Prisma focust op supermarkten Bas Verhagen wil de zieke wereld helpen genezen PZC Nieuw tankstation Gebr. Op 't Hof Monnikenwerk van Henk Borst nog één dag te zien Eerste telefoonlijn Nederland-Engeland zeeland 12 Bevoorrading van buurtwinkels en rijdende winkels stopt vanuit Kapelle in detail ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur SUPER SUMMER SALE VLISSINGEN Nisse trakteert op muziekfestijn zaterdag 14 augustus 1999 door Claudia Sondervan NIJKERK - Prisma Food Re tail te Kapelle, leverancier van supermarkten en houder van de supermarktformules Golff, Attent, Meermarkt en Zomer- markt/Rekra, heeft zijn activi teiten voor rijdende winkels en kleine buurtwinkels afgesto ten. Het groothandelscentrum in Kapelle richt zich nu geheel op de levering aan en ondersteu ning van de supermarktformu les. De hoofdorganisatie van Prisma in Nijkerk heeft de be voorrading van rijdende win kels en buiutwinkels alsmede het distributiecentrum in het Brabantse Someren overge dragen aan de Zuivel Handels Maatschappij Holding (ZHM) De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. te Oosterwolde. De overgang betreft driehonderd onderne mers, waarvan veertien in Zee land. Zij krijgen hun voorra den voortaan niet meer uit Kapelle, maar uit Someren ge leverd. In ruil gaat de bevoor rading van zeven supermark ten van ZHM over naar de Prisma-vestiging in Kapelle. Per saldo levert de ruil Prisma Kapelle een omzetgroei op, vertelt woordvoerder Wilger van de Beek. De wijziging heeft voor de vestiging Kapelle in eerste instantie geen personele gevolgen, stelt Van de Beek. De zeven collega's van distributie centrum Someren gaan niet mee naar ZHM. Voor enkelen wordt nog een andere werk kring gezocht. ZHM is een groothandelsorga nisatie die zich specialiseert in de kleinschalige levensmidde lendetailhandel. De organisa tie is op dat gebied marktleider in Nederland. De organisatie levert onder meer voor de for mules Springer Partners, SRV, Melk Meer en Pro- markt. ZHM telt na de overna me zevenhonderd zelfstandige kleine ondernemingen, die sa men een consumentenomzet halen van circa 450 miljoen gulden per jaar. Prisma Food Tonny Benner en Yvonne Al berts zijn de tweede Zeeuwse vestiging begonnen van kapsa lon Hairmaxx. In de Langevie- le in Middelburg openden zij de salon met een huiselijke inrich ting en dienstbetoon. In Goes opende Wendy Helmonds eer der een Hairmaxx-salon. De franchiseformule legt sterk de nadruk op scholing van de be trokken kappers en brengt tweemaal per jaar een eigen lijn in haarmodellen uit. Ook krijgen klanten twee weken garantie op het geknipte mo del, kleuring en permanent. Harry Fontaine is in Hein- kenszand begonnen met zijn bedrijf H S Exclusive Van Rentals. Hij verhuurt zijn Amerikaanse Chevrolet Van Retail heeft met de formules Golff, Meermarkt, Attent en Zomermarkt/Rekra landelijk vierhonderd zelfstandige win keliers als afnemers. Daar naast heeft de organisatie 34 eigen winkels onder de naam Boni in het midden, oosten en noorden van het land. In totaal halen de winkels een consu mentenomzet van ruim 1,7 mil- jard gulden. Prisma heeft een marktaandeel in Nederland van 3,9 procent. Dat aandeel hoopt Prisma sterk uit te brei den, middels de samenwerking die recent werd opgezet met concurrerende supermarktre- tailers die in hetzelfde markt segment opereren, zoals Schui- tema (Cl 000) en Sperwer (Codes). Samen is een nieuwe inkoopgroep opgezet die 21 procent van de Nederlande markt vertegenwoordigd. „We werken nu aan de afstem ming van'de assortimenten. De producten worden gezamen- lij k ingekocht en er wordt over legd over zaken als automati sering. Maar wat elk bedrijf met kosten, prijsstelling en dergelijke doet, is ieders