Analisten somber over Pechiney Het belang van goed bestuur Klaas Wilting Zelfstandigen en de Ziekenfondswet Samengaan levert 1,2 miljard besparing op financiën en economie donderdag 12 augustus 1999 Productie industrie groeit Ook LPG-branche op recordjacht Tuinbouw verliest marktaandeel Topman Philips gaat vrijuit Deel QtecQ naar Internatio-Müller Aluminiumfusie en sluiting kerncentrale kunnen einde Zeeuwse vestiging betekenen economie wijzer belasting belicht de uitgave van van onze redactie economie VLISSINGEN - Als Algroup, Pechiney en Alcan samengaan, houden ze zeshonderd miljoen dollar aan kosten in hun zak. Kostenreductie is momenteel het magische woord in de alu- miniumbranche. Pechiney heeft al een sanering lopen om de uitgaven te verminderen. Concurrent Alcoa is winstge vend door besparingen ter waarde van een miljard dollar. De aluminiummarkt ging het afgelopen jaar gebukt onder lage prijzen. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar waren er nauwelijks bedrijven die geld verdienden met de productie van aluminium. De alumi- niumprijs is de laatste maan den met driehonderd dollar per ton gestegen tot 1430 dollar per ton. Daarmee zijn de inkom sten van de bedrijven weer flink aangetrokken. Door het samengaan van de drie bedrijven ontstaat het grootste aluminiumconcem ter wereld met vestigingen in 59 landen. Het concern heeft wereldwijd elf bauxietmijnen en 27 smelterijen. Er werken 91.000 mensen. APA, zoals het fusiebedrijf voorlopig heet, vernacht met vijf procent van het aantal werknemers ofwel ruim vierduizend banen min der te kunnen werken. De be drijven hopen de fusie in zes maanden rond te hebben. Of dat gevolgen heeft voor de Nederlandse vestigingen, is onbekend, zo melden lokale woordvoerders. AluSuisse heeft een hoofdkantoor in Bre da en een fabriek in Rotterdam. Pechiney zit zoals bekend in Vlissingen. Het Canadese Al can bezit geen vestigingen in Nederland, maar wel in de rest van Europa. Struikelblokken Overigens is een van de moge lijke struikelblokken voor de fusie de opstelling van de Fran se vakbonden. Die werden gis teren door de directie van Pe chiney over de fusieplannen ingelicht. Een ander struikel blok zou de complexiteit van de fusie kunnen zijn, verklaar den analisten gisteren in de Fi nancial Times. Het samengaan is extra ingewikkeld omdat er drie fusiepartners zijn. Algroup was via Alusuisse eer der dit jaar betrokken bij de fu sie met het Duitse concern Viag, maar die operatie liep op de klippen. Algroup maakte gisteren be kend dat het in het kader van de fusie zijn chemicaliënpoot voor 280 miljoen dollar af stoot. Eerder deed Pechiney 54,5 procent van zijn belang in American National Can, een bedrijf dat blikjes maakt, van de hand. Dit leverde een kleine miljard gulden op. De rest van de aandelen in ANC blijft in handen van APA. Alcan krijgt met een belang van 44 procent de meeste aan delen van APA in handen. Pe chiney ontvangt 29 procent, AluSuisse 27 proeent. GPD/ANP DEN HAAG - De productie in de industrie groeit gestaag. In het tweede kwartaal van dit jaar lag de productie hoger dan in de eerste drie maanden van 1999. