Julio Cruz stelt Feyenoord gerust David meldt zich aan kop Jol legt duel stil na spreekkoren publiek j Argentijnse spits scoort driemaal tegen FC Den Bosch: 0-4 Wens John Karelse gaat in vervulling Meeste schakers kennen geen bijgeloof Kinderwens nekt wielrenner Henn Volleybalsters zijn bijna gelijkwaardig aan China Meer breuken voor Jalabert van onze sportredactie DEN BOSCH - Scheidsrechter Dick Jol had gisteravond een primeur in Den Bosch. Hij was de eerste scheidsrechter die dit seizoen een eredivisiewed strijd acht minuten stillegde vanwege grove beledigingen aan zijn adres door het publiek. De aanhang van Den Bosch maakte Jol in de eerste helft al uit voor rotte vis. De Braban ders konden de snelle achter stand tegen Feyenoord niet verkroppen en vierden him frus-traties bot op de Haagse arbiter. Toen Jol meteen na rust Feyenoord ook nog een straf schop toekende en volgens de aanhang van de thuisclub FC Den Bosch er één onthield, was het hek van de dam. Jol werd uitgemaakt voor 'hoe renjong' en 'kanker-Jol'. Ook zong men luid en duidelijk 'Jol weet de uitslag al', verwijzend naar de gokaffaire die hem een paar seizoenen terug enkele maanden van de velden hield. De Haagse arbiter Jol gaf het publiek via de speaker eerst een waarschuwing, maar toen het daarna niet ophield rukte hij in en bleef hij acht minuten in de kleedkamer. Feyenoord- trainer Leo Beenhakker gaf Jol na afloop het grootste gelijk van de wereld. „Er zijn grenzen en die werden vanavond over schreden", zei Beenhakker „Wat je hier hoort wordt nog niet in Artis geroepen. We heb ben jarenlang acties verzon nen, miljoenen uitgegeven om het geweld van supporters in te dammen, maar we zijn nog steeds niet van de problemen af." Ook Den Bosch-trainer Martin Koopman veroordeelde de spreekkoren van zijn eigen aanhang. „Dit valt niet goed te praten." GPD door Marcel van der Kraan DEN BOSCH - Over de zin en fysieke gesteldheid van Julio Ricardo Cruz hoeft Feyenoord zich geen zorgen te maken. De Argentijn nam gisteren in de openingswedstrijd tegen FC Den Bosch (0-4) drie van de vier treffers voor zijn rekening. De j spits staat vanaf dag één in de KPN Telecomp'etitie op scherp. Bijna tweeënhalve maand ver- I bleef hij in Zuid-Amerika en I vroeg Feyenoord zich af hoe het I met zijn dure spits was gesteld. Zwaar geblesseerd, Copa Ame- 1 rica gemist, vader geworden en op vakantie geweest. In wat voor vorm zou Julio Cruz in he melsnaam terugkeren? Op de eerste training wist Leo Been hakker al genoeg. Hij zag een af getrainde aanvaller met een gulle lach die het heerlijk vond om terug te zijn in Nederland. Bij PS V trokken ze zich de haren uit hun hoofd als Romario op de stranden van Rio nog aan het feesten was of als Ronaldo wat langer vakantie vierde. In de Kuip heeft men weinig reden tot klagen met z'n Zuid-Ameri kaanse werknemer. Julio Ricar do Cruz heeft weinig vedetten eigingen en loopt keurig in het gareel. De ontmoeting tussen de kam pioenen van het voorbije voet- loaljaar was amper twintig mi nuten oud toen de Argentijnse international zijn én Feye- noords eerste doelpunt produ ceerde. Een afgemeten voorzet van nieuwkomer Jan de Visser bracht Cruz hoog in het straf schopgebied in stelling. De Bra bantse goalie Maikel Aerts was kansloos bij zijn kopbal. Het was ook meteen het einde van de aspiraties bij de thuis club om tegen de landskampi oenmet een stuntje te beginnen. Feyenoord had een surplus aan kwaliteit en buitte dat een uur lang voortreffelijk uit. Met een hoofdrol voor Julio Cruz dus, die Jon Dahl Tomasson in de eerste helft de tweede Rotter