Ada Kok had wat moois in petto De atoombom natuurlijk Een vrijplaats voor dromen reportage zaterdag 14 augustus 1999 27 Loesje op zomerkamp in Tsjechië Ada Kok, december 1968. Honderd jaar sport, honderd jaar sporthelden. Nu de twintigste eeuw ten einde loopt publiceert de PZC portretten van Neder landse topsporters, die de laatste honderd jaar van zich hebben doen spreken. Vandaag nummer 20: zwemster Ada Kok. In de drie jaar voor de Spelen van 1968 in Mexico scherpte zwem ster Ada Kok liefst viermaal het wereldrecord aan op de 200 meter vlinderslag. Maar een garantie op olympisch goud waren deze ge slaagde proeven niet. In Mexico deelde de favoriete aanvankelijk in de narigheid van de Nederlandse zwemploeg die collectief faal de. Maar de 21-jarige Kok was niet uitgeteld, zij had nog wat moois in petto. Energie, vechtlust en eergevoel harmoniseerden in de zwemfinale van haar leven. Olympisch goud aan het slot van een veel bewogen sportloopbaan, die zes jaar eerder was begonnen met de onverwachte Europese titel op de 100 meter vlinderslag. Ada Kok in actie tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Mexico, Mexico, land van al mijn dromen.... In het land van de rijzende zon, Japan, rees de ster van Ada Kok in 1964. Maar die ging in haar ogen nog niet hoog genoeg. De topzwemster verlangde naar meer olympische roem. Het zilver van Tokyo op de 100 meter vlinderslag vond de toekijkende prinses Beatrix 'ge weldig', de goudzoekster achtte deze notering te minnetjes. Mexi co werd vier jaar later het land van Ada's dromen. Het eindpunt van zes jaar achtereen sport op het hoogste niveau bedrijven was vlijmscherp. Precies zoals de vol wassen sportvrouw Ada Kok het bij het polijsten van haar machti ge zwemsterslijf had gewild. Op het erepodium van de olympi sche zwemarena in Mexico-Stad leek de Nederlandse winnares van goud op de 200 meter vlinderslag ingebed verzonken. Zaans geweld in het water, die rustgevende pose op het hoogste toneel van de olym pische sport. Ada Kok maakte van de ceremo nie protocolaire een gedenkwaar dig moment voor het Nederlandse zwemmen. Haar handen waren niet gevouwen, de handpalmen rustten tegen elkaar aan. De blik, achter die prachtige ouderwetse brillenglazen, was helder. Met het goud voor ogen, om eindeloos naar te staren. En dat deed de wils krachtige Noord-Hollandse dan ook. Intermezzo Grijsgedraaid was het Ameri kaanse volkslied tijdens de olym pische zwemdagen in Mexico. De Nederlandse zorgde voor een in termezzo. Het Wilhelmus, de vlag met drie kleuren, de spontane kus van prinses Irene die het gouden pronkstuk uitreikte, de 'sleur' van het alledaagse werd in het olympi sche zwemtoernooi van '68 subiet verbroken. In het water van het bassin voor haar weerspiegelde zich de glans rijke loopbaan van Ada Kok. Wat iedereen altijd en overal had ge roepen, kreeg de 21-jarige Zaanse Ada toch maar mooi voor elkaar. Olympisch goud als het antece dent van een heus topsportbe- staan. Ada Kok Europees kampioene, wereldrecord voor Ada Kok, olympisch succes. Zes topjaren kregen in Mexico in twee en een halve minuut een waardig slot. De brok spanning ontlaadde zich in de juiste proportiesop het ultieme ogenblik. De Oostduitse Helga Lindner, die driemaal als eerste keerde, werd overklast met een treffend eind- schot. Suprematie heet dat. „Ik zwom mijn eigen race." Een veel zeggende uitspraak van een top per met maar één doel voor ogen: haar eigen doel. Dat van de gebo ren kampioene. „Dat Duitse meisje moest ik op het eind gewoon een slag voor zijn. Ik lette op haar bewegingstempo en zorgde ervoor dat ik haar