillen." De discussie over de renteaftrek was binnen het CDA lange tijd taboe, zo blijkt ook uit de bijdrage van het Ka merlid Hans Hillen aan CDAc tueel. Hij trachtte drie jaar gele den de discussie aan te gaan, 'maar de CDA-fractie wilde on der geen voorwaarde zelfs maar de schijn op zich laden te willen morrelen aan de hypotheekren teaftrek'. Hoge prijzen Hillen meent evenals Vlot dat die discussie niet langer uit kan blijven. Juist door de hypo theekrenteaftrek konden de huizenprijzen zo'n hoge vlucht nemen. Daardoor zijn ze voor veel mensen onbereikbaar en kunnen alleen nog stellen van wie beide partners werken zich een huis veroorloven. De schul denlast die wordt aangegaan is een strop om de nek van velen. „Het CDA maakt zich zorgen over het draagvlak, nu steeds meer bancaire producten de af trek gebruiken waarvoor die niet is bedoeld", schrijft Hillen. De opstelling van de beide CDA'ers is opmerkelijk, omdat eerder deze week hun partijge noot Reitsma zich nog verzette tegen het uitgelekte wetsvoor stel om spaarhypotheken aan banden te leggen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tegen de zes Koerdische hoofdverdachten van de bezetting van de Griekse residentie zijn gisteren straffen geëist tot drie jaar. Officier van justitie H. Ekelmans acht bewe zen dat de Koerden nauw be trokken waren bij de actie in fe bruari. De rechtbank wees het verzoek van de advocaten af om de voorlopige hechtenis van de verdachten op te schorten. Justitie beschuldigt de Koerden van vrijheidsberoving en huis vredebreuk. De vernielingen zijn niet bewezen. Volgens de of ficier speelden de zes een be langrijke rol bij de bezetting van de woning van de Griekse ambassadeur op 16 februari in Den Haag. De vrouw en het zoontje van de Griekse ambas sadeur en de aanwezige au pair werden gegijzeld. Volgens Ekelmans traden vier vrouwen (18, 19, 21 en 22 jaar) op als bewaakster. De vijfde verdachte is een 33-jarige man. Ekelmans beschouwt de zesde verdachte, een 40-jarige man, als één van de organisatoren achter de actie. Ook schrijft ze hem de ról toe van PKK-leider voor de regio Nederland West. Hij zou daarom een jaar langer de cel in moeten. Advocaat D. van den Hoogen ontkent dat haar cliënt PKK-leider is. Tij dens de zitting wees ze erop dat hij uit het Duitse Wuppertal komt. De zes verdachten ontkennen dat ze de leiding voerden tijdens de actie. Zo waren er al mensen in de woning van de ambassa deur aanwezig. Verder wisten ze niets van de gijzeling. De 33-ja- rige verdachte benadrukte dat hij uitsluitend als bemiddelaar wilde optreden. Eén van de vrouwen benadrukte dat ze geen bewaakster maar eerder een dienstmeisje was. In het dossier staat ze ook omschreven als 'de aardige dame', die de ge gijzelden eten en drinken bracht. De advocaten vinden de eisen van de officier te zwaar. Ze me nen dat het Openbaar Ministe rie niet ontvankelijk is. „Het OM heeft het recht verspild om deze zes te vervolgen", zei advo caat M. Veldman. Daarbij base ren de raadslieden zich vooral op de chaos rond de rechtsbij stand. „Enkele verdachten moesten 78 uur wachten voor dat ze een advocaat zagen." De advocaten hielden gisteren vol dat de Koerden een vrijge leide in het vooruitzicht is ge steld. „Na verhoor zouden ze naar huis mogen", betoogde één van de raadslieden. De verwar ring tijdens de onderhandelin gen had bovendien nooit mogen ontstaan, zo luidde hun oordeel. Ze eisen vrijspraak. De officier erkende dat de rechtsbijstand rommelig is ver lopen. Volgens haar is dat voor een deel te wijten aan de enorme stroom arrestanten. Met man en macht is er gewerkt aan de af handeling. Eventuele vertra gingen zijn het OM niet te ver wijten, aldus Ekelmans. De rechtbank doet 27 augustus uitspraak. ANP zie ook pagina 5 van onze redactie binnenland HILVERSUM - De Algemene Nederlandse Politie Vereniging (ANPV) wil dat politiemensen de gelegenheid moeten krijgen zich te laten inenten tegen de besmettelijke leverinfectieziek te hepatitis-B. Zij doen dat in navolging van het personeel in de gezondheidszorg. Vice-voorzitter R. Tournier van de ANPV zei gisteren dat ook politieagenten geregeld met bloed in aanraking komen. Dat gebeurt onder meer bij zoge naamde prikincidenten waarbij drugsverslaafden al dan niet met opzet een agent met een in jectienaald prikken. Ook bij ar restaties van gewonde personen lopen politiemensen risico's, al dus Tournier. Volgens Tournier zijn de meeste korpsen tegen inenting. Hij vindt dat getuigen van 'kruide niersmentaliteit'. „Als korpsen roepen dat ze de arbeidsom standigheden voor hun perso neel zo belangrijk vinden, dan hoort inenting tegen hepatitis in het Arbo-pakketDe bond gaat de kwestie aanzwengelen bij de medezeggenschapsraden van de korpsen en wil ook van minister Peper van Binnenlandse Zaken van onze redactie binnenland BRUCHEM - De schietpartij maandagavond in wegres taurant De Lucht in Bru- chem bij Zaltbommel was een uit de hand gelopen ren- dez-vous in het criminele mi lieu. Dat zegt advocaat T. van der Leij van een 31-jarige man uit Oss. Hij opende samen met zijn 50-jarige vader het vuur op de 24-jarige Nieuwe- geiner en een 28-jarige Utrechter. De laatste over leed, de eerste raakte zwaar gewond. Kort na de schietpartij meld den beide schutters zich bij de politie in him woonplaats. Zij zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Arnhem. Volgens Van der Leij was de schietpartij een onbedoelde climax van een een uitspraak. De Nederlandse Politiebond (NPB) deelt het pleidooi van de ANPV. Maar de werkgever moet alle kosten voor de vaccinatie betalen, be nadrukte voorzitter H. van Duijn van de grootste vakorga nisatie voor politiemensen. He patitis-B, beter bekend als geelzucht, is volgens hem een beroepsziekte. De voorzitter dreigde met een 'lichte vormen van actie' als de korpsleiding weigert de inen ting te betalen. Als agenten zich nu al willen laten inenten, dan moeten ze zelf naar de dokter gaan en de rekening declareren, zei Van Duijn in een reactie. Het Amsterdamse politiekorps vindt inenting overbodig. Pri kincidenten zijn achteraf goed te behandelen. Het korps en de GG GD hebben hier een pro tocol voor. G. Cevat van de Amsterdamse politievakorganisatie pleit voor een betere fysieke en mentale training in plaats van inenting. „Op de politieschool krijgen leerlingen een goede fysieke training, maar eenmaal in dienst bij het korps ontstaat op dat gebied een enorm gat. Door betere training kunnen agenten zich beter wapenen." ANP criminele afrekening. „Het komt erop neer dat de slacht offers mijn cliënt en zijn va der verantwoordelijk hiel den voor het oprollen van een XTC-laboratorium door de politie. Ze wilden daarvoor een schadeloosstelling. Het ging om tonnen. Dat hadden ze niet. Beweging Maandagavond was er in De Lucht een afspraak over de overhandiging van het geld. Daarbij heeft een van de slachtoffers een beweging gemaakt waaruit mijn cliënt afleidde dat een wapen ge trokken werd. Toen was het: hij of ik." Volgens de raadsman hebben vader en zoon kort na het vuurgevecht ingezien dat het met zo veel getuigen geen zin had zich te verbergen en ze hebben ze zich daarom ge meld. GPD Soms wil je even niet opnemen; Soms kan het gewoon niet. Ook dan is VoiceMail, de gratis berichtenbox in je eigen telefoon, heel handig. Bel 0842-333 en volg de simpele instructies. DEN BRIEL - Een 51-jarige vrouw uit Den vliet opgereden. Ze kwam tot stilstand in de Briel is gisterochtend door nog onbekende oor- hal. De wouw is voor onderzoek naar een zie- zaak de trap voor de ingang van de hulpsecre- kenhuis in Spijkenisse gebracht, tarie in de Rotterdamse deelgemeente Hoog- foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3