Extra diep inademen fatale fout PZC Prostaatklachten varia Duiker krijgt geen prikkel homeopathie t BETALEN Hond bijt vliegtuig Bedevaartmaand in Brazilië Heer Bommel en de Pasmunt puzzel recept het weer donderdag 12 augustus 1999 door Willem van der Kooij Gistermiddag stond Delfte naar Gerard van Koolwijk bij het graf van zijn zoon Ferry. Ferry zou gisteren 17 jaar zijn geworden. ..Hij had maanden geleden al eens gezegd dat hij op zijn verjaardag voor iedereen een cadeautje zou verzorgen. Hij zou het overal een paar mi nuten donker maken. Zodat ie dereen aan hem zou denken." Ferry overleed veertien dagen geleden in het zwembad van camping de Westerbergen in het Drentse Echten. Tijdens een spelletje met leeftijdgenoten, stond er een dag later in de kranten, maar zijn vader weet nu beter. Zijn oudste zoon is het slachtoffer geworden van een Shallow Water Blackout, zoals ook de artsen hebben be vestigd. Publiciteit over dat verschijnsel zou misschien en kele kinderen een zelfde lot kunnen besparen. Daarom praat Van Koolwijk. Aanvankelijk hadden ook hem verhalen bereikt over het. be kende 'wie 't langst onder blijft alom populair in zwembaden. „Maar de vrienden van Ferry zeiden meteen dat hij alleen on der water bezig was en er hele maal geen spelletje was ge speeld. Bovendien werd in het ziekenhuis geconstateerd dat mijn zoon geen enkel letsel had en - technisch gesproken - niet bewust was verdronken. Hij moet buiten kennis zijn geraakt en daardoor overleden." Internet Van Koolwijk besloot het Inter net te raadplegen en kwam me de dank zij een krantenknipsel meer aan de weet over de doods oorzaak. Zijn zoon moet vlak voor het duiken een extra hoe veelheid zuurstof tot zich heb ben genomen om langer onder water te kunnen blijvenJ e kunt door die versnelde ademhaling minuten langer onder water blijven. Die snelle, diepe teugen lucht kunnen echter hyperventilatie ontketenen, die er vervolgens onder water voor kan zorgen dat de betrokkene geen 'ademprik- kel' krijgt, een signaal dat de zwemmer doet besluiten meteen naar de oppervlakte te gaan. In ons land sterven naar schatting tien mensen per jaar op deze manier. Internationaal worden honderden doden geteld. „Ferry kreeg natuurlijk wel zuurstofgebrek, maar doordat hij te weinig kooldioxide had aangemaakt, heeft zijn lichaam geen alarm geslagen. Ik ben blij dat wat er gebeurd is, voor ons een naam heeft gekregen. Dat geeft toch een zekere rust", zegt zijn vader. Extra zuurstof „Het algemene advies dat ik hoorde van de duikersvereni ging is dat je eigenlijk maar één keer diep moet ademen. Dus vooraf geen extra zuurstof ver zamelen. De techniek is bij ge oefende zwemmers en met name bij waterpoloërs in zwang. Ferry van Koolwijk was ook een goede zwemmer en wilde die be wuste maandag 26 juli nog even zijn grenzen verkennen, zo ver moedt zijn vader. Zijn beste vriend miste hem en trof hem even later aan op de bodem van het zwembad. Vader Van Koolwijk kreeg 's middags om half vijf thuis be richt van het ziekenhuis in Hoo- geveen. Het was zijn eerste va kantiedag. ,Het was een verschrikking. Al les spookt door je hoofd. Maar het is toch een troost dat hij niets heeft gemerkt, en ook niet door ongeval of spelletje is overle den. Dat hebben we ook in de rouwadvertentie gezet: Hij ge noot tot op het laatste moment." GPD door Jacques van Dam De prostaat is een geslachts- klier bij de man die het bo venste deel van de urethra (uri- neleider) omvat en grenst aan de endeldarm. Deze klier scheidt een sap af dat wordt gemengd met de zaadcellen. Bij prostaat problemen moet je altijd alert zijn op de neiging tot kwaadaar digheid. Daarom is het heel be langrijk dat er een juiste dia gnose wordt gesteld. Een gewone ontsteking (prosta titis) kan chronisch worden en af en toe'^cute verergering ge ven. Bij rectaal toucheren voelt de prostaat vergroot en zacht aan. Bovendien