damse goal zag scoren (voorzet Bert Konterman) en na rust zelf nummer drie en vier op zijn naam bracht. Daarmee haalde hij al twintig procent van zijn totaal van vorig seizoen (15 tref fers) binnen. Strafschop Bij afwezigheid van Jean-Paul van Gastel mocht Cruz meteen na de hervatting een strafschop nemen, nadat Roel Liefden Pe ter van Vossen had gevloerd (0-3) en bij een nieuwe voorzet van Jan de Visser was hij op nieuw doelman Aerts te slim af in de lucht (0-4). Feyenoord had zijn internatio nals Kees van Wonderen en Jean-Paul van Gastel niet nodig om de nieuwkomer in de eredi visie te verslaan. Het duo zat Spelersbus van Feyenoord belaagd DEN BOSCH - De spelersbus van Feyenoord is gisteren bij vertrek uit Den Bosch met stoeptegels bekogeld door sup porters van de thuisclub. Daar bij sneuvelde een ruit. Niemand van de spelers raakte gewond. GPD FC Den Bosch-verdediger Roberto Verhagen (witte broek) kan niet verhinderen dat Jon-Dahl Tomasson het tweede doelpunt van Feye noord maakt. foto Cor Mulder/ANP broederlijk naast elkaar op de reservebank en kwam pas in de slotfase in aanmerking voor een invalbeurt. Op de bank was voor spelers als Henk Vos, Bernard Schuiteman, Patricio Graff, Ferry de Haan en de Belg Tho mas Buffel geen plaats. Het vijf tal bleef achter in Rotterdam. Feyenoord propageerde in Bra bant aanvallend voetbal en kreeg van Den Bosch alle gele genheid om zich uit te leven. Met Bonaventure Kalou en Pe ter van Vossen als kwelgeesten op de vleugels kwam de thuis club niet aan voetballen. Binnen 25 minuten hadden de 'backs' Menno Willems en Roël Liefden allebei een gele kaart achter hun naam staan en stond de defensie van Den Bosch met de rug tegen de muur. Dat het halverwege pas 0-2 was, mocht een mirakel worden genoemd. Tomasson had twee of drie keer raak kunnen schieten en Kalou teisterde met een schot van twintig meter afstand de lat. In het vervolg van het tweede be drijf hadden Cruz en Kalou de score verder moeten opvoeren maar na de door Dick Jol in gelaste onderbreking was de scherpte er bij de Rotterdam mers een beetje af. FC Den Bosch - Feyenoord 0-4 (0-2 21. Cruz 0-1, 34. Tomasson 0-2, 46. Cruz 0-3 (strafschop), 56. Cruz 0-4. Scheidsrechter: Jol.Gele kaart: Aerts, Liefden en Willems (FC Den Bosch). Aantal toeschouwers: 4500. FC Den Bosch: Aerts; Liefden, Une- ken, Van der Hoorn en Willems; Ver hagen (85. Strikker), Michels, Scholten en Ribeiro (58. Van Hobbe len); Van der Laan en Bociek. Feyenoord: Dudek; Van Gobbel (59, Van Wonderen), Konterman, Paau- we en Rzasa; Bosvelt (86. Tininho), Tom.asson (59. Van Gastel) en De Visser; Kalou, Cruz en Van Vossen. GPD Krajicek verliest van Sampras CINCINNATI - Richard Krajicek is vrijdag in de kwartfinales van het Super 9-toernooi van Cincinnati gestruikeld over Pe te Sampras. De Muidenberger ging in twee sets tenonder te gen de Amerikaanse nummer één van de wereldranglijst, 6-4 6-2. Krajicek had goede hoop Sampras te kunnen verslaan. Zeker gezien de statistieken, van de acht onderlinge partijen won hij er zes. Maar vrijdag kwam hij er niet aan te pas. ANP Oogdruppels Davids toegestaan TURIJN/ROME - Het Italiaans Olympisch Comité (Coni) heeft geen problemen met de oogdruppels die Edgar Davids gebruikt tegen een lichte vorm van staar. Volgens de doping- expert van het comité zit in het medicijn dat de Juventus- middenvelder gebruikt weliswaar een verboden bestanddeel, maar in het geval van Davids werkt dit slechts plaatselij k. Het gebruik ervan is daarom toegestaan, concludeerde Coni na onderzoek. AFP Hakkinen snelste in vrije training BOEDAPEST - Wereldkampioen in de Formule 1 Mika Hak kinen heeft vrijdag tijdens de vrije training voor de Grote Prijs van Hongarije de snelste tijd gereden. De Fin kwam in zijn McLaren-Mercedes tot een tij d van 1 minuut en 2 013 3 se conden op het 3,972 kilometer lange circuit. De Noord-Ier Ed die Irvine, leider in het wk-tussenklassement, werd tweede in een Ferrari: 1.20,450. DPA Voetballer Lokeren overleden LOKEREN - Brima Kanu, speler van de Belgische eersteklas ser Lokeren, is in de nacht van donderdag op vrijdag plotse ling overleden. De 21-jarige voetballer uit Sierra Leone on derging donderdag een knie-operatie. Volgens de behan delende artsen traden geen complicaties op. ANP Enzo Scifo op intensive care DEURNE - Enzo Scifo is vrijdag opgenomen op de afdeling intensive care van een ziekenhuis in Deurne. De Belgisch in ternational (33) heeft een ingeklapte long. Zijn toestand is stabiel. Scifo werd woensdag geopereerd aan zijn rechter schouder. Hij liep de blessure op in de competitiewedstrijd van zijn club Anderlecht, zondag tegen Moeskroen. Vrijdag traden complicaties op. In het ziekenhuis moest Scifo zuur stof worden toegediend wegens longoedeem. Belga De Graafschap schorst Silooy DOETENCHEM - Sonny Silooy mist de openingswedstrijd van De Graafschap zaterdag tegen Roda JC. De formatie uit Doetinchem heeft de verdediger voor één duel geschorst we gens zijn kritiek op trainer Frans Thijssen en de club in een landelijke ochtendkrant. Silooy voegt zich volgende week weer bij de selectie. Thijssen heeft vooralsnog geen plaats in de basis voor de oud-ajacied gereserveerd. ANP Bernard Barmasai ontkent 'deal' BERLIJN - De Keniaan Bernard Barmasai heeft vrijdag in Berlijn ontkend een 'deal' te hebben gemaakt met zijn landge noot Christopher Koskei. Na afloop van de Golden League wedstrijd in Zürichzou de winnaar van de 3000 meter steeple chase hebben toegegeven dat hij het op een akkoordje had ge gooid met de nummer twee. Door de zege houdt Barmasai uit zicht op de jackpot. De internationale atletiekunie IAAF heeft een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken. De at leet ontkent dat hij de deal heeft toegegeven. DPA NAC-doelman naar Newcastle door Koen de Vries NEWCASTLE - John Karelse had zich er al mee verzoend. Hoewel de doelman van NAC eind vorig seizoen had aangege ven dat hij wegwilde, was hij en kele weken geleden aan zijn dertiende seizoen bij de Bredase club begonnen. Donderdag morgen belde de manager van Newcastle United echter met het verzoek om naar Engeland af te reizen en nauwelijks 24 uur later zette de sluitpost zijn handtekening onder een vierja rig contract bij de club van Ruud Gullit. „Mijn grootste wens is in vervulling gegaan." Eind vorig seizoen vond Karel se, die nog een contract had tot 2006, het welletjes bij NAC. De honkvaste keeper uit Wemel- dinge begon zich te ergeren aan het technisch beleid van de club Bovendien zag hij een terug gang naar de eerstedivisie abso luut niet zitten. „Ik had me net weer een beetje opgepept voor het nieuwe seizoen", liet de dol gelukkige doelman vrijdag van uit Newcastle weten. „Ik wilde dit jaar kampioen worden met NAC. En toen belden ze uit En geland." Het contact met de ploeg uit de Premiership dateert van eind juli. Na wat vluchtige gesprek ken liet Newcastle echter niets meer van zich horen. Hetzelfde scenario met clubs als Lierse SK, Aberdeen en PAOK Saloni- Gullit in staat van beschuldiging NEWCASTLE - De Engelse voetbalbond (FA) heeft Ruud Gullit in staat van beschuldi ging gesteld. De trainer van Newcastle Uni ted beklaagde zich zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Aston Villa (0-1) in woord en gebaar over de arbitrage. Hangende het onderzoek heeft de Nederlander veertien dagen de tijd om te reageren. Scheidsrechter Uriah Rennie stuurde in Newcastle aanvoer der en aanvaller Alan Shearer van het veld. Het was de eerste rode kaart uit de carrière van de Engelse international. Gullit moest na afloop door om standers worden tegengehou den, hij wilde Rennie om com mentaar vragen. RTR ki tekende zich af. Het liep an ders. ,,'s Middags stond ik daar al op het trainingsveld. Ruud Gullit heeft even naar me gekeken en toen was het goed. 's Avonds was de medische keuring en vrijdag hebben we onderhandeld over het contract. Net voor twaalf uur heb ik mijn handtekening gezet." Volgens Karelse, die voor vier jaar tekende, was Newcastle United op zoek naar een ander soort doelman dan waarover de club nu beschikt. „Ze hebben hier drie keepers van hetzelfde type. Ze zijn, klein, atletisch en snel. Gullit wilde een betrouw bare, grote doelman met erva ring en uitstraling. Daarom zijn ze bij mij terecht gekomen." Met de transfer van Karelse is een bedrag van vier miljoen gulden gemoeid. Hotel De komende weken zal John Karelse in een hotel in Newcast le verblijven. Zijn vrouw zal in Breda de zaken afwikkelen, de keeper gaat op zoek naar een ge- schikte woning. Karelse: „Veel problemen zal dat niet opleve ren denk ik. Half september ver huist Philippe Albert. Het huis waarin hij woont lijkt me wel aardig." Dinsdag keepte John Karelse met NAC op het veld van hoofd klasser Kloetinge. John Kole, een speler van Kloetinge, ver loor tijdens die wedstrijd door een hartstilstand bijna het le ven. Zondag staat hij waar schijnlijk tussen de palen in de wedstrijd tegen Southampton. „Ik kan het nog even niet gelo ven. Vroeger droomde ik ervan om in Engeland te keepen. Op m'n 29e had ik het uit mijn hoofd gezet, maar binnen één dag is het geregeld. Heel bizar." Bij NAC wordt de plaats van Karelse ingenomen door Wilco de Vogt. Hij debuteert maandag in de uitwedstrijd tegen FC ZwoHe. doorTim Senden VLISSINGEN - Het topduel tussen de Georgiër Bagaturov en Michaël Gurevich eindigde onbeslist. De twee grootmees ters blijven aan kop staan in het Politieagenten verwijderen man uit zaal VLISSINGEN - Twee po litieagenten hebben gis teravond een man uit de speelzaal van het HZ- toernooi verwijderd. De man was eerder dooi de wedstrijdleiding ge sommeerd de speelzaal te verlaten omdat hij een fo to maakte met gebruik van een flitser. Aanvanke lijk weigerde hij het Atrium te verlaten, maar een kwartier later bege leidden twee agenten hem naar buiten. Op een schaaktoernooi is tot vijf minuten na het be gin van de partij toege staan om foto's te maken met flits. De man, wiens indentiteit onbekend is, flitste echter in een cruci ale fase, drie uur na aan vang. HZ-schaaktoernooi in Vlissin- gen, maar kregen gezelschap van Alberto David die van Mi chael de Jong won. John van der Wiel kwam met zwart remise overeen met Mi- chalevski. Ook de Oekraïense grootmeester Baklan deelde het punt met Chuchelov. Rafaël Va- ganian won makkelijk van de Duitser Gather. Savchenko en Golod wonnen eveneens van respectievelijk Tiggelman en Rosmuller. Het 'Zeeuws klassement' kent drie leiders. Eelco Haak en We- meldinger Jansen speelden te gen elkaar remise, waardoor zij nu 3,5 punt hebben, 1,5 punt achterstand op de koplopers. Ook Michel Montenegro kwam na zege op Weiten op 3, 5 punt. Middelburger Tiggelman, Je roen Hekhuis en Hans Groffen verloren. Gisteren stonden drie Zeeuwse