eigen zaak. Dus de concurrentie blijft. Dat is een gezonde situa tie," verklaart Van de Beek. voor zakelijke gezelschappen en Country Western-style trouwpartijen, waarbij hij zelf als chauffeur optreedt. De luxe ingerichte Van kan zes passa giers vervoeren en beschikt over televisie, video, magne tron, koelkast en sfeerverlich ting. Binnen vijf jaar wil Fon taine het bedrijf uitbreiden met opvallende auto's zoals een Amerikaanse open Jeep en de met autorijbewijs te berijden driewielige motor, de Trike. Ondertussen zoekt hij samen werking met andere verhuur ders om eikaars aanbod te kun nen aanvullen. Fontaine werkt vanuit de Eendvogelstraat in Heinkenszand en is op Internet te bereiken op www.geocities. cm/broadway/wing/6246/hs /hs.html. De ruil van een aantal activiteiten met de Zuivel Handels Maatschappij Holding levert de Kapelse vestiging van Prisma Food een groei van de omzet op. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan KAPELLE - Op de Kapelse Dag, zaterdag 28 augustus, opent firma Gebroeders Op 't Hof het nieuwe tankstation aan de Oost straat in Kapelle. Het rijtje pompen voor de loods met het kleine winkeltje is geweken voor een ruim plein met moderne vulinstallaties, een mo derne winkel en een nieuwe autowas- straat. De derde generatie na oprichter Jacobus Op 't Hof vernieuwde de onderne ming voor de tweede maal na de overname in 1988 en deed het ditmaal uiterst gron dig. Daarvoor offerde het achter het station ge legen transportbedrijf twee van de drie loodsen op. De ontstane ruimte is benut met een groter aantal brandstoffen en een volwaardige winkel. Daar worden naast sigaretten, zoetwaren en autoaccessoires ook geschenken en kinderspeelgoed ver kocht. „Na het verdwijnen van de cadeau- winkel moesten mensen daar vaak voor naar Goes", weet Janneke de Schipper-Op 'tHof. Als vrije pomp, niet gebonden aan een ben zinemaatschappij zet de hele familie de schouders onder zaken als de inkoop van geschenken voor de stempelkaarten, soms zelfs op persoonlijke bestelling van de klant. Met de opening in zicht offerden de kinderen van de firmanten hun vakantie op aan het klaarmaken van de attenties voor de klanten en de vijftienhonderd pak jes voor het grabbelzwembad. „We zijn geen witte pomp, die elke week benzine el ders inkoopt. Al dertig jaar komt de benzi ne van Total, maar we zijn onafhankelijk." De naam Op 't Hof werd een huisnaam in Kapelle toen de fruitkweker en kolenhan delaar Jacobus zich in 1913 vestigde in de Ooststraat. Hij reed ook het fruit van colle ga-kwekers naar de veiling en daaruit groeide van lieverlee het transportbedrijf. Zijn kinderen Jan, Marcus en Jannetje met echtgenoot Jan Smits veranderden na him opvolging begin jaren vijftig de naam Jac. Op 't Hof en Zonen in Gebroeders Op 't Hof. Gedenksteen De brandstoffenverkoop namen zij in 1960 op. Janneke en Kees de Schipper namen het bedrijf elf jaar geleden over met broer Kees Op 't Hof en zwager Rinus de Waard. Neef Jac Op 't Hof vestigde zich toen aan de Stationssingel met zijn internationale fruittransportbedrijf. Alle aspecten van het bedrijf dat hun grootvader begon, zijn er nog steeds: de kolen en briketten, acht vrachtwagens die rijden voor lokale kwe kers en bedrijven als Advanta en, promi nenter dan ooit, het tankstation. Jan de Schipper onthult vrijdag 27 augustus de gedenksteen in de gevel. 