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de productie in juni hoger lag dan in dezelfde maand vorig jaar. Het eerste halfjaar van 1999 laat een grotere productiviteit in de industrie zien dan de laatste maanden van 1998. In totaal ligt de productie 0,8 procent hoger. Na het hoge niveau in het eerste kwartaal van vorig jaar, nam de productie in de daaropvolgende drie kwartalen steeds af. Sinds het begin van 1999 begint de productie weer langzaam te groeien. GPD HOOFDDORP - Automobilisten moeten vanaf vandaag een cent meer betalen voor een liter LPG. De prijs voor autogas ligt nu 1,5 cent onder het record van 2 9 j anuari 19 9 7Een liter LPG kostte toen 82,9 cent. Euro loodvrij brak deze week al wel een prijsrecord. „We zitten er dicht tegen aan. Het kan zijn dat we het record halen", zegtB. Valkenburg van marktleider BK-Gas. Evenals bij de benzine zijn de olieprijzen, de dollarkoers, de stijgende vraag in de Verenigde Staten en de capaciteit van de raffina derijen de oorzaak van de prijsstijging. ANP LEEUWARDEN - De Nederlandse tuinbouw verliest wat ter rein in de Europese Unie. Nederland had vorig jaar een ex portaandeel van dertig procent. Een jaar eerder was dat nog 33 procent. De uitvoer van voedingstuinbouw - groente en fruit - naar landen binnen de EU daalde van 23 naar 21 procentVooral de export van verwerkte producten als vruchtensappen liep met enkele procenten terug. Nederland voerde vorig jaar voor 22,4 miljard uit aan tuinbouwproducten. Daarvan nam de siersector 10,5 miljard voor zijn rekening en de voedings tuinbouw 11,8 miljard. Er werd voor ƒ10,1 miljard geïm porteerd, aldus het Productschap Tuinbouw. GPD AMSTERDAM - De verdachte adjunct-directeur van de Phi lips Pensioenfondsen, gaat vrijuit in de beursfraudezaak. Justitie, die hem bijna twee jaar geleden arresteerde, zegt dat hij niet langer een verdachte is in de zogeheten operatie- Clickfonds. Wel heeft de man als pri vé-persoon belastingfraude gepleegd. Voor welk bedrag hij de fiscus heeft getild, is niet bekendge maakt. Voor deze overtreding heeft hij een schikking getrof fen met het Openbaar Ministerie. Dat justitie gisteren meldde dat de man niet langer verdacht wordt, is opmerkelijk. Eind 1997 zei het parket nog dat de Philips-topman een bekentenis had afgelegd over betrokken heid bij de beursfraudezaak. ANP HENGELO - De failliete Begemann-dochter QtecQ is voor een deel verkocht aan Imtech. Dit onderdeel van handelson derneming Internatio-Müller neemt 167 van de 448 werkne mers over. Bij Imtech werken 10.000 mensen. Curator J. van der Hel onderhandelt verder met andere partij en over de verkoop van de resterende onderdelen. „Er is veel belangstelling, maar niet voor het bedrijf als geheel. Mis schien moet het uiteindelijk in twee of drie onderdelen wor den opgesplitst", aldus Van der Hel. Het bedrijf dat besturingssystemen maakt, ging failliet door dat de verliezen op projecten te hoog opliepen. Volgens de CNVBedrijvenbond kwam dat door mismanagement. ANP inlijven, blijft Alcoa veruit de grootste ter wereld. De fusiekoorts vergroot ook de druk op Hoogovens om spijkers met koppen te slaan inzake zijn dochter in Delfzijl. Als het samengaan van het staalcon cern met British Steel is beklonken, komt nog maar tien procent van de om zet uit de aluminiumtak. Analist P. Wortel van Delta Loyd denkt dat Hoog ovens zal moeten groeien door een joint venture of een overname. Als het ten minste in aluminium wil blijven. Voor R. Lokenberg, hoofd Research van de Van der Hoop Effectenbank, is het nog geen uitgemaakte zaak dat Hoogovens de aluminiumtak moet verkopen. „Mo gelijk blijven ze in aluminium een ster ke nichespeler, zoals in profielen", op pert hijToch stelt ook hij zich de vraag wat Hoogovens met de relatief kleine aluminiumpoot gaat doen. „Na de fusie met Bi-itish Steel is het een soort bij waar", constateert hij. Hoogovens wil zelf niet reageren. KRF/ GPD/ANP De vestiging