Dreigende taal India en Pakistan PZC T sj etsj een Basaj e v duikt op in Dagestan PZC premie Verdachte schietpartij joods centrum LA geeft zich over buitenland Albanezen belagen Russische KFOR-eenheid Beschuldigingen over en weer na nieuw incident Nieuwe film van Bergman Drie doden door geweld Ambon Aanklager eist doodstraf tegen tweede man PKK Finse satanisten cel in voor moord en kannibalisme donderdag 12 augustus 1999 van onze redactie buitenland PRISTINA - Woedende etni sche Albanezen, gewapend met stokken en stenen, hebben gisteren in het zuidoosten van Kosovo Russische soldaten van de vredesmacht KFOR be laagd. De Russen moesten door Amerikaanse militairen wor den ontzet. De schermutselingen deden zich voor in de stad Dobrcane. De rond vijfhonderd betogers zien de Russen a.l s vrienden van de Serviërs. De Russische posi ties zijn al verscheidene keren beschoten. Twaalf kilometer oostelijker, in Gnjilane, liep de spanning ook hoog op. In deze door de Amerikanen gecontroleerde stad demonstreerden zo'n tweehonderd etnische Albane zen tegen de arrestatie dinsdag van tien Albanezen, die nauwe banden onderhouden met het Kosovo Be vrij dingsleger (U£K Amerikaanse troepen vonden in een schoolknuppels, klein- kaliber wapens en militaire uniformen. KFOR verrichtte de afgelopen twee dagen ook elders in Koso vo arrestaties. In de stad Mitro- vica ontdekte KFOR twee raketwerpers. Etnische Alba nezen staan hier al dagen ach tereen tegenover Franse KFOR-soldaten. Zij beletten de Albanezen de toegang tot een Servische wijk, uit angst voor gewelddadige confronta ties tussen de rivaliserende be volkingsgroep en De bisschoppen van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk pleiten voor vervroegde verkiezingen in Joegoslavië. Zij menen dat president Slobodan Milosevic en diens Servische ambtge noot, Milan Milutinovic, moe ten aftreden. Ook zou het land tot de verkiezingen door een overgangsregering moeten worden bestuurd. Het is de eerste keer dat alle bisschoppen, ook degenen die pro-Milosevicleken, zich tegen de Joegoslavische president keren. Als gevolg van de 'tragische si tuatie' in Joegoslavië roepen de bisschoppen de huidige presi denten van Joegoslavië en van Servië op 'de leiding van de staat aan anderen over te dra gen', staat te lezen in een ver klaring die de Heilige Synode, het hoogste orgaan van de Ser- visch-Orthodoxe Kerk, giste ren heeft gepubliceerd. RTR/AFP Berg slokt meer op van onze redactie buitenland BADIN - De spanningen tussen India en Pakistan zijn gisteren verder opgelopen nadat Pakis tan het vuur opende op Indiase gevechtsvliegtuigen. De be schuldigingen en dreigementen vliegen nu over en weer. Beide landen hebben hun strijdkrach ten in verhoogde staat van pa raatheid gebracht. Aan de grens blijft het volgens Indiase functionarissen rustig. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk, Rusland en China hebben de twee landen opgeroepen het hoofd koel te STOCKHOLM - Volgende week start het filmen voor een nieuwe film van de inmiddels 81-jarige Zweedse toneel- en filmregis seur Ingmar Bergman. Dat is gisteren meegedeeld door actri ce Liv Ullmann, die de film Tro- losa ofwel De Trouwelozen re gisseert. Ullmann is de ex- vriendin van Bergman. Het werk gaat over een drie hoeksverhouding tussen een filmregisseur die - toevallig - Bergman heet, een actrice en haar echtgenoot. Een kind wordt slachtoffer van het spel van de drie. In feite volgt de nieuwe rolprent gebeurtenissen uit het leven van Bergman, de 'maestro van de misère'. Hij heeft jaren aan