een slag voor kon zijn. Dan kom je ook iets sneller bij de finish nietwaar?" Zelfvertrouwen De tekst, direct na haar gouden machtsgreep opgetekend uit de mond van Kok, camoufleerde de twijfels voorafgaande aan de olympische strijd op de 200 meter vlinderslag. De zevenvoudige we reldrecordhoudster overwon in de ijle Mexicaanse lucht haar eigen onzekerheden na de gemiste kans op de halve afstand olympisch goud te delven. Heel simpel: door als rapste van alle titelkandidaten door de schiftingen te rollen. „Dat was nodig voor het zelfver trouwen, dat gaf me toch iets meer. Bovendien merkte ik dat ik lekker ging. Wel voelde ik dat het niet ge makkelijk zou worden. Ik had niet alles gegeven, maar nam ook aan dat anderen dat niet hadden ge daan in de series. Ik rekende op strijd." Tegenspel van wie? Ada Kok had zich er in de uren voor wat een voor het Nederlandse zwemmen memorabele olympische finale zou worden simpelweg niet in ver diept. Niet omdat ze daar geen energie in wilde steken, nee, ze was er helemaal niet aan toe geko men. „Die hele middag heb ik lek ker geslapen." Als beoogd beste op de 200 meter vlinderslag (met het wereldrecord ten teken van haar kracht) was het veel te riskant van anderen afhan kelijk te zijn. Ada Kok vertrouwde in Mexico op haar eigen kompas. Natuurlijk piekerde zij, nadat zij de gezonde slaap uit de ogen had gewreven. Over de perfecte combinatie van ademhaling en bewegingsritme. Twee jaar aan specifieke voorbereiding op de be storming van de Mexicaanse hoogte ging aan Ada's zegetocht vooraf. Die laatste klappen naar de fi- nishwand, die moest ze kunnen opbrengen. Zij kon dat, warempel als de allerbeste van de olympi sche 'vlinders'. Het was hard no dig. Voor het eerst sinds 1948 (Nel van Vliet in Londen op de 200 me ter schoolslag) bezat de Neder landse sport weer een olympische trots bij het zwemmen. De mars naar de ereloge in het zwemstadion stond bol van de symboliek. Op de bomvolle tribu nes aan weerszijden van het water piekten oer-Hollandse kreten: 'Ada, Ada'. Van een paar zich overschreeuwende Nederlandse supporters. En de triomfator maar zwaaien. Bevrijd van de druk stroomden, na de officiële plicht pleging, de Engelse woorden over haar tong om de buitenlandse vol gers te voeden. Op 24 oktober 1968 kon Ada Kok alles, ook de internationale pers op de wenken bedienen. En bespe len. Verloofd? Neen! Beroep? Re ceptioniste-telefoniste. Hoe lang al getraind? Vanaf Tokyo. En nu? Ach, wat rustiger aan.... De bruisende, energieke zwemve- dette van de jaren zestig kreeg in de fase dat haar leven in iets rusti ger vaarwater kwam met de keer zijde van het geluk te maken. Een bloedziekte tastte haar weerstand aan, maar brak deze niet. In het Limburgse land hei-vond Ada Kok nieuwe levensmoed. En ze keerde terug in de zwemwereld. Als pu blic relations-functionaris van de Australische badpakkenfabri- kant Speedo. Op spontane wijze, all over the world. Als altijd. Ada Kok is Ada Kok gebleven. Hans Vos Loesje is al lang niet meer het groepje studenten dat zestien jaar geleden in Arnhem is begonnen met het stiekem plakken van teksten. Het is een internationaal opererend bedrijf geworden dat via de elektronische snelweg, diverse publicaties en workshops haar ideeën verspreid. Om ervaringen uit te wisselen komen de leden deze zomer voor twee weken bijeen in het Tsjechische dorpje Bystré. Zij zien in hun Loesje het jonge meisje dat een goede jeugd heeft gekend en nu, worstelend met haar identiteit, droomt van een even zo mooie toekomst. Volle maan. In de velden rond om het Tsjechische dorpje By stré huilen wolven, dansen