Volgen gestrafte is taak overheid PZC Begeleiding van buitenlandse verplegers laat te wensen over PZC Het EK en de fiscus Star Wars feiten en meningen Controle op ex-zedendelinquenten mag niet ontaarden in heksenjacht Verdachte van moord op Chanel is eerder verminderd toerekeningsvatbaar verklaard Marokko mengt zich in politieke chaos Spaanse enclaves 14 augustus 1949 zaterdag 14 augustus 1999 door Nico Hylkema Justitie wil voormalige zeden delinquenten na het uitzitten van hun straf kunnen volgen. Dat moet wel beperkt blijven tot professionele instellingen: al leen justitie en de reclassering zouden de bevoegdheid moeten krijgen. Buurten worden niet ingelicht over nieuwe bewoners met een achtergrond van zedendelicten. Justitie reageert met die maat regel op het pleidooi om voor malige zedendelinquenten in de gaten te houden. Die oproep is de afgelopen dagen versterkt door de vondst van het lichaam van de 7-jarige Chanel Naomi Eleveld uit Assen. Een 45-jarige man uit Assen heeft bekend het meisje te hebben misbruikt en daarna te hebben vermoord. De man kwam in januari vrij na drie jaar in de cel te hebben ge zeten voor verschillende zeden delicten. Uit buitenlands onderzoek blijkt dat deze groep delinquen ten gevoelig is voor herhaling van him vergrijp. Dat versterkt het idee om zedendelinquenten ook na het uitzitten van hun straf te blijven volgen. Justitie voelt evenwel niets voor het openbaar volgen van ex-ze dendelinquenten. Het ministe rie deed die opvatting onlangs nog uit de doeken na vragen van het D66-Kamerlid Dittrich. Nota Het kabinet hoopt binnenkort een nota te presenteren waarin voor een integrale aanpak van seksuele exploitatie van kinde ren en misbruik van en geweld tegen kinderen wordt gepleit. Justitie wil nu al kwij t dat er een voorziening komt voor het vol gen, het 'monitoren' van zeden delinquenten en TBS'ers na het uitzitten van hun straf. Alleen politie en de reclassering kun nen op basis van die bepaling ex-delinquenten controleren. Volgens justitie is het niet in het belang van de gestrafte, maar ook niet in dat van de maat schappij om zedendelinquenten te stigmatiseren en te isoleren. Dat laatste kan ook negatieve gevolgen hebben voor de veilig heid van de bevolking, meent justitie. De ex-zedenmisdadigers zou den altijd in therapie moeten blijven. Dat meent woordvoer ster S. Timman van ChildRight Worldwide, een organisatie die opkomt voor de belangen van kinderen. Volgens ChildRight moet de overheid de controle taak op zich nemen. „Niet elke burger hoeft te weten dat er een- pedofiel in de buurt woont. Dan krijg je een vorm van hekserij. Wel moeten burgers weten dat de overheid de man in de gaten houdt." Burgers Die mening wordt gedeeld door Transact, een vereniging tegen seksueel geweld. Woordvoerster Marianne Cense is blij met de aandacht voor het volgen, maar- vindt niet dat dit moet uitmon den in een heksenjacht op de al gestraften. Gewone burgers moeten daarom volgens haar niet worden geïnformeerd. Wel meent ze dat de schoolleiding op de hoogte moet worden ge bracht als deze bijvoorbeeld een sportleraar wil aanstellen, die een dubieus verleden heeft. In Groot-Brittannïe en de Ver enigde Staten heeft het publie kelijk volgen geleid tot hysteri sche taferelen. Lokale kranten publiceren over de komst van gestrafte pedofielen en woning bouwverenigingen weigeren daarop woningen aan deze groep ter beschikking te stellen. In Nederland is het al een aantal keren voorgekomen dat buurten in opstand kwamen tegen de huisvesting van zedendelin quenten. In Ochten wisten buurtbewoners de komst van een pedofiel te voorkomen. De buurt wist van zijn terugkeer nadat hij zijn straf had uitgeze ten. Wettelijk Volgens Reclassering Neder land is het volgen van ex-zeden misdadigers geen probleem als uit onderzoek blijkt, dat