is de prostaat heel gevoelig. Er kan ook sprake zijn van een tumor (al dan niet kwaadaardig) of een verharde prostaat. Ook is het belangrijk om onderscheid te maken tus sen een prostaatprobleem of een aandoening van de urethra (uri- nekanaal). Sommige homeopathische me dicijnen hebben him specifieke werking op de urethra, en ande ren meer op de prostaat. Symptomen De homeopaat bekijkt zijn pati ent altijd als individu en in totaliteit. Dat wil zeggen dat mentale, emotionele en fysieke klachten het medicijnvoor schrift bepalen. Soms zijn er weinig of geen emotionele of mentale klachten en bepalen de lichamelijke problemen welk medicijn moet worden ingezet. Symptomen die van belang zijn voor de homeopaat, naast een juist gestelde diagnose, zijn on der meer waar zit de pijn pre cies? Hoe ziet het seksuele leven er uit op dit moment en hoe was het vroeger? Zijn er bijkomende klachten zoals hoofdpijn, de pressie, teel-of bijbalontste king? Is er sprake van uitschei ding en hoe ziet het eruit? Advertentie Met z'n tweeën vliegen l voor de prijs van één ticket J schappijen en overheden opgelegde I'. havenbelastingen en klaarlegkosten. P gelden alleen Indien 2 pers samen i Retour vluchten re\deT?-i fafvanal: Berlijn ea 249 r München ea 289? Stuttgart ea 299? Hannover fSS 315? Hamburg 09- 315? Bel nü: W.'Sf D-reizen DIRERT 0900 0622 O 7 dagen per week geopendf nual van 08.00 - 22.00 uur Uldmmsj Of CA NAAK (OF BIL) UN VAN ONZt O-REIZEN VAKANTIEWINKELS (ZIE VOOR TELNUMMEP5 SBS-tEXTPAC. 501 Of GOUDEN CIDS) Engelen STOCKHOLM Zweden Eenderde van de Zweden ge looft in het bestaan van engelen. Een op de vijfentwintig Zweden zegt wel eens een engel te heb ben ontmoet. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van de krant Svens- ka Dagbladet is uitgevoerd. Daarentegen heeft nog nooit een Zweed de duivel ontmoet. Eenvijfde van de ondervraag den gelooft in het bestaan van de satan. Ruim de helft (57 procent) ge looft in God. Bijna de helft meent dat er een leven na de dood is. Er is kennelijk weinig reden tot klagen in het grootste Scandi navische land. Van de onder vraagden noemt 88 procent hun leven zinvol. Gelukkig is 81 pro cent. Heksenjacht DARESSALAAM Tanzania In de afgelopen anderhalf jaar hebben dorpelingen in Tanza nia meer dan 350 mensen ge dood omdat zij hen als heksen dan wel als tovenaars be schouwden. De slachtoffers zijn vooral oude mensen die de schuld krijgen van ongelukken die dorpsbewo ners treffen. Ook vrouwen die rode ogen heb ben gekregen als gevolg van jarenlang koken in met rook ge vulde hutten zijn vaak slachtof fer. Mierenbende TOULOUSE Frankrijk De Franse wetgever maakt ter mieten illegaal. Dat houdt in dat iedere gemeente of onroerend goedeigenaar, die weet waar ze zitten en dit verzwijgt, streng wordt bestraft. Het hongerig gespuis is bezig heel Frankrijk op te knabbelen, zo meldt de in Toulouse ver schijnende krant Dépêche du Midi. Plaatselijke voorschriften ter voorkoming van termieten en andere houtetende beestjes werden tot dusverre veelal ge negeerd door eigenaren en de onroerendgoedlobby, die de hout en vooral geld verslinden de beslommeringen bij voor- I keur verzwijgen. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dac daarbuicen geen actualiteiten bestaan. Een misvatting. Wat in Huambo. Camagiiey.Vistiak- hapatnam, Moog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. BOSTON Verenigde Staten Hond bijt vliegtuig. Het lijkt een vergezochte variant op het afgezaagde komkommerverhaal, maar voor de luchtvaart maatschappij United Airlines was het toch echt even schrik ken. Een Ierse wolfshond die tijdens een vlucht van San Francisco naar Boston uit zijn kooi had weten te ontsnappen, knaagde in de bagageruimte aan de bedrading van het landingsgestel, van waarschuwingslampjes in de cockpit en van de vleugelflappen die bij de landing voor extra afremming