het script geschaafd. RTR houden en te zoeken naar een vreedzame oplossing. Volgens Islamabad wilden gis teren twee Indiase gevechts vliegtuigen het Pakistaanse luchtruim binnendringen en is daarom een luchtdoelraket af gevuurd. De twee vliegtuigen zouden daarna zijn omgekeerd. Buurland India geeft echter een hele andere lezing. Drie heli kopters met journalisten zou den onder vuur genomen zijn. De toestellen waren op weg naar het grensgebied met Pakistan waar dinsdag door India een Pa- kistaans verkenningsvliegtuig is neergehaald. Journalisten aan boord van de helikopters verklaarden dat de piloten ont wijkende manoeuvres uitvoer den nadat ze een flits op de grond hadden gezien die wees op het afvuren van een raket. Volgens het Indiase ministerie van Defensie bevonden de drie helikopters zich boven Indiaas grondgebied. Een woordvoer der van het ministerie verklaar de dat de raket geen schade heeft aangericht. Pakistan spreekt tegen dat het de heli kopters onder vuur heeft geno men. Marinetoestel De spanningen tussen beide landen liepen dinsdag al op na het neerschieten van een pa trouillevliegtuig van de Pakis taanse marine. Daarbij kwa men alle zestien inzittenden om Pakistan zei gisteren dat het op een 'gepaste manier' zichzelf verdedigt als India zijn lucht ruim schendt. „Alle provocaties en schendingen van het Pakis taanse luchtruim worden be schouwd als vijandige hande lingen en zullen als zodanig van het Kabinet (DCC). India crisis doelbewust uit de hand voorkomen", aldus nationaal worden beantwoord", zo ver- beschuldigde op zijn beurt Pa- wil laten lopen. „Maar wij zul- veiligheidsadviseur Brajesh klaarde het Defensie Comité kistan ervan dat het de jongste len al het mogelijke doen dit te Mishra. RTR/ANP/DPA se --- as m SiW-e*! Pakistaanse militairen worden per helikopter overgebracht naar de plaats waar het wrak ligt van een dinsdag door India neergeschoten vliegtuig. foto Zahid Hussein/RTR MOND O VI - Voor de ogen van honderden angstige toeristen heeft een Italiaanse berg een meertje opgeslokt. „De aarde opende zich en verzwolg het meer en bomen aan de oever", al dus ooggetuigen bij Mondovi in Noordwest-Italië. De Itali aanse krant La Stampa berichtte gisteren dat het de eerste keer was dat zoiets in de streek gebeurde. Na het verschijnsel werden de politie en de brandweer platge- beld. Sommige bellers legden een verband met de zonsver duistering. Deskundigen hadden echter een aardse uitleg voor het fenomeen: de poreuze bodem en de talrijke grotten in de berg. DPA Zwerver verknocht aan Oostende OOSTENDE - Na zijn laatste uitzetting door de Belgische po litie liep de Nederlandse zwerver Leonardus gewoon terug naar Oostende. Hij wil in de kustplaats blij ven en er in een zie kenhuis worden verzorgd, De man wordt voortdurend over de grens gezet maar keert tel kens terug naar België. De horeca en de middenstand in Oost ende zijn hem liever kwijt dan rijk. Niemand wil hem in de buurt hebben, omdat hij zich niet verzorgt. De zwerver heeft etterende wonden aan de benen en sleept zijn bezittingen mee in een winkel wagentj eNadat hij de laatste keer over de grens was gezet, moest de auto worden ontsmet, aldus de Belgische politie. Leonardus toont zich onaangedaan. Hij arriveerde gisteren weer eens op zijn favoriete bestemming. ANP/Belga Taaltest voor allochtone kleuters STUTTGART - Kleuterscholen in het Duitse plaatsje Bad Wurzach bij Stuttgart kunnen de toegang weigeren aan kleu ters die niet voldoende kennis van het Duits hebben. Dit heeft de Duitse krant Frankfurter Rundschau