elfjes, rennen trollen en vliegen heksen. Het zijn leden van Loesje, het Arn hemse initiatief dat posters ver zint en plakt. Deze nacht zijn ze zonder lijmkwast op stap. De deelnemers aan het Loesje zomer kamp verzamelen dertig dromen in opdracht van de goden van wind, water, vuur en aarde. Twee draken zijn er op uit de dromen af te pakken. De goede fee Vero deelt nieuwe dromen uit zolang de voorraad strekt. Uren speelt het gezelschap ditkennismakingsspel keurig volgens de regels. Maar uit eindelijk wint Joep, de god van de aarde. Hij stuurt, met zijn pilsje in de hand, zijn trollen af op de twee meter lange Rus Vladimir, om hem van zijn dromen te beroven. „Je lijkt onze president wel", zegt Vla dimir tegen Joep na afloop. Loesje is zestien jaar geleden op gericht door zeven Arnhemse studenten die zich niet konden vinden in de negatieve en soms agressieve demonstratiecultuur van die tijd. Zij wilden op een fris se en positieve manier mensen op nieuwe gedachten brengen zonder kant en klare oplossingen aan te dragen. Dat initiatief sloeg zo goed aan dat Loesje inmiddels in Nederland tweeduizend leden telt en ook in het buitenland actief is. Haar website behoort, met twin tigduizend 'inbellers' per maand, tot de best bezochte sites in Neder land. Het is een bedrijf geworden dat zich draaiende houdt met de verkoop van agenda's, scheurka lenders en andere producten. Vier betaalde krachten en een 'flexo- team' van vrijwilligers zijn inzet baar voor activiteiten en work shops. Twee weken in het jaar gunt Loes je zich de luxe om de commerciële activiteiten naast zich neer te leg gen en tijdens een internationaal zomerkamp nieuwe inspiratie op te doen. Dit jaar komen uit drie Oost- en drie West-Europese lan den dertig leden bijeen. „Zo zie je weer wie Loesje is en waar ze voor staat", zegt Vero Crolla (27), La tijns Amerika-deskundige en nu een van de vier betaalde medewer kers van Loesje. Zij noemt het lie ver geen 'jaarvergadering', dat klinkt te formeel. Het is ook niet de Leden van 'Loesje International' spelen een rollenspel tijdens het zomerkamp in Tsjechië. foto Monique Broeshart bedoeling om doelstellingen te formuleren. Het vastleggen van doelen zou spontane initiatieven kunnen belemmeren en het crea tieve denkproces in de weg staan. Loesje stelt liever dingen ter dis cussie dan dat zij oplossingen geeft. Zij zegt bijvoorbeeld niet dat je geen vreemdelingen mag haten, maar vraagt zich af hoe je iemand kunt haten die je niet kent. Als organisatie wil Loesje niet in de verleiding komen de 'ultieme waarheid' te verkondigen die het denkvermogen van haar leden zou kunnen beperken. Loesje moet vrij zijneneen vrijplaats voor dro men blijven. Zo zien leden in Loes je het jonge meisje dat een goede jeugd heeft gekend en nu, worste lend met haar identiteit, droomt van een even zo mooie toekomst. Sokols De romantische Loesje had voor haar zomerkamp geen betere loca tie dan het SOKOL kunnen vin den, al wist zij het zelf niet van te voren. „Het pakt altijd beter .uit dan we verwachten. Loesje heeft gewoon geluk," zegt Vero. Oor spronkelijk rekende de organisa tie op dertigduizend gulden subsi die van de Europese Unie voor een zomerkamp in Zweden. Toen dat werd afgewezen leek het er even op dat het kamp niet door zou gaan en gingen velen op zoek naar een andere vakantiebestemming. Heel toevallig ontmoette de orga nisatie in Nederland de burge meester van Bystré, die Loesje spontaan het Sokol gebouw en de lagere school kosteloos ter be schikking stelde. Zo werd dit zo- De vertaling van de Tsjechische affiche: 'Wat goed of slecht is hangt