recidi ve bij deze groep gestraften in derdaad vaker voorkomt. Woordvoerster Mirjam Dirven wil wel een wettelijke regeling. „De reclassering kan anders al leen mensen volgen als die daar zelf mee instemmen. Het moet ook geregeld zijn door de Regi stratiekamer en binnen de wet op de privacy", aldus Dirven. GPD Op de rand van een oude zandbak in Assen waar de vermoorde Chanel vaak speelde, liggen bloemen en knuffels. van onze redactie binnenland De 45-jarige Assenaar die de moord op Chanel Naomi Eleveld heeft bekend, blijkt in 1996 tot vier jaar cel te zijn ver oordeeld wegens verkrachting van een 15-jarig meisje. Ook werd hij destijds ver minderd toerekeningsvatbaar verklaard door deskundigen. Die durfden echter geen concrete uitspraken te doen over de kans op herhaling. De man woonde in het Drentse Nieuw- Amsterdam ten tijde van het vergrijp en was toen al een bekende van de politie. Op 17 mei 1996 ontvoerde hij in Klazienaveen een meisje in zijn auto, hield haar vijf uur lang vast en misbruikte en verkrachtte haar diverse keren. Daarna liet hij het meisje gaan en verdween hij spoorloos. Enkele dagen later werd hij aangehouden bij de Pools-Duitse grens. Hij was op weg naar zijn Poolse vriendin. Tijdens de in december 1996 gehouden zitting, waarop de officier van justitie zes jaar cel eiste, verklaarde de man dat hij op de bewuste avond in zijn auto rondreed 'op zoek naar seks'Na een eerste mislukte poging in Weiteveen, lukte het hem wel in Klazienaveen. Gedragsdeskundigen verklaarden dat de man psychische problemen heeft, bang, afhankelijk en sterk egocentrisch is. Toch wilden ze geen verband leggen tussen de geestelijke stoornis en de ontvoering en verkrachting van het meisje. Psychiater H. Sierink van het Pieter Baan Centrum zei dat de man 'een duidelijke keuzevrij heid' had en dat de psychische afwijking de man niet dwong het meisje te misbrui ken. Strafpleiter C. Korvinus, die relatief veel 'gestoox-de' cliënten bijstaat en gespecia liseerd is in TBS-zalcen, zegt dat aan drie criteria voldaan moet zijn, wil de rechter de TBS-maatregel kunnen opleggen. „Er moet sprake zijn van een stoornis, er moet een verband bestaan tussen de stoornis en het delict en er moet vrees voor herhaling bestaan", aldus Korvinus. Het feit dat in de eerdere strafzaak tegen de man aan twee criteria niet is voldaan (het verband stoornis-delict en de vrees voor herha ling), heeft naar alle waarschijnlijkheid het opleggen van een TBS in de weg ge staan. Van de vier jaar celstraf die hij kreeg, zat de man er drie uit. In januari dit jaar wei'd hij vrijgelaten. ANP In navolging van de Verenigde Staten en Frankrijk wil ook de Nederlandse belastingdienst een einde maken aan de belastingontduiking door buiten landse sportlieden. De fiscus onderhandelt met de voet balfederatie Uefa en de Belgische overheid over directe belastinginning over de inkomsten tijdens het EK-j voetbal dat volgend jaar in Nederland en België wordt gehouden. Hoewel de inhoudingen naar Nederlandse begrippen zeer coulant zullen zijn en nog niet duidelijk is of de maatregelen ook voor andere internationale sportevenementen zullen gelden, verdient deze aanzet waardering. Niet vanwege de belastingopbrengst, want die is relatief bescheiden. Maar vooral vanwege de symbolische waarde van de heffing. De Nederlandse overheid doet regelmatig pogingen om gaatjes in de belastingwetgeving te dichten. Het net om kleine verdieners is al behoorlijk aangetrokken. Maar de minder grijpbare internationale grootverdieners in de sport kunnen tot nu toe vaak de dans ontspringen] Een overheid die van haar burgers enige belastingmo- raal verwacht, mag zo'n scheefgroei niet accepteren 'Daarom is het goed dat de belastingdienst nu een begin maakt met de onderwerping van buitenlandse sportlie den aan de regels van ons fiscaal