gisteren bericht. Met deze maatregel wil de gemeente allochtone kinderen aan zetten Duits te leren. Kleuters krijgen aan het begin van het schooljaar een talentest. Als de kinderen zakken, mogen ze al leen naar de kleuterschool als ze een talencursus volgen. De cursus kost zo'n twintig gulden per maand extra. Zowel de openbare scholen als het bijzonder onderwijs pas sen de regel toe die de gemeenteraad van de stad unaniem heeft aangenomen. Bad Wurzach heeft 14.000 inwoners, waarvan 20 procent allochtonen. ANP Explosie op rampschip Estonia STOCKHOLM - Aan boord van de veerboot Estoniadie op 2 8 september 1994 in de Oostzee verging, heeft zich destijds een explosie voorgedaan. Dat is de overtuiging van W. Hummel, een onderzoeker van scheepswerf Meyer, waar het schip is gebouwd. De bevindin gen van Hummel staan lijnrecht tegenover de conclusies van de Fins-Zweeds-Estlandse onderzoekscommissie die oor deelde dat het schip was gezonken als gevolg van een combi natie zware storm, ondeugdelijke vergrendeling van de boeg deur en menselijk falen. Een tweede in opdracht van Meyer opgesteld rapport, dat dit najaar zal worden uitgebracht, komt waar het de boegdeur betreft tot dezelfde conclusie, maar zegt ook dat de aanwezig heid van explosieven heeft bijgedragen aan de ramp die 852 mensen het leven kostte. AP Onderzoek Jeltsins wervelkolom MOSKOU - De Russische president Jeltsin heeft gisteren een medisch onderzoek ondergaan aan zijn wervelkolom. Volgens Jeltsins woordvoerder ging het om een routineonderzoek dat al eerder was afgesproken. De president zal vandaag weer aan het werk gaan, aldus de woordvoerder. AFP/DPA/RTR 12; door Hans Hooqendijk ii 14 MOSKOU - De fundamentalis tische islamitische strijders in de bergen van de Zuid-Russi sche deelrepubliek Dagestan hebben de Tsjetsjeense leider |5I Sjamil Basajev tot hun com mandant benoemd. Basajev i2! speelde een belangrijke rol bij - de vernietigende nederlaag van 13 de Russische troepen in de oor- - log in Tsjetsjenië. "i In een politiebureau aan de grens met Tsjetsjenië verklaar de Basejev met het geweer in de hand: „Als de Russische troepen Dagestan niet vrijwillig verla ten, zullen wij ze verdrijven. Er is, behalve de Almachtige, geen macht op aarde die in staat is de moslimstrijders te stoppen. Al lah leidt ons op de weg van deze heilige oorlog." De politiemannen hadden vol gens Basejev geen schot gelost toen zijn mannen het gebouw in beslagnamen. „De Russen moe ten naar oud-premier Stepasjin luisteren. Die zei dat Rusland niet moet proberen de Noorde lijke Kaukasus te behouden." Het was een wat vrije interpre tatie van de woorden van de ex- premier, die waarschuwde dat Rusland Dagestan dreigt te ver liezen als het geweld escaleert. Basajev weigert te onderhande len met de Russen. Hij eist de on middellijke terugtrekking van de troepen van Moskou. Overi gens liet de eveneens uit mos lims bestaande regering dins dag al weten dat ze mets met de rebellen te maken wil hebben. Onafhankelijkheid Extremistische moslims riepen dinsdag de onafhankelijke Isla mitische Republiek Dagestan uit, De regionale autoriteiten en Moskou reageerden furieus Volgens hen gaat het om enkele honderden gewapende 'bandie ten' en boeken de Russische een heden successen Een tank en een aantal pantserwagens van de extremisten zouden zijn ver nietigd bij luchtaanvallen. Het was voor het eerst dat ge meld werd dat de invallers over dit soort zware wapens beschik ken. Eerder was toegegeven dat twee Russische gevechtsheli kopters zijn neergehaald en een derde was