af van wie 't doet." foto Rob Keeris merkamp al snel het bewijs voor Loesje dat zij nog net als in haar beginperiode onafhankelijk, een voudig en flexibel kan functione ren. „Wij hebben nu al bedacht dat we volgend jaar geen subsidie voor het zomerkamp willen aan vragen", zegt medewerker Maar ten Hermse (3 0)die al dertien j aar actief bij Loesje meedraait. In drie dagen is de sfeer zo goed dat de leden er van overtuigd zijn dat Loesje de ideale maatschappij kan verwezenlijken. „Hier krijgen wij de kans om onze eigen demo cratische wetten in de praktijk om te zetten", zegt Mika uit Finland. Zo wordt de drank met SOKOLS betaald, de zelf bedachte munt eenheid die volgens een aangepas te wisselkoers ervoor zorgt dat de consumpties voor de Westerse le den even duin: zijn als voor de Oost-Europese. „Dat zouden ze met de euro ook moeten doen", merkt iemand op. De workshops worden buiten op het voetbalveld gehouden of in de twee klaslokalen, 'evolutie' en 're volutie'. Ze zijn vrolijk, onge structureerd en toch serieus van aard. „Ik wilde iets over te laat ko men zeggen maar daar is nu geen tij d meer voor", zegt Steff an Wun- derink met gevoel voor zelfspot. De ongeduldige Loesje kan niet stil zitten. Volgend jaar wil zij langs verschillende jongerenorga nisaties in Europa toeren. De EU ziet in Loesje eèn partner die zij kan inschakelen bij nieuwe jonge renprojecten in toekomstige lid staten. Dat vooruitzicht ziet Maarten wel zitten. „Wij hebben weliswaar kritiek op de EU maar wij kunnen met goed fatsoen hun geld aannemen omdat wij het be ter gebruiken dan zijzelf vindt hij. De 19-jarige Annie uit Zweden zou het leuk vinden als er in de toe komst meer gezamenlijke acties komen. Met zijn allen heel Berlijn in een nacht vol plakken, bijvoor beeld. Maar zij hoopt ook dat de uitbreiding niet ten koste zal gaan van het geheimzinnige karakter van de Loesje posters. „Het is zo leuk als men niet weet wie Loesje is. Dat maakt haar zo aantrekke lijk. In Nederland is dat aspect door het succes helaas verloren ge gaan." Monique Broeshart Over de vraag wat het wapen van de twintig ste eeuw is hoefde ik nog geen twintig seconden na te denken: het kernwapen na tuurlijk! Als je het woord atoombom gebruikt, geeft dat nog beter mijn gedach tegang weer. Ook al zijn er nu kruis vlucht'wapens die j e zo nauwkeurig kunt pro grammeren dat ze bij wijze van spreken door het dak raampje naar binnen kun nen (waardoor de moderne oorlogvoering op een com puterspelletje gaat lijken) toch blijkt dat de bijdrage van deze wapens aan een snelle afloop van een con flict teleurstellend is. Dicta tors, zoals Saddam Hussein en Milosevic blijken er niet echt van onder de indruk te geraken. Dat is met een atoombom wel even anders! Er is geen wapen dat zoveel invloed heeft gehad op de vrede en veiligheid in de wereld als het kernwapen. De eerste exemplaren werden in de eerste helft van de jaren veertig in de VS ontwikkeld onder leiding van kernfysi cus J.R. Oppenheimer. Twee atoombommen dwongen Japan in augustus 1945 tot overgave, waarmee er defi nitief een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Enerzijds heeft dit veel slachtoffers voorkomen, maar anderzijds zijn er nog generaties lang kinderen met ernstige afwijkingen geboren uit ouders die bloot ge staan hebben aan radioactieve straling. De verschrikkelijke directe uitwerking, maar ook de afschuwelijke effecten op langere termijn zorgden ervoor dat wereldwijd het kernwa pen een magisch begrip werd. Men kwam niet uit de discus sie of het wel ethisch verantwoord was om een dergelijk wa pen in te zetten. Tegenstanders