spel. Exorbitant hoge salarissen, astronomische trans ferbedragen, zeer grote reclamebelangen en een extreme aandacht van de amusementsindustie wekken de indruk dat topsport op dit moment booming business is. Enig onderzoek naar de geldstromen in de sport geeft echter een geheel ander beeld. In de bijlage Reportage van deze krant melden wetenschappers van de Universiteit van Amsterdam vandaag, dat de groei van de economische betekenis van de topsport in Ne derland over zijn hoogtepunt heen is. De sensationele verkoopbedragen die van tijd tot tijd opduiken, zijn niet meer dan een verdeling van kapitaal; ten gunste van de spelers en ten koste van de clubs. De onderzoe kers komen tot de conclusie dat de sector zichzeli schromelijk overschat. Of de professionele sportwereld deze waarschuwing se- rieus zal nemen, moet worden afgewacht. Voorlopig draait de financiële mallemolen nog op volle toeren. Al le aandacht richt zich nu op Jeri-el Hasselbaink, Neder lands duurste voetballer. Wie volgt? Een afkoeling van de financiën van de topsport mei verschuiving van aandacht van extreme salarissen naar herkenbare arbeidsverhoudingen kan geen kwaad. Want als de afstand tussen de straatspelertjes en him idolen al te groot wordt, zal de sportieve voor beeldfunctie van sterspelers en sterrenteams langzaam maar zeker worden uitgehold. Topsport zal dan op Stai Wars gaan lijken. Leuk, maar lang niet voor iedereen. En op weg naar een uiterst onzekere toekomst. door Henkvan den Boom De politieke chaos in de twee Spaanse enclaves Melilla en Ceuta op de Ma rokkaanse noordkust dreigt uit te groeien tot een interna tionaal conflict tussen Span je en Marokko. De Marokkaanse premier Yussufi vindt dat Spanje de steden terug moet geven aan Marokko nu opnieuw blijkt dat Spanje niet in staat is het bestuur in de beide enclaves in goede banen te leiden. Maandag reist de Spaanse premier Aznar naar Rabat voor een bezoek aan de nieu we koning Mohamed VI. De ze reis was al eerder gepland, maar de inhoud van het be zoek zal nu zeker veranderen door de uitspraken van de Marokkaanse premier. De Spanjaarden hebben nijdig gereageerd op de 'bemoeie nissen' van hun zuiderburen. Ze wijzen erop dat de poli tiek van de twee steden valt onder de 'binnenlandse aan gelegenheden' van Spanje. Formeel mogen de Spanjaar den dan gelijk hebben, feite lijk had de Marokkaanse re geringsleider het bij het rechte eind toen hij deze week in een interview op een Spaanse radiozender zei dat de situatie in Ceuta en Melil la onhoudbaar is geworden. Omkoperij, chantage en be dreigingen vieren hoogtij in de politiek. Hoofdrolspeler is Jesus Gily Gil, burgemeester van de Zuid-Spaanse badplaats Marbella en voorzitter van voetbalclub Atletico Madrid. Zijn partij GIL (Onafhanke lijke Liberale Partij) behaal de bij de gemeenteraadsver kiezingen in juni in beide enclaves de meerderheid. In Melilla kwam GIL een zetel te kort voor regeringsmacht. Dat euvel werd echter ver holpen doordat Gil zich wist te verzekeren van de steun van een socialistisch raads lid. In Ceuta gebeurt nu hetzelf de doordat Gil het socialisti sche raadslid Suzanna Mermudez heeft omgekocht. Volgens Suzanna zelf heeft Gil haar1 een huis in Marbella aangeboden, een goede baan voor haar man en een miljoen gulden in contanten. Dat al les in ruil voor haar stem., zo- Jesus Gil y Gil dat GIL ook in Ceuta de ab solute meerderheid krijgt. Het raadslid zelf zit nu er gens ondergedoken. Volgens de socialisten is ze ontvoerd door Gil. De bewijzen dat Gil op alle mogelijke, en vooral onei genlijke manieren de macht probeert te grijpen, stapelen zich op. Er lopen tientallen processen tegen hem die alle maal te maken hebben met omkoperij en verduistering. De Atletico-voorzitter heeft aangekondigd volgend voor jaar ook mee te doen aan de algemene