van Pechiney in Vlissingen. foto Lex de Meester Klaas Wilting foto GPD 1 door Wil Wouters Minister Borst van Volksge zondheid heeft een wets voorstel ingediend waardoor zelfstandigen met ingang van 1 januari 2000 onder de Zieken fondswet kunnen vallen. De in komensafhankelijke ziekten- I kostenpremie leidt naar de mening van de overheid tot een substantiële koopkrachtverbe- tering voor de zelfstandigen. Sedert de afschaffing van de vrij willige ziekenfondsverzeke ring in 1986 is volgens de over heid het verzekeren tegen ziek tekosten voor zelfstandigen een probleem. Tot die tijd konden zelfstandigen met een beperkt inkomen zich toch verzekeren voor een volledig ziekenfonds pakket. De premie was niet in komensafhankelijk en door rijksbijdragen wel betaalbaar. Loongrens In de nieuwe regeling is de maatstaf van de verplichte zie kenfondsverzekering voor zelf standigen afgestemd op de loongrens voor werknemers: ƒ41.200. Voor de Ziekenfonds wet behoort iedereen die jonger clan 65 is, in Nederland woont en winst uit onderneming geniet tot de groep 'zelfstandigen'. Als iemand niet in Nederland woont, maar hier wel winst uit onderneming geniet, schaart de wet hem ook onder het begrip zelfstandige. In beide gevallen geldt een uit zondering voor de zelfstandige, die de onderneming feitelijk niet voor eigen rekening maar voor rekening en risico van een ander drijft. Alfahulpen, gees telijken, auteurs, sommige tus senpersonen, freelancers en di- recteuren-groot-aandeel- houders van een BV of NV ho ren niet tot de groep zelfstan digen. Ook meewerkende echt genoten vallen niet uit eigen hoofde onder de ziekenfonds verzekering. Uitzonderingen De verplichte verzekering geldt voor een heel kalenderjaar. Uit zonderingen zijn mogelijk, bij voorbeeld bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Wanneer inde loop van een kalenderjaar de verzekering begint - bijvoor beeld door de start van een eigen bedrijf - werkt die terug tot het begin van dat kalenderjaar. De particuliere ziektekosten verzekering eindigt pas na ont vangst van het bericht van in schrijving bij het ziekenfonds. De particuliere verzekeraar be taalt dan eventueel vooruitbe taalde premies terug en het zie kenfonds vergoedt de kosten die tot-de aanvang van de verplich te verzekering zijn gemaakt. Deze kosten bestaan uit de pre mies van de particuliere verze kering en uit de kosten van ge neeskundige zorg die nog niet door de particuliere verzeke ring zijn vergoed, maar wel zijn opgenomen in het verstrekkin genpakket van het ziekenfonds. Een voorbeeld daarvan is het ei gen risico bij de particuliere verzekering. Inkomen De hoogte van het belastbaar inkomen is bepalend voor de Ziekenfondswet voor zelfstan digen. De bovengrens ligt vol gens het voorstel op ƒ41.200. Door de vaak wisselende inko mens van zelfstandigen, is het gemiddelde inkomen over het tijdvak van het derde tot het vijfde jaar vóór het jaar van ver zekering maatgevend. Voor startende ondernemers en zelf standigen, die gedurende één of meer jaren verlies hebben gele den, geldt een afwijkende rege ling. Voor hen is het te verwach ten belastbaar inkomen norm en maat. Zelfstandigen betalen net als werknemers een nominale én een procentuele premie. Deze premie is verschuldigd vanaf de eerste gulden: drempelvrijstel lingen en invorderingsvrijstel lingen bestaan niet. De premie heffing ligt in handen van de belastingdienst. In het begin van het jaar wordt een voorlopige premieaanslag opgelegd, die na vaststelling van het belastbaar inkomen vervangen