beschadigd. Verder vernietigden de guerrillastrij ders naar eigen zeggen negen pantserwagens. In een interview met het persbu reau Interfax zei Basaj av dat de voorzitter van de generale staf van het Russische leger, Rvasjn- in, afgelopen weekeinde door puur toeval aan de dood is ont snapt. „Mijn mensen hebben hier twee Russische bataljons omsingeld. Generaal Kvasjnin ontsnapte door een zeldzaam toeval aan de dood toen hij daar landde met zijn helikopter. Mijn ondergeschikten waren verrast en lieten hem gaan", aldus Ba sajev. Meldingen dat de helikop ter van de generaal onder vuur was genomen, circuleerden al dagen in Rusland, maar een be vestiging is nooit gegeven. De Russen op hun beurt deelden gisteren mee dat eenheden van de fundamentalisten zijn ver jaagd of zwaar onder vuur lig gen. Andere eenheden zouden zijn omsingeld. De Russische tv zond beelden uit van aanvallen de gevechtshelikopters. In een andere reportage was te zien hoe duizenden Dagestani in diverse steden demonstreerden tegen de invallers. De regering van de deelrepubliek bewapent vrij willigers om hen in staat te stel len hun dorpen te verdedigen. Overleg De nieuwe Russische kandi daat-premier Poetin pleegde gisteren overleg met de defen- sietop, het ministerie van Bin nenlandse Zaken en politieke leiders. Eerder kondigde hij aan snel een einde te zullen maken aan de opstand. Details heeft hij tot nu toe niet gegeven. Na het debacle in Tsjetsjenië lijkt het Kremlin ervoor terug te schrik ken op grote schaal grondtroe pen in te zetten. Uit een opinie peiling bleek gisteren dat een kleine meerderheid van de Rus sen voor het gebruik van geweld op grote schaal is tegen de extre mistische moslims. GPD (Advertentie) Ford Nederland bestaat 75 jaar. Doe mee met de jubileumwed- strijd van Ford Nederland, uw krant en Autotron/Libéma. lc prijs: herfstvakantie voor het hele gezin F.en weck voor het hele gezin in de Beekse Bergen, Vinkeloord o Elfenmeer met gebruik van een Ford Focus Wagon. De v r a g 7. Hoe kan het motordeksel 8. Hoe heet het standaard tv- van de Ford Focus worden pe van de eerste serie geopend? Met een... T-Ford? A ...sleutel bij het motordeksel B ...handel onder het instrumentenbord A Touring C ..handel links van de B Anglia bestuurdersstoel C Torpedo Hoofdprijs: l:ord Focus 1.4 Wagon j^., C" Gezinsauto van ".""•"v. het 1'.ar! Hou kunt u meedoen? Elke dinsdag en donderdag van augustus staan op een redactie pagina in deze krant 2 vragen Schrijf uw antwoorden op een briefkaart en stuur eind van de actie in Lezerspremie, Postbus 9231, 6800 KN Arnhem. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op elke dinsdag en donderdag in augustus staan twee vragen in de krant. Beantwoord ze en bewaar uw oplossingen. Stuur die in. nadat de laatste vragen op 26 augustus zijn gepubliceerd. Naast de laatste 2 vragen die op 26 augustus in de krant staan wordt een be roep gedaan op uw creativiteit; u krijgt de opdracht een (ureer- bare prestatie te leveren. Meedoen vla Internet is nog makkelijker: kijk op: vwvw.lczcrspremle.nl Dan krijgt u. indien alle ant woorden juist zi|n ingevuld, in ieder geval een autokaart van Nederland Wal zal volgens u dc belang rijkste wijziging zijn auto's a de 21e de Uw één zin motiveren. Uw antwoorden moeten uiterlijk dinsdag 31 augustus binnen zijn. Op donderdag 2 september zullen de goede antwoorden worden gepubliceerd. lezers j i i i d e I 1 I I van onze redactie buitenland AMBON - Op Ambon is het gisteren voor de derde achter eenvolgende dag tot bloedige confrontaties gekomen tussen