China verhuist hele dorpen Straks staat Zanzibar in vuur en vlam reportage zaterdag 14 augustus 1999 29 Wereldbank steunt groot migratieproject RUSLAND KAZACHSTAN MONGOLIË ■NOORD- KQREA A\. Peking -KOREA. Ui NEPAL J&P£N BANGLADESH INDIA ViËTNAM JAIWAN GOLF VAN BENGALEN ZUID- CHINESE ZEF HLI^IJNEN THAILAND Tabora Kigorna Zanzibar DDodoma Tanganyika- meer É)ar es Salaam TA N Z A N ^SurnbawarJga Mbeya Malawi- ZAMBIA meer jyltwara "Söngea Maisasi' MALAWI AFRIKA Het leven is gevaarlijk in het kleine dorpje Heshijia, waar Ma Yinnusi de chef van is. Hij verloor een zoon in het ravijn. Zijn huis, dat aan de rand stond, verzakte en is onbewoonbaar, net als dat van zijn toenmalige buurman Ma Zhengde, de partijsecretaris. Ma Yinnusi draait aan een schotelantenne-achtige apparaat. Het bundelt de stralen van de zon. In het brandpunt een blikken pot. „Het kost een uur om een ketel water aan de kook te krijgen", zegt hij. „Scheelt kolen en hout als de zon schijnt." Want het leven in Heshijia - eeuwen geleden gesticht door de voorouders van Ma Yinnusi en zijn clan, leden van de mohammedaanse Salar minderheid - is niet alleen gevaarlijk, het ligt ook nog eens in een van de armste gebieden van China, waar het gemiddelde salaris rond de 45 gulden per jaar ligt. De meeste inwoners van Heshijia heb ben nog nooit televisie gezien. De huizen hebben muren van aangestampte aarde. Geen tapijten, niets aan de muur, geen kledingkasten. Het dagelijks menu bestaat uit wat groente en af en toe wat schapenvlees. Maar lang zal de ellende van de dorpelingen niet meer duren. Ze zijn in aanmerking gekomen voor een mi gratieproject dat wordt gesteund door de Wereldbank. Als alles meezit, kunnen ze volgend jaar met het hele dorp vertrekken naar het westen van de provincie, naar het district Dulan. In dat beloofde land, ho pen ze, wachten vruchtbare vlakten en zal de regering zorgen voor solide huizen. Het Salar-dorpje is niet alleen. Ln totaal zullen 57.570 mensen vanuit zes straatar me districten rondom Xining, de hoofd stad van de provincie Qinghai, worden overgebracht naar het district Dulan in het midden van de provincie. Dulan heeft de grootte van Nederland en België bij el kaar. Het migratieproject wordt gesteund door de Wereldbank met 40 miljoen dol lar. Het maakt deel uit van het grotere 'Westelijke Armoedebestrijdings Project' in de Autonome Regio Binnen-Mongolië en de provincies Gansu en Qinghai. Struikelblok Het hele project is eind juni door de We reldbank - die er in totaal 160 miljoen dol lar aan zal besteden - goedgekeurd. Dat ging niet zonder een hoop touwtrekkerij. Grootste struikelblok was het migratie project dat onderdeel vormt van de ar moedebestrijding. ,,Wat de Chinese over heid wil gaan doen in Qinghaistaat gelijk aan etnische zuivering"aldus een woord voerder van de International Campaign for Tibet. Volgens groeperingen, die de kant van Tibet kiezen, zal het delicate evenwicht dat er in Qinghai tussen aller lei minderheidsgroeperingen bestaat, worden verstoord. „Het is een regelrecht plan om de cultuur van Tibetanen te ver woesten en spanningen tussen de minder heden aan te wakkeren." Volgens de Australische Gabriel Lafitte, onderzoeker van de universiteit van Mel bourne en Wereldbank-criticus, is het mi het braakliggende land te winnen'. Maar ook nu wordt nog een beroep gedaan op de jeugd om haar kennis aan te wenden om armoede te bestrijden. Ma Shengwei, de jonge dokter, is daar een voorbeeld van. Het Wereldbank-project in Qinghai heeft de Chinese migratie naar de dunbevolkte minderheidsgebieden nu voor het eerst onder internationale aandacht gebracht. Een eerder project van de Wereldbank in de buurprovincie Gansu, waar meer dan 100.000 mensen vanuit de bergen naartoe werden verhuisd, trok