wordt door een defi nitieve premieaanslag. Tegen deze aanslagen kan op dezelfde wijze als bij belastingaanslagen bezwaar gemaakt en beroep aangetekend worden. Wanneer een zelfstandige ook loon uit dienstbetrekking geniet of om andere reden al zieken fondspremies betaalt, worden de ingehouden procentuele pre mies verrekend met de door de belastingdienst op te leggen premieaanslag tot maximaal het bedrag van de aanslag. Is door derden meer premie inge houden dan over het inkomen verschuldigd is, dan vindt er geen restitutie plaats. Mr C.W.B.M. Wouters is belasting adviseur te Koudekerke door Arjo Klamer Ministers die de Kamer verkeerd inlichten. Poli tiek falen na de Bijlmerramp. Topambtenaren in diskrediet. Het doordrukken van het du bieuze, miljarden verslinden de project van de Betuwelijn. Besluiteloosheid rond Schip hol. Onverantwoord lange wachtlijsten voor de thuis zorg. Ambtenaren die specule ren met overheidsgelden. Gaat er eigenlijk nog wel wat goed in de overheidsbureaucratie? Welke Nederlanders durven nog te vertrouwen in hun over heid? Volgens het Engelse blad The Economist neemt het vertrou wen in de overheid over de ge hele wereld snel af. Basis voor dit verhaal is een wereldwijd onderzoek van een drietal Amerikanen, Robert Putnam, Susan Pharr en Russel Dalton. Deze politicologen hebben voor tal van landen statistie ken verzameld die aangeven wat burgers vinden van het overheidsapparaat. De uit komsten zijn alarmerend. In Zweden heeft nog maar ne gentien percent vertrouwen in het Zweedse parlement terwijl dat in 1986 nog 51 percent was. Vierentachtig procent van de Italianen gelooft niet dat poli tici belangstelling hebben voor wat zij denken. In de VS is dat 67 percent. Overal gaat het slechter. Er is slechts een uit zondering, een plek op aarde waar het vertrouwen toegeno men is, en dat is Nederland. Jawel, Nederland. Hoe kan dat? Dat de Nederlandse bur gers zo goedgelovig lijken, heeft wellicht iets te maken met het feit dat wij voor het laatst gehoord zijn in 1996, al thans in dit onderzoek. Sinds dien is een en ander gebeurd. Kijk maar naar de opsomming in het begin. Het vertrouwen van de Nederlanders in de overheidssector zou inmiddels best wel wat gedaald zijn. Geklaag Blijft die tegendraadse posi tieve ontwikkeling voor die tijd staan. Deze zou een uiting kunnen zijn van een algehele tevredenheid in Nederland. Je zou dat niet zeggen als je het gekanker en geklaag om je heen hoort, maar als een en quêteur Nederlanders onder vraagt, dan schijnt blijkbaar het zonnetje. (Bij de Italianen is het omgekeerd. Maken zij op bezoekers de indruk vrolijke mensen te zijn, aan de enquêt eurs vertellen ze over hun on vrede met hun leven en hun overheid.) Misschien heeft de ze tevredenheid iets met het poldermodel te maken. Al te heftige schommelingen van de markt schermen we goed af met ons allen door steeds weer om die tafel te kruipen en in goed overleg oplossingen te vinden. Opgestapt Neem het nieuws van de ban kierende Zuid-Hollandse ambtenaren. Goed, een gede puteerde is opgestapt, maar er wordt nu druk overlegd om met alle partijen een redelijke uitweg te vinden. Er zullen geen ontslagen vallen, belas tingbetalers gaan de straat niet op. De crisis zal met een sisser aflopen. Of neem het nieuws van de exorbitant hoge beloning van de bazen. Terwijl hun werkne mers niet meer dan drie pro cent loonsverhoging kregen, namen managers van grote on dernemingen gemiddeld vijf tot acht procent extra mee. En dat is vijf tot acht procent over een flink