moeten zorgen. De be manning wist het toestel desondanks veilig aan de grond te zet ten. Toen het grondpersoneel op luchthaven Logan de deur van de laadruimte opende, stond de hond kwispelstaartend en zich van geen kwaad bewust te wachten. Korte pijn RIYAD Saudi-Arabië Een Saudische man is vol gens het dagblad al- Riyadli op de avond van zijn bruiloft gescheiden, omdat zijn vrouw kritiek had op zijn moeder. „Vraag alsjeblieft of je moeder wil gaan zitten, want erg goed dansen kan ze niet. De manier waarop ze danst is ongepast voor het niveau van onze gas ten", zou zij hebben ge zegd. De bruidegom ont stak hierop in woede en scheidde voor het aan zicht van de geschokte gasten van zijn vrouw. Volgens de islamitische wet kan een man van zijn vrouw scheiden door drie keer 'Jij bent gescheiden' te zeggen. „Als ze op onze bruiloft al zo over mijn moeder praat, wat moet dat dan in de komende tijd wel niet worden?", aldus de kort stondige bruidegom. SALVADOR Brazilië De 58-jarige Francisquinha Feliciano bidt tijdens een mis voor het altaar van de Jesus da Lapakark in de Braziliaanse stad Salvador. Al sinds meer dan driehonderd jaar trekken in augustus duizenden pelgrims uit het hele land naar het bedevaartsoord. Voor Francisquinha was het de 32ste keer dat zij de pelgrimstocht maakte. foto Eraldo Peres/AP Toonder Studio's Medorrhinum en Thuja zijn twee van de belangrijkste medi cijnen die kunnen worden voor geschreven bij prostaatklach ten. Daarnaast zijn er nog talrijke andere medicijnen die in aanmerking kunnen komen bij prostaatproblemen al naar gelang de aard van de klachten. Ik zal hiervan een aantal voor beelden geven. Allereerst Coni- um (gevlekte scheerling). De pa tiënt klaagt over een constante aandrang tot urineren, met slechts weinig resultaat. Er is een hevige aandrang en de pati ent moet persen voor een beetje urine. De urine stopt, maar de aandrang blijft. Bij deze patiënt vind je vaak een voorgeschiedenis waarin het seksuele leven plotseling is ge stopt. Meestal is de prostaat vergroot en verhard. Er kan ook sprake zijn van prostaatvocht verlies. Het tweede medicijn dat vaak wordt voorgeschreven is Clema tis Erecta (stijve clemates). De patiënt heeft als meest karakte ristieke symptoom: het gevoel alsof de blaas nooit helemaal leeg is geplast. De prostaat is sterk vergroot. Hij heeft last van een vernauwing van de urethra en daardoor een zwakke en dun ne urinestraal. Hij kan last heb ben van onwillekeurig urine- verlies. Op het eind van het urineren kan hij klagen over brandende pijn. Een ander medicijn dat pros taatproblemen kan verhelpen is Selenium. De prostaat is ver groot, maar zacht. Er is verlies van prostaatvocht tijdens de stoelgang en in de slaap. Bijko mende klachten zijn haaruitval en vermoeidheid. Bij een acute ontsteking van de prostaat kan Chimaphilla uitkomst bieden. Jacques van Dam is klassiek homeo paat te Oostkapelle Heer Bommel verliet de winkel en staarde ontdaan naar de bankbil jetten, die hij in de vuist klemde. 'Mijn goeie geld', prevelde hij. 'Waardeloos papier noemt Grootgrut dat! Waar blijft een heer van mijn stand op deze manier?' Op dat moment werd hij ingehaald door de ambtenaar eerste klasse Dorknoper, die op weg was naar het gemeentehuis. Er speelde een eigenaardig trekje over het gelaat van de hooggeplaatste klerk en dat verdiepte zich toen hij heer Ollie zag. 'Goedemorgen', wenste hij, medelopend. 'Er staat nog een postje achterstallige belasting open; dat zal u niet onbekend zijn. Een na vordering.' 'Ja', gaf heer Bommel toe. 'Achterstallig postje, ja, ja. Ik heb hier...' 