minder aandacht. Daar ging het dan ook om Han-Chinezen die naar Han-Chinese gebieden gingen. Er was geen kritiek van lobbygroepen dié bezorgd waren over de vernietiging van Tibetaanse of Mongoolse cultuur. Is de kritiek op het Qinghai-project te recht? Nee, zegt vice-minister van finan ciën Jin Lijun, die het project in zijn portefeuille heeft.. „Het project wordt ge torpedeerd door de kliek van de Dalai La ma. Het gaat om armoedebestrijding. Het is ontwikkeling. En met economische ont wikkeling is er ook een culturele ontwik keling. Vroeger reden de mensen ook niet in auto's en keken ze ook geen tv." Het is „belangrijk voor de centrale regering om de minderheden van onderwijs te voor zien zodat ze de sterke, gezonde punten van hun cultuur kunnen ontwikkelen", aldus de minister Critici stellen hier tegenover dat Peking alle remmen heeft losgegooid en Han- Chinezen aanmoedigt om naar gebieden met minderheden te trekken en deze daarmee te 'sinificeren' (Chinees te ma ken). Voorbeeld: in 1949 was de hoofdstad Xining een dorp van minder dan 50,000 inwoners, over het algemeen Hui-mos lims. Nu is het een stad van meer dan een miljoen, voor het grootste deel Han-Chi nezen. Een dergelijke toestroom zou ook in Tibet en in de moslim Autonome Regio Xinjiang plaatsvinden. Daardoor zouden de Tibetanen (en deUighüren in Xinjiang) een minderheid in hun eigen 'autonome gebieden' worden. Inspectie De kritiek op het Wereldbank-project in Qinghai heeft ervoor gezorgd dat China werd gedwongen om buitenlandse in spectie toe te laten. Afgelopen week kwam die in de vorm van een groep jour nalisten, over twee weken komt er een de legatie Australische parlementariërs naar het gebied kijken. Er zullen missies van de Wereldbank zelf volgen. En ook zal er het machtige inspectiecomité van de Wereldbank komen kijken. Dat comité werd in 1993 gevormd door de bank en kan het hele project nog blokkeren. Maar, als dat zou gebeuren „ga ik niet op mijn knieeën", aldus vice-minister van finan ciën Jin. „Als het moet, doen we het ge woon zelf." Veel zullen de inspectiemissies niet vin den. Dorpelingen die vorige week werden geïnterviewd, herhalen steeds de 'top-3 argumenten' om weg te gaan: 'geen water, geen electriciteit. slechte wegen' of, in het geval van Heshijia: 'te gevaarlijk en steil'. In het gebied waar de mensen uit Heshijia zich moeten gaan vestigen, zouden Mon goolse nomaden de grootste bezwaren hebben tegen de migratieplannen. We ontmoetten ze op de woestijnachtige vlakte in Dulan. „De regering kwam met de mededeling, dat de internationale pers zou komen", zeggenze. „We moesten naar jullie toe." Van communicatie was nauwelijks spra ke: de Mongolen hadden zich opgesteld in een halve cirkel en lieten alle vragen be antwoorden door een Chinees sprekende vertegenwoordiger. Uiteindelijk krijgen de Mongolen 850 Yuan (200 gulden) com pensatie voor het land dat ze zullen ver liezen aan de bijna 60,000 nieuwkomers. Grootste probleem: het nieuwe boeren land zal de weg tussen zomer- en winter- plaatsen van de kuddes blokkeren en pro blemen opleveren voor de doorgang naar waterplaatsen. Maar voor de Mongolen was dat geen probleem. „We willen geen nomaden blijven. We willen ook koelkas ten en elektriciteit." Voorlopig worden ze 'half nomade, half boer'. Maar of ze het echt menen? Jan van der Made Inwoners van één van de dorpjes in de omgeving van Xining, die op de nominatie staan om te verhuizen naar het district Dulan. foto's Jan van der Made gratieproject deel van een groter plan. „.China's hele beleid inzake armoedebe strijding wordt compleet door de staat ge dirigeerd. Het bestaat uit massieve pro jecten. Veertig jaar geleden zei voorzitter Mao: de ene helft van China is dichtbe volkt, de andere helft