prestigewedstrijden op het programma. Peter van der Borgt uit Kruiningen moest het met wit opnemen tegen Mid delburger Johan de Wolf. Van der Borgt hield zijn tegenstrever op remise. Een goed resultaat, want hij heeft bijna driehon derd ratingpunten minder dan De Wolf. ,,Ik kan nog blij zijn met remise", gaf De Wolf toe. ,Ik stond helemaal niet goed." Enkele borden verderop schaakte Willem-Jan Panne- koek tegen de Bengalees Sikder. Sikder won. Voor veel bijgelovige schakers luidt het devies: zolang je wint, moet je dezelfde pen gebruiken. foto Dirk-Jan Gjeltema Op de vraag of hij voorbeelden kent van bijgelovige schakers, blijft John van der Wiel even stil. De Nederlandse schaak grootmeester, deelnemer aan het HZ- schaaktoernooi, twijfelt. „Het wordt al snel een niet zo fris verhaal", verontschuldigt hij. Wekenlang je haar niet wassen of een week lang hetzelfde hemd dragen, klinkt in derdaad niet hygiënisch. Schakers over vrijdag de dertiende en bijgeloof. doorTim Senden De meest bijgelovige schaker is zonder twijfel Anatoli Karpov. Op belangrijke toernooien wil de Russische wereldkampi oen nog wel eens - zolang hij goed speelt - hetzelfde hemd aanhouden. Zijn haar was sen, doet hij ook zelden. Karpov gelooft na melijk dat dat zijn denkvermogen aantast. Dan loopt hij nog liever met een vette, kleffe haardos rond. Volgens de Luxemburgse grootmeester Al berto David is Karpov een uitzondering in de schaakwereld. „Schakers zijn minder bijgelovig dan de gemiddelde mens", meent hij. „Ik zeg niet dat schakers niet bijgelovig zijn. Maar de anderen zijn veel bijgeloviger, dat is echt ongelooflijk." Zeifis David abso luut niet bijgelovig. Bij de andere denkspor- ters valt het volgens hem ook wel mee. „Het is meer dat ze niks willen aanpassen zolang het goed gaat", stelt hij. „Als je goed schaakt, weet je niet precies waardoor dat komt. Dus kan beter niks veranderen." Vrij dag de dertiende vreest hij niet.,En Kaspa rov die heeft iets met het cijfer 13Zo is hij de dertiende wereldkampioen van de wereld. Hij zou het niet erg vinden om op vrijdag de dertiende te spelen", weet hij. Zelfde overhemd Een enkele schaker, zoals Karpov, houdt zelfs het gehele toernooi hetzelfde over hemd aan. En de vermaarde Russische grootmeester Botwinnik liep voor een wed strijd altijd dezelfde route. „Hij moest niks dan niks vreemds op zijn weg tegenkomen, anders raakte hij een beetje uit zijn doen", weet John van der Wiel. De Nederlander is zelf ook een beetje bijgelovig. Hij noteert zijn zetten met een pen die 'goed scoort'. Speelt Van der Wiel enkele mindere partijen dan is de kans groot dat hij een nieuwe pen aanschaft. „Maar het is ook niet zo dat ik in paniek raak als mijn vertrouwde pen kwijt is", benadrukt hij. De meeste Zeeuwen zijn blijkbaar te nuch ter om bijgelovig te zijn. „Is het vandaag vrijdag de dertiende? Daar heb ik nog geen seconde over nagedacht"zegt Cees de Wolf. „Zolang je wint met dezelfde pen noteren? Nee, dat doe ik ook niet. Ik moet gewoon een pen hebben die goed schrijft.Hij meent dat schakers er te rationeel voor zijn. „Soms zie ik wel eens voetballers die een kruisje slaan of een gebed maken. Dat vind ik absurd." Hij heeft ook wel een verklaring waarom vooral de professionele schakers bijgelovig zijn. „Voor mij is het schaken ook niet zo be langrijk. Of ik nu verlies of win, ik heb toch mijn inkomen", vertelt hij. „En bij die pro fessionele schakers ligt dat toch anders." Hagenees Johan Escher, oom van de beken de schilder/tekenaar, denkt dat schakers wel bijgelovig zijn. Maar hijzelf is dat zeker niet. „Vrijdag de