vonden het zelfs niet verant woord een dergelijk wapen in bezit te hebben. Ondanks deze discussie heeft momenteel maar liefst een twintigtal landen de beschikking over kernwapens. Sinds 'Hirosjima en Na gasaki' is er echter nooit meer daadwerkelijk een atoombom bij een conflict ingezet. Na de Tweede Wereldoorlog bouwden de VS en de Sovjet- Unie kemwapenarsenalen op die elkaar min of meer in evenwicht hielden. Onder de dreiging van het gebruik van kernwapens ontstond zo een lange periode van relatieve vei ligheid. Maar dat is wel terugkijken met de wetenschap van nu. In vele landen bestond grote weerstand tegen het plaat sen van Amerikaanse kernwapens. In het begin van de jaren tachtig wist het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) als mo tor van de acties tegen plaatsing van kruisvluchtwapens in Nederland verscheidene grote protestmanifestaties te orga- Terugblikkend op deze bijna afgesloten eeuw is er een aantal toppers dat speciale aandacht ver dient. Zo zijn er de wijn, de sexbom en de auto van de eeuw. In deze serie wordt elke week één topper beschreven. Deze week: de atoombom. De Dom in het Vredesherdenkingspark van Hiroshima. foto Kimimasa Mayama niseren. De topper was de protestoptocht op 29 okto ber 1983 langs het parle ment in Den Haag, met meer dan een half milj oen deelne mers. Het was de grootste demonstratie die deze eeuw in ons land is gehouden. Ge zien het feit dat er zo veel mensen op de been kwamen moest de Nederlandse be volking toch echt ongerust zijn. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie werden de kernwapens geconcen treerd in Rusland en was er geen sprake meer van een machtsevenwicht met de VS. De euforie dat de we reldvrede nu nabij zou zijn werd echter helaas niet be waarheid. We hebben nog nooit zoveel oorlogen gehad als in de afgelopen tien jaar: Cambodja, de Golfoorlog, Kroatië, Moldavië, Azerbei dzjan, Nagorno Karabach, Bosnië, Ruanda, Somalië, Tsjetsjenië en Kosovo. De stabiliserende werking van de kernwapens is voorbij. Er dreigt nu overigens weer een geheel ander gevaar. Rusland is niet meer in staat om zijn arsenaal aan kern wapens te onderhouden en ze in een veilige conditie te houden. Door het ineenstor ten van de Russische econo mie is hiervoor niet meer voldoende geld beschik baar. Naast het gevaar van slecht onderhouden en slecht beveiligde kerncen trales is nu het kernwapenarsenaal een minstens even groot risico geworden. Dat het om een acuut probleem gaat wordt onderstreept door het feit dat de VS met een omvangrijk fi nancieel hulpprogramma Rusland is bijgesprongen. Maar wat nog veel meer geld gaat kosten is het ontmantelen van verouderde kernwapens die al uit bedrijf zijn genomen. Minstens zo zorgelijk is dat er in Ruslandnonchalant wordt omgesprongen met de veiligheidsmaatregelen voor kernwa pens. Het risico dat een klein kernwapen, ter grootte van een voetbal, in verkeerde handen zou kunnen vallen is dan ook meer dan denkbeeldig. En ten slotte is er ook nog het 'ver spreidingsrisico'. Door de dramatische situatie in Rusland moest er sterk worden bezuinigd op de atoomprogramma's. Vele Russische atoomgeleerden zijn de afgelopen jaren dan ook uitgeweken naar andere landen, zoals India, Libië, Bra zilië, Zuid-Afrika etcetera, waardoor de kennis over de pro ductie van kernwapens sterk is verspreid. De conclusie van dit alles luidt: de stabiliserende rol van kernwapens is inmiddels omgeslagen in een destabiliseren de rol! Dit is geen optimistisch toekomstbeeld voor de vol gende eeuw. Hans Couzy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27