is leeg. Daar moet verandering in komen." De kritiek zorgde in mei en juni voor een enorme controverse rond het project. De VS en Duitsland stemden tegen, Frank rijk onthield zich, maar uiteindelijk werd het door het merendeel van de donorlan den gesteund. De dorpelingen weten niets van al die touwtrekkerij. „Het is een Chinees pro ject. Zijn er buitenlanders bij? Verenigde Naties geloof ik. Wereldbank? Nooit van gehoord", aldus een van de inwoners van Heshijia. Maar de bevolking die moet ver huizen, heeft geen idee wat haar te wach ten staat. In Heshijia gingen dorpshoofd Ma Yinnusi en partijchef Ma Zhengde sa men een kijkje nemen in het nieuwe ge bied. „Het is een woestijn!", verklaart de partijbaas blijmoedig. „Het land is er veel beter." Maar of ze kunnen kiezen waar precies ze gaan wonen, is nog niet gezegd. Binnenzee Dulan, het gebied waar de bijna 60.000 mensen naartoe moeten, ligt uren rijden over hobbelige wegen naar het westenNa een paar uur leidt de weg langs het azuur blauwe Qinghai meer, China's grootste binnenzee, waaraan de provincie haar naam ontleend. De velden tussen deze waterplas en de weg zijn geel van het koolzaad. Om de 200 meter staan bijente lers die honing verkopen aan voorbijgan gers, Je kunt rusten aan het zilte water en staren naar de herders die op de bergrug gen hun schapen en yaks hoeden. Het lijkt een paradijs. Maar we zijn er nog lang niet. De weg gaat verder, het landschap wordt grimmiger. Bergketens vormen de waterscheiding tussen groen en bruin, woestijnen volgen. Dan kronkelt de weg het district Dulan binnen. Een maanlandschap. Mars met lichte begroeiing. Dulan is berucht: het district huisvest twee van China's groot ste werkkampen, Xiangride en Nuomu- hong, waar duizenden gevangenen in de zomer graan verbouwen en in de winter bevriezen, wanneer de temparatuur daalt tot-40. Midden in het woestijngebied is een oase, het kleine dorpje Xinglong. Het bestaat uit rijen populieren, kanaaltjes met woest stromend, bruin water en ruime straten. Er wonen 1300 mensen. Ma Shengwei is een 28-jarige dokter die al in 1987 vanuit zijn dorpje ten oosten van Qinghai's hoofdstad Xining naar Xinglong verhuis de. „Er kwam een team naar de school. Ze vroegen om vrijwilligers om naar Dulan te gaan. Zestig procent van de school ging. We kwamen hier met bussen en werden verspreid over dorpen hier in de omge ving." Ma, die korte tijd medicijnen had gestudeerd, kwam in Xinglong terecht en werkt nu in de plaatselijke kliniek. Xinglong bestond al langer. Het werd in de late j aren zestig gesticht door 'Intellec tuele Jeugd die naar het Platteland was gestuurd'. Met andere woorden: door Mao Zedongs Rode Gardisten die het land aan de rand van de burgeroorlog hadden ge bracht tijdens de Culturele Revolutie (1966 - 1976) en door het Volksbevrij dingsleger naar de meest afgelegen gebie den van China werden gedeporteerd. Toen in 1987 de tweede golf vrijwilligers aankwam, vonden ze ruïnes van huizen die destijds door de gardisten waren ge bouwd. Die waren na afloop van de Cul turele Revolutie weer vertrokken en had den de huizen achtergelaten. Het was niet de eerste keer dat een beroep werd gedaan op het enthousiasme van de jeugd. Al in het begin van de jaren vijftig kwam er een 'Op Naar Het Platteland'- campagne op gang, waarbij studenten naar China's afgelegen armoedegebieden trokken om 'te leren van de boeren en om Zanzibar, bestaande uit de eilanden Pemba en Uguja, maakt deel uit van de Verenigde Republiek Tanzania en is op het eerste gezicht een haven van rust en vrede. Maar dat is slechts schijn. Jarenlange onderdrukking en gefraudeerde verkiezingen in 1995 deed de spanningen de afgelopen jaren tot grote hoogten stijgen. Onlangs sloten de regeringspartij CCM en de