15 AUGUSTUS 1922 door Ann-Marie Knegt Nederland krijgt voor het eerst een telefoonverbin ding met Engeland op 15 augus tus 1922. Vóór die datum was te lefoneren met Engeland wel mogelijk maar het telefoonver keer geschiedde via Frankrijk. Tussen Domburg en het Engelse plaatsje Aldeburgh werd een 120 kilometer lange telefoonka bel gelegd. De prijs van van een gesprek van drie minuten be droeg zes gulden. De kabel kon 150 gesprekken per dag verwer ken. Vijfentwintig jaar later, in 1947, had Nederland al vijf ver bindingen met Engeland. Waar van één verbinding het niet deed. Dus eigenlijk had Neder land er maar viex\ Het telefoonverkeer liep op tot achthonderd gesprekken met de overburen per dag. In de loop van 1947 werd een zesde kabel aangelegd die 84 gesprekken per dag kon verwerken. Door de gunstige ligging van Nederland vormde deze kabel een belang rijke schakel in het Europese te lefoonverkeer. Nederland wilde een soortgelij ke verbinding met Denemarken tot stand brengen. De duur van een kabellegging varieerde in die tijd nogal eens. Reparatie Wanneer er een breuk werd ont dekt, werd de kabel aan boord gehesen, dan duurde het meest al nog acht uur voordat de kabel was gerepareerd. In de PZC stond: 'Nederland werd met de ze nieuwe kabel, ivat de tele foonverbindingen betrof, de poort welke enerzijds voor ge heel Scandinavië de toegang opende tot een rechtstreeks ver keer met Engeland, terwijl an derzijds Engeland zijn telefoon gesprekken via Nederland over Scandinavië kan laten uitzwer men'. Tijdens het leggen van de kabel begaf de directeur-generaal van de Engelse PTT, de heer Paling, zich naar T. van Houwelingen, directeur van de Nederlandse PTT. De mannen hadden een on derhoud. Het plan was om de gesprekken voor Denemarken over Nederland te leiden. Daar toe wilden ze een 34-gesprek- kenkabel over de Waddeneilan den naar Denemarken leiden. De capaciteit van de Domburg- se kabel was ook toereikend voor de Deense gesprekken. In 1971 besluit de PTT een nieuwe kabel naar Aldeburgh te leggen vanuit Domburg. Deze nieuwe kabel zorgde voor een verdubbeling van het aantal gesprekken tussen de twee lan den. Straalverbinding In 19 7 5 legt de PTT weer een ka bel naar Engeland, nu niet naar Aldeburgh maar naar Broadstairs in het graafschap Kent. In 1975 werkt de PTT aan de mogelijkheid van een straal verbinding tussen Aldeburgh en Domburg. De straalverbinding werd gezien als een uitbreiding van de capaciteit die de PTT toen had. Op het 120 kilometer lange traject tussen de twee plaatsen zouden twee masten moeten staan, elk op ongeveer veertig kilometer uit de kust. Het straalproject werd vooral overwogen omdat vissersboten veel schade aan de lijnen ver oorzaakten. In 1989 brak een nieuw tijdperk aan. Domburg en Aldeburgh werden verbonden door de eer ste glasvezelkabel, dwars door zee. De kabel kon twaalfdui zend gesprekken tegelijk door geven. door Ben Oerlemans BROUWERSHAVEN - Schilder Bas Verhagen ergert zich aan een aantal misstanden in de mo derne maatschappij. Voor Sre brenica sluiten we onze ogen, (Advertentie) domburg men's fashion Slechts 3 dagen zaterdag 14 augustus zondag 15 augustus maandag 16 augustus 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ook op de afgeprijsde artikelen Ooststraat 2, tel. 0118-583495 we vervuilen onze wereld en grote jongens als Gerrit van der Valk mogen ongestraft de belas tingdienst tillen zonder dat ze worden gepakt. Dit wil niet zeg gen dat Verhagen een negatie veling is. „Veel mensen zijn de weg kwijt", zegt de Schouwenaar. „Terwijl de oplossing dicht bij de hand is; de verlossing door Jezus Christus." Een aantal van zijn maatschappijkritische en religieus getinte werken staan vandaag, zaterdag,tentoonge steld in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Daarna zijn ze te bekijken in zijn atelier, de Schouwplaats in Sehudde- beurs. Gevoelens Na zijnpensioneringleerde Ver hagen schilderen en vond zo een manier om zijn gevoelens over de wereld en God te visualise ren. Zijn stijl is naïef te noemen en lijkt wat op die van Ensor, Chagall en Escher. De schilde