bedrag, zodat hun sa larisverhoging al gauw meer is dan het totale bedrag dat ze hun werknemers betalen. En dat bij tegenvallende win sten. Je zou zeggen dat de vak bonden hun looneisen op schroeven en die acht procent ook voor hun leden eisen. Je zou wilde stakingen verwach ten. Niks daarvan. De vakbon den willen wel met de werkge vers praten. En dan zal blijken dat die hoge salarissen wel moeten omdat de hoge heren in het buitenland nog veel meer verdienen. Crisis gesust. Te vredenheid alom. Vergeleken met het bestuur in tal van andere landen gaat het hier zo slecht nog niet ook niet met al die affaires van de laat ste tijd. Kijk maar naar Rus land, waar de overheid de be lastingen niet weet te innen, en daarom haar ambtenaren soms niet kan betalen. Kijk maar naar de VS waar het wantrouwen jegens de over heid overheerst en Nederland se overlegsituaties bijna on denkbaar zijn. Tekens Dat neemt niet weg dat de reeks affaires tekens aan de wand zijn. Ze vertellen ons dat het overheidsapparaat aan zichzelf twijfelt. Ambtenaren en politici zijn momenteel druk bezig delen van him eigen apparaat af te stoten en over te leveren aan de markt. Blijk baar vertrouwen ze zichzelf niet erg en zoeken ze daarom hun heil in de discipline van de marlet. Marktwerking is na tuurlijk ook het middel bij uit stek om de overlegcircuits te doorbreken. In de markt is het ieder voor zich. In de markt gaat het om winst, en niet om het gemeenschappelijk be lang. En in de markt kan het goed fout gaan, zoals de ban kierende ambtenaars mochten ontdekken. Iedereen is gebaat bij een goed bestuur. Sterker nog, waar het bestuur goed is, is het goed werken, winst maken en ver toeven. In de internationale concurrentiestrijd gaat het er niet alleen om de meeste on dernemingslust, maar ook om het beste bestuur. De affaires geven aan dat Nederland op dat gebied haar voorsprong aan het verspelen is. GPD Arjo Klamer is hoogleraar in de economie van kunst en cultuur aan de Erasmus Universiteit te Rotter dam Naam: Klaas Wilting Leeftijd: 56 Beroep: voorlichter poli tie Amsterdam Amstel- land Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: twee dochters en zoon Auto: ook twee, een Volks wagen Vento van de zaak en een Renault Megane privé ('uitgekozen door mijn vrouw, ze wilde spor tief en hij is knalgeel') Hobby: vogels door Alex Boqers De bekendste politiewoord voerdervan het land, Klaas Wilting, is een grote liefhebber van vogels. Als beste aankoop ooit noemt hij dan ook een voliè re die hij vorig jaar kocht. „Het is een buitenvolière die ik kant en klaar kocht bij een bedrijf in Brabant. Er vliegen nu onder meer wat valkparkieten en ka naries in rond. Het is eigenlijk niet mijn eerste volière, in ieder huis heb ik er wel een gehad. Maar ik kwam er na de verhui zing van Amsterdam naar Al- mere, een paar jaar geleden, niet meer echt aan toe. Ik ben er dan ook erg gelukkig mee. Mijn vrouw trouwens ook, want die houdt gelukkig ook van vogels." Slechte aankopen heeft Wilting naar eigen zeggen nog nooit ge daan. Hij is erg kieskeurig, doet nooit impulsaankopen en laat iedere aankoop vooraf gaan aan een ontdekkingsreis langs de winkels. „Ik laat me altijd uit gebreid voorlichten en bezoek daarvoor soms meer dan tien winkels. Ik blijf net zolang vra gen tot ik er zelf net zoveel ver stand van heb als de verkopers. En ik laat me daarbij niet leiden door goedkoop. Als een winkel goede service verleent is dat veel waard." Zo'n zoektocht is ook vooraf ge gaan aan Wiltings laatste grote aankoop, een digitale