'Dat hoeft niet', hernam de beambte haastig. Hij wierp een be- Hans Belterman Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vor men van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1 P N A S T I E L 2 P L E A T N K S 3 H U M S B U G 4 M P A E A R E D 5 M A R N T W E L 6 P A O A E T R S 7 P A D S S D E R 8 A T R N E S T 9 P D L E O O D I 10 T E A M P G E L 11 M V U S A K U S 12 S P N E L V D A 13 S N C H D U I T 14 A T O A O R G N I Kleurstift; 2 plat stuk hout; 3 dik doenerij; 4 zoog dier; 5 kleding stuk; 6 grap; 7 te kengerei; 8 droe vig; 9 vouw; 10 groot bedehuis; II sterk riekende stof; 12 naaigerei; 13 vaartuig; 14 gramschap. Oplossing woensdag -p-z motecht p--s-e-a- opstel-a- e-t--tuig spits-s-y p-l-pruim a-l-e-s- steels Door: Grieta Spannenburg Vandaag en morgen kunnen we nog genieten van redelijk zomerweer, maar daarna zijn zonnige momenten ver te zoeken. In het weekeinde krijgen we te maken met een storing die in snel treinvaart over onze regio raast. Dit betekent diverse buien en een wind die stevig van leer trekt. Vandaag is het nog rustig buiten. Er zijn vrij veel wolkenvelden, maar ook opklaringen zijn aanwezig. De bewolking wordt door een matige noordwestenwind aange voerd vanaf de Noordzee. De temperatuur ligt rond 19 graden en het is droog. Aankomende nacht zijn erflinke heldere momenten en de minimumtemperatuur komt uit op 14 graden. De wind is on dertussen naar zuidwest gedraaid en is ook morgen matig. Vrijdag lijkt de beste dag te worden van de komende dagen. Er is nog vrij veel bewolking, maar zonnige perioden krijgen zeker een kans. We profiteren van een uitloper van hogedruk en overdag stijgt het kwik in de thermometer naar 22 graden. Het droge weer van vandaag en morgen krijgt geen vervolg. Op zaterdag maken we een omslag naar vrij wisselvallig weer. De zuidwestenwind trekt aan tot vrij krachtig en er vallen enkele buien. De temperatuur trekt zich er in eerste instantie weinig van aan en blijft op 22 graden. Op zondag wakkert de wind aan tot krachtig, windkracht 6. Door de hoeveelheid regen die gaat vallen, doet ook de temperatuur een stapje te rug. De eerste dag van de werkweek lijkt niet veel be ters in petto te hebben. De vraag is nu, of de zomer nog zal terugkeren. Veel wolken Vooruitzichten vrijdag weer max. min. wind 22° 14° Z 3 22° 16° ZW 5 21° 16° ZW 6 21° 15° ZW 4 Zon donderdag onder21.14 vrijdag op 6.27 Maan donderdag onder21.50 vrijdag op 8.28 Nautisch bericht Er staat een noordwestenwind, kracht 4 Beaufort. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater ligt rond 20 graden. De kans op onweer en mist is gering. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 12 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur er Vlissingen 03.12 257 15.35 245 09.36 192 22.05 225 Terneuzen 03.29 281 15.55 269 10.06 204 22.36 238 Bath 04.36 392 17.00 313 11.13 229 23.43 260 Roompot Buiten 03.10 195 15.25 177 09.25 130 21.50 161 Z'zee/Colijnsplaat 05.10 183 17.30 167 11.00 126 23.30 15Ê Stellendam Buiten 03.16 195 15.43 172 09.20 074 21.39 102! c Wemeldinge 05.00 207 17.20 193 11.00 141 23.30 171| Krammersl. West 05.35 199 18.00 186 10.55 134 23.25 164; IV VRIJDAG Hoog water Laag water 13 AUGUSTUS s uur cm uur cm uur cm uur cm h Vlissingen 03.55 263 16.19 248 10.18 189 22.50 225 Terneuzen 04.15 287 16.36 271 10.46 200 23.18 235; Bath 05.18 334 17.43 315 11.56 223 162| n Roompot Buiten 03.50 200 16.20 181 10.05 126 22.35 s Z'zee/Colijnsplaat 05.50 185 18.10 169 11.45 121 103 Stellendam Buiten 04.00 201 16.23 173 09.54 068 22.19 d Wemeldinge 05.45 209 18.05 195 11.45 137 - 1 Krammersl. West 06.20 204 18.40 188 11.40 130 L smuikte blik om zich heen en vervolgde op zoete toon: 'We kunnen dat op een akkoordje gooien, meneer Bommel! Wanneer u wat pas munt hebt, zal ik het wel ambtelijk in orde maken.' 'Ik heb hier goed geld', zei heer Ollie, zijn bankbiljetten overrei kend. Doch de ander wenkte af. •"U begrijpt mij niet', fluisterde hij. 'Een akkoordje! U betaalt mij tien procent in pasmunt en ik scheld u de rest kwijt. Dat is te regelen. Maar geen voddig papier! Echte pasmunt! U begrijpt mij, haha!' Na deze woorden verdween hij haastig in een zijstraat. 