belangrijkste oppositiepartij CUF een akkoord, maar lang niet iedereen is ervan overtuigd dat dit werkelijk tot een verbetering van de situatie zal leiden. Zakim snijdt een stukje bast van een boom en laat het ruiken. Kaneel. Hij rukt een blaadje van een andere boom en wrijft het tussen z'n vingers fijn. Onmis kenbaar de geur van nootmuskaat. Kleine besjes uit weer 'n andere boom blijken zwarte pepers. „En die dingen daar hele maal boven in de boom, dat zijn nou kruidnagels." Tegen een achtergrond van zwierige ko kospalmen kim je in alle uithoeken van dit eiland de zinneprikkelende geur op snuiven van verse specerijen, een exoti sche noviteit voor toeristen, voor de dui zenden kleinschalige boertjes op het eiland hun vaak enige, schamele bron van inkomsten, hard nodig om te overleven. Een situatie die de afgelopen decennia nimmer is verbeterd. Onder de oppervlakte van dit tropische, door een glasheldere azuurblauwe oce aan omgeven paradijs broeit van alles. Al 35 jaar lang. Frustraties, onvrede, wan hoop. Met het in juni gesloten akkoord tussen de twee belangrijkste rivaliseren de partijen is de druk even van de ketel, maar voor hoe lang? „Op het eerste ge zicht zie je niks aan de bevolking", zegt Fahmy Abdulla, lid van het Civil United Front (CUF). „Mensen laten uiterlijk niks blijken van hun problemen. Dat heeft met onze cultuur te maken. Wij grijpen niet meteen naar geweld of gaan demonstre rend de straat op. Maar dat wil niet zeg gen dat als op een gegeven moment de frustraties zo groot zijn, mensen niet tot De Cuf-Corner in Zanzibar, ontmoetingsplaats voor de leden van de oppositiepartijen. actie over gaan." Secretaris Soud Muh- amma van de radicale oppositiepartij United Democratie Front (UDP) verge lijkt zijn volk met een kokosnoot. „Als het van binnen brandt, zie je aan de buiten kant alleen maar een beetje rook die door een klein gaatje naar buiten komt. Maar als het binnenin zo heet wordt en de noot barst, dan staat ook meteen alles in vuur en vlam." Ook hoofd informatie van CUF, Rashid Khamis Rashid, waarschuwt de regeringspartij CCM dat als ze zich nog langer weinig of niets aantrekt van de Zanzibari, de gevolgen ingrijpend zullen zijn. „Als de CCM nu geen aanstalten maakt om het akkoord ook daadwerkelijk uit te voeren, dan sta ik niet in voor de gevolgen. De onvrede onder de eilandbewoners heeft een punt bereikt waarop ze bij de minste of geringste tegenslag het heft in eigen hand zullen nemen. Let wel, de eer ste president van Zanzibar, Abeid Karu- me is vanwege zijn onderdrukkende praktijken ook door de Zanzibari zelf ver moord." De huidige problemen op Zanzibar zijn terug te voeren op de revolutie die begin 1964 plaatsvond en uiteindelijk leidde tot een verenigd Tanzania. Het eiland was daarvoor lange tijd bestuurd door de sul tan van Oman, onder wie de legendari sche Seyid Seyid Said, die over Zanzibar heerste van 1804 tot 1856 en werd opge volgd door zijn zonen en diens nazaten. Vasteland In april 1964 besloten het vasteland Tanganyika (dat in december '61 onaf hankelijk was geworden) en het eiland Zanzibar (onafhankelijk in '63) de Ver enigde Republiek van Tanganyika en Zanzibar te vormen, een naam die in oktober van dat jaar werd veranderd in Tanzania. Het eiland kreeg weliswaar een eigen president en parlement, maar de werkelijke macht kwam op het vasteland te liggen, in de hoofdstad Dar es Salaam. De Chama Cha Mapenduzi (CCM) partij van Julius Nyerere werd regeringspartij en is dat nog steeds. De gevolgen waren triest voor Zanzibar. „Wij worden hier al 35 jaar lang onder drukt door die zogenaamde revolutionai en boycotte het nieuwe parlement terwijl Westerse donoren besloten hun hulp stop te zetten. Over het nu op initiatief van het Gemene best en diens