moslims, christenen en orde troepen. Een woordvoerder van het Molukse politiekorps, majoor Jekriel Philip, zei dat er gisteren drie mensen zijn gedood. Het totaal aantal do delijke slachtoffers van drie dagen vol geweld kwam daar mee op vijfentwintig. In heel Ambon waren gisteren sporadisch schoten en explo sies te horen. Verlaten wonin gen werden in brand gesto ken. Een vertegenwoordiger van de christelijke gemeen schap Febri Noy azei dat veel mensen in paniek hun woning ontvluchtten. Moslimwoordvoerder Imam Rachman zei dat in Poka, een dorp bij de hoofdstad, een do de was gevallen en vier men sen zwaar gewond raakten. Hij vertelde dat de slachtof fers waren getroffen door kogels van ordetroepen. In woners van Poka zeiden dat politieagenten op relschop pers hadden geschoten. Gudang Ooggetuigen meldden dat twee mannen waren omge bracht in de wijk Gudang Arang. Anderen zeiden dat het lijk van een vrouw dreef in Rookwolken boven een dorp op Ambon, waar het gisteren tot botsingen kwam tussen moslims en christenen. foto RTR een haven bij een markt in Ambon. Majoor Philip erken de dat politieagenten in Poka hun wapens hadden gebruikt, maar zei dat er uitsluitend met rubberkogels was gescho ten. Hij kondigde aan dat van daag twee legerbatalj ons naar Ambon komen om de orde troepen te versterken. Een an dere politiewoordvoerder, Rahwarin, zei dat de orde troepen de situatie in Poka onder controle hadden. AP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Buford O. Furrow jr., verdachte van een schietpartij dinsdag op een joods centrum in Los Angeles, heeft zich gisteren overgegeven aan de autoriteiten in Las Vegas (Nevada). Bij de schietpartij raakten een vrouw en vier kinderen gewond. Een vijfjarige jongen ligt nog in kritieke toestand in het ziekenhuis. Na de schietpartij sloeg Furrow op de vlucht en wist ondanks een klopjacht te ontkomen. Een woordvoerder van de FBI zei dat de man gisteren het FBI-kantoor in Las Vegas binnenliep om zich over te geven. Anonieme bronnen binnen de FBI zeggen dat de 37-jarige Buford een taxi had genomen van Los Angeles naar Las Vegas. Hij zou tegen de autori teiten gezegd hebben dat hij met zijn daad 'Ame rika wil aansporen om joden te vermoorden'. Toen hij zich overgaf zei hij: „Jullie zoeken mij, ik heb de kinderen in Los Angeles vermoord". Amerikaanse media melden dat Furrow banden heeft met rechts-extremistische groepen en dat hij jarenlang lid was van de racistische groepering van onze redactie buitenland ANKARA - Een Turkse openba re aanklager heeft de doodstraf geëist tegen de tweede man van de verboden Koerdische Arbei derspartij PKK, Cervat Soysal. Dat meldde gisteren het Turkse persbureau Anatolië. Soysal werd enkele weken gele den door leden van de Turkse in lichtingendienst in Moldavië opgepakt. Openbaar aanklager Nuh Mete Yuksel zegt dat Soysal de leider was van de PKK in Europa en dat hij op dracht gaf om aanslagen uit te voeren in Turkije. Daarmee wil de hij een onafhankelijke Koer dische staat vestigen, zo luidt de aanklacht. Volgens de akte van beschuldi ging gaf Soysal onder meer be vel tot de aanslag op een winkel centrum in Istanboel, half maart. Daarbij kwamen dertien mensen om het leven. Het was de bloedigste aanslag sinds de arrestatie van PKK-leider Öca- lan half februari in Kenia. Öca- lan is ter dood veroordeeld. Op zijn arrestatie volgde een golf van aanslagen. De PKK kondigde vorige week aan dat het met ingang van 1 september de wapens neerlegt. De organisatie zegt de gewa pende strijd voor Koerdisch zelfbestuur in het