rijen hebben vaak een symboli sche lading. „Alhoewel ik ook gewoon plaatjes schilder", al dus Verhagen als hij voor een se rie familieportretten en land schapsschilderijen staat. Veel van zijn symbolen ontleent hij aan de bijbel. „Ik gebruik voornamelijk olieverf en meng de kleuren; ze worden daardoor helderder en sprekender, waar door de boodschap die ik wil brengen duidelijker overkomt." En hoewel hij zich realiseert dat er in veel protestantse kerken een afbeeldingsverbod geldt, ziet hij beeldende kunst als het middel bij uitstek om religieuze begrippen vorm te geven. Bouwen Met zijn schilderijen wil hij bouwen aan de overlevingskan sen van een zieke samenleving. Af en toe heeft hij daar resultaat mee. „Ik had een doek gemaakt over verlossing door dingen die ons binden." Het is een groot schilderij, waarin een long blaasje wordt uitgevreten door een gesymboliseerd kanker beest. Het is ineengestrengeld met een andere ademhalingscel, die is bevangen door benauwd heid. „De cellen lopen door el kaar heen, wat in het echt na tuurlijk onmogelijk is. Maar ik wil ermee aangeven dat veel verslavingen, waaronderroken, onomkeerbare processen zijn, waarbij een oorzaak verwoes tende gevolgen oproept. Een vrouw zag dit en was ineens van het roken af. Verhagen heeft ook een aantal wonderbaarlijke taferelen uit de bijbel afgebeeld, zoals de ge nezing van de blinde in de Sil- wan-vijver en Jacobs gevecht met de Engel aan de Jabbok. „Het zijn die keren geweest dat God in mensenlevens heeft in gegrepen en de deur naar de ver lossing heeft opengezet." Indrukwekkend is zijn drieluik over het ontstaan en het einde van de wereld. Dichtgeklapt laat het de wereld zien die is om vat door Gods liefdevolle hart. Opengemaakt vertoont het drieluik het scheppingsverhaal en de rol van God in het uitbrei den van het heil over de wereld. Verhagen: „Hij wil ons genezen. Eerst probeerde hij dat via twee mensen te doen, Adam en Eva. Later koos hij de metgezellen rond Noach uit en daarna het volk van Israël. Dit was niet vol doende. De boze machten waren te sterk. Uiteindelijk liet hij via Jezus' dood verlossing komen, maar nog steeds is het boze in de wereld. Er komt een eindstrijd, net als in het boek van de Open baringen, waarin uiteindelijk het licht zal overwinnen." Atelier de Schouwplaats ligt aan de Kloosterweg 19 in Schuddebeurs. Telefoon 0111-692558. door Ben Oerlemans LEWEDORP - De schilderij en van Henk Borst zijn van daag, zaterdag, voor het laatst te zien in zijn Lewedorpse ate lier aan de Roompotstraat. De afgelopen twintig jaar heeft hij in Zeeland gewoond en ge werkt, maar om gezondheids redenen moet hij nu verhui zen. Bezoekers krijgen een karak teristiek beeld te zien van Zeeland zoals het eens was; vrouwen in klederdracht, dijkwerkers, aardappelrapers en trekpaarden. Borst is er op tijd bij geweest om ze op doek vast te leggen. In diverse ge meentehuizen, verzorgings centra en kantoren in de pro vincie hangt zijn werk. Omdat hij met fotografische precisie elk karakteristiek detail vast legde, heeft hij altijd veel op drachten gekregen van bedrijven, instanties en in stellingen. Zo schilderde hij de statieportretten van diver se burgemeesters, geestelij ken en andere gezagsdragers. Het bekendst is Borst om zijn reconstructie van de Karolin gische burcht in Oost-Sou burg. De in 1937 geboren Borst volgde de opleiding aan de NI- METO in Utrecht die hij af sloot met het diploma mees terschilder. Zijn leraren vonden zijn techniek welis waar goed, maar waren niet helemaal te spreken over het veelvuldig gebruik van de pa letmestechniek. „Ze zeiden; als we nog één keer een schil derij van je zien waar we onze jas aan kunnen ophangen, gooien we je eruit." Mede dankzij