verkiezingen. Vol gens hem wordt er vanuit Madrid een complot tegen hem gesmeed en dat wil hij via de stembus bestrijden. De regeling in Madrid zit ge weldig in haar maag met de aspiraties van Gil. Ceuta en Melilla hebben een zelfstan dige status. De burgemeester functioneert er tevens als een soort gouverneur. Beide ste den zijn doorvoerhavens van drugs en andere smokkel waar. De mensenhandel in il legale vluchtelingen uit Afri ka wordt voor een belangrijk deel vanuit deze steden ge leid. Gil heeft voor de verkiezin gen geroepen dat hij aan al die misstanden een einde zal maken. Marbella echter, waar hij bijna tien jaar bur gemeester is, is momenteel een broeinest van criminali teit. De burgemeester wordt er zelfs van beschuldigd nau we banden met de Italiaanse mafia te onderhouden. GPD doorMonique Broeshart Wanhopig zoeken zieken huizen naar geschikt me disch personeel. Bonussen wor den als lokkertje ingezet. Sinds begin jaren negentig werven ziekenhuizen ook in het buiten land. Maar door de relatief slechtere arbeidsomstandigheden en moeizame immigratieprocedu res is Nederland niet erg in trek. „Kennelijk is de regering niet voldoende doordrongen van de kritieke situatie in de zieken huizen", zegt Anne Holtkamp, directeur van een wervings- en selectiebureau voor medisch personeel. „Minister De Vries, verantwoordelijk voor werkge legenheid, zou eens een kijkje in een ziekenhuis moeten nemen. Holtkamps bedrijf heeft vesti gingen in Nederland en Zwit serland. In Zwitserland is de overheid al langer bekend met personeelstekort in ziekenhui zen. Daar staat de grens sinds 1951 open voor buitenlanders. „In dit opzicht is Zwitserland beter georganiseerd dan Neder land. Laatst is een verpleger uit Mauritius in een Zwitsers zie kenhuis aangenomen. Dat hoef ik in Nederland niet te probe ren. Hier kijken ze alleen naar nationaliteit en niet naar diplo ma's." Mensen van buiten de Europese Unie die als verpleger in Neder land willen werken, moeten tenminste een half jaar wachten op een werkvergunning. Alleen voor enkele gespecialiseerde beroepen, zoals operatiekame- r(OK)-assistent, maakt de Ne derlandse immigratiedienst een uitzondering. Holtkamp bemiddelt namens gediplomeerd personeel uit ver schillende landen. Van elke vijf kandidaten die zich bij haar bu reau melden, gaan er vier naar andere landen dan Nederland. Er gaan zelfs meer Nederlan ders via haar bureau naar het buitenland dan er buitenlan ders naar ons land komen. Het relatief lage salaris in ons land speelt in die keuze een rolweet Holtkamp. „In Zwitserland en Ierland verdient een verpleeg kundige twee keer zoveel Don de Biuin, werkzaam bij de afdeling personeelszaken van het Medisch Centrum Haaglan den (MCH), kent het probleem. „Het is een klein wereldje. Als iemand zegt dat er elders hon derd dollar meer te verdienen is, vertrekken ze daarheen." De operatiekamer van het Rotterdamse Academische Ziekenhuis Dijkzigt. Bij het toelaten van ver pleegkundigen van buiten de EU maakt de immigratiedienst alleen een uitzondering voor gespeciali seerde beroepen, zoals operatiekamer(OK)-assistent. Raymond Rutting/ANP Terwijl ziekenhuizen kosten noch moeite sparen om perso neel uit Finland, Engeland, Ier land en Italië aan te trekken, vertrekken de eerder aangeko men buitenlandse werknemers vroegtijdig. Van de zeven bui tenlandse OK-assistenten die vorig jaar bij het MCH begon nen, is er nog een aan het werk. Van de zestien verpleegkundi gen zijn al tien vertrokken. Ook bij het Nederlandse perso neel is het verloop uitzonderlijk groot. Bijna een kwart van het totale personeel vertrekt. Het ziekenhuis kampt met een voortdurend tekort aan ver pleegkundigen van ruim tien procent. Sluiten Daarom overweegt MCH in sep tember een van de zeven OK's te sluiten totdat de vacatures ver vuld zijn. Al geruime