'Pasmunt', prevelde heer Bommel, terwijl hij naar het bundeltje staarde dat hij in de hand hield. Tot zijn ontzetting begon het tot hem door te dringen dat geld nu inderdaad geen rol meer speelde in Rommeldam. Europa: Hittegolf Appels met kaneelmousse Het gerecht van vandaag komt uit de keuken van cuisinier Henk Savel- berg en stamt uit de jaren dat hij in het Schevenïngse Seinpost furore maakte. Savelberg verruilde Scheveningen voor Voorbrug, waar hij op nieuw triomfen viert. En dat is terecht, want Savelberg behoort tot de grote koks van ons land. Voor 4 personen: 4 appels, zoals Golden; 2 eetl. limoen- of citroensap; 4 gram bladgelatine; 1 ei, gesplitst; 2 eetl. suiker; 2 theel. kaneel; 2 dl koffieroom; 1 zakje vanille suiker (5 gr.)eventueel 150 gram frambozen en/of aardbeien. Schil de appels en boor de klokhuizen eruit. Hol de appels daarna, met be hulp van een aardappelboortje verder uit. Er mag eigenlijk niet veel meer dan een wandje met een dikte van 1 centimeter overblijven. Breng in een kleine pan halve liter water aan de kook. Voeg limoen- of ci troensap toe. Temper de warmtebron. Leg de uitgeholde appels in het vochten houd alles, niet veel langer dan 3 minuten, net onder het kookpunt. Neem de pan van de warmtebron. Laat de appels in het pocheervocht koud worden. Laat gelatineblaadjes ten minste 5 minuten in ruim koud water weken. Roer eierdooier samen met 1 eetlepel suiker, kaneel en 3 eetlepels koffieroom los. Breng de rest van de koffieroom aan de kook. Schenk het eierdooier mengsel er bij Blijf roeren tot het mengsel begint te binden. Schakel de warmtebron uiten blijf nog 1 minuut roeren. Voeg daarna de uitgeknepen gelatineblaadjes toe en blijf roeren tot de gelatine is opgelost. Laat het mengsel op een koele plek staan tot het lobbig begint te worden. Klop het ei wit met de rest van de suiker en de vanillesuiker stijf. Spatel het door het lobbig geworden kaneelmengsel. Laat alles enkele minuten staan. Doe de massa daarna over in een grote sp uitzak die is voorzien van een grote gladde spuitmond. Neem de appels uit het pocheervocht en maak ze van binnen en buiten droog met keukenpapier. Leg ze op een schaal en spuitze vol met de kaneel mousse: Dek ze af met velletjes plasticfolie en plaats ze tenminste 2 uur in de koelkast. Schik er, vlak voor het opdienen, eventueel wat frambozen en/of aardbeien bij. Tip: bij de appels met kaneelmousse kunt u eventueel apart een koude va nillesaus geven. Schenker een glas frisse niet uitgesproken droge roséwijn bij. Boven het zuidoostelijk deel van Europa is het momenteel zeer warm en zonnig. In Turkije en vooral Griekenland kan het kwik tot boven de 35 graden stijgen. In de overige gebieden rond de Mid dellandse Zee is het met rond de 30 graden minder heet. In de Noord-Afrikaanse landen is het zonnig en heet waarbij het in het binnenland makkelijk 40 graden of meer kan worden. Gematigd zomerweer is het in grote delen van West en Midden-Europa. Een hogedrukgebied boven de Noordzee veroorzaakt met een noorde lijke stroming voor de aanvoer van vochtige lucht met veel wol kenvelden. Er is af en toe zon maar ook valt er lokaal een bui bij 20 tot 25 graden. Boven de Britse eilanden neemt de bewolking gelei delijk nog verder toe op nadering van een depressie. In het westen van Ierland valt hieruit nu en dan regen. Lichtwisselvallig is het in Scandinavië met temperaturen meest onder de 20 graden en een enkele bui. Nog koeler is het op IJsland met kans op wat lichte re gen. Dit wordt veroorzaakt door de eerder genoemde depressie boven de Atlantische Oceaan. Boven de Balkan en het westen van Rusland ligt een langgerekt front waar op zich enkele onweersbui en ontwikkelen. Daarnaast is er ook ruimte voor de zon en wordt het rond de 30 graden. Zeeland: Weekeinde buiig op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4