secretaris-generaal Chief Emeka Anyaoku tot stand gekomen ak koord, zijn de meningen sterk verdeeld. Algemeen is men blij dat er eindelijk af spraken zijn gemaakt, maar menigeen be twijfelt of de regering ooit tot uitvoering zal overgaan. De CCM-afdeling van Zan zibar wü wel, weet de oppositie, maar het hoofdkwartier in Dar es Salaam zal er volgens hen alles aan doen om de uitvoe ring te saboteren. Als grote boosdoener wordt voorzitter en oud-president Julius Nyerere be schouwd, die altijd iedere vooruitgang voor Zanzibar zou hebben tegengehou den. „Hij is altijd bang geweest dat wij te onafhankelijk zouden worden en als een overwegende moslim-gemeenschap te veel macht en invloed op de rest van het land zouden krijgen", meent UDP-leider Soud Muhamma. Volgens hem is CCM nu alleen maar over stag gegaan om het Westen te plezieren zodat de donorgelden weer kunnen toe stromen. Geld dat volgens Muhamma al tijd grotendeels op het vasteland is be steed, niet op de eilanden waar het voor bedoeld was. „Het is eigenlijk een waar deloos akkoord", meent de oppositielei der, „er zit niks in dat onze situatie kan verbeteren en eerlijke en vrije verkiezin gen kan waarborgen." •Het akkoord stelt Zanzibar democratise ring in het vooruitzicht, naleving van de mensenrechten, hervorming van de recht spraak nationale verzoening en herop bouw en het herstel van een normaal poli tiek klimaat. De bedoeling is dat er met het oog op de komende verkiezingen in 2000 een nieuwe onafhankelijke kies commissie komt en dat geloofwaardige kiezerslijsten worden opgesteld. Sommi ge oppositieleiders menen echter dat de tijd veel te kort is om de kieswetten nog voor de verkiezingen aan te passen. Frans van den Houdt re regering in Dar es Salaam", zegt oud soldaat Abudu (75). Hij zit zoals zoveel mannen hier een groot deel van de dag op een stoepje voor een van de huizen in de oude stadskern. In traditionele moslim- kledij, benen opgetrokken, kletsend met een paar leeftijdgenoten. Met zijn wan delstok tikt hij krachtig op de stenen. ,Wij zijn gekolonialiseerd door het vaste land, ze hebben ons nooit als een gelijk waardige partij in de verenigde republiek beschouwd. Het wordt tijd dat we nu voor onze vrijheid gaan strijden." In het ak koord gelooft hij niet echt. „Dat zo'n stuk papier vrede en veranderingen kan bren gen geloof ik niet. Met wapens vernietig je weliswaar meer dan dat je bereikt, maar volgens mij kunnen we alleen daarmee de Tanzaniaanse leiders aan him verstand brengen dat Zanzibar eindelijk z'n vrij heid en onafhankelijkheid verdient." Uit dagend kijkt hij vanonder z'n brilletje naar zijn vrienden. Iedereen lacht, nie mand neemt Abudu serieus. Zanzibari mijden geweld. De oudjes, tenminste. Van alle mooie beloften over ontwikke ling, democratisch bestuur en economi sche vooruitgang die de revolutie en ver eniging met het vasteland in 1964 met zich mee zouden brengen, is weinig te recht gekomen. „De leiders van de revolu tie dachten alleen aan zichzelf", zegt Rashid bitter. „Ze hebben ons land verkwanseld en de bevolking geterrori seerd." De mensenrechten zijn op groot schalige wijze geschonden, oppositielei ders zijn na kritische toespraken keer op keer gearresteerd en zonder proces ge vangen gezet, eigen, onafhankelijke kranten en nieuwsbrieven mogen niet ge publiceerd worden en oppositiepartijen die buiten hun eigen bolwerk branches willen oprichten worden gedwarsboomd. De crisis tussen regeringspartij CCM en de oppositie bereikte z'n top gedurende de verkiezingen in 1995 die volgens iedereen door CUF en diens presidentskandidaat werden gewonnen, maar dat werd door CCM "bestreden. De oppositie weigerde vervolgens president Amour te erkennen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29