zuidoosten van Turkij e te willen opgeven en zich terug te trekken uit Turkije. Later zei de partij ook bereid te zijn tot een wapenstilstand in Noord-Irak. Aanhangers van de beweging komen hier geregeld in conflict met leden van de Koerdische Democi'atische Partij (KDP). Turkije dringt vaak de enclave in Noord-Irak binnen om PKK-steunpunten te vernietigen. AFP/DPA Wijdenbosch ontloopt actie PARAMARIBO - Zelfs kinderen gingen gisteren in Paramaribo de straat op om het Surinaamse staatshoofd ter verantwoording te roepen. Maar president Wij denbosch liet zich niet zien. „Alles is zo duur, daarom ben ik ook hier", zegt de negenjarige Chitoe. Haar onderwijzeres staakt en heeft de jeugdige leer lingen aangespooi-d om ook te gaan demonstreren. Met enkele klasgenootjes bevond Chitoe zich gisteren tussen de duizend betogers die hoopten bij het re geringsgebouw in Paramaribo president Wijdenbosch tegen het lijf te lopen. Het staatshoofd zou enkele nieuwe ambulances overdragen aan de ziekenhui zen, maar besloot dat het wijzer was zijn gezicht niet te laten zien. De betogers vierden dat als een overwinning. Maar verder is er weinig reden tot feesten. De aangekondigde staking van leerkrachten wei'd maar gedeel telijk een succes. Tientallen scholen draaiden normaal door. Grote afwezigen waren gisteren de oppositiepaitijen.Het parle ment heeft inmiddels ingestemd met de inkorting van de eigen zittingsduur. Daardoor is de weg vrij voor verkiezingen op 25 mei volgend jaar. GPD Aryan Nation. In zijn busje, dat bij het joodse cen trum werd gevonden, lagen ammunitie, kogel vrije vesten, explosieven en extreem-rechtse lite ratuur. Furrow liep dinsdag een joods centrum in Grana da Hills, een voorstad van Los Angeles, binnen en schoot zonder iets te zeggen de 68-jarige receptio niste neer. Vervolgens raakte hij een zestiexxjarig meisje, twee zesjarige jongetjes en een vijfjarig jongetje. Het centrum huisvest een dagopvang en een crèche voor ongeveer driehoxxderd kinderen. Felle reacties De Amerikaanse krant The Seattle Times meldt dat Furrow in mei voorwaardelijk is vrijgekomen uit de gevangenis. Hij was veroordeeld tot een cel straf van vijf maanden omdat hij personeel in een psychiatrische kliniek waar hij verbleef, met een mes had bedreigd. De zaak lokte felle reacties uit. President Clinton sprak van 'zinloos geweld' en pleitte voor strenge re wapenwetten. De Israëlische premierBarak zei dat de aanval een teken was van 'de golf van anti semitisme die de weigeld teistert'. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland HELSINKI - Een Finse rechtbank heeft gisteren drie satanisten tot celstraffen veroordeeld wegens het ver moorden van een man en het opeten van enkele van diensJ lichaamsdelen onder het be luisteren van heavy-metal muziek. De 24-jarige hoofddader kreeg wegens de foltering van en moord op het 23-jaii- ge slachtoffer in november levenslang. De twee jongere mededaders kregen respec tievelijk twee jaar en zes maanden en twee jaar en achtmaanden opgelegd door de rechtbank in Hyvinkaa, een stad 50 kilometer ten noorden van Helsinki. De daders, die volgens de rechters 'sterk onder invloed van het satanisme stonden', martelden het niet bij naam genoemde slachtoffer lang durig en wurgden hem uit eindelijk. Na de moord hakte het drietal het lijk in stukken en gooide de ondei'delen op verschillende plaatsen in de stad in vuilnisbakken. De politie begon een onderzoek tegen de satanisten toen in een vuilnisbak een been werd gevonden. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5