deze waarschuwing is hij zijn stijl gaan verfijnen, wat heeft geresulteerd in na tuurgetrouwe, realistische doeken. Watersnood „Daar heb ik bewust voor ge kozen", vertelt Borst „Ik heb bijvoorbeeld de watersnood ramp geschilderd. De dijk doorbraak bij Wolphaarts- dijk, boerenschuren op Schouwen waar de koeien al lemaal waren verdronken en de arbeid na de storm om alles te herstellen. Dat zijn onder werpen die zwaar met emoties zijn geladen, zodat een ex pressionistische weergave voor de hand ligt. Onder meer in Parijs werd ik gegrepen door deze stroming en heb ook op deze manier gewerkt. Toch vond ik het beter om alles zo realistisch mogelijk neer te zetten. Een vriend van me zei eens: jij hebt een archive- ringsfunctie. Jij moet alles vastleggen voor de mensen die dit niet hebben meegemaakt. Waarom heeft hij dan geen fo to's gemaakt? „Een schilderij is nét iets anders", vervolgt hij. „Het heeft een andere sta tus en je kunt er makkelijker dingen op benadrukken." Hij schilderde eens een boer met reuma. „Opeen foto kreeg je alleen zijn gezicht grof te zien, maar op het schilderij kon ik de nadruk op zijn han den leggen en daarmee de rol van zijn ziekte in zijn leven weergeven. Hij was daar op getogen over." Ook de boerin nen die hij heeft vastgelegd kon hij karakteristiek schil deren met breiwerkjes of een pot thee. „Schilderen is emo ties verbeelden. Ik laat men sen nooit statisch poseren. Ik bekijk ze als ze aan het werk zijn of aan het lezen. Dat neem ik in me op. Vervolgens ga ik met de kwast aan de slag en let op de kleinste details in kle ding, haardracht en medail les. Dat is monnikenwerk, maar het resultaat is vaak ver bluffend. Foto's zijn vaak te geposeerd." Het atelier van Henk Borst ligt aan de Roompotstraat 15 in Lew'e- dorp. Een deel van zijn werk is te zien in Hotel Terminus, Frans den Hollanderlaan 37 in Goes. Henk Borst legde in zijn schilderijen een karakteristiek beeld van Zeeland vast. foto Willem Mieras Advertentie 14,15 augustus RONDVAARTEN -MARITIEME MARKT - BEL00DS1NG OP HISTORISCHE WIJZE «DEMONSTRATIES KONINKLIJKE MARINE O A. DROPPING PARACHUTISTEN, SAR REDDINGS OPERATIE, VLIEGDEMONSTRATIE BEZICHTIGING SCHEPEN OIV. OPTREDENS O.A. SHANTYKOREN, BANDS, STREETPARADES VANDAAG ViSSERUDAG IN DE VISMIJN GRATIS VIS PROEVEN van Piet Heijnkade t/m boulevard van 10.00 tot 24.00 uur inlichtingen VVV tel. 0118-412345 NISSE - Zonder enig enkel commercieel belang houdt Nis- se voor de vierde achtereenvol gende keer de Pastorale au Par- vis: Muziek op het Kerkplein. De concerten worden om 16.00 uur geopend door pianist Els Paauwe, een inwoonster van Nisse die er al vanaf de eerste Pastorale bij is. Om 16.35 treedt La Pel'licana op. Een internationaal gezel schap dat elkaar heeft gevonden in de Nederlandse oplei dingstraditie van de barokmu ziek.Een uur later neemt het sa lonorkest Sofa het kioskpodium in, om er romantische salonmu- ziek te spelen. Gerard de Wolff speelt vanaf 18.20 uur een eigen bewerking voor gitaar van het concerto'd' Aranguez van de onlangs overleden Spaanse componist Joaquin Rodrigo. Een heel ander genre brengt Misty om 18.45 uur. Klassieke j azz en muziek van de twintigste eeuw hebben de Zeeuwse con servatoriumstudenten op het repertoire. Daarna, om 19.35 uur, is het opnieuw de beurt aan Sofa, deze keer met swing en ro mantische muziek van voor de oorlog. Gerard de Wolff neemt het om 20.30 uur weer over met flamen- go. Twee Zeeuwse dames, Floor Max en Anneke Quist, spelen om 20.45 uur delen uit concer ten voor cello en viool. Rond de halftien klimt Mazzeltov op het podium met klezmer, traditio nele jiddische muziek. Bas Verhagen toont hier zijn schilderij Siloain. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12