tijd blijven om dezelfde reden gemiddeld vijftig bedden onbenut. Aangezien ziekenhuizen steeds meer moeite hebben om verple gers van binnen de Europese Unie aan te trekken, wil De Bruin dat de immigratiedienst voor verplegers van buiten de EU dezelfde uitzondering maakt als voor OK-assistenten. Het MCH pleitte daarvoor drie maanden geleden in een brief aan de regering, maar kreeg geen antwoord. Voor OK-assis tenten begint het MCH komen de dagen een nieuwe wervings ronde in Zuid Afrika, Suriname en op de Antillen. Het zieken huis zou dit ook voor verpleeg kundigen willen doen. Buitenlandse werknemers ko men vaak naar Nederland om iets van de wereld te zien en gaan om diezelfde reden ook weer weg. Velen hebben ook moeite met de taal en andere aanpassingsproblemen. Na een maand taalles en vier dagen sta ge moeten zij meteen aan de slag. „Ik was in mijn eers te week al overspannen omdat ik zes pa tiënten onder mijn hoede kreeg waar ik helemaal niet mee kon praten", zegt de Ierse Tina Cole man (31). „Een patiënt zei dat hij moest plassen maar dat woord hadden wij niet geleerd en ik begreep er niets van", zegt ze lachend. Maar op het moment zelf raakte ze overstuur. „Het gaat om mensenlevens", riep ze verontwaardigd tijdens de kof fiepauze. Coleman heeft behalve in Ier land ook jaren in Engeland, de VS en in Saoedi-Ax-abië ge werkt. Terwijl daar het taalpro bleem niet speelde kreeg zij in Vliegtuigramp In het Andesgebergte is een vliegtuig neergestort, waarbij alle 32 inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toe stel crashte in de buurt van Bojaca in Colombia, waar de toppen van de Andes altijd in mist zijn gehuld. Het veron gelukte vliegtuig was van de Colombiaanse luchtvaart maatschappij Saeta, dat op weg was van Bogota naar Ibaque. Syrië Een staatsgreep in Syrië heeft een eind gemaakt aan het be wind van president en ex-mili tair Hoesni Zaim, die samen met minister-president Moh- sen Barazi is geëxecuteerd. Kolonel Sami Hinnawi is de nieuwe machthebber. Hï maakte voor radio Damascus bekend dat het Syrische leger had besloten het land te be vrijden van 'deze tiran'. De ko lonel liet verder weten dat het. leger tijdelijk de macht zou; overnemen om die later over te dragen aan 'oprechte en loyale leiders'. Zeilwedstrijd Veertig motor- en zeiljachten uit Nederland, België en Enge land hebben gisteren de strijd aangebonden op de vaarweg van Gent naar Teraeuzen. De wedstrijd was op touw gezet door de Royal Belgium Sailing Club uit Gent, De Jachthaven van Terneuzen en de WV in Temeuzen. de eerste maanden minder ver antwoordelijkheid te dragen en werkte zij onder intensieve be geleiding van een ervaren colle ga. Dat had zij in Nederland ook verwacht, maar door de krappe bezetting moest zij meteen vol op meedraaien. Onzeker Volgens de Finse verpleegster Paivi Juutilainen (26) verschilt de Nederlandse manier van weiken niet zo veel van die in haar land. „Maar hier kan ik niet meteen zelfstandig werken omdat ik de medische dossiers niet kan lezen. De opmerkingen van artsen en collega's ontgaan me ook wel eens. Ik ben steeds bang fouten te maken en voel mij erg onzeker." Uiteindelijk kon zij niet op haar oorspronke lijk niveau werken en nam zij na zeven maanden teleurgesteld, ontslag. Om de buitenlandse werkne mers beter te ondersteunen overweegt het MCH een 'buddy achtig type' aan te stellen. „Een goed voorstel", vindt Juutilai nen. „Maar zolang de collega's onder hoge werkdruk staan blijft het moeilijk omdat ze niet voldoende tijd hebben om de nieuwe collega goed in te wer ken." GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar/372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Poslrek.nr3754316 t.n.v, PZC ab.rek, Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm; minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2