dertiende doet me niks. Ach, het gaat zo slecht op dit toernooi. Van daag zal ik ook wel weer verliezen", ver zucht hij. En warempel, Escher gaat kans loos onderuit tegen stadgenoot Janse. van onze sportredactie MACAU - De volleybalsters hebben in Macau in een duel om de World Grand Prix met 3-1 van China verloren: 29-31 25-23 25-15 25-23. De Nederlandse vrouwen waren behalve de vier de set gelijkwaardig aan hun te genstanders, die tot de wereld top behoren. „We zaten tot het laatste punt vol in de wedstrijd, met kansen op de overwinning. Dat is sinds Barcelona 1992 niet meer voor gekomen", zei assistent-coach Arjen Boonstoppel. Nederland boekte dat jaar op de Olympische Spelen de laatste zege op China. „Daarna hebben we nooit meer kansen op een ze ge gehad", vond Boonstoppel. Ook niet in de twee oefenduels die de volleybalsters afgelopen weken in Australië tegen China afwerkten, en verloren met 3-0 en 3-1. Oranje was in Macau qua techniek gelijkwaardig, maar het tempo en de kracht van Chi na gaven in de beslissende fase de doorslag. Nederland speelt zaterdag te gen Brazilië en zondag tegen Italië. Volgende week volgen wedstrijden tegen Rusland, China en Japan. ANP van onze sportredactie FRANKFURT - De Duitse wie lerbond (BDR) heeft een onder zoek ingesteld naar mogelijk gebruik van dope door Christi an Henn. Bij de renner van Tele kom is in mei tijdens de Ronde van Beieren een te hoog testos terongehalte geconstateerd. Henn liet weten een natuurlijk extract te hebben geslikt, omdat hij en zijn echtgenote een twee de kind wilden. Daarin was het echtpaar Henn in elk geval suc cesvol. „Dat dergelijke privé- dingen nu plotseling in de open baarheid komen, is niet leuk voor mij en mijn familie." Vruchteloos Herrns Italiaanse schoonvader zou het middel hebben aanbe volen. In 1997 werd het eerste kind geboren. „Na zes jaar vruchteloos proberen", aldus Henn. „Ik heb nooit eraan ge dacht dat het op de lijst van ver- Zeges Guesdon en Pregnolato SAINT VULBAS - Frederic Guesdon heeft vrijdag de derde etappe in de Ronde van de Ain gewonnen. In de Ronde van Frankrijk voor vrouwen was de Italiaanse Gabriella Pregnolato de snelste in de zesde etappe. In de Ronde van de Ain nam de Fransman Christophe Oriol de leiding in het algemeen klasse ment over van de Litouwer Ar- turas Kasputis. Zijn landgenote Diana Ziliute bleef leidster in de Tour. AFP boden middelen zou kunnen voorkomen." In afwachting van de resultaten van het onderzoek neemt Henn niet deel aan wedstrijden. De 35-jarige routinier eindigde in 1988 als derde bij de Olympi sche Spelen in Seoul. Het jaar daarop werd hij prof. Hij nam vanaf 1992 vijf keer deel aan de Tour en was een van de belang rijkste helpers tijdens de zeges van zijn ploeggenoten Bjarne Riis en Jan Ullrich. Dit jaar startte hij niet in de Ronde van Frankrijk. Hij wil volgend jaar zijn loopbaan beëindigen. SID MAZAMET - Laurent Jalabert heeft door zijn val in de eerste rit van de etappewedstrijd Castil- la-Leon ook twee gebroken rib ben en een schedelbreuk op gelopen. Dit blijkt uit de rönt genfoto's die de Franse renner thuis in Mazamet heeft laten maken. Eerder was bij Jalabert een ge broken sleutelbeen geconsta teerd. Volgens moeder Jalabert heeft haar zoon nog niet op de fiets gezeten. „Hij heeft wat ge daan op de hometrainer, maar werd daar duizelig van." De nummer één van de UCI- ranglijst meldt zich dinsdag in Madrid voor een uitgebreid me disch onderzoek. Daarna beslist Laurent Jalabert of hij op 4 sep tember start in de Ronde van Spanje. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17