videoca mera van 5000. „De kinderen zijn nu enige tijd de deur uit waardoor mijn vrouw en ik ze minder vaak zien. Dat merkten we vooral tijdens de laatste win tersportvakantie toen de kinde ren weer mee gingen. Ik dacht toen: ik koop een videocamera zodat ik alles mooi vast kan leg gen." Wilting is nu op zoek naar soft ware en een videokaart waar door hij op de computer de beel den kan bewerken. „Als je naar de film kijkt, moet het wel mooi zijn", aldus Wilting. „Op de computer kan ik de film inkor ten zodat hij niet slaapverwek kend wordt en de mislukte beel den (bijvoorbeeld de momenten waarop ik mijn voeten film) er tussenuit halen. Ook kan ik er dan wat mooie muziek onder zetten." Als tip noemt Wilting een goede verdeling van de huishoudelijke financiën. „Ik heb bijvoorbeeld alles uitbesteed aan mijn vrouw. Zij verzorgt alle betalingen, alle verzekeringen en let op de oude dag. En werkelijk, er is nog nooit iets mis gegaan. We heb ben nog nooit een aanmaning gehad. Terwijl het vroeger, toen ik nog wel eens iets deed op het financiële vlak, regelmatig in het honderd liep. Dus maak af spraken, dan kan er minder mis gaan." GPD gisteren in deze krant dat hij niet ver wacht dat de fusie tot problemen voor de Zeeuwse fabriek zal leiden. Financiële waarnemers verwachten dat de aangekondigde fusie tussen Al can, Pechiney en Algroup (Alusuisse) de concentratie in de aluminiumindu- strie in een stroomversnelling brengt. Gisteren werd die opmerking in de na middag al direct waarheid, toen duide lijk werd dat het Amerikaanse Alcoa, nu nog marktleider in de wereld, een overnamebod heeft uitgebracht op Reynolds, de op twee na grootste alu- miniumfabrikant van de Verenigde Staten. Alcoa wil 5,6 miljard dollar voor Reynolds betalen Fusiekoorts Alusuisse, Alcan en Pechiney steken gezamenlijk Alcoa qua productie naar de kroon, maar als Reynolds zich laat Buitenland De analisten gaan overi- 1 gens voorbij aan de mo gelijkheid dat Pechiney een nieuw lucratief energiecontract afsluit bij een buitenlandse aanbieder. Het bedrijf studeert al geruime tijd op deze mogelijkheid die de liberalisering van de Nederlandse stroom- markt biedt. Een woord voerder van Pechiney Vlissingen verklaarde van onze redactie economie VLISSINGEN - Het in elkaar schuiven van Pechiney, Alcan en Alusuisse kan j leiden tot sluiting van de Pechiney- i vestiging in Vlissingen. Zeker als het 1 bedrijf straks verstoken blijft van i goedkope stroom uit de kerncentrale in I Borssele. Dat zeggen Nederlandse ana- I listen naar aanleiding van de fusie plannen van de drie concerns. De toekomst van de smelterij van Pe chiney is in de ogen van de analisten verbonden met de kerncentrale in Borssele. Nu kan Pechiney nog met goedkope stroom uit deze installatie produceren. Het is de vraag wat er ge beurt als de EPZ-centrale dichtgaat, aldus de financiële waarnemers. „Ik acht de kans daarom groot dat er over een paar jaar geen aluminium meer in Nederland wordt geprodu ceerd. Hoogovens is te klein om zelfstandig over te blijven en als de fusie tussen cle drie pro- ducenten doorgaat is de smelterij in Vlissingen 1 geen prioriteit", zegt één van hen. Sergio Marchione van Algroup (1), Jacques Bougie van Alcan (m) en Jean-Pierre Rodier van Pechiney schud den elkaar de hand. foto Paul Hackett/RTR Arie de Jong (r). gedeputeerde van Financiën in Zuid-Holland, moest het veld ruimen nadat duide lijk werd dat de provincie flink aan het bankieren was geslagen. foto Jiri Büller/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7